Sanering Voorstad dit jaar PZC PZC Jeugd snuffelt aan loodgietersvak Emergis verbetert binnenklimaat na klachten gebruikers Afschrikmiddel Goese vrouw vrijgesproken Automobilisten raken gewond Schoonmaak vervuiling Goes duldt weinig uitstel vanwege risico's Verplichte behandeling na steekpartij WÊÊÊÊÊÊÊÊSÊBÊBÊÊÊÊÊÊÊÊ Openbaar Ministerie maakt slachtoffers oplichter onnodig blij Wees een Zegen Kidspraise Goes Zwitserse dag Internationale hondenshow Dienstverlening voor wietteelt Werkstraf voor verbouwen café Jaar cel voor steekpartij Verbergen kinderen bestraft Rommelmarkt agenda donderdag 22 april 2004 bl 3 MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter J. Hop mans heeft gisteren een 44-jari- «e vrouw uit Goes vrijgesproken vaneen mishandeling. Jen 42-jarige vrouw uit Goes werd voor een belediging veroor deeld tot 170 euro boete, waar van 120 euro voorwaardelijk, jij bekende 6 september vorig jaar in haar woonplaats een an dere wouw te hebben uitgeschol den voor kankerhoer. Volgens bet duo werden ze al enig tijd uitgedaagd door het slachtoffer. De sfeer was die dag gespannen, gr werd over en weer geschol den. De 44-jarige verdachte werd ver weten een duw te hebben gege- maar ze hield gisteren vol dat ze de vrouw met geen vinger bad aangeraakt. Het slachtoffer sas in elk geval ten val geko- en liep lichte verwondin gen op. Raadsman H. Dunsber- genhad zijn twijfels. „De vrouw bad stevig gedronken en was on- ter been. Ze is daardoor zelf gevallen. Ze heeft mijn cliënt een loer willen draaien." ;Hijbepleitte vrijspraak. "icier van justitie R. Ramme- verwees naaf de verklarin gen van de aangeef ster en een ge tuige. Hij eiste 220 euro boete, waarvan de helft voorwaarde lijk. De politierechter geloofde best dat er het een en ander was gebeurd, maar hij kwam toch tot vrijspraak. ABNEMUIDEN - Een 28-jarige automobilist uit het Brabantse i is gisterochtend rond tart voor elf op de A58 ter boogte van Arnemuiden met rijn personenauto over de kop in en in een greppel be- y. De man is naar het ziekenhuis van Goes vervoerd. Zijn auto serd door een sleepbedrijf" weg- ild. drie uur reed op de A58 bij Rilland een 64-jarige Duitse automobilist tegen de vangrail, hij tijdens het autorijden «wel was geworden. De man Inaar het ziekenhuis in Ber gop Zoom gebracht. door Rolf Bosboom GOES - Nog dit jaar begint een omvangrijke bodemsanering in de Voorstad en de Blanckstraat in Goes. De schoonmaak duldt weinig uitstel, omdat er sprake is van 'humaan risico'. De voornaamste vervuiling zit op de hoek van beide straten. Daar waren in de loop van de vo rige eeuw diverse bedrijven ge vestigd, waaronder een garage bedrijf annex benzinepomp (Ver- strenge) en een auto- en moto renstalling. Halverwege de jaren negentig MIDDELBURG - Een 55-jarige inwoner van Zierikzee moet een jaar lang een behandeling vol gen in een psychiatrisch zieken huis. Tot die conclusie kwam gisteren de rechtbank in Middelburg. De man was volledig ontoereke ningsvatbaar toen hij 6 januari dit jaar zijn buurman met een mes in de buik stak. Aan het slachtoffer, die door de steekpar tij levensgevaarlijk gewond raakte, moet hij 4471 euro scha devergoeding betalen. De Zierikzeeënaar verkeerde in de waan dat zijn buurman de sleutel van zijn woning had. Hij betichtte de buurman van het sa boteren van zijn spullen. Ook had hij tegen zijn buurman ge zegd dat die bij hem op 'de do denlijst stond. De buurman wilde op de bewus te morgen over de problemen praten. Daarom belde bij de ver dachte aan, maar de kans tot een gesprek werd hem niet gebo den. Voordat hij het zich realiseerde werd het slachtoffer in de buik gestoken. De rechtbank achtte poging tot moord bewezen en nam de eis van de officier van justitie over. door Freek Janssen GOES - Het arrondissements parket van het Openbaar Minis erie in Middelburg heeft slacht ers van een oplichtingszaak büj gemaakt met een dode mus. Ze kregen een brief met de mede ding dat de van oplichting ver lachte handelaar in kunststof Wijnen (die in 's-Heer Arends- ferke woonde en opereerde via te bedrijven in