Bakker mag op zondag niet open PZC Ik houd van die donkere lage tonen Speelneus eerder dicht door problemen in buurt Koewacht gaat in gesprek met jeugd ,13 laad Terneuzen schuift aanpassing winkeltijdenverordening opnieuw voor zich uit mziekgroepen ïer proeven nNieuwstraat erneuzen Extra signaal tegen ontpoldering Zeeuwse appelsap voor Earth Day Rotary schenkt aan Koesterteam Aanrander ontoerekeningsvatbaar agenda vrijdag 23 april 2004 virRgné Hoonhorst iNEUZEN - Eigenaars P. der Hoeff en B. Kooijman de Terneuzense vestiging Bakker Bart konden er met i verstand niet bij. Dachten gezien het verloop van de amissievergadering twee we geleden, dat ze eindelijk de yten van hun zaak op zondag gen mochten openen, beslis- de gemeenteraad gisteren di weer anders. ^coalitiepartijen (CDA, PvdA, instenUnie en SGP) willen dit ffde winkeltij denverordenin- van de voormalige gemeen- r Terneuzen, Axel en Sas van «bundelen, om volgend jaar _jeen evaluatie pas te beslissen ide regels voor alle winkels in nieuwe gemeente hetzelfde ïöen. zes oppositiepartijen wil de beslissing om op zondag gen open te gaan aan de on- roemers overlaten, vooral om iiker Bart in het centrum van meuzen de kans te geven ook de dag des Heren tussen acht «twaalf uur klanten van verse pietjes en broden te kunnen «men. ifspraak JP en ChristenUnie herinner- de twee grootste partijen DA en PvdA) er echter aan Jptreden floosterzande LQOSTERZANDE - De mu igezelschappen van de voor- alige gemeente Hontenisse ge- «i zaterdag vanaf 19.45 uur concert in de Hontenissehal iKloosterzande. Het program- bestaat uit lichte en moder- 1 muziek, die wordt gebracht tor de fanfare Vrijheid Een- racht uit Lamswaarde de fan- te Excelsior uit Terhole en de ininklijke Harmonie St. Ceci- :iiit Kloosterzande. In de pau- is er een verloting. IERNEUZEN - Voor een euro «glas kunnen bierliefhebbers adagmiddag vijftien verschil de soorten bier proeven in wtien horecazaken in de Ter- wizense Nieuwstraat en direc- lomgeving. Helft van die euro is bestemd mor de Stichting Palazzoli. De ierroute wordt tussen 14 en 18 open', de Hulster dweil end De Bareelen laat de straat ragen. Om 15 uur begint een saproefwedstrijd, een uur la- 5 een biertapwedstrijd. De tftiwstraat wil zich, met hulp an ondernemerscentrale Coör- matie en Management, meer ïofüeren als dé uitgaansstraat wrcentrumstad Terneuzen. redactie zeeuws-vlaanderen Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 «30 AC terneuzen Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe 'chef) Wout Bareman Raymond de Frel Rsné Hoonhorst Renévan Stee Pots Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 <\B hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 Email: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 *460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl 'nternet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 °P maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur dat ze bij het opstellen van het raadsprogramma de afspraak hadden gemaakt om de winkel tijdenverordening pas na een evaluatie en een inhoudelijke discussie in 2005 'eventueel' aan te passen. Een 'emotionele preek' van C. van Burg (SGP) over de nood zaak om zich aan gemaakte afspraken te houden, raakte de juiste snaar bij CDA en PvdA. Woordvoerders van beide par tijen gaven ootmoedig toe dat ze de afspraken in het vuur van het (commissie)debat bijna vergeten waren. Ook na een schorsing