PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT akken voor examen nburgering kost geld klim PZC Snackbar roept agressie op Balkenende houdt vast aan eigen visie op Friso en Mabel ijvert terug bij oranje Ir {ere allochtoon voortaan verplicht getoetst euwe Muziek eland komt anen te kort VN-topman Irak haalt keihard uit naar Israël Democratie lijkt weg te kwijnen Scholieren boos over bomenshow JAGUAR &PARTN E RS Nieuwe Zeeuwen uit buitenland Van jole Partners BV 17° »og tonvelden, maar droog en vooral ■middag ook zonnige perioden. Weinig Maxima 16 a 17 graden. je jaargang no. 97 „dag 24 april 2004 nummer 1,70 Keukemarket 10 JAAR ZEKERHEID KesAenmartet loopt voorop an service S kwaliteit WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÉ internet: www.pzc.nl jHHHHHHHHHHHHHHHI bhhi Peter Punt HAAG - Iedere al- loon die in Nederland it of hier komt wonen, een inburgeringsexa- ihalen. Dat heeft het ka- gisteren besloten op jstel van minister Ver sa toe moesten alleen de rkomers inburgeren, kamers die bepaalde diplo- 'nebben en ingeburgerd worden van de examen- it uitgezonderd, iomers zijn mensen die in Nederland zijn ko- wonen. Volgens Verdonk 450.000 van hen een taai sstand. Omdat het om zo'n groep gaat, richt het kabi- sch vooral op allochtone Kn. Minister Verdonk van :delingenzaken vindt dat «ral de taal moeten beheer- anders lopen hun kinderen taalachterstand op. (tlijk hoeven mensen die te voor de arbeidsmarkt r een examen te doen. ink denkt nog na over een aumleeftijdsgrens. De Kners krijgen een oproep ie gemeente voor een ge- waarin wordt bekeken of eten inburgeren, ikomers die zich in Neder- SE - Nieuwe Muziek Zee- PIZ) heeft vanaf volgend ten gat van enkele tonnen ibegroting. Deze week ho- itrde de Raad voor Cultuur lanvraag van zes ton rijks- idiemet 74.000 euro. In een new met de PZC zegt gede erde H. van Waveren (CDA, vandaag dat hij niet plan is bij te passen. IMZ krijgt in het kader van ttdelijke cultuurnota net zo- vorig jaar: 74.000 euro. de stichting, die eind mei aeuw podium opent in de Kerk van Veere, ontving toe ook een flink deel van ijksbijdrage kunstuitingen Zeeland. Die wordt vol- afgeschaft. Dat Kt NMZ 240.000 euro. De bvan provincie en NMZ dat P minste zou worden ge- seerd, is ijdel gebleken, it komt er buiten de lan- cultuurnota om toch ld naar Zeeland, maar laveren vindt het niet van- :end dat dit toekomt Steur A. van 't Veer van K kondigt aan dat de NMZ teen brief aan Den Haag fel ptesteren tegen het uitge ste advies. „Het is vreemd :|fe rijksbijdrage voor Zee- flinks en rechts in het land itgedeeld, of zelfs helemaal Nuinigd." tf Veer vindt dat de provin- fclaks is geweest in het weg- ®van de rijksbijdrage. „Er l0P geen enkele manier ga- gevraagd om dat geld 'Zeeland te behouden." N12 Zeeland geen recht gedaan land vestigen, moeten voor hun komst een basistoets inburge ring afleggen in het land van herkomst. Als ze in Nederland komen, dan dienen zij verder te gaan met inburgering. Voor de kosten ervan krijgen ze achteraf een vergoeding. Na drie jaar moeten de nieuwkomers een exa men afleggen. Slagen zij niet, dan vervalt de vergoeding. Als ze na vijf jaar nog steeds geen di ploma hebben, volgen er boetes. Volgens de Turks-Islamitische Culturele Federatie is de inbur- geringsplicht voor oud- en nieuwkomers onhaalbaar. „Ik voorzie grote problemen. Er is onvoldoende cursusaanbod", zei voorzitter A. Tonca. Vice-voorzitter D. el Boujoufi van de Unie van Marokkaanse Moslimorganisaties in Neder land reageerde positiever. „Het is in het belang van de Neder landse samenleving en van de mensen zelf", zei hij. „Een recept voor ongelukken". Zo karakteriseert de Bve-raad, de brancheorganisatie voor het beroepsonderwijs, de plannen voor inburgering. De raad denkt dat de kwaliteit van de in- burgeringscursussen onder druk komt te staan door markt werking en overheidsbezuinigin gen. Bovendien zouden de cur sussen te duur worden. ANP pagina 3 