PZC Recreatiesector blij met CAO EWB weer Eikels Worden Boomen Spreekverbod over Artemis inbreuk op vrije meningsuiting Groener Zeeland snel mogelijk 15 Corporaties matigen huurverhogingen Werknemers blijven voortaan hele jaar in dienst Reünie van Indiëgangers liit Zeeland Neem nu de KPN MobielPlus bundel! Primafoon Teeuwsen nieuwe voorzitter PvdA Noodkreet gewasbescherming Provincie wil waterakkoord Discussie natuurherstel geheim Mosselkwekers kunnen in mei Waddenzee op donderdag 22 april 2004 «nrHarmen van der Werf GOES - Zeeuwse woningcorpo- taiies matigen de huurverho- ijng die 1 juli ingaat, maar ko- aen gemiddeld toch uit boven je2.9 procent. Minister Dekker 0 Volkshuisvesting en de koe- •eiorganisatie Aedes hadden de ierhuurders opgeroepen zich al die 2,9 procent te beperken. Franken, directeur van de ftjese woningcorporatie Rws, Riidt dat hij voldoende gehoor ieeft gegeven aan de oproep tot pliging, hoewel de huren van ijs-woningen gemiddeld 3,1 procent omhoog gaan. Anders waren de huren met 3,4 procent verhoogd op basis van een eer der afgesloten landelijk ak koord. „Wij willen daar niet zo maar helemaal van afwijken", aldus Franken, „want op den duur zullen wij toch toe moeten naar een nieuw systeem, waar bij de huurprijs meer in overeen stemming komt met de geboden woonkwaliteit." Rws zit in een vrij comfortabele positie. De vraag naar huurwoningen in Goes en omstreken overstijgt het aanbod aanzienlijk. Fran ken onderkent dit, maar volgens hem maakt Rws geen misbruik van de lange wachtlijsten. „We zijn toch niet ongevoelig geble ven voor de oproep van de minis ter en Aedes." Ook Zeeuwland in Zierikzee is dat niet, ook al verhoogt ook die woningcorporatie de huren met meer dan gemiddeld 2,9 pro cent. Zeeuwland komt uit op ge middeld 3,1 procent. In de plan ning was eerst gerekend met een iets stevigere huurverhoging. De grote woningverhuurders op Walcheren, '1 Escaut in Vlissin- gen en Woongoed in Middel burg, houden zich evenals Cla- vis woningstichting in Terneu- zen en de Zeeuws-Vlaamse Wo ningbouwvereniging in Axel 'netjes' aan de landelijke op roep. Nullijn Zij komen met een huurverho ging van gemiddeld 2,9 procent. Van woning tot woning kan dat overigens sterk uiteenlopen. Woongoed-directeur E. de Ceus- ter vindt het niet meer dan lo gisch dat de huurverhoging wordt gematigd, omdat 'veel mensen op de nullijn zitten', dus dit jaar niets meer verdienen dan vorig jaar, terwijl veel prij zen wel stijgen. De gematigde huurverhoging kost Woongoed per jaar 90.000 euro op een to taal bedrag aan huurinkomsten van 27 miljoen euro. Woongoed betaalt bovendien 65.000 euro aan het ministerie van Volks huisvesting voor de eenmalige extra huursubsidie-bijdrage van dertig euro eind dit jaar. De Nederlandse Woonbond die door het hele land de huurverho gingen in kaart heeft gebracht, is niet tevreden over de naleving van de oproep van minister Dek ker en Aedes. De gemiddelde huurverhoging in Zeeland komt uit op 2,97 procent, heeft de huurdersorganisatie vastge steld. Zeeland zit daarmee iets boven het landelijke gemiddel de van 2,93 procent. Uitschieter naar beneden is Drenthe (plus gemiddeld 2,6 procent) en uit schieter naar boven is Flevoland (plus 3,17 procent). tor Jeffrey Kutterink SOES - Werknemers van bunga- mparken, campings en zwem- üden zijn straks ook in de win- itronder de pannen. Dat is afge broken in een nieuwe CAO. fcn uitkomst voor veel Zeeuwse «dememers. i de nieuwe collectieve arbeids- pereenkomst (CAO) verblijfs're- jreatie hebben de vakbonden (J(V, CNV en werkgeversorgani- Itie Recron afgesproken dat lèrkgevers hun personeelsleden hele jaar in dienst houden, iaarbij draaien ze meer uren in je zomer en minder in de win- jaar en dag verliezen de oeeste werknemers hun baan het drukke zomerseizoen, ömdat deze werkloosheid tel- tas terugkeert, hebben ze geen Kcht op een WW-uitkering. In je nieuwe CAO wordt dat pro- ileem opgelost. Werkweek .Werknemers hebben de gemid delde werkweek van 38 uur, naar mogen in drukke tijden 45 mir per week werken", aldus iqorzitter B. Francooy van de $VHorecabond. nieuwe CAO heeft een loop- li van een jaar en loopt tot 1 li 2005. ■de verblijfsrecreatie werken nim 30.000 mensen. De rege ling is niet alleen belangrijk ROOSENDAAL - In de Engel- hrecht van Nassaukazerne in Roosendaal, thuisbasis van de commando's, hebben de oud- todiëgangers uit Zeeland giste ren een reünie gehouden. 