)nderzoek verzilveren woningen VVD heeft genoeg van regels tc Eerste asperges steken de kopjes boven is negen jaar cel egen serie-inbreker Provincie in actie voor moedermelk f Zwembad Koewacht tijdelijk overdekt 15 leuwse corporaties kijken of aankoop huizen van 55-plussers mogelijk is lévo geeft irsus bewegen ior ouderen IBO-avond tzing Van den erenbeemt in tdeltheater Cultuurprijs voor amateurkunst Politie pakt dievegge Tholen: leg A4 Zuid snel aan Officier wil Heikanter plukken Driewegen Foor staat weer bol van activiteiten vrijdag 23 april 2004 na fPmile Calon -De Zeeuwse woningcor- «Aiies onderzoeken of het mo- is woningen van 55-plus- ie kopen zonder dat de be ers vervolgens moeten ver en, In de formule die ze in ichte hebben, komt het on- „ud van die woningen volle rekening van de corpo- i kunnen de bewoners lafls blijven wonen tot het mo il van overlijden. st deze manier manier willen lüihgbouwverenigingen de laarheid bevorderen. Tege- er jftijd vergroten ze hun bezit, jt ze in de toekomst flexibe ler kunnen opereren op de wo ningmarkt. Deze formule van het verzilve ren van de woning is bedacht door Torenstad Verzilverd Wo nen in Zutphen, een dochter van een bedrijf dat gespecialiseerd is in vastgoedbeheer, -ontwikke ling en zakelijke dienstverle ning. Een aantal grotere corporaties uit Gelderland, Utrecht, Fries land en Noord-Brabant is de af gelopen tijd in zee gegaan met Torenstad. Ook de Zeeuwse cor poraties hebben serieuze interes se, aldus directeur J. Franken van RWS in Goes. Een eerste on derzoek heeft aangetoond dat deze formule in Zeeland alleen succesvol kan worden als de cor poraties deze gezamenlijk invoe ren. Erfenis In die regio's waar Torenstad ac tief is, worden woningen voor aankoop eerst uitvoerig geïn specteerd om te weten te komen hoe het staat met de staat van onderhoud. Achterstallig onder houd wordt verrekend in de aan koopsom. Ook wordt er volgens Franken veel voorlichting gege ven, omdat verkoop van een wo ning flinke gevolgen heeft voor zowel de verkoper(s) als de po tentiële erfgenamen. De ouders eten immers als het ware de erfe nis op. Die ouders kunnen, in sommige gevallen, door de ver koop van hun huis eerder stop pen met hun werk en die reis ma ken waar ze al lang van ge droomd hebben. Onderzoek leert, aldus Toren stad, dat veel ouderen verhuizen naar een kleinere woning om op die manier geld vrij te krijgen om comfortabel te kunnen wo nen. Het geld is er immers, maar zit opgesloten in het eigen huis. Omdat ook het woningonder- houd steeds zwaarder gaat we gen, levert de verkoop zelfs dub bel voordeel op. Groot nadeel is dat men de eigen vertrouwde omgeving moet verlaten. Zeker als de bewoners jarenlang op een dorp hebben gewoond en moeten verhuizen naar een stad waar ze maar weinigen kennen, levert dat vaak emotionele pro blemen en bezwaren op. Koopconstructies Door de woning te verkopen aan een corporatie worden deze bezwaren ondervangen, aldus Franken. „Het is dan niet meer nodig om de eigen woning en de eigen vertrouwde omgeving te verlaten." De bewoners blijven, zolang als ze wensen, in de ei gen woning terwijl ze geen woonlasten hebben. En het on derhoud wordt door de corpora tie gedaan. Afhankelijk van onder meer de leeftijd en toekomstwensen van de verkopers alsmede de markt waarde van de woning wordt er een bedrag overgemaakt. In som mige gevallen moet er vervol gens een huurbedrag worden be taald. In andere gevallen wonen de verkopers gratis. Volgens Franken zijn er vele koopcon structies mogelijk. Als het plan doorgaat, komen volgens hem veel types wonin gen in aanmerking voor aan koop door de corporaties. Zelfs vrijstaande woningen. „Alleen villa's zoals in het Goese Meer, die niet." In de formule van To renstad Verzilverd Wonen ligt de bovengrens bij