lissingen mikt op Blauwe Vlag Schapenkaas smaakt altijd V uurtorenfanaten bezoeken Zeeland iterrenwacht wil luipers uitnodigen 19 Muskusrat krachtiger bestrijden Schuldvraag aanvaring met brug 26.700 euro voor verhuizing RIO Politie waarschuwt voor oplichter }adplaats kanshebber internationaal kwaliteitskenmerk olitie deelt j bonnen uit iMiddelburg jactie: 0113-315649 .pzc.nl ijlbus 31,4460 AA Goes ucftentie-exploitatie: 0l(j.en Midden-Zeeland: 0113-315520; ■^-Vlaanderen: 0114-372770; ionaal. 020-4562500. Srdag 24 april 2004 editie Walcheren Langeveld is solidair met Naudts MIDDELBURG - Het CDA-Statenlid K. Martinet vindt dat de jacht op muskus- en beverratten met onverminder de kracht moet doorgaan. De inzet terugdraaien ziet hij niet zitten. Dit betekent wel dat de provincie meer geld moet vrijmaken voor de bestrijding. De laatste jaren is sprake van een flinke kostenstijging en die is grotendeels op het bordje van de twee Zeeuwse waterschappen te recht gekomen, stelt Martinet. Het provinciale aandeel in de bestrijdingskosten daarentegen is volgens het Staten lid niet op peil gebleven. De CDA'er merkt op dat bij in zet van voldoende mankracht en middelen de aanwezig heid van de muskus- en sinds kort ook beverratten terug kan worden gedrongen. De intensieve bestrijding acht hij nodig vanwege de schade die de dieren toebrengen aan dijk- en slootkanten. In schriftelijke vragen aan het dage lijks provinciebestuur dringt Martinet aan op meer pro vinciaal geld voor de rattenjacht. MIDDELBURG - Rijkswaterstaat heeft de ellende van aanvaringen over zich afgeroepen door de brugwachters op te zadelen met verouderde radars en marifoons, waar mee de brugwachter wel naar de schippers kan luisteren maar niet met ze kan praten. Dit bleek toen een brug wachter zich deze week voor de rechtbank moest verant woorden voor het veroorzaken van een aanvaring van een schip met de brug bij Sluiskil, pagina 17 de brugwachter is eenzaam VLISSINGEN - Het Vlissingse college wil ruim 26.700 eu ro uittrekken voor de verhuizing van het Regionaal Indi catie Orgaan Walcheren (RIO). Het indicatieorgaan be paalt of mensen in aanmerking komen voor de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten of de Wet Voorzieningen Ge handicapten. Het RIO op Walcheren verhuist omdat het aantal medewerkers gestegen is. Ook moet de organisatie weg uit het huidige kantoor aan de Koudekerkseweg in Middelburg. Het nieuwe kantoor komt te staan op het zo genoemde Edisonplaza in Vlissingen. Aan de verhuizing betalen ook de gemeenten Veere en Middelburg mee. Voor Vlissingen is de bijdrage gesteld op ruim 26.700 euro. De gemeenteraad buigt zich donderdag over het voorstel. TERNEUZEN - In Zeeuws-Vlaanderen is een oplichter actief die met een babbeltruc mensen geld afhandig pro beert te maken. Twee mensen hebben aangifte gedaan. De politie heeft de zaak in onderzoek. door Melita Lantinq NIEUW-HAAMSTEDE - Foto's maken, vooral veel foto's ma ken. Dat doen de 38 vuurtorenfa naten die gisteren even op be zoek waren in de vuurtoren van Nieuw-Haamstede. Een interna tionaal gezelschap met deelne mers uit Engeland, Duitsland, de Verenigde Staten, Noorwe gen en natuurlijk Nederland. Zodra de eerste leden van de groep die bus uit zijn begint al het klikken van de camera's. „Nice, very nice." Eerst maar op de groepsfoto voor de ingang „say cheese" en dan naar bin nen. Het eindoel ligt 254 traptre den hoger, de lamp. Voor de mensen die slecht ter been zijn is er een liftje maar de ware lief hebbers nemen de trap. „Dan krijg je pas het echte vuurtoren- gevoel." Bovenin de toren is het een beetje dringen. Het gebouw is niet berekend op grotere groe pen, dus is het af en toe wachten op je beurt om de ideale foto te maken. De groep heeft geluk. De zon schijnt en het zicht is goed. Maar voor het uitzicht komen ze niet, al worden er wel wat jaloer se blikken op omringende hui zen geworpen. „Moet je