)rugstoerisme onder de loep Zuiddorpe tegen nieuwe asielzoekers Eenzame wandelaar GroenLinks en D66 wensen tweebaans rijksweg Tennissers beslissen over zelf klussen aan nieuwe kantine Gedoogbeleid Checkpoint niet vanzelfsprekend hmeente wil klanten koffieshops en banden met criminelen onderzoeken ethouder lop locatie rgaderen Herdenking ramp Tsjernobyl Verwende huisdieren Claims Koegorspolder voor Rijk Moreelpolder als landgoedlocatie Pantalon ^0113-315649 ipzc.nl jlredactie@pzc.nl [lie31,4460 AA Goes ïientie-exploitatie: a.en Midden-Zeeland: 0113-315520; »$.VIaanderen: 0114-372770; al: 020-4562500. Jag 23 april 2004 editie Zeeuws-Vlaanderen fonnvvan Gremberghe fc'EUZEN- Het Bewonersforum i Terneuzen dient een scha- n in bij de gemeente Terneuzen Jje voorgenomen verhuizing van iihop Checkpoint om wat voor be- tliike reden dan ook niet doorgaat, jinenstadbewoners vrezen dat een L|jjk verdwijnen van de gedoogde rshops een terugkeer naar vroeger i - met veel overlast - zou beteke- aneester J. Lonink gelooft niet 1$ forum aan het claimen slaat, I de planologische procedures voor de nieuwbouw nu volledig zijn af gerond en de Raad van State aan het verloop van die procedures goedkeu ring heeft verleend. De woordvoerder van Checkpoint, H. van As, gaat er nu ook vanuit dat de nieuwbouw van Checkpoint door gaat. Hij verwacht dat het café-gedeelte te gen kerst klaar zal zijn, de rest van het gebouw begin maart. De bouwkosten komen uit op zo'n 800.000 euro. Naast het nieuwe Checkpoint komen een kleine dertig parkeerplaatsen, de rest van het theaterplein zal een andere bestemming krijgen. Onder dat plein moet binnen afzienbare tijd het tweede gedeelte van de Westkolkparkeergara- ge komen. De werken daaraan kunnen pas begin nen als het oude Checkpoint - het nood gebouw - gesloopt is. Checkpoint is feitelijk niet meer dan een gewone kroeg. Voor de verkoop van softdrugs zal de uitbater van het eta blissement opnieuw bij de gemeente een gedoogbeschikking moeten aanvra gen. Wanneer dat gebeuren zal, wilde Van As gisteren niet kwijt. Volgens Lonink is de afgifte van de beschikking 'geen gelopen race'. „Met de exploitant zul len we toch nog wel eens willen spre ken over de voorwaarden waaronder we zo'n beschikking zullen afgeven. In het verleden zijn er ook met Check point wat probleempjes geweest en die willen we toch even uitspreken." Zo is Lonink niet tevreden over de web site van Checkpoint die naar zijn me ning te wervend is. Volgens Van As valt dat wel mee: „We noemen op de site geen prijzen voor ■Connyvan Gremberghe SEUZEN - De gemeente wil komende zomer, unenspraak met het Open- 1 Ministerie en de politie, onderzoek laten instellen het drugstoerisme in i»s-Vlaanderen. mderzoek wordt naar alle chijnlijkheid uitgevoerd je Universiteit van Gent. as burgemeester J. Lonink sneuzen is tot op heden al- duidelijk geworden dat 15 procent van de drugstoe- die naar Terneuzen ko- afkomstig zijn uit België hnkrijk. „Verder hebben absoluut geen beeld van ize precies vandaan komen, nt voor mensen het gaat, iun achtergronden zijn en ik ze op en neer reizen, idat soort zaken geanaly- worden, dan kunnen we cht ons gedoogbeleid hier serzien of - en dat telt na- ijk ook- overheden over de Ibewegen om daar maatre- te nemen. Dat onderzoek kan ook een middel zijn om het drugstoerisme in te dammen of te stroomlijnen", zegt Lonink. Bevoorrading Naast dit onderzoek is de politie momenteel bezig na te gaan hoe de bevoorrading van de Terneu- zense gedoogde koffieshops (Miami en Checkpoint) is gere geld. De politie is volgens Lo nink vooral geïnteresseerd met mogelijke linken met georgani seerde misdaad. Beiden onderzoeken moeten een basis gaan vormen voor het her ziene gedoogbeleid van de ge meente Terneuzen. Het beleid dat tot op heden werd gevoerd, inclusief het Houdgreepproject, wordt binnenkort door politie, justitie en gemeente geëvalu eerd. De Temeuzense raadscommis sies buigen zich 13 mei over de Houdgreep-evaluatie. Lonink verwacht overigens niet dat het Terneuzense beleid drastisch zal worden gewijzigd. „In het raadsprogramma heeft de raad zich nadrukkelijk uitgesproken voor een voortzetting van de in tegrale aanpak, van Houdgreep dus. Ook het gedogen van twee koffieshops staat in Terneuzen niet echt ter discussie. Neemt niet weg dat door de gemeente lijke herindeling in Zeeuws- Vlaanderen zaken wel iets an ders zijn komen te liggen. Moge lijk is het verstandig om ook met de beide flankgemeenten over continuering en mogelijke aanpassingen van het gedoogbe leid te praten", aldus Lonink. - De Hulster wethouder luwels wil dat de gemeente- udviescommissies af en toe totie gaan vergaderen. Dit volgens Pauwels de politiek her bij de burger brengen. .'