PZC Beoordelen bouwplan haastwerk I Letselschade? Gewoon niet ziek worden is recept van 104-jarige Baken van Kloetinge uit de steigers College Reimerswaal durft kadernota met tekort vast te stellen Schilderijen sieren kale muur Kaj Munk 19 Welstandscommissie heeft gemiddeld zes minuten voor oordeel Bromfietsen Belediging Jeugd Scherpenisse wil skatebaan Aldi in hoger beroep Wellicht toch bedrijfswoning PALS GROEP Kosteloos juridisch advies Barcelona donderdag 22 april 2004 editie Bevelanden-Tholen Ook Waalse Pijl prooi Rebellin •nor Rolf Bosboom GOES - Het beoordelen van bouwplannen door de welstand- toniraissie is in de gemeente Goes haastwerk. Per plan is er lemiddeld zes minuten voor be schikbaar. blijkt uit het jaarverslag I003 van de commissie. Het is je eerste keer dat de commissie verantwoording aflegt over de sing van het welstandsbe- >at is met ingang van vo rig jaar ook verplicht. De commissie bestaat uit twee irchitecten: M. Willems en M. Kendrikx. Als het over monu menten gaat schuift een derde architect, J. Weijts, aan. De com missie wordt bijgestaan door een ambtelijk secretaris. Dezelf- le leden hebben ook zitting in rselse commissie. jaar kregen zij in Goes I073 keer een plan voorgelegd. Die aanvragen moeten in 25 ver- rcöenngen (een keer in de twee reken) worden besproken. Dat jetekent gemiddeld 43 plannen xr bijeenkomst, die maximaal ter uur duurt. Er is dus gemid- :e!d krap zes minuten beschik bar om een plan te beoordelen, lit informatie van de andere smeentes in Zeeland blijkt dat zeer weinig is, wat de com- zelf ook zo ervaart", zo rat in het jaarverslag. In Vlis- sagen heeft de welstariüscom- risie bijvoorbeeld twee keer zo al tijd; in de gemeente Veere szelfs gemiddeld zestien minu- per plan beschikbaar. Veel vistandscommissies in de pro- beschikken over twee Ebtenaren; in Goes moet één zand al het ondersteunende tó verzetten. 'i-GRAVENPOLDER - Op de Goesestraatweg in 's Gravenpol- ierzijn gisteren tijdens een tech nische verkeerscontrole twintig bromfietsen gecontroleerd. Ne gen bromfietsen hadden te veel vermogen. De bestuurders kre gen een boete. (Advertentie) Maand van de Filosofie Met essay Connie Palmen Iets wat niet bloeden kan €3,50 jBrasseriemenu Couscous-salade en Varkenshaas met Kruidenkorstje of Gepoft. gevuld met zeekraal en ijs 12,50 ot'€ 10,00 (vegetarisch menu) reserveren: (0118) 886866 vanavond 19.30-20.30 uur Filosofische j'Veldtocht door De Drvkkery o.l.v. Mark van der GraafF zaterdag 24 april 11.00-12.00 uur lezing over Nichiren Boeddhisme 15.00-16.30 uur 0-1-v. Annemarijke de Jong bekijk ook onze website De vergaderingen van de com missie zijn sinds 2003 openbaar. Het kleine kamertje waar de bij eenkomsten worden gehouden biedt echter geen plaats voor een 'tribune'. Bovendien zijn aanvragers doorgaans alleen geïnteresseerd in de bespreking van hun eigen plan. Met degenen die de bespreking willen bijwonen, wordt een af spraak gemaakt. In veel geval len ervaren alle partijen het di recte contact als positief. Opval lend is dat de Goese commissie veel meer afspraken heeft dan haar Zeeuwse collega's; gemid deld zes per vergadering, tegen vier of minder elders. Van de 1073 besprekingen leid den er 367 tot een positief oor deel. In 176 gevallen was de uit slag 'afgekeurd tenzij...'. De commissie keurde 250 keer een plan helemaal af. In totaal 162 keer werd een oordeel aangehou den, 118 maal kwam het niet tot een bespreking omdat de ge vraagde stukken niet op tijd wa ren aangeleverd. De rol van de commissie is in middels veranderd doordat er al gemeen geldende regels zijn op gesteld voor kleinere bouwwer ken zoals dakkapellen en erfaf- scheidingen. De secretaris toetst dergelijke aanvragen eerst aan die regels. Bij twijfel of als een plan niet aan de criteria vol doet, wordt het alsnog aan de commissie voorgelegd. Het gemeentebestuur heeft het welstandsbeleid vastgelegd in een nota, die volgende maand aan de gemeenteraad wordt voorgelegd, Aan de hand van de nota kunnen mensen met bouw- of verbouwingsplannen vooraf zien waar de welstandscommis sie haar oordeel op baseert. GOES - In de Van Doornestraat Goes is gisterochtend een ."