Krekar voelt zich een speelbal PZC v au< -V WAS,,! Duitsland loopt op eieren in de strijd tegen moslimextremisme 1 PZC Grote schulden door miskoop in puberteit Oorlog verdwijnt uit bewustzijn van de Nederlanders Mullah meent dat Nederland, VS en Jordanië hem hebben misbruikt Gevluchte Krekar keerde geregeld terug naar Irak 23 april 1954 vrijdag 23 april 2004 door Windy Kester De 45.000 euro schadevergoe ding die de Iraakse Koerd mullah Krekar van de Neder landse staat krijgt, ko'mt hem goed van pas. „Zoals het er nu naar uit ziet heb ik geld om de zaak tegen Carl Hagen te beta len", zegt de mullah optimis tisch. Eerder deze maand ver loor Krekar een geding dat hij had aangespannen tegen de Noorse populist Hagen, die hem had uitgemaakt voor terrorist. Het goede humeur van de mul lah komt niet alleen door het geld. Hij is ook blij dat hij einde lijk zijn deel van het verhaal kan vertellen. In Oslo presen teerde Krekar zijn uit het Ara bisch in het Noors vertaalde au tobiografie, 'Med egne ord' (Met eigen woorden). In 247 pagina's zet de mullah uiteen misbruikt te zijn door de Amerikanen. Hij ziet zichzelf als een slachtoffer van hun zoek tocht naar een schakel tussen Saddam Hoessein en Al Qaeda. Als Irakees, Koerd, islamist en leider van Ansar al Islam - de organisatie die op de VN-lijst van terroristische clubs staat - paste hij prima in het plaatje, meent Krekar. De boodschap wordt omlijst door de geschiedenis van zijn le ven. Hij beschrijft zijn jeugd als arme Koerd die zich opwerkt van aanvoerder van een voetbal team tot schriftgeleerde die zijn familie trotseert door met een communiste te trouwen. Na de Iraakse gifgasaanval op Halab- ja in 1988, besluit Krekar wer kelijk voor een islamitisch en onafhankelijk Koerdistan te strijden. Hier komt ook Krekars verbin ding met Osama bin Laden aan de orde. Begin jaren negentig probeerde Krekar geld in te za melen voor zijn guerrilla tegen Irak. Bij een ontmoeting in Paki stan met een delegatie van het Saoedische koningshuis is ook Osama bin Laden aanwezig. Krekar schrijft dat deze met af schuw reageerde op de foto's van terreur tegen Koerden, maar niet met geld over dè brug kwam. De Islamitische Bewe ging Koerdistan (IMK), die de mullah toen representeerde, heeft ook later nog een keer ver geefs geprobeerd geld van de Al Qaeda-leider te krijgen. Krekar reisde in de jaren negen- Mullah Krekar is een Iraakse Koerd die in 1991 als vluchteling naar Noorwegen kwam. In de ja ren hierna reisde hij echter re gelmatig terug naar Irak. Hij leidde tot mei 2002 de fun damentalistisch islamitische organisatie Ansar al Islam. Volgens de Amerikanen had Krekar als leider van deze 'Soldaten van Islam' contact met Al Qaeda. In september 2002 werd Krekar, op door reis van Iran naar Noorwe gen, op Schiphol opgepakt. Jordanië wilde hem wegens heroïnesmokkel uitgeleverd zien. Omdat deze beschuldi ging niet hard gemaakt kon worden, stuurde Nederland hem uiteindelijk naar Noor wegen. Hier heeft hij herhaal de keren in de gevangenis ge zeten, onder meer wegens 'be dreiging van de binnenlandse veiligheid'. De Noorse justitie slaagde er echter niet in te bewijzen dat Krekar een terrorist is. Hij wacht nu op zijn uitzetting wegens misbruik van zijn vluchtelingenstatus. Aange zien zijn familie Noorse staatsburgers zijn en de situa tie in Irak onveilig blijft, is on duidelijk of en wanneer Kre kar Noorwegen uit moet. GPD Nederlanders maken zich zor gen over de oorlogen in de we reld, maar veel weten ze er niet van. Oorlog is iets van ver weg of vroeger. Het aantal gewapen de conflicten wordt schromelijk overschat. door Remko Tanis Toen het Amsterdamse Ver zetsmuseum in 1985 open ging, was de expositie voor veel bezoekers 'een feest van herken ning', zegt waarnemend direc teur Liesbeth van der Horst. „Nu worden de meesten door verbazing overvallen." Voor veel Nederlanders komt oorlog niet dichterbij