De reuma-imker wil niet zwijgen Het leven van een gehandicapte jongere is topsport zaterdag 24 april 2004 De bijen van de Kruiningse imker Jo Koeman genezen reuma. Dat is voor de gepensio neerde buxuskweker een feit, on omstotelijk bewezen na honder den patiënten in een jaar tijd. Geen fronsende arts kan hem daar vanaf brengen. Jo Koeman pakt een bij tussen zijn pincet, houdt die boven de huid van zijn bezoekers en laat hem steken. Dat doet pijn, maar dat nemen zijn 'patiënten', zoals Koeman ze noemt, voor lief. Sommigen komen al maan den bij hem en rapporteren trouw hoe goed het hen doet. Bijengif is niet zon der gevaar, bij overgevoeligheid kan een prik heel snel dodelijk zijn. Maar Koeman neemt zijn maatregelen. „Er is er bij mij nooit één door de knieën Koeman was zijn eigen eerste patiënt. Bij toeval. Bij het verzorgen van zijn bijen liep hij prikken in zijn handen op. Die deden al een tijd zeer, maar na de prikken verdween de pijn. Toen de buurman daarvan hoorde, wilde die ook wel een prik of wat proberen. En daarna was er nog iemand die slecht liep. Van het één kwam het ander. Het werd zo druk in de serre van het huis aan het einde van de Polderweg dat de imker een vergoeding ging vragen voor tijd, bijen en koffie. Vijf euro per behandeling. De opbrengst draagt bij aan de bereiding van de voorraad win- tervoer voor de bijen; daarbij gaan er tientallen kilo's suiker doorheen. Te riskant Koeman zet de bij het liefst op of vlak bij de plek van de pijn. „Alleen het ge zicht en de hals prik ik niet. Da's te riskant." Op handen,ruggen, nekken,benen, voeten laat hij de bijen hun gif uit de angels pompen. Voor de insecten bete kent dat een zekere dood;de weerha ken aan hun angel vernielen hun ach terlijf als zij zich losrukken. Jammer voor de bijen, zegt Koeman, maar 'wat is nou een bij tegenover een mens met pijn? Bovendien, een volk heeft makkelijk duizend nieuwe bijen per jaar.' Koeman heeft vijf volken, ver spreid in de omgeving in boomgaar den en één in zijn tuin. Niet te dicht bij huis, want op bijen in huis is zelfs een imkerend echtpaar niet dol. Koeman is ervan overtuigd: de steken van zijn bijenvolken verdrijven de pijn van reumapatiënten, versoepelen verstijfde spieren, rechten kromver- groeide vingers en doen reumaklach ten zelfs helemaal verdwijnen. Medisch bewezen is er echter niks. Bij engif kent immuunversterkende en in- fectiewerende bestanddelen, maar he lemaal uitgeplozen is het nog niet. Naar verluidt gebruikten de oude Grieken bijensteken al therapeutisch en in de Verenigde Staten, Australië en Rusland is apitherapie (naar apis, latijn voor bij) wijdverbreid. In Neder land is in januari bij het Academisch Ziekenhuis Groningen voor het eerst een wetenschappelijke studie naar bij ensteken begonnen, rond de ziekte multiple sclerose. Dat onderzoek, met zestig proefpersonen, loopt nog tot eind dit jaar. Over bijengif en reuma is geen onderzoek bekend. Geen idee Individuele verbeteringen bij patiën ten die op eigen houtje bijensteken zijn gaan halen, bewijzen ook niets, legt de Terneuzense reumatoloog Ber nard Grillet uit. Reuma, een verzamel term voor aandoeningen waarbij ge wrichten en weefsel chronisch onsto- ken zijn, is pijnlijk en voortschrij dend. De laatste tien jaar zijn medici vergevorderd in het tot staan brengen van de artritis of zelfs uitdoven van de onstekingen, zegt de reumatoloog. Grillet zag weieens patiënten die zich tot de bijen wendden. „Ik kan bijen steektherapie niet verbieden of afra den. Ik heb geen idee van de effecten op korte of lange termijn. De artrose zal er niet erger van worden. Ik waar- Imker Jo Koeman: „Er is er bij mij nooit één door de knieën gegaan.' foto's Willem Mieras schuw wel voor overgevoeligheid." Onderzoek zou bijzonder interessant kunnen zijn, denkt hij. Voor Koeman is het zonneklaar. De dokters willen er niet aan. Zij blijven patiënten zware medicijnen voor schrijven waarvan ze, zegt de imker, zelfs vergiftigingen oplopen, 'ik heb ze zelf bij me gehad.' Koeman draagt