kaalslag op jegraafplaats zc De bank zit klaar, geven maar PZC Met demper klinkt de trompet het mooist Drankenhandel zoekt nieuw onderkomen movatie rooms-katholiek kerkhof ,13 llévo geeft ursus bewegen oor ouderen Vekabo wil naar vijftien eenheden Betrapt bij omkatten trapkar Geld voor hulpverleningsinstanties Bon voor niet dragen autogordel Jas gestolen in Middelburg Botsing door voorrangsfout Bijzondere kerkdienst Optreden agenda vrijdag 23 april 2004 u ./Marcel Modde EBKZEE - Voor de argloze (tbijganger lijkt het er op als- Je katholieken in Zierikzee 58 inif piëteit meer is gegund, ile grafstenen belanden in liken in containers, rijp voor rergruizer. En door een rigou- istopbeleid is nabestaanden inigtot geen privacy meer ge- o,(] bij een bezoekje aan hun «leden dierbaren. J schijnt dat het groenbedrijf is doorgeschoten is in de dit, maar niets is minder ®ri zegt L. van der Hark van I Wülibrordusparochie. „Het (pitzelfs nog kaler." [werkzaamheden maken deel vaneen ingrijpende renova- van de rooms-katholieke be- afplaats, legt hij uit. De wild- 361 rondom wordt vervangen or meer ordentelijk groen, dat jet is te onderhouden. Ge- icht wordt aan coniferen. Sa- er met een stevig hekwerk en g struiken die door de ge- arte Schouwen-Duiveland de toegang aan de Gracht- g worden teruggezet, moet straks een meer verzorgde alik geven, aldus de admini- ateurvan de Sint Barbarabe- afplaats. bet kader van de herinrich- g worden ook enkele tiental grafstenen opgeruimd. Het itom graven van twintig jaar ouder waarvan de rechten p verlopen en die slecht wer- b onderhouden. Nabestaan- en, voor zover moge- aangegeven geen prijs meer «tellen cp behoud van de zer- i «graven zelf blijven behou- e, De betreffende stukken worden ingezaaid met ss. De locatie van de graven is awkeurig in kaart gebracht de parochie, benadrukt de unistraieur. alle oude gedenktekens iOES - Zorginstelling Allévo in 'm biedt ouderen een cursus wr bewegen aan. De cursus Inregen voor Ouderen (MBvO) soogt de zelfredzaamheid van deren te behouden door het in- ■ditie houden van spieren en tien. lasen van 55 jaar en ouder ünen in greepen meedoen aan snnastiek, volksdansen en wa- igymnastiel. De cursussen men gege\en in de gemeen- Borsele. C-oes, Noord-Beve- ad, Reimtrswaal, Schou- e-Duivelanl en Tholen. Al so wil het MBvO in zoveel mo- &jk kernen aanbieden en re- daartoe ruimten, docenten de cursusadninistratie. REDACTIE SCHOUWEN DUIVELAND Grachtweg 233 Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde(chef) PietKleemans AliPankow Esme Soesma# Melita Lanting Rudy Boogert (sport) CENTRALE RB3ACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES lel: (0113)3155(0 fax:(0113)315669 E-mail: redactie® pzc.nl 'NTERNET ^wv.pzc.nl E-mail:web@pzt.nl Sezorgklachter: °®0O-O23l 231 °P maandag t/mVrijdag ge durende de openngstijden; zaterdags tot 12.COuur worden weggehaald. Het kerk hof kent een aantal graven van historische waarde. Eén ervan betreft de laatste rustplaats van Jacobus Melckert, die in de pe riode 1865-1870 als vrijwilliger meevocht in het pauselijk leger, tegen annexatie van de kerk staat door Italië. Hij raakte do delijk gewond in de slag bij Men- 'tana. Ere-galerij Het kerkhof bergt ook het graf van twee onbekende Nederland se soldaten uit de Tweede We reldoorlog. Behouden blijven eveneens de gedenktekens van de stichteres van het Zierikzee- se verpleeghuis Cornelia en de nonnen en geestelijken van de Wülibrordusparochie. „Zeg maar onze ere-galerij." Van der Hark gaat er vanuit dat de begraafplaats voor de belang rijke katholieke feestdagen Al lerheiligen en Allerzielen op res pectievelijk 1 en 2 november er in ieder geval weer netjes bij ligt. En hoe snel er weer een beetje beschutting is? „Dat hangt af van de natuur." De heilige Barbara waakt over het kerkhof aan de Grachtweg in Zierikzee. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow NIEUWERKERK - In opperste concen tratie kijken en luisteren vierentwintig kleuters naar Sytze Stins als hij laat ho ren hoe een trompet klinkt. Stins is lid van fanfarekorps 'Oefening Uitspan ning' in Nieuwerkerk. Samen met circa vijftien andere vrijwilligers laat hij de leerlingen van openbare basisschool Duiveland deze week kennismaken met muziek. Voor de Nieuwerkerkse muziekvereni ging is het een doelgerichte investering belangsteüing bij de jeugd te wekken. Groepjes muzikanten vertellen deze week bij toerbeurt over de instrumen ten die ze bespelen. Ze spelen ook een stukje muziek en laten de leerlingen zelf ervaren hoe het is op een trommel te slaan, op een trompet te blazen of een saxofoon te bespelen. In drie middagen tijd zijn achtereenvolgens het slagwerk, het klein koper en het groot koper aan de orde geweest. „Wat vind je mooier, met of zonder dem per?", vraagt Sytze Stins. Hij zit ge hurkt voor de jongste groep kleuters bij obs Duiveland. Ze luisteren aandachtig naar de verschülen in klanken en zijn het vervolgens verrassend met elkaar eens dat het met 'die grote houten dem per' erin het mooiste klinkt. Rietje Jacqueüne Wülemsen vertelt de kleu ters vervolgens dat je op saxofoon heel anders moet blazen dan op een trompet, bugel of cornet. Ze laat zien dat er in het mondstuk van een saxofoon een riet je zit dat je moet laten trillen. „Net zo als je geluid kunt maken door een vloei tje over een kammetje te laten. Ik noem dat buzzen", zegt Willemsen. Ze vertelt ook dat de ene saxofoon de andere niet is. Samen met de andere mu- zikantes laat ze horen dat er hele hoge en zeer lage tonen zijn te halen uit de so praan-, alt- en tenorsaxofoon. De meeste kleuters willen het zelf na tuurlijk ook weieens proberen om ge luid uit zo'n instrument te krijgen. Als ze met bolle wangen een prachtige toon aan de saxofoon ontlokken, zweüen ze van trots. Kimberly en Fija, beiden vijf jaar, tonen zich muzikantes in de dop. Wellicht heeft dat te maken met het feit dat van de ene de vader en van de ande re de moeder enthousiaste leden zijn van 'Oefening en Uitspanning'. De be spelers van het klein koper vertrekken na een kleine twintig minuten uitleg weer naar de volgende groep. Ze draaien op één middag vier keer hun programma af. Lawaai-optocht Vanavond wordt het project muziek op school afgerond met een bijzonder con cert van af 19.00 uur in de aula van obs Duiveland. Het Nieuwerkerkse fanfare korps verzorgt een optreden en krijgt daar af en toe medewerking bij van de leerlingen. Er staan liedjes van Bob de Bouwer, K3 en de Lion King op het pro gramma en de kleuters openen het con cert met een lawaai-optocht met ge bruikmaking van hun zelf gemaakte in strumenten. Het valt nog niet mee om geluid te krijgen uit een trompet. foto Marijke Folkertsma De kaarten zijn geschud. WD-formateur Ad Verse- put heeft in nog geen maand tijd nieuwe spelers gevonden die de bank wil len houden. Tevens is hij er, met hen, binnen de afgespro ken tijd in geslaagd de spel regels te formuleren op voor waarde waarvan het sterren team de komende twee jaar aan de slag wil. Gokken of zekerheid, is het parool in dubbel opzicht. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Het circus dat be gin maart zijn kamp opsloeg rond Zierikzees Deukesteijn is al weer lang en breed vertrok ken. Voor even stond Schou wen-Duiveland in de belangstel ling van heel Nederland. Want vier wethouders tegelijk wegstu ren, dat is nu eenmaal geen aüe- daagse gebeurtenis. De kruitdampen maakten plaats voor een dikke mist over hoe het nu bestuuriijk verder moest bij de eilandelijke ge meente. Want wie was er nu ma sochistisch genoeg om geheel vrijwillig zitting te wülen ne men in een nieuw college? Zeker omdat die plek bij voorbaat sy noniem is voor een periode van forse bezuinigingen: vijf miljoen toch zeker! Het geweeklaag van een bevolking, gepijnigd met nieuwe belastingverhogingen, wordt gegarandeerd bijgele verd. Maar ook op het eigen strijdtoneel, de gemeenteraad, valt er onder het huidige ge sternte weinig glorie te behalen. Kortom, wie nu wethouder wordt op Schouwen-Duiveland zal het door de bank genomen nooit goed genoeg doen. Waarom heeft iemand dan toch die aspiraties? Is het uit verant woordelijkheidszin - voor volk en gemeente - of lonkt wellicht toch de macht, inclusief de roya le financiële beloning voor het werk dat moet worden verzet? Om daar een beetje inzicht in te krijgen, is het aardig te zien hoe het de dames en heren wethou ders is vergaan na hun gedwon gen vertrek. Gert-Jan van der Salm lijkt er het meest stoïcijns onder. Hij was dan ook tussen tijds door zijn PvdA tot de ar beid geroepen, toen die omhoog zat wegens het ontslag van Aad van der Wouden. Van der Salm heeft simpelweg zijn oude leven tje weer opgepakt en geniet met volle teugen van zijn Zuid-Fran se boerderij, een groot deel van het jaar ver weg van aüe gedoe. Zijn maatje Ger van de Vel- de-de Wüde heeft daarentegen een lelijke knauw gekregen en likt de wonden. Te veel libera len naar haar zin gunde Ger maar wat graag de vrijheid, daar waar zij voor jaren trouwe dienst uit eigen huis meer steun had verwacht. De opstelling van die haviken in de WD maakt voor haar de wijn extra wrang analyse en het gat van de baanloosheid na talloze dubbele werkweken vervelend diep. Dan is er nog Joost van Felius, een verhaal apart. Voor de ver kiezingen van 2002 uit de WD gestapt om zijn eigen Alert! te beginnen. Voor hem toen de eni ge manier om nog wél een ver kiesbare plaats op de lijst te krij gen. Hij ontpopte zich in de cam pagne als 'de grote vernieuwer' die de bezem door Deukesteijn zou halen. Net nu het mes flink in de uitgaven gaat, moet Van Felius constateren dat de taart punt aan zijn neus voorbij gaat. Niet vreemd dan ook dat wordt rondgefluisterd dat één van zijn fractiegenoten zal plaatsmaken, zodat 'mister Alert!' als gewoon raadslid toch weer zijn opwach ting kan maken. Van Lenny Ge- luk-Poortvliet staat die manoeu vre al vast. Zij claimt haar recht op de vacature in de CDA-frac- tie nu Roel van der Wekken wet houder wordt. Dat is ze ver plicht aan al die mensen die in 2002 op haar hebben gestemd, zo gaf ze eerder deze week als verklaring voor de rentree in de raad. Geluk houdt vol dat ze niet moést vertrekken, maar zelf is opgestapt en dus geen reden heeft te twijfelen aan haar be stuurlijke capaciteit. Daarbij vergeet ze gemakshalve dat de motie van wantrouwen klaar lag én dat ze door de plompver loren mededeüng van Van der Salm (als steun aan de eerder die dag opgestapte Van de Vel de) in de bewuste maart-verga dering niet anders meer kon dan dat voorbeeld volgen en ook haar ontslag in te dienen. Con clusie: de vorige ploeg bestond uit een cynische levensgenieter, een workaholic en twee potenta