dan beelden op tv of foto's in de krant. Tast baar bewijs van oorlog in Neder land ligt alleen nog in musea. Soms is de verbazing zo groot over wat er in een oorlog kan ge beuren, dat er melig over wordt gedaan. Twee schooljochies, de ze week op bezoek in het Ver zetsmuseum, barstten in lachen uit toen ze hoorden dat mensen in Amsterdam in de Tweede We reldoorlog 's avonds soms een gracht inliepen en verdronken doordat ze door de verplichte verduistering niet goed zagen waar zeiiepen. Voor Nederlanders is oorlog steeds meer iets van de geschie denisboekjes. „Gelukkig is er nog steeds oorlog in de wereld, zodat we niet vergeten wat het is", zegt Bert Bomert met enig cynisme. Hij is hoofd van het Centrum voor Internationale .Conflictanalyse en -manage ment (Cicam), onderdeel van de Nijmeegse universiteit. Bomert vindt het belangrijk dat Nederlanders een goed beeld blijven houden van oorlogen in de wereld: „Alleen al omdat het door terrorisme ook snel dicht bij kan komen en omdat we on ze jongens en meisjes van het le ger naar oorlogsgebieden stu ren. Zij komen terug met verha len, Of als doden. Oorlog is nu eenmaal onderdeel van de we reldwijde maatschappij." De oudste leerlingen van de Amster damse basisschool 't Kogge schip, op bezoek in het Verzets museum. krijgen hun idee over oorlog vooral van de televisie: „Soms zie je mensen verminkt lipppn. Steden worden eebom- tig regelmatig naar Nederland voor familiebezoek. Ook hield hij voordrachten in moskeeën en bepleitte hij de Koerdische zaak bi] iedereen die maar wil de luisteren. Hoofdrol Op 13 september 2002 pakt een reis naar Nederland minder rooskleurig uit voor Krekar. Hij wordt aangehouden op Schip hol. Na enige tijd krijgt hij een uitleveringsverzoek van Jorda nië onder ogen. „Ik besefte dat ik de hoofdrol had gekregen in een internationaal complot, waarin zowel de Amerikaanse als de Iraanse, Jordaanse, Ne derlandse en Noorse autoritei ten een rol hadden." Krekar brengt zijn dagen in zijn cel in Vught door met het lezen van de Koran en ontmoetingen met advocaat Victor Koppe. Via een bewaarder komt hij te weten dat hij gezien wordt als zeer ge vaarlijk. „De veiligheidsmaatre gelen rond u zijn extreem", ver telt deze. Krekar beschrijft hoe hij de eer ste 50 dagen nauwelijks rechten heeft en alleen geboeid, geblind doekt en zwaar bewaakt wordt vervoerd.In Vught wordt Kre kar verhoord door mensen van de AIVD en de FBI. Ze zijn geïn teresseerd in Krekars verhou ding met Saddam Hoessein, Al Qaeda, Ansar al Islam en Koer distan in het algemeen. De ont moetingen herhalen zich, maar Jordanië noch de VS kunnen iets met de beschuldigingen be ginnen en Nederland transpor teert Krekar naar Noorwegen. De tweede helft van de autobio grafie gaat voornamelijk over het circus dat dan losbarst en is vrijwel tot vandaag bijgewerkt. Alleen de schadevergoeding die alsnog is toegekend, heeft de eerste druk niet meer gehaald. Pikant detail is dat Krekars au tobiografie uitkomt bij de uitge ver die in 1993 met de dood werd bedreigd wegens het op de markt brengen van de Noorse versie van Salman Rushdies Duivelsverzen. De mullah was toen één van de verdachten die door de politie verhoord wer den. In zijn boek neemt hij af stand van de fatwa GPD bardeerd." Dasilvian Nooitmeer (12) noemt oorlog verwarrend: „Je raakt ervan in shock, denk ik, omdat je bang bent dat je dood gaat." De wereld is sinds het eind van de Tweede Wereld oorlog nog geen dag oorlogsvrij geweest. Hoeveel op dit moment wordt gestreden, weten maar weinig Nederlanders, zo heeft het vrijheidsonderzoek van het Nationaal Comité 4 en 5 mei uit gewezen. Zij schatten het aantal oorlogen tussen landen in 2003 gemiddeld op 28, terwijl het er drie waren. Vorig jaar werden 32 binnenlandse conflicten met wapens uitgevochten. Ook hier zitten Nederlanders er goed naast: gemiddeld denken ze dat er 58 burgeroorlogen woedden. Overschat