jesteggel over Aldi duurt voort PZC Elke spijker van de ARM 17 moet losgehaald ifZC Kruiningen in zwart-wit 'oinst van discount-supermarkt in Sint-Maartensdijk blijft onzeker Geld voor hulpverleningsinstanties Sloop serviceflat Ten Anker Tholen schrapt commissie Gelok maakt burgerjaarverslag Aanrander ontoerekeningsvatbaar weekenddiensten lezers schrijven S Woontoren Celstraf geëist voor geweld Integratie Oranjefeest Kats agenda vrijdag 23 april 2004 bl3 Freek Janssen U [.MAARTENSDIJK - De b« *fnte Tholen moet doorzet- l a in hoger beroep gaan te- uitspraak van de rechter geen Aldi mag komen aan jportlaan in Sint-Maartens- C, de Beuckelaer, lid van t rgroep de doordrammers ijveren voor de komst van trum zorgen voor meer winkel- verkeer. Het college moet vóór 18 mei be sluiten of ze in hoger beroep gaat tegen het vonnis van de rechter om een vergunning voor de Aldi te vernietigen. De rech ter besloot daartoe, omdat de vergunning onrechtmatig ver leend zou zijn: de locatie ligt bui ten het winkelgebied van Sint-Maartensdijk. Eerder deze week heeft de gemeente overleg gevoerd met de advocaat van de discounter. Wethouder K. Heij- boer wilde van de commissie we ten of ze betrokken wilde wor den in de beslissing om al dan niet verder te procederen. Alle partijen wilden daaraan meedoen, al werd wel duidelijk dat sommigen weinig heil zagen in een vervolg van de rechtzaak. „We moeten eerst eens goed kij ken of er wel mogelijkheden zijn om een hoger beroep te win nen", vond M. Klippel (SGP). J. van den Donker (D66) wil eerst onderzoeken wat voor argumen tatie de advocaat van de gemeen te in de eerste rechtzaak heeft gebruikt. „Als we daar geen be tere informatie aan kunnen toe voegen, dan zie ik de kans niet groot dat we het gaan redden." Hij voegde er aan toe dat hij het wel degelijk oneens was met de eerdere uitspraak van de rech ter: „Ik vind het onzin dat de provincie of de rechter tegen een gemeente zegt dat ze zo'n pu bliekstrekker maar in het cen trum van een kern moeten neer zetten." Heijboer wil volgende week alle voors en tegens op een rijtje zetten. De week daarop wordt een beslissing genomen of de gemeente naar de Raad van State gaat om de beslissing van de rechter aan te vechten. q Aldi) hield gisteren een plei- d i voor de commissie alge- j bestuur. gemeente heeft in 2001 ge- j dat er een Aldi aan de j jrtlaan moet komen: dat is de toners aangezegd. Er is heel behoefte aan een dis- nil-supermarkt in het dorp. gaat sowieso in hoger be- 5 en ik verzeker u, dat als de $nte dat ook doet, dat de van Aldi zullen bijdragen :de kosten die Tholen maakt een volgende rechtzaak, queens kijken, we zijn drie verder nadat er toestem- is gegeven voor een Aldi ^middels is er nog steeds gebeurd." fcuckelaer kreeg op een aan- cinten tegenwind vanuit de missie. J. Bout (CDA) was mtwaardigd over de opmer- dat er niets was gebeurd: i* juist van alles gedaan in itussentijd, tot aan de rechter Volgens P. van Belzen ift de gemeente nooit harde I seggingen gedaan over een ij 5: „We hebben alleen gezegd er een Aldi mag komen, niet ij iereentje moet komen." irocaat i doordrammers vinden dat de i toat van de gemeente zijn 4 niet goed heeft gedaan tij- i de rechtzaak: „Op het ein- ïi hij zelfs dat de raad een linhet centrum ook zou steu- Een Lidl aan de Markt in E-Maartensdijk wordt gezien ten alternatief voor een Aldi de Sportlaan en wordt ge ïnd door de middenstanders Sint-Maartensdijk. In tegen- ling tot een discounter aan rand van het centrum zou grote supermarkt in het een- door Melita Lantinq ZIERIKZEE - Het wordt een klus van twintig maanden om de ARM 17 weer in originele staat terug