Sluis winnaar zwembadkwestie PZC PZC Euregio verstrekt bijna twee miljoen voor projecten Bevrijders mogen geëerd worden 13 Groeve Nieuw-Namen raakt in de vergetelheid Eigenaar Lievens moet bad IJzendijke openhouden Meimarkt in Sas van Gent Kerkhof voor reuzen en zeemonsters Betere positie grensarbeiders Auto gestolen in Cadzand Hulst verwart strand en zandbank Bomenhaag Negotieplein Clinge rïT Jongens gewond door ongeluk agenda donderdag 22 april 2004 Hnnr Frank van Cooten jflEUW-NAMEN - De groeve in Nieuw-Namen raakt in de vergetelheid. Beheerder Ri chard Bleijenberg betreurt dat. De groeve ligt er weer prach tig bij. Het is alleen zo jammer dat daar steeds minder aan dacht voor is. Zo staan we niet eens in de gemeentegids." Ook de schoolgaande jeugd weet de weg naar de geologi sche schatkamer niet meer te vinden. „Op de Nederlandse middelbare scholen is in de aardrijkskundelessen bijna geen aandacht meer voor geolo gie. Excursies naar de groeve van Nieuw-Namen worden daarom bijna niet meer gehou den. Maar we krijgen nog wel bezoek van Vlaamse scholie ren." De gemeente Hulst zou in de ogen van beheerder Bleijen berg ook in de promotionele sfeer best meer aandacht aan de groeve mogen besteden. „De groeve en de waarde daarvan wordt ondergewaardeerd. Vo rig jaar is nog een pot uit de bronstijd gevonden terwijl in de binnenstad van Hulst grote commotie ontstaat over de vondst van een potscherf. De groeve is en blijft gewoonweg een bijzondere plek waar best meer aandacht voor mag zijn." Aandacht voor de groeve is er wel bij een internationale groep geologen. Deze groep ver blijft momenteel in Luik en be zocht de groeve gisteren. Met name de wormgangen van 2,5 miljoen jaar geleden in relatie tot de bijzondere insecten die momenteel in de groeve verblij ven, werden bekeken. „De groeve herbergt veel bij zondere insecten", zegt Bleijen berg. „De groene specht is daar blij mee want die is zich hele maal aan het volvreten." tonr Raymond de Frel IJZENDIJKE - De kantonrech- ler in Terneuzen heeft de ge meente Sluis grotendeels in het gelijk gesteld in de arbitrage aak tussen de gemeente en eige- aar F. Lievens van het open lucht zwembad op het terrein tan partycentrum Mauritshof in ij IJzendijke. >ade partijen verschilden van •ening over de interpretatie ie 3 het contract dat de toenma- gemeente Oostburg en Lie- 3S na privatisering van het csembad in 1990 sloten over jet openhouden van het bad. lievens vond dat hij het recht tad het zwembad gesloten te souden nu hij geen jaarlijkse «rgoeding meer ontvangt. Tus- 30 en 2000 kreeg hij als ei genaar van de Mauritshof een gemeentelijke bijdrage van 127,000 euro. De gemeente vond jat Lievens ook na 2000 ver plicht was het zwembad open te houden. Het conflict sleepte drie jaar, saama beide partijen vorig jaar sim besloten tot arbitrage. In fe il bniari vroeg de kantonrechter :e gemeente en Lievens nog- rsals te praten over de interpre- •sievan het contract. „Wij heb- 3 toen voorgesteld dat Lie- as het zwembad in ieder geval 2014 zou openhouden. Dat o voor hem onbespreekbaar, nama we de kantonrechter hebben ingeschakeld", al ts wethouder accommodatiebe- ktL. Wille. üsrechter nam de eis van de ge- sente Sluis gisteren groten- SAS VAN GENT - Onderne- strsvereniging SAS organiseert ralgende week zaterdag voor de sintigste keer de 1 meimarkt iSasvan Gent. itn 14 tot 22 uur staat het cen- run van Sas vol met meer dan 80 kraampjes van handelaren Nederland, België en Duits- imd. 2j verkopen onder andere leder- exclusieve kleding, woon decoraties voor binnen en bui tel, fantasiejuwelen en kunst werken uit China. Ook verschillende Sasse winke- ragen