ten. Gezien de harde bezuinigingsta ken is het op z'n minst bijzonder dat drie zittende raadsleden trek hebben in een vervroegde wethouderspost. Kijken we ook daar even naar de motivaties, dan is er een PvdA die na het debacle met Van der Wouden en tussenpaus Van der Salm nie mand anders dan fractievoorzit ter Wijnand Renden meer in de aanbieding had. De docent Ren den, in het voormalige Midden- schouwen mocht hij het ook al eens doen, moest vorige keer de kluif aan zich voorbij laten gaan uit loyaliteit naar zijn werkgever. Landbouwer Van der Wekken heeft zich de afgelo pen twee jaar, vooral ten koste van zijn eigen CDA-wethouder, danig geprofileerd. Ook hij was aan de beurt en heeft zijn plek opgeëist op basis van ervaring. Tuinder Gilles Houtekamer had in 2002 al goede hoop dat de SGP een vinger in de pap kreeg, maar zag dat bord aan hem voor bijgaan. Houtekamer heeft de af gelopen periode als geen ander gehamerd op een stevige correc tie van de gemeentelijke organi satie en mag nu zelf aan die touwtjes gaan trekken. Ton Croné is de enige nieuwe ling in het spel, een hartenaas gezien zijn staat van dienst voor diverse overheden. Als man van financiën en kerntaken hanteert hij het mes, wat hem wellicht niet tot de meest populaire van het stel zal maken. Slim van de WD, want vers als hij is, valt Croné met betrekking tot de be wogen voorgeschiedenis van de herindelingsgemeente geen ver wijten te maken. Wordt hij over twee jaar afgebrand, dan heeft hij zijn werk gedaan en wordt de joker (volksmenner Dick Meulblok?) ingezet om de kiezer weer te paaien. Maandag maakt Verseput het programma van eisen bekend waarmee het college aan de slag wil. Gaat de raad akkoord, dan volgen er twee weinig spannen de jaren voor de politiek. De kaarten zijn geschud, want een geringe afwijking betekent vrij wel zeker dat de bank hartstik ke stuk gaat. ZIERIKZEE - De Vekabo (vereniging van kampeerboe- ren) Schouwen-Duiveland doet een dringend beroep op de gemeente om met onmiddellijke ingang vijftien kam- peereenheden toe te staan op minicampings. Dat bleek gis teravond tijdens het raadspreekuur. Voorzitter A. Smit van de Vekabo vraagt de raadsleden vooruit te lopen op nieuwe wetgeving. Minister Veerman is van plan het hele jaar door vijftien eenheden toe te staan. Dat is nu nog maximaal 85 dagen per jaar, de rest van de tijd mogen er tien kampeereenheden staan. De gemeente Veere en de ge meente Noord-Beveland hebben inmiddels besloten vijf tien eenheden toe te staan. Of Schouwen-Duiveland op het verzoek van de Vekabo ingaat is onduidelijk, tot nu toe voelt de gemeente daar niets voor omdat daarmee risi co wordt gelopen. Als de nieuwe wet te lang op zich laat wachten kan dat tot juridische problemen leiden. MIDDELBURG - Vier Middelburgers van 13, 14, 15 en 16 jaar zijn woensdagavond aangehouden voor het stelen van een trapkar. De jongeren hadden de trapkar een dag eerder gestolen bij een school in de Gerbrandylaan. Ze werden woensdagavond betrapt toen ze de kar aan het overspuiten waren. Eén van de kinderen is in verzekering gesteld. De andere drie zijn doorverwezen naar het Halt-buro voor een alternatieve straf. NIEUWDORP - De Delta Reddingshondengroep en de Lo tuskring Noord- en Midden-Zeeland hebben aüebëi een cheque ontvangen van 7750 euro. Het geld is afkomstig van het bedrijf Heerema in Vlissingen-Oost, in samenwer king met ExxonMobil. Werknemers van Heerema konden kandidaten voor de financiële ondersteuning voordragen. Voorwaarde was dat die te maken hebben met veiligheid. De Delta