Hoewel het aantal elders in de wereld wordt overschat, valt het met de angst voor een oorlog in Nederland zelf mee: meer dan de helft van de Nederlanders zegt er zelfs nooit bang voor te zijn. „Je hoeft niet alle ver schrikkingen zelf mee te maken om je een beeld te kunnen vor men over oorlog", vindt Bomert. Om het beeld van oorlog levend te houden, passen musea in Ne derland hun exposities aan. In het Nationaal Oorlogs- en Ver zetsmuseum in Overloon ver dwijnt de Tweede Wereldoorlog steeds meer naar de achter grond. In plaats daarvan wordt de bedreiging van mensenrech ten, vrijheid en democratie cen traal gesteld. Museumdirecteur Stef Temming: „Daarmee kom je allerlei conflicten uit de huidi ge tijd tegen." Zo moet het 'de pubertjes van nu', zoals Tem ming ze noemt, wel duidelijk worden dat bedreigingen en oor log niet alleen iets van vroeger is, maar ook van nu en ook van hier. De scholieren in het Amsterdam se Verzetsmuseum worden met hun neus op de feiten gedrukt. Demet (13) leest bij een fel ge kleurde lampion over de bevrij ding van Nederland op 5 mei 1945. Ze vindt het niet vanzelf sprekend dat er nooit meer oor log in Nederland komt. „De mensen die het nooit hebben meegemaakt, denken vast 'laat maar', omdat ze oorlog iets van vroeger vinden. Tot het weer een keer hier gebeurt." GPD door Wierd Puk Hij wordt stelselmatig be dreigd en hij draagt, wan neer hij zijn huis verlaat, een 9mm Walther pistool bij zich. Terreurexpert en publicist dr. Udo Ulfkotte noemt zich de 'eni ge bewapende journalist in Duitsland'. Ulfkotte (43) heeft zich binnen v de islamitische gemeenschap ge haat gemaakt. De veiligheidsspe cialist schrijft over 'de oorlog in Duitse steden', over de dreigen de islamisering van de Bondsre publiek, hij waarschuwt voor de invloed van radicaal-fundamen talistische imams op de moslim- jeugd en hij verwijt de Duitse staat veel te zwak op te treden tegen het moslimfundamentalis me. Dit laatste verwijt is opmerke lijk, gezien het Duitse anti-ter- reur verleden. Toen de Rote Ar mee Faktion (RAF) in de jaren zeventig en tachtig haar links-extremistisch geïnspireer de terreur losliet op Duitse za kenlieden en politici, reageer den de autoriteiten met grote hardheid. „Hele wijken werden destijds afgezet door agenten met machinepistolen", herin nert Ulfkotte zich. „De open lijke druk van het veiligheidsap paraat was toen enorm. Maar ze zijn nu bang om voor racistisch te worden uitgemaakt. Als er al acties plaatshebben, zijn die zo genaamd om 'illegalen op te spo ren'. Ulfkotte wordt door menig collega als een 'alarmist' afge schilderd. Hij is ook niet poli- tiek-correct: „Wat Fortuvn in Nederland aan de orde stelde, is van grote betekenis, wat je ook van die man mag vinden." De recente inbeslagname door justitie in Frankfurt van zijn do cumenten en drie computers, draagt bij aan Ulfkottes oncon ventionele reputatie. De onder zoeker wordt ervan verdacht ge heime informatie over een ge plande terreuraanslag op de lm ternationale Autotentoonstel ling naar buiten te hebben ge bracht en ambtenaren te hebben omgekocht. „Onzin", zegt Ulf kotte. „Ze zoeken mijn bronnen, maar die geef ik niet prijs. De politie kan zich beter met de moslimterreur en Oosteuropese criminaliteit bezig houden, in plaats van journalisten die hier omvormen tot een islamitische staat. over schrijven lastig te vallen." Ulfkotte, die tot 2003 voor de ge respecteerde Frankfurter Allge- meine Zeitung werkte en do ceert aan de universiteit van Lüneburg, waarschuwt voor het ontstaan van 'parallelle samenle vingen' in Duitsland. „In mos keeën in Duitsland wordt geld ingezameld voor aanslagen op Amerikanen in Irak. Voor alle duidelijkheid: de isla mitisch fundamentalistische ide ologie is te vergelijken met het nazisme. En ook zogenaamd ge matigde moslimgroeperingen, zoals Milli Görüs, baseren zich op die leer van de moslimbroe derschap. 