Juiste maatdaar gaat het om Schilderles moet toeristen trekken Van Dale is ook voor hoera! PZC ePT CUT Dreigend gat in de begroting verontrust Nieuwe Muziek niet Veelplegers kunnen niet meer rekenen op clementie lezers schrijven Problemen Zeehonden IX Reünie kunst door Emile Calon MIDDELBURG - Veelplegers worden harder aangepakt om zo de veiligheid in het Zeeuwse te vergroten. Politie, justitie, re classering, het Zeeuwse Cen trum voor Alcohol en Drugs en de dienst justitiële inrichtingen hebben afgesproken dat ze sa men extra letten op een aantal bekende draaideurcriminelen qn hard tegen hen op zullen tre den. De bedoeling van de actie is de veelplegers zo lang mogelijk ach ter de tralies te krijgen. Die draaideurcriminelen hebben vol gens hoofdofficier G. van dei- Burg van het arrondissement Middelburg bij herhaling laten zien dat ze geen enkel respect hebben voor goederen van ande ren. „Ze vallen keer op keer in herhaling. Zodra ze uit de gevan genis komen gaan ze weer ste len." Het gaat om 27 veelplegers. Het zijn vooral mannen die de afge lopen twee jaar minimaal tien maal met politie in aanraking zijn geweest wegens een ver grijp en dit jaar ook zeker één keer zijn betrapt. Er is niet geko zen voor de landelijke norm die opgesteld is voor veelplegers om dat er dan zo'n zeventig mensen in de gaten gehouden moeten worden. Zo'n aantal kunnen de Zeeuwse instanties volgens de hoofdofficier 'gewoon niet aan'. Om die reden zijn de normen dan ook voor de Zeeuwse veel plegers verhoogd. Zodra een van de 27 weer wordt opgepakt zullen de officieren niet terughoudend zijn in hun ei sen. „We gaan voor het dubbe le", aldus Van der Burg. Als een veelpleger veroordeeld wordt tot een gevangenisstraf komt hij niet in aanmerking voor proef verlof of een andere minder streng regiem. De lijst met veelplegers wordt elk kwartaal bijgewerkt door de politie. Personen die daarop staan, weten dat ook. Per brief zijn ze gewaarschuwd dat ze zijn opgenomen in het lijstje van veelplegers. Veelplegers hoeven volgens hoofdoffcier Gerrit van der Burg niet op genade te reke nen. Die moeten gewoon zo lang mogelijk van de straat verdwijnen. foto Lex de Meester door Emile Calon Niemand is perfect, prettig hé, grijnst de grote rode kater Edgar Allen Poes vanaf een ansichtkaart de be zoekers van hoofdofficier Gerrit van der Burg toe. Hij heeft die kaart bewust op het memobord in zijn Middelburgse werkkamer gehangen. Met het state ment van de poes uit de strip Jan, Jans en de Kinderen geeft hij aan dat het niet erg is als er zo af en toe fouten wor den gemaakt. „Want niemand is toch perfect", citeert hij de kater. Aanstaande vrijdag wordt Van der Burg (44) officieel geïnstalleerd tot hoofdofficier van justitie in het arron dissement Middelburg. Hij volgt Jan Eland op die enige maanden terug naar Groningen vertrok als volgende stap in zijn carrière. Van der Burg blijft in Bre da wonen. In het belang van zijn op groeiende kinderen, zo zegt hij zelf. Daar staat wel tegenover dat hij on langs een tweede huisje heeft gekocht bij Breskens. Aan die streek heeft hij zijn hart verpand. „Een plezierig stad je, een hele mooie karakteristieke streek", typeert hij Breskens en het Land van Cadzand. Hoofdofficier Van der Burg begon zijn loopbaan in de justitieketen bij de politie. Toen hij hoofdinspecteur was bij de gemeentepo litie Rotterdam vond hij dat het tijd werd om 'de andere kant van de tele foon te verkennen'. Als chef van de tech nische recherche was hij vooral organi serend bezig en hij wilde weer inhoude lijk werk leveren. Hij begon als officier bij het parket in Breda