Waarschuwing met respect PZC Een partijtje schaak met God Laatste kans op overtocht met oude veren 'GELICHT Afgewezen aanvraag zet Zeeuws Museum toch op de kaart Aangepast chalet maakt vakantie met rolstoel mogelijk LPF tegen windmolens bij Terneuzen Boeddhisme Oud-PSD'ers praten over veerdienst kunst Conferentie knelpunten in zorgwet 0800 - 0231 231 (GRATIS) TERNEUZEN - De Terneuzense LPF-fractie heeft weinig ver trouwen in windenergie als al ternatieve vorm van elektrici teitsopwekking. Grootschalige windenergie leidt volgens de LPF tot hoge tarieven voor de consument en met de voordelen voor het milieu valt het ook nog al mee. De energiebedrijven verdienen volgens raadslid C. Freeke be duidend meer aan groene dan aan grijze stroom. „En dat verklaart waarom ze eensklaps zo begaan zijn met het ïnilieu", betoogt Freeke in een brief aan de Terneuzense raadsleden De LPF-fractie ondersteunt de strijd van de de Stichting Houdt Woonomgeving Koegorspolder Leefbaar tegen de komst van 'windturbines. Met het schrijven wil de LPF argumenten aandra gen om af te zien van windmo lens in de Koegorspolder. Het kardinale punt is volgens Freeke dat windmolens niet ren dabel zijn zonder staatssteun. 'Bovendien wordt het effect van deze vorm van elektriciteitsop wekking volgens hem overdre ven. Freeke wijst er op dat een met Nederland vergelijkbaar land als Denemarken veel meer wind molens heeft dan Nederland. „Maar de Deense elektriciteits- prijs is één van de hoogste ter wereld", aldus Freeke. Voorstanders van windenergie voeren een verminderde uitstoot van kooldioxide (CO,) aan als ar gument om over te schakelen op windenergie. „Eigenlijk valt kooldioxide nauwelijks milieu vervuiling in de traditionele zin wan het woord te noemen", be toogt Freeke. „Het is zelfs zo dat de natuur er gek op is. Land bouwgewassen en bossen ge dijen erbij. Kerncentrales ver vangen door windmolenparken levert volgens Freeke geen re ductie van CO,-uitstoot op, om dat kerncentrales geen CO, uit stoten. Andere bezwaren zijn volgens de LPF horizonvervuiling, ge luidsoverlast, slagschaduwhin- 1 der en waardevermindering van woningen. vrijdag 23 april 2004 ]2 door Ben Jansen VLISSINGEN - De Zeeuwse be volking heeft zaterdag 1 mei de mogelijkheid voor het laatst de Westerschelde over te steken met een veerboot van de voorma lige PSD. Een overtocht met de Koningin Beatrix en de Prins Jo- han Friso op het fietsvoetveer- traject Vlissingen-Breskens is die dag gratis. De provincie en de exploitant van het fietsvoetveer, vervoers onderneming BBA, houden een feestelijke open-veerdag. De vol gende dag, zondag 2 mei, nemen de swath.-schepen Prins Wil lem-Alexander en Prinses Maxi ma, de dienstregeling op het fietsvoetveer over. De Beatrix en de Friso, die sinds de ophef fing van PSD-veerdiensten op 15 maart vorig jaar tijdelijk als fietsvoetveerboten zijn ingezet, worden vervolgens klaarge maakt voor vertrek naar Italië. Pas daar nemen ze weer passa giers mee. Tijdens de open-veerdag liggen de Willem-Alexander en de Maxima afgemeerd aan de nieu we steigers in Vlissingen en Bre- kens. Daar kunnen ze worden bezich tigd. Feesttent Behalve die bezichtigingsmoge lijkheid in Breskens spelen de feestelijkheden rond de wisse ling van de wacht op de fiets- voetveerdienst zich voorname lijk af in Vlissingen. Op het terrein van de veerhaven staat een feesttent, waarin on der meer een foto-expositie en informatiestands zijn ingericht. Verder zijn er optredens van het Scheldeloodsenkoor en twee MIDDELBURG - Het boeddhis me staat morgen centraal tij dens een lezing in De Drukkerij aan de Markt in Middelburg. De aanvang is 11.00 uur. dweilorkesten van de BBA Die laatste gaan ook mee aan boord van de Beatrix de de Fnso. Kin- deren kunnen meedoen aan een ballonnenwedstrijd en een klenr- wedstrijd. De veerhaven in Vlissingen is voor automobilisten niet te hg. reiken op de manier zoals ze ge wend waren toen de autover® de Westerschelde nog kruisten via het veerplein. Er is een toe gangsroute met borden uitgezet