Ruzie over reizen VS escaleert Belgrado wil duidelijkheid over genocideconventie PZC Britten willen privacywet voor beroemdheden Doden en gewonden door autobom in Riyad Latijns-Amerikanen liever rijk dan vrij Rechter: Vlaams Blok is racistisch furoparlement daagt Commissie voor Hof van Justitie Oostenrijk heeft meeste jud-nazi's Botsing in lucht Dieren in nood Beiers bekritiseren biercensuur Doden door gaslekken China Radioactieve container in Siberië Bomen maximaal 130 meter hoog Venter verkoopt mensenvlees Gezin overlijdt bij poging tot redden konijntje donderdag 22 april 2004 •nrHettv van Rooij jflJSSEL - Voor het eerst yt(t het Europees Parlement bieren de Europese Commis- het dagelijks bestuur van de ffl voor het Europees Hof van .ilitie gedaagd. Het parlement •enit geen genoegen met de vereenkomst die Commissaris HENEN - In geen enkel land ionen zoveel vroegere nazi's van ernstige oorlogsmisda ad-orden verdacht, als in Oos- nrijk. Dat zei gisteren direc- Efraim Zuroff van het Si gn Wiesen thai Centrum in .Tiizalcm gisteren. Uei centrum begon tussen 1 15012003 en 31 maart 2004 166 iderzoeken naar vermoedelij- oorlogsmisdadigers. Van de mogelijke oorlogsmisdadi- s,die nooit zijn berecht, ver even er zestig in Oostenrijk, srtig woonden in de Verenig- Staten en negentien in Let- tod. Igens het jaarverslag is in istenrijk de afgelopen jaren eiland voor oorlogsmisdaden roordeeld en is geen enkel pro- begonnen. Wel begon de jus- lieer enkele gerechtelijke voor- ierzoeken tegen mensen die an oorlogsmisdaden worden dacht. ANP/DPA AMBURG - Twee gevechts- iiegtuigen van het Duitse leger ijn gisteren tegen elkaar gevlo- :-n en neergestort in Slees- Jijk-Holstein. 'wee inzittenden kwamen om, jee andere wisten zich in vei- te brengen met hun ihietstoel. De Tornado's crash- ;n op een veld bij de stad Gar ing. AP PRETORIA - Rivieren en moe rassen in Afrikaanse natuurge- iieden vallen steeds meer droog i'oor de aanleg van stuwmeren, Stt gebruik van het water voor groeiende landbouw en min- ier regenval door klimaatsver- ndering. Dit watertekort be- ïeigt alle zoogdieren. ANP Bolkestein heeft gesloten met de Verenigde Staten, waarin gere geld wordt wat de Amerikaanse autoriteiten mogen weten over vliegtuigpassagiers uit Europa. Het sluimerende conflict tussen het parlement en de Commissie over de privacy is daarmee op scherp gezet. Met 276 tegen 260 stemmen en 13 onthoudingen be sloot een verdeeld parlement gis teren het Hof te vragen om de omstreden overeenkomst tussen de EU en de VS te verbieden. Volgens het parlement heeft Bol kestein een overeenkomst geslo ten die de Europese burgers on voldoende bescherming biedt. De Amerikanen willen dat Euro pese luchtvaartmaatschappijen een groot aantal privé-gegevens over hun passagiers overhandi gen, waaronder het creditcard nummer, e-mailadres, maaltijd voorkeuren en verblijfsadressen in de VS. Als de maatschappijen dat niet doen, dan lopen ze kans op hoge boetes en dreigen ze hun landingsrechten in de VS te verspelen. Als het Hof de overeenkomst on gedaan maakt, dan kan de Ame rikaanse douane het leven van Europese vliegtuigpassagiers erg moeilijk maken. Europees Commissaris Patten voor Buiten landse Betrekkingen voorspelde lange rijen wachtenden op vlieg velden, omdat de Amerikaanse autoriteiten persoonsgegevens zullen opvragen bij binnen komst. De vliegmaatschappijen kunnen in de problemen komen omdat zij zonder overeenkomst in strijd handelen met de Euro pese privacywetgeving wanneer zij gegevens van passagiers aan de