PZC Wereldeconomie groeit flink Elk schip heeft een eigen verhaal Rechtsbij standpolis is niet noodzakelijk 25 reinig gebruikt Eurozone blijft achter bij VS en Azië Nieuw ov-systeem moet meer buspassagiers trekken Langer werken bespreekbaar Vakbondsman Spijkers overleden Mindere resultaten Euretco Meer winst voor Eastman Kodak reenspan: log geen zorgen iver inflatie profijt Beste resultaat yoor JP Morgan het bedrijf donderdag 22 april 2004 lerlofrecht nordt 0 HAAG - Werknemers ma- weinig gebruik van de ver- relingen die in hun cao „'of in de wet zijn geregeld, verlof nodig heeft om bij- :ld voor een zieke te zor- neemt veelal vakantiedagen jjdv-dagen op. Zodra werkne- Krs voor langdurig zieken of «wenden moeten zorgen, schie- jj de verlofregelingen tekort, [lal blijkt uit onderzoek van het Sociaal en Cultureel Planbu- (SCP). tor het onderzoek is een enquê- onder werknemers jen de 20 en 61 jaar. ■ff op de tien werknemers zijn jjg jaar geconfronteerd met onverwachte situatie, zoals aek kind of een overlijdens- al, waarvoor calami teitenver- 1 opgenomen kon worden. Dat r!oi is wettelijk geregeld en wordt veelal doorbe- ald. Slechts in 5 procent van is dit verlof ook ge nikt. In de meeste gevallen ne en werknemers vakantiedagen onderzoekers vermoeden it weinig mensen weten dat ze icht hebben op calamiteitenver- if. an alle werknemers die te ma- hadden met een onverwach- situatie gaf de helft aan dat ging om een sterfgeval. In kwart van de gevallen ging om een plotseling ziek ge erden kind en de rest had te ;en met een onvoorziene om- andigheid die te maken had de woning, zoals een in hak of een gesprongen water ing. merendeel van de werkne- srsdie werden geconfronteerd onverwachte situaties of wtdurende ziekte van een naas- gaf aan behoefte te hebben vorm van verlof. Aan rlofspaarregelingen of loop- anderbreking hebben de te werknemers echter geen èoefte. Inkomensverlies is uvoor de meest opgegeven re- merendeel van de werkne- s vindt de duur van calami- iten en zorgverlof voldoende, ten werknemers die een lang- aig zieke of stervende verzor- a geven aan dat de regelingen Ekortschieten. GPD van onze redactie economie WASHINGTON - De groei van de wereldeconomie trekt flink aan. Wel liggen er enkele geva ren op de loer. Vooral de drei ging van terroristische aansla gen en de stijgende olieprijs zijn reden tot zorg. D,at blijkt uit de World Economie Outlook, het halfjaarlijkse rapport van het In ternationaal Monetair Fonds (IMF) met economische vooruit zichten. Het IMF heeft in het rapport zijn groeiprognoses flink naar boven bijgesteld. Het afgelopen halfjaar groeide de wereldecono mie gemiddeld 6 procent op jaar basis, het hoogste groeitempo in vijf jaar. De groei is vooral sterk in de Verenigde Staten, waar de regering Bush een reeks belas tingverlagingen doorvoerde. Ook het tempo in Azië is niet ge ring. Azië heeft zich goed her steld van de sars-epidemie, die begin 2003 opdook. Deze ontwikkeling zet zich de komende tijd voort. Uit het rap port blijkt dat de wereldecono mie dit jaar 4,6 procent zal groeien en volgend jaar 4,4 pro cent. De groei van 2003 kwam uit op 3,9 procent. In de Verenigde Staten komt de economische groei dit jaar op 4,6 procent, tegen 3,1 procent in 2003. In China groeit de econo mie dit jaar iets minder dan vo rig jaar, maar nog altijd 8,5 pro cent. Opvallend is verder dat het herstel van de Japanse eco nomie lijkt door te zetten. Het IMF verwacht voor 2005 een groei van 1.9 procent, terwijl het eerst rekening hield met stagnatie. De eurozone steekt hier schril bij af. HoeWel de bedrijfsinveste ringen aantrekken, loopt het met de consumentenbestedin gen nog niet storm. Dit jaar zal de groei in de eurolanden 1,7 procent bedragen en volgend jaar 2,3, aldus het IMF. Deze cij fers wijken nauwelijks af van eerdere prognoses. Voor Nederland verwachten de onderzoekers een groei van 1 procent dit jaar en 2 procent vol gend jaar. Het Centraal Planbu reau ging in eerdere berekenin gen uit van respectievelijk 1,25 en 1,5 procent. Het Internationaal Monetair Fonds