bleven de overige fracties bij hun stand punt dat er nooit bindende af spraken zijn gemaakt, ook al niet omdat het woord 'voorals nog' niet voor niets in de tekst was opgenomen. Bovendien moet de gemeente vroeg of laat de openingstijden van winkels toch harmoniseren en is er weinig reden om oeverlo ze discussies - waarbij de stand punten al vaststaan - eindeloos te herhalen, stelden de oppositie partijen. WD-fractievoorzitter W. Broek- huysen constateerde bitter dat het dualisme in elk geval poot aan de grond krijgt in Terneu zen, omdat de coalitie unaniem een voorstel van de eigen wet houders de grond inboort, ter wijl de oppositie even eensge zind vóór het voorstel is. C. Freeke (LPF) vond dat de coa litie wel erg paternalistisch be zig was. „Ondernemers hoeven niet tegen zichzelf te worden be schermd en de belangen van werknemers zijn gewaarborgd. Dramatisch doen over het schen den van afspraken is helemaal overdreven, omdat de raad zich niet hoeft te houden aan afspra ken die hij met zichzelf heeft ge maakt." Non-discussie Wethouder A. van Waes vond het jammer dat de oppositiepar tijen zich wat laat onverkort achter het collegevoorstel schaarden. Door eerst nog met allerlei eigen amendementen te komen, hadden ze weerstand ge kweekt bij coalitiepartijen en daardoor was 'één van de beste collegevoorstellen ooit' gesneu veld. Als de 'hele non-discussie' was voorkomen, was de nieuwe win keltijdenverordening al lang voor de bakker geweest, stelde de wethouder. Het huidige besluit 'draait een kleine warme bakker de nek om', vrezen de eigenaars van Bakker Bart. Doordat beheerders werden bedreigd door buurtbewoners, is de speelkeet in de Terneuzense binnenstad vaker dicht. foto Wim Kooyman door René Hoonhorst TERNEUZEN - Kinderen kun nen sinds kort minder uren te recht bij de Speelneus, een uit leencentrum voor speelgoed in de binnenstad van Terneuzen. Dit omdat de beheerders steeds vaker worden bedreigd door buurtbewoners. De Stichting Welzijn Terneuzen (SWT), coör dinator van het Speelneuspro- ject, zorgt er nu voor dat telkens minstens drie beheerders aanwe zig zijn. Het is de bedoeling dat de in krimping van openingstijden tij delijk is. Speelneusbaas Christa van der Heide hoopt dat de spel letjescontainer over ruim een week, in de meivakantie, weer tot zeven uur 's avonds open kan. De Speelneus gaat nu tijde lijk op maandag, woensdag, don derdag en vrijdag om vijf uur al dicht. Van der Heide: „We zijn in het verleden meermalen uitgeschol den en bedreigd, bijvoorbeeld door mensen die hun hond op ons wilden afsturen. Vaak om dat over onze rug conflicten met andere bewoners werden uitge vochten. Gelukkig gaat het de laatste tijd weer een stuk beter. Als die tendens zich doorzet, kunnen we vanaf mei gewoon de oude openingstijden weer in stellen en de Speelneus dus ook op zaterdag weer openen." Oud-directeur J. Snelders heeft begin deze maand al officieel af scheid genomen van de SWT, maar hij coördineert nog steeds de Speelneuswerkzaamheden. Maatregelen nemen tegen onver laten is vooral een probleem doordat de spelletjescontainer op openbaar terrein staat. Snelders gaat er echter vanuit dat de brief die de binnenstadbe woners gehad hebben, helpt. Hij hoopt dat mensen er nu bij stil staan dat de jeugd uit de hele buurt kan profiteren van de Speelneus en dat het heel zuur is als de voorziening minder kan worden gebruikt. Van der Heide heeft ook goede hoop dat