Opgebrand op je zevenendertigste Hulst moet veel meer zijn dan een toeristenstad PZC Teba Nationaal sereens Eerste aanzet voor plan centrum Hulst Opwaarderingsplan Aardenburg bekend Eddy viert drankvrij decennium Rommelmarkt Rode Kruis Werkstraf voor verbergen kinderen Kaartverkoop Mega Party loopt storm KOM NAAR ONZE SHOWROOM AMBIANCE Livingstoneweg 8, Goes, tel.: (0113)22 22 31 www.tebazonwering.nl donderdag 22 april 2004 214 de Dubbele Poort gesloopt. Ook de 'kruidentuin' is gesaneerd. De eerste aanzet van het plan wordt donderdag 6 mei gepre senteerd en geeft een indruk van de bedoelingen in het ge bied. De presentatie omvat geen details. Deze worden in een vol gende fase nader uitgewerkt. Aan de hand van de plattegron den wordt het voorstel tot herin richting per gebied toegelicht, ondersteund door enige sfeer beelden. De openbare informatiebijeen komst is donderdag 6 mei om 19.30 uur in de centrale hal van het stadskantoor in Hulst. De eigenaren, huurders, gebrui- HULST - Het Rode Kruis in Hulst houdt vrijdag 30 april van af 8 uur een rommelmarkt op de parkeerplaats van 't Kruispunt, het Rode Kruisgebouw aan de Tabakstraat in Hulst. Naast het rondstruinen over de rommelmarkt kunnen bezoekers zich ook laten informeren over de activiteiten van de Hulster af deling van het Rode Kruis. Zo als bijvoorbeeld reanimatie. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren dt 40-jarige inwoner van Land graaf voor het onttrekken van zijn jonge kinderen aan het ge zag van de moeder veroordeeld tot zes maanden voorwaardelij. ke gevangenisstraf en 240 uur werkstraf. De man wist zijn dochters vat drie en vijf jaar oud ruim eet jaar verborgen te houdenjw zijn ex-vrouw en voor de pot tie. De kinderen werden op 29 ja nuari vorig jaar in Kruiningen door de politie bevrijd uit hun benarde positie. Ze woonden bo ven een shoarmazaak, De man woonde in Sluiskil toen hij een relatie aanging met de vrouw. Deze liep uit op een echt scheiding. Na de echtscheidin werden de meisjes op 5 deem ber 2001 door de rechtbank toe gewezen aan de moeder. De vader kwam dezelfde q nog in actie. Hij nam de kinde ren mee en hield ze van die af verborgen. door René Hoonhorst TERNEUZEN - Er knallen za terdag geen champagnekurken in huize Verkeste in Terneuzen. Maar feest is het wel, want de heer des huizes is tien jaar van de drank af en dat mag gevierd worden. Eddy en Ineke hebben de uitno digingen voor vrienden, beken- :den, familie en hulpverleners ruim een week geleden de deur uit gedaan. Hoewel Eddy al een decennium geen druppel alco hol meer heeft gedronken, is hij nog elke dag dankbaar dat hij de kracht vond om de drank te Jaten staan. En ook al weet 'ie zeker dat hij niet in oude fou ten zal vervallen, wetenschap pers en hulpverleners blijven er op hameren dat in tijden van te genslag de fles blijft lonken. Dat Eddy ondanks zijn gamme- ;le lichamelijke gesteldheid en enigszins depressieve inslag zich redelijk gelukkig voelt met vrouw en honden, mag dus al een wondertje heten. Waarschuwen Eddy wil graag de wereld ver tellen over zijn drankloosheids- jubileum. Niet om mee te po chen bij de AA, de Anonieme Alcoholisten. Nee, Eddy wil waarschuwen. Wil met het ver tellen van zijn verhaal vooral overmoedige jeugdigen behoe- i den voor de vallen waarin hij is getrapt. De stoerheid van 'een kratje per dag' verschrompelt snel als een sterke kerel al op ■zijn 33-ste voor honderd pro cent wordt afgekeurd. Halver wege de pensioengerechtigde leeftijd al uit het arbeidsproces gedonderd, opgebrand, versle- ten. Hij had de leus van de Stichting Ideële Reclame zelf kunnen verzinnen. Drank maakt meer kapot dan je lief is. De ontwikkeling tot alcoholist ging bij Eddy iets anders dan bij anderen. Er stond thuis al tijd al veel drank op tafel en Ed dy kon vanaf zijn twaalfde ge woon aanschuiven. Zijn ouders moedigden