Kamer eist zorg voor Kinderen na scheiding PZC Minister Verdonk loodst lastig integratiebeleid door kabinet Minister wil ouders invloed geven op hoogte schoolkosten Kamer bepleit sluiten van moskee wegens aanzetten tot haat Gastenlijst bruiloft Friso/Mabel bekend ieer sanctiemiddelen tegen ouders bepleit tndré Kuipers iet scholieren aan de slateelt Kwart bedrijven biedt nog geen rookvrije werkplek Taalvirtuoos Kees van Kooten geëerd met Gouden Ganzeveer Windmolens Ivf-patiënten verkopen hormonen Dit jaar geen herdenking RMS Belager Pieper trekt beroep in Spong mag Godett niet bijstaan StemWijzer ook voor Europa tj intratuin Kom nu bakken vullen! Vrouw dag op de grond na overval Kijken door luik brengt jongen in ziekenhuis vrijdag 23 april 2004 pnrYvonne Hamar EN'HAAG- De Tweede Kamer ,il meer sanctiemiddelen om (ii gescheiden ouder die wei dt afspraken over de kinde- m na te komen, onder druk te dien. Alle partijen benadruk- ,n de gelijkwaardigheid van ade ouders in de zorg en op- ^ding van kinderen. Dat set ook na een echtscheiding «rtduren. J bleek gisteren tijdens een amerdebat met minister Don- ervan Justitie en staatssecreta- 3Ross van Welzijn over schei- tmg, voogdij en omgangsrecht. I jet 'komt regelmatig voor dat ïders zich onttrekken aan de WORD WIJK - Astronout Indré Kuipers heeft gisteroch- inid aan zeventigduizend scho nen het startsein gegeven voor a experiment om sla te laten jjeien. Hij deed dat vanuit het ■dntestation ISS in een recht- ireekse uitzending met minis- nVan der Hoeven (Onderwijs) •{daarvoor een basisschool in Soordwijk bezocht. De scholieren begonnen samen Kt Kuipers water te geven aan iaaadjes. Ze onderzoeken on- h meer waarom de wortels ar beneden groeien en steel- is naar boven en de invloed nalicht en zwaartekracht daar- o Alle klassen die aan het ex- sment 'Seeds in Space' mee- ia, maken evenals Kuipers ge- rÉ van een kartonnen raket- jDe zaadjes zitten in een deel rar licht in kan en in een deel Ipionker blijft. ANP afspraken die de rechter bij de scheiding heeft vastgesteld voor de omgangsregeling met de kin deren. In de praktijk trekt de niet-verzorgende ouder, meestal de vader, dan aan het kortste eind. De Kamer vindt dit onge wenst. De VVD bepleit een standaard norm voor de omgangsregeling, waarbij de zorg gelijkelijk over de ouders wordt verdeeld. Dat betekent dat elke ouder het kind niet langer dan zeven da gen aaneengesloten heeft. Daar op zijn wel uitzonderingen mo gelijk, aldus VVD'er Luchten- veld, die dit heeft verwerkt in een initiatief wetsvoorstel. De meeste partijen vinden dit te ri goureus en zeker niet altijd in het belang van het kind. Een meerderheid van de Twee de Kamer steunt het PvdA-voor- stel om een ouderschapsplan wettelijk vast te leggen. Dat be tekent dat ouders pas mogen scheiden als zij de zorg hebben geregeld. Kinderbijslag D66-Kamerlid Dittrich wil de kinderbijslag tijdelijk bevriezen als prikkel om de omgang op gang te brengen. De PvdA zet liever in op bemiddeling en hulp verlening. De meeste partijen vinden be middeling een goed middel om een scheiding beter te regelen. Ook minister Donner wil hier meer naai- toe. De Tweede Ka mer is verdeeld over het voor stel van de WD om scheiding zonder tussenkomst van de rech ter mogelijk te maken. De SP, GroenLinks en de LPF zijn voor. De PvdA denkt er genuan ceerder over en vindt dat er wel een bepaalde waarborg moet ko men. ANP door Sentina van der Meer UTRECHT - Meer dan een kwart van de bedrijven heeft nog geen maatregelen getrof fen om zijn