sommige buurtbewo ners hun leven beteren. Hoewel sommigen de Speelneusbeheer- ders verwijten dat ze zelf proble men veroorzaken, is het de laat ste weken een stuk rustiger. De Speelneusbaas put ook hoop uit de ervaringen in de wijk Tri niteit. In de voormalige bomen- buurt stond al eerder een Speel neus en ook daar deden zich pro blemen voor. Nadat er aandacht voor de onmin is geweest, is de lucht in Triniteit geklaard, weet Van der Heide. „De Speelneusactiviteiten verlo pen daar nu prima. Ik verwacht dat dat hier ook mogelijk is. Vooral door de goede contacten met basisschool De Piramide en buurthuis De Triangel kunnen we echt iets doen voor de jeugd. De aanwezigheid van toezicht houders bij een Speelneus zorgt er immers ook voor dat tijdig in gegrepen kan worden als een kind door pesten en plagerijen in een isolement dreigt te ra ken." door Jeanette Vergouwen CLINGE - Bijna zestig jaar was Wies Weemaes muzikant in hart en nieren. Hij bespeelde verschillende instrumenten in fanfare Weldoen Door Ver maak (WDV) Clinge en was ook twintig jaar de motor bin nen de toneelgroep. Wegens ge zondheidsredenen moest hij het actieve lidmaatschap beëin digen, maar Weemaes blijft zijn fanfare volgen. Hij is een goed en beeldend ver teller. Zijn eerste ervaring met muziek herinnert hij zich nog als de dag van gisteren. „Clinge is bevrijd door de Po len. Er werd veel geschoten en wij moesten dus evacueren, maar toen het dorp bevrijd was, mochten we terug en toen zag ik de dirigent van de fanfa re in de deuropening van zijn huis staan en die blies de natio nale volksliederen van Neder land en Engeland. Ik vond het prachtig en wilde ook zo kun nen spelen. Ik gaf me onmiddel lijk op toen er een oproep kwam om leerling te worden op de muziekschool. Noten le ren was het eerste wat we moes ten doen. Instrumenten waren er niet. Toen hebben we alle ko peren hulzen en obussen opge haald en die zijn naar een fa briek opgestuurd en omgesmol ten tot instrumenten." Eind Wies Weemaes was bijna zestig jaar actief bij fanfare Weldoen Door Vermaak, foto Wim Kooyman 1945 mocht hij spelen op een trombone, omdat hij, naar ei gen zeggen, geen mond had voor een kleiner koperen blaas instrument. In WDV speelde hij daarna ook nog tuba en de es en besbas. „Ik houd van die donkere lage tonen en ik heb een brede mond, goed voor een grote embouchure." Weemaes stopte veel vrije tijd in Weldoen Door Vermaak. Ja ren was hij bestuurslid, waar van twintig jaar vice-voorzit ter. Na het feest voor het 90-jarig bestaan bleek hij over nog meer talenten te beschikken. Hij nam de leiding op zich van de groep die sketches speelde en richtte daarna de toneel groep WDV op. „Ik was het ma nusje van alles. Ik hielp mee met de decorbouw, regisseerde en speelde de hoofdrol. Het was veel, maar iedereen hielp. Ik zat in de repetitieperiode meer in de Troubadour dan thuis. We speelden altijd blij spelen, dat heeft het publiek graag. Na enkele jaren heb ik Victor Verschuren gevraagd de regie op zich te nemen, maar die ver trok naar Brabant en toen ben ik weer gaan regisseren. Tot vo rig jaar, toen ik ziek werd en ik met veel zaken moest stoppen. Ik moest, anders had ik het niet gedaan. Ik zong ook in drie koren en als ik me een beet je beter voel, ga ik weer zingen in het gemengd koor. Blazen, toneelspelen en Gregoriaans zingen gaat niet meer, ik heb er niet genoeg adem meer voor en het is te vermoeiend." Verloren Als zaterdag