hem zelfs aan een biertje mee te drinken 'omdat het zo lekker is'. Eddy was al lesbehalve een 'stuudje' en be zocht na de lagere school alleen de Levensschool voor één of twee dagen in de week. Voor de rest werkte hij als een paard ('vergis je niet, een alcoholist kan een bepaalde tijd heel wat verstouwen en wil ook nie mand laten weten dat-ie een probleem heeft') in de horeca en de vishandel. Als afwashulp, tuinman, hulpkok, kortom ma nusje van alles. Na het werk Twee pilsjes na het werk (op één been kan je niet lopen) was normaal en een paar pinten voor het eten hoorden erbij. Toen Eddy aan het eind van zijn tienerjaren zelfstandig ging wonen, liep het helemaal uit de hand. Onder invloed maakte hij verschillende keren brokken met zijn auto, hij bena derde mensen agressiéf, schold en tierden, om de ellende te ver geten, begon hij de volgende dag vaak met een biertje. „De black-outs volgden elkaar op, ik was 's morgens bang om te horen wat ik de vorige avond nou weer had uitgevreten." Dat het zo niet langer kon, wist Verkeste dan ook al een tijdje toen hij op een morgen opeens in elkaar zakte. „Mijn ouders waren er toevallig. Maar mijn conclusie dat het een teken van boven was, een signaal dat ik er mee op moest houden, wim pelden ze gewoon weg. 'Stop pen, dat kan jij helemaal niet jongen', zeiden ze." Hij luisterde deze keer niet naar zijn ouders, maar besloot dat 24 april 1994 de laatste dag was geweest dat Eddy Verkeste een flesje bier of een glaasje 'korte drank' aan zijn mond zet te. De huisarts, het ZCAD, specia listen, buren, een dominee, ve len stonden voor Eddy klaar om hem de belofte aan zichzelf te laten houden. Maar dat voor kwam niet dat hij ruim een jaar ontzettend ziek was en tot de dag van vandaag een lichame lijk wrak is. Hij probeerde na een paar jaar weer werk te vinden, maar baantjes als hulp in een verzor gingshuis en medewerker van een Wereldwinkel bleken voor zijn uitgeputte, versleten lichaam te veel. Vier jaar geleden werd Eddy dan ook geheel afgekeurd. „En hier zit ik dan op mijn 37-ste, thuis." Klagen wil hij niet, want tenslotte heeft hij zijn le ven gedeeltelijk zelf verwoest. „Ik ben blij dat ik een vrouw heb die van me houdt en ik woon in een gezellig huis. Maar er staat hier wel een ladenkast vol medicijnen. Ik moet de hele dag door alle soorten pillen slik ken om mijn lichaam aan de praat te houden. En zelfs dan heb ik af en toe nog last van toe vallen, waarbij ik zonder aan leiding in elkaar zak. Ik wil an dere mensen, vooral jongeren, dan ook op het hart drukken om niet dezelfde fouten te ma ken als ik." Bang Eddy is bang voor alcohol en, hoewel hij er niets tegen heeft dat anderen af en toe drinken, hij wil iets van die angst graag overbrengen op anderen. Want: „Mensen die zich bewust zijn van wat te veel alcohol met hen kan doen, zullen zich minder snel te buiten gaan." Ondanks zijn gammele lichamelijke gesteldheid en enigszins depressieve inslag voelt Eddy Verkeste zich nu gelukkig met zijn vrouw Ineke en de honden. foto Wim Kooyman door Frank van Cooten HULST - In Hulst wordt er reik halzend naar uitgezien. Het cen trumplan voor het noordweste lijk deel van de binnenstad. De eerste aanzet voor de herinrich ting van het gebied is inmiddels gereed. Het herinrichtingsplan heeft de naam 'De Nieuwe Bier kaai' gekregen. Sinds het afhaken van project ontwikkelaar BAM eind 2002 werkt het gemeentebestuur aan een nieuw plan voor het noord westelijk deel van de binnen stad. Verpaupering ligt op de loer of heeft inmiddels toegesla gen. Het gebied voor de herinrich ting wordt omsloten door de Bierkaaistraat, Vismarkt, Frans van Waesberghestraat, Klooster gang, Minderbroederstraat en Dubbele Poort. Inmiddels is een aantal verpauperde panden aan kers en omwonenden van het be. treffende gebied ontvangen hirvoor een persoonlijke uitnodig ging- Voorafgaand