Tijd voor de grote beurt ■J» PZC DEZE KRANT WERD MEDE MOGELIJK GEMAAKT DOOR: PAPIER. 27 Luxe wonin l$9 Help Charlotte Geef wat van uw tijd Aantal steenuilen met een kwart afgenomen FIETSNAARJEWERK.N Veel zeldzame planten in nieuw natuurgebied Voorjaarsschoonmaak nog niet vergeten Samenzang voor het goede doel Astma Fonds Geef kinderen met astma meer lucht Denkt u nu ook aan epilepsie? Nationaal Epilepsie Fonds theelen van der weele De ie fase gaat van start. Fiets naar je werk zaterdag 24 april 2004 '14 door Melita Lantinq RENESSE - De drie-nervige zeg ge, het blauwe knoopje of par- nassia. Drie van de vele planten soorten die straks waarschijn lijk te vinden zijn in het nieuwe natuurgebied dat wordt aange legd op het terrein van voormali ge camping Berkenhof bij Renes- se. Dat blijkt uit het herinrich tingsplan wat de Dienst Lande lijk Gebied en provincie Zee land hebben opgesteld. Het gebied moet een ecologische verbindingszone worden tussen duinen en polder. Het gaat om een relatief klein gebied (2,4 hec tare), dat onderdeel- uitmaakt van de hele natuurontwikkeling van de Vroongronden. De onder grond is zanderig, prima ge schikt om een duingrasland op te ontwikkelen. In de winter wordt het een plas-drasgebied. Om het vocht goed in het gebied vast te houden, wordt een aar den wal rond het terrein aange- legd. Het terrein valt binnen het gro tere natuurontwikkelingspro ject Duinzoom. Op termijn zul len in dat plan ruiterpaden, wan delpaden en fietspaden komen. Vooralsnog blijft het recreatief gebruik beperkt tot een pick- nickbank. Bij de sanering van de voormali ge camping wordt alle bebou wing, met uitzondering van een recreatiewoning en een perma nent woonhuis, gesloopt. Het ter rein wordt afgegraven en daar na vrijgegeven aan de natuur. Naar verwachting duurt het on geveer tien jaar tot het ideale na tuurbeeld is ontstaan. Dan is er plaats voor pioniersvegetatie zo als de dwergbies of armbloemi- ge waterbies, maar ook zeldza me bloemen als de pamassia, ge vlekte orchis of sierlijke vet- muur. Niet alleen de planten profite ren van het gebied. Ook voor am fibieën wordt het een plek waar het goed toeven is. De heikikker en rugstreeppad zullen daar een voortplantings- biotoop vinden. De heggemus, roodborsttapuit en graspieper vinden een broedplaats in de houtwallen of het schap. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De grote schoon maak: een vervlogen traditie? Volgens marktonderzoeksbu reau Trendbox in Amsterdam doet nog een derde (ruim twee miljoen) van de Nederlandse huishoudens aan de grote schoonmaak in het voorjaar. De mensen die de traditie in ere houden blijken echter niet zo makkelijk te vinden, de her inneringen aan vroeger zijn daarentegen nog springlevend. Petra van den Hoek (44) uit El- lemeet bijvoorbeeld doet niet aan de grote schoonmaak. „Hoewel er best wat voor te zeggen valt: het ruimt op, je weet weer wat je in huis hebt, als je het regelmatig doet is de puinhoop minder groot. Maar zelf doe ik niet aan die grote schoonmaak." Als ze zich lang genoeg geër gerd heeft aan iets wat nodig eens uitgesopt moet worden, komt ze wel in actie. „Bijvoor beeld keukenkastjes, een garde- robekast of iets dergelijks. Dat overkomt me op de raarste mo menten en halverwege de klus heb ik er alweer schoon genoeg van en kan ik flink chagrijnig worden." Hekel Petra van den Hoek herinnert zich uit haar kindertijd dat haar moeder vooral aan de voorjaarsschoonmaak deed. Veel vrouwen deden het in het najaar zelfs nog een keer. „Ik had er een grote hekel aan, want niets stond meer op zijn plaats en het was vooral onge zellig. Dat er bij mijn moeder in het voorjaar iets ging kriebe len kan ik me niet zo goed voor stellen. Wel was ze voldaan als alles weer achter de rug was. Het was meer iets dat 'zo hoor de'. Ze ging dan ook gewapend met kwastjes voor het uitsop- pen van richeltjes, samen met haar zus het huis van mijn oma schoonmaken." „Later heb ik van haar begre Voor sommigen is de grote schoonmaak een vervlogen traditie, maar vele anderen, en