fara vecht voor lagere gasprijs Meer adviezen voor Zeeuwse ondernemers iederlander lieuwe topman an Gucci [unstmestf 'abrikant Sluiskil vindt dat Gasunie misbruik maakt van positie Ook papegaaien kunnen verschrikkelijk chagrijnig zijn Usmanov wil respect van Corus Premies ZLM blijven gelijk Bouwbonden hekelen loonstijging Prijsafspraken suikerindustrie Visje Verkoopprijs woningen daalt MSTERDAM - Het Italiaanse ode- en luxeconcern Gucci mi onder leiding van een Ne- ulander te staan. Gucci maak- gisteren bekend dat het Ro to! Polet zal voordragen als op- wlger van de huidige topman Imenico de Sole. Die vertrekt rad april. M8-jarige Polet is 26 jaar Rrkzaam geweest bij Unilever, tnjn laatste functie bij het voe- kgs- en wasmiddelenconcern s hij verantwoordelijk voor 6 divisie ijs- en diepvriespro- bxi is de laatste maanden ge- üSen door een ware leegloop, ^ontwerper Tom Ford en top- aDomemco de Sole kwamen tropen jaar na maandenlan- onderhandelingen niet tot -menstemming over een Kow contract. «vreesden hun onafhankelijk- dd te verliezen als de Franse Aandeelhouder Pinault- temps-Redoute (PPR) Gucci Ejaargeheel opslokt, tsnddels heeft Gucci opvolgers Konden voor Ford. Het luxe- -cem verdeelt zijn taak over steam van vier hoof don twer- -Het vierspan moet er nu sa ai met Polet voor zorgen dat •■ad de status behoudt die het -ter Ford en De Sole heeft ver- 'ïven. iet is een grote uitdaging om Sole op te volgen", liet de «derlander gisteren weten. ^0113-315649 „w.pzc.nl ffljitredactie® pzc.nl jjtbus31,4460 AA Goes Aertentie-exploitatie: "[Cj. en Midden-Zeeland: 0113-315520; Ls-Vlaanderen: 0114-372770; Uitmaal: 020-4562500. londerdag 22 april 2004 «Jeffrey Kutterink LL1SKIL - Kunstmestfabri- mt Vara in Sluiskil heeft een «goplopend conflict met de ^rlandse Gasunie. Die heeft gasprijs verhoogd en dat ktlt Yara jaarlijks miljoenen jo's. Komt er geen oplossing, ai heeft dat mogelijk gevolgen or toekomstige investeringen de Nederlandse vestiging. De jsunie heeft begrip voor het robleem, maar ziet zich door i liberalisering gedwongen igere prijzen voor gas te vra- arlijks verbruikt Yara (het segere Hydro Agri) in Sluiskil i miljard kubieke meter gas ifprocent van het verbruik in ierland). Yara gebruikt het «dzakelijk als grondstof >:rhet maken van kunstmest. i onderneming vestigde zich 1930 in Sluiskil vanwege de schikbaarheid van gas (toen- ilig cokesovengas) en de lig- rgaan diep vaarwater. Er wer- iruim 600 mensen. De gasprijs bepaalt tot 80 pro nt van onze productiekosten", stelt Hans Goossens, pro- ictiemanager van Yara Sluis delen volgens Yara twee pro- énen de moordende concur- ütieop de wereldmarkt en de El-functionerende liberalisa- tvan de gasmarkt in Neder- I üet de ineenstorting van de jpunistische wereld kreeg landbouw in Rusland een 9', zegt vice-president Wil- Evan der Weiden. „De lokale asünestconsumptie viel weg. takanten kozen op grote aal voor export. Ze krijgen gigantische subsidies van de overheid en de gasprijs is er een zesde van die in Europa. Ze bie den de kunstmest aan tegen dumpprijzen." Daarbij komt dat Europese fa brieken, in tegenstelling tot de Russische, moeten voldoen aan de strengste milieueisen. „Als Rusland wil toetreden tot de wereldhandelsorganisatie (WTO) moeten eerst de subsi dies worden afgebouwd. Die zijn de wortel van het kwaad. Het verschil tussen de gas- prijzen in Rusland en Europa brengt de concurrentiepositie van westerse bedrijven zoals Ya ra en DSM in gevaar." Prijsafspraken Hoewel Yara gas afneemt van een aantal leveranciers, zegt