aan deze informa tiebijeenkomst worden diezelf de dag ook de gemeenteraad en de besturen van ondernemers ganisatie Hulst Reynaertstad. MKB Hulst, Stichting Bezoek kersmanagement Hulst en de Oudheidkundige Kring De Vier Ambachten geïnformeerd ove de eerste aanzet van 'De Nie^ Bierkaai'. De gepresenteerde aanzet v™ het plan wordt besproken in de openbare vergadering van de raadscommissie Ruimte op dins dag 18 mei in de raadzaal van het stadhuis. Deze vergadering begint om 20.30 uur. Het is de bedoeling dat de ge.' meenteraad op donderdag 3 juni een besluit neemt over het plan 'De Nieuwe Bierkaai'. door Jean-Lou de Gucht 6n Conny van Gremberqhe HULST - Hulst moet nieuwe economische impulsen zoeken in toerisme en recreatie. Dat is de uitkomst van een onderzoek van de Wetenschapswinkel van de Universiteit van Tilburg. Het onderzoek mag dan wel afkom stig zijn van de Universiteit van Tilburg maar of deze studie het predikaat wetenschappelijk ver dient is de vraag. HULST - Ruim tachtig procent van de kaarten voor de Mega Party, dit weekeinde in de Hei- kantse manege, is al verkocht. Tijdens het tweedaagse dans feest is per dag plaats voor ruim tweeduizend bezoekers. Voor het eel'st is het mogelijk om in de manege af te rekenen met de Chipknip, zowel bij de kassa als bij de consumptiebon nen. De speciale gast die aan staande vrijdag zal optreden is Mr. Philips, beter bekend als D-Rock van het danceduo 2 Brothers on the 4th Floor. Op za terdag zullen Radio 10 Gold en diskjockey Thorvald de Geus ac te de présence geven. Voor Megaparty in de manege is nog een beperkt aantal kaarten té' krijgen op de voorverkoop adressen of via www.partid.nl. De gemeente Hulst kan met de conclusie wel uit de voeten. Hulst kwijnt al jaren weg. Ge meente en ondernemers probe ren gezamenlijk het tij te keren. Allerlei grootschalige projecten zoals het centrumplan, Klooster- zande aan zee en De Tuin van Hulst zijn de revue gepasseerd. Rode draad in alle plannen is het toerisme. Hulst ziet zo lang zamerhand wel in dat de tijden van het kooptoerisme voorgoed voorbij zijn. Enkele jaren gele den kwam Hulst met het Toeris tisch Ontwikkelingsplan (TOP) naar buiten. Fase een van het TOP bestond uit het restaureren van een aan tal monumenten. De tweede fa se wilde een koppeling tot stand brengen tussen de koopstad en de cultuurhistorie van het zeven- tiende-eeuwse centrumstadje. In de derde fase moest de na druk liggen op het actief promo ten van de stad. Vorig jaar heeft Hulst meege daan aan een onderzoek naar de Zeeuwse identiteit van het Bu reau voor Toerisme Zeeland (BTZ). Moeten wij Hulst promo ten als Reynaertstad of als het gezellige vestingstadje, wilde Hulst weten. Wat is ons onder scheidend vermogen? Bundeling Een rapport, speciaal geschre ven voor het werkbezoek van een delegatie van de Duitse zus- tergemeente Michelstadt enkele maanden geleden, stond ook in het teken van toerisme. 'De tijd dat een fraaie stad zichzelf ver kocht, is al lang achter ons en er dient actief beleid gevoerd te worden'. In het plan ligt de na druk op bundeling en afstem ming van promotieactiviteiten door alle belanghebbende par tijen. Verder wordt gezocht naar nieuwe activiteiten voor Hulst. De samenstellers van het rapport constateren dat de voor delen van een aantal sterke pun ten van Hulst, de zondagmiddag openstelling, de meubelzaak Morres, de Vlaamse sfe'er in Hulst en de vele evenementen, stukje bij beetje wegvallen. Als je Hulst wilt verkopen zul je meer moeten bieden dan het geen de bezoeker nu te wachten staat in de stad. De entourage is perfect, maar wat heb je de be zoeker meer te bieden dan een wandeling over de wallen, een bezoek aan de basiliek en 'Bourgondisch genieten' op het terras op de Grote Markt? Na een paar uur is de bezoeker uit gekeken. Waarom geen winkel tjes waar allerlei snuisterijen te koop