:c liëntenspreekuur wil vrij zijn Iedere spijker van de ARM 17 moet worden losgehaald De Kindertelefoon wordt zelf ook weieens gepest Anderhalf jaar cel geëist wegens doodrijden fietsster órdinator voelt zich geannexeerd door Stichting Werksaam houwen ïft weer één •ingparty Herdenking ramp Tsjernobyl Verwende huisdieren Onderzoek naar koffieshops Man geslagen met glas Pantalon ,j: 0113-315649 !C.nl 531,4460 AA Goes -ntié-exploitatië: 'enMidden-Zeeland: 0113-315520; flaanderen 0114-372770; 020-4562500. g23 april 2004 editie Schouwen-Duiveland Pankow ZEE - Volgens voorzit- Xop van de Stichting staat het wekelijks anspreekuur in Zierik- degelijk te boek als der van deze organisatie, ook de Vrijwilligerscen- de Stichting Welwerk dale activering behoren, ötor W. Blokland van jterbanspreekuur voelt iter ten onrechte 'gean- 'door deze stichting. ld bepleit juist een volle- tandig functioneren als van het cliëntenplat- de afdeling WIZ van leente Schouwen-Duive- gkuur is bedoeld ter be- van verborgen armoe- kunnen mensen terecht jefte hebben aan nadere tie over de mogelijkhe- n bijstand. Deze mensen vaak te veel schroom om i gemeentehuis binnen te a en om bijstand te vra- torenige tijd had het weke- spreekuur onderdak in jNV-kantoor in Zierikzee. de sluiting van deze vesti- moest Blokland omzien sn andere huisvesting. Hij aan bij de Stichting isaam met als doel één och- jerweek de ruimte van de iilligerscentrale aan de Ca- reg te mogen huren. Niks Hl niks minder. asBlokland is het nooit de ing geweest dan maar ite worden 'ingelijfd' bij lam. Hij heeft er grote mee dat het cliënten uur nu onder de naam So- OSSE - Eén haringparty thouwen-Duiveland voor ondernemend Schou- jlyeland en zijn relaties, ide doelstelling van Stich- Haringparty Schou- Duiveland voor de achtste die van 2004. De plaats is iPlace in Den Osse; de da- hoe kan het anders - 1 itjes onder elkaar, zo om- ède Stichting Haringpar- touwen-Duiveland zich- :de uitnodiging aan de on- :rs. Waren er vorig jaar s twee haringparty's op ïiand, nu zijn de krachten gebundeld en kunnen de Kmers alleen in Nell's Pla- 'iersverse haring in de keel tijden. De traditionele vei- ~-o enkele tonnetjes haring jaar de Muziekschool sikzee geld opleveren voor ïigdmuzieklessen. Daar- sordt, voor hetzelfde goe s'. een schilderij van Kees -Wetering, met impressies Brouwershaven geveild. -Op verzoek van de organi- geschilderd. Kopieën van ïhilderij zijn tijdens de ha- ■rty tekoop. "erke punt van de haring- [s, volgens de organisato- - Troost, J. Meerdink.' M. iberg. L. van Vliet en D. ver. dat deze netwerkbij- ast alle branches omvat, -ver: „Andere netwerkbij- pusten gaan altijd uit van -paalde sector of bedrijfs- pi] de haringparty ontmoet N eens andere onderne- ';°ng jaar in de Westhoek aantal ondernemers op- ;om daar een haringparty Sniséren, werd de haring- altijd in Zierikzee gehou- h'a Renesse en nu Brou wen, wil de organisatie Wjaar naar Bruinisse trek lij denken zo de drempel 'Sn aantal ondernemers te ^n zegt Troost. „Boven- j-hoeveel ondernemers uit fkthoek zijn wel eens in Nsse geweest en oroge ny Dat patroon willen we Mren." De nieuwe opzet p haringparty omvat ook weiding naar streekpro- N Wie niet van haring r kan die dag mossels, N. paling en andere lekker- p l,it Schouwen-Duiveland zorg als derde poot van deze stichting wordt geafficheerd. Blokland heeft ambtenaar W. van Ballegooien van de gemeen te verzocht uit te zoeken of die situatie wel overeenstemt met de statuten van Werksaam. „Mocht dat zo zijn, dan zal on middellijk aan het bestuur van Werksaam bekend worden ge maakt dat het achterspreekuur Sozorg per onmiddellijke in gang uit het bestuur zal treden Dan heft die 'derde poot' zich met onmiddellijke ingang op", zegt Blokland. Top laat desgevraagd weten dat de statuten nog niet zijn aange past aan de toevoeging van So- zorg, maar dat deze zaak al wel is geregeld bij de