zijn boodschap met verve uit. Tijdens bijeenkomsten met boeren en collega-imkers over de sui kerprijs bijvoorbeeld, of tijdens con gressen over reuma. Niet iedereen rea geert daar verheugd op. „Maar ik mag er mijn mond niet over houden. Er zijn zoveel mensen daarbuiten die pijn lijden. Die mensen moeten weten dat een bijenprik hen kan helpen", vindt hij., Voor meer patiënten hoeft hij het niet te doen, zegt hij. Het afsprakenboek is vol genoeg. Zelfs Duitse toeristen we ten hem te vinden. Ze benutten hun vakantie in Zeeland om ondertussen de bijen hun werk te laten doen. „Ik heb een Duitse man als patiënt, die komt een paar keer per jaar. Dan neemt 'ie ook gelijk heel veel prikken. Om er een tijdje mee toe te kunnen." Hij is geen dokter. Heeft geen EHBO-diploma. Mocht iemand in de serre in anafylactische shock raken, dan is zijn idyllisch in het bos gelegen woning in het Kruiningse buitenge bied een eind van de dokter weg. „Ik vraag altijd of ze eerder gestoken zijn door een bij. Of ze weten of ze aller gisch zijn. Zijn ze nog nooit gestoken, dan vraag ik ze eerst naar de huisarts te gaan. Dat risico wil ik niet nemen. En anders laat ik de bij de eerste keer door een zakdoek heen steken. Of ik hou 'm schuin, zodat 'ie niet diep steekt, maar tussen de opper- en de le derhuid in." Injectiepen Andere behandelaars met bijengif, en er zijn er op internet heel wat te vin den, raden aan een injectiepen met an tigif paraat te hebben en benadruk ken dat ook na inzet van die pen met spoed medische hulp moet worden ge zocht. Koeman laat zijn klanten voor behan deling een korte verklaring onderteke nen. Daarin beloven zij Koeman niet verantwoordelijk te houden of aan sprakelijk te stellen mocht er iets mis gaan na de prikken. „Ik heb dat met mijn zoon, die is registeraccountant, opgesteld. Juridisch zal dat wel klop pen. Ik moet het niet hebben dat er ie mand straks komt zeggen: die heeft het gedaan. Daar ben ik wel eens bang voor." Venijnig Het is bepaald geen pretje. De prik ken voelen venijnig, al schijnt een mens daaraan te wennen. Als het gif reageert met bloed en weefsel kunnen aanzienlijke zwellingen en hevige jeuk ontstaan. Dat houdt soms een paar uur, soms een daar dagen aan. Koorts en een grieperig gevoel in de week na de steken mogen ook op het lijstje bijwerkingen. Mensen reageren sterk verschillend op bijengif. En de baat die ze erbij hebben ver schilt ook. Bij de een zet de verlich ting langzaam in naarmate de behan deling duurt en het aantal prikken wordt verhoogd. Een ander komt een paar keer maar laat daarna nooit meer wat horen. „Zo weet je niet of er misschien wat opdeed." Bij sommigen slaat de genezing spoor slags toe. 'Jomanda-klanten' noemt Koeman die gevallen. Hij heeft ze niet zo graag. „Ik vind het fijn voor die mensen, maar ik zie het liever anders. Van de week had ik er één. Die kreeg een prik en die zei al na een paar mi nuten geen pijn meer te hebben. Tja, wa'k daar nou van moet zeggen..." Claudia Sondervan I/Taak van elk probleem een uitdaging "len ga er voor. Voor Joost Nauta (32) &itjakka-taal, maar een al jaren be- ïwfd levensmotto. Vanuit zijn rolstoel di neert de zwaar gehandicapte Utrechter »kondernemingen en organiseert hij een ^rbaarheidstraining voor jonge lotgeno- hjn 15de tot zijn 25ste vroeg Joost fluta zich af wat hij met zijn leven moest '«vangen. Verlamd door een aangeboren •«Riekte is hij afhankelijk van anderen, -"plies overgeleverd en gekluisterd aan Pmsche hulpmiddelen. Alleen met zijn J»fdis niets mis. En dat is zijn redding, '«la wil nu tieners in soortgelijke omstan- $ieden voor verloren jaren behoeden. Hij nl jongeren met een speciaal ontwikkeld «gramma laten ontdekken dat ze ook met 31 gehandicapt lijf dromen kunnen realise- Curagao en verhuist met haar op zijn 22ste naar een totaal aangepaste flat in Utrecht. Hij kiest voor een HBO-studie maatschap pelijk werk: „Niet omdat ik iets in de zorg wilde. Ik had mijn leven lang zelf in de zorg gezeten. Daar wilde ik juist vanaf. Het was