Goes) zou zijn opgepakt en verhoord. De wer kelijkheid is dat de man vrij rondloopt in België en dat het onderzoek nog loopt. REDACTIE bevelaimdeiwtholeim j Stationspark 28 j 4460 AA goes el: 0113-315670 Fax:0113-315669 j E mail: redgoes@pzc.nl j Ingrid Huibers Miekevan der Jagt bPaardekam Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 3.1 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Eax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl 'NTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl bezorgklachten: """3-0231231 °P maandag t/m vrijdag ge urende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur Eén van de slachtoffers van de oplichtingszaak is het echtpaar H. en L. Stenhuis in Middel burg. Zij deden vorig jaar een aanbetaling van tienduizend eu ro voor de plaatsing van kunst stof kozijnen en zagen daar nooit iets voor terug. Vorige week kregen zij, net als alle andere slachtoffers die aan gifte hebben gedaan tegen de ko zijnenhandelaar, een brief in de bus. Het Openbaar Ministerie vroeg of ze aan wilden geven hoeveel schade ze hadden gele den en of ze geïnformeerd wil den worden over het verloop van de zaak. De brief begon met de blije mededeling dat de ver moedelijke dader was opgepakt en verhoord. „We waren wel een beetje ver baasd. Eerder hadden we zelf naar de politie gebeld om té vra gen naar de stand van zaken en die vertelde ons een heel ander verhaal: de stukken van het on derzoek waren overgedragen aan de Belgische politie, omdat de vermeende oplichter daar nu verblijft. De politie in België is nog bezig mét het onderzoek en dat is nog niet ver genoeg gevor derd om de verdachte te kunnen arresteren. Als dat is gebeurd, gaat een brigadier uit Goes naar België om hem te verhoren. Uit eindelijk wordt hij in Nederland berecht." Het verhaal van de politie bleek te kloppen, dat van het Open baar Ministerie niet: „Voor de zekerheid besloot ik vorige week maar even te bellen met slachtofferinformatie. Daar werd nogal laconiek gereageerd op mijn vraag of hij nu wel of niet was opgepakt: 'Ach me vrouw, dit zijn standaardbrie ven. Dat regeltje had er niet in gemoeten.' En daar kon ik het mee doen." Een woordvoerster van het Openbaar Ministerie geeft toe dat er.een fout is gemaakt: „Een medewerker heeft abusievelijk een standaardbrief de deur uit Omdat het onderzoek in Neder land tijdelijk was afgerond, nam de schrijver van de brief aan dat de dader was aangehou den en verhoord. Het arrondisse mentsparket heeft inmiddels een excuusbrief opgesteld aan slachtoffers, die morgen op de bus gaat, zijn in opdracht van de provin cie voor het eerst onderzoeken uitgevoerd. Die hebben uitgewe zen dat de grond en het grond water verontreinigd zijn met mi nerale olie en vluchtige aroma ten. De vervuiling bevindt zich ook onder de openbare weg. Op andere locaties in de directe omgeving zijn eveneens vervui lingen aangetroffen. Naar schat ting is in totaal 370 kuub sterk en 200 kuub grond licht tot ma tig verontreinigd. Bij het grond water gaat het om ongeveer 450 kuub sterke en 500 kuub licht tot matige vervuiling, Er is bovendien sprake van lood- verontreiniging. Deze bevindt zich echter onder een beton- vloer, die een afschermende wer king heeft. De vervuiling hoeft daarom op dit moment niet te worden aangepakt. Het saneren van de bodemver vuiling is de verantwoordelijk heid van de gemeente Goes. Die is eigenaar van de grond onder pand Voorstad 1. De kosten zijn niet meer te verhalen, omdat niet duidelijk is wie wanneer welkë verontreiniging heeft ver oorzaakt. De gemeente heeft de locatie vier jaar geleden bovenaan de lijst gezet van plekken die moe ten worden schoongemaakt. De kosten werden destijds nog ge schat op .110.000 euro. Aanvaardbaar Inmiddels is duidelijk dat er ver der moet worden gesaneerd dan toen werd gedacht. Dat bete kent ook dat de kosten oplopen. Momenteel wordt uitgegaan van een bedrag van 255.000 euro. Met dat geld wordt wel de totale verontreiniging in één keer aan gepakt en is binnen enkele jaren een aanvaardbare situatie be reikt. Het is de