Diepere Westerschelde haalbaar Officieren zijn baas OM zat Geweld in zuiden Irak eist tientallen levens Hoogervorst doet fraudedossier hbo voor Van der Hoeven 1 Kuipers zweeft ruimtestation ISS binnen )oor slim storten baggerspecie blijft natuurlijkheid rivier in stand ongen vast oor aftuigen an kleuter HARDGLAZEN DEUREN Rome zet forel in tegen terrorisme Oud-ETA-leider opent omstreden tentoonstelling Geen genade voor veelplegers 12 Saai duel tussen Porto en Coruna Yara vecht voor lagere gasprijs mr I co O N 4 Frisjes Veel bewolking en regelmatig regen. Matige tot vrij krachtige noordelijke wind en frisjes met een graad of 13. (6e jaargang no. 95 onderdag 22 april 2004 nummer 1,20 Rinus Antonisse HDDELBURG - Een staps wijze verdere verdieping de Westerschelde is aaibaar. Daarbij hoeven atuurlijkheid en dynamiek de rivier geen onherstel- schade op te lopen, storten van de vrijko- tode baggerspecie speelt sleutelrol. bleek gisteren uit opmerkin- van gedeputeerde M. Kra- (PvdA. natuur en water) in iStatencommissie Ecologie en De gunstige vooruitzich- voor een volgende verrui- Éng van de vaargeul leidde hij uit 'signalen' over de uit- jnst van onderzoeken voor de btwikkelingsschets 2010 voor iSch'eldebekken. Bei lijkt erop dat de experi- Knten voor een stortstrategie esptief bieden voor een ver verdieping", zei Kramer. is dan volgens hem mogelijk binnen de voorwaarden van Europese Vogel- en Habitat- Étlijnen te bhjven. De gedepu- sde merkte op dat de resulta- \an de binnenkort te openba- onderzoeken aanleiding kun- zijn om de opstelling van - geen verdere verdie- I-te herzien. m noodwet liet er geen twijfel over staan dat een nieuwe ingreep de rivier wel aan keiharde »nvaarden voor veiligheid en tuur - met inbegrip van com- AASTRICHT - Een dertien ja- jongen uit Maastricht 'rdt rvan verdacht een vijfja- 2 plaatsgenoot je dinsdagmid- ernstig te hebben mishan- ülDe kleuter moest in het zie- iahuis worden opgenomen. De aders van het meisje hebben nngifte gedaan van poging tot ioodslag. ^mishandeling gebeurde in de lijk Malberg. Het meisje is ^bracht door een onbe- gebleven vrouw, die haar {avond aantrof. Omdat de poli- kop zoek is naar getuigen, wil geen verdere informatie {sen over de toedracht. Duidelijk is dat het meisje ern- ug gewond is. Ook wil de poli- ^niet bekendmaken of de ver late het slachtoffer kende. Is jongen werd dinsdagavond 'sepakt. Bij de arrestatie is ween broer aangehouden em s'hij zich met de aanhouding snoeide. Omdat de aanhou- wigop een woonwagenkampje sxst gebeuren, hield de politie sME achter de hand. GPD pensatie in/aan de rivier - is ge bonden. Vandaar ook een staps gewijze aanpak. Ook moeten de procedures voor een verdieping zorgvuldig worden gevoerd. Voor de gedeputeerde houdt dat in elk geval in: niet via een nood wet een besluit er door jassen. „Een noodwet is een zeer onde mocratisch middel en onaccepta bel. We zijn als Zeeland ook te gen andere paardenmiddelen die je kunt verzinnen", aldus Kramer. Een besluit over een derde verdieping mag clan wel op regeringsniveau (Nederland en Vlaanderen) vallen, het bete kent niet dat Zeeland buiten spel gezet wil worden. „We kun nen wel een dwerg zijn, maar we hebben toch veel hinder macht. Als de procedure niet zorgvuldig wordt gevoerd, zul len we lastig zijn", zei hij. Hij maakte duidelijk dat ook Antwerpen ervan overtuigd is dat voor de daar zo fel begeerde verdieping een noodwet