niet-rokende werknemers afdoende te be schermen tegen tabaksrook. Sinds dit jaar hebben werkne mers door de nieuwe Tabaks wet recht op een rookvrije werkplek. Vooral schoonmakers en on derhoudspersoneel staan nog vaak ongewenst bloot aan ta baksrook, zo blijkt uit een gis teren gepubliceerd onderzoek van FNV Bondgenoten. De vakbond heeft bijna vierhon derd ondernemingsraden ge vraagd naar het rookbeleid binnen hun bedrijf. Daaruit blijkt dat bij 7 procent van de bedrijven er nog geen werk van is gemaakt. Dat nu ruim 70 procent van de bedrijven een rookvrije werkplek garan- deerd, betekent volgens Bond genoten dat de nieuwe wet al zijn effect heeft gehad. Vol gens de vakbond schieten sommige bedrijven echter te ver door en worden rokers op de werkplek vaak onnodig drastisch in hun vrijheid be perkt. „Rokers staan vaak letterlijk in de kou", stelt Bondgeno ten. In 40 procent van de be drijven levert het beleid pro blemen op voor de rokende werknemers. De FNV-bond vindt het bij voorbeeld niet kunnen dat ro kers bij een op de drie bedrij ven worden verplicht hun rooktijd 'in te halen' en over weegt een proefproces te be ginnen. ANP AMSTERDAM - Kees van Kooten en zijn vrouw Barbara tijdens de uitreiking van de Gouden Ganzeveer 2004 in Hotel The Grand in Amsterdam. Taalvirtuoos Van Kooten kreeg de onderscheiding gisteren wegens zijn betekenis voor het geschreven woord. foto Juan Vrijdag/ANP horJaco van Lambalgen OEN HAAG - Minister Verdonk Seftin één klap de basis gelegd j4? vorhaar integratiebeleid: de in- 1 ^gering van allochtonen, de ifflpak van het illegalenpro- ilrem en het bestrijden van de ^rpaupering van de grote ste- ia. De ministerraad zal haar Ijj ibnen in grote lijnen steunen. {35 Sn moeten haar voorstellen nog :oor de Tweede Kamer worden 131, födgekeurd. Verdonk heeft dui- 133 lelijk aangegeven waar zij naar wil met haar lastige porte- 136 ïdle (Vreemdelingenzaken en OOGSTRATEN - Vlakbij de Belgische grens, in Hoogstraten, kgint stroombedrijf Electrabel faeweek met de bouw van zes Kr hoge windmolens. De turbi- zijn 78 meter hoog. ANP Integratie). Vreemdelingen die mogen blijven, moéten inburge ren en illegalen moeten vertrek ken. De grote steden krijgen de ruimte om kansarmen beter te spreiden. Om de integratie van allochtone kinderen te bevorderen komt het kabinet ook met regels voor moslimscholen. Voor verschillen de Kamerfracties een belangrijk onderdeel van het beleid. Om met de inburgering te begin nen: iedere vreemdeling die hier mag blijven moet naar cursus. Wie nieuw naar Nederland komt, bijvoorbeeld om te trou wen met een Nederlander, dient in eigen land een basiscursus te volgen. Daar leren mensen vijf honderd woorden Nederlands en de basisprincipes van de sa menleving, zodat ze kunnen sla gen voor de inburgeringstoets. Ook allochtonen die al jaren in Nederland wonen, maar de taal onvoldoende spreken moeten naar cursus. Daarbij krijgen vrouwen die thuis zitten en werklozen met een uitkering voorrang. Tegelijkertijd moeten gemeenten deze mensen helpen bij het zoeken naar werk, want een baan is volgens Verdonk een van de beste manieren om te in tegreren. In afwijking van eerde re plannen hoeven werklozen de taalles, die 6000 euro kost, niet zelf te betalen. Het kabinet wil verder dat mos limscholen beter geworteld zijn in de samenleving. Daarom moe ten alle leden van een schoolbe stuur de Nederlandse nationali teit hebben en dienen kinderen les te krijgen in Nederlandse normen en waarden. Spreiding Rotterdam, Amsterdam, Den Haag en Utrecht