te brengen. Gisteren is de restauratie begonnen door het schip in de houtloodsen van de Stads- en Commerciewerf te „Elke plank, alle metalen strip jes en elk spijkertje moet wor den losgehaald", vertelt P. Wee- da. Zijn bedrijf gaat samen met de vrijwilligers van de Museumha ven het schip restaureren. Het wordt een hele klus. Elk onder deeltje moet worden bekeken: kan het gerepareerd, moet het misschien geconserveerd of moet het toch worden vervan gen. Als het schip klaar is, is al les los geweest. De ARM 17 is een sprietgetuig- de hoogaars, een garnalenvisser uit eind 1800, begin 1900. „De enige die er nog is" zegt Weeda. „Later kregen deze schepen alle maal een gaffeltuig. Dat is ge beurd na een grote ramp met schepen uit Amemuiden. De schepen zijn toen in een vliegen de storm terechtgekomen. Een spriettuig is nauwelijks te re ven, dat blijft een groot zeil. Een gaffeltuig is wel makkelijk kleiner te maken, dat is dus veel veiliger." Het schip wordt van onderaf naar boven gerestaureerd. „We beginnen bij het vlak (de onder kant). Die moet er helemaal uit. Dan werken we langzamerhand naar boven." De ARM 17 wordt De ARM 17 wacht een ingrijpende restauratie. helemaal in de originele staat te ruggebracht. „Het schip is steeds meer als jacht gebruikt. Het dek moet bijvoorbeeld weer naar beneden gebracht. Oor spronkelijk lag het dek heel laag, zodat de schipper met zijn onderbenen tegen de rand van de boot kon leunen om houvast te hebben als hij aan dek aan het werk was. Ónder het dek was maar een kleine ruimte be doeld voor de vis. Later, toen de boot een andere functie kreeg, is het dek omhooggebracht zodat je daar een ruimte kreeg om in te slapen." De restauratie wordt gefinan- foto Marijke Folkertsma cierd met een Europese subsi die. Daardoor is de duur van de restauratie aan tijd gebonden. Over veertien dagen begint het daadwerkelijke restauratie werk. NIEUWDORP - De Delta Reddingshondengroep en de Lo tuskring Noord- en Midden-Zeeland hebben allebei een cheque ontvangen van 7750 euro. Het geld is afkomstig van het bedrijf Heerema in Vlissingen-Oost, in samenwer king met Exxonmobil. De Delta Reddingshondengroep helpt met speurhonden bij het zoeken naar vermiste personen in binnen- en bui tenland. De Lotuskring organiseert rampenoefeningen en speelt daarbij slachtoffers na. THOLEN - De 32 jaar oude serviceflat van zorgcentrum Ten Anker in Tholen gaat binnenkort tegen de vlakte. Het gebouw, waar 56 appartementen in zitten, voldoet niet meer aan de huidige eisen. Woningbouwcorporatie Cast- ria Wonen wil eind volgend jaar beginnen met de bouw van een vier verdiepingen tellend complex, met 63 senio renappartementen en twaalf wooneenheden voor demen terende ouderen. Ook komen er ruimtes voor tijdelijke op vang. SINT-MAARTENSDIJK - De gemeenteraad van Tholen gaat het per 1 juli met één raadscommissie minder doen. De commissie middelen wordt dan bij algemeen bestuur gevoegd: de nieuwe commissie gaat bestuurszaken heten. De andere twee commissies krijgen een nieuwe naam. Welzijn en onderwijs wordt commissie samenleving en ge meentelijke ontwikkeling krijgt de naam commissie ruim te. Het vernieuwde commissiestelsel vloeit voort uit de komst van de Wet Dualisering Gemeentebestuur. Tholen wil ervoor zorgen dat het commissiestelsel herkenbaar blijft. HEINKENSZAND - De Borselse burgemeester J. Gelok heeft zijn burgerjaarverslag afgeleverd. Hij gaat daarin in op de ontwikkelingen in het afgelopen jaar en op de plannen voor de toekomst. Gelok, die met de provincie in een discussie over de rampenbestrijding is verwikkeld, blijft er in zijn verslag bij dat Borsele wat dat betreft