Huwelijk sluit periode af «3E» PZC Tijdelijk met gratis navigatie én airco. Uw voordeel: €2.275,-! Leven en stadhuis GRATIS NAVIGATIESYSTEEM yiabel Wisse Smit: van ideale schoondochter tot gangsterliefje donderdag 22 april 2004 7 Een aantal feiten over het paar en het prinselijk hu welijk. Mabel Wisse Smit: Mabel Wis se Smit is op 11 augustus 1968 in Pijnacker geboren als dochter van Florence Koo- man en Henk Los. Haar vader komt negen jaar later bij een schaatstocht op de Loos- drechtse plassen om het le ven. Twee jaar later her trouwt moeder 'Flos' met ver zekeringsman Peter Wisse Smit. In 1984 nemen Mabel en haar zusje Nicoline de naam van hun tweede vader aan. Er komt nog een derde dochter. Eveline. Peter Wisse Smit, directielid bij Erasmus Verzekeringen in Rotterdam, overlijdt in november 2000. Wisse Smit studeert in Am sterdam economie en politie ke wetenschappen. Ze loopt in 1993 stage bij de Verenigde Naties in New York en leert de Bosnische VN-ambassa- deur Muhamed Sacirbey ken nen. De daaropvolgende ja ren zet Wisse Smit zich, meestal aan zijn zijde, in voor de Bosnische zaak. Ze wordt directeur van de door haar zelf opgerichte Europese ac- tieraad voor vrede op de Bal kan en is mede-oprichter van de Nederlandse afdeling van War Child. Sinds 1997 werkt ze voor de filantroop George Soros, eerst voor zijn Open Society Institute in Brussel, en sinds kort in Londen. Johan Friso: Prins Johan Fri- so Bernhard Christiaan Da vid van Oranje-Nassau is op 25 september 1968 geboren in het Academisch Ziekenhuis in Utrecht. De tweede zoon van (toen nog) prinses Bea trix en prins Claus groeide op kasteel Drakensteyn op, ging in Baarn naar het lyceum, maar moest in 1980, toen zijn moeder koningin werd, van school verwisselen en verhui zen naar Den Haag. Na het vwo studeerde hij in Califor- nië, Rotterdam, Delft en Fon- tainebleau onder andere me chanical engineering, lucht en ruimtevaarttechniek en be drijfseconomie. De prins werkte als fellow bij McKin- sey en trad in 1998 in dienst bij zakenbank Goldman Sachs in Londen. Sinds 1 maart is hij in deeltijd werk zaam bij TNO Space in Delft. Titel: Prins Johan Friso en Mabel Wisse Smit trouwen za terdag 24 april - toevalliger wijs de geboortedag van 'stamvader' Willem van Oran je - zowel voor de wet als in de kerk in Delft. Door zijn hu welijk verliest Friso zijn plaats in de troonopvolging en zijn lidmaatschap van het koninklijk huis met de daar bij behorende titel 'Prins der Nederlanden'. Hij blijft prins van Oranje-Nassau en wordt tevens graaf van Oranje-Nas sau van Amsberg. Mabel mag zich na het huwelijk laten aanspreken met 'prinses', maar zelf krijgt ze die titel niet. Stadhuis: Het paar vertrekt zaterdag om 10 uur per auto van paleis Noordeinde in Den Haag naar het stadhuis op de Markt in Delft. Het stadhuis stamt uit het begin van de ze ventiende eeuw en ligt pal te genover de Nieuwe Kerk, de laatste rustplaats van de Oranjes. Burgemeester Hein van Oor schot (51) van Delft, die op 1 mei een andere baan aan neemt, voltrekt als ambte naar van de burgerlijke stand het huwelijk. De plechtigheid duurt van half elf tot elf uur. Oude Kerk: Om 11.30 begint de trouwdienst in de Oude Kerk aan het Heilige Geest kerkhof in Delft. De (korte) afstand tussen stadhuis, waar slechts een handvol gasten is uitgenodigd, en kerk wordt met auto's afgelegd. De dienst wordt geleid door do minee Carel ter Linden (70), die ook de huwelijken van de prinsen Willem-Alexander en Constantijn heeft ingezegend en de uitvaartdienst voor prins Claus heeft geleid. In de Oude Kerk, bekend als graf kerk van onder anderen de zeehelden Piet Hein, Maarten Tromp en schilder Johannes Vermeer, is plaats voor zo'n 1400 genodigden. Eregasten zijn koning Harald en konin gin Sonja van Noorwegen. De dienst duurt tot 13 uur. GPD (jnnr_Hans Jacobs Komt er dan nooit een einde aan?' Eind september vorig jaar is Mabel Wisse Smit ten ein de raad. Elke dag brengt nieu we'onthullingen' over haar ver leden. Dit alles omdat ze tegen- ever koningin en premier heeft jezwegen over de precieze aard 