Reddingshondengroep helpt bij het zoeken naar vermiste personen in binnen- en buitenland. De Lotus kring organiseert rampenoefeningen en speelt daarbij slachtoffers na. AAGTEKERKE - Op de Prelaatweg in Aagtekerke, de Blauwpoortseweg in Meliskerke en de Westkapelseweg in Zoutelande zijn gisteren zeven automobilisten bekeurd voor het niet dragen van de gordel. MIDDELBURG - Uit de garderobe van een pand aan de Kousteensedijk in Middelburg is gisteren een jas weggeno men. Dat gebeurde tussen 9.30 uur en 13.00 uur. VLISSINGEN - Op de M. Lelystraat in Vlissingen zijn gis termiddag twee automobilisten met elkaar in aanrijding gekomen. Een 78-jarige automobilist uit Vlissingen reed achteruit een parkeervak uit, maar verleende daarbij geen voorrang aan een 22-jarige automobiliste uit Lely stad. Er was enkel blikschade. door Melita Lanting ZIERIKZEE - Mag op het bedrij venterrein tegenover de Aldi su permarkt aan de Grevelingen- straat in Zierikzee nu wel of geen detailhandel plaatsvinden. Die vraag stond gisteravond cen traal op het raadsledenspreek- In het huidige bestemmingsplan staat dat het wel mag, in het nieuwe (concept) bestemmings plan staat dat het niet mag. De vraag is actueel geworden omdat drankenhandel World of Drinks een nieuw pand op het bedrijventerrein wil bouwen. De winkel moet van zijn huidige plek verdwijnen omdat het huur contract is opgezegd. Groter pand Eigenaar A. Krijnse Locker wil van de gelegenheid gebruik ma ken en al zijn activiteiten con centreren in Zierikzee. Hij heeft daarvoor wel een groter pand nodig. De oplossing ligt voor hem in een nieuw gebouw waar hij al zijn groothandelsactivitei ten kan bundelen, een ruimte kan realiseren voor wijncursus sen en een winkel heeft. Dat ZIERIKZEE - De Interkerkelij ke Werkgroep Zierikzee houdt zondag 25 april in de Gerefor meerde kerk in Zierikzee een in terkerkelijke dienst voor men sen met een verstandelijke han dicap. Thema van de bijeenkomst is vriendschap. Voorganger is pre dikant Michiel de Zeeuw. Verde re medewerking wordt verleend door de deelnemers van de bij belgespreksgroep Schouwen- oord, het koor Jomjom onder lei ding van Aafke van Dijk en Mar van der Veer (orgel). De dienst begint om 17.00 uur. laatste levert misschien het pro bleem op omdat dat gedeelte valt onder detailhandel. Krijnse Locker ging daarom gis teravond naar de raadsleden om hen te informeren over zijn plan nen. „Mijn enige probleem is tijd", zo betoogde hij. „Ik vol doe aan aüe voorwaarden in het oude bestemmingsplan, maar hoe zit dat nu met het nieuwe be stemmingsplan? Ik moet wel snel weten waar ik aan toe ben. vt'ant ik heb acht maanden no dig om te bouwen en volgend jaar mei loopt het huurcontract af." Krijnse Locker probeerde de raadsleden nog eens extra te overtuigen door aan te geven dat de verplaatsing veel voorde len oplevert. „Ik vertrek met mijn magazijnen uit Haamstede en Renesse. Dat scheelt zeker 35 vrachtauto's in de week in de kern van Renesse." Of de raadsleden gevoelig zijn voor zijn argumenten moet nog blijken. ZONNEMAIRE - Aan de voora vond van Koninginnedag wordt in café Bommenede in Zonne- maire alvast een oranje-feestje gevierd met optredens van Slip gevaar en Desperados. De band Süpgevaar speelt rock-covers van onder meer The Who en Pink Floyd. Desperado heeft vrolijke muziek op het re pertoire. De avond begint om 21.30 uur. (advertentie) STREEKACTIVITEITEN ZIERIKZEE - Lutherse Kerk, 20.00 uur: Concert Pro Musica met sopraan Saskia Gerritsen en Maria Philipsen (piano).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 35