Fietsers kunnen wel via het vee;, plein komen. De Willem-Alexander en c? Maxima varen vanaf 2 mei vol- gens de zomerdienstregeling. Dat betekent dat overdag eiCe 30 minuten een boot vertrekt Deze dienstregeling duurt tot oktober. In verband met het Bevrijdings festival op 5 mei in Vlissingen is die dag om 22.50 uur een extra afvaart naar Breskens. IJZENDIJKE - De tentoon- stelling 'De historie van de PSD' in het Streekmuseum in IJzendijke wordt vanaf zaterdag wekelijks opge luisterd door een voorma lig medewerker van de Pró- j vinciale Stoombootdien sten. Zo geeft oud-verkeerslei- der Roger Cocquyt zater dag van 13 tot 17 uur uitleg over het reilen en zeilen van de PSD. Een week la ter is voormalig kaartver koopster Magda Slof aan de beurt. Op zaterdag 8 mei komt Riekje Toore- naar, oud-terreinopzichter, aan het woord. De tentoonstelling duurt tot met zaterdag 30 okto ber en is te bezoeken tus sen 13.00 en 17.00 uur. door Maurits Sep Het is maandag precies achttien jaar geleden dat de kerncentrale van Tsjernobyl ontplofte. De actiegroep Stop Borssele herdenkt die avond voor de poort van de kerncentrale Borssele de slachtoffers en de gevolgen van de ramp. Respectvol, maar met een waar schuwing voor de toekomst. De ramp voltrekt zich op 26 april 1986. De Russen proberen die eerst geheim te houden, maar als een paar dagen later in Zweden verhoogde radioactieve stra ling wordt gemeten, wordt het ongeluk toegegeven. De straling breidt zich uit over een flink deel van Europa en bereikt op 2 mei Nederland. Melkvee mag niet meer grazen, rivierwater bevat verhoogde straling, het eten van verse spinazie wordt ontraden. Volgens de Wereld Ge zondheidsorganisatie is het echter niet nodig binnen te blijven of jodiumtablet- ten te slikken. Ook drinkwater kan ge woon gebruikt worden. Tsjernobyl Hoeveel slachtoffers de grootste nucleai re ramp uit de geschiedenis heeft ge maakt, is niet aan te geven. Schattingen lopen enorm uiteen, maar het gaat om miljoenen mensen. Er zijn veel doden en gewonden te betreuren. Zowel door de ramp als door de gevolgen ervan. Reddingswerkers raken besmet, worden ziek en overlijden. Dat overkomt ook mensen die nog jarenlang op besmette grond wonen. Stop Borssele Vlak na de ramp wordt bij de kerncen trale in Borssele gedemonstreerd door onder meer de actiegroep Stop Borsse le. Els Verhage, toen 31, was er niet bij. Ze was wel lid van de actiegroep maar was op vakantie in het buitenland en kon niet terug. Achttien jaar later is Verhage nog steeds actief lid van Stop Borssele. Op De herdenking van één jaar Tsjernobyl in 1987. foto Ruben Oreel de herdenking, komende maandag, is ze wel present. Bij de poort van de Borssel- se centrale worden bloemen gelegd. „Ter nagedachtenis aan alle slachtof fers. De bijeenkomst staat in het teken van rouw. Het wordt een respectvolle herdenking, maar met een waarschu wing voor de toekomst." Want de kerncentrale Borssele staat er nog en maakt nog stroom. Erger, de laat ste tijd duiken weer steeds meer verha len op over de bouw van een nieuwe kerncentrale. „Hebben we dan niks ge leerd", vraagt Els Verhage zich af. De bijeenkomst heeft een tweeledig doel, zegt ze: herdenken en vooruitkij ken. „Hopelijk kunnen we mensen aan zetten tot nadenken. We moeten stop pen met het maken van kernenergie en dus van radioactief afval. Duitsland bouwt het gebruik van kernenergie af. Laten wij in Nederland ook verstandig zijn en het geld dat nu naar kernenergie gaat in alternatieve energiebronnen in vesteren. Getijdestroom, wind, zon." Naïef? Misschien, geeft Verhage toe. Net zoals zij mensen naïef vindt die ge loven dat kernenergie veilig en goed koop is. „Misschien is wat wij willen wel een utopie Maar we zijn hoopvolle mensen. Bovendien, zonder idealisme kom je toch nergens? Ik blijf hopen op een goede toekomst voor onze kinderen. Ik schaam me voor onze luxe-maat schappij. We doen allemaal mee aan de vervuiling, ik ook. Ik ben geen wereld verbeteraar op afstand. Ik ben wel over tuigd van de mogelijke alternatieven