Shell blaast altijd te hoog van de toren ^ubbo Ockels zoekt een spannende toekomst 27 Derde oliegigant in de wereldtop zaterdag 24 april 2004 Koninklijke Olie/Shell verkeert in de grootste crisis van zijn bijna 90-jarige bestaan. Het management van het Nederlands/Britse olieconcern heeft op vele fronten gefaald en er is grootscheeps met informatie gemanipuleerd. Interne bedrijfs- codes als eerlijkheid en integriteit zijn met voeten getreden. De traditioneel zeer gesloten Shell-cultuur lijkt het bedrijf fataal ge worden. S heli-bestuurslid Walter van de Vijver was ruim twee jaar hoofd van de belangrijkste concerndivisie Exploratie en Productie toen hij in een e-mail naar zijn directe superieur Philip Watts schreef: ,,Ik word dood ziek van het moeten liegen over de om vang van onze reserves." Van de Vij ver leek op die negende november 2003 ten einde raad. Hij had in 2001 een explosieve erfenis gekregen van Watts, zijn voorganger als chef van de Exploratie Productie-afdeling. Watts had de bewezen reserves te hoog voorgesteld en eiste - eenmaal topman van het concern geworden - dat Van de Vijver alles uit de kast zou halen om dit probleem te verhullen. Van de Vijver kon echter geen kant op. Bewezen reserves laten zich niet kunstmatig aanvullen. Bovendien gaf hij leiding aan een divisie Exploratie Productie, die was aangetast door zware bezuinigingen in de jaren "90. Het kost zes, zeven jaar voordat van daag gevonden olie formeel als 'bewe zen' in de cijfers kan worden opgeno men. De Nederlander realiseerde zich bo vendien al lange tijd dat Shell een heel groot juridisch probleem had: het had niet voldaan aan richtlijnen van de Amerikaanse beurswaakhond SEC inzake de taxatie van zijn reserves. Daarmee kon Shell het mikpunt van allerlei rechtszaken worden. Twee maanden later kwam de verbijsteren de waarheid naar buiten: Shell moest 20 procent van z'n bewezen reserves schrappen. Het bleek, weer later, nog niet de hele waarheid. Afgelopen maandag publi ceerde de Nederlands/Britse oliemulti- national een samenvatting van een rapport van advocatenkantoor Davis Polk Wardwell, dat vier maanden lang onderzocht hoe het mogelijk was dat Shell jarenlang zijn oliereserves te hoog had ingeschat. De zestien pagina's, gelardeerd met e-mails en andere interne Shell-me- mo's van hooggeplaatsten, geven een onthutsend beeld van een bedrijfscul tuur die wel ongelukken móest opleve ren. Deze samenvatting richt zich vooral op de verziekte verhoudingen tussen Watts en Van de Vijver, die bei den inmiddels zijn opgestapt. Maar veel mensen die Shell kennen, denken dat 'de reserve-affaire' een dieper en structureel probleem heeft blootge legd bij de maatschappij. Zo verdedigde Van de Vijver zich vori ge maand door te wijzen op een onge schreven wet bij Shell, die voor schreef dat je slechts aan je directe su perieur rapporteerde - en dus nimmer aan diens superieur(en). Hij nam niet zelf het initiatief om met zijn brandba re materiaal naar andere Shell-topbe- stuurders te stappen om aandacht te vragen voor het probleem. „Het beroep op die ongeschreven wet is erg interessant. Het is tekenend voor een bepaalde cultuur, die daar op lagere niveaus ook voorkomt. Dat leidt ertoe dat allerlei informatie niet goed wordt doorgegeven in het con cern," zegt een Londense wetenschap per met veel kennis over het waarde ren van olie- en gasreserves. Van de Vijver - intern bekend als The Angry Dutchman - e-mailde op 15 no vember 2002 aan zijn eigen medewer kers over een business plan dat hij uit eindelijk had goedgekeurd: „De wer kelijkheid is dat