Amerikanen doorgeven. „Al lemaal chantage", reageerde D66-parlementslid Boogerd- Quaak, die als rapporteur in de kwestie het voortouw heeft geno men in de strijd tegen de Com missie. Legaliseren „Luchtvaartmaatschappijen ver strekken nu al de gegevens van hun passagiers en een overeen komst tussen de EU en de VS zou dat legaliseren. Dan leveren wij reizigers uit aan de Ameri kaanse wetgever. De Europese Commissie had allang zelf moe ten bepalen welke gegevens wij bereid zijn aan de VS te geven. Wij zijn niet tegen een overeen komst, maar wel op basis van ge lijkwaardigheid." Het parle ment is ook boos omdat de Euro pese Commissie zowel de natio nale parlementen als het Euro pees Parlement omzeild heeft bij het sluiten van de overeen komst. Het Hof in Luxemburg moet zich daarom eveneens uit spreken over de manier waarop de overeenkomst tot stand is ge komen. GPD Inwoners van Riyad verzamelen zich voor het verwoeste gebouw van de veiligheidsdienst. van onze redactie buitenland RIYAD - Door een aanslag met een autobom in de Saoedische hoofdstad Riyad zijn gisteren vier mensen omgekomen, onder wie twee agenten. Uit de officiële cijfers blijkt ver der dat 148 personen gewond raakten. Aanvankelijk was spra ke van zeker tien doden. Volgens het ministerie van Bin nenlandse Zaken zitten terroris ten achter de aanslag. Plaatselij ke media meldden dat het ver moedelijk om een zelfmoordaan- slagging. De explosie deed zich voor in een gebouw waar de veiligheids dienst is gehuisvest. Volgens ge tuigen reed de chauffeur het voertuig het pand binnen waar na het ontplofte. De veiligheidsdiensten leveren sinds een jaar slag met radicale moslims die het regime van de koninklijke familie omver wil len werpen. De afgelopen veer- van onze redactie buitenland LIMA - De democratie heeft de Latijns-Amerikanen tot nu toe niet gebracht wat ze hadden venvacht. Uit een on derzoek van de VN-ontwikke- lingsorganisatie UNDP blijkt dat 54,7 procent van de La tijns-Amerikanen bereid is een autoritair bewind te steu nen, als daardoor hun econo mische situatie zou verbete- Het onderzoek is uitgevoerd door een onafhankelijk team van deskundigen op het ge- i bied van Latijns-Amerika. De onderzoekers spraken met 231 Latijns-Amerikaanse lei ders, onder wie vrijwel alle huidige presidenten en voor- 1 malige staatshoofden die nog I inleven zijn. Verder zijn voor opiniepeilingen over democra tie twintigduizend mensen in de achttien Latijns-Ameri kaanse landen benaderd. In de jaren zestig en zeventig hadden tal van Latijns-Amen- kaanse landen autoritaire re gimes. Vandaag de dag zijn bijna alle leiders democra tisch gekozen. De democratie heeft de meeste Latijns-Ame rikanen echter niet de gewens te welvaart gebracht. Hun be steedbare inkomen is in de meeste gevallen niet toegeno men. Ook is nog altijd sprake van een grote kloof tussen arm en rijk. Bovendien heeft de democra tie geen politieke stabiliteit gebracht. De onderzoekers wijzen erop dat sinds 2000 vier Latijns-Amerikaanse pre sidenten werden gedwongen op te stappen. Verder functio neren tal van traditionele poli tieke partijen slecht. ANP door Thomas Verfuss DEN HAAG - Servië-Montene- gro wil van het Internationaal Gerechtshof (ICJ) duidelijkheid over de vraag of de genocidecon ventie in de jaren 1992 tot 2000 bindend was voor de autoritei ten in Belgrado. Daarom moe ten de hoogste VN-rechters uit spraak doen over hun bevoegd heid in de zaak die Belgrado aanspande tegen een aantal Na- vo-landen, waaronder Neder land. Dit betoogde de delegatieleider