10 veteranen van het voor- 'ovw bataljon Zeeland '114ri| haalden op de kazerne Herinneringen op en deden zich 1 aan - uiteraard - een nasi- «aaltijd. Het bataljon dat in fe- bfuari 1945 werd opgericht, ver lok een half jaar later naar In fo om daar de opstand tegen IjetNederlandse gezag de kop in «drukken en keerde enkele ja- ra later terug naar Nederland. De gemiddelde leeftijd van de reünisten die elk jaar bij elkaar romen, ligt inmiddels rond de J. „We hebben er zelfs n bij van 92 vertelde me- je-organisator Gideon Sinke ^stèren. „Vanwege de leef tijd worden het er inderdaad elk par wel wat minder." voor het personeel, maar ook voor de werkgevers. Veel Zeeuwse ondernemers on dervinden elk seizoen de proble men. „Elk jaar moet je maar weer afwachten of de mensen die in het seizoen voor het be drijf werken, het volgende jaar weer willen terugkomen", zegt R. Soer van camping de Schots man in Kamperland, tot voor kort voorzitter van Recron Zee land. Het bedrijf heeft twaalf mensen in vaste dienst. Voor een deel van het jaar komen daar zeven tot acht mensen bij (om hen draait het probleem dat in de CAO is opgelost). En in va kanties en de weekenden scha kelt de camping circa 40 hulp krachten in (veelal scholieren). Voor Schotsman is het voortaan mogelijk de mensen die een ge deelte van het jaar werken een volledige baan aan te bieden. „Iedere werknemer wil graag het hele jaar werken. Dus kan die een vaste baan elders krij gen, dan is een recreatieondeme- mer de man of vrouw kwijt. Door de nieuwe CAO is het mo gelijk flexibeler met mensen om te gaan. De toeristische sector, zeker in Zeeland, is nog steeds voornamelijk een seizoenbe- drijf. Deze CAO is zowel voor ondernemers als voor werkne mers een positief resultaat. Ze ker in een tijd dat er geen loonei sen mogen worden gesteld." In de CAO is over de pensioen kosten afgesproken dat werkge vers en werknemers ieder de helft betalen, inclusief de nog onbekende premieverhoging. Zo lang het sociaal akkoord van kracht blijft, vullen de werkge vers bij ziekte en arbeidsonge schiktheid de uitkeringen in het eerste jaar aan tot 100 procent van het loon, het tweede jaar tot 70 procent en het derde jaar (wanneer voor een werknemer de WAO van kracht wordt) tot 90 procent. At *A> door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Zeeland kan op korte termijn veel groener worden door aanleg van agrari sche natuurlandschappen. In fei te een terugkeer naar het platte land van voor de Tweede We reldoorlog. Walcheren is ge knipt als voorbeeldgebied. Directeur M. Hemminga van stichting Het Zeeuwse Lan- schap (HZL) pleitte hier giste ren voor tijdens de opening van de Tuin van Walcheren, bij het landgoed Ter Hooge aan de rand van Middelburg. De inrich ting van dit gebied geeft aan hoe een agrarisch natuurland schap eruit kan zien. Hemminga wees erop dat de aan leg van grote natuurgebieden via het omzetten van landbouw gronden langzaam gaat. „Het is een zaak van lange adem." Tege lijkertijd is er de maatschappe lijk druk om het platteland te vergroenen. „Er is behoefte aan groene ruimte en natuur. Plek ken waar mensen tot zichzelf kunnen komen en kunnen re creëren", betoogde Hemminga. Een agrarisch natuurlandschap fcorConny van Gremberqhe fiESTDORPE - De vrijlating Arjan Erkel anderhalve 'eek geleden was niet alleen •en zegen voor de hulpverlener 120 Artsen zonder Grenzen, naar ook voor de Westdorpse nuziekvereniging Eikels Wor den Boomen (EWB). Naar aanlei- van het feestelijke onthaal ran Erkel in de woonplaats van rijn ouders stond de telefoon bij raorzitter/secretaris Use van ^ngevelde roodgloeiend. Door publiciteitsgolf ziet het er ®ar uit dat er weer wat 'eikels tomen zullen worden'. «Dat onthaal heeft ons geen windeieren gelegd", zegt de Worzitter. „Journalisten van al- Sflei omroepen, kranten en an- «e bladen wilden weten waar letters EWB voor stonden. «1 'Eikels Worden Boomen' 'jpnden ze prachtig, terwijl wij ®t drie jaar terug gekozen had- fon voor EWB, omdat de term ei- 1$ ook voor andere zaken wordt gebezigd. We dachten dat EWB wat moderner klonk, maar ja, nu denk ik dat we toch met een zekere trots de oude naam weer kunnen voeren." Wie die naam in 1883 verzonnen heeft staat niet vast. In oude do cumenten valt er ook niets over terug te vinden. Van Langevelde houdt het er op dat de koster van de parochiékerk Maria ten hemel Opneming de naam het eerste opperde. Eikels Worden Boomen kon de extra publiciteit prima gebrui ken. Maanden geleden zat de vereniging bijkans aan de grond. Het ledental dreigde on der de twintig te vallen, een diri gent was er niet en het gezel schap was genoodzaakt om di verse activiteiten te schrappen. „Gelukkig zijn we nu weer wat aan het opkrabbelen. Er zijn wat leden bij gekomen en heb ben in Jenny Claws uit Eeklo een prima dirigente gevonden. Hopelijk blijft de jonge aanwas doorgaan. De publiciteit van de laatste weken kan daar zeker op van invloed zijn", meent Van Langevelde. De teloorgang van EWB is vol gens de voorzitter eigen aan een dorp als Westdorpe. „Vroeger had je in kleinere dorpen vrij weinig vertier, een voetbalclub, een muziekgezelschap, een enke le vereniging, daarmee hield het wel op. Tegenwoordig hebben mensen ontzettend veel moge lijkheden om hun vrije tijd nut tig te besteden. Jongeren met muzikale aanleg zien we als ze elf, twaalf jaar oud zijn, verkas sen naar Hulst, Temeuzen of Sas van Gent en dan wordt de vijver waaruit wij moeten put ten snel leeg." In Westdorpe gaat er ook nog een ander verhaal over de teloor gang van het korps. Die zou zijn ingezet toen medewerkers van de toenmalige gemeente Sas van Gent enkele jaren geleden in het geniep de eik voor de kerk rooi den, die was geplant ter gelegen heid van het honderdjarig be staan van het korps. Feitelijk zou de muziekvereniging toen zijn ontworteld. Want zonder eik geen eikels en zonder eikels geen bomen meer. kan daarin voorzien: kleine per celen, hagen (liefst meidoorn), heggen, alleenstaande bomen, drinkputten en knotwilgen. Dat dient ook veel meer dan het hui dige strakke cultuurlandschap de natuur, onderstreepte Hem minga. Dat is hard nodig, want 60 procent van de uitgestorven plantensoorten in Nederland leefde ooit op het platteland. Naast meer recreatiegroen voor de mensen (bij voorkeur ook dicht bij steden en dorpen) en versterking van de natuurwaar den, is een agrarisch natuurland schap zeker voor boeren van be lang, stelde de directeur van HZL. Die kunnen, tegen vergoe ding, een taak bij beheer en on derhoud vervullen. Zodoende een prima voorbeeld van 'verbre de landbouw'. Gedeputeerde M. Kramer, die de Tuin van Walcheren opende, haakte meteen in op het betoog van Hemminga. Hij wees op de 'speerpunten' van het provincia le groenbeleid: natuur bij de stad, instandhouding van cul tuurhistorische landschappen, natuureducatie en agrarisch na tuurbeheer. Die elementen pas sen uitstekend in een agrarisch natuurlandschap. De gedeputeerde vond het een goed idee om aan de uitgangs punten juist op Walcheren ge stalte te geven. „Er wonen veel mensen en er komen veel toeris ten. De laatste jaren is er veel af breuk gedaan aan het landschap door veel kappartijen. Verster king van het landschap verdient er speciale aandacht." Overleg Kramer kondigde aan met Het Zeeuwse Landschap, de Vereni ging Agrarisch Natuurbeheer Walcheren en de Stichting Land schapsbeheer te overleggen over de mogelijkheden voor terug keer van het vooroorlogse land schap. Aan de verwezenlijking van de Tuin van Walcheren, waarvoor de provincie en Europese Unie fikse subsidies gaven, is lang ge werkt. De Stichting Lynden-Ter