uit in de World Economie Outlook zijn zorg over enkele za ken die de groei zouden kunnen verstoren. Zo is de dreiging van het terrorisme nog steeds aanwe zig, zeker na de aanslagen in Ma drid. Ook de hoge olieprijs is een punt van zorg. De prijs is on der meer gestegen door de hoge vraag en de relatief geringe voor raden. Rodrigo Rato De Europese Unie heeft zich unaniem geschaard achter de kandidatuur van de Spanjaard Rodrigo Rato voor het directeur schap van het IMF. Rato moet de opvolger worden van de Duit ser Horst Kohier, die president van Duitsland wil worden. Tot voor kort was de Fransman Jean Lemierre ook kandidaat, maar die heeft besloten om bij de Oost-Europabank te blijven. Waarschijnlijk komt er komend weekeinde meer duidelijkheid over de kansen van Rato voor de IMF-toppositie. Het IMF houdt dan in Washington tezamen met de Wereldbank zijn voorjaars vergadering. De 55-jarige Rato was in het ka binet van de voormalige Spaan se premier José Maria Aznar mi nister van Financiën. Hij was net als Aznar een bepleiter van warme banden tussen Spanje en het Amerikaanse continent. Ook wist Rato de meeste Spanjaar den te overtuigen van begro tingsdiscipline, iets waar het IMF ook erg op hamert. ANP EINDHOVEN - Het nieuwe openbaarvervoersysteem Phileas, dat half mei in Eindho ven als proefproject begint, moet fors meer passagiers trekken. Phileas, genoemd naar de door Jules Verne bedachte wereldreiziger, vergde tot nu toe een investering van ongeveer 140 miljoen euro, onder meer afkomstig van verscheidene overheden. Het systeem combineert de voordelen van de bus met die van de tram. De gelede bus sen kunnen in beginsel rijden zonder chauffeur. Een reeks magneten in de speciaal aangelegde betonnen busbanen houdt de voertui gen in het goede spoor. Desondanks zit er uit veiligheidsoverwegingen toch een chauf feur achter het stuur. De bussen gaan rijden tussen het centraal station in Eindhoven en Meerhoven, een nieuwe, in aanbouw zijnde wijk, en het centrum van Veldhoven. Phileas is bedacht in het begin van de jaren negentig toen de regio in een forse econo mische dip zat. Het nieuwe systeem moest niet alleen een impuls geven aan het open baar vervoer, het was ook nadrukkelijk bedoeld om de regionale economie te stimule ren. Een dochteronderneming van de VDL Groep ontwikkelde een compleet nieuwe, uitermate comfortabele bus. Daarbij zijn ook andere bedrijven ingeschakeld. Inmid dels zijn er vier bussen bedrijfsklaar. De overige acht volgen binnenkort. Passagiers betalen voor een ritje in de Phileas net zoveel als in een gewone stadsbus. Daarvoor krijgen ze veel meer comfort en bovendien houdt een geavanceerd infor matiesysteem hen van minuut tot minuut op de hoogte van de te verwachten reistijd. ANP DEN HAAG - Een langere werkweek is voor de bonden niet langer onbespreekbaar. Voorwaarde is wel dat het gaat om sectoren waar een aantoonbaar tekort aan ar beidskrachten is, en dat het om een tijdelijke verlenging gaat. In sommige cao's zijn daar overigens al afspraken over gemaakt, zoals bij de politie. De Raad voor Werk en Inkomen (RWI), waarin zowel werkgevers, werknemers als gemeenten vertegenwoor digd zijn, stelt in een advies aan minister De Geus (Socia le Zaken) dat flexibiliteit in de huidige arbeidsmarkt het sleutelwoord is. Zo zou in sommige gevallen juist een kortere werkweek, gecombineerd met scholing, passender zijn. Dat kan in sectoren waar een overschot aan mensen is. Ook het ver vroegd uittreden kan per sector verschillen, aldus het ad vies. De opstelling van de vakbonden geldt als een omme zwaai. Tot nu toe hebben ze zich altijd principieel verzet tegen verlenging van de werkweek, ondanks aandringen van de werkgevers daarop. GPD DONGEN - Voormalig voorzitter P. Spijkers van de In dustriebond NKV is op 74-jarige leeftijd in zijn woon plaats Dongen overleden. Spijkers kwam in 1961 in dienst van de vakbeweging. Tussen 1975 en 1980 was hij de laatste voorzitter van de Industriebond NKV, aansluitend was hij vice-voorzitter van Industriebond FNV. Tot zijn pensioen in 