WDV het lentecon cert speelt, probeert Weemaes wel present te zijn. „Ik heb bijna alle concerten bijge woond en zaterdag is het ook nog eens het laatste optreden van de majorettes. Ik vind het jammer dat de groep zich op heft, er gaat zo weer een stukje folklore verloren." TERNEUZEN - De meerderheid van de Terneuzense ge meenteraad sprak zich gisteren uit tegen eventuele ontpol dering in Zeeuws-Vlaanderen. Hoewel de Tweede Kamer uiteindelijk beslist of er al dan niet polders aan het water worden prijsgegeven ter compensatie van de verdieping van de Westerschelde, oordeelden de meeste fracties dat het goed is om Tweede en Eerste Kamer, Provinciale Sta ten en Proses (de projectorganisatie die een toekomstvisie op de Westerschelde maakte) een 'extra' signaal te geven. Burgemeester en wethouders van Terneuzen deden dat al eerder, maar een expliciete motie van de gemeenteraad moet meer gewicht in de schaal leggen, hopen de Terneu zense bestuurders. GroenLinks, D66 en LPF stemden ove rigens tegen. De LPF is wel tegen ontpoldering, maar ziet geen 'nut en noodzaak' voor de motie. TERNEUZEN - Als eenzaam fractielid van GroenLinks zag P. Clijsen gisteren geen kans om Temeuzenaren die met het openbaar vervoer reizen, milieubewuste mensen, een onbespoten appel aan te bieden. Toch wilde het Ter neuzense raadslid de mondiale Earth Day, de dag waarop wereldwijd aandacht wordt gevraagd voor een duurzame en rechtvaardige wereld, niet zomaar voorbij laten gaan. Dus kregen alle raadsleden, collegeleden, ambtenaren en bezoekers tijdens de raadsvergadering een flesje of glas Appelaere, drank uit Zeeuwse appels. HULST - Het Koesterteam van het Universitair Zieken huis in Gent heeft gisteren een cheque van tweeduizend euro in ontvangst mogen nemen van Rotary Hulst. Het Koesterteam ontfermt zich over gezinnen waarvan het kind een levensbedreigende ziekte heeft. De Hulster afdeling van de serviceclub maakte kennis met het Koesterteam na een presentatie in oktober. Vol gens M. Nijs van Rotary Hulst waren de leden zo onder de indruk dat ze een actie op touw zetten om geld in te zame len voor het Koesterteam. Immers, ook veel Zeeuws- Vlaamse patiëntjes worden in het Gentse ziekenhuis be handeld. Naar aanleiding van de geboorte van kroonprinses Ama- lia verkocht de Rotary op de Hulster kerstmarkt vijfhon derd Amalia-bekers. De opbrengst hiervan werd ver hoogd tot het bedrag van tweeduizend euro. MIDDELBURG - Een 36-jarige Middelburger is gisteren in hoger beroep door het Haagse gerechtshof ontslagen van rechtsvervolging voor een geval van mishandeling en wegens bedreiging. De man wordt voor een jaar in een psychiatrisch ziekenhuis geplaatst. De opgelegde straf is gelijk aan de eis van hofaanklager mr. C. Haverkate en het eerdere vonnis van de rechtbank. De Middelburger randde op 9 juli vorig jaar op straat een vrouw aan en be dreigde haar vriend met een mes. Dezelfde dag werd de man nog agressief tegen een fietster. Volgens psychologen is de Middelburger volledig ontoerekeningsvatbaar en hoort hij tijdelijk in een psychiatrisch ziekenhuis thuis. De man tekende hoger beroep aan omdat hij geen zin had in de gedwongen opname en het geestelijk beter met hem zou gaan. door Eugène Verstraeten KOEWACHT - De Koewachtse dorpsraad wil dat de jeugd in het dorp in een positiever dag licht komt te staan. Er komt een overleg met de verenigingen in het dorp om de jeugdproblema tiek te bespreken. „Of