woningen van 500.000 euro en ontbreekt een ondergrens. £S- Zorginstelling Allévo in biedt ouderen een cursus bewegen aan. De cursus iegen voor Ouderen (MBvO) de zelfredzaamheid van a?n te behouden door het in- llie houden van spieren en sen van 55 jaar en ouder aann groepen meedoen aan sastiek, volksdansen en wa- pnnastiek. De cursussen Kn gegeven in de gemeen- Borsele, Goes, Noord-Beve- Reimerswaal, Schou- :-Duiveland en Tholen. Al- :ri1 het MBvO in zoveel mo- :i kernen aanbieden en re- daartoe ruimten, docenten gcursusadministratie. ES - De EHBO-afdeling houdt maandag de jaarlijk- taa-avond in het Sint Wil- ird College in Goes. GGD verzorgt een avond 'besmettelijke ziekten waar- ook eerste-hulpverleners in laking kunnen komen. De nkomst in de gymzaal van hooi begint om 19.30 uur. ISTBURG - Familietherapeut schrijfster Else-Marie van Eerenbeemt geeft dinsdag lezing in het Ledeltheater in «burg. Aanleiding is haar uwe boek De liefdesladder. aen Eerenbeemt (1946) is ad van radio en tv. Ze is pu ste op het gebied van ie-kindrelaties. Ook in De mladder beschrijft ze de in- Rvan familierelaties op de asloop van mensen. Tijdens r lezing zal ze hier nader op tan. tezing, die is georganiseerd de Oostburgse boekhandel tóng,begint om 20.00 uur. Teler R. van Daele uit Koewacht stak deze week voor het eerst een redelijk aantal asperges, maar pas als de temperatuur nog wat stijgt, springt de koningin der groenten massaal de grond uit. foto Camile Schelstraete door Jean-Lou de Gucht KOEWACHT - Langzaam maar zeker begint het aspergeseizoen op gang te komen. „Maar ik moet nog heel wat meters lopen voordat ik wat asperges bij el kaar heb", zegt aspergeteler R. van Daele uit Koewacht. Elke asperge die het waagt zijn kopje boven het zand te steken, is de klos. Van Daele stak zijn eerste asperges twee weken gele den. „En ik moet zeggen dat ze geweldig smaken." Deze week stak hij voor de eerste keer pas redelijk wat asperges. „Daar mee is het seizoen vroeger dan vorig jaar begonnen. Dat heb ben we te danken aan de zachte winter De asperge, het 'witte goud', heeft een exquise smaak. De groente wordt door veel telers nog op een puur ambachtelijke wijze geteeld en geoogst. Dit laatste geschiedt dagelijks voor dag en dauw en in de avonduren in de maanden april, mei en juni. De witte asperge groeit in bedden op zanderige of losse en goed doorlatende gronden. De aspergestengels beginnen uit te lopen als de grondtempera- tuur bij de wortelknoppen een hoogte heeft bereikt van rond de tien graden. Hoe hoger de temperatuur, des te sneller de groei. Bij een temperatuur bo ven de vijfentwintig graden kun nen de stengels wel tien centime ter per etmaal groeien. Dat hoeft niet van Van Daele. „Als de vrouwen bloot zijn, gaat de prijs fors naar beneden. Daar hebben we niets aan. Aan die la ge prijs tenminste." Het norma le oogstseizoen strekt zich uit van eind april tot 24 juni, de hei ligendag van Sint Jan. Geur Het aspergeseizoen betekent ook weer veel typisch ruikende plasjes. De consumptie van één enkele asperge is al voldoende om urine even later flink te la ten walmen. Deze geur wordt veroorzaakt door asparagine- zuur, een eiwitachtige stof waar aan de scheuten rijk zijn en die met de urine wordt uitgeschei den. Smakelijker dan deze eigen schap is de culinaire kant van het wortelgewas. Asperges wor den traditioneel gegeten met een botersausje en een geprakt gekookt eitje plus een beetje goe de ham. De asperge is van oorsprong geen Nederlandse lekkernij. Ve le duizenden jaren geleden ont dekten de Romeinen in Egypte deze 'koningin onder de groen ten'. «rAector Dooms DDELBURG - Negen aar cel »r liet plegen van 95 woning daken in Zuid-West Neder- Die straf eiste officier van i(ide L. Boogert gisteren te- Den 33-jarige inwoner van Hm op Zoom