1989 was Spijkers in Brussel voor de FNV vertegenwoordiger in het Sociaal Economisch Comité, een Europees overlegorgaan van vakbeweging en werkgevers. ANP BREDA - De omzet van winkelorganisatie Euretco is vo rig jaar met 2 procent gedaald naar 1,07 miljard euro. Euretco is na C&A en Vendex de grootste keten van win kels die non-food verkopen. De nettowinst daalde van 13,3 miljoen in 2002 naar 1,3 miljoen vorig jaar. Vooral de modezaken en woonwinkels hadden het moeilijk, doordat klanten minder uitgaven. De omzet in heren- en damesmo de daalde met zo'n 10 procent. Witteveen en Jeans Centre draaiden goed, Adam Menswear en Be More presteerden slecht. Bij Euretco zijn 2500 ondernemers met 3500 winkels aan gesloten. Verder telt het bedrijf 300 eigen winkels en 2250 medewerkers. De winkels verkopen artikelen in de branches, mode, sport, wonen en tweewielers. ANP ROCHESTER - Het Amerikaanse fotografieconcern East man Kodak heeft in het eerste kwartaal van dit jaar zijn winst zien stijgen van 12 miljoen tot 28 miljoen dollar. De omzet nam toe met 11 procent tot 2,9 miljard dollar, liet het concern gisteren weten. Het concern is later dan de concurrentie overgestapt naar digitale fotografie. De overstap lijkt nu vruchten af te werpen. Bij de traditionele activiteiten verminderde de kwartaalomzet met 2 procent. Bij de digitale technieken was de omzet 44 procent groter. Voor heel 2004 heeft East man Kodak zijn winstraming verhoogd. ANP/DPA USH1NGTON - De president Amerikaanse centrale iaken, Alan Greenspan, maakt och nog geen zorgen over de in- üatieinzijn land. De sterke eco- »mische groei heeft nog niet ge- liiii tot grote inflatiedruk. De bkpresident zei dat gisteren tigen de economische commis- sf van het Amerikaanse Con- pes. Het deze woorden heeft Green span wat weggenomen van de sink die de financiële wereld -•'isdag om het hart sloeg nadat gezegd dat de periode nr. deflatie voorbij is. concludeerden saruit dat de inflatie de kop op lekt en dat er op korte termijn a renteverhoging nodig is om m te dammen. Greenspan ad bovendien gezegd dat de binken een hogere rente wel ankunnen. Be bankpresident liet gisteren rerder weten dat de rente op gegeven moment wel om toog moet om te voorkomen dat óe inflatie te groot wordt. „Tot a toe is er door het gevoerde geen klimaat ont- waarin een brede opwaart- sdruk op de prijzen lijkt te ont- ^n", verklaarde hij. •■•eenspan betoogde dat de eco- 'ane halverwege vorig jaar een periode van magere groei ^ter zich begon te laten en nu sreviger aan het groeien is. *et de toename van de groei zal de werkgelegenheid aan trekken. Bedrijven komen op ïn moment tot de con- ze wel personeel moe- t® aannemen om hun orderach- te werken. ANP •tëWYORK - Het Amerikaanse knkconcern JP Morgan Chase Wt het afgelopen kwartaal nettowinst behaald van 1,9 Diljard dollar. Bit was het beste resultaat ®ds de fusie van de zakenbank «Morgan met de consumenten zak Chase Manhattan in het ®jaar van 2000, meldde het con- 11801 gisteren. In de eerste drie •taanden van vorig jaar kwam «nettowinst 500 miljoen dollar geruit. De verbetering is voor ret merendeel toe te schrijven ®n de betere prestaties bij het «enbankieren. ANP door René Schrier KATS - Zes jaar geleden kwa men twee Friezen naar Zeeland. Ze namen hun werk, een scheepstimmerbedrijf mee. In Friesland was er te veel concur rentie. Op elke hoek van een ka naal was er wel zo'n bedrijf. Zes jaar zitten vader en zoon Ennik nu in Kats en eigenlijk groeien ze al een beetje uit hun jasje. Het gaat lekker met de zaken. Als ze over hun bedrijf vertellen is dat een verhaal over liefde en gevoel voor hout en houtbewer king, over oude bootjes en over ambachtelijk werk. Onder de naam Wood Design houden ze zich nu bezig met het ontwerpen van in- en exterieu- ren van schepen, de bouw en af bouw van casco's, jachtbetimme- ringen, teakdekken, renovaties van schepen, restauratie en hout en epoxybouw. Vader Albert Jan (61) heeft een bouwkundige achtergrond. Was bezig met begrotingen, bouw kundige tekeningen en directie voeren in de