•jarige Vlissinger aangehou- b voor het beledigen van een Mitieambtenaar in functie. Hij reeg een bekeuring. door Rolf Bosboom KLOETINGE - De toren van de Geertes- kerk in Kloetinge kan er voorlopig weer tegenaan. Het bouwwerk onderging gedu rende een jaar een grondige restauratie. Het voeg- en metselwerk is in die periode helemaal vernieuwd en waar nodig zijn stenen vervangen. Tijdens de werkzaam heden bleek dat de spits van de toren ook in slechte staat verkeerde, zo zeer zelfs dat er een kleine kans was dat die een keer naar beneden zou komen. Alle re den voor de gemeente Goes, eigenaar van de toren, om - nu de steigers er toch ston den - de spits ook meteen aan te pakken en grondig te restaureren, waardoor de totale kosten opliepen van vier naar zes ton. Het laatste werk aan de spits, het terug zetten van de weerhaan, werd in decem ber uitgevoerd. Vanaf dat moment kon den de steigers laagje voor laagje worden afgebouwd. Die langzame striptease maakte de vernieuwde kerktoren steeds verder zichtbaar. Inmiddels zijn de stei gers helemaal weg en worden er nog wat afrondende werkzaamheden uitgevoerd. Zeker vanuit de lucht is nu goed te zien dat het baken van Kloetinge weer trots boven alles uit torent. foto Willem Mieras door Rob Paardekam KRUININGEN - Burgemees ter en wethouders van Rei merswaal durven het aan om een kadernota vast te stellen die voor 2005 en 2006 flinke tekorten laat zien. „Natuur lijk is het een risico", aldus burgemeester A. Verbree. „Maar ik denkt dat we het ontbrekende bedrag in de ko mende jaren kunnen vinden." De concept-kademota voor de jaren 2005 tot en met 2008 werd gisteren besproken door de gemeenteraad. Alleen 2008 laat een bescheiden positief resultaat van 5000 euro zien. Voor de jaren 2005, 2006 en 2007 staan er nog tekorten van respectievelijk 389.000, 371.000 en 88.000 euro. En dan heeft het college al flink geschrapt. Zo komt er toch geen jeugd- en jongerenwerker in Hans- weert en is de revitalisering van de Burenpolder in Yerse- ke van de baan. Acceptabel risico De meeste raadsleden toon den zich bezorgd over de gro te tekorten die worden voor zien, maar moesten ook toege ven dat ze weinig mogelijkhe den voor extra bezuinigingen zien. Daarop zei burgemees ter Verbree dat hij de toe komst met het huidige finan ciële plaatje wel in wil gaan. Hij sprak van een acceptabel risico. Verbree denkt door een streng begrotingsbeleid en on deruitputting, dat wil zeggen; niet uitgeven wat je geraamd hebt, uiteindelijk toch posi tief uit te komen in de ge noemde jaren. SGP en Chris- tenUnie lieten weten dat ze de burgemeester wel erg posi tief vinden. Over de 2,5 procent verho ging van de ozb die is voor zien voor 2008 zei Verbree: „Misschien zitten we dan weer wat ruimer in ons jasje, zodat die verhoging toch niet nodig is." Het college heeft de verhoging voorlopig inge voerd om in elk geval in 2008 positief uit te komen. Sporthal De sporthal in Yerseke kwam gisteren niet uitgebreid ter sprake. In de vorige vergade ring kondigde Leefbaar Rei merswaal (LR) aan met alle partijen, behalve de SGP, te willen praten om de komst daarvan financieel mogelijk te maken. Dat is inmiddels ge beurd. Burgemeester Verbree had de krant niet goed gele zen en meende dat de partijen er al uit waren. In werkelijk heid heeft LR-raadslid N. van der Hoest in de krant niet meer gezegd dan dat alle par tijen eerst nog