op de goede weg is. Contact met de burgers staat nog steeds hoog in het vaandel. Daarom is een digitale discussieruim te geopend, waar Borselse burgers op het verslag kunnen reageren: www.borsele.nl/contact/forum. MIDDELBURG - Een 36-jarige Middelburger is gisteren in hoger beroep door het Haagse gerechtshof ontslagen van rechtsvervolging voor een geval van mishandeling en wegens bedreiging. De man wordt voor een jaar in een psychiatrisch ziekenhuis geplaatst. De opgelegde straf is gelijk aan de eis van hofaanklager mi-, C. Haverkate en het eerdere vonnis van de rechtbank. De Middelburger randde op 9 juli vorig jaar op straat een vrouw aan en bedreigde haar vriend met een mes. Dezelf de dag werd de man nog agressief tegen een fietster. Vol gens psychologen is de Middelburger volledig ontoereke ningsvatbaar en hoort hij tijdelijk in een psychiatrisch zie kenhuis thuis. zaterdag 24 en zondag 25 april 2004 INTRA AL ALARMNUMMER 112 lisartsen «den Zuid Beveland urtsenpost De Bevelanden itrenpolderseweg 114b, Goes, tel. r!785(geopend ma. t/m vr. van Slot8.00 uur, in weekeinde of tïj- iteestdagen) nkenszand e. o. '730-ma. 08.30 uur «en van huisartsenpraktijk dr. J.A. e Miermans, Zangvogelstraèt 86, fienszand. LOI13-563074. Spoed: 0113-563110. indartsen koiden Zuid-Beveland iWiersum, Prunusstraat 42, 's-Gra- Wolder, tel. 06-53257131. fiekuur 10.00-11.00 uur. «dartsen de Pijlers: ratend voor patiënten van tandart- lHoug, Koster, Wimmers en de Wit 1(0113)220034. potheken •Md-en weekenddiensten wor- Redactie bevelanden/tholen Slationspark 28 Postbus31 «60 AA goes Tel: 0113-315670 fax:0113-315669 [E-mail: redgoes@pzc.nl fyl'id Huibers van der Jagt mek Janssen RobPaardekam toen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 «60 AA goes Tel: (0113)315500 fax: (0113)315669 f-mail: redactie@pzc.nl 'nternet www.pzc.nl knail: web@pzc.nl "worgklachten: 0800-0231231 °P maandag t/m vrijdag ge torende de openingstijden; «'erdags tot 12.00 uur den verzorgd door De Zeeuwse Apo theek, Stationspark 35, tel. (0113) 270620. Dierenartsen Goes, 's Gravenpolder, Kapelle, Kruiningen en Krabbendijke: B. J. Boer, tel. (0113) 313050. Goes, Heinkenszand en Noord-Beve land: P.C. Stokman, 's Gravenpolderseweg 39, Goes, tel (0113)213419. Praktijk voor gezelschapsdieren, L. Huiskes-Cornelisse en M. Berrevoets, Molenlaan 24, Yerseke, tel. 0113 572756. Spreekuur zat. 9 30-10 uur. Wijkverpleging Allévo Voor Noord- en Zuid-Beveland, Schouwen-Duiveland, Tholen en St. Philipsland via tel. (0113) 249111 Stichting Thuiszorg Nederland via tel.(0113)229003. Verloskundigen Verloskundige Maatschap Goes, vrij. 20.00-zon. 20.00 uur: M. Verschelling, tel. 0113 224099 Bij geen gehoor via alarmcentrale Vlissingen, 0118 414444. Tholen en St. Philipsland Huisartsen Voor geheel Tholen van vrijdag 17.00 tot maandag 8.00 uur: Huisartsenpraktijk Bergen op Zoom, Pa- raselsuslaan 2, tel. 0164 273855. Tandartsen Voor geheel Tholen van zat. 08.00-zon. 24.00 uur: M. Wevers, Westerstraat 26a, Huijber- gen, tel. 0164 642888. Spreekuur zat. en zon. van 17.00-17.30 uur. Dierenartsen Tholen W. Brons, tel. (0166) 612596. Weekend- spreekuur op Kalfsdamseweg 2 te Poort vliet. Zat. van 8.30-9.00 uur en in Tholen van 11.00-12.00 uur op Botermark 10. Wijkverpleging Allévo. Tholen en St. Philipsland Tel. (0113)249111. (advertentie) Adriaan Bruynzeel met zijn vrouw Margaretha van Koeveringen op een Indian motorfiets; het is een van de ruim honderd oude foto's die Paul Bouwman verzamelde voor het tweede deel van het boekje Kruiningen in vroeger tijden. door Rob Paardekam KRUININGEN - Duizenden foto's moeten er in de loop der tijd van