dat overleg moet leiden tot een groter aanbod aan activitei ten of andere zaken, weten we nog niet precies", zegt secretaris Sjef Meuldijk. „Het wordt een open gesprek. Op dit dit mo ment heeft de Koewachtse jeugd een negatieve klank. Wij vinden dat de jongeren positiever bena derd moeten worden." In het overleg komt in ieder ge val de vraag aan de orde wat de beste locatie is voor een jonge renontmoetingsplaats (JOP). De vorige hangplek op het parkeer terrein bij de sportvelden werd door de jeugd zelf vernield. „We gaan toch weer proberen zo'n JOP van de grond te krij gen", zegt Meuldijk. „Het is ook de wens van de gemeente om het nog eens te proberen." De hang plek wordt geconstrueerd met betonnen elementen, waaraan vandalen een hele klus zullen hebben. Het is nog niet bekend waar de hangplek komt. „Iedereen vindt dat er een hangplek moet ko men, maar niemand wil zo'n voorziening voor zijn deur. Dat is het probleem", zegt Meuldijk. De Koewachtse jongeren heb ben zelf een voorkeur voor een locatie achter de nieuwe Brede School. „Maar gezien de vernie lingen die daar zijn aangericht, zal dat op flink wat weerstand stuiten", verwacht Meuldijk. „Maar dat hebben de jongeren inmiddels ook wel door." De dorpsraad heeft inmiddels ook een nieuwe voorzitter: Guus Baert. Hij volgt Etiënne van Waes op, die wegens te drukke werkzaamheden de fakkel heeft overgedragen. aT óe\a90t I STREEKACTIVlTEITEN AXEL - De Halle, 14.00 uur: Kaarten en biljarten; 14.00 uur: Creatief; 16.00 uur: Zitgymnastiek; 't Trefpunt, 10.00 uur: Koersbal; 13.00 uur: Kaarten en biljar ten; 14.00 uur: Bingo; De Boemarang, 20.00 uur: Bingo; CLINGE - Malpertuus, 13,30 uur: Kaar ten bieden en jokeren; 13.30 uur: Koers bal; 19.00 uur: Jeugdsoos; Café de Land bouw, 20.00 uur: Kaarten; GRAAUW - Dorpshuis, 14.00 uur: Spel- middag; GROEDE Lutherse kerk, 13.00 - 17.00 uur: Expositie Quilts HEIKANT - Zaal Maion, 20.00 uur: Free Country Dancers gevorderden; 20.30 uur: Free Country Dancers beginners; Cafe Du Commerce, 20.00 uur: Kaarten; 't Heike, 13.00 uur: Biljarten en pieren; Manege Heikant, 19.00 uur: Dance par ty; 22.00 uur: Dance party deel 2; HOEK - De Lovenhoek, 13.30 uur: Biljar ten, kaarten en volksdansen; 19.30 uur- Gezelschapsdansen; HULST De Lieve, 9.00 en 10.00 uur: Fy- sio gym; 9.30 uur: bloemschikken; 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Bridge, jeu de boules en internetcafé; 14.00 uur; KBO vergadering Kanaalzone; KOEWACHT - De Vlaschaard. 10.00 uur; Volksdansen; 13.00 uur: Biljarten: OOSTBURG Tienercentrum Time Out, 15 -18. uur: Soos vanaf 12 jaar; PHILIPPINE - De Schotse Hoek, 18.30 uur: Modelbouw; SAS VAN GENT De Speye, 19.00 uur: Grutmoole volksdansen, 19.00 uur: Dansclub Lencor; 19 00 uur: Muziek school leerlingen showband Sas van Gent; St.Albert, 13.00 uur. Vrij biljarten en spelmiddag; ST.JANSTEEN - De Warande, 13.00 uur: Biljarten; 15.30 uur; Kreatieve Vor ming techniek; Café de Kroon, 14-00 uur: Kaarten; SLUISKIL - Het Meulengat, 13.30 uur; SWOS gym en volksdansen, kaarten, ca nasta, biljarten heren; TERNEUZEN De Veste, 13.30 uur; Soos voor mindervaliden Ons Verzétje, biljarten en klaverjassen; Sporthal t Zwaantje, 9.00 uur: Bowls; De Honte, 14.00 -16.00 uur: Lotgenoten contact borstkanker patiënten; WESTDORPE - De Baeckermat, Exposi tie aquarellen Annie van Hecke; ZAAMSLAG Dorpshuis, 13.00 -uur: Kaarten en biljarten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 45