'an haar 'zeilcontacten' met rangster Klaas Bruinsma. Het óórdeel over Mabel is sindsdien jat milder geworden, maar de yam 'Bruinsma' kleeft voor al- ujd aan de hare. 3ij de aankondiging van haar lerloving met prins Johan Friso s 30 juni 2003 was ze nog de 'jeve en begaafde' schoondoch ter. die zoals koningin Beatrix a 'op geheel natuurlijke wijze yar plaats in de familie had ver- jverd'. Nauwelijks twee maanden later werd Mabel als het ware het pa leis uitgesleurd, op de mestkar fehesen en met pek en veren in gesmeerd. De aankomend prin ses heette opeens een maffia- meisje te zijn. Mabel Wisse Smit maakte via taai'vriendin Laurentien Brink horst eind 2000 op een feestje tennis met Friso, die altijd wat contactgestoord en teruggetrok ken overkwam. „Dat is slechts de buitenkant", aldus Mabel. Zij werkte voor multimiljardair en filantroop George Soros in arussel, hij bankierde bij Gold man Sachs in Londen. Het klik- k snel. Ze zagen elkaar vaker ea na een paar maanden vond Ma'oel de tijd rijp hem iets te •.stellen over haar verleden'. Het ging daarbij om haar stu dententijd, toen ze wel eens rng zeilen met drugshandelaar 3aas Bruinsma. Dat ze dat di- sct aanstipte was een bewijs dat Mabel over een goede en ge ldige politieke antenne be schikte. Ze begreep dat haar .Tiendschap met de crimineel te gen haar kon worden gebruikt jij een eventuele relatie met de prins. Het paar praatte er uitvoe- iig over. 'Het zou implicaties kunnen hebben voor het vragen van parlementaire toestem ming', bedacht ook Friso. De an tenne was echter nét niet pre cies genoeg afgesteld. Volgens hun vorig jaar oktober openbaar gemaakte brief aan premier Balkenende, besloot het paar vervolgens details over de verhouding tussen Mabel en de inmiddels vermoorde drugshan delaar voor zich te houden. Indien Mabel en Friso begrepen dat alleen al de associatie met Bruinsma voor ophef zou kun nen zorgen, is het echter moei lijk te vatten dat ze niet konden voorzien dat er wel eens iemand zou kunnen gaan praten. Mabel hoefde daarbij niet direct te den ken aan Bruinsma's voormalige lijfwacht Charlie da Silva ('Ik heb hem nooit ontmoet en her ken niets van de verhalen die hij vertelt'), maar wel aan studiege- notes. Op straat Die waren het tenslotte ook die in een gesprek met zakenblad 'Quote' vorig jaar zomer als eer sten repten over de contacten tussen de inmiddels vermoorde Bruinsma en Wisse Smit. Tenzij Friso tijdens de jaren dat hij in Londen werkte werkelijk alleen de financiële pagina's van de Britse kranten heeft gelezen, had hij moeten weten dat alles wat met de 'royals' te maken heeft, vroeg of laat op straat komt te liggen. En Mabel wist uit haar betrok kenheid bij de politiek op de Bal kan dat geen middel onbenut wordt gelaten om mensen zwart te maken. Die ervaring had ze in de jaren negentig tijdens de ja renlange vriendschap en relatie met de getrouwde Bosnische VN-ambassadeur en minister van buitenlandse zaken Muha med Sacirbey in ruime mate op gedaan. Sacirbey werd in maart 2003 zelfs opgepakt en in New York in afwachting van uitwij zing naar Bosnië in een cel gezet op basis van niet bewezen be schuldigingen van verduiste ring. Mabel Wisse Smit en prins Johan Friso foto ANP Hij zou geld van de Bosnische VN-delegatie hebben gebruikt voor persoonlijk gewin, of om te gokken dan wel om de 'Ser vische spionne' Mabel te onder houden. Welke versie wordt gebruikt, hangt af van de relatie van de aanklager tot de in onge nade gevallen Sacirbey. Ze is over haar ex-vriend ook niet anders gaan denken na zijn arrestatie. Integendeel, ze maak te gezamenlijke kennissen er op attent, om ze aan te sporen in actie te komen, „De rechter moet maar oordelen of hij schuldig is", meent Mabel. Over haar relatie met Sacirbey was Mabel naar eigen zeggen open hartig tegenover Balkenende. Ze moest hem overtuigen dat er geen valkuilen waren voor het koninklijk huis. Heel moeilijk zal het overigens niet zijn ge weest om de premier daarvan te overtuigen. Alles en iedereen was immers altijd vol lof over haar betrokkenheid en inzet bij en op de