Ex-minister Israël smokkelde xtc eccö m PZC Brits referendum is gevaar voor Europa Saoedische groep eist aanslag in Riyad op Commandant VS waarschuwt inwoners Fallujah van der Poel Win een bon van 20, Moskou blokkeert Cyprus-resolutie China noemt bezoek Kim succes Eerste Franse homohuwelijk Michael Jackson aangeklaagd Empire State Building even oranje Jordaniër steekt zwangere zus dood uit eerwraak (jonen Segev wilde met valse pas door bagage controle op Schiphol Bush wil uitstel visumplicht Nederlanders Paksas mag weer meedoen Mogelijk nieuwe sars-gevallen in China (Advertentie) Sa voor deelname naar www.ecco.com/nl vrijdag 23 april 2004 NEW YORK - Rusland heeft woensdag zijn vetorecht in de VN-Veiligheidsraad gebruikt om een resolutie te blok keren over het referendum over hereniging van Cyprus, dat morgen wordt gehouden. De resolutie, ingediend dooi de Verenigde Staten, had de Cyprioten moeten aanmoedi gen om voor hereniging te stemmen. Moskou vindt dat het referendum moet worden gehouden zonder druk of invloed van buitenaf. Het aantal Grieks-Cyprioten dat tegen hereniging wil stemm^i. daalt. Volgens gisteren gepubliceerde peiling gaat 53*3 procent van de ondervraagden 'neen' stemmen. Vorige week was dat nog 62 procent. ANP/RTR/AFP PEKING - China noemt het bezoek dat de Noord-Kore- aanse leider Kim Jong II deze week aan Peking 'geslaagd'. In de besprekingen die Kim met Chinese leiders voerde, is gebleken dat Pyongyang het Koreaanse schiereiland kerri- wapenvrij wil maken en het geschil met Washington over zijn atoomprogramma door overleg wil oplossen, aldus het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken gisteren. China en Noord-Korea zullen zich samen inzetten voor een nieuwe overlegronde met de Verenigde Staten, Rus land, Zuid-Korea en Japan. AP BORDEAUX - Noël Mamère, burgemeester van Bègles en partijleider van de Franse Groenen, heeft gisteren aange kondigd dat hij op 5 juni het eerste homohuwelijk van Frankrijk gaat sluiten. De ceremonie wordt exact hetzelf de als bij een heterohuwelijk. Een van de mannen is inwo ner van Bègles. Twee weken geleden zei Mamère al tegen de pers dat hij een homohuwelijk zou sluiten als hem daarom gevraagd werd. Hij vindt het ongepast dat homo's in Frankrijk niet mogen huwen. AP SANTA BARBARA - Een jury in het Amerikaanse Santa Barbara heeft popzanger Michael Jackson, die verdacht wordt van seksueel misbruik van een minderjarige jon gen, officieel in staat van beschuldiging gesteld. Dat be richtte de Amerikaanse nieuwszender CNN op gezag van bronnen bij de rechtbank van Santa Barbara. Jackson is aangeklaagd wegens misbruik van een twaalf jarige jongen en het toedienen van een verdovend middel De 19-koppige jury heeft na bijna twee weken beraad be sloten dat er voldoende bewijs is om de zaak voor de rech ter te brengen. Het 45-jarige popidool werd in november gearresteerd. ANP NEW YORK - Het Empire State Building in New York wordt op 30 april oranje verlicht ter gelegenheid van Ko ninginnedag en ter nagedachtenis aan koningin Juliana Dat heeft het Nederlandse Consulaat-Generaal in de stad gisteren laten weten. Het verzoek tot deze speciale verlichting is ingediend door een groep Nederlandse emigranten. ANP van onze redactie buitenland naar de twee belangrijkste heili ge plaatsen van de islam in de RIYAD - Een militante Saoedi- steden Mekka en Medina, sche groepering die zichzelf de De autoriteiten zweren intussen Al Haramain Brigades noemt, de terroristen te zullen vernieti- heeft gisteren de verantwoorde- gen. „Deze criminele daden ge lijkheid opgeëist voor de zelf- pleegd door een afwijkende min- moordaanslag in Riyad een dag derheid zullen hard worden aan- eerder. De explosie voor een ge- gepakt tot zij zijn uitgeroeid" bouw van de veiligheidsdienst zo verklaarde kroonprins Abdal- in de Saoedische hoofdstad kost- lah. te vijf levens, terwijl 145 