«els wil dat de gemeente ühet voorbeeld volgt van raciale Staten. Vandaag ver- Blde statencommissie ruim- wrhet eerst buiten de Abdij Êddelburg. De statenleden a zich persoonlijk op de óe stellen van de lopende za adegemeente Hulst. Pauw- prijst dit initiatief omdat de kleden nu met eigen ogen zien waarover ze beslis sen moeten nemen, lop gemeentelijk niveau is 'volgens Pauwels goed dat de aissieleden het stadhuis ver- Daaruit blijkt dat je be velling toont. Als op de -ia een onderwerp staat dat elt in een van de dorpen, i®oet ook in dat dorp wor- Trgaderd." Hij noemt on- ïdere de vestiging van een Zorgcentrum in Sint Jan- Als vergaderplaats kan De Warande dienst doen. ïls: „Waarom we nog ■teerder op locatie hebben I Nerd, is mij een raadsel. aebben het er steeds maar 'dat de politiek dichter bij twgers moet worden ge it, nou, dit is de uitgelezen I Rijkheid. De nieuwe wijk in ^e was ook zo'n onderwerp too ter plaatse hadden kun- j bespreken. Ik weet zeker bevolking dat op prijs Bteld." Mge wat de gemeente vol- 'auwels belet om in de dor- igaan vergaderen is de ge- Itriallatie. Niet elk gemeen- ^buis of andere locatie ■"een goede geluidsinstalla tie, behalve voor de toehoor- jij ook geschikt is voor een ««verslaglegging. HEIKANT - De foto van deze eenzame wandelaar is een sprekend voorbeeld van het gegeven dat de mens maar een nietig object in de natuur is. De wandelaar is zich daar waarschijnlijk niet van bewust. Hij heeft er stevig de pas in en mafcheert ferm langs deze rij populieren, in de polder in de omgeving van Heikant. foto Wim Kooyman door Eugène Verstraeten ZUIDDORPE - De dorpsraad van Zuiddorpe is fel tegen de huisvesting van nieuwe asielzoe kers in de Lindenhof. De dorpsraad zegt dat in een reactie op de plannen van het Centraal Orgaan opvang Asiel zoekers (COA) om het Zuiddorp- se asielzoekerscentrum langer open te houden. Eigenlijk zou de Lindenhof deze week sluiten. Omdat een cen trum in Zwijndrecht is afge keurd, wil het COA een aantal bewoners naar Zuiddorpe ver huizen. De dorpsraad wijst er op dat Zuiddorpe een kern is met 900 zielen en al tien jaar lang meer dan honderd asielzoekers heeft opgevangen. „Als je dezelfde verhouding zou toepassen op de kern Terneuzen, zou dit beteke nen dat er ruim 4500 asielzoe kers in Terneuzen zouden zijn", rekent de dorpsraad uit. „Dat staat gelijk aan een forse wijk." Omdat men er in Zuiddorpe van uit ging dat het asielzoekerscen trum nu definitief de deuren zou sluiten, komen de nieuwe ontwikkelingen als donderslag bij heldere hemel. „Zuiddorpe is ziedend", aldus de dorpsraad. „Dit is niet de afspraak." De grote angst is dat de nieuwe lichting, die al jaren in de Rand stad heeft gewoond, niet in Zuid dorpe zal kunnen aarden. Vol gens de dorpsraad schuift het COA de problemen nu 'op de nek van een klein dorp'. „Mensen die hier al jaren zaten moesten binnen 48 uur vertrek ken. Kinderen moesten, zonder de mogelijkheid om goed af scheid te nemen, van de ene dag op de andere van school. En nu begint het weer van voren af aan. Niemand zit hierop te wachten." De dorpsraad is er niet op tegen dat het centrum nog een korte periode open blijft voor de af handeling van de lopende proce dures van de huidige bewoners. „Maar wij zijn wel tegen op vang van een nieuwe groep." Overigens vraagt de dorpsraad zich ook af of de Lindenhof wel voldoet aan de veiligheidseisen. De dorpsraad eist dat er goed ge keken wordt naar de huidige staat van het pand. De gemeen te heeft dat al toegezegd. Het is de bedoeling dat er na de sluiting van de Lindenhof een Verstraeten ^EUZEN - De reconstruc- de rijksweg N61 moet worden uitgevoerd als ®toanstraject. Parallelwe- to® behoeve van de lokale