of de creet geen verstandige aanpak is. „En de Tweede Kamer heeft bij de noodwet voor de tweede verdieping gezegd: eens maar nooit weer." De Statenleden waren er deson danks niet gerust op. „Mij be kruipt het gevoel dat Zeeland een dwerg is die met opgeheven vuist voor een reus staat", ver woorde J. Adriaanse (SGP) het algemeen levende ongenoegen. De commissie betreurde het ge brek aan voldoende inspraakmo gelijkheden, pagina 17 onenigheid over noodwet Passanten bij de plaats in Basra waar zich een van de drie explosies heeft voorgedaan. Advertentie Vakkundige montage! j Glashandel MELIESTE ifrwxnn geopend ma t/mvr 7.30-17.30 uur J Ji^tweweg 20, GOES. Tel. (0113) 227854 van onze redactie buitenland BASRA - Tientallen Iraki's zijn gisteren omgekomen door drie aanslagen in en nabij de stad Basra in het zuiden van Irak, die als relatief veilig gold. Vol gens de jongste cijfers stierven zeker 68 mensen, onder wie acht tien schoolkinderen, door de au tobommen. ROME - Het waterleidingbe drijf in de Italiaanse hoofdstad Rome zet sinds kort forellen in in de strijd tegen terrorisme. De vissen zijn op strategische plaatsen in opvangbekkens uit gezet. Zij moeten een vroegtij dig waarschuwingssysteem vor men bij een chemische aanval. „Forellen zijn dieren die onmid dellijk de aanwezigheid van gif tige stoffen bespeuren", aldus M. Salvi van het waterdistribu tiebedrijf Acea. Zodra ze ziek worden of sterven, wordt het wa ter getest. ANP/DP A De leerlingen zaten in twee schoolbusjes die op het moment van een explosie passeerden. Een van de voertuigen brandde volledig uit. Talrijke lijken wa ren onherkenbaar verminkt. Er vielen zeker honderd, mogelijk tweehonderd gewonden. Onder hen zijn enkele Britse militai ren. Basra is het centrum van de Britse bezettingszone in Irak. Volgens Britse inschattingen gaat het vrijwel zeker om zelf moordaanslagen. De ontploffin gen deden zich vrijwel gelijktij dig voor tijdens het spitsuur. De bomauto's ontploften bij politie bureaus. Kort na de drie aanslagen in Basra ging een bom af bij een po litieschool in het nabijgelegen Zubair. Op die school geven zes Nederlandse marechaussees les. Zij zijn ongedeerd, meldde het ministerie van Defensie. In Basra brak paniek uit. De Britten konden ter plekke geen hulp bieden, omdat ze door woe dende bewoners werden beko geld met stenen. Tot nu toe was het in en rond Basra betrekke lijk rustig in vergelijking met grote delen in het midden en noorden van Irak. In het zuiden wonen vooral sjiitische mos lims. De burgemeester van Basra zei dat hij het terreurnetwerk Al Qaeda van Osama bin Laden verdenkt van het plegen van de aanslagen. Sommige waarne mers vermoeden dat de Jordaan se Al Qaeda-terrorist Al Zarqa- wi achter de aanslagen zit. De soenniet zou het verzet tegen de bezetters willen aanwakkeren en de verdeeldheid onder de Iraakse sjiieten en soennieten willen vergroten. Op de doorgaande weg van Bas- ra naar Bagdad is gisterochtend een Irakees gedood bij een schietincident bij een controle post van de Nederlandse militai ren. De post ligt bij de Neder landse basis in Ar Rumaytah. Aan Nederlandse kant vielen geen gewonden. De Koninklijke Marechaussee begon een onder zoek. Een woordvoerder van De fensie liet weten dat een voer tuig met daarin een nog onbe kend aantal Irakezen waar schijnlijk een stopteken negeer de. Het is de tweede keer dat een Irakees omkomt bij een inci dent met Nederlandse