men- De aanslag van woensdag was sen gewond raakten. een zelfmoordactie. Een man zou zichzelf in een auto hebben De groepering, die banden zou opgeblazen nadat hij met liet hebben met het terreurnetwerk voertuig voor het pand van de Al Qaeda van Osama bin Laden, veiligheidsdienst was gestopt heeft vorig jaar aanslagen op Sa- door de bewaking. De gevel van oedische politiefunctionarissen het gebouw werd volledig weg- opgeëist. Al Haramain verwijst geslagen. ANP/AFP/RTR. AMMAN - Een Jordaanse man Het is de vijfde geregistreerde heeft zijn 25-jarige, zwangere 'eremoord' sinds begin dit jaaf. zus met een keukenmes ver- In 2003 waren het er zeventien, moord om 'de eer van de familie in 2002 in totaal tweeëntwintig te wreken'. De vrouw was een Het werkelijke aantal ligt ver jaar geleden tegen de zin van moedelijk veel hoger, haar familie met een Egypte- De mensenrechtenorganisatie naar getrouwd en woonde in Human Rights Watch beschul- Egypte. Ze was teruggekeerd digt de Jordaanse regering er in naar Jordanië om er te bevallen, een eerder deze week gepubli- Dc dader belde zelf de politie. ceerd rapport van te weinig te doen tegen erewraak. De vrouw was al dood toen de In veel gevallen gaat de dader agenten kwamen. Het leven van vrijuit of krijgt een relatief lich- de baby kon niet worden gered. te straf. AP advertentie Genieten komt van Binnenuit. Verkoopinfo: 073 - 523 11 23 wnrAri Bloemendaal [£LAVTV - De Israëlische justi- je verdenkt oud-minister Go- in Segev van fraude en drugs mokkel. De man is woensdaga- ,nd aangehouden. De aanlei ding was een poging 25.000 iic-pillen, met een geschatte narde van meer dan 200.000 fliro, vanuit Nederland naar Is- Jaëlte smokkelen. jnl de pillen op Schiphol aan jdord te kunnen brengen van in vliegtuig naar Tel Aviv, zou igev veiligheidsagenten een irvalst diplomatiek paspoort iebben getoond. Justitie ver- joedt dat de smokkelpoging vet op zich staat en dat de oud-minister deel uitmaakt van ten criminele bende, jade jaren negentig was de kin- ierarts Segev een van de leiders tanTsomet, een kleine rechtse «rtij onder leiding van ÏASHINGTON - Nederlandse «risten lijken zich als ze naar ie Verenigde Staten willen rei- voorlopig geen zorgen te teven maken over het aanvra ge van een visum. >regering-Bush heeft het Huis Afgevaardigden gewaagd hrgers uit 27 bevriende landen Kt 'ouderwetse' paspoorten ■:g geen visumplicht op te leg- p jagers uit onder meer Neder- 'and zouden tot 20 november !Üde tijd moeten krijgen 'bio- Ntrische paspoorten' aan te tchaffen, meldde The New York kes gisteren. Volgens Was- iington hebben de meeste van 'ïïl bondgenoten meer tijd no- cgom reisdocumenten in te voe- Edie voorzien zijn van gedigi- feerde vingerafdrukken, ge bitskenmerken en biografi- sk gegevens. ANP VILNIUS - Rolandas Paksas nag in juni weer een gooi doen aar het presidentschap van Li touwen. De kiescommissie van lie Baltische staat registreerde iet wegens machtsmisbruik af- szette staatshoofd gisteren als iandidaat. Het parlement zette Paksas ■-m twee weken geleden uit sjn functie. Het betichtte hem Rn machtsmisbruik ten gunste Rn een Russische ondernemer, ie hem financieel steunde. Pak- heeft altijd volgehouden dat qonschuldig is. ANP oud-stafchef Rafael Eitan. Hij werd lid van het Israëlische par lement en was anderhalf jaar mi nister van Energiezaken in de coalitieregering van Jitschak Ra bin. Volgens de Israëlische media denkt de politie dat Segev ban den onderhoudt met Ze'ev Ro- senstein, een beruchte Israëli sche onderwereldbaas die de laatste jaren herhaaldelijk doel wit is geweest van aanslagen door rivalen. Rosenstein en Se gev zouden investeringen heb ben gedaan in casino's in de Tsjechische hoofdstad Praag. Segev werd vorig jaar genoemd als potentieel slachtoffer van een ontvoering door de Libane se sjiitische organisatie Hezbol lah. Kais Obeid, een Arabische Israëliër die