PZC Kap Jacobspassage in het geding bin pak sluipverkeer ioor De Poel lastig Scholieren halen nieuws van straat Fotoboekje over Kruiningen in vroeger tijden Heidooi voor verwijderen overkapping in belang brandveiligheid Geld voor ülpverleners Herdenking ramp Tsjernobyl Verwende huisdieren Stationsbrug dicht voor verkeer Aanrander ontoerekeningsvatbaar Pantalon edactie: 0113-315649 ww.pzc.nl «ail:redactie@ pzc.nl ssibus 31, 4460 AA Goes jvertentie-exploitatie: gord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; LwS-Vlaanderen: 0114-372770; gonaal: 020-4562500. 3 23 april 2004 Olympische droom Palyama vervlogen editie Walcheren wr Edith Ramakers USSINGEN - De gemeente "jssingen moet met de eigena- en huurders van de Sint Ja- rfispassage overleggen over het offijderen van de overkap- og. Dat vindt de Partij Sou- Bg-Ritthem (PSR). Door het ughalen van de glazen overkap- ag wordt het gevaar op een on- iiroleerbare brand in de nau- winkelstraat in één keer «k teruggebracht. PSR dient een motie in over overkapping, die in de raads- fjjadering van donderdag be- adeld kan worden. „Het is (IEUWDORP - De Delta Red- bgshondengroep en de Lotus- oing Noord- en Midden-Zee- ud hebben allebei een cheque itvangen van 7750 euro. fc! geld is afkomstig van het be- Heerema in Vlissin- jfn-Oost, in samenwerking met nonmobil. 'erknemers van Heerema kon- Éi kandidaten voor de finan ce ondersteuning voordragen. 3e enige voorwaarde was, dat ikandiaten iets te maken had- femet veiligheid, te Delta Reddingshondengroep kipt met speurhonden bij het naar vermiste personen «binnen- en buitenland, li Lotuskring organiseert ram- aefeningen. Leden van de Lo- tsring spelen daarbij voor itoffer. Zij zijn daar spe- al voor getraind. geen agendapunt, maar we wil len dat de motie toch behandeld wordt. Brandveiligheid vraagt om snel handelen", zegt M. Wal raven-van der Sloot van de PSR. Bovendien, zegt ze, heeft het col lege van burgemeester en wet houders onlangs bepaald dat er uitgebreid onderzoek moet wor den gedaan naar de brandveilig heid in de panden. Het verwijde ren van de kap wordt in dat on derzoek niet betrokken. Het college wil onderzoeken wat voor juridische mogelijkhe den de gemeente heeft om bewo ners op te leggen in hun huis aanpassingen ter bevordering van de brandveiligheid te ver richten. Ook wil het college dat er nader wordt bekeken waar aan een koel-sprinklerinstalla- tie in de overkapping moet vol doen om het vuur niet van de ene naar de andere khnt van de Sint Jacobspassage te laten over slaan. Dure onderzoeken „Wij willen het college geen toe stemming geven om deze onder zoeken te doen. Eerst moet het met de bewoners overleggen over het weghalen van de kap. Het zijn dure onderzoeken, die mogelijk niet nodig zijn als de bewoners welwillend staan te genover de verwijdering van de kap." Wethouder C. de Keijzer, die on langs de verantwoordelijkheid voor de Sint Jacobspassage heeft overgenomen van burge meester A. van Dok-van Weele, zegt zich nog te moeten inlezen in de materie. „Voor mij is de verwijdering van de kap wel be spreekbaar. Waarom zou ik daar tegen zijn als dat de beste oplossing voor een brandveilige straat is?" Maar De Keijzer wil niet alleen over de verwijdering van de kap spreken. „Ik wil alle mogelijkhe den openlaten die tot een veili ger omgeving leiden. Daarover wil ik, net als de PSR vraagt, ook met de eigenaren overleg gen." Over de brandonveilige situatie in de