Treinramp in Noord-Korea Gemeente Kapelle mag tremen weren HflH era Auto Queen Mary 2 arriveert veilig in New York eel garages oemelen met pk-keuring Moens stoffering Ladingen Ipg en diesel exploderen, mogelijk drieduizend doden assiek concert Is dreigement oor voetballers Verzuim beboet 21 t/ffi Oorlog raakt in de vergetelheid Ouderen kunnen huis verzilveren Patrick Naudts weg bij Hoek Schoten op Nederlanders in Irak veroorzaken schrik 16° 6° I zon /eel zon en droog. Het wordt rond 16 gra- 'n. Matige noordelijke wind. I6e jaargang no. 96 Üdag 23 april 2004 4= i on jnummer 1,20 PZC internet: www.pzc.nl maandmenu 23 U begint met een variatie van parmaham en lamsham met meloen. Gevolgd door een heerlijk varkens- I haasje met champignonroomsaus, raymondo en stefano's Als afsluiting het dessert van de chef. i Boulevard Evertsen 2/8 Vlissingen Tel. (0118) 441 441 kletsen, proeven, drinken, dansen, lachen, eten mm HAAG - Bij apk-keurin- i wordt gesjoemeld. Veelal pjen er meer kosten in reke- gebracht dan noodzakelijk n de auto goed te kunnen tn. Dat blijkt uit een steek- gfran de ANWB. lANWB bood 48 auto's aan reen apk-keuring in diverse Bij een kwart daarvan reparaties uitgevoerd niet nodig waren. (advertentie) (Advertentie) Bent u de "oningstoffeerder waar naar zoekt? Kijk morgen in de en maak werk van fee of één van de vele I andere vacatures. I organisatie ziet daarmee r vermoeden bevestigd dat sumenten onnodig op kosten jgens de bond wordt dat in de gewerkt doordat de apk al wordt gecombineerd een grote onderhoudsbeurt, gaan 'zaken door elkaar lo- De ANWB vindt daarom de apk en de onder lidsbeurten niet in dezelfde 'agezouden mogen plaatsvin- Nieuwe auto's zouden niet drie, maar na vier jaar ge ld moeten worden. De bond twijfelt ook of het wel nodig auto's elk jaar naar apk te tugen. brancheorganisaties van ga shouders Bovag en autover pers RAI zijn het oneens met ANWB Ze zeggen dat veel is van drie jaar oud al niet door de keuring komen. Ze Kr. versleten banden, ge- emmen en problemen ide stuurinrichting. Later of frequent keuren vindt g daarom onzinnig. iSeekproef met 48 auto's is ns Bovag en RAI veel te ■om conclusies uit te trek- langezien er jaarlijks 6,2 ;n keuringen zijn. GPD KKAREST - In een wanhopi- poging om zijn sukkelende übalploeg op scherp te krij- 1 heeft de clubeigenaar van nversitatea Craiova een 'ul- dreigement geuit. dien zijn team de eerstvolgen- competitiewedstrijd verliest, de voltallige selectie in ekarest een klassiek concert jt'onen. „Een zwaardere straf staat er niet. Luisteren naar ssieke muziek is voor de profvoetballers een ware «ilmg, En dat twee uur T. zei grootaandeelhouder alStaicu. zelf een groot lief eer van de stemmige muziek- ït de spelers de hectische 'in het stadion niet aankun- moeten ze het maar doen ide serene rust in het concert- hw."RTR/S!D door Gert-Jan Broere PEKING - Een botsing tus sen twee brandstoftreinen in de Noord-Koreaanse stad Ryongchon heeft giste ren mogelijk drieduizend mensenlevens geëist. Dat hebben gisteren de Zuid-Ko- reaanse media gemeld op basis van getuigenverklaringen uit China. De oorzaak van de bot sing is nog niet bekend. De twee treinen vervoerden Ipg en diesel, naar verluidt een ge schenk van China. Het station Ryongchon werd door de explo sie die volgde op de botsing ge heel weggevaagd. Een ooggetui ge vertelde het Zuid-Koreaanse persbureau Yonhap dat het ge bied er uitzag alsof het was plat gebombardeerd. Brokstukken kwamen kilometers verderop te recht in Sinuju, een plaats op de grens met China. Ryongchon ligt op twintig kilo meter van de Chinese grens, vijf tig kilometer van de Noord-Ko reaanse hoofdstad Pyongyang. Onder de slachtoffers zouden ook veel Chinezen zijn uit de na bij gelegen Chinese stad Dan- dong, die in het grensgebied han del drijven. Kim Jong-il De Noord-Koreaanse leider Kim Jong-il passeerde negen uur voor de ramp het station in Ryongchon, toen hij per trein te rug keerde van een bezoek aan China, waar hij overleg had ge voerd over het Noord-Koreaan se nucleaire programma. De ramp, die zich voltrok rond één uur plaatselijke tijd, werd door