Rebellins week kan niet meer stuk Verlangen naar topclubs blijft PZC Een Nederlandse badmintont gewoon niet voor België 19 Feestje met raar slot bij benefietduel *2 Italiaan wint na Amstel Gold Race ook Waalse Pijl Maradona lang in ziekenhuis Martin Verkerk uitgeschakeld Rody Hoegee zo goed als rond met Barendrecht Uefa stelt onderzoek in naar Desailly AZ mag stadion bouwen Uefa staat duels in Israël weer toe Boukhari en Elmander te duur Trabelsi daagt Ajax in kort geding Vandereycken vertrekt naar Genk Audina en Palyama naar kwartfinales EK donderdag 22 april 2004 AMSTERDAM - Hoewel de aanleiding meer dan triest was, maakte een bonte verzameling Marokkaanse professionals van het benefietduel met Ajax een voetbalfestijn. De doelpunten van de Maroc- profs, die met 3-2 wonnen, wer den door de bijna 20.000 voor namelijk Marokkaanse toe schouwers ontvangen of zojuist een wereldkampioenschap was gewonnen. Twee maanden gele den werd Marokko getroffen dooreen aardbeving. Liefst 629 mensen vonden de dood door de ramp. De in Nederland spe lende Marokkanen voelden ach verplicht om iets te doen en verzochten Ajax om een ben efietwedstrijd. Na afloop van het duel kwam er nog een smetje op de avond: enkele honderden Marokkaan se voetbalsupporters bestorm den het veld van de Arena. Zij lieten zich niet van het veld stu ren. Reclameborden, corner- vlaggen en diverse andere attri buten werden vernield. ANP Voor aanvang van het benefietduel Ajax-Maroc-profs hielden de spelers één minuut stilte voor de slachtoffers van de aardbeving in Marokko, foto Marcel Antonisse/ANP door Ad Pertijs HOEI - Michael Boogerd kan ge nist zijn. Het lag afgelopen zon dag niet aan hem dat hij de Am- stel Gold Race verloor. Davide Rebellin steekt simpelweg in de vorm van zijn leven. Wat hij op deCauberg deed, deed de kleine geblondeerde Italiaan gisteren op de nog iets heftiger Muur van Hoei dunnetjes over. Hij spurtte er voor mannen als Di Luca (tweede), Vinokoerov (vijfde) en ïandenbroueke (zevende) naai de zege in de Waalse Pijl. Alle discussies over de spurt van de Cauberg kunnen daarmee de prullenbak in. BUENOS AIRES - Diego Mara- dona moet waarschijnlijk nog maanden in het ziekenhuis blij ven om te revalideren van de hartaanval die hij afgelopen zon dag opliep. Dat verwacht zijn persoonlijk arts Alfredo Cahe. Eerder werd bekend dat de ge zondheidstoestand van de 43-ja- nge voormalig stervoetballer licht was verbeterd. Deson danks is de kritieke fase nog met geheel voorbij. Maradona, ook lijdend aan een longontsteking, wordt nog steeds kunstmatig beademd. mtAFP MONTE CARLO - Martin Ver kerk is in Monte Carlo niet ver lier gekomen dan de tweede ron de van het derde tennistoernooi inde Masters Series. De '25-jarige Alphenaar verloor gisteren met 3-6 2-6 van de Kroaat Ivan Ljubicic. ANP GOES - De Goese doelman Ro dy Hoegee (27), die momenteel bij eerstedivisionist Cambuur Leeuwarden onder contract Maat, speelt volgend seizoen zo goed als zeker bij Barendrecht. Hoegee kreeg onlangs het be- ncht van Cambuur dat hij mo°ht vertrekken, net als tal van andere spelers. In zijn zoek jacht naar een nieuwe club be landde hij eerst bij zater dag-hoofdklasser Schevenin- 8®, maar daar had hij geen suc ces. Toen volgden de besprekin gen met Barendrecht. Die club 15 zaterdag-eersteklasser en kan het kampioenschap nauwelijks ontgaan. Als Barendrecht wint, is de titel al bin- Sinds zondag weet ik dat de conditie erg goed is", zei Rebel lin gisteren bovenop de Waalse Muur. „Dan is het logisch dat je het