voor Hezbollah werkte, had hem na een zakelij ke transactie willen ontvoeren. Maar de politie waarschuwde Segev bijtijds. Obeid zat ook achter de wel gelukte ontvoe ring van zakenman en reser ve-kolonel Elchanan Tannen- baum. Die keerde eerder dit jaar naar Israël terug, in ruil voor een groot aantal Arabische gevangenen. Tannenbaum was betrokken bij dubieuze zaken, waaronder drugssmokkel. De politie in Tel Aviv kreeg twee weken geleden de tip dat een flinke partij xtc vanuit Am sterdam naar Israël zou worden gesmokkeld. Later bleek dat Se gev sindsdien twee keer in Ne derland was geweest en de smok kel had moeten uitvoeren. Beide keren zou hij hebben gepro beerd onderzoek van zijn baga ge te voorkomen door een diplo matiek paspoort te tonen. Dat was vals, bleek later, maar de veiligheidsagenten op Schiphol vertelden hem dat ze hoe dan ook alle bagage moesten onder zoeken. Daarop zag Segev van de vlucht af, stopte de pillen in een bagagekluis en nam een an der vliegtuig naar Tel Aviv. De Nederlandse politie, gewaar schuwd door Israëlische colle ga's, trof de drugs aan in de kluis. Segev vertelde de politie in Tel Aviv dat hij in Amsterdam een pakje met, naar hem was ge zegd, chocola had meegekregen van een vriend. GPD dat een 'neen' tegen de grond wet tegelijkertijd een 'neen' te gen zijn beleid betekent. Michel Barnier, Chiracs nieuwe minister van Buitenlandse Za ken, liet onlangs doorschemeren dat er pas een besluit valt over de vraag of de Franse kiezer iets te zeggen krijgt, nadat er een ak koord over de grondwet bereikt is. Waarmee direct de vraag aan de orde is of Chirac eigenlijk wel zit te wachten op zo'n ak koord, laat staan er actief aan mee wil werken. Tijdens een mislukte EU-top in december lukte het de regerings leiders niet om het eens te wor den over de grondwet. Achteraf bleek dat Chirac ook toen al he lemaal niet van plan was om in te stemmen met welk compro mis dan ook. Crisis Als de regeringsleiders binnen kort weer aan de onderhande lingstafel schuiven, dan liggen daar onvermijdelijk weer de har de Britse eisen die er ook in de cember al lagen: géén over dracht van macht aan de EU in zake justitie, defensie, buiten lands beleid, belastingen en so ciale zekerheid. Een 'neen' te gen de EU in Groot-Brittannië betekent crisis op alle fronten. Met het Britse referendum als een stok achter de deur mogen de regeringsleiders dus kiezen: een grondwet die voldoet aan de Britse eisen of helemaal geen grondwet. Dat laatste zou de Franse president niet slecht uit komen. GPD Medici aan het bed van een mogelijk slachtoffer van sars in Peking. foto Fan Mingzhang/AP van onze redactie buitenland PEKING - In China zijn mogelijk twee personen besmet met de longziekte sars. Het Japanse pers bureau Kyodo meldde op gezag van Chinese ge zondheidsfunctionarissen van mogelijke sars-ge vallen in hoofdstad Peking en de provincie Anhui. Over de patiënt in Anhui hebben de gezondheids functionarissen nog geen nadere informatie ver strekt. Het Chinese persbureau Xinhua berichtte dat het in Peking gaat om een 20-jarige verpleeg ster die op 5 april al ziek is geworden en op 14 april naar een ziekenhuis is overgebracht. Vijf mensen die met de vrouw in contact hebben ge staan, hebben nu ook koorts en andere sympto men van de ziekte, aldus het ministerie. Zij zijn opgenomen in het ziekenhuis voor observatie. Ook 166 andere mensen die in contact stonden met de vrouw, staan onder medisch toezicht. China had vorig jaar te kampen met een zeer gro te sars-epidemie. Begin dit jaar werden nog vier incidentele besmettingen gemeld, maar er was geen sprake meer van een grote uitbraak van de ziekte. Alle vier patiënten herstelden. Sinds de tweede helft van 2002 zijn bijna achthon derd mensen aan de gevolgen van sars overleden. ANP/AFP/RTR [oor Hetty van Rooii BRUSSEL - Doet Groot-Brit- tannië volop mee in de Europese Unie of