vooral jonge ren, geven het huis een extra poetsbeurt in het voorjaar. foto Dirk-Jan Gjeltema pen dat de schoonmaak ook wel onderwerp van gesprek was voor vrouwen. Er ontstond een soort onderlinge competi tie van wie er het eerste klaar was. Mijn moeder was blij dat ze buiten het dorp - het Schouwse Serooskerke - woon de, zodat die vorm van sociale controle wat aan haar voorbij ging. Het was in die tijd wel erg belangrijk te voldoen aan de norm van hardwerkende, propere vrouw." Kolenkachels Volgens Van den Hoek was de schoonmaak tpen waarschijn lijk wel harder nodig dan tegen woordig. Mensen hadden kolen- kachels, meer vochtige huizen en nog geen stofzuigers. „Mijn moeder erkent dat de omstan digheden veranderd zijn en zij ziet de zin van een grote schoonmaak niet meer in." Nelli Markus (58) uit Burgh-Haamstede bewaart ook slechte herinneringen aan de grote schoonmaak. „Voor mijn moeder was het een ere zaak dat het hele karwei voor Pasen was geklaard. Het ergste vond ik dat de kachel dan uit ging voor het zomerseizoen. Of het nou een late of vroege Pa sen was, de kolenkachel moest tijdens de schoonmaak ook een flinke beurt hebben en die ging dan tot het najaar niet meer aan", vertelt Markus. Ook Rian- ne de Waal (46) uit Zonnemaire vond het verschrikkelijk als het weer zover was. „Mijn moe der was niet te genieten en het was vreselijk ongezellig en koud in huis. Ik heb er een soort trauma aan overgehou den en bij mij wordt er dus ab soluut niet schoongemaakt in het voorjaar. Verder het gehele jaar door wel, want je huis moet schoon zijn. Zo ben ik op gevoed, al ben ik iets gemakke lijker geworden door de jaren heen." Volgens het onderzoek van Trendbox vloeit de grote schoonmaak voort uit een eeu wenoud joods gebruik. Tijdens Pesach, het acht dagen duren de joodse paasfeest dat de uit tocht uit Egypte herdenkt, wordt gegist voedsel als onrein beschouwd. Voor het feest be gint, moet het huis daarom tot in alle hoeken en gaten worden schoongemaakt. Een klus van weken tot de laatste kruimel brood is verwijderd. Verschil „Wanneer is iets nu schoon ge noeg?", vraagt Petra van den Hoek zich af. Volgens haar be leeft iedereen dat anders. „Er is wat mij betreft een verschil tussen rommelig en vies. Ik ben ervan overtuigd dat het goed is regelmatig de boel schoon te houden en vooral genoeg te ven tileren ten behoeve van een goed binnenmilieu. Ja, ik werk nou eenmaal bij de GGD", zegt ze. Met het oog op milieu en ge zondheid ergert Van den Hoek zich ook aan het huishoudelijk gebruik van chloorbleek en an tiseptische middelen. „Alle tes ten wijzen uit dat het geen en kel effect heeft en toch verschij nen er, nadat ze een bepaalde periode zijn geweerd, steeds meer van dergelijke producten in de schappen. Ze zijn zeer mi lieubelastend en bij inademing ook slecht voor de gezond heid." Traditie Opvallend in het onderzoek van Trendbox is overigens nog dat juist jongeren tot 35 jaar de traditie van de grote schoon maak in stand houden. „Bijna dé helft van de jongere huishou dens maakt in het voorjaar een frisse en schone start", aldus Trendbox. Het blijft dan niet bij schoonmaken van het huis. Ook de auto krijgt een extra poetsbeurt, het huis wordt ge verfd en behangen, de tuin op geknapt en de tuinmeubelen gaan weer naar buiten. En om alles helemaal af te maken wor den met de hogedrukspuit de muren, tegels en terrassen aan gepakt. door Euqène Verstraeten TERNEUZEN - Sinds de jaren zeventig is het aantal steenuilen in Zeeuws-Vlaanderen met 25 procent afgenomen. Het totale aantal steenuilen in de regio wordt geschat op tussen de 410 en 440 paar. Alex de Smet van natuurbeschermingsvereniging de Steltkluut concludeert dat in een door hem uitgevoerd 'Onder zoek naar het voorkomen van de steenuil in Zeeuws-Vlaanderen 2000-2003'. In de gemeente Sluis komen de meeste steenuilen per vierkante kilometer voor, gevolgd door Terneuzen. In de gemeente Hulst zijn de minste steenuilen te vinden. In zestig procent van de onder zochte kilometerblokken in Zeeuws-Vlaanderen zijn geen steenuilen