mogen actief mensen spreiden over de stads wijken. Vooral Rotterdam dringt hier allang op aan, om de opstapeling van problemen in de oude wijken aan te pakken. De gemeente mag mensen die werkloos zijn en een inkomen hebben van minder dan 120 pro cent van het minimumloon we ren uit bepaalde wijken. Men sen die veel verdienen mogen zij juist voorrang geven om ergens te gaan wonen. Wie illegaal in Nederland ver blijft, moet terug naar zijn eigen land. De politie zal daartoe va ker invallen doen in bedrijven en woonwijken waarvan wordt vermoed dat er veel illegalen zijn. Wie zonder geldige verblijfspa- pieren wordt opgepakt gaat zon der pardon naar een uitzetcen trum. om terug te keren naar zijn eigen land. Het kabinet heeft geen medelijden met men sen die van illegalen profiteren: huisjesmelkers en werkgevers kunnen op hoge boetes rekenen als blijkt dat zij aan illegalen verdienen. GPD ~2-EG \AJF\~T DEMK. we L NATuuft LIJK HOU0 IK V/VN M-UN MMM door Frouke Houtman DEN HAAG - Ouders moeten meer zeggenschap krijgen over de schoolkosten, zoals de prijs van de boeken. Dat zei minister Van der Hoeven gisteren in de Kamer. De keuze van de school boeken moet echter voorbehou den blijven aan de leerkrachten. De Kamer en de minister toon den zich bezorgd over de explo sief gestegen schoolkosten. De laatste drie jaar zijn die met 20 tot 50 procent gestegen. De kos ten voor scholieren in het voort gezet onderwijs stegen gemid deld 324 euro. In het mbo gaat het om 410 euro. Van der Hoe ven laat onderzoeken wat de oor zaak hiervan is. Het laten mee beslissen van ouders over de kosten past in het dereguleringsbeleid. De overheid moet zich waar moge lijk terugtrekken uit het onder wijsveld. Van dpr Hnpven snoort de schoolbesturen aan nog voor de zomer met een intentieverkla ring hierover te komen. Voor de zekerheid laat zij tegelijk een wetsbepaling van dezelfde strek king voorbereiden. „De bestu ren moeten dit niet als een teken van wantrouwen zien. Maar ik zeg hen wel: of u lost dit zelf op, of er komt wetgeving." Krokodillentranen SP-Kamerlid Vergeer vreest dat de Kamer 'krokodillentranen huilt'. „De minister zegt dat ouders meer zeggenschap krij gen. Maar daar hebben ze alleen wat aan als het Rijk meer gaat bijdragen. Nu kunnen ze alleen mee beslissen over de vraag: hakken we er een arm of een been af?" Van der Hoeven zei de Kamer verder dat ze de vrijwillige ouderbijdrage niet aan een maxi mum wil binden of inkomensaf hankelijk wil maken. De ouder bijdrage is bedoeld voor extra's od school, zoals reisjes. GPD HOUTEN - Sinds de bezuinigingen op de ziekenfondsver goeding voor de eerste vruchtbaarheidsbehandeling ver kopen vrouwen elkaar ongebruikte ivf-hormonen. Omdat niet duidelijk is hoeveel hormonen vrouwen bij een behan deling nodig hebben, houden zij de dure medicijnen over. Patiëntenvereniging Freya distantieert zich in vakblad MedNet van deze handel. De vereniging benadrukt dat het vanwege de veiligheid belangrijk is om de medicijnen bij de apotheek te halen. Ook hooglei'aar voortplantings- geneeskunde D. Braat van Universitair Medisch Centrum St. Radboud waarschuwt. „Wanneer het verkeerde hor moon wordt toegediend, zouden er complicaties kunnen optreden." ANP RIJSWIJK - De Molukkers in Nederland houden dit jaar geen landelijke herdenkingsbijeenkomst van de oprich ting van de Republiek der Vrije Zuid-Molukken (RMS), die op 25 april 1950 in Nederland plaatshad. De RMS-regering in ballingschap is op zoek naar een nieuwe formule voor éen meer politieke bijeenkomst. „De