Sint Jacobspassage wordt al enige jaren gesproken. De druk om het wonen en verblij ven in de overkapte winkel straat veiliger te maken, is groot. Sinds de cafébrand in Vo- lendam op 1 januari 2001, waar bij veertien jongeren om het le ven kwamen, zien gemeenten en brandweer intensiever toe op de brandveiligheid van openbare ruimten. De brandweer rapporteerde dat de Sint Jacobspassage een le vensgevaarlijke straat is. Vol gens de brandweer kan het vuur zich daar, net zoals in een tun nel, snel verspreiden. De over kapping zou de brand doen op laaien. Bovendien kunnen brandweerauto's de brandhaard niet bereiken. Vluchtwegen De Sint Jacobspassage heeft ruim tien jaar geleden niet al leen een overkapping gekregen, ook hebben winkeliers hun win kels uitgebreid door tussenmu ren te verwijderen. Door deze bouwtechnische ingrepen is het niet eenvoudig om vuur onder controle te krijgen. Ook zijn de vluchtwegen voor bewoners die boven de winkels wonen, onder de maat. De Sint Jacobsstraat kreeg een kap om het winkelen aantrekke lijker te maken. joorRolf Bosboom ÜPELLE - Een oplossing voor ia sluipverkeer door De Poel is 'ogniet in zicht. De betrokken Jartijen kunnen het niet eens mrden over de beste aanpak. lp de smalle wegen in het ge- tussen Goes en Heinkens- ind rijden nu te veel auto's op «malle wegen. Het gaat voor- om woon-werkverkeer. Door- iü ook veel fietsende scholie- 3 gebruik maken van de rou- ontstaan er regelmatig ge- ürlijke situaties. wegbeheerder, waterschap üfliwse Eilanden, studeert nu ;aren op een goede oplossing >r het sluipverkeer. De jong- ïvondst, de beruchte doseerin- wilatie ter hoogte van Hotel ■«.moest vorig jaar mei voor- «dbuiten gebruik worden ge- 8d na een reeks ongevallen en delingen. sluipverkeer moet dan gebeuren op de Sinoutskerkseweg, ter hoogte van deA58. De gemeente Goes hecht aan de tweedeling. Als het sluipverkeer in het totale gebied wordt ge weerd, zou dat een belemmering voor ontwikkelingen kunnen be tekenen, zoals de plannen voor een manege en een eventuele uit breiding van het bedrijventer rein De Poel. Door de overkapping zou een brand in de Sint Jacobssstraat snel in hevigheid toenemen, reden waar om de Partij Souburg-Ritthem bepleit de kap van de passage af te halen. foto Lex de Meester door Anita Janse MIDDELBURG - Tijdens de kampweek van De Helchersee- school uit Scharendijke draait alles om het nieuws. Hoe is het om verslaggever te zijn? Dat on dervonden de kinderen giste ren aan den lijve tijdens hun straatinterviews in de Middel burgse binnenstad. Elk jaar gaan de kinderen uit groep zeven en acht van basis school De Helchersee een week op schoolkamp. Die week staat dit jaar in het te ken van nieuws. Interviewen, nieuwsberichten schrijven en programma's presenteren: kort om, luieren is er niet bij voor de kinderen. Juf Winny de Ruiter legt uit waarom ze voor dit thema geko zen heeft. „Wij kijken iedere week met de klas naar het weekjournaal van de schooltv. Daaruit blijkt dat nieuws leeft onder de kinderen." De juf vindt bovendien dat er op school weinig aan communi catie wordt gedaan. Kinderen hebben slechts een paar keer per jaar een spreekbeurt of boekbespreking, en dat is vol gens haar te weinig om goed te leren formuleren. Wie nieuws boven water moet krijgen, moet vragen stellen. Dat valt nog niet mee, blijkt tij dens de straatinterviews die op de weekmarkt in Middelburg gehouden worden. Verhoor Zenuwachtig wordt naar een