'Mein Kampf' is hier verboden, maar die opruiende Arabische geschriften zijn in el ke moskee te vinden. Daarmee worden moslimjongeren vergif tigd. Die lezen geen westere kranten, maar ze krijgen die tek sten onder ogen en Tsjetsjeense video's te zien. En dan vragen onze politici zich af waarom die jeugd radicaliseert." Een van Ulfkottes tegenstan ders is dr. Udo Steinbach, direc teur van het Oriënt Institut. „Het is niet waar dat de autori teiten niets ondernemen", zegt Steinbach. „Maar té lang is de dreiging gezocht bij Turkse groe peringen, zoals Milli Görus. Er werd te weinig naar de Arabi sche gemeenschap gekeken. Maar '11 september' was een wa terscheiding. Toen bleek dat die aanslagen door Arabieren in Hamburg waren voorbereid, hebben de veiligheidsdiensten onze instituten geplunderd en onze experts in dienst genomen. Een aantal geplande aanslagen is sindsdien verijdeld. Ik vind dat justitie heel adequaat op treedt." Volgens Steinbach is het gevaar klein dat Duitsland door een aanslag als die in Madrid wordt getroffen. „Duitsland heeft zich tegen de oorlog in Irak gekeerd. Maar de Spanjaarden zijn er mi litair bij betrokken." Het directe gevaar voor de Duit se rechtsstaat is daarom veel ge ringer dan ten tijde van de RAF-terreur. „Die richtte zich tegen de fundamenten van ons bestel. Maar de moslimterreur komt uit een heel andere we- Onder de talrijke gedupeer den van de geruchtmakende affaire rond aandelenlease - beleggen met geleend geld - zitten verrassend veel studen ten en scholieren. Nog voor zij hun studie hebben afge rond, kampen velen van hen al met een torenhoge schul denlast, bovenop hun studie schuld. door Rixt Albertsma Dave van Toor (19) was 15 jaar toen hij zijn handte kening zette onder een con tract om met geleend geld te gaan beleggen. Voor het con tract had hij de toestemming en een handtekening nodig van zijn ouders. Het ging ver der heel makkelijk, herinnert Van Toor zich. „Ik heb de verkoper één keer gezien en gesproken. Hij is heel even bij ons thuis ge weest, heeft iets verteld over het product en toen moest ik direct mijn handtekening zet ten", vertelt Dave. „Op dat moment was ik me totaal niet bewust van de risico's die er aan zaten." Vijftien jaar oud kocht hij een aandelenleaseproduct ter waarde van bijna 3400 euro. Volgens de jonge student Ne derlands recht en bedrijfswe tenschappen werd er niets ge zegd over eventuele verliezen. „Er zaten weinig risico's aan, werd gezegd." Van Toor is niet de enige min derjarige die destijds een van de 'veelbelovende' aandelen- leaseproducten kocht. Vol gens een ruwe schatting van de belangenorganisatie voor deze groep gedupeerde beleg gers, de Stichting Juniorlea se, kampen enkele duizenden studenten en scholieren met schulden als gevolg van risi covol beleggen met geleend geld. De door gedupeerde studen ten opgerichte Stichting Ju niorlease (ongeveer 200 le den) vindt dat de aandelen- producten nooit aan jongeren verkocht hadden mogen wor den. Bij dergelijke hoge lenin gen moet er altijd getoetst worden op inkomen, zegt een van de oprichters Mannes den Breejen. „Als student krijg je ook geen auto mee van 40.000 euro op basis van een lening. De meeste jongeren die wij vertegenwoordigen zitten ver boven het bedrag dat een bank aan deze leeftijdsgroep ooit zal lenen." Dat de ouders van de gedupeerde jongeren hun handtekening hebben moeten zetten, doet daar niets aan af, meent de stich ting. Het zijn de jongeren die het product hebben gekocht. Juniorlease start binnenkort een procedure tegen Dexia Bank, een van de grootste aan bieders van beleggen met ge leend geld. De bank weigerde tot nu toe met de jongeren rond de tafel te gaan zitten. De jongeren voelen er niets voor om het compromisvoorstel van de Commissie Geschillen Aande lenlease (CGA) af te wachten. Deze commissie zoekt in op dracht van de minister van Fi nanciën naar een de oplossing voor alle