PZC Steun voor toeristenpas groeit Letselschade? Met water moet te allen tijde rekening worden gehouden Klein bewondert klein Krakers weg uit oude gemeentehuis Volgende maand proefin Schouw en-Duiv elands gemeentehuis Stichting Renesse moet Dol-Fijn financieel helpen Ongeluk op A58 19 Gemeente sluit jaar positief af Praxis vangt bot met bouwmarkt Agressieveling moet in behandeling Bromfietsen gestolen PALS GROEP zeeuwse almanak Barcelona $UWS- jionaal: 020-4562500. donderdag 22 april 2004 i-Vlaanderen: 0114-372770; waarin opgenomen Rjjpnj deZierikzeesche Nieuwsbode v-. 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland ^Marcel Modde 3ERIKZEE - De gemeente idiouwen-Duiveland begint vol gde maand een proef met de jeristenpas. Blijkt het systeem 5 de praktijk te werken en te (oldoen aan de eisen van alle lielnemende partijen, dan iordt de pas volgend jaar inge- merd, verwacht projectleider E. 'aspers. 3e pas vervangt alle bestaande raarten waarmee toeristen op gs en in hotels te maken .ebben. Tevens krijgt de gebrui- ervan onder meer korting, iptoegangsprijzen voor musea, i'et gebruik van de zomerbus en jijzondere arrangementen. Daarnaast komt er een apart axemplaar dat ook inwoners jan Schouwen-Duiveland in Saat stelt gebruik te maken van delfde aanbiedingen. Het gro- j» voordeel voor de gemeente en mdememers is dat de pas een digere manier tot regis tratie en afdracht van toeristen belasting mogelijk maakt. Jan de haal ld projectleider Caspers er bij iet begin van het haalbaarheids- :aderzoek nog een hard hoofd adat het initiatief op voldoen- draagvlak zou kunnen reke- sn, de laatste maanden heeft tijde kansen ten gunste zien ke- HL „Dit project biedt enorme kheden om de samenwer- hngop tal van terreinen te bun- ëenen verbreden." j de loop van volgende maand rardt in het gemeentehuis een ingericht als proeftuin. Daarmee wordt afgezien van aexperiment volgend jaar op 'allerrein van een aantal bedrij- 'oorMelita Lantinq ven. Vertegenwoordigers van de recreatiebranche, het midden- en kleinbedrijf, individuele on dernemers en andere belangheb benden worden uitgenodigd de proef op de som te nemen. Die ervaring wordt meegenomen in de eindrapportage van het haal baarheidsonderzoek, waarbij ook de Erasmusuniversiteit nauw is betrokken. Dit najaar moet dan duidelijk zijn of de ge meente en de recreatiesector op dit front met elkaar in zee wil len. Zo ja, dan kan de kaart in 2005 al worden ingevoerd, ver wacht Caspers. De invoering van de kaart en de bijhorende apparatuur vergt een investering van grofweg vier miljoen euro. Hoe dat geld op tafel moet komen, is nog één van de onderwerpen van studie. Gedacht wordt aan de oprich ting van een aparte stichting of besloten vennootschap voor be heer van de pas en het bijhou den van de administratie. Bin nen dat kader zijn leningen en subsidies mogelijk. De kaart kan verder in de lucht worden gehouden met een deel uit de op brengst toeristenbelasting. Afgelopen winter heeft de ge meente onder gasten en inwo ners een consumentenonderzoek gehouden. Caspers; „Er is onder meer gevraagd of hier bepaalde voorzieningen worden gemist. Het antwoord was nee. Daaruit zou je kunnen afleiden dat Schouwen-Duiveland voor dit moment op toeristisch gebied af is en dat er geen grote investerin gen meer noodzakelijk zijn. Voorzitter E. Troost van Recron Schouwen-Duiveland bevestigt de indruk dat er inmiddels bin- iURGH-HAAMSTEDE - De stichting Renesse moet zwem- bd Dol-Fijn in Nieuwerkerk de helpende hand toesteken. Dat Kgt D. Meulblok, raadslid voor i*WD. Hij vindt dat de stich- èg het