hun steehtje bij. Zo ajn er onder andere demonstra ties broodbakken en make-up. foor de kinderen staan er ver skillende kermisattracties opge steld. REDACTIE zeeuws-vlaanderen Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 <530 AC terneuzen Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Ba rem an Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 - hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 <460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: °800-0231231 °P maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur deels over. „Alleen een dwang som van 1500 euro per week (of een gedeelte van een week, met een maximum van 150.000 euro) dat het zwembad dicht blijft, is niet in de uitspraak meegeno men. Wel moet Lievens de pro ceskosten betalen", weet Wille. Ook blijkt volgens de wethou der uit de uitspraak dat het voor Lievens in de toekomst lastig zal zijn om het zwembad door 'onvoorziene omstandigheden' gesloten te houden. Wille: „En eventuele verliezen die hij nu heeft door het openhouden van het zwembad op rustige dagen, zijn ook geen excuus. Ten tijde van het contract heeft hij im mers voor een symbolisch be drag een stuk grond gekregen, dat hem winst heeft opgele verd." Wille vindt de termen 'winnaar' en 'verliezer' in deze kwestie ver keerd. „Ik ben vooral blij dat er nu duidelijkheid is. Mijn hu meur verandert geen moment door dit soort dingen, maar voor de gemeente Sluis ben ik een blij mens." Eigenaar F. Lievens wilde geen gisteren geen commentaar ge ven. „Ik bezin mij op een reac tie", deelde hij mee. ZAAMSLAG - Het Europees Parlement heeft ingestemd met een reeks wijzigingen in de verordeningen die grens overschrijdende arbeid regelen. Met die nieuwe regelge- ving is er meer rechtszekerheid voor grensarbeiders op het vlak van pensioenen, gezondheidszorg en arbeidsonge schiktheid. De regelgeving is echter pas vanaf 2006 van kracht. Niettemin toonde D66-Europarlementariër J. Boogerd uit Zaamslag, die lang geijverd heeft voor betere regelgeving voor grensarbeiders, zich verheugd met de aanpassingen. Boogerd pleit er wel voor om op termijn een expertise^ groep in te stellen, die moet toezien of de Europese regel geving wel naar behoren wordt uitgevoerd. CADZAND - Op de Koolsweg in Cadzand is in de nacht van dinsdag op woensdag een zilvergrijze Opel Vectra ge stolen. Het kenteken is TY-89-PY. De waarde van de auto is niet bekend. OSSENISSE - Het Hulster college van burgemeester en wethouders stond op de achterste benen toen het ministe rie van Verkeer en Waterstaat bekend maakte dat er een vergunning tot het ontgronden van de Westerschelde zou worden aangevraagd. Hulst was van zins meteen bezwaar te maken tegen het, wat het college dacht, afgraven van het strandje bij Ossenisse. Het was immers zo'n mooi strandje. Later bleek dat het college zich de zaken verkeerd had voorgesteld. Het ging het ministerie niet om het strandje van Ossenisse, maar de Platen van Ossenisse, een zand bank in de Westerschelde. CLINGE - Aan het Negotieplein in Clinge wordt momen teel een bomenhaag geplant. De haag vormt de scheiding tussen verhardingen en groenvoorziening langs de 's-Gra- venstraat en wordt aangeplant tussen de rijbaan en het parkeerterrein. De bomenhaag is onderdeel van de twee de fase van de reconstructie van 's-Gravenstraat. De dorpsraad heeft zeggenschap gehad over de bomen haag. Het plan is aan hen voorgelegd en ze hebben ermee ingestemd. De kosten voor de haag bedragen ongeveer tweeduizend BRESKENS - Bij een ongeval aan Port Scaldis in Bres- kens zijn afgelopen dinsdag omstreeks 20.50 uur twee jon gens gewond geraakt. Een 15-jarige