vooral omdat ik goed kan praten. Dat komt in deze studie veel aan de orde. Tegelijk dacht ik ook, wat moet ik daarna? Er wordt van je verwacht dat je iets gaat doen. Maar ik kan nergens zelf naar binnen. Ik heb overal hulp bij nodig." Zijn diploma maakt hem aanvankelijk niet wijzer. Zijn toenmalige vriendin wel. Ze maakt hem nieuwsgierig naar Curasao. Nauta: „Een heel avontuur want ik had nog nooit gevlogen, was nog nooit zo op vakan tie geweest. Behalve dat ik alles zelf moest regelen, van begeleiding tot aangepast ver voer en persoonlijke verzorging, had ik geen cent te makken." Vakanties Hij krijgt het toch voor elkaar. Na veel orga niseren en met geld van een door hem aan geschreven fonds, ontdekt Nauta de vrij heid van het Caribische zeewater, de wel daad voor zijn spieren van het subtropische klimaat en de gulle vriendschap van eiland bewoners. Terug in Nederland weet hij wat hem te doen staat: voor gehandicapten zon nige vakanties naar Caribisch gebied orga niseren. Zijn bedrijf Stichting Bordercross Founda tion is geboren. Een tweede poot volgt niet lang daarna. Nauta: „Ik wilde de zorg ont- zorgen. Van de thuiszorg die ik zelf had, werd ik persoonlijk behoorlijk chagrijnig. Steeds maar weer andere mensen in huis, ook mensen die je eigenlijk niet om je heen kunt velen. Later kon ik, met de invoering van het persoonsgebonden budget, de PGB, dan wel zelf mensen uitkiezen. Het PGB bracht een gigantische papierwinkel met zich mee, en veel frustraties. De Sociale Ver zekeringsbank betaalde het geld vaak laat uit." Indicatie-adviseur Nauta klopt aan bij Privazorg in Amers foort, een landelijk erkende thuiszorginstel ling met 22 steunpunten door het land. Hij start voor Privazorg de vestiging Utrecht en Heuvelrug. Nauta: „Met zon 80 zorgver leners bedienen wij nu 280 cliënten. Mijn drive is dat mijn cliënten hartelijke en des kundige mensen over de vloer krijgen, bij wie zij zich prettig voelen. Ook vind ik het belangrijk dat iedereen die een indicatie heeft gekregen, zo gauw mogelijk hulp krijgt. Daarin onderscheidt de thuiszorg van Bordercross zich van anderen. Dankzij een eigen indicatie-adviseur kunnen wij tot, dusver binnen een week zorg inzetten. Nauta heeft als ondernemer zijn draai ge vonden. Momenteel werkt hij nog met drie werknemers en drie freelancers in eigen huis. Hij is bezig kantoorruimte te huren. Het ondernemerschap is hem echter niet ge noeg. Ook voor lotgenoten, chronisch zieke en gehandicapte tieners, wil hij iets beteke nen. „Denk je eens in. Een meisje dat leeft voor ballet maar plotseling met reuma in een rolstoel belandt. Of een gehandicapte jongen die door zijn ouders'bij alles moet worden geholpen. Zulke kinderen hebben, net als ik vroeger, een slecht zelfbeeld. Den ken dat ze niets meer zijn en kunnen." Samen met sportartsen heeft Nauta het 'kopkrachtprogramma' geïntroduceerd. Met weerbaarheidstrainingen en sportieve activiteiten, zoals het halen van een duik- brevet op Curagao, wil hij jongeren laten zien dat er ook voor hen een creatief en zin vol leven is weggelegd. Artsen, verpleegkun digen en een sportpsycholoog zijn daarbij betrokken. Het Utrechtse Wilhelmina Kin derziekenhuis en het Emma Kinderzieken huis in Amsterdam selecteren hiervoor pa tiënten en onderzoeken de resultaten van Nauta's project. Inmiddels hebben de eerste vijftig jongeren hun 'kopkracht'-brevet gehaald. Met geld van de thuiszorg-poot van Bordercross, met hulp ook van de Johan Cruijff Foundation. Voor een meer grootschalige aanpak is Nauta nu op zoek naar een (grote) sponsor en donoren. Nauta: „Wat elke gehandicapte zo jong mo gelijk moet leren, is dat hun leven topsport is. Dat je van elk probleem een uitdaging kunt maken. Dat kan met deze cursus. Die is voor hen loodzwaar. Maar ze bereiken iets: hun eerste brevet. Dat geeft voor de rest van je leven een enorme kick." Helma van den Berg Vanuit zijn rolstoel dirigeert Joost Nauta twee ondernemingen. foto Marc van der Kort/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 25