Stadion als tempel van haat Nieuwe trends elke zaterdag in de PZC PZC @ctie kabinetsformatie .Lezersredacteur A. J. Snel is bereikbaar per post op het adres van de Centrale Redactie van de PZC, Stationspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes. Telefonisch: 0113 - 315660. E-mail:Lezersredacteur<§pzc.nl Het forum waarop lezers zich kunnen zaten over actuele zaken is bereikbaar via internet, www.pzc.nl. Veel dierengedoe de afgelopen dagen en veel post daarover. Met verwijten in de richting van de redactie van deze krant en met steunbetuigingen, waar door een aardig evenwicht ont stond. Slang In Middelburg loopt af en toe een man met een slang over straat. Dat mag. Volgens de wet. Maar niet volgens enkele lezers van deze krant. 'Schandalig', was het oordeel. Vooral de manier van voederen met konijnen, cavia's en andere kleine knagers schoot menigeen in het verkeerde keelgat. Zeehonden Dan was er een mevrouw die moeite had met haar abonne ment op de krant. Vanwege de publicatie van een foto over de zeehondenjacht. Ze kreeg gezel schap van een echtpaar dat de pagina met de foto compleet had gemeden. Het onderwerp gaf enige discus sie. De vijftienjarige Merel Ver- spuy uit Goes schreef: „Het is juist goed van deze krant dat hij laat zien wat er nou echt bezig is daar in Canada. Juist doordat dit soort beelden ook aan kinde ren wordt getoond, ontstaan er initiatieven tegen de jacht op zeehonden." De redactie van de ze krant heeft daar niets aan toe te voegen. door A.J. Snel Bloed an de paele", zo luidde het de vies destijds als Wèschappel zich op het voetbalveld moest bewijzen te gen een elftal van het nabijgelegen maar o zo ver verwijderde Domburg. Als er dan een keer een derby was, dan diende men zich te bewijzen: de beuk erin. Al lang voordat generaal Rinus Mi- chels daar gewag van maakte wisten ze in het dijkdorp dat voetbal oorlog was. Beziet men de hedendaagse omgangs vormen in het eredivisievoetbal, dan kan de slotsom niet anders zijn dan dat de Wèschappelaers en Domburgers er hoogfijne manieren op na hielden. Jaze ker, ze wierpen wel verwensingen en af en toe een voorwerp naar elkanders hoofd, maar dat was op grond van gene tisch bepaalde factoren, dus ze konden het zelf niet helpen. En de gebezigde scheldwoorden bevatten als regel geen gevaarlijke ziekten of goed betaalde doch laag geklasseerde beroepen. De wereld is verruwd en menigeen vraagt zich in woord en geschrifte af waar het heen moet en waar de mensen in 's hemelsnaam mee bezig zijn. Met weinig fraais, luidt het voor de hand lig gende antwoord. Deze week werd ik gebeld door een man die ernstige klachten had over een verslag over het jongste treffen tussen de eerste elftallen van Feyenoord en Ajax. In het artikel werd gewag ge maakt van het spreekkoor dat de intus sen helaas sleets geraakte kreet, die be gint met Hamas, met regelmaat ten ge hore bracht. Ook werd gemeld dat de vriendin van één van de Ajacieden een aantal malen werd aangeduid als een meisje van plezier met een levensbedrei gende fysieke aandoening. Tendentieus De klager aan de telefoon vond de ver slaglegging subjectief en tendentieus en getuigend van een overdreven sympa thie voor de hoofdstedelijke voetbalor ganisatie. Wij moesten ons als redactie schamen voor een dergelijke aanpak, meende hij. Maar hij had ook een woord van waar dering. Voor een stuk dat enkele dagen later in deze krant verscheen over de wedstrijd van de beloftevolle, tweede elftallen van Ajax en Feyenoord. Dat treffen liep uit op een vechtpartij waar bij enkele spelers van Feyenoord, onder wie Jorge Acuna, Robin van Persie en Beeld van hedendaags voetbal Gérard de Nooijer, door fans van Ajax werden geschopt en geslagen. „Het meest verschrikkelijke wat ik ooit op een voetbalveld heb gezien", oordeelde De Nooijer na afloop. Hier nu was sprake van adequate be richtgeving, zei de man die enkele da gen eerder uiterst onaangenaam verrast was door wat in onze kolommen werd afgedrukt. De sportredactie had goed waargenomen dat de Amsterdammers de hoofdrol speelden bij het ontstaan van de onlusten. Of ik mocht raden, vroeg ik. Was hij wellicht een aanhanger van Feyenoord? foto Jasper Juinen/ANP In één keer goed: dat was hij. En of hij misschien zelf een tikkeltje bevooroor deeld zou kunnen zijn over de rolverde ling in De Kuip in Rotterdam en later op sportpark De Toekomst in Amster dam. Misdragingen van Feyenoord- fans, daar wilde hij toch niet aan. Maar bij Ajax-supporters lag het anders. Daar ging het nou niet om, zei hij en pas toen werd duidelijk wat de kern van zijn kritiek was. In de krant had geen melding gemaakt moeten worden van de leuzen en spandoeken. Daarmee werden allen maar slapende, hoofdste delijke honden wakker gemaakt. „Als ik voor Ajax was, zou ik er ook op losge slagen hebben nadat ik in Rotterdam voor van alles en nog wat was uitge maakt", zei de man met de klachten. De krant moest gewoon de wedstrijd ver slaan; wie de doelpunten had gemaakt en wie er mooi had gespeeld. En daar mee uit. Ook via e-mail bereikte ons kritiek, veelal gesteld in bewoordingen en in een toonzetting die de