jongen uit de gemeen te Sluis reed op de brommer en raakte in een bocht de macht over het stuur kwijt. Hij botste tegen een lantaarn paal aan en liep daarbij een hoofdwond en een gebroken been op. Zijn bijrijder, een 16-jarige inwoner uit Oostburg, liep een enkelblessure op. Beide jongens zijn met de ambulan ce overgebracht naar het ziekenhuis in Oostburg. Verder bleek dat de jongen op een onverzekerde brom fiets reed. Afgedankte carnavalsattributen bij het haventje van Walsoorden. foto Peter Nicolai door Wout Bareman door Sheila van Doorsselaer WALSOORDEN - Een gekroon de koning zonder lijf, een rond slingerende enorme hand, een onthoofde reus en een groene draak met gaten. Het is een troep op het parkeerpark voor carnavalswagens in Walsoor den. Voor de gemeente Hulst is de maat vol. Opruimen die han del. Jaren geleden was het in Oost-Zeeuws-Vlaanderen alle dagen carnaval. Op veel plek ken waren kleurige praalwa gens te zien die geparkeerd ston den achter boerenschuren. Vaak stonden ze er 's winters in, maar was er in de oogstperiode geen plaats meer voor ze en werden ze buiten geplaatst. En zo had het buitengebied er een aantal attracties bij; roze oli fanten of een metershoog rij dend kasteel van papier maché. Nog voor deze tijd, tot in de ja ren tachtig, waren de leutwa- gens in het open landschap een zeldzaamheid. Wagenbouwers maakten dan elk jaar een nieu we wagen, terwijl de oude werd afgebroken. De laatste twintig jaar gaat er echter zoveel geld in de praalwa gens zitten dat verenigingen het hele jaar door onderling poppen en onderdelen ruilen, kopen en verkopen. De wagens moesten daarom ergens worden gestald en als er binnen geen plaats was, dan maar buiten. De gem'eente vond het maar niks, die felgekleurde wagens overal. In 2000 werd verordon neerd dat carnavalsverenigin gen die in de zomer geen stal ling hebben voor hun oude of nieuwe wagens hun materieel op het vrachtwagenparkeerter rein bij het viaduct Den Eeck (tussen Walsoorden en Klooster- zande) moesten neerzetten. Aldus geschiedde, maar de loca tie bleek niet te voldoen, omwo nenden klaagden steen en been. Twee jaar later maakte de ge meente bekend het voormalige slibdepot aan de Walsoordense haven geschikt te zullen maken voor de opslag van de leutwa- gens. De wagenbouwers werden verplicht hun wagens daar te staÜen na carnaval. Vergane glorie Wat eigenlijk een kleurrijk en vrolijk uitziend park zou moe ten zijn, is nu niets minder dan een carnavalswagenkerkhof. Van diverse onderstellen is al leen nog maar roest over, in vele poppen en ornamenten zitten grote gaten en flarden stof han gen in de omheining. De meeste wagenonderdelen zullen hoogst waarschijnlijk nooit meer mee doen in een stoet. Zij hebben hun mooiste tijd lang geleden al gehad. Het is vergane glorie of ze werken niet meer. Dat was onlangs ook de Hulster wethouder E. de Deckere opge vallen. Hij heeft er bij de wagen bouwers op aangedrongen het terrein aan de haven netjes te houden. Alle bouwers krijgen zeer binnenkort een brief waar in hen gevraagd wordt binnen twee weken hun rotzooi op te ruimen. Alleen de nog bruikba re wagens en onderdelen mogen blijven staan of liggen. De rest moet weg. Ziet de gemeente na de verstre ken tijd nog steeds carnavals- troep", dan gaat de gemeente er zelf met de bezem doorheen. STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Kaarten bieden en handvaardigheid: De Halle, 14.00 uur: Kaarten en biljarten; 14.00 uur: Solo dansen; 19.30 uur: Tref punt. 13.00 uur: Kaarten en biljarten; 14.00 uur: Zangkoor; BIERVLIET - Annelot ter Walle, 14.0 16.30 uur; OSB soos met kaarten, sjoe len en