Balkan. Gezien de ervaringen op de Bal kan - de verdachtmakingen, het geruchtencircuit - en haar goe de reputatie is het stilzwijgen over de Bruinsma-connectie moeilijk te begrijpen. Ook als zich niets onbetamelijks heeft voorgedaan. Alles wat met de koninklijke familie te maken heeft, wordt nu eenmaal onder een vergrootglas gelegd. Een on schuldige vrijpartij (of die plaats heeft gevonden of niet) in het vooronder van Bruinsma's boot Neeltje Jacoba wordt dan al gauw, met terugwerkende kracht, een staatsgevaarlijke ac tiviteit. En als Mabel als activiste, net werkster pur sang en lobbyiste, één ding toch zeker had moeten wetenj is het wel dat je een een maal afgestoken verhaal niet meer zonder schade kunt veran deren of bijstellen. De afspraak die Friso en Mabel aan het be gin van hun relatie maakten, had daardoor onverwachte en verstrekkende gevolgen. Balken ende oordeelde dat hij 'onvolle dig en onjuist' was ingelicht over de contacten tussen Mabel en Bruinsma. Hij. voelde zich be drogen en besloot vorig jaar ok tober dat de vertrouwensbasis ontbrak om het parlement toe stemming te vragen voor het voorgenomen huwelijk. Apotheose Dat was de apotheose van maan den waarin met name Mabel door een hel is gegaan. „Er kwam een orkaan over me heen. Het was moeilijk staande te blij ven", zei ze op televisie. De idea le schoondochter werd een 'gangsterliefje' - en dat was nog de vleiendste omschrijving. De doodsteek voor haar reputa tie kwam van de Chileense moor denaar Charlie da Silva, die in een geruchtmakende televisie uitzending van Peter R. de Vries een andere lezing gaf van de 'zeilcontacten' met Bruinsma dan Mabel zelf. Mabel stond - schuldig of niet, 'ongelooflijke onzin of niet' - machteloos. Dumpen Friso, die probeerde zoveel mo gelijk buiten de publiciteit te blijven, kreeg van de roddelbla den het advies haar maar te dumpen. Dat deed hij niet, al overwoog het paar even om maar buiten Nederland te trou wen. Ook de koninklijke familie liet Mabel niet vallen. Integen deel. Mabel en Friso zetten hun plannen door, ook al zou Friso daardoor zijn lijn in de troonop volging verliezen. De aandacht gaat nu weer wat meer uit naar haar verdiensten en bijzondere kwaliteiten, al zal de 'affaire' al tijd aan haar blijven kleven. GPD advertentie Op alle Kia Rio modellen krijgt u tijdelijk een VDO Dayton navigatiesysteem t.w.v. 995,- inclusief radio/cd speler, Benelux cd-rom en afstandsbediening helemaal gratis! De Kia Rio is de ruimste gezinsauto in zijn klasse en biedt volop ruimte aan vijf inzittenden en hun bagage. De Rio 1.5 LS Ice is de meest compleet uitgeruste Rio en is tijdelijk gra tis voorzien van airco. Verder is dit model standaard uitgerust met stuurbekrachtiging, ABS en EBD, elektrisch bedien- bare ramen voor en achter, elektrisch bedienbare en verwarmbare buitenspiegels, twee airbags en een krachtige 1.5-liter motor. Dankzij de stootstrips en de spoiler op de 5-deurs heeft de Rio Ice een extra sportief uiterlijk. Maar dat is niet alles. Tijdelijk krijgt u ook het VDO Dayton navigatiesysteem gratis! U rijdt al een Rio Ice vanaf €12.995,-. Uw voordeel loopt op tot €2.275,-. Profiteer nu en ga zo snel mogelijk langs bij uw Kia dealer. Er is al een Kia Rio met gratis navigatie systeem vanaf €9.495.-. Meer informatie? Kijk dan op www.kia.nl KIA RIO VANAF €9.495,- 6 JAAR CARROSSERIEGARANTIE 3 JAAR VOLLEDIGE FABRIEKSGARANTIE 3 JAAR ROAD ASSISTANCE GOES AutoVermeulen, Pearyweg 6, 0113-561812 TERNEUZEN Kia Terneuzen, Mr. F.J. Haarmanweg 4, 0115-622722 "Verkoopprijzen incl BTW/B PM exd kosten deel I en II. excl verwijderingsbijdragek. lak Algebeeld model bevat opties legen meerpnjs Alle acties op de Ric zijn geldig t/m 30 juni 2004 Gemiddeld verbn.ik volgens 1999/'1 OIVEEC: 6,7 i'lOO kn U op 14,9 km tol 8.3 l'iOO kkm - op 12.1 km C02-uits1oo! van 158 tot 169 gflan Wijzigingen voorbehc-den E-MAIL: INFO@KIA.NL INTERNET: WWW.KIA.NL VDO Dayton MS 4100 t.w.v. €995,- Inclusief: - 4 x 40W radio/cd-speler - Benelux cd-rom - afstandsbediening

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 7