en stapte tussen tijds ook nog enkele jaren over naar het landelijk parket waarbij hij belast was met het bestrijden van de georgani seerde criminaliteit. Terug op het Breda se parket werd hij unithoófd van de af deling zware criminaliteit. „Wederom dus veel besturen, veel vergaderen en weinig inhoudelijk werk", glimlacht hij. Het bloed kruipt blijkbaar waar het niet gaan kan, geeft hij als verklaring voor die en zijn huidige functie. Zware Jongens In zijn Bredase jaren en ook in de perio de bij het landelijk parket had hij te ma ken met de echte zware jongens. Jon gens die in Zeeland zeer zeldzaam zijn als ze hier al rondlopen. Hij knikt en geeft toe dat Zeeland vergeleken met Breda een heel stuk rustiger is als het gaat om criminaliteit. Hij vindt het dan ook een uitdaging om dat zo te houden. „En het kan altijd beter." Tegelijkertijd waarschuwt hij dat Zeeland misschien wel een aantrekkelijk gebied is voor cri minelen die een wat rustiger operatie terrein zoeken dan de Randstad. Die dus even de snelweg verlaten, hun slag slaan en weer vertrekken. Hij vindt dat eens goed nagegaan moet worden hoe Zeeland dat type crimineel kan weer houden. „Als dat zo is dan moet daar iets aan gedaan worden." Van der Burg vindt dat bij de strafmaat niet teveel op de automatische piloot ge varen mag worden. De juiste maat hou den, daar gaat het hem om. Iemand die voor de eerste keer in aanraking komt met justitie mag rekenen op een straf die perspectief laat voor zijn toekomst. Veelplegers daarentegen hoeven wat hem betreft niet op genade te rekenen. Die moeten gewoon zo lang mogelijk van de straat verdwijnen. De nieuwe hoofdofficier heeft de in druk dat de Zeeuwse politie goed werk levert. „Er worden prima resultaten be haald." Het kan altijd beter, voegt hij daar direct aan toe. „Maar je moet wel reëel blijven." Daarbij wijst hij bijvoor beeld naai- het aantal overvallen. 64 Pro cent daarvan werd niet opgelost zodat nog heel wat daders vrij rondlopen. Aan de andere kant, zo zegt hij, is de Zeeuwse situatie in het geheel niet slecht als gekeken wordt naar de lande lijke cijfers. Daar dromen ze van 36 pro cent overvallen die opgelost zijn. Over de toekomst van het Middelburgse parket is hij duidelijk. Dat blijft. Ver dachten worden straks niet in Breda veroordeeld. Wat er wel gebeurt is inten sievere samenwerking. Maar dat heeft dan vooral te maken met de organisato rische kant van het parket. „Daar merkt de burger niets van." Wie een beetje op internet zoekt onder de naam van de nieuwe hoofdofficier komt een verrassende mededeling te gen: 'Dit (Van der Burg, red) is er weer eentje die maling heeft aan de wet en de burger geen opgave doet en dus nauwge zet in de gaten gehouden moet worden omdat deze daarmee een gevaar is voor de rechtstaat. Ook als een rechterlijk ambtenaar geen nevenfuncties heeft dient dat volgens de richtlijnen vermeld te worden', staat te lezen op een site met daarop de nevenfuncties van officie ren en rechters. Van der Burg kijkt zeer verbaasd als hij met die tekst wordt ge confronteerd. Hij is zich van geen kwaad bewust, zo zegt hij. Klip en klaar zegt hij dat hij geen nevenfuncties heeft om elke schijn van partijdigheid te vermijden. „Nevenfuncties", herhaalt hij, „daar begin ik niet aan." donderdag 22 april 2004 Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op de in de PZCy, schenen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De react' tijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet da de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen word niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden D? redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. De PZC van 19-4 bericht dat kinderen van probleemouders een verhoogd risico lopen, onder andere gedragsproblemen ont wikkelen en wat hulpverleners zich ten doel stellen om dit te on dervangen. Het doel is een grote re betrokkenheid bij het behan delen van kinderen van pro bleemouders of ouders met psy chische problemen. Wat bete kent het eigenlijk, wanneer je psychisch géén problemen hebt met de diversiteit die het dage lijkse nieuws brengt? Suppor ters drijven, als een op hol gesla gen meute, voetballers in het nauw. Om niet verstrikt te gera ken in ellenlange juridische pro cedures, brengen machthebbers van terrorisme beschuldigden zonder vorm van proces om het leven. Zeehondjes worden vak kundig doodgeslagen, van hun vel ontdaan, om daarna de wel- gestelden te sieren. Is het ge zond als je hier geen (psychi sche) problemen mee hebt? Of blijkt het liedje 'Gek zijn, is ge zond' waarheidsgetrouw wat be trokkenheid betreft? George Calon Oud Vlissingen 28, Hoek Ik wil hierbij reageren op enke le berichten van 'lezers schrij ven' en op de actie van Ivana Govers. Zelf vind ik dat M.J. Schipper uit Middelburg zich ze ker niet hoeft te schamen omdat deze lid is van de PZC, het is juist goed van deze krant dat hij laat zien wat er nou echt bezig is daar in Canada. Juist doordat dit soort beelden ook aan kinde ren worden getoond ontstaan er initiatieven zoals die van Ivana. Ze heeft al veel geld opgehaald en dat vind ik nou juist goed In plaats van alleen de krant schrij ven dat je het zielig vindt, doe er dan ook iets aan! Stort bij voorbeeld geld. Zelf ben ik met een vriendin een website gestart tegen deze vreselijke moorden. We proberen dan handtekenin gen te verzamelen en nieuws over de zeehondjes te brenger, We mailen veel groepen zoa;< Greenpeace, WNF en Ifaw om hun meningen en of we informa tie mogen gebruiken. Dit alles werkt ook erg goed, dus zelf zou ik willen zeggen tegen de men sen die de PZC lezen: doe er wal aan en zeg niet alleen dat je het erg vindt. Zelf ben ik 15 en pro- beer er ook iets aan te doen! Merel Verspui, Ridderhof 7, Goes N57 In het artikel van de PZC van 20 april waarin de Provincie bij de plannen voor de aanleg van de Rijksweg N57 blijft, stelt de pro- jectleider van Rijkswaterstaat, de heer W. Vinke, dat de angst dat de nieuwe Rijksweg een transportas zou worden, onge grond is. Ter verklaring stelt hij dat daarvoor de snelheid op de weg te laag ligt. Echter, de heer Vinke weet net zo goed als ik en ieder ander dat de gemiddelde vrachtwagenchauffeur al blij is dat hij een gemiddelde snelheid haalt van 70 tot 75 kilometer per uur, een snelheid die op dt drukke autosnelwegen niet eens gehaald wordt. De nieuwe N57 is grotendeels een 80 kilometff per uur weg en met het wegha len van de 'bottlenecks' uit he traject zie ik absoluut niet i waarom het vrachtverkeer me massaal gebruik zal gaan ma ken van deze weg. Daarom, me neer Vinke, geef gegronde infor matie waar we iets mee kunnen en verkoop geen praatjes. H.J. Rietveld Oud AmemuidsvoetpadU SAS VAN GENT - Oud-leerlm- gen van de St. Aloyisiusschoci zijn zaterdag welkom op dereé- nie van de basisschool aan Stremijn in Sas. Het gaat in eer ste instantie om leerlingen die omstreeks 1967 in de vierde, vijf de of zesde klas zaten. De reünie begint om 17.00 uur. door Ingrid Huibers KATS - In de vakantie zelf een olieverfschilderij maken of een mooi stukje keramiek. Met die belofte hoopt de Stichting Kunstspoor Noord-Beveland toeristen naar het eiland te lok ken. Het stichtingsbestuur wil met het organiseren