aangetroffen. De vo gels werden opgespoord door de roep van een steenuilmannetje na te bootsen met behulp van een cassetterecorder of cd-spe- ler. Tijdens zo'n zogenoemde 'territorium kartering' wordt het aantal roepende mannetjes in kaart gebracht. Verkavelingen Volgens Alex de Smet is de afna me van het aantal steenuilen toe te schrijven aan ver doorgevoer de ruilverkavelingen, het kap pen van grote aantallen knotbo- men en hoogstamboomgaarden. Ook de aantasting van het voed- selgebied als gevolg van onder andere het scheuren van vele weilanden speelt een rol. „Hoewel men voor Nederlandse begrippen nog van relatief hoge aantallen kan spreken, dient men zich te realiseren dat een af name van 25 procent in dertig jaar tijd niet gering is", stelt De Smet. Volgens hem geven de cij fers zeker geen aanleiding om achterover te leunen. „Aantas tingen zijn aan de orde van de dag. Regelmatig worden er wei den gescheurd die veelal vanuit onwetendheid het voedselge- bied van de steenuil vormen. Oude schuren worden afgebro ken of worden zodanig aange past dat de nestelmogelijkheid voor de steenuil ontnomen wordt." In zijn rapport pleit De Smet voor gerichte besi mingsmaatregelen om het aan- tal steenuilen in Zeeuws-Vlaan* deren op zijn minst te stabij ren. „Landschappelijk gezien heeft het de voorkeur om mid dels het aanplanten van knotbo men en hoogstamfruitbomen di natuurlijke nestgelegenheid der uit te breiden." Verder moet er volgens De Smet zorgvuldig omgesprongen wor den met het areaal aan reeds be. staande knotbomen en hoog stamfruitbomen. Ook zou bij dé restauratie van oude boerderij; en rekening kunnen worden ge- houden met de steenuil. Dii door het eventueel behouden van invliegopeningen of het ken van nieuwe im gen. Om de winterperiode te over. bruggen moet de muizenstand in .de buurt van de steenuil ge; handhaafd worden. Gebruik van muizengif moet geweerd worden. „Om het laatstgenoem-, de te bewerkstelligen", aldusDe: Smet, „is het wenselijk dat men een tolerantere houding neemt omtrent het voorkomen van muizen in schuren en op hel erf." ARNEMUIDEN - In de hervorm de kerk in Arnemuiden wordt zaterdag 15 mei een openbare sa-I menzangavond. Tijdens de sa- menzangavond wordt een collec te gehouden voor het goede doel. Het Marnixkoor uit Vlissingen, De Lofstem uit Arnemuiden en het Walchers Mannenkoor uil Middelburg zijn die avond ot van de partij. De organisatie ligt in handen van de Ring Zeeland van Zang verenigingen van de Gerefor-J meerde Gemeenten. De collecte! is bestemd voor een nieuwe rol-j stoelbus voor het gezinsvervan-?| gend tehuis De Beukelaar inj 's-Gravenpolder. De zangavond begint om 19.30 Geef 90 minuten van uw tijd. Collecteer in de week van 10-15 mei voor Charlotte en al die andere kinderen met astma. Bel (033) 434 12 95 of mail naar ikcollecteer@astmafonds.nl Steeds weer plezier van karton en papier. -- EEN PUBLICATIE VAN INFORMATIECENTRUM PAPIER EN KARTON, T {020) 654 30 43 WWW.PAPIERINFO.NL PARTICIPANTEN: STICHTING PAPIER RECYCLING NEDERLAND, VERENIGING VAN NEDERLANDSE PAPIER- EN KARTONFABRIEKEN, VERENIGING GOLFKARTON, KONINKLIJKE KVGO. NEDERLANDS UITGEVERSVERBOND. Tienduizenden mensen wel. Zij hebben last van aanvallen en weten nooit wanneer ze toeslaan. Help mee in de strijd tegen epilepsie en geef aan de collectant. Bedankt. De Macht van het Kleine Erwin Koeman, ambassadeur Epilepsie Fonds giro 222111 www.epilepsie.nl collecte 24 t/m 29 mei 2004 Wij hebben voor u een uitgebreide brochure gereed. Prijzen vanaf 7 S/j. von Badhuisstraat 123-127,4381 LR VLISSINGEN Tel: 0118-41 39 20 Fax:0118-41 11 12www.theelen.nl e-mail: info@theelen.'nl In het zuid-oosten van Vlissingen verrijst binnenkort een omvangrijk project met woningen en appartementen. De kenmerken van deze woningen: Ruimtelijke opzet in een omgeving met veel natuurlijk groen en water. Laat je sponsoren voor het goede doel en maak kans op een NIEUWE FIETS Doe mee aan de campagne Bel 0113-250051 voor een informatiefolder.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 14