laatste jaren was er steeds meer aandacht voor het so ciaal-culturele element, met vermaak en kraampjes met etenswaren", aldus J. Wattilete. een van de vier leden van de regering in ballingschap. ANP HAARLEM - De belager van oud-Philipstopman Pieper en zijn echtgenote gaat toch niet in hoger beroep. Dat heeft zijn raadsman, R. Mesland, gisteren meegedeeld. Waarom zijn cliënt afziet van hoger beroep, wil de raads man niet zeggen. Aanvankelijk ging de Amsterdammer in hoger beroep, omdat hij geen behandeling wil in een gesloten tbs-kli niek. De rechtbank in Haarlem legde hem twee weken ge leden tbs met dwangverpleging op. ANP AMSTERDAM - De Nederlandse strafpleiter G. Spong mag de Antilliaanse politicus Anthony Godett niet verde digen tijdens het hoger beroep voor het hof van justitie op Curasao. Godett, leider van de partij Frente Obrero Libe- rashon (FOL), werd eind vorig jaar veroordeeld tot een jaar celstraf wegens valsheid in geschrifte, aannemen van smeergeld en witwassen van gelden. Het hof vindt dat er voldoende kundige, betrouwbare en onafhankelijke Antilliaanse en Arubaanse advocaten zijn die Godetts belangen kunnen behartigen. Spong betreurt de beslissing en is bang dat Godett geen eerlijk proces krijgt, meldde hij gisteren. ANP DEN HAAG - Kiezers kunnen voor hun stem bij de ver kiezingen voor het Europees Parlement weer op internet bij de StemWijzer te rade gaan. Op StemWijzer.nl wordt aan de hand van dertig stellingen over Europese onder werpen de politieke voorkeur bepaald. De verkiezingen zijn op 10 juni. Vanaf 28 april kunnen de kiezers de Europese StemWijzer van het Instituut voor Pu bliek en Politiek (IPP) gebruiken. ANP Mabel Wisse Smit vertrekt bij de Oude Kerk in Delft. Zij nam daar gisteren samen met ceremoniemeester Gilbert Monod de Froideville een kijkje. In de kerk wordt hard gewerkt aan de voorbereidingen van de het huwelijk, foto Robin Utrecht/ANP door Barenda Gruuterink DEN HAAG - Prins Friso en Mabel Wisse Smit beleven hun huwelijkssluiting mor gen vooral te midden van fa milie en persoonlijke vrien den en relaties. Dat blijkt uit de gastenlijst die de Rijks voorlichtingsdienst gisteren vrijgaf. Buitenlandse koninklijke gas ten zijn koning Harald V (peetvader van de bruidegom) en koningin Sonja van Noor wegen, sjeik Salman en sjeika Halaa al Khalifa van Bah rain, prins Hassan bin Talal en prinses Sarvath el Hassan van Jordanië en prins Kyril en prinses Rosario van Pre- slav (Bulgarije). Mabels werk gever George Soros, oprichter en president van het Soros Foundations Network komt met zijn echtgenote. Prins Friso heeft in de kerk zijn beide broers als getuige en verder zijn vrienden Lode- wijk Beijst en Dante Weijer- man en zijn nichtje Sophie von der Recke (haar moeder is de jongste zuster van prins Claus, Christina). Prins Con- stantijn en Lodewijk Beijst zullen tevens getuigen zijn bij het burgerlijk huwelijk. Mabel heeft als getuigen in de kerk haar vriendin prinses Laurentien (die haar ooit aan Friso voorstelde), haar zusjes Eveline en Nicoline en haar vriendinnen Andrea Knap- Kleekamp en Willemijn Ver loop. Verloop, directeur van de Stichting War Child (waar Mabel Wisse Smit in het op richtingsbestuur heeft geze ten), sprong ten tijde van de Klaas Bruinsma-affaire pu bliekelijk voor Mabel in de bres. Nicoline Wisse Smit en Andrea Knap-Kleekamp zul len tevens getuigen zijn bij het burgerlijk huwelijk. ANP (Advertentie) U HET GROENE WARENHUIS OP-Qp De 10 populairste én goedkoopste zomerbloeiers Zie onze advertentie