bij de recht sta Middelburg. in de trein en stapte op een van de stations uit. Voordat hij zijn slachtoffers uitkoos wisselde hij van kleren. Wie binnen een straal van vijfhonderd meter van het treinstation woonde moest in de nachtelijke uurtjes rekening houden met een be zoek van verdachte. Ook een politieman werd getrof fen door een inbraak. „De ver dachte heeft bij veel mensen enorme schade veroorzaakt", meende de officier. Voortvluchtig Nadat hij de klus had geklaard belde hij een vriend op om zich te laten ophalen. Deze vriend moet als medeplichtige ook nog voor de rechter verschijnen, maar is nog voortvluchtig. De Zeeuwse en Brabantse politie werkten samen. De man werd 16 januari op gepakt bij het treinstation in Zevenbergen. Raadsman G. Veen toonde be grip voor de eis. „Hij heeft in zo'n korte periode hard ge werkt, maar hij zou zijn energie beter op een andere manier aan wenden." Veen bepleitte een aanmerkelijk lagere straf met een voorwaardelijk deel, zodat de man nog iets van zijn leven kan maken. De officier diende een ontnemingsvordering in van 18.000 euro. Ook moet hij dui zenden euro's schade vergoeden aan gedupeerden. „Ik heb het er zelf naar gemaakt", zei de man gelaten. Uitspraak op 4 mei. Het zwembad krijgt een kunststof coating om het waterdicht te maken. foto Camile Schelstraete door Maurits Sep MIDDELBURG - Regels, de WD is ze meer dan zat. Eén er bij is twee eraf, luidt de stelre gel van Aly Wisse, de Zeeuwse kandidaat van de VVD bij de komende Europese verkiezin gen. Wisse sprak gisteren, met het Zeeuwse Kamerlid Jan Geluk, op een WD-bijeenkomst in Middelburg. Beiden gruwen van de overmaat aan regels. De regulering ziet Wisse daarom als haar belangrijkste taak, mocht ze in het Europarlement komen (ze staat nummer 8 op de kandidatenlijst). „Soms moeten er nieuwe regels ko men, maar per nieuwe moeten er wat mij betreft twee andere weg." Geluk is tevreden over de ver mindering van Haagse regels. „Maar dan moeten de provin cies er natuurlijk geen nieuwe voor in de plaats maken", klaagde hij gisteren. Wat dat betreft heeft de WD'er niet veel op met PvdA-gedeputeer- de Thijs Kramer. „Ik ben de eerste die zal toegeven dat de natuur beschermd moet wor den, maar over de opstelling van Kramer ben ik wel be zorgd." Geluk vindt hem te streng. Ook het deze week gepubliceer de Omgevingsplan van de pro vincie stemt Geluk met opti mistisch: nog meer nieuwe re gels. Die zijn slecht voor de be drijven. Hij verwees naar de Vogel- en Habitatrichtlijn die de aanleg van de Westerschelde Contai ner Terminal tegenhield en die ook de uitbreidingsplannen van Dow Chemical in Terneu- zen dwars zit. En dan komt er ook nog een Kaderrichtlijn Wa ter aan. Geluk heeft daarover een motie in voorbereiding. „Een motie voor een zo laag mogelijk ambitieniveau met die waterrichtlijn. Laten we alsjeblieft niet de Vogel- en Ha bitatrichtlijn kopiëren naar het water." Overigens is zijn eigen gedepu teerde Jacques Suurmond be zig met een provinciale werk groep deregulering, die in het najaar moet vertellen welke Zeeuwse regels kunnen wor den afgeschaft GOES - De stimuleringsprijs van het Prins Bemhard Cul tuurfonds Zeeland is dit jaar voor de stichting A-Kunst Zeeland. De stichting krijgt de prijs van 10.000 euro voor een amateurtheatervoorstelling ter gelegenheid van de be vrijding van Zeeland zestig jaar geleden. De toekenning is een blijk van waardering voor de samen werking onder de koepel van de stichting tussen het Zeeuws Centrum voor Amateurtheater, de federatie van muziekverenigingen KNFM in Zeeland, de Samenwerken de Koren Zeeland, de stichting Popmuziek Zeeland en de stichting DanZee. Als voorzitter van het Prins Bernhard Cultuurfonds in Zeeland reikt commissaris van de konin gin W. van Gelder de prijs donderdag 