het bedrijf voor een groot deel af hankelijk te zijn van de Neder landse Gasunie. Goossens: „De vestiging in Sluis kil heeft in de jaren '60 investe ringen gedaan om zijn fabrieken om te bouwen voor het gebruik van Gasunie-gas. Dat is geba seerd op lange termijn- afspra ken wat betreft levering en prijs stelling. Het zijn dergelijke af spraken die de basis hebben ge vormd van de economische ex ploitatie van de gasvelden." De kunstmestfabrikant heeft in het verleden een prijsafspraak gemaakt met de Gasunie. Maar die heeft de prijzen verhoogd. Yara onderhandelt sinds septem ber met de Gasunie. Het is moei lijk om alternatieve bronnen te vinden, zegt Steinar Solheim, vi ce-president. „We importeren gas via Zee- brugge, maar dat kan slechts in beperkte hoeveelheden. Dan is er nog een mogelijkheid via Duitsland. Maar alle capaciteit is al gereserveerd door andere bedrijven via langetermijncon- tracten. We zijn verplicht zaken te doen met de Gasunie om gas af te nemen." Solheim is niet optimistisch. „Als er geen oplossing komt. heeft dat gevolgen voor de inves teringen in de Nederlandse vesti ging." De directie van Yara Brussel heeft gesprekken gevoerd met de gedeputeerden Gert de Kok, Toine Poppelaars en Jacques Suurmond. Van der Weiden: „Zij vragen aandacht voor het probleem bij hun fracties in de Tweede Kamer." De vaste Tweede-Kamercommis sie economische zaken is door de vereniging van kunstmestpro- ducenten met een brief op de hoogte gesteld. De bedoeling is een gesprek te houden met mi nister Brinkhorst. Solheim: „De Tweede Kamer en de minister moeten invloed uit oefenen op de Gasunie om een redelijk compromis te sluiten. Deze verhoging accepteren we niet." Veroordeeld De Gasunie heeft de prijs ver hoogd vanwege de liberalisering van de energiemarkt, zegt Ben Warner van de Gasunie. „Bedrij ven die gas gebruiken als grond stof krijgen geen korting meer. Het is een vrije markt, niemand hoeft bij ons gas te kopen. We hebben de prijsverhoging een half jaar van te voren aangekon digd." Yara voelt zich veroordeeld tot de Gasunie. „De liberalisatie van de gasmarkt leidt tot een minder profijtelijke situatie dan voorheen", erkent Warner. „De Gasunie heeft de overheid daarop gewezen. We mogen geen speciale tarieven meer reke nen. Dat is vervelend voor be drijven zoals Yara. Een bijko mend effect is dat de tarieven om gas door Nederland te trans porteren lager zijn dan in het buitenland. Buitenlandse aan bieders gebruiken het Neder landse netwerk om gas goedko per te vervoeren. Hoewel de ca paciteit van het netwerk vol doende is, kan het dus moeilijk zijn om grote hoeveelheden gas in te kopen. We hebben begrip voor de kritiek van Yara. We praten dan ook nog met het be drijf, maar vlotten doet het niet." Karin Zieverink foto Lex de Meester door Ron Maqnée VLISSINGEN - Karin Zieverink werkt sinds twee jaar als papegaaienverzorgster bij het piratenpark en zeeaquarium Het Arsenaal in Vlissingen. Dagelijks laat ze de papegaaien in drie shows tal van kunstjes doen: fietsen, steppen en de vlag hijsen. Op dit moment wordt er nog hard gewerkt aan de woordenschat van de papegaaien. Bovendien moeten de vogels binnenkort ook het spelletje balletje-balle tje onder de knie krijgen. De werkplek van Zieverink bevindt zich rondom een grote metalen kooi op de eerste verdieping van het at tractiecentrum waarin Loko, Jopie en Joke gehuisvest zijn. Daarnaast is er een lange tafel waarop de pape gaaien drie maal per dag hun kunsten vertonen. Tussen het werk door zitten ze rustig op hun stokje te