van Servië-Montenegro, Tibor Varady, gisteren in het Vre despaleis. Het was de derde dag van de hoorzittingen over de Na- vo-bombardementen op het toenmalige Joegoslavië in 1999. De gedaagde landen betwisten de bevoegdheid van het hof. Vooralsnog gaat het alleen om de ontvankelijkheid van de klacht van Belgrado en niet om de inhoudelijke behandeling. Bij het uiteenvallen van de So cialistische Federatieve Repu bliek Joegoslavië (SFRJ) begin jaren negentig ontstond ondui delijkheid over wat er met het VN-lidmaatschap van dat land gebeurd is. De 'nieuwe landen' Slovenië, Kroatië, Bosnië en Ma cedonië dienden een nieuwe aan vraag in en werden 'nieuwe' VN-leden. De in 'Klein-Joegosla- vië' achtergebleven deelrepublie ken Servië en Montenegro daar entegen vormden in 1992 de Fe deratieve Republiek Joegoslavië (FRJ) en claimden dat de FRJ ge woon het lidmaatschap van de SFRJ continueert. Andere VN-lidstaten accepteer den dat niet en zeiden dat ook Belgrado opnieuw het VN-lid maatschap moest aanvragen. Dat leidde tot een jarenlange im passe. Daaraan kwam een einde na de val van president Milose vic in oktober 2000. Diens opvol ger Kostunica diende een aan vraag in voor het VN-lidmaat schap en trad als nieuwe partij toe tot de genocideconventie. Belgrado wil van het ICJ duide lijkheid over zijn status in de ja ren 1992 tot 2000. Als het VN-hof achteraf verklaart dat Belgrado in die jaren geen VN-lid was en geen partij bij de genocideconventie, dan kan dat wellicht van pas komen in de ge nocidezaak die Bosnië in 1993 tegen Belgrado aanspande. Verdrag van 1931 Servië-Montenegro kwam giste ren ook weer op de proppen met het verdrag dat het toenmalige Koninkrijk Joegoslavië en het ijn onze redactie buitenland 'ENT - Het Vlaams Blok is 'huldig aan racisme. Het Hof n Beroep in Gent heeft dat gis- ftn bepaald, op basis van vor mingsprogramma's van de 'htamse politieke partij. In pam- •Iten had het Blok onder meer ••meld hoeveel procent van de Jilenlanders crimineel is. De achter sprak over het 'aanzet- lcn tot haat en discriminatie'. zaak was aangespannen :°or het Centrum voor Gelijk- '"•d van Kansen en Racismebe- 'njding en door de Liga voor Mensenrechten. Die meenden de anti-racismewet was overtreden. aams Blok-voorman Filip De- 1'iter reageerde woest op het Uffiis en noemde de uitspraak een politieke monoloog. „De de mocratie wordt de mond ge snoerd. De rechter heeft zich niet te bemoeien met een politie ke partij", zei hij. „Ik pik het niet als vertegenwoordiger van de derde partij van het land, dat wi] niet kunnen verkondigen wat we vinden. Wij zeggen wat mensen in de straat denken, na melijk dat er een allochtonen probleem is." Het Vlaams Blok beschouwt zichzelf als een natio nalistische partij die de Vlaam se eigenheid verdedigt. Wegens haar standpunten over buiten landers, boycotten andere poli tieke partijen het Blok. De par tij is daarom in geen enkele ge meente of provincie aan de macht.Na de uitspraak besloot het Vlaams Blok direct in cassa tie te gaan. Daardoor kan het Vlaams Blok toch deelnemen aan de verkiezingen in Vlaande ren op 13 juni. Als de partij in cassatie geen gelijk krijgt, dan begint het een nieuwe organisa tie met een andere naam. Racis tische partijen in België krijgen namelijk geen overheidssubsi die. Een ander gevolg is dat de Post mag weigeren de folders en brieven van de racistische partij te bezorgen. Het proces richtte zich formeel tegen drie stichtingen van het Vlaams Blok. Die zijn veroor deeld tot boetes van samen bijna 37.000 euro. Bij