met sluiting bedreigde wembad de komende jaren fi- ssncieel op de been moet hou- fiermee kan de stichting Ren- een goed gebaar maken w de Schouwen-Duivelandse fevolking", aldus Meulblok. Set mes snijdt volgens Meul- ilok aan twee kanten. Het sembad kan openblijven en de •emeenteraad krijgt de tijd om sn toekomstplan te ontwikke- fflvoór het zwemmen op Schou- «en-Duiveland. „Beide zwemba an zijn verouderd en moeten I termijn worden vervangen, fis de stichting nu de komende Se jaar het zwembad draaien de houdt, kan de raad een plan enken voor één nieuw, modern ftembad, ergens op het eiland, '■aar dat komt te staan maakt jet zoveel uit." Voorzitter R. Erenst van de ig Renesse staat niet te trappelen om geld in het zwem- jd te steken. „Wij financieren Onderdak in Zierikzee al en één ad lijkt mij genoeg." Hij sgtdat - voor zover hij weet - bemand van het bestuur is be over financiële steun an Dol-Fijn. „Maar we zullen Sn dergelijk verzoek als het bin- ■jnkomt gewoon beoordelen zo- bieder verzoek om subsidie." j1 de gemeenteraad wordt ver bid gedacht over Dol-Fijn. meer raadsleden twijfe- kn aan het raadsbesluit om de ekraan voor het zwem vin 2005 dicht te draaien. Dit raadsbesluit maakt mede daar in onderdeel uit van de college- verhandelingen die op dit mo ment worden gevoerd. I^MUIDEN - Een 28-jarige ftomobilist uit het Brabantse 1 is gisterochtend rond *art voor elf op de A58 ter :e van Amemuiden gewond pakt toen hij met zijn perso- jnauto over de kop sloeg en in ^greppel belandde. e roan is naar het ziekenhuis Goes vervoerd. Zijn wagen door sleepbedrijf Kuzee KERKWERVE - Jan en Klara Bevelander uit Kerkwerve zijn er in de maanden maart en april dag en nacht mee zoet: de geboorte van lammetjes. Toch draaien ze hun hand niet om voor wat extra klein grut erbij. Elk jaar opnieuw zetten zij de deuren van hun stal open om peuters de kans te geven de pasgeboren lammetjes te bekijken. In totaal komen er acht groepen op bezoek. Gisteren en vandaag was het de beurt aan de peuters van Dreischor, samen met hun juffen Marijke en Anneke. Lekker dollen met de dieren en zelfs een flesje geven. Als klap op de vuurpijl kon den de peuters gisteren ook nog een geboorte zien. foto Marijke Folkertsma (Advertentie) Maand van de Filosofie Met essay Connie Palmen Iets wat niet bloeden kan 3,50 vanavond Brasseriemenu Couscous-salade en Varkenshaas met kruidenkorstje of Gepoft, gevuld met zeekraal en ijs 12,50 of 10,00 (vegetarisch menu) reserveren: (0118) 886866 vanavond 19.30-20.30 uur Filosofische Veldtocht door De Drvkkery o.l.v. Mark van der Graaff zaterdag 24 april 11.00-12.00 uur lezing over Nichiren Boeddhisme 15.00-16.30 uur Madrigaal Koor o.l.v. Annemarijke de Jong bekijk ook onze website vvwvv.drukkeriimiddelbur2.nl door Piet Kleemans DEN OSSE - Denk nooit 'het zal mijn tijd wel duren'. Be schouw het water niet als vijand maar als vriend en let op dat de aandacht voor het water nooit verflauwt. Dat was vrij vertaald de boodschap van F. Tielrooij, in 2000 voorzitter van de Com missie Waterbeheer 21ste eeuw aan Waterschap Zeeuwse Eilan den. Tielrooij tekende gisteren voor de officiële ingebruikna me van het aangepaste gemaal Den Osse. In het kader van betere water beheersing is de capaciteit van het gemaal met 42 procent ver groot. Geen overbodige luxe vol gens Tielrooij. „Mensen doen weieens schamper over zeespie gelrijzing en daling van de bo dem. Maar het is wel een proces dat continu doorgaat. Het is al eeuwen aan de gang. Het water gaat altijd zijn eigen gang." Wat nodig is, hield Tielrooij zijn ge hoor voor, is