13 mei in het Ledel theater in Oostburg uit. A-Kunst Zeeland geeft dan een impressie van de voorstelling naar aanleiding van de be vrijding van Zeeland. Deze voorstelling wordt in het na jaar in Oostburg, Goes en Middelburg opgevoerd. In die tijd aten ze de asperges trouwens niet als groente, maar gebruikten de mensen deze als medicijn tegen allerlei kwaal tjes. Pas veel later gingen de mensen de asperges als groente waarderen. Consumptie Aperges worden de laatste jaren steeds meer verkocht. De con sumptie per hoofd van de bevol king is toegenomen van 250 gram in 1990 tot 450 gram in 2003. De prijs van asperges be draagt volgens Van Daele nu 6 tot 7 euro per kilo ..En dat is normaal voor deze tijd van het jaar." VLISSINGEN - De politie heeft gistermiddag even na half vier in de Verkuyl Quakkelaarstraat in Vlissingen een vijftigjarige vrouw uit die plaats aangehouden. De vrouw had linnengoed en gereedschap weggenomen uit een pand aan de Paul Krugerstraat in haar woonplaats. SINT-MAARTENSDIJK - De A4 Zuid tussen Bergen op Zoom en Dinteloord moet met spoed worden aangelegd. Dat schrijven de gemeente Tholen en een aantal West-Bra bantse gemeenten in een open brief aan minister Peijs van Verkeer en Waterstaat. Tholen zit in een intergemeen telijk samenwerkingsverband in Westelijk Noord-Bra bant. Eerder deze week was er een bijeenkomst in Bergen op Zoom, waar onder meer het Thoolse college met zijn West-Brabantse partners noodzaak van een snelle aanleg van de A4 Zuid bespraken. De snelweg tussen Dinteloord en Bergen op Zoom is een ontbrekend stuk op het traject Rotterdam-Bergen op Zoom-Antwerpen. Het verkeer moet nu nog gebruik ma ken van de Al6 en Al7. De gemeenten dragen in de brief diverse argumenten aan voor een versnelde aanleg: het be langrijkste is dat de snelweg de economische ontwikke ling in de regio zou bevorderen. MIDDELBURG - Officier van justitie J. Groen wil een (ex-)pomphouder uit Heikant voor 244.000 euro plukken. Dat bedrag eiste de officier gisteren in Middelburg van de 61-jarige man, die tegenwoordig in België woont. De ontnemingsvordering is ontleend aan het witwassen van drugsgelden en het houden van een geldwisselkan toor, waarvoor de man eerder is veroordeeld. Bij een door zoeking in zijn woning in Heikant werd eind jaren negen tig 144.000 euro aan vreemde valuta gevonden. De officier vond gisteren dat het in beslag genomen geld (144.000 euro), vermeerderd met 34.000 euro rente, in to taal 178.0Q0, in mindering kan worden gebracht op de ont nemingsvordering. Daardoor zou er nog 66.000 euro reste ren. Als het aan de officier ligt krijgt de man zestien jaar de tijd om de illegaal verkregen schuld aan de Nederland se Staat te voldoen. De rechtbank doet 4 mei uitspraak. door Harold de Puysseleijr KOEWACHT - Het openluchtzwembad in Koewacht ziet er tijdelijk uit als een overdekt bad. Medewerkers van een gespecialiseerd bedrijf dat door de ge meente Terneuzen in de arm is genomen om de lekkage in het bad te verhelpen, hebben het zwembad overkapt om hun werk te kunnen doen. Het zwembassin is leeggepompt en wordt voorzien van een kunststof coating om het bad weer wa terdicht te maken. De tent over het bad is nodig omdat de coa ting in een droge en niet te koude omgeving moet worden aan gebracht. De voorbereidingen voor de reparatie zijn eind maart gestart. Volgens gemeentewoordvoerder D. Timmers is het hele karwei voor 15 mei afgerond. Die dag is heilig omdat dan het nieuwe buitenzwemseizoen in de gemeente van start gaat. Bij de reparatie worden ook de technische installatie en de leidingen van het zwembad nagekeken. De raad van Terneuzen stelde eind vorig jaar een krediet van 350.000 euro beschikbaar voor de opknapbeurt. door Claudia Sondervan GOES - Slechts één van elke vijf Zeeuwse moeders geeft