bedoeling dat de ver ontreiniging ter plaatse wordt gesaneerd. Dat gebeurt door het ontgraven van vervuilde grond, grondwateronttrekking en een techniek ('biosparging' geheten) waarbij lucht wordt geïnjec teerd onder de grondwaterspie gel, wat de biologische afbraak van vervuiling stimuleert. Ge lijktijdig met de bodemsanering wordt een nog te renoveren ge deelte van de riolering in de Blanckstraat vervangen. De Goese raadscommissie grond gebied bespreekt de plannen maandag 26 april. De bijeen komst wordt gehouden in het stadhuis aan de Grote Markt en begint om 19.30 uur. W. Brouwer van loodgietersbedrijf Laroes helpt de broers Stefan (1) en Ricardo de Nood inet hun werkopdracht. foto Ruben Oreel door Ron Maqnée VLISSINGEN - Een speciale knutselmiddag voor kinderen bij loodgietersbedrijf Laroes in Vlissingen heeft gisteren vijf be langstellenden getrokken. Niet veel, zo geeft de organisatie toe. Maar de kinderen die naar de knutselmiddag kwamen waren zeer enthousiast. Al acht jaar organiseert P. Ron- teltap, docent Installatietech niek van het ROC in Vlissingen, speciale knutselmiddagen bij be drijven. Onder begeleiding van Ronteltap en medewerkers van het bedrijf mogen kinderen een middagje allerlei voorwerpen in elkaar zetten en mee naar huis nemen. Met de knutselmidda gen hoopt Ronteltap de kinde- OUD-VOSSEMEER - Vrouwen vereniging Wees een Zegen houdt zaterdag een verkoping in verenigingsgebouw De Voorhof aan de Molenstraat 65 in Oud-Vossemeer. Er is van alles verkrijgbaar, zo als zelfgemaakte poppenkleer- tjes, slabbetjes, geraniums en perkgoed. De opbrengst is be stemd voor kerk en zending. De verkoping duurt van 10.00 tot 13.30 uur. GOES - De Evangelische Ge meenschap Rafael Goes en het Leger des Heils houden zater dag een kidspraise. Voor kinderen in de leeftijd van de basisschool is er zang, wor den toneelstukjes opgevoerd en is er iets lekkers. Het gebeuren vindt plaats van 15.30 tot 17.00 uur in het gebouw van het Leger des Heils in Goes. GOES - Zorgcentrum Randhof in Goes houdt zaterdag een marktdag in Zwitserse sfeer. Bezoekers kunnen een wandel tocht maken van vijf, tien of vijf tien kilometer en er zijn een rom melmarkt, een rad van avontuur en een oliebollenkraam. De op brengst is bestemd voor de Vrienden van Randhof en komt ten goede aan de bewoners. De deuren zijn open van 9.30 tot 16.00 uur. ren al op jonge leeftijd enthou siast te krijgen voor techniek. Toch loopt het niet storm voor de speciale bijeenkomsten. Ron teltap heeft dit jaar vierhonderd scholen in Zeeland en op Goe- ree-Overflakkee aangeschreven. Per knutselbijeenkomst komen doorgaans niet meer dan zo'n vijf geïnteresseerde jongeren aanzetten, soms nog minder. Maar de kinderen die meedoen, zijn zeer enthousiast. Dat blijkt ook als dinsdagmiddag bij Laroes vijf geïnteresseerden bij eenkomen. Ze mogen uit verschillende werkstukjes kiezen: een vogel- voederhuisje, een kaarsenstan daard, een brievenhouder of een make-upspiegel. De vogelvoe- derhuisjes vinden meteen gretig aftrek, en de kinderen gaan druk in de weer met platen zink. COLIJNSPLAAT - Als trofeeën zijn gedode duiven en kraaien opge hangen aan palen op een akker langs de Noordlangeweg bij Colijns- plaat. De dieren, afgeschoten ter bescherming van de gewassen, moeten een afschrikwekkende werking hebben op hun soortgeno ten. De methode valt niet bij iedereen in goede aarde. „Dit is ge woon barbaars", zegt iemand uit de omgeving. „En dat vlak voor het begin van het toeristenseizoen!" Zij verwijst ook naar de cam pagne 'Welkom in Zeeland'. „Je probeert me,nsen naar de provincie trekken. Dan komen ze hier en dan zien ze zo'n beeld. Dal kan toch niet?" foto Willem Mieras Met een grote zetbank worden de platen gebogen. W. Brouwer van het loodgieterbedrijf ziet het allemaal tevreden aan. „Het is toch de kraamkamer voor toe komstige vakgenoten." Volgens Brouwer kampt het beroep van loodgieter met een slecht imago. „Men denkt toch altijd meteen aan rioleringen, terwijl er zo veel meer is te doen." Hij merkt dat het lastig is om goed perso neel te werven. „Aan de