voor kernenergie." Publieke opinie De steun voor'Stop Borssele is de laat ste tijd minder groot. „Het klinkt zwart gallig, maar na de ramp in Tsjernobyl was de publieke opinie veel meer tegen kernenergie gericht. Ik vind het eigen lijk te walgelijk om te zeggen, maar in die zin heeft die ramp destijds geholpen in de strijd tegen de bouw van nieuwe kerncentrales." Hoeveel mensen maandagavond (samen komst bij de hoofdpoort van de kerncen trale om 19.00 uur) aanwezig zullen zijn op de herdenking, durft Verhage niet te voorspellen. Stop Borssele bestaat uit een kleine kern van vijf actieve leden. De actiegroep kan daarnaast steunen op een grote groep sympathisanten, die volgens haar zijn te onderscheiden in ac tieve (die naar atcies komen), passieve (die het gedachtengoed aanhangen) en financiële sympathisanten. De kerncentrale Borssele zal niet stil staan bij de herdenking, laat een woord voerder weten. De komst van Stop Borssele verandert daar niks aan. Dat de bijeenkomst een rustig en respectvol karakter krijgt, wordt wel gewaardeerd. Op haar beurt laat Verhage weten dat werknemers van de kerncentrale van harte welkom zijn. „We hebben welis waar een extra intentie die zij niet zul len steunen, maar het respect voor de slachtoffers staat voorop. Of we span doeken meenemen?, Misschien. We doen wat de geest ons ingeeft. Wij zijn spon taan." door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - De Middelburgse teke naar en schrijver Markus (pseudoniem van Mark van der Graaff) presenteert vanavond in Middelburg zijn boek De mug, het meer en de olifant. Daarin brengt hij aan het licht waardoor het schaakgenie Paul Morphy (1837-1884) - de negentiende-eeuwse Bobby Fischer - gek werd. PZC-lezers zullen Markus vooral kennen als striptekenaar. De laatste jaren is hij meer gaan schrijven. „Ik zie het tekenen - van strips steeds meer als één onderdeel van mijn werk. Literatuur, filosofie en poëzie maakten altijd al deel uit van mijn strips. Nu gebruik ik beeld ook als middel bij mijn teksten. Ik gebruik wat me uitkomt. Ik vind het leuk om op verschillende poten te staan." In De mug, het meer en de olifant - het hon derdachtste deel van de Zeeuwse Slibreeks heeft tekst de overhand. Het eerste deel be- staat uit een essay over de Amerikaanse schaker Paul Morphy. Halverwege de negentiende eeuw versloeg hij op twintigjarige leeftijd alle grote scha kers van zijn tijd. „Net als Bobby Fischer meer dan honderd jaar later", verklaart Markus. „Hij was wat minder vreemd dan Fischer. Hoewel, aan het eind van zijn leven werd hij gek. Niemand weet waarom. Ik heb in mijn boek de echte reden aangedragen." Morphy bleek tijdens zijn schaakpartijen stemmen te horen. Onder hypnose van zijn arts wist hij zich alle stemmen te herinne ren van een van zijn beroemdste partijen, die op 2 november 1858 in de Opera van Pa rijs tegen twee tegenstanders. In het tweede deel van zijn boek heeft Markus alle vieren dertig zetten van de partij getekend, voor zien van de stemmen die Morphy zich herin nerde. De Middelburger erkent dat zijn boek een mix is van feit en fictie. „Er zitten dingen in die ik verzonnen heb maar die echt lijken. Er staan ook dingen in die absolute onzin lij ken maar waar zijn. Die kruising tussen ernst en humor zit altijd in mijn werk." Uit het boek blijkt dat Morphy dacht dat al le schaakspelen die ooit ter wereld zijn ge speeld of nog worden gespeeld bij het begin van de schepping eerst door God zijn ge speeld. In die enorme reeks partijen heeft Hij bovendien de hele wereldgeschiedenis vastgelegd. Morphy besefte dat hij het in zich had die voor de hele mensheid toegankelijk te ma ken. Hij kon de mens de taal van God laten lezen. Strand Markus: „Het essay heb ik heel zwaar aange zet, erudiet, met allerlei voetnoten en op een geleerde toon geschreven De gebeurtenis die in het schaakspel wordt weergegeven is juist heel banaal. De zwarte stukken zijn mensen op een gekleed strand, de witte die op een naaktstrand. Het is een registratie van wat op het strand