wachten tot het volgende optreden. Af en toe laten de papegaaien met een luide kreet merken dat ze er nog zijn. „Ach, na verloop van tijd hoor je dat niet meer", relativeert Zieverink. Ze werkt sinds de komst van de beestjes bij de papegaaienshow, nu zo'n twee jaar gele den. Maar voordat de beestjes hun kunsten vertonen, moe ten ze eerst veel en lang trainen. „Het is vooral een kwestie van heel lang oefenen. En belonen met een beetje voer als ze iets goeds doen", aldus Zieverink. „Nee, niet met een pinda. Dat is eigenlijk niet zo goed voor ze, dus dat krijgen ze maar een enkele keer." Het werk bestaat niet alleen uit kunstjes opvoeren, de dieren moeten ook verzorgd worden. „Eten en drin ken, geven", vertelt Zieverink. „En ze moeten gewo gen, gedoucht en geknipt worden." Zo zijn de vogels dagelijks topfit voor de shows. Al leen willen ze dan nog wel eens humeurig zijn. „Jopie en Joke niet. Maar Loko, die kan echt verschrikkelijk chagrijnig zijn. Dan sta je tijdens show van: dóe je kunstje nou. Dan heeft het publiek meer lol om mij dan om de papegaai." GOÉS - De premies van de verzekeringen uit het gezins pakket van verzekeringsmaatschappij ZLM blijven tot en met 1 mei 2005 gelijk. Alleen de premies van doorlopende reis- en rechtsbijstandsverzekeringen wijzigen. Directeur A. de Jonge van de ZLM zegt dat het bedrijf een goed jaar achter de rug heeft. Het jaarverslag van de ZLM verschijnt in mei en daarom kan hij nog niets zeg gen over de financiële resultaten. „In 2003 waren er geen grote stormen. De zomer was mooi en gelijkmatig en er zijn weinig grote brahden geweest. Dat bepaalt deels de goede resultaten." Door stijging van juridische kosten gaat de premie voor de rechtsbijstandsverzekering voor particulieren met 7,5 procent omhoog. De doorlopende reisverzekering gaat met een euro om hoog. Medische kosten zijn daarvoor voortaan meeverze kerd. Voor wie dat al had gedaan, gaat de premie een eu ro omlaag. ODIJK - Bouwbonden zijn de houding van werkgevers in de onderhandelingen over een nieuwe CAO spuugzat. De Hout- en Bouwbond CNV, FNV Bouw en Het Zwarte Corps verwijten de ruim vijfhonderd directies van bouw bedrijven en de brancheorganisatie AVBB in een brief de gevolgen van de slechte economische situatie 'eenzijdig op het bordje van werknemers te leggen'. „Wij realiseren ons als vakbonden wel degelijk dat de sec tor in een economisch moeilijke tijd zit. Het kan echter niet zo zijn dat de bestuurders zichzelf loonsverhogingen toekennen van 27 procent, terwijl ze in het CAO-overleg het vel over de neus van de werknemers willen trekken Dat is minachting van je eigen personeel", aldus een woordvoerder van de Hout- en Bouwbond CNV gisteren. Volgens het jaarverslag van bouwonderneming BAM is be stuursvoorzitter W. van Vonno 27 procent meer gaan ver dienen vorig jaar, omdat bepaalde doelstellingen zijn ge haald. Bovendien is het salaris per 1 januari 2004 nog eens verhoogd wegens de overname van HBG. ANP DEN HAAG - De kartelwaakhond NMa onderzoekt of de suikerindustrie prijsafspraken heeft gemaakt. De toe zichthouder heeft invallen gepleegd bij de producenten CSM en Cosun. Dat zei een woordvoerster van de NMa gisteren. Het onderzoek is gericht op prijsafspraken met concurren ten dan wel afnemers van de suiker. CSM zegt volledig mee te werken aan het onderzoek. Ook Cosun zegt mee te werken aan het onderzoek. De toezichthouder heeft bij Cosun de hele dag gezocht naar verschillende documen ten. ANP Geluk heeft geen afmetingen en gewicht. Ge luk op zich. Maar een bosje sprot? Dat