biljarten; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur KBO gymnastiek en biljarten; 13.30 uur: AN- BO hobby - handwerk bijeenkomst; 19.45 uur: Bingo; GRAAUW Gemeenschapshuis, 13.30 uur: Kaarten bieden; HEIKANT t Heike, 13.15 uur: Kaarten; 13.30 uur: Volksdansen; HENGSTDIJK - Café 't Jagershuis, 14.00 uur: Kaarten; HOEK - De Lovenhoek, 9.00 uur: Bridge; 13:30 uur: Biljarten, kaarten en soosmiddag; HULST De Lieve, 10.00 uur: Gymnas tiek; 13.00 uur; Biljarten; 13.30 uur: Koersbal en handwerken; 19.00 uur; Li ne dance; Reynaertcollege Gildenstraat, 19.00 uur: Bewegen en sporten voor (ex) hartpatiënten; KLOOSTERZ ANDE Rozenhof. 10.45 uur: Meer bewegen voor ouderen; LAMSWAARDE Cafe de Lamsoren, 13.30 uur: Schieting voor ouderen; OOSTBURG - Den Hoekzak, 13.30 uur: Koersbal en sjoelen voor ouderen; OSSENISSE Hof ter Nesse. 9.45 uur: Meer bewegen voor ouderen; PHILIPPINE - De Schotse Hoek, 18.30 uur: Pergamano voor de jeugd en teken club; SAS VAN GENT - De Roselaer, 9.30 uur: Callanetics; 10.00 uur: Karakter pop pen, 13.15 uur: Tekenen; 15.30 uur: Techniek bijeenkomst: De Speye. 19.00 uur: Bridge: SLUISKIL - Het Meulengat, 13.30 uur: SWOS koersbal, kaarten, canasta, biljar ten competitie dames; 18.00 uur: Kinder cabaret Het Talent; 19.00 uur: Jeugdca- baret Het Talent; 19.30 uur: Blaaskapel Ein Prosit en toneelgroep Sempre Avan- ti; ST.JANSTEEN - De Warande, 9.30 uur: Computeren seniorenweb; 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur; Computeren se niorenweb; 14.30 uur; Ouderensoos Derde Jeugd; 15.30 uur: Kreatieve Vor ming kinderatelier tekenen; 19.00 uur: Engels; TERNEUZEN - De Veste, 13.30 uur: Handwerken, soos, canasta en biljarten; 19.00 uur: Bridge; De Hoeve, 20.00 uur: Kaarten; VOGELWAARDE - t Gelaag, 13.30 uur: Koersbal; WESTDORPE - Café 't Polderken, 13.30 uur: Jokeren; Concordia, 13.30 uur: KBO kaarten en bingo; 19.00 uur: Tafel tennis; ZAAMSLAG - Dorpshuis, 9.30 uur: Ae robic; 10.30 uur; Volkdansen; 13.00 uur Kaarten en biljarten; 14.00 uur: Hand werken; ZUIDDORPE t Kaaike, 10.30 uur: Yo ga; 13.45 Koersbal; De scholieren luisteren bij het oorlogsmonument naar de Last Post. foto Wim Kooyman door Jeannette Vergouwen HULST - Ze lopen, danig onder de indruk, in stil le optocht naar het oorlogsmonument aan de Gla cis in Hulst. De vertegenwoordiging van leerlin gen van de brugklas en tweede klas herdachten gisteren de bevrijding en ook vond de overdracht van het monument plaats. „Ik vond het een indrukwekkende plechtigheid", stelt brugklasser Sander de Bruijn uit Axel. Hij heeft goed geluisterd naar de voorbereidende les sen. „De mensen die ons jaren geleden bevrijd heb ben. mogëh best eens geëerd worden." Elk jaar dragen de tweede klassers de zorg voor het monument in Hulst over aan de eerstejaars leerlingen. Een symbolische overdracht, maar wel een ernstige. In het Reynaertcollege luisterden de aanwezigen, waaronder zes leden van de Bond van Wapenbroe ders, naar de toespraken. Eerst werd door C. d'Hont een gedicht voorgelezen van Tessa Lansu. Burgemeester J.F. Mulder refereerde aan de vier vrijheden van president Roosevelt en rector A van Balen onderstreepte nog eens het belang van leven in vrijheid. Er werden zeven stellingen uit de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens voorgelezen en het Wilhelmus gezongen. Daarna liepen de leerlingen en de genodigden naar het monument aan de Glacis, waar een bloemstuk werd neergelegd en iedereen een mi nuut stilte in acht nam. TERNEUZEN - De Euregio Scheldemond heeft aan vijf pro jecten in de grensregio ruim 1,7 miljoen euro toegekend. Er is geld uitgetrokken voor projec ten als De Schelde Natuurlijk, het