Vanunu na achttien jaar uit cel PZC bezoek tandenborstelbrigade PZC Zendtijd Waterdichte controle AOW'ers zitten in de nesten na op leden schietclubs is bijna onmogelijk Atoomtechnicus en klokkenluider is nog geen vrij man 22 april 1954 donderdag 22 april 2004 door Ad Bloemendaal Voor sommige Israëliërs is hij een klokkenluider, maar de meesten noemen hem een verra der. Atoomtechnicus Mordechai Vanunu, die in 1986 Israëlische kernwapengeheimen verkocht aan The Sunday Times, verliet gisteren de gevangenis. Hij heeft zijn straf van achttien jaar cel tot de laatste dag uitge zeten, grotendeels in eenzame opsluiting. Maar zijn vrijlating betekent niet dat hij vrij man is. De Israë lische overheid ziet in Vanunu nog steeds een gevaar voor de staat. Daarom wordt hij vanaf nu 24 uur per dag in de gaten ge houden, krijgt hij geen pas poort, mag hij niet met buiten landers spreken of voet in bui tenlandse ambassades zetten, mag hij geen e-mails verzenden en mag hij zonder toestemming het stedelijk gebied van Tel Aviv niet verlaten. Vanunu was een buitengewone gevangene. In pacifistische krin gen in vooral Groot-Brittannië en de VS heeft zich rond hem een cultus ontwikkeld, die in Is raëlische media wel omschre ven is als 'de Vanunu-sekte'. Zo'n honderd aanhangers, on der wie actrice Susannah York, zijn naar Israël gereisd om hun held welkom te heten bij de poorten van de Shikma-gevan- genis in Ashkelon. Anderen, on der wie toneelschrijver Harold Pinter, filmactrices Emma Thompson en Julie Christie, en klokkenluider Daniel Elsberg (van de Pentagon Papers) heb ben felicitaties gestuurd. Teleurstelling Maar Vanunu's supporters wacht een teleurstelling. Hij mag immers niet zonder specia le toestemming met buitenlan ders spreken, en het is onwaar schijnlijk dat voor de aanhan gers van de Vanunu-sekte een uitzondering zal worden ge maakt. Hoe Israël de restricties wil afdwingen is nog onduide lijk. Het vergt een klein leger veiligheidsagenten en een begro ting van vele miljoenen. Een deel van de maatregelen geldt voor een half jaar, de rest voor een jaar. Maar vormt Vanunu daarna geen veiligheidsrisico meer? Sommige commentatoren vra gen zich af of de veiligheids dienst misschien wil dat Vanu nu de restricties schendt, zodat hij binnen de kortste keren weer achter de tralies zit. De meeste Israëlische media noemen de restricties absurd en onverstandig. „Vanunu heeft zijn straf uitgezeten. Iedere ver dere poging hem het zwijgen op te leggen zal alleen maar bijdra gen aan zijn status als symbool en aan de campagne die zich rondom hem heeft gevormd", schreef het dagblad Haaretz. Niet iedereen is overtuigd door het argument dat Vanunu méér weet dan hij aan The Sunday Ti mes heeft prijsgegeven. En dan nog is het de vraag wat zulke in formatie na twintig jaar nog voor waarde heeft. Onder de buitenlanders die Vanunu opwachtten was Peter Hounam, die het opzienbarende verhaal in The Sunday Times schreef, verlucht met een gete kende doorsnee van Israël s kern centrale bij Dimona met onder grondse kenwapenfabriek. Op grond van die gegevens bevestig den kernfysici het vermoeden dat Israël ongeveer tweehon derd kernwapens moet hebben. Hounam heeft de afgelopen ja ren een intensieve, maar van Is raëlische kant uiteraard gecen sureerde briefwisseling met Vanunu onderhouden. Nog steeds vraagt hij zich af of hij er goed aan heeft gedaan diens naam in zijn publicaties te noe men. Had hij het niet gedaan, dan was Vanunu misschien niet door de verleidelijke 'Cindy' (de nu in Florida wonende Mos- sad-agente Shirley Bentov) van Londen naar Rome gelokt en daar ontvoerd naar Israël. Hounam denkt dat de