van de work shops tevens de aandacht vesti gen op Noord-Beveland als kun stenaarseiland. „Er zijn de afgelopen jaren steeds meer kunstenaars in I£ats, maar ook in andere dor pen op Noord-Beveland komen wonen", vertelt voorzitter Teun Nijkamp van Kunstspoor. „Het licht is hier prachtig, het eiland is rustig en de huizen zijn er re latief goedkoop." Volgens Nij kamp wordt het hoog tijd dat de rest van Zee- lgnd, maar het liefst ook van Ne derland in de gaten krijgt dat Noord-Beveland op het gebied van de beeldende kunst heel w,at te bieden heeft. „En niet alleen dat, maar er ko men ook steeds meer muzikan ten op het eiland wonen", zegt secretaris Gerard van der Wal van Kunstspoor „Daar moeten we op den duur ook wat mee gaan doen." Maar voorlopig richt Kunst spoor zich op de beeldende kunst. Vrijwel alle professioneel en semi-professioneel werkende Noord-Bevelandse kunstenaars zijn lid van de stichting en er wordt stevig aan de weg getim merd. De open atelierroute die zes jaar geleden voor het eerst op het ei land werd gehouden, wordt dit jaar uitgebreid van één naar twee weekeinden. Verder is de stichting druk bezig om concre te plannen voor de toeristen workshops te maken. „Ik heb bijvoorbeeld zelf zowel een ééndaagse als een driedaag se workshop in de aanbieding voor mensen die figuratief wil len leren schilderen", vertelt Nij- kamp. „En iedereen kan aan de lessen kan deelnemen, dus ook mensen die nog nooit geschil derd hebben." Atelier Nijkamp heeft een groot atelier in Kats waar hij gemakkelijk een groep mensen kan ontvan gen. En dat geldt voor meer le den van de kunstenaarskring. Daarom hoopt Nijkamp lessen in zoveel mogelijk kunstdiscipli nes te kunnen aanbieden. Kunstspoor werkt nauw samen met de de recreatie- en horeca ondernemers op het eiland met de bedoeling om gezamenlijk kunstarrangementen te gaan aanbieden. Die arrangementen moeten vooral in het voor- en na seizoen extra bezoekers opleve ren. Wissenkerke Kunstspoor heeft na wat over en weer gepraat ook in het ge meentehuis in Wissenkerke ein delijk voet aan de grond gekre gen. Burgemeester en wethouders hebben hun contract met de Brabantse stichting die er de af gelopen jaren voor zorgde dat het gemeenthuis steeds van nieu we kunst werd voorzien opge zegd. Voortaan kunnen er in de gangen van het gemeentehuis dus alleen nog Noord-Beveland se kunstenaars worden bewon derd. Sinds afgelopen januari geeft Kunstspoor ook een eigen nieuwsbrief uit waarin ruimte wordt gemaakt om kunstenaars aan het woord te laten over hun werk. Ook worden er allerlei ex posities in aangekondigd. Verder worden er sinds enige tijd discussieavonden georgani seerd waarop de leden met el kaar van gedachten kunnen wis selen over kunst en filosofie en brengt de hele club regelmatig een bezoek aan het atelier van één van de leden om diens werk nauwkeurig onder de loep te ne men. „Gelukkig krijgen we er nog steeds leden bij", zegt Van der Wal. „Dat zijn trouwens alleen professionele kunstenaars", vult Nijkamp aan. „We willen het ni veau graag hoog houden." Teun Nijkamp en Gerard van der Wal, respectievelijk voorzitter en secretaris van Kunstspoor. foto Willem Mieras Johan Hendrik van Dale door Jan van Damme SLUIS - Het is het verhaal waar van elke wetenschapper wel eens in zijn bed overeind schiet. Niet uit een nachtmerrie, maar uit een zoete droom. Doe je ja ren onderzoek naar een geleerde voorganger, denk je dat bijna al les wat hij heeft nagelaten ver dwenen is, duikt er opeens een pakketje brieven op. Het overkwam de Middelburgse taalwetenschapper Lo van Driel. Hij houdt zich al vele ja ren bezig