utiliteitsbouw. Maar het ging niet zo best in de bouw en zijn hart lag ook eigen lijk ergens anders. Daarom kocht de familie Ennik in 1982 een boerderij in Makkum en richtte daar een werkplaats in. Dat ging wel goed, maar uitein delijk voerde de zoektocht naar klanten hen naar Zeeland. Het werd Kats, want in Zeeland was er nog voldoende werk te vin den. En zo zitten ze daar nu in een loods op het bedrijventer- reintje bij de oude betonhaven. Van lieverlee is zoon Eelke (28) mee gaan werken. De stiel leert hij van zijn vader, maar steeds meer begint hij een eigen in breng in het bedrijf te krijgen. Eelke: „Het is begonnen met veel kijken en een beetje doen. Toch moet je vooral veel doen als je het vak wil leren." Als het aan Albert Jan ligt neemt Eelke binnen enkele ja ren het bediijf over. Als het druk is springen medewerkers van een collega bij. Dat heeft als voordeel, legt Eelke uit, dat ze het vak al kennen en je ze wei nig uit hoeft te leggen. Veel klanten komen bij Wood Design terecht via mond- tot-mond reclame. Een enkele keer zetten ze een advertentie. Inmiddels lopen de contacten door heel Nederland en naar Bel gië en Duitsland. „Ze zeggen dat Zeeuwen net als Friezen Vader Albert Jan en zoon Eelke Ennik in de werkplaats van Wood Design in Kats, op het bedrijventerreintje bij de oude betonhaven. De twee Friezen kwamen door een zoektocht naar klanten in Zeeland terecht. foto Willem Mieras stug zijn. Maar we hebben ge merkt dat Zeeuwen zich toch veel meer open opstellen. Zeeuw en kijken wel eerst even de kat uit de boom, maar als je jezelf niet afsluit stellen Zeeuwen zich heus wel open voor 'buutendie- kers'. Zo hadden we in Fries land meer buitenlandse klanten dan Friese. Hier is dat heel an ders", zegt Albert Jan. Motorfiets Verscheidene interieurs van oude en nieuwe schepen verlie ten al hun werkplaats. En daar zit een aantal heel specifieke klussen bij. Zo was er een eige naar van een traditioneel jacht die zijn motorfiets graag mee nam aan boord. Geen probleem. Geheel in stijl van het houten in terieur van het schip bouwden de Enniks een tafel waar de mo tor met enkele aanpassingen pre cies in paste en er niets meer van het rijwiel te zien was. Ook aan de Zeeuwse hoogaars Geertrui van het baggerbedrijf Boskalis heeft het bedrijf uit Kats inmiddels heel wat werk gehad. Het schip is maandag Naam: v.o.f Wood Design Plaats: Kats Opgericht: 1982 Aantal medewerkers: 2 Omzet: 2,5 tot 4 ton weer te water gelaten. Dat is overigens een klant die is meege komen uit Friesland. Bij dit schip gaat het vooral om restau ratie. Weer iets heel anders was de reparatie van een roeigiek van de Antwerpse scouting. Dat is de aard van het werk van Wood Design. Van grote klus naar een kleine boot en van oud naar nieuw. Albert Jan: „Het mooie is dat aan iedere klus een eigen verhaal zit. Soms is het een verhaal van de historie van het schip. Dan weer gaat het om de specifieke wensen van de ei genaar die geheel naar zijn ei gen idee een schip wil laten bou wen. Wat het voor ons leuk maakt, is dat je echt alles in han den krijgt." Sloepengek Het zijn ook lang niet allemaal grote schepen die het scheeps timmerbedrijf passeren. Zo is een van de klussen waar momen teel aan gewerkt wordt een zoge naamde Petterson, een mooie houten Scandinavische sloep. Eigenlijk is pa Ennik een beetje sloepengek. Tussen de bedrijven door werkt hij aan de restaura tie van zijn eigen sloep: een oude Kerstholt. De sloep deed nog dienst voor het waterschap bij de drooglegging van het Mak- kummermeer. Hij heeft inmid dels het model van de sloep wat aangepast naar zijn eigen idee en een ontwerp gemaakt voor de tuigage. Wie met traditionele schepen werkt loopt vaak tegen heel spe ciale problemen op. Zo wordt het hout dat voor masten ge bruikt wordt steeds korter, waardoor het steeds moeilijker wordt om masten uit één stuk te maken. Ook gaat de kwaliteit van het beschikbare hout achter uit. Mooie houtsoorten zijn steeds moeilijker leverbaar. En er gaat natuurlijk wel eens wat mis. Bijvoorbeeld als na uren schuren blijkt