blijft het land een bui- Mieentje? Het antwoord op ie vraag zal de meeste EU-bur- {trs een zorg zijn, maar premier Blair heeft daar vakkun dig verandering in gebracht, "et zijn aankondiging dat de Wise 'stem des volks' het laat- •te woord krijgt over de Europe- grondwet, maakte hij van tijn eigen politieke probleem in tén klap een zaak van de hele Wie. Britse bookmakers schatten de «ns dat de Britse kiezers in een -feïendum 'ja' zullen zeggen te- de EU-grondwet op zes te- S«n één. Met andere woorden: •snzij er een wonder gebeurt, "Ordt de grondwet weggestemd en is daarmee ter ziele. Bij het referendum staat Groot-Brittan nië niet alleen. In een groot aan tal landen, inclusief Nederland, mag de kiezer straks zijn me ning geven over het nieuwe Eu ropese verdrag. Als in één land de uitslag negatief is, dan kan de grondwet in geen enkel an der land worden ingevoerd. Hoe het daarna verder moet, is een probleem waarover politici lie ver niet hardop filosoferen. Eerst moeten de regeringslei ders het over de grondwet eens worden. Blair heeft de kans op een akkoord zeker niet groter ge maakt. Zo brengt hij met zijn aankondigde referendum de Franse president Chirac in een lastig pakket. Eurosceptici en de socialistische oppositie in Frankrijk willen dat Chirac, net als Blair, een volksraadpleging laat houden. Maar Chirac weet Oriëntatieprijs: 59,95 Terwijl een meisje om een hoekje toekijkt pleegt een Amerikaanse marinier een telefoontje tijdens een gevechtspauze in Fallujah. foto Mohammed Khodor/RTR van onze redactie buitenland FALLUJAH - Guerrillastrijders en inwoners van Fallujah heb ben 'dagen, geen weken' de tijd om hun zware wapens in te leve ren, heeft de commandant van de Amerikaanse mariniers die de Iraakse stad belegeren giste ren gezegd. De mariniers heb ben een voorgenomen bestor ming van Fallujah opgeschort om inwoners de gelegenheid te geven hun wapens in te leveren. Commandant luitenant-gene raal James Conway noemde de oogst van de afgelopen twee da gen teleurstellend: slechts een kleine vrachtwagen vol met 'troep'. De commandant waar schuwde dat zijn geduld begint op te raken en vroeg zich af of de mensen die met de Amerika nen over het bestand hebben on derhandeld wel enige invloed hebben op de guerrillastrijders in de stad. Waarschijnlijk heb ben de rebellen de gevechtspau ze gebruikt om hun verdediging te versterken. Bij de gevechten die 5 april in Fallujah uitbraken kwamen vol gens de Iraakse minister van Volksgezondheid Khudayer Ab bas 271 mensen om het leven. Het eerder genoemde aantal van zeshonderd doden was volgens hem overdreven. De autobomaanslagen van woensdag in de zuidelijke stad Basra eisten volgens een Britse woordvoerder vijftig levens en niet 68 zoals eerder werd ge meld. Onder de doden zijn twin tig schoolkinderen. De woord voerder, Hisham Halawy, zei dat het nog te vroeg is om te zeg gen wie achter de aanslagen zit. Het kan Al Qaeda zijn geweest, maar ook aanhangers van het oude regime kunnen niet wor den uitgesloten. In de wijk Azimiyah in het noor den van Bagdad schoten gemas kerde mannen een Zuid-Afri kaan dood. De tolk van het slachtoffer raakte zwaarge wond. De man was een veilig heidsagent die door het Ameri kaanse leger was ingehuurd. De Britse minister van Buiten landse Zaken Jack Straw gaat ervan uit dat de Britse troepen nog jaren in frak moeten blij ven. Er zijn nu 8700 Britse mili tairen in Irak, voornamelijk in en rond Basra. Straw sloot niet uit dat er meer troepen naar Irak worden gestuurd als het ge weld aanhoudt. AP Met deze suède teenslipper bent u klaar voor de zomer. DESIGNERS GUILD home textiel parket Ontdek de nieuwe collectie bijzonder kleurrijke exclusieve stoffen van o.a. Designers Guild. Kom naar Heinkenszand. Schouwersweg 7 (ind.terr. Noordzak) www.binnenuit.nl Vrijdagavond is onze vaste koopavond!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5