we dit plan niet zou den hebben gemaakt als wij niet aan het proberen waren de reputatie van Shell naar buiten te beschermen (geda ne beloften) en eerlijk hadden kunnen zijn geweest over mislukking in het verleden." Shell kon niet omgaan met slecht nieuws. Geraadpleegde deskundigen, die niet allemaal onder naam geciteerd willen worden, zeggen dat de zeer gesloten bedrijfscultuur daartoe bijdroe'g. Die cultuur is al heel oud: het concern was al voor de Eerste Wereldoorlog een he le grote speler in de internationale oliewereld. Het oogstte succes door al les op de Shell-manier te doen: 'The Shell way, or no way', heette het. Het bedrijf raakte doortrokken van eigen codes, eigen ongeschreven ge bruiken en had een hele losse aanstu ring vanuit de top - wat het concern nu is opgebroken. „Het was een zelf- voorzienende organisatie en bereikte zo ook een grote stabiliteit", zegt Aad Correljé, onderzoeker van energie markten en verbonden aan de facul teit Techniek, Bestuur en Manage ment van de TU Delft. Maar het raak te ook ongevoelig voor kritiek, zowel van buitenaf als van binnenuit. Shell-mensen worden van oudsher op jonge leeftijd van technische opleidin gen geplukt, en krijgen een interne scholing in de oliewereld. „Er worden vervolgens sterke selectiemechanis men gehanteerd, waarbij mensen wor den beoordeeld op bepaalde eigen schappen. Ze moeten later dicht op el kaar in een vreemd buitenland func tioneren. En dan helpt het als er een zekere gelijkgestemdheid is ge creëerd", zegt Correljé. Zo ontstonden talloze Shell-vetera- nen, zeer loyaal aan het bedrijf, die er een levenslange carrière maakten en die in elke functie de gesloten cultuur in stand moesten houden. Reserves Probleem was daarbij niet altijd het gebrek aan kwaliteit van het werk. „Een petroleum-ingenieur in Nigeria werkte uiteraard op de Shell-manier, als hij een rapport over de plaatselijke oliereserves moest opstellen", zegt een expert. En de bij Shell gehanteerde in terne methodiek om de eigen reserves in te schatten is prima, zegt Ipo Ritse- ma, hoofd van de afdeling Geo Ener gie van het Nederlands Instituut voor Toegepaste Geowetenschappen, een TNO-instelling. Ritsema's afdeling heeft recent reserve-rapportages door gelicht van oliemaatschappijen, waar onder Shell, die gezamenlijk olie win nen in Noorse velden. Het probleem was dat die Shell-me- thodiek niet aansloot op de schattings methodiek die de Amerikaanse beurs toezichthouder SEC voorschrijft. Rit- sema: „Oliemaatschappijen moeten hun eigen methode vertalen naar de SEC-normen. Het kan zijn dat er een 'mismatch' (slechte combinatie) ont staat tussen die twee. Bij een goede in terne controle zou deze hoogstens van beperkte omvang mogen zijn." Duide Koninklijke Olie/Shell: een gigant in crisissferen lijk is dat Van de Vijver daar steeds meer mee worstelde. Het management had gefaald om deze discrepantie bij tijds te signaleren en in te grijpen. De controle op de rapportages was ver waarloosd. Toen langzaam duidelijk werd hoe groot het probleem was, werd het intern toegedekt, en kreeg de financiële wereld verkeerde informa tie voorgelegd. Wie dit probleem wel signaleerde, riskeerde ontslag als hij het in het concern aanhangig wilde maken. Tekenend is de verklaring van een voormalige employé die belast was met het controleren van de reser ve-opgaven. Hij verwijt zichzelf nu dat hij niet met meer kracht het reser veprobleem binnen de Shell-organisa- Reactie beurs op mededelingen Shell Shell is op dit moment actief in alle vormen van energie: olie (ook uit teerzanden), gas, steenkool (vergas singsprojecten), wind- en zon- ne-energie, waterstof. Shell is de afgelopen decennia een aantal malen in opspraak geweest vanwege de activiteiten in Zuid-Afrika, Nigeria en het plan om het afgedankte booreiland Brent Spar in de oceaan af te zin ken. Het bedrijf heeft zich door de ze kritiek zelden laten afleiden - al leen de Brent Spar is uiteindelijk milieuvriendelijk gesloopt. Shell werkt iri 145 landen met 118.000 werknemers. Het is derde oliemaatschappij ter wereld. Op een omzet van 269 miljard dollar boekte het concern vorig jaar 12,6 miljard dollar winst, zo werd on langs gerapporteerd. tie heeft aangekaart. Maar rappor tages moesten volgens de eigen Shell-richtlijnen worden verricht. Het conflict zoeken over het feit dat ze af weken van de SEC-normen, „had me in die dagen waarschijnlijk mijn baan gekost", aldus deze oud-werknemer. De cultuur bij Shell is vaak als para noïde bestempeld. Cyril Widdersho- ven, een olieconsultant en directeur van Mediterranean Energy Political Risk Consultancy, illustreert dit met een ervaring die hij ooit opdeed in Egypte, waar hij een vaktijdschrift uit gaf voor de olie- en gas wereld. „Ik kreeg daar ooit op een vrijdagavond om 11 uur de topman van Shell Egypt scheldend en dreigend aan de tele foon. In een artikel van 24 pagina's stonden volgens hem drie woorden verkeerd. Ik was niet in de positie om daarvoor te moeten buigen. Maar la ter hoor je dat allerlei lokale Shell-mensen ook waren gebeld om ze duidelijk te maken dat die informatie niet naar buiten had mogen komen. Dat soort toestanden maakte je bij To tal, British Gas of Eni niet mee." Vol gens Widdershoven ging dat paranoï de gedrag bij Shell gepaard met een grote dosis arrogantie. Hij schaart zich onder een legertje analisten dat zware kritiek heeft op de strategie van Shell in de jaren '90. „Die arro gantie verhinderde dat het concern een grote overname of fusie tot stand heeft gebracht en grote velden heeft gekocht, zoals elders in de industrie overal gebeurde." Tegelijkertijd verwaarloosde het con cern zijn wetenschappelijke basis, zegt Cor van Kruijsdijk, hoogleraar reservoir engineering aan de TU Delft. Van Kruijsdijk schetst een con cern dat begin jaren '90 zwaar bezui nigde op de ontwikkeling van eigen foto Phil Nijhuis/GPD technologie. „Men dacht gewoon de techniek in te kopen en deze snel toe te passen. Shell het zich meer leiden door korte termijnbeleid." Bezuinigen op kostbaar eigen ontwikkelingswerk leverde geld op en dergelijke korte ter mijnkeuzes deden het goed op de aan delenmarkten. Voortgewoekerd De reservekwestie heeft nu haar scherp duidelijk gemaakt hoe diep de crisis in het bedrijf heeft voortgewoe kerd. Zo slaagt het concern er op dit moment nog maar in om 50 tot 60 pro cent van de olie die het produceert, te vervangen met nieuwe bewezen reser ves. Naaste concurrenten scoren bo ven de 100 procent en zien hun reser ves dus groeien. In een telefonische toelichting op het onderzoek dat afgelopen maandag door Shell naar buiten werd gebracht, probeerde de concernleiding de crisis opnieuw te minimaliseren. Commissaris Lord Oxburgh zei dat de reserve-affaire maar een „klein deel van Shell" betreft. En de tijdelijk be noemde financiële topman Tim Morris- son benadrukte dat de verlaagde reser ves marginale invloed hebben op de winst in de periode 2000-2003. Vooral die opmerking van Oxburgh wekte ergernis bij toehoorders. Een van hen: „Dat was een zwaar mislei dende uitspraak. Het probleem zit bij Exploratie en Productie. Dat is het hart van het bedrijf. Ik betwijfel of de huidige