kijken wat een zwembaden." De groep komt voor de vuurto ren, voor de techniek. Direct gaan er mensen op de knieën on der de lamp liggen. Een paar fo to's maken, alle details goed op nemen en dan weer naar de om loop, een verdieping lager, om plaats te maken voor iemand an ders. Voorzichtig, want het piep kleine stalen laddertje is heel glad. Een stevige hindernis voor mensen met hoogtevrees en merkwaardig genoeg zijn er een paar mensen die daar last van hebben. „Niet echt handig voor vuurtorenliefhebbers", verzucht Johan, van Wijk. „Ik heb er niet altijd last van maar soms moet ik toch echt even heel stil op de grond gaan zitten." Op de om loop ontstaat ondertussen enige consternatie. „How typically Dutch", roept Vanesse Langley uit Schotland. Ze wijst naar de ruitenwissers op de ramen. „Dit is de enige vuurtoren die ik ken waar ze ruitenwissers op de ra men hebben. Dat kan ook alleen in Nederland." Halfuur Hoofdschuddend loopt ze ver der, alles zó tot in de puntjes re gelen, daar kan ze niet bij. Na een half uurtje kijken staan de eersten al weer beneden. Nog even op de knieën om een laat ste foto van de vuurtoren te ma ken vanaf.de grond en dan zit het bezoek aan Nieuw-Haamste de er al weer op. De excursiegangers bestaan ei genlijk uit twee afzonderlijke groepen. De uit Engeland afkom stige Association Lighthouse Keepers en de wereldwijde World Lighthouse Society. Voor het eerst organiseren beide vere nigingen een gezamenlijke ex cursie en dat bevalt. Het idee daarvoor is bij toeval ontstaan. „De club uit Engeland wilde graag op excursie in Nederland en de wereldwijde organisatie wilde de jaarvergadering in Ne derland houden. Dat hebben we toen maar gecombineerd", ver telt Frans la Poutré, een van de organisatoren. Naast de vuurto ren van Nieuw-Haamstede heeft de groep gisteren ook de to rens van Ouddorp en Brielle be zocht en is het lichtschip in Hel- levoetsluis bekeken. zeeuwse almanak Een in Terneuzen woonachtig konijn - naam onbekend - ont dekte deze week een fantas tisch staaltje graafwerk. Had-ie zelf helemaal niets voor gedaan. Het was er zo maar opeens: een gigantische konijnenpijp. Daar maakte hij dankbaar gebruik van. Van verkeersborden begreep het diertje uiteraard niets en dus huppelde hij nieuwsgie rig de Westerscheldetunnel in. Het werd een kortstondig avontuur, want na vijf meter was het diertje de pijp uit. door Miriam van den Broek MELISKERKE - Ze wilden iets doen met melkvee. Maar de quota-kosten maken het nauwelijks rendabel om met koeien te be ginnen. Daarom begon Jan de Korte (24) uit Meliskerke vorig jaar met een schapen kaasboerderij. De kaasboerderij was ge lijk een succes. Er was zoveel vraag naar de kaas, dat er zelfs extra ingekocht moest worden. Volgende week houdt de schapen kaasboerderij een open dag. Al drie generatieé lang heeft familie De Korte een boerderij aan de Mariekerke. „Mijn opa had samen met zijn broer ak kers en melkvee", vertelt Jan. „Ze beheer den ieder de helft van het bedrijf. Latei- nam mijn vader het hele bedrijf over. In 1975 is hij gestopt met melkkoeien en stap te hij over op zoogkoeien, voor het fokken van kalveren. Tegenwoordig run ik samen met mijn vader het bedrijf. Om de toekomst van de boerderij te waar borgen, moest er iets veranderen. Ze ko zen ervoor de boerderij uit te breiden met schapenkaas. Volgens De Korte zijn er in Nederland maar tien tot twaalf schapen houders die zelf kaas maken. „We begonnen vorig jaar maart met vijfen veertig schapen", vertelt vader Ko de Kor te. „We hebben er nu zeventig. Vijfenveer tig bleek veel te weinig te zijn. Er was zo veel vraag naar de kaas dat we extra moes ten inkopen bij een boerderij uit Brabant. En klanten die momenteel oude kaas wil len, moeten nog even geduld hebben. Oude kaas moet een jaar rijpen. Vorig jaar was het zo druk dat we de kans niet kre gen om bollen apart te leggen." Om kaas te leren maken, heeft Jan een tijd