eens met hun achterban in conclaaf gaan en binnenkort wellicht nog een keer bij elkaar komen. Het is dus nog volstrekt on duidelijk of de sporthal er komt. Burgemeester en wethouders komen binnenkort met hun definitieve versie van de ka dernota. Die moet worden vastgesteld in de vergadering van 25 mei. door Freek Janssen COLIJNSPLAAT - Hoe doe je dat, 104 jaar oud worden? „Ik heb er niks voor hoeven doen. dat komt van eigens", legt M. Bak uit Kortgene uit. „Je moet gewoon niet ziek worden." Gis teren vierde ze haar verjaardag in zorgcentrum Cleijenborch in Colijnsplaat. Het was eigenlijk niet de bedoe ling datze het uitgebreid zou vieren. „Op een gegeven mo ment kwam er een brief van het gemeentebestuur, dat de burge meester langs zou komen", ver telt haar nicht I. Dieleman. „Toen heeft ze ook maar familie en vrienden uitgenodigd." In het restaurant neemt het be zoek na een uurtje één voor één afscheid. „We hopen u volgend jaar weer te zien", wensen de meesten haar toe. Bak is blij met al dat bezoek; „Ik had niet verwacht dat er zo veel mensen zouden komen." Als bijna iedereen naar huis is, gaat de jarige met nog een paar familieleden naar haar kamei'. Boven de deur hangen oranje ballonnen en rood-wit-blauwe vlaggetjes. Aan de muur hangt een foto van haar ouders, de moeder in klederdracht. „Haar vader was leraar in Kats", ver telt een familielid. Van haar jeugd weet ze niet veel meer. „We hadden niet zo veel speel goed als de kinderen van nu, maar dat maakte niet uit. We wisten niet beter." Ze is nooit ge trouwd geweest. Tot haar veer tigste is ze in Kats blijven wo nen, waar ze werkte bij een boer. Toen die verhuisde riaar Kortgene, ging Bak mee. De boer overleed een paar jaar la ter, waarna ze samen met de we duwe is blijven wonen. „Dat Mevrouw M. Bak uit Kortgene vierde gisteren haar 104-de verjaar dag. foto Willem Mieras was de mooiste tijd. Het was lek ker rustig." Ze werkte toen in het huishouden van een weduw naar. Watersnoodramp Haar geheugen werkt na al die jaren nog verrassend goed. Voor al over de watersnoodramp weet ze nog een boel te vertel len: „We hoorden het buiten stormen. Ik liep naar het raam en het was helemaal wit buiten. Ik dacht dat het sneeuwde, maar het was het schuim van het water. We zijn nog maar een poosje terug naar bed gegaan. Uiteindelijk heeft veearts Hoek ons gered met een bootje." Ze had nooit vernacht dat ze zo oud zou worden. „Ik heb nooit gerookt en niet veel gedronken. Ik heb zelfs maar één keer in het ziekenhuis gelegen, voor mijn heup. Dat was dan ook meteen zeven weken." SCHERPENISSE - Als het aan de jeugd ligt komt er een skatebaan in Scherpenisse. De jongeren hebben op een vraag van de gemeente Tholen de voorkeur uitgesproken voor een halfpipe. Als mogelijke locatie is de groenvoor ziening nabij de bushalte in de Spuidamstraat in beeld. De keuze van de jongeren wordt vanavond besproken met de bewoners van de School-, de Noord- en de Spuidam straat die dicht bij de beoogde plek wonen. De gemeente wil meer speelvoorzieningen voor jongeren vanaf twaalf jaar realiseren. Dat gebeurt in overleg met hen. Eerder heeft de' jeugd in Sint-Maartensdijk een bas- ketbalpaal en een tafeltennistafel op het trapveld aan de Hogeweg gekregen. De jongeren van Oud-Vossemeer heb ben gekozen voor een skatevoorziening, die van Sint Phi- lipsland willen een container. SINT-MAARTENSDIJK - Aldi gaat in hoger beroep te gen de uitspraak van de rechter, die een vergunning van de gemeente Tholen voor een Aldi-vestiging in Sint-Maar tensdijk heeft vernietigd. Dat zegt I. Schot-Oudesluijs, initiatiefneemster van de Aldi-vestiging aan de Sportlaan in Sint-Maartensdijk. Gisterochtend heeft de gemeente Tholen overlegd met de Aldi over een eventueel hoger be roep. Volgens Schot-Oudesluijs