jongens die van de scholen komen, zit ie dereen te trekken." Handwerk Volgens Brouwer is het pro bleem deels te wijten aan het verdwijnen van de oude am bachtsscholen, waar gedurende enige tijd aan verschillende vak ken kon worden gesnuffeld. Ook Ronteltap zou de ambachtsscho len zo weer terug willen. „Daar leerde je nog om te gaan met een vijl. Het echte handwerk." Volgens Ronteltap hebben jonge ren tegenwoordig niet meer die handigheid. „Ik zeg altijd op school: iedereen die een buis van 22 millimeter met de hand recht kan afzagen, mag de bui zensnijder gebruiken. Het ge volg is dat alle buizensnijders nog in de kast hangen." Ronteltap vindt het mooiste van het vak dat je ook echt iets na laat. „Dat je door de stad rijdt en denkt: die goot heb ik nog ge maakt. Dat is blijvend. Tegen woordig wil iedereen achter de computer plaatsnemen. Maar één keer deleten en alles is weer weg." Ronteltap organiseert de komen de tijd nog in heel Zeeland zijn speciale knutseldagen. De eerst volgende bijeenkomst wordt za terdagochtend in Ziei'ikzee ge houden, bij installatiebedrijf Sa- GOES - De Kynologenclub Zee land houdt zaterdag en zondag een internationale hondenshow in de Zeelandhallen in Goes. Ruim 1600 honden, verdeeld in tien rasgroepen, worden ge keurd door keurmeesters uit di verse landen. Tijdens de junior- handling brengen jonge deelne mers hun hond voor ter keuring. De deuren zijn geopend van 9.00 tot 17.00 uur. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft gisteren een 23-jarige inwoner van 's-Gravenpolder ver oordeeld voor het bezit van een wietplantage. De man kreeg zestig uur werkstraf, een maand voorwaardelijke gevangenisstraf en zestig euro boete. De boete kreeg hij voor vijftien gram hennep, die bij hem werd aangetroffen. De politie stuitte op 6 november vorig jaar tijdens een on derzoek naar woninginbraken op 145 hennepplanten in een woning in Lewedorp. De hennepplanten bleken afkomstig te zijn van de ver dachte. MIDDELBURG - Een 42-jarige inwoner van Tholen is gis teren door de Middelburgse politierechter voor vernieling van de complete inventaris van een café conform de eis veroordeeld tot 158 uur werkstraf. De Tholenaar beschik^ te nog over de sleutel van het café in Sint Maartensdijk, dat hij samen met een vrouw had gerund. Omdat de relatie was verbroken en het afwikkelen van de financiën stroef verliep, ging hij op 21 december 2002 in een dronken bui over tot een onbezonnen actie. Hij ging het café binnen en sloeg in een mum van tijd met een ha mer het interieur aarrdiggelen. Hij nam en passant hon derdtachtig pakjes sigaretten weg en sliep zijn roes uit in de bovenwoning van het café. Daar trof de politie hem la ter aan. „Ik schaam me diep tegenover mijn ex en de poli tie", had hij verklaard. Saillant detail is dat de Tholenaar na zijn daad werk heeft gevonden als interieurbouwer. De verdachte ver scheen gisteren niet ter zitting in Middelburg. Het was de rechter niet duidelijk hoe de schade is afge handeld. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg veroordeel de gisteren een 32-jarige inwoner van Oudelande voor po ging doodslag tot een jaar cel. De man stak op 5 januari dit jaar in de ouderlijke woning in Oudelande zijn stiefvader met een schaar. Het steekin- cident was een gevolg van de opgekropte gevoelens tegen over de man, waarmee de inwoner van Oudelande al lan ger rondliep. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft giste ren de 40-jarige inwoner van Landgraaf voor het onttrek ken van zijn jonge kinderen aan het gezag van de moeder veroordeeld tot zes maanden voorwaardelijke gevangenis straf en 240 uur werkstraf. De man wist zijn dochters van drie en vijf jaar oud ruim een jaar verborgen te houden voor zijn ex-vrouw en voor de politie. De kinderen werden op 29 januari vorig jaar in Kruinin- gen door de politie bevrijd uit hun benarde positie. Ze woonden boven een shoarmazaak. De man woonde in.Sluiskil toen hij een relatie aanging met de vrouw. Deze liep uit op een echtscheiding. Na de echtscheiding werden de meisjes op 5 december 2001 