Noord-Koreaanse en Chi nese zijde niet bevestigd. Het Chinese persbureau Xinhua haalde enkel Zuid-Koreaanse bronnen aan. Volgens het Zuid-Koreaanse persbureau Yonhap hebben de Noord-Kore aanse autoriteiten de staat van beleg afgekondigd voor .het ge troffen gebied. Ook zou internationaal telefoon verkeer onmogelijk zijn ge maakt, volgens Yonhap om te voorkomen dat verder nieuws over de ramp naar buiten lekt. Noord-Korea is een van de geïsoleerdste landen ter wereld, waar buitenlandse journalisten nauwelijks worden toegelaten. De infrastructuur verkeert in slechte staat van onderhoud en storingen en technische proble men aan het spoor komen veel vuldig voor. Korte treinreizen kunnen vele uren duren, omdat geregeld de stroom uitvalt. GPD Onder strenge veiligheidsmaatregelen meert de Queen Mary 2 aan in New York. van onze redactie buitenland NEW YORK - Het grootste passagiersschip ter we reld, de Queen Mary 2, is gisteren de haven van New York binnengevaren. De luxueuze oceaanstomer meer de aan bij de ligplaats op de rivier de Hudson. Het schip had de vertraging die het opliep door mist en storm tijdens de eerste twee dagen van de transat lantische reis, weer ingelopen. 92 Jaar en een week eer der slaagde een ander Brits schip, de Titanic, er niet in om New York op zijn eerste vaart te bereiken. De Queen Mary 2 volgde ongeveer dezelfde route als de Ti tanic, maar zij had geen last van ijsbergen. Wel speelde het ruwe weer de passagiers enkele nach ten parten. Het schip werd de haventerminal binnengeloodst on der extreem strenge veiligheidsmaatregelen. Die gel den sinds de aanslagen van 11 september 2001 voor elk groots evenement in New York. foto Daniel Derella/AP Zondag meert de Queen Mary 2 af en ontmoet het naast het Vrijheidsbeeld de Queen Elizabeth 2. Samen varen de schepen terug naar Groot-Brittannië. Het 342 meter lange en 71 meter hoge cruiseschip kan zo'n 2600 passagiers vervoeren. Het schip heeft 790 miljoen euro gekost. Eind januari deed het vaartuig al enkele plaatsen aan langs de Amerikaanse kust. Nu begint het schip aan 26 pendelcruises per jaar over de Atlantische Oceaan. AP door Mieke van der Jagt KAPELLE - De gemeente Kapel le mag bestuursdwang toepas sen om de toename van geluids hinder op het spoor tegen te gaan. De afdeling bestuursrecht spraak van de Raad van State heeft dat bepaald. De gemeente kan bijvoorbeeld eisen dat de DEN HAAG - Patiënten die niet komen opdagen bij een afspraak in een ziekenhuis, krijgen per 1 mei een boete van 20 euro. Dat heeft minister Hoogervorst van Volksgezondheid gisteren la ten weten. Zo hoopt hij het ver zuim terug te dringen. Hij zint nog op een maatregel om ook ziekenhuizen te beboe ten die een afspraak met een pa tiënt niet gestand doen. ANP vergunning voor Prorail, het be drijf dat het goederenvervoer over het spoor regelt, wordt in getrokken. Kapelle kan ook een dwangsom opleggen voor alle dagen dat de geluidshinder bo ven een bepaald niveau komt. Omwonenden, die last hebben van het toenemende goederen verkeer over het spoor, met na me van de autotreinen van Co- belfret, hadden de gemeente ge vraagd maatregelen te nemen. Kapelle echter achtte zichzelf niet bevoegd en speelde de bal door naar het ministerie van Vrom. De omwonenden namen daar geen genoegen mee en gingen naar de rechter om een voorlopi ge voorziening te krijgen: intrek king van de vergunning. De Raad van State behandelde de zaak en kwam tot de conclusie dat er meer goederenverkeer over het spoor raast dan zonder gedegen onderzoek is toege staan. Een toename van 45 pro cent of meer vergt een onder zoek naar de geluidshinder voor dat een vergunning kan worden afgegeven. Kapelle kan Prorail nu aan die voorwaarde houden. Theo Richel, een van de omwo nenden die regelmatig bezwaar maakt tegen de gang van zaken op de spoorweg, is blij met de uitspraak. „Kapelle dacht de handen lekker schoon te houden door opgelucht vast te stellen dat er een gat in het handha vingsbeleid zat. Zo is dat dus niet. Elke gemeente langs deze spoorlijn kan handhavend optre den. Ik snap niet dat ze niet staan te dringen om dwangsom men op