geloofwaardig heid van de gewraakte berichtgeving in aanzienlijke mate ondersteunden. Een bezoeker van de eerste wedstrijd wens te recht te zetten dat de vriendin van een speler voor prostituee met een ern stige ziekte was uitgemaakt terwijl dat gewoon 'hoer uit Amsterdam' was ge weest. Verder: de verwensing met Ha rnas werd eenmalig gescandeerd en niet regelmatig, zoals was gemeld. Een ande re aanhanger van Feyenoord kwam met de bezwering dat de Kuip een tempel van haat moet zijn en dat negatieve be richten over Feyenoord dus als een com pliment worden opgevat. „Maar vertel dan bij de volgende Ajax-Feyenoord ook effe dat er liederen worden gezon gen als 'Bommen op Rottterdam' en 'Ho mo's lopen hand in hand'. Boodschapper Het is een al eeuwen weerkerend ver schijnsel. Als de boodschap niet naar zin en genoegen is, ga dan over tot standrechtelijke executie van de bood schapper. Zonder dat die tevoren kan vermoeden hoe de ontvanger van een be richt. zal reageren. Een dreigement kan leiden tot onderhandelingen of tot de intensivering van een conflict. Een ge baar van verzoening kan worden opge vat als een teken van zwakte waarop met extra geweld kan worden gerea geerd. Daar gaat de boodschapper natuurlijk niet over. Hij is ervoor om berichten we reldkundig te maken, om ooi-zaken te zoeken en te noemen en om gebeurtenis sen te analyseren en eventueel van com mentaar te voorzien. Hij houdt de sa menleving een spiegel voor en als die constateert dat ze er haveloos begint uit te zien, zal zij zelf moeten uitmaken of en hoe ze zich wil fatsoeneren. Soms is het onaangenaam in de spiegel te kijken: er wordt beeld teruggegeven waarmee de beschouwer niet goed raad weet. Hij knijpt als een kind dat onheil ziet naderen de ogen dicht. Dat voelt lekker maar heeft geen enkele uitwer king. vrijdag 23 april 2004 2( In Forum van de Provinciale Zeeuwse Courant, bereikbaar op ink net via www.pzc.nl, kan wie dat wil haar of zijn mening geven stellingen over actuele aangelegenheden. De lezersredacteur stelt het op prijs als u daarbij uw identiteit aan hem bekendmaakt Hii zal daarvan zonder uw uitdrukkelijke toestemming naar buiten toe geen gebruik maken. Wapens In het nieuws was de wens van een meerderheid van de TweedeKai mer de Wapenwet te wijzigen: leden van een schietvereniging zou- den beter moeten worden gescreend en hun wapens zouden meen kluis in het gebouw van de schietclub moeten worden bewaard De aanleiding: binnen een jaar vonden in Nederland twee schietpar tijen met dodeli jke afloop plaats. Beide keren was de dader lid \-an een schietvereniging Een reactie, waarin op de digitale zeepkist van de PZC een rigour^a ze maatregel wordt gesuggereerd: „Iedere drie maanden een van ring van een arts dat men in goede geestelijke gezondheid verkeert, Indien iemand depressief raakt, kan hij ook gekke dingen gaan doen." „Incidentenpolitiek", oordeelt een ander. Die overigens vindt dat het te makkelijk is een wapen te verkrijgen. Er is een bewijs van goed gedrag nodig waarbij slechts vijf jaar in het verleden van de aanvrager wordt gekeken en na een jaar regelmatig te hebben ge schoten kan men in de meeste gevallen een eigen wapen kopen en dat thuis met munitie bewaren. „De oplossing zit volgens mij punt in het beter screenen voordat iemand een eigen wapen mag aan schaffen. Ook dan zullen er altijd kansen zijn dat iemand betrok-1 ken raakt bij een incident" Friso en Mabel Dan is de huwelijksvoltrekking van Friso en Mabel aanstaande. 1$ koningshuis houdt de gemoederen bezig, zo bleek. Een vraag naar de belangstelling leverde veel reacties op. Zoals: „Het koningshuis is een instituut. Een instituut isonderhe-1 vig aan controle. Je kunt je afvragen waar de grens ligt, maar inge val van een huwelijk is controle in mijn ogen zeer terecht. Jemoet bedenken dat het koningshuis ook een voorbeeldfunctie vervult naar het buitenland toe." Een ander: „Geef het koningshuis een normaal leven. Moetje eens indenken dat je niets kan doen of heel de wereld kijkt mee." En: „Ze zitten in een glazen huisje, je kunt geen stap verzetten of de hele 'goegemeente' valt over je heen. Gun die mensen toch hun dag van hun eigen leven. Je zult maar altijd een voorbeeldfunctie heb- ben, daar wordt een mens toch gestoord van." Windmolens Dan was er, ongevraagd, een pleidooi voor de bouw van windmol lens. ,,De traditionele molens worden algemeen gewaardeerd en doen het goed bij toeristen. De nieuwe kunnen ook iets toevoegen I aan het landschap. Ze zijn stoer, strak en vertrouwenwekkend.9 ook esthetisch indrukwekkend. Als ik zo'n park in het vizier heb,1 geniet ik. Ik droom dan ook verder en denk aan een bijzondere se®- dering van de zuilen. Bijvoorbeeld in de kleuren van d zo luidde het betoog. Citaat Tegen domheid kun je toch niets doen Mohammed Allach (voetballer FC Twente) isN#*'. HW.'HHiilW») De PZC beschrijft de jongste trends. Eigenzinnige ontwerpen, uitzonderlijke hebbedingetjes, uitzinnige mode. Maar ook zeer serieuze trends in gezondheidszorg, wetenschap en de wekelijkse pagina's Jong. doorbraak in

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 20