meegelopen op kaasboerderij Schellach bij Middelburg. Maar daar werken ze met koemelk en dat is toch nét iets anders. Daarom ging Jan ook in de leer bij een schapenhouder in Noord-Brabant, die hem de kneepjes van het vak bijbracht. Om tot de lekkerste kaas te komen, moest er natuurlijk veel geproefd worden. Toch is de familie De Korte de smaak van scha penkaas nog niet beu. „Ik eet het nog steeds elke dag", zegt Ko. „De smaak is voller en scherper dan gewone kaas, maar ook weer niet zo scherp als geitenkaas." Bewerkelijk Een schapenkaasboerderij is wel heel be werkelijk, vertelt Ko. „Twee keer per dag worden de schapen gemolken en drie keer in de week maken we kaas. Die verkopen we in onze eigen winkel. We doen dat alle maal niet met ons tweeën. Mijn andere zoon, mijn vrouw en Jans echtgenote hel pen ook mee. Zonder de vrouwen konden we dit niet doen." Naast het werk op de boerderij, verzorgen Ko en Jan regelmatig rondleidingen op het bedrijf. Ook dat overtrof de verwach tingen. „De rondleidingen geven we in het zomerseizoen elke maandagavond om acht uur. De eerste keer hadden we gelijk al vijfentwintig bezoekers. Sindsdien ko men er elke week tussen de vijfentwintig en vijftig mensen. We houden dan een wel komstwoord, vertellen over het water dat hier in 1944 stond, over de schuur die in 1874 gebouwd is en we laten ze een video zien over het bedrijf. Daarna komt de rondleiding en kunnen ze alles wat ze op de video zagen, in het echt zien." Open dag Zaterdag 1 mei is het open dag op de scha penkaasboerderij. Van 10 tot 16 uur kan het proces 'van gras tot kaas' gevolgd wor den en natuurlijk kan er kaas geproefd worden. Kinderen kunnen ook nog met de andere boerderijdieren spelen en er staan trampo lines. Verder worden er demonstraties schapendrijven en wol spinnen gegeven. De kaasboerderij is te vinden aan Marie kerke 24 in Meliskerke. irfionMagnée 1SSINGEN - Vlissingen il grote kans om binnen- [I de Blauwe Vlag binnen te en. Dat betekent dat de stran- ivoldoen aan hoge, interna- sale milieu-eisen. Volgende md worden de vlaggen toege- id door de internationale ju- Nederlandse jury is al ak- DDELBURG - De politie rftgisteren een grote verkeers- ilrole gehouden in de bebouw- koiri van Middelburg-Zuid, orbij in totaal 25 bekeurin- ivielen. personen moeten naar het au komen om alsnog hun rij- injs en kentekenbewijs te' la- izien. Aanleiding vormden de klachten over het rijgedrag lutomobilisten en brom- en fietsers daar. Er werd elf bekeurd voor het niet dra- van de gordel, drie(bestuur sraden zonder geldige APK, rkeer werd een te hoge snel- geconstateërd. De overige iringen waren voor het rij- tegen de verplichte rijrich- in, het niet tonen van het ïietscerificaat, een brom- die te veel lawaai maakte, Ét tonen van een verzeke- ^bewijs, het niet voeren van i-oranje platen en voor het reken van een vervoersver- ling. orRon Magnée DDELBURG - Volkssterren- icht Philippus Lansbergen in Idelburg heeft vergevorderde innen om astronaut André «pers naar Zeeland te halen, gelijkertijd wil de sterren- iclil de oorspronkelijk uit Zee- id afkomstige astronaut Lode- I van den Berg in Middel- pitnodigen. inpers, die dezer dagen rond om de aarde vliegt in het in- mationale ruimtestation ISS, dde eerste maanden na zijn ffltereis wel helemaal volge nt zijn, maar tegen het eind shet jaar moet het mogelijk jiom de Nederlandse astro- öt in Middelburg uit te nodi- n-Al in 1999 kwam Kuipers F Walcheren, om een nieuw fevatorium van de sterren et in Oostkapelle te openen, «gelijkertijd wil de sterren et ook de Amerikaanse as- &»aut Lodewijk van den Berg Nodigen, die geboren en geto- hsin Sluiskil. In mei 1985 ïide Van den Berg als weten tapper mee met de Challen- ger-missie om experimenten uit te voeren met kristalgroei. Als het tweetal naar Zeeland komt, wil de sterrenwacht ook de Zeeuwse vlag tentoonstellen die Van den Berg op zijn missie heeft meegenomen. Enkele