dat er toch een zwakke plek in het hout van een spant zit. Terwijl het bedrijf de laatste twee jaar vooral bezig is ge weest met restauratiewerk, wil Eelke zich meer gaan toeleggen op interieurbouw, zoals het ont werp en de bouw van scheeps keukens: „Soms ben je meer meubelmaker dan scheepsbou wer, maar dat houdt het afwisse lend en leuk." door Hans Sonders Voor veel mensen is het een schrikbeeld: de Ame rikaanse claim-cultuur. Waar voor elk wissewasje de rechter wordt ingeschakeld om je gelijk te halen. Het 'ik zie je wel in de rechtbank', wekt afschuw. Tegelijkertijd scoort een tv-programma als 'De rijden de rechter' hoge kijkcijfers. Want ook steeds meer Neder landers maken de gang naar de rechter als ze menen gelijk te hebben. Leveranciers van goederen en diensten dekken zich daartegen al stevig in. Reden voor de Geldgids van de Consumentenbond te on derzoeken of een rechtsbij standverzekering voor parti culieren nuttig is. In het mei nummer wordt op deze vraag daarom uitvoerig ingegaan. Met een (gezins)rechtsbij- standpolis verzeker je je van juridische bijstand. Op aller lei terreinen. Hulp bij een bu renruzie over een verkeerd geplaatste schutting of bij de schadeafwikkeling na een aanrijding. Maar ook arbeids geschillen met de werkgever kunnen dankzij de rechtsbij standverzekering met juridi sche hulp worden aangepakt. Of bij conflicten met een leve rancier of met de overheid. De verzekeringsmaatschap pij probeert vrijwel altijd eerst de zaak 'in der minne' te schikken. Dat wil zeggen: zonder rechtelijke tussen komst het probleem oplos sen. Slechts in vijf procent van de gevallen wordt de gang naar de rechter ge maakt. De verzekeraar is ove rigens niet Malle Pietje. On der de dekking vallen niet de problemen die al bestonden voordat de verzekering werd afgesloten of die je kon zien aankomen. De dekking breidt zich wel tot steeds meer terreinen uit. Bijvoorbeeld hulp bij vermo gensbeheer of fiscale kwes ties. Vaak worden ook de kos ten van een bemiddelaar (me diator) vergoed die poogt het probleem zonder rechter op te lossen. Een belangrijk voor deel van een rechtsbijstand verzekering is kostenbespa ring. De premie, die varieert van 130 tot 250 euro per jaar, staat ongeveer gelijk aan de vergoeding van één arbeids uur van een advocaat. Daar bij komt het gemak. Je hoeft niet meer zelf na te denken over de oplossing van een pro bleem, maar kan dit aan de verzekeraar en zijn juristen overlaten. De rechtsbijstandpolis kent ook beperkingen. Als je er te vaak een beroep op doet, dan geeft de maatschappij op een gegeven moment 'niet thuis'. Na eerst een waarschuwing volgt dan meestal aanpassing van de verzekering, de dek king wordt beperkt of de pre mie verhoogd. De maatschap pij kan de verzekering ook op zeggen. Als in een bepaalde zaak de kans van slagen klein wordt geacht of de kos ten te hoog dreigen op te lo pen, dan zal die zaak vaak niet worden doorgezet. Soms wordt het geclaimde bedrag dan uitgekeerd. Voor juridische hulp bij echt scheiding is de rechtsbij standverzekering op een en kele uitzondering na niet be doeld. Ook de externe kosten van een gerechtelijke proce dure, de proceskosten van de rechtbank, worden niet door alle verzekeraars onbeperkt vergoed. De premie valt flink te verla gen door niet alle 'modules' van de verzekering af te ne men. Zijn er zaken elders ge dekt, bijvoorbeeld via de vak bond of autoschade bij de au toverzekering, dan kunnen die buiten de verzekering blij ven Het loont dus om de po lis 'op maat' te maken. Een voorbeeld. Voor een uit gekleed pakket, zonder perso nen- en familierecht, arbeids recht, fiscaal recht en vermo gensbeheer en verhaal van schade, komt de premie neer op 88 euro (ABN Amro), 95 euro (FBTO) en 100 euro (Centraal Beheer). Overigens kunnen mensen bij een juridisch conflict soms ook terecht bij instanties voor gesubsidieerde of gratis rechtshulp. Wie per maand bruto meer verdient dan 2000 euro (1350 euro voor alleen staanden) komt daarvoor niet in aanmerking. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 25