archeologische project Ro ma, het historische Van Maurits tot Napoleon, het internetpro ject Enfo en voor tandheelkun de voor mensen met een verstan delijke handicap. Projectleider van De Schelde Natuurlijk is het WWF Belgie. Dat krijgt van de Euregio ruim 289.000 euro voor het herstel en de duurzame ontwikkeling van het Schelde-estuarium dat blij vend ruimte biedt aan 'karakte ristieke estuarienne processen, ecotopen en levensgemeenschap pen in een veiligere, leefbare om geving'. Het WWF wil meer bekendheid geven aan de natuurwaarden van het Schelde-estuarium en streeft naar meer steun voor het behoud en herstel van de kwali teiten van het Schelde-estua rium als water- en ecosysteem. Daarnaast wil het WWF de poli tieke en bestuurlijke besluitvor ming over de functietoekenning, de inrichting en het beheer van het estuarium stimuleren en on dersteunen. De stuurgroep van de Euregio ging ook akkoord met een bij drage aan het project Roma, dat de identiteit, de leefbaarheid en de economische concurrentiepo sitie van de Romeins-Middel eeuwse enclaves Oudenburg, Maldegem en Aardenburg en van de tussenliggende regio's wil onderzoeken. Bovendien wil len de projectpartners Aarden burg, Oudenburg en Maldegem uitbouwen tot levendige en at tractieve toeristisch-recreatieve belevingspunten met een uniek themagericht karakter. In de drie kernen en hun omgeving moet de Romeinse tijd en de Middeleeuwen herleven Ook voor het project Van Mau rits tot Napoleon, dat daarbij aansluit, is geld beschikbaar ge steld: 597.044,50 euro. Het gaat om samenwerking tussen de ge meenten Beveren en Sluis en moet leiden tot een versterking van de toeristische en educatie ve infrastructuur. In fort Lief- kenshoek wordt een overzicht gegeven van alle aspecten van de geschiedenis van het fort. Het museum van IJzendijke wordt omgevormd tot bezoekers centrum en informatie- en docu mentatiecentrum voor de Staats-Spaanse linies. De stuurgroep van de Euregio ging ook akkoord met de subsi diëring van het project Grens overschrijdende tandheelkunde onder narcose voor mensen met een verstandelijke handicap. Het ziekenhuis Zeeuws-Vlaande ren, het ROZ Zeeuws-Vlaande- ren, Stichting Tragel en het Uni versitair Ziekenhuis Gent wil len verstandelijk gehandicapten met ernstige gebitsproblemen en een extreme angst voor de tandarts een handje helpen. Om tandheelkundige behandelingen mogelijk te maken is het soms nodig een totale verdoving toe te passen. Maar dat is duur. En die extra kosten werden tot nu toe niet vergoed door de zorgver zekeraars. Kliniek Met geld van de Euregio wordt nu een kliniek voor bijzondere tandheelkunde opgericht. Via een uitgebreide campagne wordt gepoogd tandartsen, huis artsen en verzorgingsinstellin gen voor verstandelijk gehandi capten in Vlaanderen en Zee land ertoe te bewegen van die nieuwe voorziening gebruik te maken. Gewone behandelingen vinden straks plaats in Oostburg. waar een internationaal team onder leiding van de Gentse professor Luc Marks klaar staat. Voor noodgevallen moeten patiënten naar Gent. Er vindt hiernaast op gerelateerde vlakken kennis uitwisseling en afstemming plaats. De stuurgroep kende tenslotte aan het project Enfo een bijdra ge van 171.745,30 euro toe. Voor kleine en middelgrote bedrijven is het verre van eenvoudig om in te spelen op de snelle ontwikke ling van internettechnieken ën -technologieën op het gebied van bedrijfsprocessen (e-busi- ness). Enfo wil via netwerking over de grenzen heen, via onaf hankelijke informatievoorzie ning, opleiding en ondersteu ning drempelverlagend en stimu lerend werken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 49