maatwerk. „Feite lijk moet ieder waterschap een afdeling ruimtelijke ordening krijgen en dat moet een heel be langrijke afdeling zijn. Dat vergt een omslag in het denken over de omgang met het water maar het is wel hard nodig." Ruimte Tielrooij voegde daar aan toe dat er inmiddels al heel wat is veranderd voor wat betreft de houding van de mens ten opzich te van water. Het besef dat wa ter ruimte nodig heeft, is doorge drongen. „Rivieren.mogen weer meanderen, er zijn natuurvrien delijke oevers en noem maar op. En bij woningbouw wordt ge werkt met een watertoets waar het plan aan moet voldoen. Dat werk nog niet geweldig, maar het werkt wel." Lid van het be stuur van Waterschap Zeeuwse Eilanden A. Ruijtenberg be schreef in het kort hoe 'zijn' wa terschap met water omgaat en welke invloed de extreme regen val van 1998 - toen vruchtbaar akkerland compleet blank kwam te staan - daarop heeft ge had. Na een zorgvuldige analyse van het waterhuishoudkundig sys teem op het eiland werd precies op een rijtje gezet wat nodig is om herhaling van de voor de landbouw rampzalige watero verlast van 1998 te voorkomen. Vergroting van de capaciteit van verschillende gemalen hoort daarbij, maar ook maatre gelen als het via stuwen vasthou den van overtollig water om het daarna gecontroleerd en gelijk matig over het achterland ver spreid weg te pompen. Dat vasthouden van het water kan in bestaande natuurgebie den. Momenteel wordt bekeken of het mogelijk is het Schelp- hoekgebied als noodoverloopge- bied te gebruiken. Natuurvrien delijke oevers geven extra ber ging en op verschillende locaties komen opstelplaatsen voor mo biele pompen die bij extreme re genval ingezet kunnen worden. Ruijtenberg verheelde niet dat droge voeten houden niet altijd even makkelijk is. „Het kan strijdig zijn met het tegengaan van verdroging. Wij zoeken naar oplossingen die voor beide belangen aanvaardbaar zijn." Ook Waalse Pijl prooi Rebellin nen de branche brede steun voor het initiatief bestaat. Hij verwacht dat de meeste bedrij ven van het systeem gebruik zul len maken. Deelname gebeurt op vrijwillige basis, aldus Caspers. „Wij gaan er vanuit dat een grotere naams bekendheid, omzetvergroting en een makkelijker afdracht van de toeristenbelasting voldoende prikkelt." ZIERIKZEE - De jaarrekening 2003 van de gemeente Schouwen-Duiveland heeft een positief saldo van bijna 900.000 euro. Van dit bedrag is de onlangs bekend gewor den extra tegenvaller van 450.000 euro al afgetrokken. Wat er met het geld gaat gebeuren is nog niet duidelijk. Daarover moet het nieuwe college van Burgemeester en wethouders beslissen. DEN HAAG - De landelijke bouwmarktketen Praxis had zijn bezwaren tegen de milieuvergunning voor Mol Agro- com, groothandel in agrarische producten, bestrijdings middelen en kunstmest in Noordgouwe inhoudelijk moe ten toelichten. Nu dat niet is gebeurd, is de vergunning voor Mol van kracht geworden, zo oordeelde de Raad van State gisteren in een uitspraak. Praxis richt zijn pijlen op de in zijn ogen 'illegale' bouwmarkt Fixet van Mol. Praxis kan niet geloven dat de gemeente Schouwen-Dui veland Mol Agrocom toestaat een echte bouwmarkt aan de Kloosterweg te runnen. Dat is volgens de landelijke bouwmarkt in flagrante strijd met het bestemmingsplan en gaat ten koste van de Praxis in Zierikzee. Praxis zal nu andere juridische messen moeten slijpen om zijn concur rent in Noordgouwe mee te kunnen bestoken. MIDDELBURG - Een 55-jarige inwoner van Zierikzee moet een jaar lang behandeld worden in een psychia trisch ziekenhuis. Tot die conclusie kwam gisteren de rechtbank