met 19e-eeuwse Neder landse taalkundigen als Te Win kel, De Vries en - natuurlijk - Van Dale. Vorig jaar publiceer de hij het levensverhaal van de Sluise woordenboekenmaker: Een leven in woorden. Op grond van uitputtend archiefonder zoek. Dat was nodig, want veel van wat J.H. van Dale had nage laten, was tijdens de vernietigen de bevrijding van Sluis eind 1944 verloren gegaan. En tij dens dat onderzoek komt er dan zo'n moment dat er een oude Sluisenaar naar je toe stapt en een bundeltje brieven overhan digt. „Ik stond wel even te tril len toen dat gebeurde", zegt Van Driel. De 'oude' Sluisenaar is de 78-ja- rige Conno (Constant) du Fossé. Hij vertelt: „Mijn schoonvader Jan Schepens was letterkundige in Brugge. Hij had de brieven in zijn bezit en wilde ze eigenlijk in een museum onderbrengen. Bij zijn dood, ongeveer tien jaar geleden, heb ik ze gekregen. En sindsdien goed bewaard." Wat het museum betreft zal er volgende maand een inhaalslag worden gemaakt. Dan worden de brieven officieel overgedra gen aan het Zeeuws Archief in Middelburg. Lo van Driel (1944) trad voor de gelegenheid als ar chivaris op en heeft de begelei dende catalogus geschreven. En hij deed meer. De collectie omvat negen brieven van Van Dale (1828-1872) aan Matthias de Vries (1820-1892), geschre ven in 1869 en 1870. Merkwaar dige brieven. In die zin, dat het steeds teksten zijn waarin Van Dale vragen stelt over bepaalde woorden, die hij in zijn woorden boek wil opnemen; hij laat wit ruimte voor de antwoorden; De Vries - die dan hoogleraar is in Leiden - stuurt dus in feite zijn antwoorden en overwegingen in dezelfde brief terug. Van Driel heeft de brieven ont cijferd en van toelichting en commentaar voorzien. Dat ge combineerd met korte levensbe schrijvingen van de belangrijk ste letterkundigen uit Van Da le's tijd is een publicatie gewor den, die met ingang van van daag in de handel beschikbaar is. De geleerde heren maakten zich weinig zorgen over de leesbaar heid van hun teksten. Volgens Van Driel waren vooral bij Van Dale de uitgangen van woorden (-e, -er of -en) niet meer dan 'raadselachtige haaltjes'. De nieuwe uitgave heet: Ik ben voor hoera! om de uitspraak. In de correspondentie komt het woord hoera alsvolgt ter sprake: Van Dale: „Ik vind in de Wdl. (woordenlijst) noch hurra, noch hoera. Prof. Kern wil, gelijk U bekend is, het eerste. De uit spraak eischt, geloof ik, het tweede. Wat denkt Gij hier van?" De Vries: „Ik ben voor hoera! om de uitspraak." De toon en het feit dat Van Dale vrijwel alle aanwijzingen van zijn pennenvriend overnam, geeft volgens Van Driel eens te meer aan hoe de verhoudingen tussen de Heeren lagen. De Vries was de hoogleraar, Van Dale de schoolmeester. In zijn nawoord schrijft Van Driel: „Wat deze brieven duidelijk ma ken, is hoe volgzaam Van Da- Ie was. Daarmee doen we Van Dale niet te kort: hij heeft zich gewetensvol in de spelling en de woordgeslachten verdiept, hij is een serieuze gesprekspartner, maar voor allerlei beslissingen raadpleegt en volgt hij De Vries." Lo van Driel: Ik ben voor Hoera! om de uitspraak - De lexicografi sche correspondentie tussen Matthias de Vries en J.H. van Dale, uitgegeven als Cahier voor Taalkunde van de Stichting Neerlandistiek VU Amsterdam, 136 pag., 18,95Vrijdag 14 mei worden de brieven van Van Da- Ie overhandigd aan het Zeeuws Archief in Middelburg. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Directeur Ad van 't Veer van Nieuwe Muziek Zeeland laat zich niet zo gauw meer zenuwachtig maken. Sinds de Raad voor Cultuur maandag zijn aanvraag voor 600.000 euro per jaar heeft gehonoreerd met 74.000 euro per jaar, is onduide lijk of de bodem onder zijn be groting is weggevallen. „Ik heb al zoveel meegemaakt. Ik sta daar niet van te huilen." Als staatssecretaris Medy van der Laan het advies van de Raad voor Cultuur opvolgt, blijft de rijkssubsidie voor Nieu we Muziek strikt gesproken ge lijk. „In de landelijke cultuurno ta zijn we niet achteruitge- zeild", aldus Van 't Veer. „Dat stemt tevreden." Wat niet wil zeggen dat hij zich geheel in het advies kan vinden. De Raad voor Cultuur stelt dat de verhuizing van Nieuwe Mu ziek naar Veere - eind mei opent het nieuwe podium zijn deuren - bijdraagt aan een verrijking van het muziekaanbod in Zee land. Maar het Festival Nieuwe Muziek wordt als 'artistiek wei nig interessant' weggezet en de productiehuisfunctie - Nieuwe Muziek coördineert de projec ten van het Xenakis Ensemble - als te smal. Van 't Veer: „Het Festival Nieu we Muziek was inderdaad een uitgekakte beweging. Maar wat de Raad niet heeft onderkend is dat ik het heb vervangen door themafestivals. Vrouwen, Busoni, Schubert, Jona, van al les is al aan bod geweest. Een drie weken durend festival kan de streek niet aan, het is effectie ver om in een paar dagen een thema uit te diepen en dwarsver bindingen te leggen met andere disciplines zoals beeldende kunst. Dat biedt ook allemaal mogelijkheden voor educatie. En wat het Xenakis Ensemble betreft: die spelen wel in Japan en Korea. Rond dat ensemble ontbloeien Zeeuwse musici en componisten als Wiek Hijmans, Christian Blaha en Douwe Ei- senga. Blaha werkt weer met het Zeeuws Jeugdorkest. Met Het Zeeuws Orkest kunnen we in Veere samenwerken, in de Kloveniersdoelen in Middelburg kon dat niet. Er is ook een koor dat we in Veere kunnen op vangen. Zo kan rond Nieuwe Muziek een groot Zeeuws mu ziekbeleid ontstaan." Natuurlijk onderkent Van 'i Veer wel dat een levensgroot fi nancieel probleem dreigt. Nieu we Muziek heeft niet voor mets die zes ton rijkssubsidie aange vraagd. In feite zit daarin de 240.000 euro die de provincies jaarlijks aan Nieuwe Muziek toe kent. De provincie sluisde dat geld door vanuit de rijksbijdra ge kunstuitingen (vijf ton pa jaar) die tot op heden aan Zee land wordt uitgekeerd, jaar bestaat die rijks niet meer. D'e filosofie van de provincie was dat Nieuwe Mu ziek samen met enkele andere Zeeuwse organisaties naai' het niveau van de landelijke cultuur nota moest worden getild. De rijksbijdrage zou dan weliswaar met ingang van 2005 zijn i'" schaft, maar via toekenningen door de Raad voor Cultuur zou het geld toch in Zeeland blijven. Daarom heeft Van 't Veer in zijn begroting voor 2005 van de provincie op nul geste» Maar gezien zijn advies heek de Raad voor Cultuur zich weinig gelegen laten liggen aan de filo sofie van de provincie. Van 't Veer heeft van Rijk noen provincie de garantie dat hij een bedrag dat lij! zijn aandeel uit de rijks^'" hoe dan ook krijgt uit Toch vertrouwt hij erop. gewoon op de adviezen van de Raad voor Cultuur gewacht. Maar buitenom die cultuurnoü zweeft nog een heleboel rijks- geld. Natuurlijk is die rijksbij drage voor Zeeland niet verva len. Van der Ploeg vond a" dat de provincie daar niet mee omging. Ik denk dat het mi nisterie die nu zelf gaat toeken nen. Mocht dat niet het get* zijn, dan vernacht ik dat de pro vincie haar verantwoordelijk heid neemt. Ik kan me niet voor stellen dat zij ons laat vallen, laat haar het spelletje dus nu maar even spelen." Dit is de tweede aflevering een vierdelige serie over de ge volgen van de landelijkekuM' adviezen voor het Zeeuwse cv tuurbeleid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 48