geschikte kandidaat gezocht tussen de honderden mensen. „Te druk!" of „Haast!", zijn veelgehoorde excuses van men sen die geen zin hebben in een ondervraging. Uiteindelijk is marktkoopvrouw Bierbooms Waarom mevrouw Bierbooms het zo leuk vindt om op de markt te staan, willen de journalisten-in- spe graag weten. „Omdat ik hier veel mensen zie en omdat ik altijd buiten ben", antwoordt de marktkoopvrouw. foto Lex de Meester van de confectiekraam bereid zich aan een verhoor te onder werpen. Alle voorbereidingen ten spijt, hebben de kinderen nu toch wat moeite met het ver zinnen van goede vragen. „Waarom vindt u het zo leuk om op da markt te staan?", vraagt Patricia. „Omdat ik hier veel mensen zie en omdat ik al tijd buiten ben", vertelt me vrouw Bierboonas geduldig. Twee kinderen schrijven nauw keurig op wat mevrouw ver telt. Steno hebben ze nog niet geleerd, daarom moeten sommi ge antwoorden een paar keer herhaald worden. Na een paar minuten kunnen ze echt niets meer bedenken en kan me vrouw Bierbooms weer aan het werk. „Je moet vriendelijk zijn tegen de mensen", zegt Zoë. „Maar je moet ook doorzettingsvermo gen en lef hebben", vult Joris aan. Hij voelt er wel iets voor om later journalist te worden, ware het niet dat hij een hekel aan spelling heeft. „Als verslag gever kun je zomaar op ieder een afstappen. Dat lijkt me leuk, vooral als het de minis ter-president is", vindt Joris. De kinderen vinden hun kamp- week geslaagd. Vooral het be zoek aan het provinciehuis viel in goede aarde. Daar mochten de kinderen in de vergaderzaal enkele mensen onderwerpen aan een vragenvuur. Maar het leukst van deze week vinden ze toch de bonte avond, en die ligt nog in het verschiet. BORSSELE - Op 26 april 1986 voltrok zich de ramp met de kerncentrale in Tsjernobyl. „Ik vind het eigenlijk wal gelijk om te zeggen, maar die ramp heeft destijds gehol pen in de strijd tegen de bouw van nieuwe kerncentra les", zegt Els Verhage van de actiegroep Stop Borssele. Maandag herdenkt de actiegroep bij de hoofdpoort van de kerncentrale in Borssele het grootste nucleaire onge luk uit de geschiedenis, pagina 12 waarschuwing met respect GOES - Een buizenstelsel door het huis voor de hamster, een cacaovrij paasei, regenjassen, niet één maar vier maal ontwormen per jaar, niets is de baasjes van tegenwoordig te veel om het hun huisdier naar de zin te maken. „Men sen willen het beste voor hun dier", aldus Ton de Witte, die in Goes een dierenspeciaalzaak heeft, pagina 17 niets te gek voor troeteldier MIDDELBURG - De Stationsbrug in Middelburg over het Kanaal door Walcheren is vandaag vanaf 11 uur een paar keer langdurig gestremd voor het wegverkeer. Tij dens de stremmingen worden proeven genomen met de vernieuwde looprail waarop de brug draait. Gedurende de proeven met de vernieuwde looprail wordt een groot aantal metingen verricht. De voetgangers kun nen gedurende de stremmingen met een pendelbus van de ene naar de andere kant van het kanaal. MIDDELBURG - Een 36-jarige Middelburger is gisteren in hoger beroep door het Haagse gerechtshof ontslagen van rechtsvervolging voor een geval van mishandeling en wegens bedreiging. De man wordt voor een jaar in een psychiatrisch zieken huis geplaatst. De opgelegde straf is gelijk aan de eis van hof aanklager mr. C. Haverkate en het eerdere vonnis van de rechtbank. De Middelburger randde op 9 juli vorig jaar op straat een vrouw aan en bedreigde haar vriend met een mes. Dezelf de