èis voor stichten scholen pagina 4 Verdonk pakt illegalen aan van onze redactie buitenland JERUZALEM - In een inter view met de Israëlische radio heeft de speciale VN-gezant voor Irak, Lakhdar Brahimi, de Israëlische politiek 'het grootste gif' in het Mid den-Oosten genoemd. De voormalige Algerijnse mi nister van Buitenlandse Za ken stelde dat veel mensen in het Midden-Oosten en daar buiten die mening delen. Brahimi legde een verband tussen het toenemende ge weld in Irak en het Israëli sche beleid in het Mid den-Oosten. Verder hekelde de VN-gezant de steun van de Verenigde Staten aan Israël en vroeg hij aandacht voor het lijden van de Palestijnen, aldus de Israë lische krant Ha'aretz giste ren. Woordvoerder Fred Eckhard van secretaris-generaal Kofi Annan van de Verenigde Na ties zei dat het onacceptabel is dat een hoge VN-functiona- ris dergelijke opmerkingen over een lidstaat van de inter nationale organisatie maakt. Hij liet weten dat Annan de opvattingen van Brahimi niet deelt. De plaatsvervangend ambas sadeur van Israël bij de VN, Arye Merkel, zei dat Jeruza lem zich beraadt op een reac tie op de uitspraken van Bra himi. ANP Mabel Wisse Smit (1) en prins Friso bij de Oude Kerk in Delft. Naast Friso loopt Willemijn Verloop, zij is vandaag een van de getuigen. foto Robin Utrecht/ANP Grote groepen mensen weten niet waar het over gaat in de politiek. Ze hebben over veel dingen geen mening of voelen zich niet betrokken bij bijvoorbeeld de Europese Unie. Vijftien procent zegt lak te hebben aan de regels. Volgens emeritus-hoogleraar sociologie Anton Zijderveld komt dat doordat de Nederlandse de mocratie is versimpeld tot een soort fabriek waarmee kiezers zich niet kunnen identificeren. De bomen die zij zo enthousiast in het Sloegebied plant ten tijdens de Nationale Boomfeestdag zijn weggehaald. En dus voelen ze zich genept, de leerlingen uit de groepen zeven en acht van basisschool De Zandplaat in Ovezande. Ze voelen zich gebruikt voor een 'showfeestdag', schrij ven ze in brieven aan onder meer de burgemees ter van Borsele en de directeur van de Stichting *fi Nationale Boomfeestdag. C7 X Bondscoach Dick Advocaat heeft Patrn door Lianne Sleutjes DEN HAAG - Premier Balken ende blijft erbij dat prins Friso en Mabel Wisse Smit 'onwaar heid' hebben gesproken toen ze zeiden dat er geen beletsel was voor hun huwelijk. Hij houdt vast aan hetgeen hij daarover vorig jaar zei en schreef aan de Tweede Kamer. Verder wilde hij gisteren na af loop van de ministerraad niet in gaan op het tv-interview dat het tweetal deze week gaf. „Zij heb ben hun visie gegeven." Friso en Mabel zeiden in dat tv-gesprek dat zij 'niet gelogen hadden' over de contacten tus sen Mabel en de crimineel Klaas Bruinsma. Ze hadden Balkenen de er niets over verteld, terwijl hij wel gevraagd had of er enig beletsel was voor het huwelijk. Voor het kabinet was dit ver zwijgen de reden geen toestem- mingswet voor het huwelijk in te dienen bij het parlement. Prins Friso verliest daarom van daag, na het trouwen met Ma- bel, zijn recht op de troon. Balkenende verklaarde destijds: „Wanneer er onwaarheid wordt gesproken, is daar geen kruid te gen gewassen." Gisteren weigerde hij daar ver der op in te gaan. „We moeten naar de toekomst kijken. Ik hoop op een prachtige dag voor Friso en Mabel." GPD (Advertentie) VACATURES Op zoek naar werk? Zie onze wekelijkse VACATURE-INDEX 3e katern pagina 26 (advertentie) Bondscoach Dick Advocaat heeft Patrick Kluivert opge roepen voor het oefenduel van het Nederlands elftal van komende woensdag in het Eindhovense Philips-stadion te gen Griekenland. De spits ontbrak de laatste vijf maan den wegens een knieblessure. Jaap Stam, Frank de Boer en Clarence Seedorf maken ook weer Q deel uit van de sèlectie. fel w Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 7; Radio Televisie: 8 en 9; Zeeland: 11,12, 13, 15 en 17; Sport: 19 en 21Reportage: 23, 24, 25, 27 en 29; Wonen: W1, W3 en W5; Trends: W9, W10 en W11; Jong: W12 en W13; Reizen: W15, W17 en W19 Uw Regionaal Jaguar Centrum: Bogaers Jaguar Breda B.V. Minervum 7118 4817 ZN Breda. Tel.: 076 - 5263800 www.bogaers-jaguar.nl door Rudi Buis DEN HAAG - Snackbars en shoarmazaken zijn broedplaat sen van agressie. De uitstraling van de eetgelegenheden zijn vaak negatief. De eigenaren zijn niet zelden sterk verweven met de onderwereld. Steden kunnen uitgaansgeweld voorkomen door deze zaken vroeger te laten sluiten dan disco's en cafés. Dat staat in het rapport 'Uit gaansgeweld, oorzaken en pre ventie', dat gisteren is gepresen teerd door de Stichting Maat schappij en Onderneming in de Haagse discotheek Asta. Politie en gemeente zien drank- en drugsgebruik in cafés en disco's vaak als oorzaak van agressie, maar dat beeld klopt slechts ge deeltelijk. Volgens het rapport moet uitgaansgeweld worden be streden door de uitgaansgebie den opnieuw in te richten. „Het gebruik van drank en drugs kun (advertentie) 'chte makelaar 0118 - 616617 HULST - De Statenfractie van de PvdA vindt dat de provincie ook buiten Nederland nieuwe inwoners moet werven. „We moeten niet alleen aan binnenlandse migratie denken, maar ook in het buitenland kijken" zei E. Kerckhaert gisteren in de Sta tencommissie Ruimte, die in Hulst vergaderde. „Het hoeven niet al lemaal Polen te zijn, maar we moeten het versterken van het inwo nertal wel ruimer zien dan alleen Nederland." Het Statenlid onderstreepte dat Zeeland moet blijven streven naar bevolkingsgroei. Economische ontwikkeling zag hij daarbij als een belangrijk gegeven. Gedeputeerde H. van Waveren (CDA, ruimtelij ke ontwikkeling) was het daar mee eens. je niet tegenhouden. Je moet kij ken naar punten waarop je wél invloed hebt", zegt onderzoeker J. Duijvestijn. Zoals eerdere slui tingstijden voor eetgelegenhe den. Duijvestijn haalt als voorbeeld Gorinchem aan. Daar steeg het aantal incidenten in en rondom dat soort zaken met vierhon derd procent, nadat het gemeen tebestuur had besloten dat ze langer open mochten blijven. Koninklijk Horeca Nederland vindt het voorstel onzinnig. „De suggestie dat snackbars en shoarmazaken een onguur uiter lijk hebben, is onjuist. Deze za ken zijn juist belangrijk voor het uitgaansleven. Het publiek kan daar even uitrusten en door wat te eten nuchterder wor den", aldus woordvoerder J. Happe. Het rapport stelt echter voor dat eten binnen de cafés en dis co's zelf moet worden gestimu leerd. Dat zwakt de werking van alcohol af en voorkomt dat het uitgaanspubliek na het stap pen snackbars opzoekt. Ondernemers zouden vlak voor sluiting voor een afkoelingspe riode moeten zorgen, door bezoe kers water, koffie en thee aan te bieden. Dat voorkomt dat de overgang van café naar straat te abrupt verloopt. Agressie kan ook worden voor komen door kroegen en disco's minder druk, lawaaierig en warm te maken. GPD (Advertentie) advertentie ff|WT (advertentie) Organisatieadvies, Project- en Interimmanagement Breda - Huist telefoon 076 5302344 - www.vanjole.com ■i wMa m na n 1 "W A rap m Mi M wi f«1 k II J kil Elke week in de zaterdagkrant tl '1 Daar moet je naar toe. Voor automalische incasso stem ik loe in afschrijving (post)bankrekeningnummer al zorgvuldig om met persoonsgegevens. In de a ere informatie aan 8"711688 555547 Ik geel daarbii éénmalig toestem ming voor automatische incasso van onderstaand rekeningnummer (proef geldt eenmelig binnen zes O Noteer mij voor een abonne ment De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automati- sche incasso 19,45). O per kwartaal met autorpa- tische incasso 56,60) per jaar met automatische j incasso 217,00). Stuur deze bon naar PZC. afdeling lezersservice Antwoordnummer 713 4460 WB Goes (postzegel met nodig) S j of bel grabs j 0800 - 0 231 231 m Vers water in het Veerse Meer Terrazzowerker moet veel schuren Delft is stad van de Oranjes Gevoelige kinderen zijn niet ziek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1