fföng moeten 'verant- "o worden ingepast. Ijtët standpunt van de Ter- ^ense raadsfracties van jjjjLinks en D66. De fracties 'n de raadsvergadering van mei een motie in stemming brengen, waarin burgemeester en wethouders opdracht krijgen daarover besprekingen te voe ren met het Rijk en Rijkswater staat. Beide fracties zetten door 'voort schrijdend inzicht' vraagtekens bij het nut en de noodzaak van een vierbaansweg vanaf de tun nelweg tot aan de driesprong- weg in Biervliet. „Voor doorstro ming van verkeer tot aan Schoondijke heeft een vier baanstraject tot Biervliet geen enkele meerwaarde", aldus de concept-motie. „Immers, voor bij Biervliet belandt men op een tweebaanstraject, waardoor van tijdwinst en dus van verbeterde doorstroming geen sprake kan zijn." Viaducten bij de onsluitingskrui- singen leveren volgens Groen Links en D66 voor een redelijke doorstroming meer winst op dan de nu geprojecteerde roton-, des. De kosten voor ongeveer twintig kilometer extra rijstrook zouden naar het idee van de fracties beter ingezet kunnen worden voor viaducten en zo mogelijk andere vei-bete- ringsprojecten in met name de gemeente Sluis. „Een niet-integraal, maar logis tiek verantwoord parallelwegen stelsel houdt langzaam verkeer van de stroomweg en draagt bij aan de financiering van de via ducten." Volgens de fracties lopen kort bij de Rijksweg verschillende polderwegen, zodat er niet over- Olympische droom Palyama vervlogen softdrugs, ook wordt er niets verteld over het assortiment. Een aantal zaken hebben we al opgeschoond. Als er meer moet, dan kunnen we daarover praten. Verder hebben we van de gemeente een waarschuwing gehad, omdat er te veel weed in de zakjes zat. Dat was een inci dent." Checkpoint - volgens tegenstanders het drugsparadijs van West-Europa met 1100 bezoekers per dag - wil overigens wel graag over een nieuwe gedoogbe schikking beschikken. „Per slot van rekening runnen we hier een zaak waar 39 mensen emplooi heb ben plus nog een aantal parttimers", al dus Van As. BORSSELE - Op 26 april 1986 voltrok zich de ramp met de kerncentrale in Tsjernobyl. „Ik vind het eigenlijk wal gelijk om te zeggen, maar die ramp heeft destijds gehol pen in de strijd tegen de bouw van nieuwe kerncentra les", zegt Els Verhage van de actiegroep Stop Borssele. Maandag herdenkt de actiegroep bij de hoofdpoort van de kerncentrale in Borssele het grootste nucleaire onge luk uit de geschiedenis, pagina 12: waarschuwing met respect GOES - Een "buizenstelsel door het huis voor de hamster, een cacaovrij paasei, regenjassen, niet één maar vier maal ontwormen per jaar, niets is de baasjes van tegenwoordig te veel om het hun huisdier naar de zin te maken. „Men sen willen het beste voor hun dier", aldus Ton de Witte die in Goes een dierenspeciaalzaak heeft, pagina 17: niets te gek voor troeteldier TERNEUZEN- Het Rijk draagt alle verantwoordelijk heid voor de afhandeling van eventuele claims die voort vloeien uit het niet doorgaan van de aanleg van een slibde- pot in de Koegorspolder bij Sluiskil. Dit schrijft het dage lijks bestuur van Terneuzen in een brief aan staatssecreta ris M. Schultz van Haegen (Waterstaat). Het was de be windsvrouwe die eenzijdige oude verbintenissen met de gemeente Terneuzen over het depot en een proef met slib verwerking verbrak. Het Terneuzens bestuur vraagt de staatssecretaris aandacht te besteden aan de bedrijven die door haar handelwijze in de uitoefening en uitbrei dingsmogelijkheden van hun bedrijf worden belemmerd. SLUIS - De eigenaren van een deel van de Robbe Moreel polder bij Sluis, A. en P. Risseeuw uit Doorn, vinden dat de polder zuidwestelijk van de stad op de lijst van mogelij ke landgoedlocaties moet worden gezet. Zij hebben de ge- biedscommissie West-Zeeuws-Vlaanderen gevraagd dit te doen. Volgens de heren Risseeuw kan het poldergebied vrij mak kelijk worden herschapen in een parkachtig publiek na tuurterrein met beperkte bebouwingsmogelijkheden. Die bebouwing zou volgens de eigenaren geïnspireerd kunnen worden op de vroegere steenfabriek die ter plekke werd geëxploiteerd. Grond uit de Robbe Moreelpolder werd vroeger afgegraven voor de steenproductie, hetgeen nu de vrij natte ligging van het gebied