twee vori ge rechtszaken achtten de rech ters zich onbevoegd. Ze meen den dat het een politieke zaak was. Het Hof van Cassatie oor deelde echter dat de rechters wel degelijk bevoegd zijn en be val het proces opnieuw te doen, ditmaal in Gent. ANP FRANKFURT - De inwoners van Beieren hebben met gro te verontwaardiging gereageerd op het bericht dat zij tij dens de wereldkampioenschappen voetbal in 2006 in de stadions uitsluitend Amerikaans bier kunnen kopen. Som mige tegenstanders van wat de biercensuur wordt ge noemd, herinneren aan de gebeurtenissen in 1844, toen burgers, verontwaardigd over de verhoging van de bier- prijs, de brouwerijen bestormden en het interieur kort en klein sloegen. De Duitse krant Frankfurter Allgemeine Zeitung meldde gisteren dat het Amerikaanse concern Anheuser-Busch het exclusieve recht heeft verworven bier in de stadions te verkopen. ANP PEKIG - In China hebben zich dinsdag twee nieuwe be- drijfsongelukken voorgedaan met giftig gas, terwijl de au toriteiten nog bezig waren met de nasleep van een explo sie van chloorgas in een chemische fabriek in het zuidwes ten van het land, die aan negen mensen het leven kostte en 150.000 mensen op de vlucht joeg. De Chinese media berichtten gisteren dat drie mensen zijn overleden door lekkage van waterstofcyanide in een goudsmelterij in een voorstad van Peking. Er waren tweeëntwintig gewonden. AP MOSKOU - Langs een snelweg in Siberië is een metalen doos gevonden die radioactiviteit uitstraalt ter waarde van 2800 microröntgen. Dat maakte het Russische minis terie van Noodsituaties gisteren bekend. De normale om gevingsstraling bedraagt vijftig microröntgen. De container, twintig bij twintig centimeter groot, werd dinsdag gevonden langs de weg tussen Jekaterinboerg en Tjoemen, in het westen van Siberië. AP LONDEN - Bomen kunnen maximaal 130 meter hoog worden. Hoger kan door de zwaartekracht het water in de stam met komen. Dat schrijven wetenschappers van de universiteit van Noord-Arïzona in de Verenigde Staten in het Britse wetenschappelijk tijdschrift Nature. De geleerden hebben voor hun onderzoek vijf van de acht hoogste bomen ter wereld beklommen, waaronder de 113 meter hoge recordhouder, een sequoia in Humboldt Red woods State Park in het noorden van Californië. Zij ont dekten dat hoe hoger de boom is, hoe moeilijker het water naar boven gaat. ANP/DPA MEXICO-STAD - De politie in de Mexicaanse staat Mi- choacan heeft een straatventer gearresteerd die mensen vlees stopte in de tamales die hij op straat verkocht. Dat heeft de krant Milenio gisteren gemeld. Na een tip vond de politie in het huis van de straatventer de resten van een vermoorde man. Sommige lichaamsde len waren gekookt en klaar voor verwerking in de tam ales. Deze in pannenkoeken van maïsmeel gewikkelde in grediënten, waaronder vlees, zijn een typische lekkernij van Morelia, de hoofdstad van Michoacan. ANP/AFP foto AP tien dagen ontdekte de politie vijf auto's beladen met explosie ven. Bij aanslagen op woonwijken in Riyad kwamen vorig jaar mei en november meer dan vijftig men sen om. ANP/AFP/RTR Koninkrijk der Nederlanden in 1931 sloten. Volgens Belgrado gold dat nog steeds in 1999 tij dens de Navo-bombardemen- ten. Op basis van dat verdrag kan het ICJ zich uitspreken over de rechtmatigheid van de Neder landse deelname aan die bom bardementen, betoogde de dele gatie van Servië-Montenegro gisteren in het Vredespaleis. Nederland meent dat het ver drag in 1999 niet meer gold. Over de rechtsopvolging van de FRJ als verdragspartij in