maanden na zijn reis deed de as tronaut Zeeland aan en overhan digde bij zijn bezoek aan het provinciehuis een vlag die hij op zijn reis had meegenomen. Het dundoek, dat bewaard wordt in de provinciale kluis, is circa 120 bij 170 centimeter groot. Dat Van den Berg de vlag meenam, betekent volgens Van Gelder dat hij zijn Zeeuwse roots ontzettend belangrijk vond. Een certificaat bewijst dat het echt om de vlag gaat die astronaut Van den Berg heeft meegenomen. Hierop staat dat de vlag 110 rondjes om de aarde heeft gevlogen, zo'n vier miljoen kilometer in totaal. Ook in het gastenboek in het provinciehuis prijkt de naam van de beroemde Zeeuw: op 18 oktober 1985, nog geen half jaar na zijn beroemde reis, heeft Van den Berg er zijn handtekening in gezet. "nmissaris van de koningin W. van Gelder met de Zeeuwse vlag "0 rondjes om de aarde heeft gevlogen. foto Ruben Oreel koord, en binnenkort buigt de internationale jury zich erover", aldus wethouder E. Walra- ve-Troost trots. De toekenning van de Blauwe Vlag zou een be langrijke trekker voor Vlissin gen zijn. Vooral Duitse toeristen hechten aan het milieukenmerk. Alleen stranden waarvan is aan getoond dat ze schoon en veilig zijn, kunnen het blauwe dun doek in top hijsen. Bij de toeken ning van het symbool wordt niet alleen gekeken naar de kwali teit van het zwemwater, maar ook of er bijvoorbeeld toiletten zijn en of er voldoende toezicht is. Doel van de jaarlijkse onder scheiding is gemeenten te stimu leren aandacht te hebben voor schoon en veilig water, mooie natuur en een gezond milieu. Het komt regelmatig voor dat toeristen die een vakantie wil len doorbrengen in Vlissingen, daarvan afzien omdat de stran den geen Blauwe Vlag hebben. Koploper Elders op de Walcherse stran den is de Blauwe Vlag overigens een bekend verschijnsel. Op Wal cheren kregen vorig jaar de stranden van Oostkapelle, Dom burg, Westkapelle en Zoutelan- de een Blauwe Vlag toegekend. Zeeland voert toch al de nationa le ranglijst aan als het gaat om het aantal Blauwe Vlaggen. Twaalf jachthavens en zes stran den in Zeeland ontvingen vorig jaar het kwaliteitskeurmerk. Wethouder E. Walrave-Troost denkt dat binnenkort ook op de Vlissingse stranden het felbe geerde blauwe dundoek zal wap peren. De voorzieningen zijn de afgelopen tijd verbeterd. Een an dere ontwikkeling is bijvoor- De Wasschappelse heiploeg sloeg een paal op de grens van het Veerse en het Vlissingse strand, vlakbij strandpaviljoen Piet Hein. foto Ruben Oreel beeld dat het toezicht wordt geïntensiveerd. Zo doet voortaan 44 nachten per jaar de speciale nachtpa trouille die de stranden van de gemeente Veere bewaakt, ook de Vlissingse stranden aan. Het stuk strand dat Vlissingen in beheer heeft, is overigens dit jaar zo'n vijfhonderd meter gro ter dan vorig jaar. Het gaat om het stuk strand ter hoogte van strandpaviljoen Kon-Tiki. De strook ligt op het grondgebied van de gemeente Vlissingen. Het beheer van het strand was de af gelopen jaren in handen van de Stichting Strandexploitatie Wal cheren. Paviljoenhouders von den deze situatie niet gewenst. Ze klaagden erover dat ze veel betaalden voor exploitatie, maar dat ze er maar weinig voor terug kregen. Aan deze situatie is nu een eind gekomen. Met het slaan van een grenspaal door de Wasschappel se heiploeg, is het beheer van het stuk strand gisteren officieel overgedragen. De grenspaal geeft aan waar op het strand de gemeenten Veere en Vlissingen aan elkaar grenzen, vlakbij het strandpaviljoen Piet Hein. Strandpaviljoenhouder T. Lute- ijn van Kon-Tiki toonde zich zeer tevreden met de overdracht van het beheer. „We zijn er posi tief over. We hadden toch het ge voel de sluitpost van Stichting, Strandexploitatie Walcheren te zijn. Maar nu Vlissingen het be heer heeft, wordt er heel veel geïnvesteerd." Lydia en Jan de Korte aan het werk in de schapenkaasboerderij. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 11