leiding van Shell wel geschikt is om de onderneming de goede rich ting in te krijgen. Er moet vers bloed komen, op topniveau en in het mana gement van de divisies." Maurice Wilbrink en James McGonigal Taarom doen mensen de dingen die ze i doen en maken ze de keuzen die ze Voor Wubbo Ockels, uitvinder, boog ie ex-astronaut, komt die vraag niet on echt. „Het moet cool worden om in een Enscheauto te rijden. We bulldozeren 'de natuur heen, maar dat maakt ons 'gelukkig." E]kt onderzoekend, een beetje uitda- Co°k, als om het roekeloze van zijn stei lte benadrukken. „Nederland", zegt tboOckels, „kan een nieuwe Gouden ^tegemoet zien. Nederland kan dé lei- de rol spelen in duurzame ontwikke- Die duurzame ontwikkeling: is dat vind- en zonne-energie? Vraagt dat tam specialistische kennis? Schreeuwt Met om verregaande innovatie? En: is «land de laatste dertig jaar niet afgegle den een toppositie naar een plek in de ^te regionen van de ranglijst van ken den? Ockels glimlacht. „Het kan echt. fcland heeft een buitengewone affectie 'avontuur en voor duurzame ontwikke lt achterlopen is best een probleem, "fwe hebben nog altijd voldoende knap- tappen. Waar het om gaat, is dat er een ailrvan duurzaamheid ontstaat." dagdroomt de voormalige ruimtevaar- huidige hoogleraar. Voor zijn geestes- tawegen hippe jongeren in nieuwe kle- nieuwe muziek. Gegrepen door een ^flowerpower, genaamd: 'sustainable ^.oftewel: duurzame kracht. „Het 'co°l worden om in een elektrische au- fb]den. Het moet stoer zijn om op de ^ïan je motor de kreet 'using ethanol' te ,staan. Het moet cool zijn om een dak ^inepanelen te hebben. vooral niet dat we van doen hebben Delft en Groningen. De ruimtereis is nog altijd leidend in het le ven van Ockels. Natuurlijk herinnert hij zich de eerste keer dat hij de aarde vanuit de ruimte bezag. „Het was een schok", ver telt hij. „In een combinatie van zien en zijn besefte ik dat ik buiten de aarde was. Ik voelde me kwetsbaarder, glaziger dan an ders. Het was overweldigend mooi." Goden Er gebeurde iets vreemds in de ruimte, be greep hij achteraf. Immers: eeuwen- en eeu wenlang keek de mens omhoog, naar de maan, naar de sterren, naar de goden, maar eenmaal in het heelal ging zijn blik 'naar be neden'. Ockels: „Er was sprake van een soort spiegeleffect: hoe dichter ik bij de ster ren kwam, hoe meer ik naar de aarde keek. Het is als met een keukentrapje: wie daar opklimt, kijkt even omhoog, maar daarna vooral omlaag." Dit effect was niet alleen aan Ockels voorbehouden. De weidse blik die de bemande ruimtevaart de westerse we reld in de jaren zestig en zeventig bracht, had op deze aardkloot vooral veel navelsta ren tot gevolg. Het werd de tijd van Focus Aarde en 'global concern'. De Club van Ro me bracht haar naargeestige en vernietigen de rapport uit over de stand van het milieu. Pressiegroepen riepen ach en wee. Emoties kregen de overhand. Depressie alom. Vind je het gek, vraagt Wubbo Ockels zich retorisch af, „wie voortdurend met zijn ei gen lichaam bezig is, voelt ieder kwaaltje. Daar word je niet gelukkig van." Niet getreurd, de tijdgeest keert. Voorzich tig maar duidelijk waarneembaar komt er volgens Ockels een Renaissancegevoel op. Meer en meer wordt maatschappelijk er kend dat een juiste toepassing van techniek leuke en goede zaken oplevert. De sleutel ligt 'in onze handen'. Hij merkt het aan de scholieren die na een wervend praatje enthousiaster zijn dan ooit. Hij merkt het aan het Innovatieplatform dat door de regering is opgericht om een im puls te geven aan de innovatiekracht van Nederland. Hij merkt