dag werd de man nog agressief tegen een fietster. Volgens psychologen is de Middelburger volledig ontoere keningsvatbaar en hoort hij tijdelijk in een psychiatrisch ziekenhuis thuis. De man tekende hoger beroep aan omdat hij geen zin had in de gedwongen opname en het geestelijk beter met hem zou gaan. ningen en een seniorencomplex. Opvallend is verder de passage over Hansweertenaar Leen Pol derman bij een foto van de brand op het schip Damco dat in de Kruiningse buitenhaven lag. Polderman werd ruim een maand geleden zwaar mishan deld toen hij in zijn huis drie in brekers betrapte. Hij overleed la ter aan zijn verwondingen. De reddingsboten Zeetijger en Inkt vis van het bergingsbedrijf van Leen Polderman waren destijds als eerste ter plaatse bij de brand. Polderman zelf staat ove rigens niet op de foto. Het tweede deel Kruiningen in vroeger tijden is verschenen in een oplage van 750 exemplaren. „Daar blijft het bij. Er komt ze ker geen herdruk", zegt Bouw man. „Dus op is op." In het gebouw van Ons Boere- goed werd het eerste exemplaar gisteren uitgereikt aan de beken de Kruiningse dialectschrijver Bei Cok, die in het eerste deel al uitgebreid te bewonderen was op zijn fiets. Het boekje, dat is uitgegeven door Deboektant in Klaaswaal, is voor 19,95 euro te koop bij Bouwman audio en vi deo en de Cl000 in Kruiningen en bij de schrijver thuis, tele foon: 0113-382638. door Rob Paardekam KRUININGEN - Duizenden fo to's moeten er in de loop der tijd over Kruiningen en zijn bew9- ners zijn gemaakt. Paul Bouw man verzamelde de mooiste en bracht ze samen in het tweede deel van het boekje Kruiningen in vroeger tijden. Bouwman heeft de afgelopen twee winters aan de totstandko ming van het boekje gewerkt. Het eerste deel schreef hij nog samen met Cees van den Boven- kamp, maar deze keer deed hij het alleen. De ruim honderd fo to's komen voornamelijk uit het privé-bezit van oudere Kruinin- gers „Tekenend daarvoor is het feit dat misschien al wel zeven mensen bij wie ik thuis ben ge weest inmiddels zijn overle den", zegt de schrijver. Luchtfoto's Bouwman is bijzonder te spre ken over de diverse luchtfoto's in het boekje. Bijvoorbeeld die uit 1965 waarop het deel van de dorpskern dat in 2003 is ge sloopt te zien is. Het gaat om de bedrijfsgebouwen rond de Lan- geviele en de Achterstraat die plaats maken voor nieuwe wo- zeeuwse almanak Het was een alarmerend klin kend telefoontje dat onlangs binnenkwam bij het Vlissing- se kantoor. Of het klopte, zo klonk het aan de andere kant van de lijn, of op dat bureau een zekere heer J. werkzaam was. Zo ja, dan wenste men hem te spreken. En wel on middellijk graag. Want het be trof hier een kwestie van deli cate aard. Heer J. echter, verbleef op dat moment buitenslands - zaken reisje. En het moet gezegd: hij deed het daar des avonds, na af loop van afmattende zakendi- ners, niet slecht in de cocktail bar: met ongekende zwierig heid begaf hij zich tussen de dames aan de bar; dat zijn broeksband minder knellend zijn buikpartij omspande gaf hem extra zelfvertrouwen - kijk mij eens afgevallen zijn! Eén berichtje uit Vlissingen bracht hem weer met beide be nen op de grond. Het kwam van een medewerkster van een lokale stomerij. Of heer J. misschien onlangs zijn pak had laten reinigen en zo ja, of hij niet had gemerkt dat hij de verkeerde pantalon- had meegekregen. Dat heet geen afvallen, maar tegenvallen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 11