komt toch aardig in de buurt van wat ik tast baar geluk zou noemen. Het windt me op. Om z'n ontroerende schoonheid Om de onbegrijpe lijk lage prijs die ik er voor betaal. Om de geur. Het doet even pijn,.het touwtje door te snijden. Maar dat moet. De visjes zijn er niet om mooi te •wezen, ze worden opgegeten. Gerookte sprot, ik zou er zo een koninkrijk voor geven, maar dat hoeft helemaal niet. Al voor 1,50 euro koopt men tien visjes met een touwtje erom. Een buitengewoon smakelijk, bijkans ver geten volksvisje. Koud gerookt bij een graad of twintig of warmer en dan heet het Kieler sprot. Kieler sprot is niet in bosjes gebonden maar is los te koop. Er is iets bijzonders mee. Het visje komt sterk te rug in de belangstelling. En er is er nog een. Ge rookte haring. Het Visbureau maakte onlangs nieuwe verkoopcijfers bekend. Een paar cijfers haalden hier en daar de krant, vis wordt vaker in de supermarkt gekocht. Maar de bijzonderste Wouter Klootwijk cijfers werden niet overal opgemerkt. De ver koop van gerookte haring bijvoorbeeld. Die stijgt plotseling met sprongen. Vorig jaar is er 28 procent meer van verkocht en de opmars begon in 2002. Niemand heeft daar een goede verklaring voor. Trendvoorspellers denken nog steeds dat de Tos- caanse kant en klare macaroni het geweldig gaat doen in de dichtbije toekomst en dat pesto het nieuwe broodbeleg wordt. Maar de spekbok- kin'g zagen ze tot nu toe volledig over het hoofd. Net als uitgevouwen gerookte haring met de gou den huid die ook wel kipper wordt genoemd of brado. En het gebeurt nogal eens. Als iemand ge rookte haring trakteert op zijn partijtje vraagt men hem, waar koop je deze exquise delicatesse, geef mij het adresje. Gewoon in de supermarkt of op de markt? Het is niet te geloven. Burgers zijn de trendvoorspellers intussen onge hoorzaam en zetten ze voor schut. Ze kopen op eens gerookte visjes. Terwijl het marktonder zoekbureau toch nog zo gezegd had dat visjes eters uitsterven omdat in Nederland alleen men sen van boven de vijftig nog een bokking schoon kunnen maken en jonge mensen geen vis meer eten, zelfs geen vierkante. Het blijkt weer eens anders te liggen. Een paar jaar geleden werd nog zorgelijk gedaan over klassieke visproducten, de visjes van de arbei der. Strakke plakken gerookte zalm, dat zou nog wel gaan, maar een onsje gerookte sprotfiletjes - schei uit, de mensen weten niet eens meer wat sprot is. En in een bosje bijeengebonden? Dus dat je met je blote handen de kop er af moet breken? Doe niet zo van vroeger, opa. Zo werd een paar jaar geleden nog gedacht dat het gaan zou. Maar zonder dat iemand kan uit leggen hoe het komt kunnen de gebroeders De Boer aan de Havenstraat in Monmckendam op eens' de vraag naar bosjes sprot en sprotfiletjes niet meer bijbenen. Ze zijn dan ook verschrikke lijk goed, die sprotjes van de gebroeders De Boer die elke week Monnickendam in de rook zetten. Sprot is een kleine vis, verwant aan haring. Ze zwemmen langs de kusten van bovenin Noorwe gen tot de Middellandse Zee. Er zijn er genoeg en ze verdienen meer waardering. Omdat het een vet visje is zou het kunnen dat het helpt te gen sombere gedachten en hartzeer. Maar veruit de meeste sprotjes die gevangen worden verdwijnen in de vismeelindustrie om tot diervoeder vermalen te worden. Eeuwig zon de. Beter aten wij ze zelf op. Koud- of warmge- rookt. Ze zijn overal te koop, ik heb door het hele land viswinkels gebeld. Ze hebben ze als schone file- tjes en in bosjes of in kistjes. Of ze bestellen ze, zeiden ze mij. Bijvoorbeeld bij de