te leggen, trouwens." Bij de gemeente Kapelle valt nog geen reactie op te tekenen op het besluit van de Raad van State. Een woordvoerder van de ge meente: „We beseffen dat de bal bij ons ligt, maar we moeten nog studeren op de acties die we hierop kunnen ondernemen." door Lianne Sleutjes en Peet Vogels DEN HAAG - Het toenemend geweld in het zuiden van Irak baart minister Kamp van Defen sie zorgen. Hij ziet echter in de beschieting van de Nederlandse basis in het gebied geen reden voor het sturen van extra mili tairen of materieel. Kamp zei gisteren dat altijd re kening is gehouden met een mo gelijke mortieraanval op de ba sis Camp Smitty bij As Sama- wah. Deze is in de nacht van woensdag op donderdag bescho ten met mortiergranaten. Het was de eerste doelgerichte aan slag op Nederlandse militairen in Irak. Niemand raakte ge wond. Niets wees erop dat de beschie tingen in verband staan met de dood van een Iraakse automobi list bij een controlepost van de Nederlandse basis Ar Rumay- tah, woensdag. De Tweede Kamer toonde zich geschrokken over de mortieraan val. PvdA'er Koenders wil een nieuwe veiligheidsanalyse van Kamp. Volgens Koenders schat Het dak Nederlanders maken zich zorgen over de oorlogen in de wereld, maar veel weten ze er niet van, vooral de jongeren niet. Oorlog is iets van ver weg of vroeger. Het aantal ge wapende conflicten wordt schromelijk overschat. Voor veel Nederlanders komt oorlog niet dichterbij dan beel den op televisie of foto's in de krant. Het tast baar bewijs van de oorlog in Nederland ligt al leen nog in musea. De woningcorporaties in Zeeland onderzoeken de moge lijkheid om de woningen van 55-plussers te kopen, terwijl de verkopers er wel in blijven wonen. Zo kunnen ouderen het kapitaal dat in hun huis zit verzilveren, zon der bijvoorbeeld kleiner of in een andere omge ving te gaan wonen. De Zeeuws-Vlaamse hoofdklasser Hoek gaat verder zon der Patrick Naudts. De voetbalclub ziet geen toekomst voor de managersfunctie die de oud-speler sinds enkele ja ren bekleedde. Daaruit trok Patrick Naudts zijn conclusies en diende per direct zijn ontslag Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 7; Radio Televisie: 9; Zeeland: 11, 12, 13, 15 en 17; Sport: 18 en 19; Redactie 8c Reactie: 20; Auto: 21, 23 en 25 (Advertentie) (Advertentie) de minister de situatie er te roos kleurig in. WD'ers Wilders wil dat de Kamer dagelijks wordt in gelicht over de veiligheidssitua tie in het gebied. Kamp voelt daar niets voor. „Als de Kamer dagelijks op de hoogte moet wor den gebracht, dan gaan ze op de stoel van de minister zitten." Het toenemende geweld past in de aanloop naar 30 juni, de dag dat de Amerikanen het gezag of ficieel overdragen aan de Irake zen. „De tegenstanders van de machtsoverdracht geven nu gas. Daar hebben wij ook mee te ma ken", aldus Kamp. Meermensen en materieel sturen lost volgens hem niets op. Kamp wees er op dat de Neder landers al 2700 Irakezen hebben opgeleid tot veiligheidsfunctio naris. Die lopen ook zelf pa trouilles en controleren het ver keer. Op Camp Smitty verblijven 650 militairen van de landmacht. Zij moeten, met 600 andere Ne derlanders die elders in de pro vincie Al Muthanna zijn gele gerd, toezien op de rust. GPD pagina 5 commandant VS waarschuwt Fallujah Voor automatische incasso stem ik (postlbankrekenmgnummer I I I I I I I PZC bv gaat zorgvuldig om met peisoonsgegevens. In de colofon treft u nadere informatie aan. 81' 711688'o55530'' Noteer mij voor een proef abonnement van 5 weken voor 14,50 Ik geel daarbii éénmalig toestem ming voor automatische incasso van onderstaand rekeningnummer (proef geldt eenmalig binnen res maanden) 0 Noteer mij voor een abonne- ment. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. j Daarna wil ik betalen: O per maand met automati- i sche incasso 19,45) O per kwartaal met automa- tische incasso 56,60) I D per jaar met automatische j incasso 217,00). Stuur deze bon naar. PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713 4460 WB Goes (postzegel niet nodig) 01 bel gratis s 0800 - 0 231 231

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1