restric ties die Vanunu zijn opgelegd moeten voorkomen dat deze meer onthult over die ontvoe ring. Anderen menen dat de maatregelen vooral te maken hebben met de blunders die de veiligheidsdiensten hebben be gaan in de jaren dat Vanunu in Dimona werkte. In zijn vrije uren studeerde hij filosofie aan de Ben-Gurion Universiteit in Be'ersheba en wie hem kende wist dat hij con tacten had met radicaal linkse en Arabische organisaties. Maar om onduidelijke redenen nam de veiligheidsdienst daar geen notie van. In een recent in terview in zijn cel vroeg Vanu nu zich trouwens af hoe men hem in de kerncentrale zo lang in dienst heeft kunnen houden. Twee weken geleden interview den vertegenwoordigers van het gevangeniswezen Vanunu in zijn cel. De videoband van het gesprek 'lekte uit' en zou afgelo pen weekeinde worden getoond op de Israëlische televisie, zon der Vanunu's toestemming. De procureur-generaal stak daar echter op het laatste ogenblik een stokje voor. Een geluidsband is wel uitge zonden, kennelijk omdat de overheid Vanunu's vijandige houding wilde duidelijk maken door zijn krasse uitspraken. Zo omschrijft hij islam en joden dom als 'primitieve godsdien sten' (hij bekeerde zich in 1985 tot het christendom), zegt hij dat Israël plaats moet maken voor een Palestijnse staat, raadt hij zijn familie aan terug te ke ren naar hun geboorteland Ma rokko, en verklaart hij te hopen dat de centrale in Dimona het zelfde lot treft als in 1981 de in aanbouw zijnde kerncentrale bij Bagdad. Die werd door de Is raëlische luchtmacht platge bombardeerd. GPD WÊKÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊMÊ De Israëlische klokkenluider en atoomtechnicus Mordechai Vanunu klimt bij zijn vrijlating op het hek van de gevangenis Ashkelon. foto Pavel Wolberg/EPA Vroeger was alles beter in omroepland. per omroep een duidelijke kleur, passend in de betreffende maatschappelijke zuil. Die herkenbaarheid moet snel worden hersteld. Zo lij ken in het kort de jongste gedachten van het Chris ten Democratisch Appèl over de nabije toekomst van de publieke omroep. Het CDA volgt niet de lijn van de commissie-Rinnooy Kan, die wil dat de raad van bestuur van het publieke bestel ingrijpt in de programmering en betere samenwerking af dwingt. De christen-democraten houden het b stuur kort aangelijnd en pleiten er juist voor d de omroepen naar eigen inzicht maximaal kleur be kennen. CDA-fractievoorzitter Maxime Verhc wil desnoods naar Duits model pluriformiteit af dwingen. Hoe dreigend dat ook klinkt, het bi o stelde standpunt van zijn partij biedt de omroepen wel kansen. De publieke omroepen krijgen nu zendtijd op sis van de omvang van hun aanhang. Behalve le den tellen daarbij ook abonnementen op tv-gids mee. Als een kijker het programmablad van e omroep kiest omdat het zo handig is ingedee maar verder niets met deze omroep heeft, telt hij toch mee bij het bepalen van de zendtijd. Zo is het 'tientjeslidmaatschap' ontstaan. Als een kijker de tv-programma's in zijn krant voldoende vindt, telt hij helemaal niet mee. Het CDA heeft hiervoor een praktische oplossing. De partij wil voortaan slechts de echte leden tellen, niet de abonnemen ten. De prijs van een lidmaatschap mag daarbij geen belemmering zijn. Een symbolische euro is ge noeg. Deze aanpak zou voor de omroepen mooie uitdaging zijn. Want veel eerlijker kan de slag om de zendtijd niet worden gestreden. Ofn zouden omroepverkiezingen moeten houden. En de wens om minder eenheidsworst te zien, zal pro grammamakers als muziek in de oren klinken. De CD A-visie op de publieke omroep is interes sant, maar niet afdoende. Het grootste probleemis niet de verdeling