broers De Boer. En als er Ouwehand op een pakje sprotfile tjes staat, geeft niks, die komen ook bij De Boer vandaan, het zijn filetjes van dezelfde als de mij ne met een touwtje er om. Wat een geluk. door Jeffrey Kutterink GOES - Steeds meer Zeeuwse ondernemers laten zich adviser ren door de Stichting Onderne mersklankbord. Het aantal steeg in 2003 met 65 procent (van 49 naar 82). Daarmee is Zeeland op Flevoland na de re gio met de sterkste groei aan ad viezen van het klankbord. Dat blijkt uit het jaarverslag 2003 van het Ondernemers klankbord. De stichting bestaat 25 jaar en is een landelijke ad viesorganisatie die ondernemers in het midden- en kleinbedrijf wil ondersteunen door ze advie zen te geven. Meer dan 90 pro cent van de ondernemers werkt in bedrijven met maximaal tien werknemers. Dat is ook de groep waar het klankbord zich op richt, omdat die ondernemers vaak wel idee ën hebben, maar niet precies we ten hoe ze zaken moeten oppak ken. Zeeland is een van de 22 regio's. Er zijn landelijk 230 vrijwilli gers (oud-ondernemers, mana gers uit grote bedrijven en spe cialisten, zoals bankdirecteu ren, juristen en octrooigemach tigden) aan de stichting verbon den. In Zeeland zijn acht consulen ten actief. De 82 Zeeuwse ondernemers die vorig jaar advies hebben ge vraagd, zijn verspreid over Zee land gevestigd. De sterke groei zet zich ook dit jaar door, aldus M. van Eyck, coördinator voor Zuid-Neder land. Doel In het eerste kwartaal vroegen 29 ondernemers om advies. „Trek je die lijn door dan ko men we dit jaar uit op 116. Dat halen we waarschijnlijk niet. Maar het doel is 90", aldus Van Eyck. „Dat het aantal adviezen in Zeeland groeit, komt doordat er een nieuwe groep consulen ten is die flink de boer op gaat." Begeleiding door het klankbord bewijst haar nut, blijkt uit een onderzoek van de Rijksuniversi teit Groningen. Bij twee van de drie startende ondernemingen die zich laten be geleiden door het Ondernemers klankbord verbeteren de resulta ten. Ook bij ondernemingen die met een faillissement worden be dreigd, wordt dat in twee van de drie gevallen afgewend als de stichting Ondernemersklank bord erbij wordt betrokken. Twee studenten aan de Rijksuni versiteit Groningen concluderen dat in de afstudeerscriptie 'De Helpende Hand'. Ze deden hier voor onderzoek bij ondernemin gen die in 2002 door het Onder nemersklankbord zijn geadvi seerd. Van de 1648 bij het onderzoek betrokken ondernemingen blij ken 1323 ondernemingen een jaar na advies nog te bestaan. Hiermee zijn 8700 banen ge moeid. Het percentage bedrij ven dat failliet ging, ligt bene den de 20 procent. APELDOORN - De verkoop prijs van woningen in Neder land is in het eerste kwartaal van dit jaar gedaald. Volgens het Kadaster daalde de gemiddelde prijs van woonhui zen met 0,1 procent tot bijna 209.000 euro. Het Kadaster vergeleek de prij zen van het eerste kwartaal met die van het vierde kwartaal van vorig jaar. Wie de rekensom maakt van het eerste kwartaal vorig jaar met het eerste kwar taal van 2004 ziet een flinke stij ging met 4 procent. Het aantal verkochte huizen daalde met meer dan 30 procent van ruim 57.000 (eind 2003) tot bijna 40.000 nu. Ten opzichte van het eerste kwartaal van 2003 daalden de verkopen met 0,8 procent. De cijfers van het Kadaster wij ken behoorlijk af van die van de makelaarsvereniging NVM. Die meldde aan het begin van de maand dat de prijs in het eerste kwartaal ten opzichte van de zelfde periode een jaar eerder met 5,1 procent steeg. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 23