Kamer van Koophandel. Volgens Top mag Blokland niet verwachten dat het achterbanspreekuur alleen maar onderhuurder kan zijn van Werksaam. „Het is onze stichting niet eens toegestaan om de ruimte aan derden onder te verhuren. Zij kunnen alleen van dit kantoor gebruik maken als werksoort van onze stichting", aldus de voorzitter van Werksaam". Volgens Top gelden er nou een maal voorwaarden waar de vrij willigers van het spreekuur zich aan te houden hebben als ze van deze ruimte gebruik willen ma ken. Van Ballegooien laat weten op verzoek van Blokland een de zer dagen te gaan uitzoeken hoe het statutair is geregeld met So- zorg. Persoonlijk meent hij dat het in dit geval maar een tijdelij- Leerlingen van de Kirreweie in de bus van de kindertelefoon. foto Marijke Folkertsma door Melita Lantinq BURGH-HAAMSTEDE - Ben ik een pestkop, een meeloper of ben ik wel OK? Alle kinderen die in de bus van de kindertele foon komen krijgen een klein vragenlijstje voorgelegd waar uit blijkt wat voor type ze zijn. Vragen als 'ga je wel eens vech ten' of 'help jij iemand die ge pest wordt en wat vinden jouw klasgenootjes van je' moeten de kinderen bewust maken van hun eigen gedrag. „Ik ben best wel redelijk", grijnst Rov. Uit zijn score blijkt dat hij OK is. Ook zijn vriendinnetje scoort goed. „Ik ben niet erg, ik help zelfs een slachtoffer." De leerlin gen van groep 8 hebben er duide lijk plezier in. Een beetje lache rig luisteren ze naar de mede werksters van de kindertelefoon die uitleggen waarvoor de tele foon is bedoeld. „Het is wel leuk maar ik heb nog nooit gebeld", vertelt Mieke. Als èr naar ge vraagd wordt, blijkt dat nie mand in de groep naar de kin dertelefoon heeft gebeld. Tongzoenen „Wat zou je aan een kindertele foon moeten vragen?", vraagt medewerkster Monique. „Hoe je moet tongzoenen, dat heb ik op het jeugdjournaal gezien", roept er eentje en de hele groep ligt ge lijk gierend van het lachen op de banken. Tongzoenen blijkt een hot item onder kinderen. „De kindertelefoon geeft stickers uit over onderwerpen waar je over kunt bellen en die van het tongzoenen is heel popu lair. Die willen ze allemaal", ver telt Joke van Niewenhuizen, trainer en begeleider van de kin dertelefoon in Zeeland. „Weten jullie wel dat de kinder telefoon zelf ook vaak gepest wordt", vraagt Monique aan de groep in de bus. „Wij krijgen heel vaak pest-telefoontjes van kinderen. Die bellen dan op en laten een boer of zeggen hele ra re dingen. Dat vinden wij niet leuk want wij moeten heel veel geld betalen voor die telefoon tjes. Voor jullie is het gratis maar voor ons niet." Dat maakt toch wel enige in druk op de groep. Ze vinden het' wel een leuke grap, een boertje laten, maar dat het de kinderte lefoon geld kost wisten ze niet. „Als het heel erg wordt kunnen wij zo'n pestkop afsluiten en dat doen we ook. Dan kan die een tijdje niet meer met ons bel len." Na de vragenlijst is het tijd om met elkaar te chatten. Met een razende vaart vliegen de tekst jes over en weer op het scherm. Hier zijn duidelijk ervaren chat ters aan het werk. „De kinderte lefoon Zeeland wil meer met chatten gaan doen", vertelt Joke van Nieuwenhuizen. „Er is al een proefproject geweest, er gens anders in Nederland en dat is heel goed aangeslagen. We be reiken er een andere doelgroep mee, ongeveer tussen de veer tien en achttien jaar. Die bellen niet zo gauw maar ze chatten wel." De kindertelefoon wil graag snel beginnen met chat-mogelijkheden maar daar voor ontbreken nog het geld. „We hopen op extra subsidie, want we moeten wel de nodige apparatuur aanschaffen. De tele foon zal altijd een onderdeel blij ven, maar chatten is een nieuw middel om kinderen te berei ken" De bus van de kindertelefoon toert al de hele week door Zee land. Vandaag staat de bus in Amemuiden en in Goes. door Melita Lantinq ZIERIKZEE - Het wordt een klus van twintig maanden om de ARM 17 weer in originele staat