zijn, kunstzaken of ate liers? Met busladingen naar het Verdronken Land van Saefting- he gaan is ook geen optie. De be zoekersaantallen zijn daar ge koppeld aan een maximum. Toe risme in het Land van Hulst blijft hoe men het wendt of keert toch kleinschalig. Als Hulst echt als toeristvriende- lijke plaats aan de weg wil tim meren, zou het geen kwaad kun nen om het verblijfsklimaat in de binnenstad te verbeteren. Maak een gedeelte van de stad verkeersluw, sluit de Gentse straat af op momenten dat er veel bezoekers zijn. En maak bo vendien een elektronisch par- keerverwijssysteem, dat bezoe kers naar nog vrije parkeerplaat sen in de stad moet leiden. Zorg eens voor een plek waar fietsers hun rijwielen kunnen stallen en probeer bezoekers ook eens op een fiets te krijgen om stad en ommelanden te ver kennen. Organiseer als stad (ge meente en ondernemers) eens evenementen die niet per defini tie portemonneegericht zijn. Op cultureel vlak is het Land van Hulst niet bepaald rijkelijk be deeld. Belgen De Hulster beleidsmakers zou den er voorts verstandig aan doen om al het promotioneel ge weld niet richting Belgen te la ten rollen. De Hulstenaren zelf beginnen zich namelijk nu al af te vragen of de binnenstad eigen lijk wel van en voor hen is. Om bijna dagelijks te moeten lezen dat de gemeente slecht bij kas zit en dat zij - de burgers - de te korten via belastingaanslagen en parkeergelden moeten op brengen, terwijl de gemeente wel geld heeft om met allerhan de fratsen de Vlaamse kooptoe rist te blijven lokken, gaat zo langzamerhand de Hulstenaren ook de keel uithangen. Het lokaal bestuur en de plaatse lijke ondernemers horen het im mers niet alleen toeristen naar de zin te maken. De Hulsten aren willen ook wat voor hun be lasting. door Frank Gijsel AARDENBURG - De opwaarde ringsplannen in het kader van het project 'Sporen trekken door West-Zeeuws-Vlaanderen' werden gisteren tijdens de jaar vergadering van de stadsraad Aardenburg gepresenteerd. Een klankbordgroep bekijkt sinds oktober vorig jaar hoe de kikkerstad verder uitgebouwd kan worden tot een toeristisch centrum. Het wensbeeld van de bewoners bevat een groot aantal elementen uit de rijke geschiede nis van de stad. Zo kan het oude stratenpatroon duidelijker in beeld gebracht worden. Het pas heringerichte Kaaiplein moet kindvriendelijk worden ingericht. Er liggen plannen om op het plein een kog ge als speelboot voor de jeugd aan te meren. De Weststraat kan volgens de plannenmakers meer centrumwaarde uitstralen door het aanbrengen van vaan dels, waardoor de looproute van de Markt naar het Kaaiplein meer geaccentueerd wordt. Het Marktplein op zijn beurt leent zich goed voor een inrich ting in Romeinse stijl met ele menten als een waterorgel, fo rum met mozaïekvloeren voor zien van kolommen en waterpar tijen. Het betreden van het plein kan via een aantal traptreden. De Markt zou voor meerdere functies gebruikt moeten kun nen worden. De Marktstraat voorzien van een middenberm met enkele bomen maakt de toe gang aantrekkelijker en vriende lijker voor de voetganger.Veel aandacht vraagt de werkgroep voor het verder herstel van de wallenstructuur, met parkeer- onthaalkamers waar bezoekers informatie kunnen krijgen over de historie van Aardenburg en een verwijzing naar de kern met zijn historische elementen. De verbinding tussen de Elder- schans en de Kaai is voor verbe tering vatbaar. Zo zouden er on derweg een aantal belevingspun- ten kunnen worden aange bracht. Wethouder R. Lentfaar deelde mee dat in 2005 geld beschik baar komt voor de uitvoering van de eerste fase van de op waardering van Aardenburg. Ruime keuze in zonwering, Serres en veranda's markiezen, rolluiken, raamdecoraties Snelle levering, vakkundige montage en garagedeuren Romazo garantie Kunststof kozijnen ZONWERING 3 3 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 50