verderop in deze krant. van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Een meerder heid van de Tweede Kamer vindt dat de Amsterdamse El Ta- wheed-moskee moet worden aangepakt. Reden daarvoor tis dat de moskee de Nederlandsta lige boekenserie 'De weg van de moslim' verkoopt, waarin vrou wenmishandeling en de moord op homo's wordt aangemoedigd. Vorige week ontstond commotie over een boek in de bibliotheek van de moskee waarin vrouwen besnijdenis wordt goedgepraat. WD-Kamerlid A. Hirsi Ali vindt dat de moskee direct moet worden gesloten. „Ze zijn vaak genoeg gewaarschuwd." Daarna pas moet worden bekeken of het bestuur strafrechtelijk kan wor den vervolgd. De imam El Shers- haby, die in zijn preken onder meer voor vrouwenonderdruk king pleit, moet volgens Hirsi Ali worden uitgezet. Haar CDA-collega M. Sterk noemt het 'middeleeuwse prak tijken' dat er in de boeken voor wordt gepleit 'homo's van flatge bouwen af te gooien' en vindt AMSTERDAM - Een 96-jarige vrouw heeft bijna een dag hulpe loos op de grond gelegen na een beroving in haar woning in de Amsterdamse Stadionbuurt. De slechtziende vrouw liet dins dagavond drie mensen toe in haar huis die zich blijkbaar met een smoes naar binnen wisten te praten. De indringers duwden de haar tegen de grond, door zochten haar woning en namen verschillende spullen mee. De vrouw kon niet meer zelf standig opstaan na de tik door de daders. Haar zoon belde haar, maar hij kreeg geen ge hoor. De volgende dag rond het middaguur ging hij poolshoogte nemen en trof zijn moeder lig gend aan op de vloer. Zij raakte lichtgewond, maar zij was emo tioneel bijzonder aangeslagen door het misdrijf. Het slachtof fer kan zich van het voorval niet veel meer herinneren, aldus de politie gisteren. ANP dat 'de grens is bereikt'. Het Ka merlid meent dat justitie moet bekijken of het moskeebestuur juridisch is aan te pakken. „Als blijkt dat ze in overtreding zijn, moet de moskee dicht." Ook meent Sterk dat imams van mos keeën waar het boek wordt ver kocht, er afstand van moeten ne men. Zo niet, dan moeten ze strafrechtelijk worden aange pakt of zelfs worden uitgezet. Ook J. Dijsselbloem (PvdA) vindt dat het bestuur voor de rechter moet worden gedaagd, omdat dat met het verstrekken van de boeken aanzet 'tot haat en geweld'. De sociaal-demo craat voelt evenwel niets voor sluiting van de moskee. „Je zou dan de indruk wekken dat alle gelovigen in die moskee dezelf de radicale opvattingen hebben. Het is beter om de moskee terug te geven aan de gematigde mos lims." Ook meent het Kamerlid dat de speciale verblijfsvergun ning voor de imam van El Taw- heed moet worden ingetrokken. D66-leider Dittrich sluit niet uit dat het nodig is de moskee te sluiten als het bestuur zijn leven niet betert. Hij wil in elk geval laten bekijken of strafrechtelij ke vervolging wegens het zaaien van haat of medeplichtigheid daaraan mogelijk is. Het bestuur van de El Taw- heed-moskee vindt het niet te recht dat het wordt 'zwartge maakt', terwijl 'De weg van de moslim' ook in de reguliere boekhandels te koop is. GPD AMSTERDAM - Een 15-jarige jongen is gistermiddag ernstig gewondgeraakt nadat hij zijn hoofd uit het noodluik van een bus stak. De jongen zag een viaduct op de Kruislaan in Amsterdam niet aankomen en knalde met zijn hoofd tegen de hoogtebalk voor de onderdoorgang, zei de politie in Amsterdam. De jongen zat met klasgenoten in een touringcar. Hij is met ern stig hoofdletsel afgevoerd naar een ziekenhuis. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3