Kruiningen en zijn bewoners zijn gemaakt. Paul Bouwman ver zamelde de mooiste en bracht ze samen in het tweede deel van het boekje Kruiningen in vroeger tijden. Bouwman heeft de afgelopen twee winters aan de totstandkoming van het boekje ge werkt. Het eerste deel schreef hij nog samen met Cees van den Bovenkamp, maar deze keer deed hij het alleen. De ruim honderd fo to's komen voornamelijk uit het privébezit van oudere Kruiningers „Tekenend daar voor is het feit dat misschien al wel zeven mensen bij wie ik thuis ben geweest inmid dels zijn overleden", zegt de schrijver. Bouwman is bijzonder te spreken over de di verse luchtfoto's in het boekje. Bijvoorbeeld die uit 1965 waarop het deel van de dorps kern dat in 2003 is gesloopt te zien is. Het gaat om de bedrijfsgebouwen rond de Lan- geviele en de Achterstraat die plaats maken voor nieuwe woningen en een seniorencom plex. Opvallend is verder de passage over Hans- weertenaar Leen Polderman bij een foto van de brand op het schip Damco dat in de Kruiningse buitenhaven lag. Polderman werd ruim een maand geleden zwaar mishandeld toen hij in zijn huis drie inbrekers betrapte. Hij overleed later aan zijn verwondingen. De reddingsboten Zeetij ger en Inktvis van het bergingsbedrijf van Leen Polderman waren destijds als eerste ter plaatse bij de brand. Polderman zelf staat overigens niet op de foto. Het tweede deel Kruiningen in vroeger tij den is verschenen in een oplage van 750 exemplaren. „Daar blijft het bij. Er komt ze ker geen herdruk", zegt Bouwman. „Dus op is op." In het gebouw van Ons Boeregoed werd het eerste exemplaar gisteren uitgereikt aan de bekende Kruiningse dialectschrijver Bei Cok, die in het eerste deel al uitgebreid te bewonderen was op zijn fiets. Het boekje, dat is uitgegeven door Deboek- tant in Klaaswaal, is voor 19,95 euro te koop bij Bouwman audio en video en de Cl000 in Kruiningen en bij de schrijver thuis, telefoon: 0113-382638. MIDDELBURG - Tegen een 25-jarige inwoner van Vlissin gen is gisteren bij de rechtbank in Middelburg voor zinloos ge weld negen maanden celstraf geëist. Een 26-jarige medever dachte uit Vlissingen hoorde een half jaar cel tegen zich ei- Officier van justitie L. Boogert achtte daarnaast een poging tot het toebrengen van zwaar licha- melijk letsel bewezen. De twee verkeerden op 18 januari dit jaar in Vlissingen onder invloed van alcohol toen ze een fietser te genkwamen. Toen de man om een vuurtje vroeg, werd hij door de oudste verdachte van zijn fiets geslagen. De man viel op de grond. Vervol gens schopte de 25-jarige Vlis- singer het slachtoffer meerma len in het gezicht. Een omstan der greep in en wist erger te voorkomen. Het slachtoffer liep een hersenschudding op. De ver dachten reageerden laconiek op de beschuldigingen. De 26-jari- ge Vlissinger ontkende te heb ben gemept. Zijn 25-jarige kom paan echter zei dat de man dat wel gedaan had. Hij gaf toe het slachtoffer zelf twee keer in het gezicht te hebben geschopt. Bei den hebben een strafblad. De 25-jarige man is met name voor geweldsdelicten veroordeeld. „Er was sprake van een opge fokt sfeertje. Ze hadden zin in een matpartij", stelde de offi cier. De verdediging pleitte voor een werkstraf en een voorwaar delijke gevangenisstraf. Uitspraak 4 mei. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op de in de PZC ver schenen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactie tijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. door hun landgenoten, of compu terlessen. Locaties zijn er zat in deze omgeving denk maar eens aan een wijkgebouw. Door de keuze van Colours kreeg men een bepaald publiek dat mijns inziens nou niet echt de door snee allochtone gemeenschap vertegenwoordigt. Met mistige discussies en het berijden van stokpaardjes mis je het doel en dat is een gemiste kans.Daar- voor is het probleem te belang rijk.. H.B. Colijn Trumanstede 95-17 Goes Is er wel goed over nagedacht om toestemming te verlenen voor bouwwerken zoals scholen, kantoren en een woontoren langs een spoorlijn. Waarover dagelijks tientallen goederen treinen passeren die komen over de stoep van de objecten. Nor male vrachttreinen en autotrei nen leveren geen gevaar op. Maar die witte wagons? Deze brengen het grootste gevaar met zich. In deze wagons zitten tien duizenden liters vloeibaar gas. Wat zijn de gevolgen? Wanneer er een ongeval plaatsvindt met een dergelijke wagon en de vloei bare lading komt vrij dan wordt één liter vloeibaar gas 1.700 li ter gas in dampvorm waardoor een enorme gaswolk zal ont staan, aan aanstekers geen ge brek. Denk aan waakvlammen, schakelaars enzovoort. Is dat veiligheid als er honderden men sen aan dit gevaar worden bloot gesteld. Een dergelijk ongeval heeft zich voorgedaan in Spanje waar bij een ongeval betrokken tankauto zijn vloeibare gasla- ding verloor en over een cam ping stroomde waarop honder den slachtoffers vielen. Wan neer deze bebouwingen worden toegestaan, staat dit lijnrecht te genover de weigering door de ge meente Goes om een dienstdoen de huisarts te weigeren om bo ven zijn praktijk te mogen sla pen om bij een oproep direct te kunnen optreden. Een herover weging en nader onderzoek met inspraak van alle partijen ook met de bewoners van de Bon gerd, is geboden. P. Tramper Bongerd 65 Goes In de krant van donderdag 15 april las ik een verslag van een debat gehouden in het Goese co- caïnecafé Colours. De onderwer pen waarover werd gediscussi eerd waren de bekende stok paardjes hoofddoekjes, import huwelijken). Het was daar hef tig zwammen met salonsocialis ten. Echter hoe men de integra tie praktisch gestalte moet ge ven kon ik uit het bericht niet opmaken. Wellicht waren de ge moederen daar te High voor op gelopen. Men zou kunnen den ken aan een alfabetiseringscur sussen van allochtone vrouwen KATS - Kats viert morgen al een beetje Koninginnedag: in dorpshuis De Vriendschap is het de hele dag oranjefeest. Om 10.30 uur begint het pro gramma voor de kinderen en starten de voorrondes van het oud-Noord-Bevelandse spel looien. Om 13.00 uur openen le den van het college officieel het nieuwe plein in Kats. Een half uur later begint het ploegenspel. Tussendoor is er een zeepkisten race voor de jeugd. Om 16.30 uur vindt de looifinale plaats, om 20.00 uur wordt het ploegen spel vervolgd. Uiteindelijk volgt om 22.00 uur de eindstand van het ploegenspel en een rodeo. STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM - COC-café De Soos, 22 00 uur: Vrijdagavondcafe; GOES - Leger des Heils, 9.00-12.00 uur: Verkoop kleding en meubelen; Kantine ZLM, 13.30-16.30 uur: Biljart voor oude ren, buurtwerk Goese Polder; De Spin- ne, 20.00 uur: Bingoavond; HANSWEERT Kaj Munk, 13.00 uur Seniorensoos; KAPELLE - De Vroone, 13.30 uur: So- KRUININGEN Sporthal, 19.30-20.30 uur: Conditietraining bij Omni-Sport Reimerswaal; RILLAND - De Vliedberg, 14.00 uur: Bin go voor ouderen; Voormalige brand weerkazerne, 19.30 uur: Knutselclub De Plakvingers. groep 2; WEMELDINGE - De Wemel, 13.00 uur Sociëteit; WISSENKERKE - De Uitkomst, openba re repetitie leerlïngenorkest Apollo; YERSEKE Prinses Beatrixhaven 13.30 uur: Vertrek rondvaart op de Oos- terschelde; Nederlands Hervormde kerk. 19.45 uur: Concert Woord en Daad comité Reimerswaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 29