plaats van de SFRJ waren toen nog geen afspraken gemaakt. Belgra do daarentegen beroept zich nu op een aanbod daartoe dat Den Haag in 1997 deed. Maar vol gens het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken was Belgrado op dat aanbod in 1999 nog niet ingegaan en was er dus geen akkoord. ANP door Esther Gotink LONDEN - Het begint er op te lijken dat het Britse ko ningshuis, Naomi Campbell en David Beckham het gaan winnen van de tabloidindus trie. Ze krijgen in elk geval steeds meer gelijk van het Britse volk. Gisteren werd een onderzoek gepubliceerd waaruit blijkt dat veel Brit ten voorstander zijn van een privacywet, die de publicatie van tekst en foto's over het privé-leven van beroemdhe den voorgoed moet verhinde ren. Volgens een enquête van opi niebureau ICM wenst 69 pro cent van de Britten dat de pri vacy van de koninklijke fami lie, voetbalhelden, popsterren en topmodellen beter wordt beschermd. Ze zien graag een wet die garandeert dat pri- vé-momenten privé blijven. Het is een opmerkelijke reac tie van een natie die de afgelo pen weken smulde van alle schandalen rond voetballer David Beckham. De enquête werd gehouden naar aanlei ding van deze mediahype. Beckham zou zijn vrouw Vic toria buitenechtelijk hebben bedrogen. Tientallen pagina's vulden zich met getuigenis sen van de vermoedelijke mai- tresses Rebecca Loos en Sa rah Marbeek. Slechts 11 pro cent van de Britten zegt te ge loven dat er een 'legitiem pu bliek belang' was gediend met deze publicaties, 85 pro cent meent zelfs dat de affai res onvermeld hadden moe ten blijven. Roem gaat in Groot-Brittannië sinds jaar en dag gepaard met spiona- ge-activiteiten van tabloidre porters en paparazzifotogra- fen. Topmodel Naomi Camp bell vecht - tevergeefs - tegen de bemoeizuchtige media sinds The Daily Mirror haar betrapte bij een afkickcen trum, terwijl ze altijd had be weerd geen drugs te gebrui ken. Oplagecijfers schoten omhoog toen prins Charles werd verdacht van biseksuele escapades, de getrouwde voet- balcoach Sven Goran Eriks son het deed met tv-persoon- lijkheid Ulrika Johnsson en ex-voetballer George Best ga ten bleek te drinken in zijn nieuwe lever. De gierende verkoopcijfers maakten het weinig plausibel dat de Britten een privacywet zouden steunen. Mogelijk is het een signaal dat een natie bevlekt met roddel en achter klap toe is aan enige zelfcen suur. De tabloids mag hypo crisie en dubbele standaards worden verweten, de realiteit is dat het hele Britse volk er een handje van heeft. Toen News of the World met het Beckham-verhaal kwam, schoot de verkoop omhoog. Volgens The Guardian beves tigt de enquête dat Britten gek zijn op een goed schan daal, maar zich intussen ver stoppen achter een 'gordijn van fatsoen' door af te geven op de publicatie erover. GPD Vlaams Blok-leider Filip Dewinter (r) tijdens de rechtszaak in Gent. foto Francois Lenoir/EPA HONGKONG - De reddingsac tie voor een konijntje heeft een drie leden tellend gezin in het westen van China het leven ge kost. Het huisdier was van de tafel ge sprongen toen de vrouw des hui zes aan het borstelen was. Het ging er vandoor en viel in een gierput, meldde de in Hongkong verschijnende krant China Dai ly gisteren. De vrouw daalde via een ladder in de put af om het konijntje van de verdrinkingsdood te red den, maar werd onwel door de damp. Haar man en haar zoon snelden te hulp, maar raakten bewusteloos. De reddingsdienst slaagde er niet in de drie levend uit de put te halen. ANP/DPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5