vandaag weer probeert. Maar gemakkelijk is het alle maal niet. Want je komt ook naar hier met die andere koers nog in je benen." Michael Boogerd was er dit keer niet bij. Hij nam rust in de aan loop naar de wereldbekerwed strijd van zondag, Luik-Bastena ken-Luik. Erik Dekker was er wel. Ook hij kan gerust zijn. Aan zijn aanval op 25 kilometer voor de finish zei hij een lekker gevoel over te hebben. „Ik kan ook blijven zitten en vijftiende worden op de Muur. Dan ben ik liever 26e zoals nu." Dekker was de enige van de grotere na men die voor de Muur iets durf de ondernemen. De anderen ble ven liever in hun 'hok'. Dekker: „Ik snap dat dat niet leuk is voor het publiek, maal ais renner beleef je dat toch an ders. Als ik net als Rebellin of Di Luca goed zou zijn in zo'n spurt bergop, had ik ook ge wacht. Dan gok je op waar je het best in bent." De aanval van nu had ook voor Dekker iets tweeslachtigs. „Normaal kan ik hier niet winnen. Omdat ik te veel verlies op de klimmen. Aan de andere kant: als ze me iets meer ruimte geven, weet je het nooit. Achteraf had dat wel een minuut moeten zijn. Veel dus." Nu werd Dekker achterhaald op de voorlaatste beldimming, de Cöte de Ahin op twaalf kilome ter van de streep in Hoei. Kunststukje Een grote groep meldde zich ver volgens aan de voet van de Muur. Rebellin kopieerde er zijn kunststukje van zondag. Toen kon hij na een tempoversnelling het wiel van Boogerd houden om de laatste meters zijn tegen stander te passeren. Dit keer counterde hij eerst een tempo versnelling van Di Luca, om ver volgens de man van Saeco ge makkelijk achter zich te laten. Zondag wacht Luik-Bastena ken-Luik. „Ik ga het weer probe ren", zegt Rebellin, maar ik ver wacht niet dat het kan. Drie keer winnen in deze week, dat is nog niemand gelukt. Nou, als Merckx of Argentin het niet kon den, mag ik me al helemaal geen illusies maken." Zondag ook zul len ze allemaal 'op zijn wiel' koersen. „Geeft niet", zegt Re bellin. „Mijn week kan toch al niet meerstuk." Dekker rekent zich evenmin tot de topfavorieten voor La Doyen ne. „Maar de sprint is wel op het vlakke. Het enige wat ik moet doen is aanklampen en de sprint winnen. Hier moest ik eerst een voorsprong pakken om dat te kunnen." Luik-Bastenaken-Luik past vol gens hem beter bij zijn ploeg maats Boogerd en Freire. Wie weet durft hij voor de 'wach ters' uit de koers andermaal op strijd te openen. Dekker: „Dat doe je echter niet zomaar. Zoals vandaag heb je er een smal weg getje en wat zijwind voor nodig. Luik-Bastenaken-Luik is voor mijn gevoel toch iets te veel rechttoe rechtaan. Demarreren op een brede, rechte weg heeft geen zin. Wordt het toch afwach ten." GPD van onze sportredactie LONDEN - De Europese voetbalunie Uefa is een on derzoek begonnen naar de elleboogstoot die de Franse verdediger Marcel Desailly van Chelsea dinsdagavond uitdeelde in het gezicht van de Spanjaard Fernan do Morientes van AS Mona co. De overtreding bleef tij dens de wedstrijd uit de halve finale van de Cham pions League onbestraft door scheidsrechter Urs Meier. De Uefa gaat de vi deobeelden gebruiken om eventueel een sanctie uit te spreken. Mocht Desailly worden ge schorst, dan zal hij op 5 mei waarschijnlijk de re turn in Londen missen. Chelsea moet dan een 3-1-achterstand goedma ken. ANP/RTR Deportivo La Coruna-speler Manuel Pablo probeert bij de bal te komen, maar Carlos Alberto van FC Porto schermt hem goed af. foto Fernando Llano/AP Armoedig schaakspel tussen Porto en Deportivo La Coruiia: 0-0 Hoegee: „De club en ik