van zendtijd, maar het draagvlak voor de bekostiging van het publieke bestel als to taal. Wie herkent nog de kwaliteit die ver van com mercie en zendtijdkwesties ontstaat? Afgelopen zondag beantwoordde een van de publieke omroe pen de simpele vraag: 'Wat doen we met onze ouders?' Dat leverde een zeer indrukwekkende1 avond televisie op, die helemaal niets te maken heeft met kleur of eigenheid. Aan de bestendiging; van dit soort programma's dragen de CD A-ideeën te weinig bij. De man die donderdag in Tiel drie mensen en zichzelf dood schoot was lid van een schietver eniging en bezat een legaal vuur wapen Letten ze bij zo'n club op de geestelijke stabiliteit van de leden? „We nemen natuurlijk geen psychologische test, af. door Flip Versteeqh Hoe is het mogelijk dat ie mand die kennelijk met gro te psychische problemen kampt in het bezit is van een wapenver gunning? Appie J. uit Dode- waard was al geruime tijd be hoorlijk gestrest, onder meer omdat zijn vriendin was ver trokken. Die scheiding, na een elf jaar du rende relatie, ging niet zonder slag of stoot. Er ontstond be hoorlijke bonje over de verde ling van gezamenlijke spullen en de ruzies liepen zó hoog op dat de politie er enkele malen aan te pas moest komen om de gemoederen te sussen. Of daarbij ook agressie aan de orde was is niet helemaal duide lijk. Volgens de politie sorteer de de bemiddeling succes en wa ren beide kiftende partijen daar na weer in staat tot 'normale omgang'. De materiële angels werden uit de scheiding ge haald. Onbekend is of de politie ten tij de van die ruzies wist dat de 31-jarige Dodewaarder een (le gaal) vuurwapen thuis had lig gen. Winkelcentrum Dat alles speelde zich begin dit jaar af. Een paar maanden na dien, vorige week donderdag, stak Appie J. zijn pistool bij zich, samen met voldoende mu nitie, en liet zich naar het win kelcentrum aan de Kwelkade in Tiel brengen. Daar zou volgens een tip die hij had gekregen zijn ex deze koopavond aan het win kelen zijn. Even later maakte hij met gerichte schoten een eind aan de levens van drie men sen en doodde hij daarna zich zelf. Voordat iemand actief lid van een schietvereniging kan wor den, vindt er wel een zekere screening plaats. „Bij ons", zegt secretaris Paul van den Brink van Schietvereniging Paul Kruger in Opheusden, „kom je echt niet zomaar binnen. Je moet je om te beginnen laten in troduceren door iemand die al lid is. Als introducé draai je een tijdje mee en dan wordt er geke ken hoe je je gedraagt. Of je bij voorbeeld naar alle trainingen komt en goed mee schiet." Bij SV Paul Krüger - overigens niet de club waar Appie J. bij zat - is het gebruik dat na een half jaar wordt beoordeeld of het aspirantlid definitief wordt toegelaten. Daaraan komt een ballotage door een speciale com missie aan de orde. Van den Brink: „We letten dan op allerlei aspecten rond de per soon van zo iemand. Nee, een psychologisch onderzoek kun nen wij natuurlijk niet laten uit voeren. Maar we kijken wel of 'ie goed bezig is. En zo nodig kunnen we een beroep doen op de KNSA, de Koninklijke Ne derlandse Schutters Associatie. Daar kunnen ze eventueel meer over een persoon nazoeken. Of hij bijvoorbeeld bij een andere vereniging een geschiedenis heeft. Raar genoeg kunnen we voor dit soort gegevens niet bij de politie terecht." Plichtplegingen Aan de aanschaf van een vuur wapen komen vervolgens ook heel wat plichtplegingen te pas. Wil een lid van de schietvereni ging een wapen aanschaffen, dan moet dat via de club gebeu ren. De politie zal pas een ver gunning (die 'wapenverlof' wordt genoemd) afgeven wan neer de vereniging een gunstig advies heeft verstrekt. Vervol