wordt gezegd. Maar De negentiende zet uit de schaakpartij van Paul Morphy op 2 november 1858 in Parijs. illustratie uit besproken boek wie het essay goed heeft gelezen, ontdekt dat die banale gebeurtenis ook correspon deert met Morphy's leven. Hijzelf beseft dat ook. Hij vermoedt dat zijn dood is vastge legd. Hij kan zijn gekte en zijn levenseinde zien aankomen. Uiteindelijk speelt hij zijn partijtje schaak met God." Markus' boek kan zowel door schakers als door leken worden genoten. „Je hoeft niet te kunnen schaken, maar kenners zullen er wel leuke dingen in ontdekken." Anderhalf jaar heeft de tekenaar/schrijver eraan gewerkt om zijn verhaal en de histori sche schaakpartij precies met elkaar in over eenstemming te brengen. „Alles moest klop pen. Als je dit boek leest en na drie bladzij den denkt: 'Wat een flauwekul', heb ik het niet goed gedaan. Het mooie aan dit boek is dat ik zo lang, zo gepassioneerd en zo se rieus heb gewerkt aan iets wat eigenlijk on zin is. En met mij nog drie mensen. Net zo als schakers serieus bezig zijn met iets wat uiteindelijk niet meer is dan een spelletje, een intelligente vorm van tijdverdrijf. Net zoals filosofen de wereld proberen te verkla ren maar eigenlijk niks weten. Als ik het goed gedaan heb, gaan lezers weer gepassio neerd met mijn werk aan de slag. Het is toch mooi als een ander kan genieten van mijn idee. Dat is de troost die kunst biedt." Markus: De mug, het meer en de olifant, Slib reeks 108, uitgave Kunstuitleen Zeeland, prijs: 9.- Presentatie vanavond om 20 uur in de Ge- dachtengang van GHL in'Middelburg door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Een subsidie aanvraag is bedoeld om geld los te krijgen. Toch kan een afwij zing ook positieve kanten heb ben, vindt directeur Valentijn Byvanck van het Zeeuws Mu seum in Middelburg. Zijn be leidsplan is door deskundigen in het openbaar beoordeeld. „Dat draagt bij aan de positionering van het Zeeuws Museum." Er zijn wat parallellen te trek ken tussen het positieve oordeel dat de landelijke Raad voor Cul tuur heeft geveld over de Vlees hal in Middelburg en dat over het Zeeuws Museum. De Vlees hal heeft zich aangediend als 'een podium voor wat binnen het gevestigde circuit nog niet herkend, erkend of getoond werd', aldus de Raad voor Cul tuur, en 'profileerde zich ten op zichte van landelijke en interna tionale instellingen'. Het lande lijk adviesorgaan vindt de peri fere ligging van de Vleeshal be langrijk en prijst de Middelburg se expositieruimte om haar voor beeldwerking. Eigenlijk wil Byvanck dat het Zeeuws Museum op zijn gebied net zo'n rol gaat spelen als de Vleeshal doet in het circuit van de hedendaagse kunst. 'Het Zeeuws Museum wil een nieuwe invulling geven aan het begrip streekmuseum', schrijft hij in zijn subsidieaanvraag. Hij gaat uit van het concept 'kritisch re gionalisme'. In plaats van het verzamelen en beschermen van alles wat met de eigen regio te maken heeft, is het ook mogelijk de 'lokale geschiedenis en ge woontes te gebruiken om tot ver rassende nieuwe invalshoeken op en interessante vraagstellin gen over grotere culturele ver banden te komen'. Als voorbeeld noemt Byvanck de tentoonstelling Terug naar Zeeland (gepland in de zomer van 2006), waarbij het rijke Zeeuwse erfgoed dat verspreid is over musea in binnen- en bui tenland weer in Zeeland wordt getoond. In een publicatie wordt ingegaan op de uitwaaie ring van het Zeeuwse erfgoed. Een ander voorbeeld is een cop roductie met instellingen in Brussel, Gent en Dijon (2007) over Zeeland als buitengebied van het Bourgondische rijk. In dit kader kunnen schilderijen worden getooond van de befaam de schilder Jan Gossaert. Aan zijn plan heeft Byvanck een aanvraag gekoppeld voor 250.000 gulden aan rijksgeld. Dat de Raad voor Cultuur dat heeft afgewezen, had hij wel ver wacht. Hij betreurt dat zijn be leidsplan is afgedaan als een 'in teressante, zij het theoretische exercitie', maar snapt het wel. Anders dan de Vleeshal kan hij slechts wijzen op woorden en niet op daden. Byvanck: ,,De vergelijking met de Vleeshal gaat maar gedeelte lijk op. Er is een belangrijk ver schil. Voor de Vleeshal is Zee land een terzijde. Wij moeten na drukkelijk de Zeeuwen aanspre ken en even nadrukkelijk moe ten we kijken naar de grote ge schiedenis waaraan Zeeland deel heeft. Dat stelt de Raad voor Cultuur voor hoofdbre kens. Wij gaan in tegen de geves tigde opvatting dat een regio naal museum alleen belangrijk is voor de eigen regio en dat een uniek kunstwerk van Zeeuwse oorsprong thuishoort in het Rijksmuseum en niet bij ons. Wij hebben juist echt belang voor Zeeland als we ook over de grens durven kijken." Discussie Al heeft hij zijn geld niet gekre gen, toch vindt Byvanck het uit gebrachte advies positief. De Raad ondersteunt zijn idee van een kritisch regionalisme en spreekt van 'een vruchtbaar con cept om aan het begrip streek museum nieuwe inhoud te ge ven'. „Met de uitleg bij onze aan vraag lokken we discussie uit. Het is minstens zo belangrijk om je te positioneren als om geld te verwerven. Nu komt on ze theorie misschien nog te vroeg, maar straks vallen onze tentoonstellingen in een vrucht bare bedding. Wij hebben ge zegd: Hier is ons eerste bod. Wat is uw eerste reactie? Het ant woord is: Als het wordt wat je zegt, wordt het heel interes sant." Dit is de derde aflevering in een vierdelige serie over de gevolgen van de landelijke kunstadviezen voor het Zeeuwse cultuurbeleid. door Inqrid Huibers KAMPERLAND - Families met kinderen of ouders in een rol stoel kunnen voortaan vakantie vieren op vakantiepark de Roompot in Kamperland. De Stichting On Wheels uit Maas dijk plaatste op het park een compleet aangepast chalet. De woning is geschikt voor zes personen en beschikt onder meer over twee in hoogte verstel bare bedden en een aangepaste doucheruimte. Verder is de wo ning zo ingericht dat vooral kin deren in een rolstoel er een pret tig verblijf kunnen hebben. De Stichting On Wheels is zeven jaar geleden opgericht door Roel en Marijke Sentges. Hun twee zoons Nik (18) en Jessy (14) lijden allebei aan de onge neeslijke spierziekte Duchenne. Zes jaar geleden richtte de stich ting een rolstoelhockeyvereni- ging op in Maasdijk. Inmiddels beschikt de organisatie ook over een compleet aangepaste rol stoelbus en twee aangepaste campers. De opening van het chalet vindt morgen gelijktijdig plaats met het jaarlijkse campertreffen van Camperpunt. Ongeveer honderd vijftig campers uit binnen- en buitenland komen samen op camping de Roompot. De deelnemers aan het camper- treffen kunnen een introductie les duiken volgen en worden bij gepraat door de technische com missie van de Camper Club Ne derland. Ook wordt er een markt gehouden waar de laatste snufjes op campergebied aan de man kunnen worden gebracht. Een groot deel van de opbrengst van al deze activiteiten komt ten goede aan de Stichting Oa Wheels. Dat geldt ook voor de tocht van elf Westlandse heren naar he: EK voetbal in Portugal. Het elf tal is van plan om op oranje brommers (Kreidlers) naar Por to te rijden om daar de westrijfl Nederland-Duitsland bij te wo nen. De heren zijn druk doende spon sors te werven. De ene helft van de opbrengst gaat naar de Stich ting Spieren voor Spieren en ffi andere helft naar de Stichting On Wheels. Het Kreidlerteam is morgen ooi in Kamperland aanwezig om de opening van het chalet luister bij te zetten. MIDDELBURG - De Wet Maat schappelijke Zorg moet in 2004 gaan gelden voor alle niet-<«- plegende zorgverlening. De gevolgen van de Wet voor geestelijke gezondheids zorg, maatschappelijke opvang en verslavingszorg staan ter dis cussie tijdens de werkconferen tie die Het Klaverblad dinsdag 11 mei houdt in de Zeeuwse Bi bliotheek in Middelburg. Vanuit de gemeente Vlissingen, Eraer- gis en de cliëntenraad komen Cf knelpunten voor cliënten van ggz, verslavingszorg en dak- en thuislozen aan bod. Discussiele der is Europees Pariemei Johanna Boogerd. De conferentie duurt van 130" tot 17.00 uur. (Advertentie) Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 12