terug te brengen. Gisteren is de restauratie begonnen door het schip in de houtloodsen van de Stads- en Commerciewerf te leggen. „Iedere plank, alle metalen strip jes en ieder spijkertje moet wor den losgehaald, vertelt P. Wee- da, Zijn bedrijf gaat samen met de vrijwilligers van de Museum haven het schip restaureren. Het wordt een hele klus. Ieder onderdeeltje moet worden beke ken: kan het gerepareerd, moet het misschien geconserveerd of moet het toch worden vervan gen. Als het schip klaar is, is al les los geweest. De ARM 17 is een sprietgetuig- de hoogaars, een garnalen visser uit eind 1800, begin 1900. „De enige die er nog is" zegt Weeda. „Later kregen deze sche pen allemaal een gaffeltuig. Dat iS gebeurd na een grote ramp met schepen uit Amemuiden. De schepen zijn toen in een vlie gende storm terecht gekomen. Een spriettuig is nauwelijks te reven, dat blijft een groot zeil. Een gaffeltuig is wel makkelijk kleiner te maken, dat is dus veel veiliger. Het schip wordt van onderaf naar boven gerestaureerd. „We beginnen bij het vlak (de onder kant). Die moet er helemaal uit. De ARM 17 wacht een ingrijpende restauratie. Dan werken we langzamerhand naar boven." De ARM 17 woi'dt helemaal in de originele staat te ruggebracht. „Het schip is steeds meer als jacht gebruikt. Het dek moet bij voorbeeld weer naar beneden ge bracht. Oorspronkelijk lag het dek heel laag, zodat de schipper met zijn onderbenen tegen de rand van de boot kon leunen om houvast te hebben als hij aan dek aan het werk was. Onder het dek was maar een kleine ruimte be doeld voor de vis. Later, toen de boot een andere functie kreeg, is het dek omhooggebracht zodat je daar een ruimte kreeg om in te slapen." De restauratie wordt gefinan cierd met een Europese subsi die, Daardoor is de duur van de restauratie aan tijd gebonden, Olympische droom Palyama vervlogen ke situatie betreft. Van Balleg ooien verwacht dat er met de be oogde vorming van het Welzijns huis per 1 januari 2005 toch een nieuwe structuur zal ontstaan. „Persoonlijk zou ik de komende tijd dan eerder kiezen voor een pragmatische oplossing, maar die beslissing is uiteraard aan de vrijwilligers van het cliënten spreekuur zelf." BORSSELE - Op 26 april 1986 voltrok zich de ramp met de kerncentrale in Tsjernobyl. „Ik vind het eigenlijk wal gelijk om te zeggen, maar die ramp heeft destijds gehol pen in de strijd tegen de bouw van nieuwe kerncentra les", zegt Els Verhage van de actiegroep Stop Borssele. Maandag herdenkt de actiegroep bij de hoofdpoort van de kerncentrale in Borssele het grootste nucleaire onge luk uit de geschiedenis herdacht, pagina 12 waarschuwing met respect GOES - Een buizenstelsel door het huis voor de hamster, een cacaovrij paasei, regenjassen, niet één maar vier maal ontwormen per jaar, niets is de baasjes van tegenwoordig te veel om het hun huisdier naar de zin te maken. „Men sen willen het beste voor hun dier", aldus Ton de Witte die in Goes een dierenspeciaalzaak heeft, pagina 17 niets te gek voor troeteldier TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen laat een onder zoek instellen naar de klandizie van de koffieshops Check point en Miami. Bij de grote koffieshop Checkpoint komen dagelijks 1100 klanten over de vloer. Bijna 85 procent van hen komt van over de grens. Volgens burgemeester J. Lonink is alleen duidelijk dat de meeste drugstoeristen afkomstig zijn uit België of Frankrijk. „Verder hebben we absoluut geen beeld van waar ze pre cies komen, om wat voor mensen het gaat, wat hun achter gronden zijn en hoe vaak ze op en neer reizen. Zouden dat soort zaken geanalyseerd worden, dan kunnen we wel licht ons gedoogbeleid herzien of overheden over de grens bewegen om daar maatregelen te nemen. zegt Lonink. Naast dit onderzoek gaat de politie na hoe de bevoorra ding van Miami en Checkpoint is geregeld. De politie is volgens Lonink vooral geïnteresseerd in mogelijke