gens is het lid gebonden aan strenge voorschriften, zoals bij voorbeeld de verplichting om het wapen thuis in een stalen kluis te bewaren. „En daar zijn we bij onze vereni ging heel erg precies in", zegt de secretaris van Paul Krüger. „Laatst hadden we nog een akk efietje met. iemand die een onge luk met zijn auto kreeg. De poli tie kwam erbij en die zag toeval lig dat er patronen in de wagen lagen. Dat mag absoluut niet en we hebben deze man daarom op staande voet geschorst. Veilig heid gaat bij ons voor alles Maar of je daarmee voorkomt dat iemand rare dingen met zijn wapen doet, weet ik niet." GPD Af en toe samen zijn voor de ge zelligheid, uit liefde of puur voor de mantelzorg. Alleenstaan de AOWers durven nauwelijks nog relaties aan te gaan. Want voor je het weet heb je de tan denborstelbrigade op je dak en word je van uitkeringsfraude be schuldigd. doorThea van Beek Zeven jaar kenden Tilly de Vries (61) en Herman Groot jan (73) elkaar. Ze hadden het leuk samen: elk weekeinde brachten de weduwe en weduw naar met elkaar door en in de week ook nog een dagje. Verder woonden beiden in hun eigen huis, vijf kilometer van elkaar verwijderd. Hun lat-relatie (living apart to gether) verliep jarenlang zon der problemen. Tot op een vroe ge maandagmorgen de sociale recherche bij Tilly de Vries op de stoep stond. „Ze hebben het hele huis van top tot teen door zocht", vertelt Grootjan. „Later gingen ze ook mijn huis onder zoeken. M'n koelkast zat vol le vensmiddelen, in de wasmachi ne lag nog wasgoed en ook de vuilnisbak was vol. Toch een be wijs dat ik ook thuis woonde. Maar dat schreven die sociaal rechercheurs niet op." Na zes uur verhoor op het poli tiebureau waren beiden zo murw dat ze een verklaring on dertekenden die volgens Groot jan niet klopte. Dat hadden ze beter niet kunnen doen. De rech ter oordeelde dat het paar een gezamenlijke huishouding vorm de. Grootjan moet 21.000 euro aan te veel ontvangen AOW te rugbetalen' en De Vries zelfs 72.000 euro voor te veel ontvan gen ANW (Algemene Nabe staandenwet). Hun relatie is duor de hele affaire inmiddels op de klippen gelopen. „Alles is kapot gemaakt en ik krijg de schuld, want mijn dochter heeft ons bij de Sociale Verzekerings bank (SVB) verraden", aldus flei-man Grootjan. De Vries en Grootjan zijn niet de enigen die in de problemen zijn gekomen met hun alleen- staandenpensioen. De ouderen bond Anbo ontving het afgelo pen jaar ruim zevenhonderd te lefoontjes van angstige AOW' ers die zeggen niet te weten aan Alleenstaande AOW'ers durven nauwelijks nog relaties aan te gaan. welke richtlijnen ze zich moe ten houden. De regelgeving van de SVB is zo onduidelijk dat mensen geen idee hebben of ze nu wel of niet een gezamenlijke huishouden voeren. Uit angst voor de financiële gevolgen dur ven veel ouderen zelfs geen rela ties meer aan te knopen. Duidelijke informatie ont breekt; op de internetpagina van de SVB staat de uitleg ver stopt tussen 'de meest gestelde vragen'. Van samenwonen is vaak al sprake als mensen bij el kaar eten, het huishouden doen of klusjes verrichten. Ook een gezamenlijk huishoudpotje kan daarop duiden. Niet zelden zijn het buren, familie of kennissen die de SVB tippen over samen woners. „We kijken naar de financiële verstrengeling van mensen en of ze inderdaad apart of onder één dak wonen", legt M. Ter louw van de SVB-afdeling op sporing uit. „De wet spreekt over 'merendeels bij elkaar ver blijven'. Dat is dus vier of meer dagen per week. In de praktijk zie je dat mensen afwisselend bij de een of de ander thuis wo nen. Om problemen te voorko men adviseren wij altijd wijzi gingen in de levenswijze aan