zijn prak- 'isch rond met elkaar. Het is ei genlijk al zeker dat ik er heen ga- Ik verwacht dat we er aan Let einde van de week helemaal uitzijn." De uit Goes afkomstige doel man kwam twee seizoenen uit v°or Cambuur Leeuwarden en speelde daarvoor bij Dord- recht'90. In totaal speelde hij Jachtig duels in het betaald voet bal. door Mark Caldenhoven DEN HAAG - Twee reuzendoders uit de Champions League hebben gisteravond het stille verlangen naar de grootmees ters van Europa niet kunnen wegspoelen. Porto en Deportivo La Coruiia bleven na negentig minuten pure armoede in 'EK-huis' Dragao op 0-0 steken, precies waarop de coaches daags ervoor hadden aangestuurd. Na likkebaardende wedstrijden en adem benemende ontknopingen in de voorbije weken overheerste gisteravond in Portu gal weer het gevoel uit de poulefase van de Champions League: ellenlange avon den zonder spanning of vermaak. Als Por to en Deportivo La Coruiia bij absentie van Real Madrid, AC Milan of Manches ter United internationaal naam hadden kunnen maken, was het wel gisteravond, voor het oog van Europa. Maar de buren ruzie in Dragao, met bondscoach Dick Advocaat als een geïnteresseerde toe schouwer, werd een schaakspel zonder hartstocht dat beter na een paar zetten schriftelijk had kunnen worden afge daan. Kan het anders bij een treffen tussen stra tegen, tussen trainers die kneedwerk tot kunst hebben verheven. Javier Irureta, een Bask die in Galicië jaar zes jaar auto matismen en discpline heeft geslepen, en José Mourinho, de architect van de Ue- fa-Cupwinnaar. De Portugees is de laat ste maanden uitgegroeid tot meest gewil de trainer in Europa. Gisteravond blies Porto-president Nuno Pinto op het ereter- ras van stadion Dragao nog stoom af. Woedend was Porto's baas dat Chel- sea-eigenaar Abramovitsj het dinsdag morgen - nota bene op de dag dat de En gelsen ten onder gingen in Monaco - had gewaagd contact te zoeken met Mourin ho. Abramovitsj heeft, zo meldden Britse media gisteren, naar verluidt vier mil joen euro voor hem over als opvolger van Ranieri, wiens hoofd al maanden op het hakblok ligt. In het stadion waar Oranje en Duitsland op 15 juni hun EK aftrappen, was Nuno Pinto gisteravond vermoedelijk de enige die rode koontjes had. Porto en Deport ivo La Coruiia gaven de Champions Lea gue niet het aantrekkelijke vervolg waar op was gehoopt. Irureta en Mourinho maakten louter waar wat ze een dag eerder al schaamte loos hadden verkondigd: een bloedeloze 0-0 is in de eerste halve finale boven al les verheven. Dus geneerde Porto zich niet de bal rus tig in de laatste linie rond te spelen of bij enige druk van de Spanjaarden oppor tuun de lange bal te hanteren. Porto haal de daarmee de angel uit zijn eigen spel, want regisseur Deco, de tot Portugees ge naturaliseerde Braziliaan, kwam niet in het stuk voor. Hetzelfde gold voor zijn ge roemde opponent aan de andere kant, Valéron, die evenmin zijn stempel kon drukken. Het was wachten op het momentje van geluk, een zondagsschot of een klutsbal. Dat kwam niet. Nuno Ribeiro Maniche was er namens de thuisploeg het dichtst bij. Met een toverbal, waarmee hij Uni ted-keeper Howard in de achtste finale vanuit een vrije trap verraste en Porto via Costinha de poort naar de kwartfina le opende, krulde hij de bal op de lat. Vlak voor tijd kopte Porto-invaller Jan- kauskas in vrije positie nog naast. Het be langrijkste moment was de rode kaart voor Depor's verdediger Andrade, die mocht inrukken na een schopje in de rug van Deco. Net als zijn ploeggenoot Mau- ro