tijen. Volgens de stichting Junior lease zou een compromis bete kenen dat de studenten nog steeds blijven zitten met vele duizenden euro's schuld. „Wij behoren tot de tien pro cent van meest schrijnende ge vallen." Dave van Toor maakt zich voorlopig nog met zo druk over de eventuele schuld die hem boven het hoofd hangt. Zijn contract loopt over een jaar pas af. „Te gen die tijd zijn de aandeien- beurzen misschien weer iets hoger en is mijn schuld mis schien weer iets geslonken" GPD GRAVIN - Gravin Jacoba van Beieren, die met haar gemaal Frank van Borselen eeuwen ge leden haar leven op het Slot Ostende in Goes doorbracht, is even herenigd geweest met Zeeuwse mensen. Tussen de bloemen op de Keukenhof in Lisse maakte ze tijdens een folkloristisch festijn tijd vrij voor het boogschieten. Dat deed ze met leden van de Ko ninklijke Handboogsociëteit Jacoba van Beieren uit Goes. GEHEIM AGENT - Kapitein N.E. Chochlof die dertien jaar als agent van de Russische ge heime dienst heeft gewerkt is overgestapt naai' het Westelij ke kamp. De Rus deed zijn ver haal tijdens een persconferen tie in het Amerikaanse hoofd- kwartier aan de Rijn. SCHIP - In de haven van Rot terdam is het vijfduizendste schip van dit jaar aanj men, Het gaat om het motor- kustvaartuig Jura. PEUTER - Een tweejarige peu ter uit Souburg is even vermist geweest. Met hulp van de poli tie werd hij gevonden bij het circus in Vlissingen. Hij was er in zijn eentje met zijn step naar toe gereden. De Marokkaan Abdelgahni Mzoudi, verdacht van betrokkenheid bij de aanslagen op 11 september 2001, moest afgelopen februari door de Duitse justitie worden vrijgelaten wegens gebrek aan bewijs. Volgens publicist Udo Ulfkotte barst het in Duitsland van de moslimextremisten, die het land willen foto Roland Magunia/EPA reld. Die keert zich in eerste in stantie tegen Israël en de VS. De ernst van de dreiging is heel an ders." Deze redenering schiet bij Ulf kotte in het verkeerde keelgat. „Je bent bondgenoten, en je helpt elkaar, of je bent het niet. Maar de uitwisseling van infor matie tussen bevriende westerse landen is veel te beperkt. Hier in Duitsland worden extremis ten, die zijn opgeleid in trai ningskampen van Al Qaeda, vrij gesproken, zoals onlangs in Hamburg. Ik vind dat die onmid dellijk moeten worden uitgewe zen." Gematigde islam Volgens Ulfkotte bestaat er geen 'gematigde islam'. „Mos limleiders denken op lange ter mijn. Hun doel is de uiteindelij ke islamisering van Europa, want zij beschouwen hun gods dienst en hun cultuur als superi eur. Dit kan via zending, maar ook gewapenderhand. Die opvat ting heeft iedere moslim. Maar als je openlijk op dit gevaar wijst, ben je een 'racist'." GPD Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationpark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454647 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot17.Ó0uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag) per maand: 19,45 per kwartaal: 56,60 per jaar: €217.00 Voor toezending per post geldt een toeslag E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v lezersservice. Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,20 zaterdag: 1,70 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. 10113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax:(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes!. Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax: (0114)372771 Internet: www.pzc.nl/adverteren Auteursrechten vuuiueiiuuuoti Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern-ue aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor (abonnementen)adminlstratie en om u te (laten) informeren over voor u relevantediensten WP ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig ges»?? de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden af zersservice, Postbus 31. 4460 AA Goes. Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 4