in Middelburg. De man was volledig ontoereke ningsvatbaar toen hij 6 januari dit jaar zijn buurman met een mes in de buik stak. Aan het slachtoffer, dat door de steekpartij levensgevaarlijk gewond raakte, moet hij 4471 euro schadevergoeding betalen. De Zierikzeeënaar verkeerde in de waan dat zijn buur man de sleutel van zijn woning had. Hij betichtte hem van het saboteren van zijn spullen. Ook had hij tegen zijn buurman gezegd dat hij bij hem op de dodenlijst stond. De buurman wilde de bewuste morgen over de problemen praten, belde bij hem aan, maar de kans werd hem niet ge boden. Voordat hij het zich realiseerde werd hij in de buik gestoken. De rechtbank achtte poging tot moord be wezen en nam de eis van de officier van justitie over. MIDDELBURG - In Middelburg zijn gistermiddag twee bromfietsen gestolen. Tussen 12.30 uur en 14.30 uur werd in de Westerscheldestraat een zwarte Piaggio weggeno men. Op de Kousteensedijk werd tussen 13.30 uur en 15.15 uur een groene snorfiets gestolen. door Melita Lanting BURGH-HAAMSTEDE - De krakers van het voormalige ge meentehuis in Burgh-Haamste- de hebben het pand verlaten. In het gebouw zit inmiddels een an- ti-kraakwacht om te voorkomen dat het pand opnieuw wordt be zet. De krakers hebben het pand ver laten na een vechtpartij, dins dagmiddag, waarbij twee kra kers gewond zijn geraakt. Deze vechtpartij had niets te maken met de kraakactie, maar ging om een vrouw die ook in het ge bouw verbleef. Toen bleek dat de krakers wa ren vertrokken uit het voorma lig gemeentehuis, heeft project ontwikkelaar Van Garderen en Dekker uit Goes actie onderno men. „We kregen 's middags een tele foontje van de politie dat het pand leeg was en hebben er ge lijk voor gezorgd dat er nu men sen wonen met onze toestem ming. Dat voorkomt dat er op nieuw gekraakt kan worden", vertelt C. Dekker. De projectontwikkelaar had een kort geding aangespannen tegen de krakers om ze te dwingen weg te gaan. Dit kort geding is inmiddels ingetrokken. Nog de ze week hervat de projectont wikkelaar de werkzaamheden aan het pand. In het gebouw komt een modelwoning en een verkooppunt voor 'residentie Westenschouwen'. Dit is een luxe appartementencomplex voor senioren dat op de plaats van het voormalige gemeente huis zal verrijzen.Het voormali ge gemeentehuis werd anderhal ve week geleden gekraakt door- vier mannen uit Noord-Bra bant. (Advertentie) Zorgt voor een rechtvaardige schadevergoeding Kosteloos juridisch advies 0900-8998533 (0.01/min) of www.palsgroep.nl Tijdens een excursie werd een kijkje genomen in het aangepaste gemaal. foto Marijke Folkertsma Die Goesenaar had zin in het weekje vakantie naar Barcelo na. Samen met vrouw en vrienden had hij zich heilig voorgenomen een bezoek te brengen aan Antoni Gaudi's Sagrada Familia en Parque Güell. In twee uur bracht de konink lijke zwaan het gezelschap van regenachtig Schiphol naar zonnig Catalonië. Hoewel een ov-kaart op zak, lonkte de taxi naar het hotel. „Sorry, i doont spiek inglisj." Twintig minuten duurde de eerste rondrit. De meter wees ruim 22 euro. Als de bliksem stapte de Spanjaard uit, tilde de koffers uit de achterbak en hield zijn hand op. 29 euro, zong hij bijna. Druk gebarend naar de koffers en tassen. Felle zon, vrolijke stemming en de Goesenaar rekende zon der te morren af. Pas toen de taxi uit het zicht verdween, ging hem een lichtje branden. Vrolijk riep hij uit: „Binnen kort kan hij naar een wed strijd van FC Barcelona. Hij heeft niet alleen de bagage, maar ook ons getild. Ola, Bar celona.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 37