militai ren. ANP Üüonze redactie binnenland DEN HAAG - De Amsterdamse fceren van justitie zijn de bs van het Openbaar Ministe- 'le de Wijkerslooth zat. Een 0l>tal aanklagers vindt dat de saper-procureur-generaal hen W steunt op momenten dat het !'op aankomt. •ooral de recente bedreiging 1211 de Amsterdamse officier 120 justitie Plooy en de manier •aarop De Wijkerslooth daar- omging, heeft veel kwaad «ed gezet. Het onderzoek naar bedreiging liep vast, omdat De Wijkerslooth niet akkoord ging met een overeenkomst met een criminele getuige, die de zaak zou kunnen helpen oplos sen. Dit blijkt uit een interne memo van 23 maart van de Amster damse hoofdofficier van justitie L. de Wit aan zijn officieren van justitie. De Wit schrijft hierin ook dat 'deze onderwerpen op andere parketten leven'. In een reactie zei De Wit giste ren dat het memo een samenvat ting is van een vergadering met zijn officieren. De kritiek die daarin naar voren kwam. heeft De Wit opgetekend. Er heerst in zijn parket kritiek, erkent hij, maar er is volgens hem geen sprake van een vertrouwenscri sis tussen zijn parket en de top van het OM. Woede De Wijkerslooth krijgt de laat ste tijd nogal wat kritiek uit di verse hoeken. Hij haalde zich de woede van het leger en de poli tiek op de hals door zich te be moeien met de zaak van de Ne derlandse marinier die in Irak een burger zou hebben doodge schoten. Daarna stond de politie op haar achterste benen, omdat De Wij kerslooth in een column van het OM-blad had gesteld dat de poli tie nu eens boeven moest gaan vangen in plaats van zich bezig te houden met preventie. De Wijkerslooth geldt als een purist en dat valt in menige or ganisatie niet zo goed. Zo vin den de Amsterdamse officieren dat hij door die houding veel meer zijn baas Donner, minister van Justitie, in bescherming neemt dan dat hij opkomt voor zijn mensen. Vandaag debat teert de Tweede Kamer overi gens met minister Donner over het functioneren van het Open baar Ministerie. GPD/ANP Oud-ETA-leider Xabier Zumalde toont een machinepistool. foto Ander Gillenea/AP van onze redactie buitenland ARTEA - De eerste comman doleider van de Baskische af scheidingsbeweging ETA, de nu 65-jarige Xabier Zumalde, heeft gisteren een omstreden tentoonstelling van ETA-pa- rafernalia uit de beginperio de van de beweging geopend. Spaanse politici riepen op tot sluiting, omdat het een eerbe toon aan het terrorisme zou zijn, maar Zumalde zegt dat het gaat om hel tonen van Baskische geschiedenis. De tentoonstelling is onderge bracht in een klein museum dat Zumalde heeft ingericht bij zijn restaurant in Artea, 35 kilometer ten zuiden van Bilbao. Er zijn pistolen, ma chinepistolen, kaarten en een model van een 'zulo' te zien, een gat in de grond waarin ETA-leden hun wapens be groeven of zich schuilhielden. De opening valt samen met de presentatie van een boek dat Zumalde over zijn strijd voor de ETA schreef. Zumalde wijst er op dat de ETA in de beginperiode de wapens opnam tegen het regi me van generaal Francisco Franco, dat het Baskische on afhankelijkheidsstreven wreed onderdrukte. „Ik verde dig het teiTorisme met", al dus de oud-ETA-leider, die ongeveer vijfhonderd missies leidde. Zumalde zat nooit ge vangen, maar hij bracht onge veer tien jaar door in balling schap in Frankrijk. Hij brak met de ETA enkele jaren na de dood van Franco in 1975. „Ik ben een romantisch ETA-lid", zegt hij. „Toen zij