Silva (twee gele kaarten) mist Andra de zodoende de return. FC Porto (Por)-Deportivo la Coruna (Spa) 0-0. Scheidsrechter: Merk (Dui). Toeschou wers: 47.000. Rode kaart: 88. Andrade (Dep ortivo). Gele kaart: Carlos Albert, Ricardo Carvalho, Ferreira (Porto), Mauro Silva (Deportivo). Porto: Vitor BaiaPaulo Ferreira, Jorge Cos ta, Ricardo Carvalho en Nuno Valente, Cos tinha (46. Mendes), Alenitsjev (46. Jankaus- kas), Maniche en Deco, Carlos Alberto en Benni McCarthy (70. Ferreira). Deportivo: Molina; Manuel Pablo, Naybet, Andrade en Romero, Victor (88. César), Ser gio (79. Duscher), Mauro Silva en Luque (45. Fran), Valeron en Pandiani. ALKMAAR - Voetbalclub AZ mag in Alkmaar een nieuw stadioncomplex bouwen met 20.000 vierkante meter de tailhandel. Dit heeft de Raad van State gisteren beslist in hoger beroep. AZ en de gemeente Alkmaar tekenden bij de Raad van State beroep aan tegen een eefidere uit spraak van de rechtbank in Alkmaar. Die besliste vorig jaar oktober dat de bouwvergunning niet deugde. Ook had de gemeente de beoogde thematisering van de de tailhandel bij KooimeerPlaza niet zonder ruimtelijke on derbouwing mogen vastleggen in het bestemmingsplan. Het nieuwe stadioncomplex. waar AZ vanaf seizoen 2005-2006 zijn thuiswedstrijden hoopt te spelen, krijgt daarnaast 40.000 vierkante meter voorzieningen op het ge bied van vrije tijd, sport en recreatie. ANP LONDEN - Het Israëlische voetbalelftal mag weer in ei gen land interlands en Europese bekerwedstrijden spelen. De Europese voetbalunie Uefa heeft dit gisteren bepaald. De Uefa legde Israël wel een restrictie op. Alle duels moe ten uit veiligheidsoverwegingen in Tel Aviv plaats heb ben. Bovendien moet voor elke wedstrijd een veiligheids garantie worden afgegeven. In 2002 dwong de Uefa Israël alle internationale wedstrijden in het buitenland te spe len, omdat door talloze bomaanslagen de veiligheid ern stig in het geding was. ANP/RTR BREDA - Nourdin Boukhari en Johan Elmander spelen volgend seizoen niet meer voor NAC Breda. De twee aan vallers werden dit seizoen gehuurd van respectievelijk Ajax en Feyenoord. Die clubs willen de spelers slechts ver kopen en niet langer verhuren. „Voor ons is dat geen op tie", aldus algemeen directeur Theo Mommers van NAC. „We hebben eenvoudigweg het geld niet om die contrac ten af te kopen." ANP AMSTERDAM - Hatem Trabelsi wil via een rechtszaak te gen Ajax proberen van de eenzijdige optie in zijn contract af te komen. De Amsterdamse club lichtte onlangs die op tie, waardoor de Tunesiër nog tot 2006 aan Ajax verbon den is. De juristen van de verdediger willen op 4 mei in kort geding een uitspraak van de voorzieningenrechter in Amsterdam, omdat zij menen dat een eenzijdige optie strijdig is met het Nederlandse arbeidsrecht. Mocht Tra-: belsi gelijk krijgen, dan is hij aan het einde van dit sei zoen transfervrij. ANP BRUSSEL - René Vandereycken wordt met'ingang van het volgend seizoen trainer van Racing Genk in zijn ge boorteland België. De huidige trainer van FC Twente volgt de Nederlander Sef Vergoossen op, die de club enke le weken geleden verliet. Eerder besloot Vandereijcken vooruitlopend op besprekingen eigenere beweging te ver trekken bij FC Twente. Hij is daar bezig aan zijn tweede seizoen. Vandereycken speelt met de Enschedeërs nog de bekerfinale, tegen FC Utrecht. In Genk tekende hij voor twee jaar. ANP door Alexander van Eenennaam GENEVE - De 'Bart Veld kamp-route' wees Judith Meu- lendijks twee jaar geleden al be slist af. „Voor België badminton nen? Geen