het aan de waarde ring voor zijn 'laddermolen'-project. Ockels wil in de toekomst een 'ladden' bou wen van bestuurbare vliegers. Hoog in de lucht (tot negen kilometer) moet deze bij een constante windkracht negen veel, heel veel energie leveren. Ja, Nederland is be voorrecht: „We zitten hier niet alleen op, maar ook onder een energiebel." Experimen ten moeten mensen langzaam maar zeker van zijn 'laddermolen' overtuigen. Zoals de 'kiteplane challenge': een wedstrijd voor stu denten die met radiografisch bestuurbare vliegers emmers water vullen die met touw tjes aan de bestuurbare vliegers vastzitten. Andere voorbeelden: een computer die vlie gers voortstuwt of vliegers die schepen voorttrekken. Visionair Het zijn echte Ockels-ideeën. Vernieuwend, visionair, aanstekelijk en avontuurlijk. Wie denkt dat de voormalige ruimtevaarder een halve adrenalinejunk is, heeft het mis. „Ik zie niks in bergen beklimmen of bun- gee-jumpen. Ik hoef niet alles zelf te bele ven. Waar het mij om gaat is de vernieu wingsdrang, waar ik naar op zoek ben is een spannende toekomst." En lol. Het woord komt geregeld terug. Ockels draagt al 25 jaar voortdurend uit dat werken aan een duurzame hightech toekomst allereerst heel leuk is. Die zendingsdrang naar jonge ren loopt als rode draad door zijn carrière. Ook in Delft waar hij vanaf september vol tijds hoogleraar is, stimuleert hij het liefst de jongeren. Hij speelt een grote rol in een tiendaags TU-programma rond de ruimtereis van zijn opvolger André Kuipers. Ook het onderzoek èn onderwijs aan de universiteit concen treert hij straks op twee duurzame projec ten. De 'laddermolen' en de zonnewagen: de Delftse, op zonne-energie voortgedreven Nu- na I en II die in Australië twee keer achter een de internationale concurrentie aan gort reden. Het zijn meer dan leuke voorbeelden. Ach ter de vrolijke ideeën en experimenten steekt een zwarte visie op de interactie tus sen mens en natuur. Wubbo Ockels ver vloekt de manier waarop de mens zich mani festeert. 'We bulldozeren door de natuur heen schreef hij bitter in een toespraak. De mens is van het rechte pad af: „Met de technologische revolutie hebben we afstand genomen van de natuur. Onze totale omge ving, of het nu het comfort in huis is, het ver voer per vliegtuig, of de grote schepen die de oceanen bevaren, alles is erop gericht om onafhankeli jk van de natuur te worden. Maar deze aanpak maakt ons niet gelukkig en schept het risico dat we de aarde vernieti gen." Gelukkig worden we wijzer, meent hij. Langzaam maar zeker leren we de natuurlij ke verscheidenheid te veranderen in ons voordeel én tegelijkertijd in stand te hou den. Bijvoorbeeld via het hoogtechnolo gisch gebruik van zonne-energie en wind kracht. Lex de Jonge Wubbo Ockels: uitvinder, hoogleraar en ex-astronaut foto Fred Nijs/GPD met het hosanna van een hijgerige hoogle raar. Ook valt deze verregaande voorspel ling niet weg te schrijven als de mijmering van een frivole fantast. Wubbo Ockels is de bedenker van de 'laddermolen', een visio nair windmolenproject dat vier jaar geleden fondsloos bleef, maar nu overal geld los krijgt. Hij is natuurlijk bovenal de man die - tegen elke kansberekening in - de eerste astro naut van Nederland werd. Die ene vervreemdende en ontzagwekkende ruimtereis in 1985 maakte van Ockels een vermaarde Nederlander. Minder bekend zijn de verdere antecedenten: cum laude af gestudeerd in natuur- en wiskunde, 25 jaar werkzaam bij de Europese ruimtevaartorga nisatie ESA. Sinds enige tijd hoogleraar te

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 27