bestaat de kans dat ook de gemeente in beroep gaat tegen het vonnis. Het college van burgemeester en wethouders wilde geen commentaar geven, noch bevestigen dat er overleg is geweest met de discount-süpermarkt. THOLEN - Aannemer A. Bogert uit Oud-Vossemeer mag wellicht toch met zijn vrouw en dertien kinderen intrek ken in de woning bij hun aannemingsbedrijf aan de Schel- de-Rijnweg in Tholen. Het grote gezin woon nu in een klein rijtjeshuis in Oud-Vossemeer en wil al heel lang ver huizen. Bogert bouwde twee jaar geleden uit wanhoop een woon ruimte bij zijn bedrijf, maar die werd verzegeld door de gemeente: hij had geen vergunning. Vorige maand besloot de gemeenteraad zich hard te maken voor de familie. Een delegatie van de raad stapte naar de provincie, om te vra gen wat de mogelijkheden waren voor het gezin. Raadslid P. van Belzen (ChristenUnie): „Volgens de pro vincie is het mogelijk de geluidsgrenzen aan te passen, waardoor ze wel in de bedrijfswoning zouden mogen wo nen. Vlak naast het bedrijf staat namelijk ook een huis: ge lijke monniken, gelijke kappen." De raad heeft het colle ge van burgemeester en wethouders nu verzocht uit te zoe ken hoe het wonen in de bedrijfswoning mogelijk kan worden gemaakt. Het college wilde geen commentaar ge- door Rob Paardekam HANSWEERT - De kersverse Hansweertenaar Hans Renes had twee redenen om vier schil derijen aan dorpshuis Kaj Munk te geven: de muren in het dorps huis zijn zo kaal en die van hem zelf hangen overvol. „Ik heb de kunstwerken zelfs in de keuken en op het toilet han gen", zei Renes, die ongeveer een jaar geleden vanuit de Rand stad naar Hansweert kwam. Het viel hem al snel op dat de muur van de grote zaal zo ontzettend kaal was en daarom geeft hij vier schilderijen uit zijn collec tie in bruikleen tot aan zijn dood. Daarna mag de beheers stichting van het dox-pshuis met zijn dochter uitzoeken of de wer ken mogen blijven hangen. Het gaat om twee schilderijen van Ria Mellegers, één van Jan Roëde en één van Ans Wortel. Het zijn stuk voor stuk heel kleurrijke schilderijen. „Daar heb ik ze op uitgezocht", zei Re nes gistermiddag bij de onthul ling van de kunstwerken. „Ver der vond ik dat het werken met vei'schillende technieken moes ten zijn en dat ze humor dien den te bevatten." Renes zei blij te zijn dat hij een paar schildeiijen van de ïiand kon-doen. „Ik verzamel al veertig jaar schilderijen. Het is een hobby die een beetje uit de hand is gelo pen en daarom heb ik in mijn huis nauwelijks plaats meer voor nieuwe werken." Een aanwezige dorpsbewoner ging daar gretig op in. „Er is nog genoeg ruimte in het dorps huis, dus als uw muren nog eens te vol hangen..." (Advertentie) Zorgt voor een rechtvaardige schadevergoeding 0900-8998533 (0,01/min) of www.palsgroep.nl zeeuwse almanak Die Goesenaar had zin in het weekje vakantie naar Barcelo na. Samen met vrouw en vrienden had hij zich heilig voorgenomen een bezoek te brengen aan Antoni Gaudi's Saqrada Familia en Parque Güell. In twee uur bracht de konink lijke zwaan het gezelschap van regenachtig Schiphol naar zonnig Catalonië. Hoewel een ov-kaart op zak lonkte de taxi naar het hotel. „Sorry, i doont spiek inglisj." Twintig minuten duurde de eerste rondrit. De meter wees ruim 22 euro. Als de bliksem stapte de Spanjaard uit, tilde de koffers uit de achterbak en hield zijn hand op. 29 euro zong hij bijna. Druk gebarend naar de koffers en tassen. Felle zon, vrolijke stemming en de Goesenaar rekende zon der te morren af. Pas toen de taxi uit het zicht verdween, ging hem een lichtje branden. Vrolijk riep hij uit: „Binnen kort kan hij naar een wed strijd van FC Barcelona. Hij heeft niet alleen de bagage, maar ook ons getild. Ola, Bar celona.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 31