verkiezingen gingen houden, begroef ik mijn wapens." De ETA-campagne begon eind ja ren zestig en kostte ruim acht honderd mensen het leven. AP Veelplegers kunnen in Zeeland rekenen op een harde aanpak. Een aan tal bekende draaideurcri minelen wordt daartoe extra in de gaten gehou den. Het gaat volgens de nieuwe hoofdofficier van justitie G. van der Burg om mensen die geen enkel respect heb ben voor spullen van anderen. FC Porto is er in de halve fi nale van de Champions League niet in geslaagd af stand te nemen van Depor- tivo la Coruria. Het duel in het gloednieuwe Estadio do Dragao eindigde in een bloedeloze 0-0. Vlak voor tijd kreeg de Spaanse ver dediger Andrade rood we gens natrappen. De return is over twee weken in La Coruna. Kunstmestfabrikant Yara in Sluiskil heeft een hoogop lopend conflict met de Nederlandse Gasunie. Die heeft de gasprijs verhoogd en dat scheelt Yara jaarlijks miljoenen euro's. Komt er geen oplossing, dan heeft dat mogelijk ge volgen voor toekomstige investeringen in de Nederlandse vestiging. De Gasunie heeft begrip voor het pro bleem, maar ziet zich door de liberalisering ge- dwongen hogere prijzen voor gas te vragen. Varia: 2; Binnenland: 3 en 7; Feiten Meningen: 4; Bui tenland: 5; Radio Televisie: 9; Zeeland: 11, 12, 13, 15 en 17; Sport: 19, 20 en 21; Economie: 23, 25 en 27 foto Nabil al Jurani/AP door Guus Mater DEN HAAG - Minister Van der Hoeven van Onderwijs geeft haar verantwoordelijkheid voor de afwikkeling van de zogheten hbo-fraude af aan haar collega Hoogervorst van Volksgezond heid. Dat zei Van der Hoeven gisteren in de Tweede Kamer. De minister nam dat besluit na dat zij in opspraak kwam. Als lid van de Tweede Kamer was Van der Hoeven betrokken bij de Technische Hogeschool Rijs wijk, die volgens de Commis sie-Schutte in de jaren 1998 tot 2002 ruim 2 miljoen euro ten on rechte ontving. Hoogervorst treedt op als onder wijsminister ad interim. Van der Hoeven zei deze constructie te hebben besproken met pre mier Balkenende. Zij beklem toonde verantwoordelijk te blij ven voor de reorganisatie van het ministerie dat de afgelopen jaren weinig alert reageerde op signalen van fraude. Van der Hoeven was van 1 april 1999 tot en met 1 juli 2002 als al gemeen bestuurslid verbonden aan de hogeschool. Op de laat ste datum werd zij minister van Onderwijs in het kabinet Bal- kenende-I. Schutte stelde vast dat de hogeschool vijf keer de Wet op het hoger onderwijs heeft overtreden. In die gevallen ontving de hogeschool geld voor honderden studenten terwijl ze slechts een beperkte cursus kre gen. Van der Hoeven verklaarde in fe bruari 2002 de zaak te hebben aangekaart bij de de fractievoor zitter van het CDA. Eerder stel de zij binnen het stichtingsbe stuur van de hogeschool vragen over de manieren om overheids geld binnen te halen.ANP (Advertentie) Voor automatische incasso stem ik toe in afsclui (posl)hankrekeningnummei: PZC bv gaat zorgvuldig om mei persoonsgegevens. In de co treft u nadere informatie aan 8"711688 555530' Noteer mij voor een abonne- ment. De eerste twee weken j ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automati sche incasso 19,45). per kwartaal met automa tische incasso 56,60). O per jaar met automatische j incasso (€217,00). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713 4460 WB Goes j (postzegel niet nodig) of bel gratis 0800 - 0 231 231

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1