haar kind van zes maanden nog borst voeding. Achttien Zeeuwse orga nisaties die betrokken zijn bij zwangerschap, geboorte en ba- byzorg slaan de handen ineen om de Zeeuwse zuigeling meer moedermelk te bezorgen. Zij tekenden daartoe gisteren een convenant onder toeziend oog van Victor Slenter, direc teur van de GGD Zeeland. De eerste plannen voor de borstvoe dingscampagne werden al aan gekondigd; er is een paspoort in de maak waarin elke zwangere haar voornemens over de baby voeding kan noteren en dat haar tot een jaar na de bevalling bege leidt in de contacten met hulp verleners. Zo zijn die op de hoog te van de wensen van de moeder en het verloop van de borstvoe dingsperiode. Dat verhoogt de kans dat zo'n moeder van elke hulpverlener eenduidige adviezen krijgt. Daar schort het aan in Zeeland, meldden G. de Gans, cluster- hoofd gyneacologie, verloskun de en kinderafdeling van Zieken huis Walcheren en verpleegkun dige M. Jurrius van de stichting Proviciaal Kraamcentrum en Entadministratie. Vrijwel alle artsen, ziekenhuizen, verloskun digen, verplegenden, kraamhul pen en ouder- en kindzorgers hebben borstvoedingsprotocol len die onderling verschillen. Vooral bij jonge moeders die voor de eerste keer voeden en on zeker zijn is het funest als zij steeds andere antwoorden op hun vragen krijgen. Nog voor de zomer moet een Zeeuws borst voedingsprotocol liggen waar al le hulpverleners achter staan, kondigde Jurrius aan namens de werkgroep die het protocol en het scholingsplan voorbereidt. Medewerkers van alle achttien instellingen kunnen daarmee hun kennis van borstvoeding verbeteren. Elke instelling zou een lactatiekundige moeten heb ben, vindt de GGD. Zeeland telt er nu twee: een op Walcheren - die geen consulten houdt - en een in opleiding. Regisseur Zorgverzekeraars CZ, OZ en VGZ conformeerden zich giste ren eveneens aan het convenant. Hen is gevraagd om het scho lingsplan te financieren. De GGD Zeeland treedt op als regis seur van het project. Vorig jaar publiceerde de GGD een inven- -*• tarisatie van borstvoedingsprak- tijken in Zeeland, waarbij Zee-' land ver onder het Nederlandse^ gemiddelde bleek te scoren. Ne- - derland staat in Europa al zeer' laag op de ladder bij het geven van borstvoeding. De Wereld Gezondheid Organi satie en de Nederlandse over heid adviseren kinderen tot een half jaar enkel borstvoeding te geven en aanvullende borstvoe ding tot het eerste jaar. Moeder melk wordt algemeen gezien als belangrijk in het voorkomen van latere gezondheidsproble men, zoals astma, allergieën, overgewicht en diabetes. In Ter neuzen wordt momenteel weten schappelijk onderzocht hoe de gezondheid van 'borstkinderen', die nu tussen de zeventien en vij fentwintig zijn, zich heeft gehou den. Een langere periode borst voeding geeft vrouwen hogere bescherming tegen borstkanker. TERNEUZEN - In de buurt schap Driewegen bij Biervliet wordt zaterdag 8 en zondag 9 mei de Driewegen Foor gehou den. In en rond de feesttent op de speelweide heeft de Stichting Buurtschap Driewegen weer al lerlei activiteiten georganiseerd. Zaterdagochtend om acht uur beginnen de festiviteiten met een rommelmarkt.'s Middags is er voetbal voor de jeugd, een schieting en country line dan sen. Om 18.30 uur begint de su perbingo, gevolgd door het Foor-- bal in de feesttent. Zondag gaat het om 12.30 uur verder met voetbal voor volwas senen, ouderwetse spelen en kin derspelen. Voor de kinderen staat er ook een draaimolen. An dere activiteiten op zondag zijn ringrijden met oude tractoren, een gazonmaaierrace, krulbol- len en een optreden van de mu ziekvereniging. Om 16.30 uur is er een ballon wedstrijd voor de kinderen en bepaalt bet Rad van Fortuin de winnaar van de Grote Prijs van Driewegen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 37