de SVB te melden." Mantelzorg Ook mantelzorgers komen vaak onbedoeld in de problemen. Zo als de twee echtparen die al veertig jaar bevriend waren. Ze steunden elkaar door dik en dun, ook toen de partners van Elly Verhaar (77) en Wim Nauta (69) overleden. Wim is ernstig ziek en op het sterfbed van zijn vrouw beloofde Elly hem op te vangen. Nauta: „Ze hield die belofte. Omdat ik 's nachts trauma's heb en niet al leen durf te zijn, blijft ze hier 's nachts slapen. Overdag is ze ge woon thuis." In feite hadden beiden beter een schriftelijk contract kunnen maken en de hulp kunnen melden bij de SVB. Nu werd de hulpvaardig heid het tweetal noodlottig. De sociale recherche onderzocht beide woningen van boven tot VERKIEZINGEN - Ruim vijf miljoen Nederlanders zijn naar de stembus gestapt om te stemmen voor de Provinciale Staten. De landelijke cijfers wijzen uit dat de Katholieke Volkspartij zich na de inzin king van 1952 heeft hersteld. De PvdA groeit en de AR-par- tij verliest terrein. In de samen stelling van de Zeeuwse Sta ten heeft een kleine verschui ving plaatsgehad. De zetel van de Middenstandspartij is naar de PvdA gegaan. ONGELUK - Een militair uit Hansweert is met zijn vriendin betrokken geraakt bij een on geluk met een vrachtwaga. Beiden kregen een lift van de chauffeur en tijdens de rit nam de Zeeuw het stuur over v de vermoeide bestuurder. Het voertuig raakte vervolgens van de weg, ramde een stenen borstwering en stortte op de spoorbaan. De militair, die geen rijbewijs had, en zijn vriendin kwamen met de schrik vrij. De chauffeur werd zwaargewond afgevoerd. LENING - De Amerikaanse re gering zal de Europese Kolen- en Staalgemeenschap een le ning verstrekken van ongeveer 100 miljoen dollar. foto Joris den Blaauwen/GPD onder en Elly en Wim werden uren verhoord. Nauta: „Ze drongen aan toe te geven dat we samenwoonden. Dat kon ik niet, want het was niet zo. Ik heb zelfs medische verklaringen van de huisarts en cardioloog dat ik 's nachts niet alleen mag zijn. Maar onder druk hebben we uiteindelijk toch een verklaring onderte kend dat we samenwoonden." Onlangs deed de rechter uit spraak: Elly moet 21.000 euro terugbetalen en Wim 20.000. Daar bovenop kwam voor elk een boete van 3000 euro wegens valsheid in geschrifte. Hun AOW voor alleenstaanden is om gezet in een gehuwdenuitke ring. Wim: „We hebben nooit gewe ten dat dit niet mocht, anders had ik het wel gemeld bij de SVB. Het voelt als een schande, want nog nooit had ik schulden of ben ik met justitie in aanra king geweest." GPD De namen van de gedupeer den zijn op verzoek veranderd. Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationpark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 .E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454647 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag) per maand: 19,45 per kwartaal: 56,60 per jaar: €217.00 Voor toezending per postgeldteen E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v lezersservice, Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,20 zaterdag: 1,70 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax:(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Internet: www.pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concem De do®"1 I aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebiuikt voor on» (abonnementen)admimstrane en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pre ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig gese'ecte^- J de derden Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bi|: PZC. Postbus 31,4460 AA Goes Behoort tot WeGeNeR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 4