door de rechtbank toegewezen aan de moeder. De vader kwam dezelfde dag nog in actie. Hij nam de kin deren mee en hield ze van die dag af verborgen. door Rolf Bosboom KLOETINGE - Centrum voor geestelijke gezondheidszorg Emergis in Kloetinge gaat de kli maatbeheersing in al zijn gebou wen verbeteren. Dit gebeurt na klachten van cliënten, famjlie en personeel over ruimtes die vaak te warm zijn. Directe aanleiding zijn de pro blemen met het onderkomen van de sector Langdurige Zorg en Wonen. Het bijzonder vorm gegeven pand, dat werd genomi neerd voor de Zeeuwse Architec tuurprijs, werd eind 2001 opgele verd. Het binnenklimaat oogst beduidend minder lof dan de vormgeving. Het is er vaak be nauwd en veel te warm. Familie van de bewoners probe ren sinds juni verandering in de situatie te krijgen. Zo hebben ze in de zomerperiode voortdurend de binnentemperatuur bijgehou den. Die liep soms op tot boven de dertig graden, terwijl het er volgens de normen maximaal 23 graden mag zijn. N. Houkamp, zus van een van de bewoners, was gistermiddag aanwezig op de familiecontact dag van Emergis. Daar vroeg zij aandacht voor het probleem. „We vinden dat het allemaal te lang duurt voordat er iets aan gebeurt. Er moet nóg voor de zo mer een oplossing komen. Dat is niet alleen in het belang van de cliënten, maar ook van het per soneel." Zeker tijdens de warme zomer van vorig jaar was de situatie volgens Houkamp onaanvaard baar. „Wij zeggen als het warm weer is: we gaan naar het strand, maar de cliënten zitten achter gesloten deuren." Doel van de actie van gisteren was om steun te vergaren van ande re familieleden. Dat lukte goed, aldus Houkamp. „We krijgen veel bijval, vooral ook van het personeel." Sectordirecteur E. Debbaut van Emergis zegt dat het probleem de aandacht heeft. „In onze ge bouwen zit mechanische ventila tie. Dat zou voldoende moeten zijn, maar het koelt niet." Voornaamste punt is dat de he dendaagse gebouwen te goed geï soleerd zijn. „Als je het raam even open hebt gezet, gaat de warmte niet meer weg." Begin dit jaar heeft Emergis een extern bureau ingeschakeld voor een onderzoek. De resulta ten daarvan worden op korte ter mijn verwacht. Wat Debbaut be treft is het duidelijk dat er iets moet gebeuren. „Waarschijnlijk gaan we iets doen met topkoe- ling en naar verwachting ge beurt dat nog voor de zomer." Emergis kijkt niet alleen naar de situatie in het nieuwe pand van Langdurige Zorg en Wonen. Het centrum voor geestelijke ge zondheidszorg heeft inmiddels geleerd van de ervaringen. De nieuwe woon- en werkvoorzie ning voor autisten wordt voor zien van koelingsapparatuur. 's-HEERENHOEK - Carnavals stichting De Koenkelpot Paere- hat houdt zaterdag een rommel markt in de Heerenstraat in 's-Heerenhoek. De verkoop start om 13.00 uur, een half uur later worden de meest waardevolle spullen bij opbod verkocht. STREEKACTIVITEITEN BIEZELINGE - Consistorie Nederland se hervormde kerk, 10.00-12.00 uur: Bij eenkomst seniorenraad gemeente Ka- pelle; GOES - Hollandse Hoeve, 15.00 uur: Poppentheater Sim Bolus; De Spinne, 14.00 uur: Bingo voor 55-plus; Ooster- scheldeziekenhuis, 19.30-21.30 uur: Avond over prostaatkanker; HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; KAPELLE Complex Groenewoud, Zwembad, 9.00-10.00 uur: Sport en spel 55-plussers; 12.00-13.00 uur: Bewegen voor carapatiënten; Fruitteelt Museum, 11.00-16.00 uur: Start fietstocht 35 kilo meter; 14.00-16.00 uur: Wandeltocht; j KRUININGEN Ons Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Biljartcompetitie senio ren; SINT-PHILIPSLAND Verenigingsge bouw Oud Gereformeerde gemeente, 19.30 uur: Jaarvergadering studievere niging Calvijn; SINT-MAARTENSDIJK Gemeente huis, 19.30 uur: Vergadering Commis sie welzijn; WEMELDINGE -Dorpshuis De Wemel, 13.00 uur: Sociëteit en sjoelen; WOLPHAARTSDIJK De Jeugdhoe- ve, 13.30 uur: De 's-Heerenhoekse Co- medie speelt de klucht Dan liever de plomp in speciaal voor senioren; YERSEKE Prinses Beatrixhaven, 13.30 uur: Vertrek rondvaart op de Oos- terschelde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 33