verklaart. woonzorgcentrum wordt ge bouwd. De dorpsraad is bang dat nieuwe ontwikkelingen een flinke vertraging betekenen. „De maat is nu vol", betoogt de dorpsraad. „De Zuiddorpse ge meenschap heeft tien jaar lang een humaan beleid gevoerd ten opzichte van asielzoekers, Nu is het weer de beurt aan de plaatse lijke bevolking. Vooraleer het woonzorgcentrum gerealiseerd kan worden zijn we weer een tijd verder. De vette worst is vooruit geschoven. Wij hebben honger." Zoals gemeld zit ook de gemeen te Terneuzen niet te wachten op nieuwe asielzoekers in Zuiddor pe. Wethouder J. van Schaik heeft het COA gevraagd om van de plannen af te zien. Het COA heeft daarover nog geen stand punt ingenomen. door Frank van Cooten KLOOSTERZANDE - De leden van tennisvereniging Hontenis- se in Kloosterzande beslissen volgende week of ze akkoord kunnen gaan met de oplossing die de gemeente biedt voor de ge brekkige kleedaccommodatie. Het college kiest voor het casco bouwen van een kantine. De kleedruimte en berging worden helemaal door de gemeente neer gezet. De accommodatie wordt verhuurd aan de vereniging. De afwerking en inrichting van de kantine komen voor rekening van de vereniging. „Wij vragen daarvoor de nodige zelfwerk zaamheid", zegt wethouder F. van Driessche. „Daar moeten de leden volgende week over beslis sen. Als de leden niet zelf willen klussen, dan moeten we weel een nieuwe berekening maken." Sporthal Dan komt wellicht ook een ande re optie in beeld. De sporthal en de voetbalvereniging kampen met soortgelijke problemen. In de sporthal zijn te weinig kleed lokalen en ook de voetbalvereni ging heeft een goede kleedruim te nodig. In een ambtelijk advies wordt als oplossing voorgesteld om aan te bouwen aan de sporthal. Deze ruimte kan dan multifunc tioneel worden gebruikt door de sporthal en de beide verenigin gen. Zo worden de drie partijen niet met hoge structurele lasten opgezadeld. Het college besloot eerder deze maand dat niet voor die oplos sing wordt gekozen, maar dat er dus een berekening moet komen voor het casco neerzetten van een kantine voor de tennisvere niging. Deze vereniging kampt volgens Van Driessche met de grootste problemen. Aanbouw Als de leden echter niet akkoord gaan met de oplossing, dan komt volgens Van Driessche de aanbouw aan de sporthal weer in beeld. „Aanbouw houdt ech ter wel in, dat de tennisvereni ging geen eigen home meer heeft. De ruimte moet immers multifunctioneel worden ge bruikt. Ook moeten dan natuur lijk afspraken worden gemaakt met de beheerder van de sport hal." In de begroting is een structure le jaarlast van 25.000 euro opge nomen voor het oplossen van de problemen van de sporthal, de tennis- en de voetbalvereniging. zeeuwse almanak al een parallelweg .nodig is. Door die polderwegen te gebrui ken is het niet nodig grond aan te kopen of te onteigenen. „Scha de aan economische en recreatie ve belangen kan worden inge perkt. Schade aan natuur en landschap kan worden geredu ceerd." In de motie wordt het college van B en W gevraagd de minister van Verkeer en Water staat te verzoeken om de plan nen in overleg met het college te heroverwegen. Het luas een alarmerend klin kend telefoontje dat onlangs binnenkwam bij het Vlissing- se kantoor. Of het klopte, zo klonk het aan de andere kant van de lijn, of op dat bureau een zekere heer J. werkzaam was. Zo ja, dan wenste men hem te spreken. En wel on middellijk graag. Want het be trof hier een kwestie van deli cate aard. Heer J. echter, verbleef op dat moment buitenslands - zaken reisje. En het moet gezegd: hij deed het daar des avonds, na af loop van afmattende zakendi- ners, niet slecht in de cocktail bar: met ongekende zwierig heid begaf hij zich tussen de dames aan de bar; dat zijn broeksband minder knellend zijn buikpartij omspande gaf hem extra zelfvertrouwen - kijk mij eens afgevallen zijn! Eén berichtje uit Vlissingen bracht hem weer met beide be nen op de grond. Het kwam van een medewerkster van een lokale stomerij. Of heer J. misschien onlangs zijn pak had laten reinigen en zo ja, of hij niet had gemerkt dat hij de verkeerde pantalon had meegekregen. Dat heet geen afvallen, maar tegenvallen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 43