linken met georganiseerde misdaad. GOES - Een 21-jarige man uit Goes kreeg woensdaga vond in een café aan de Grote Markt in Goes een klap in zijn gezicht met een glas. De uitdeler was een andere 21-jarige cafébezoeker, met wie hij al enige tijd een conflict heeft. De Goesenaar liep enkele snijwonderi in zijn gezicht op. Toen hij terugsloeg, brak hij een botje in zijn hand. Hij heeft aangifte gedaan van mishandeling. door Aector Dooms MIDDELBURG - Officier van Justitie L. Boogert heeft giste ren bij de rechtbank in Middel burg tegen een 26-jarige inwo ner van Rotterdam voor het ver oorzaken van een dodelijk onge val anderhalf jaar gevangenis straf en drie jaar rijontzegging geëist. De automobilist maakte zich vol gens de officier schuldig aan roe keloos rijden toen hij 28 juni vo rig jaar op Schouwen-Duive land twee fietsers schepte. Een 66-jarige vrouw uit Bernheze kwam om het leven. Haar man raakte door de aanrij ding zwaargewond. De verdach te herhaalde gisteren op de zit ting dat hij te hard had gereden, waardoor hij op de Weelweg met zijn auto uit de bocht vloog en de tegemoetkomende fietsers niet meer kon ontwijken. Dit werd bevestigd door zijn neef, die in de auto zat en door getui gen die de auto met hoge snel heid uit de richting van Elle- meet zagen komen. Ter plekke is 60 kilometer per uur toegestaan, terwijl uit het technisch onderzoek bleek dat de snelheid van de auto 94 kilo meter per uur moet zijn ge weest. „Waarom zo hard?", vroeg de officier. De verdachte moest het ant woord schuldig blijven. Hij maakte een plezierritje en had geen bewuste reden om hard te rijden. Boogert: „U bent ernstig tekort geschoten. Op dergelijke land wegen moet u rekening houden met ander soort verkeer, zoals voetgangers, tractoren en fiet sers. De gevolgen zijn drama tisch geweest." Schuldgevoel De officier wees op de enorme impact voor de familie. „De man verblijft nog steeds in het ziekenhuis. Zijn leven is totaal veranderd.De geboren Schou- wenaar zei voor zijn werk het rij bewijs nodig te hebben. Raadsman D. Olie stelde dat zijn cliënt met een enorm schuld gevoel kampt en zich ervan be wust is dat de snelheid de bepa lende factor is geweest voor het fatale ongeluk. De strafpleiter vond wel dat de officier met de eis zijn doel voor bij schoot. „De officier laat zich leiden door de gevolgen. Juri disch gezien doet het geen recht aan deze zaak." Olie bepleitte een werkstraf. De rechtbank doet 4 mei uitspraak. foto Marijke Folkertsma „Het wordt krap om alles op tijd af te krijgen. Alleen met vrij willigerswerk gaat dat niet luk ken en dus in mijn bedrijf inge huurd voor een klein gedeelte. De vrijwilligers zijn. echter wel heel belangrijk, we kunnen ook zeker nog extra handjes gebrui ken." Over veertien dagen begint het daadwerkelijke restauratie werk. zeeuwse almanak Het was een alarmerend klin kend telefoontje dat onlangs binnenkwam bij het Vlissing- se kantoor. Of het klopte, zo klonk het aan de andere kant van de lijn, of op dat bureau een zekere heer J. werkzaam was. Zo ja, dan wenste men hem te spreken. En wel on middellijk graag. Want het be trof hier een kwestie van deli cate aard. Heer J. echter, verbleef op dat moment buitenslands - zaken reisje. En het moet gezegd: hij deed het daar des avonds, na af loop van afmattejide zakendi- ners, niet slecht in de cocktail bar: met ongekende zwierig heid begaf hij zich tussen de dames aan de bar; dat zijn broeksband minder knellend zijn buikpartij omspande gaf hem extra zelfvertrouwen - kijk mij eens afgevallen zijn! Eén berichtje uit Vlissingen bracht hem weer met beide be nen op de grond. Het kwam van een medewerkster van een lokale stomerij. Of heer J. misschien onlangs zijn pak had laten reinigen en zo ja, of hij niet had gemerkt dat hij de verkeerde pantalon had meegekregen. Dat heet geen afvallen, maar tegenvallen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 33