denken aan, ik,ben Nederlands." Karina de Wit denkt er al net zo over. Al heb ben ze in eigen land wel te ma ken met twee 'vreemde' landge noten: Yao Jie en Mia Audina. Soms is dat leuk, maar soms ook niet. De vier trainen en spelen sa men, zoals nu tijdens de Europe se titelstrijd in Genève. Ze kun nen het onderling goed vinden. Maar af en toë ondervinden Meulendijks en De Wit de nade len. Zoals in de procedure voor olympische kwalificatie. De van ooreprong Indonesische Audina en de Chinese Jie, beiden in de mondiale toptien, kaapten zo twee olympische tickets weg. Daardoor resteerde er nog maxi maal één, met bovendien een verzwaarde kwalificatie-eis. Aan die extra voorwaarde, een positie in de topzestien van de wereld, kunnen De Wit en Meu lendijks niet meer voldoen. Al hadden ze de eis van NOCNSF gehaald, dan nog waren ze niet naar Athene gegaan. Als bij voorbeeld import-Bel gische zouden De Wit en Meu lendijks zich moeiteloos hebben gekwalificeerd. „Geen optie", zegt De Wit desondanks. „Ik ben gelukkig in Nederland." Meulendijks: „En dan zeker met een Belgisch vlaggetje op mijn shirt lopen? Nee, ik speel alleen voor Nederland." Eigenlijk vinden ze het niet hele maal eerlijk dat speelsters als Jie, maar ook haar voormalige landgenoten Pi (Frankrijk) en Xu (Duitsland) naar Europa zijn uitgeweken, nadat ze in ei gen land niet meer meekonden of ongewenst waren. „Maar bij Mia ligt dat iets anders", vindt de voormalig Nederlands kam pioene. „Zij trouwde met een Nederlander. Karina en ik heb ben het er wel eens over, hoe het zou zijn als hier op de EK geeri Aziaten zouden meedoen. Dan was Camilla Martin de beste, maar de strijd om zilver en brons zou geheel open zijn. Dat is nu ook wel zo, maar nu gaat het tussen Aziaten." Aan de andere kant profiteren! Meulendijks en De Wit van hun nieuwe landgenoten, die inmid dels al behoorlijk zijn geïnte greerd. „Mia is gewoon een ech^ te Rotterdamse", zegt Meulen dijks daarover. „We profiteren ervan door met de landenploeg medailles op grote toernooien te halen", meent De Wit. „Alleen is het dan wel jammer dat we zelf niet veel aan spelen toeko men." Zo won Nederland brons op de WK voor vrouwenploegen en, maandag in Genève, was er twee jaar na het brons nu zilver op de EK. „Maar dat hadden we zonder hen misschien ook ge haald", relativeert Meulendijks. De aanwezigheid van de twee sterke badmintonsters hebben de geboren Nederlandse vrou wen in de ogen van Meulendijks best een stimulans gegeven, maar die zou nog veel groter kunnen zijn. „We trainen nog te weinig tegen hen. Jie is een tijd geblesseerd geweest en Mia traint tegen mannen, omdat ze daar beter van wordt. Ze heeft ook nog het dubbelspel, waar door er voor ons nauwelijks gele genheid is om tegen haar te spe len. Het is belangrijk om aan de hele groep te blijven denken. Door met Mia te trainen, groeit de rest ook." GENÈVE - Mia Audina en Dic ky Palyama hebben gisteren in Genève met de nodige moeite de kwartfinales bereikt van de Eu ropese kampioenschappen bad minton. De als eerste geplaatste Audina had drie games nodig tegen de Bulgaarse Petia Nedeltsjeva: 11-3 4-11 11-2. Palyama had het in de derde ronde uitermate zwaar tegen de Zweed Per-Hen- rik Croona: 11-15 15-8 15-11. Hij staat vandaag in de kwartfi nales tegenover de als eerste ge plaatste Deen Kenneth Jonas sen. Het wordt voor Palyama al les of niets: bij winst gaat hij naar de Olympische Spelen, bij verlies kan hij Athene definitief vergeten. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 19