Hooge wilde versterking van het landgoed, met behoud van agra rische activiteiten. Dat kon dankzij de verplaatsing van een melkveehouderij vanuit Seroos- kerke (in het kader van de ruil verkaveling). De maatschap Dreessen-Dekker combineert het koeien houden met een kaas boerderij en informatiecentrum (Pitteperk). Vorig jaar werd al bijna 5 hecta re bos en weiland ingericht, af gelopen maanden volgde 23 hec tare. Natuur wordt afgewisseld met weiland, waar de koeien van Pitteperk grazen. Er zijn, aansluitend op de bestaande rou tes in het landgoedbos, royale wandelvoorzieningen. Directeur Hemminga zei dat HZL het gebied graag in weste lijke richting wil uitbreiden. Ge deputeerde Kramer meende dat in deze ook een taak is wegge legd voor de gemeente Middel burg. Advertentie Motorola V600 Panasonic P3411 ül| KPN MobielPlus Alles in één bundel: Bellen in binnen- en buitenland, SMS, MMS en i-mode*" Grabs KPN Mobiel Leentoestel Service Extra wc deel Nu bij 2-jarig KPN MobielPlus abonnement Tot 100,- extra bundeltegoed Geen entreekosten t.w.v. 52,50 VLISSINGEN - Riet Teeuwsen uit Vlissingen is de nieu we voorzitter van de Zeeuwse PvclA. Zij werkt op de Ho geschool Zeeland, waar zij zich bezighoudt met interna tionale betrekkingen. Teeuwen is de opvolgster van Leen Wille uit Zuidzande, die drie jaar voorzitter is geweest. Hij had er nu een volledige termijn op zitten en stelde zich niet herkiesbaar. GOES - LTO Nederland vreest dat telers dit seizoen in hun gewassen veel ziektes en plagen niet kunnen beheer sen én bestrijden. Uit onderzoek van de landbouworgani satie is gebleken dat er ruim 120 knelpunten zijn, veroor zaakt doordat effectieve bestrijdingsmiddelen niet meer of nog niet zijn toegelaten. Het ministerie van Landbouw is bereid slechts eenderde van de knelpunten op te lossen, aldus LTO, die overleg wil met het ministerie, de midde lenfabrikanten en het College Toelating Bestrijdingsmid delen. Een bijkomend probleem is dat landbouwers dit jaar nog niet kunnen werken met gewasbeschermings plannen, op basis waarvan boeren een strategie kunnen bepalen om ziekten en plagen onder de knie te houden, on der meer door de productiemethode aan te passen. Nieu we regelgeving is nog niet rond en LTO hikt aan tegen de extra administratieve eisen die het ministerie wil stellen. MIDDELBURG - De provincie stuurt aan op een Regio naal Water Akkoord met gemeenten, waterschappen en Rijkswaterstaat. Daarin staat hoe en in welk tempo de wa teroverlast wordt aangepakt en wie de kosten gaat beta len. Provinciaal medewerker D. Lagendijk deelde dit gis teren mee in de Statencommissie Ecologie en Water. Hij gaf aan dat uiterlijk in 2015 de maatregelen tegen watero verlast klaar moeten zijn. Voor het bergen en afvoeren van overtollig water is 970 hectare aan ruimte nodig; de kosten belopen ongeveer 100 miljoen euro. Het Regionaal Water Akkoord vloeit voort uit de Deelstroomgebiedsvi- sie Zeeland, die het dagelijks provinciebestuur binnen kort vaststelt. Gedeputeerde M. Kramer zei dat het afslui ten van de overeenkomst nog hangt op de verdeelsleutel tussen waterschappen en gemeenten voor de kosten die ge maakt worden het bebouwde gebied droog te houden. MIDDELBURG - De Nederlandse regering houdt de dis cussie met de Europese Commissie over natuurherstel in de Westerschelde geheim. De commissie stelde Nederland in gebreke, omdat er van de natuurcompensatie voor de tweede verdieping van de rivier veel te weinig terecht komt. De Statencommissie Ecologie en Water wil weten wat de regering hier tegen inbrengt. Die duidelijkheid krijgen de Staten niet, zei gedeputeerde M. Kramer giste ren. „Nederland krijgt op z'n donder. Ik kan me voorstel len dat de regering daar in beslotenheid uitleg over wil ge ven." Hij merkte op dat ook de ingebrekestelling zélf niet openbaar is, al is het een publiek geheim dat de Europese Commissie vindt dat er onvoldoende Westerschelde-na- tuur is hersteld. Kramer gaf aan dat de vertrouwelijkheid berust op een afspraak tussen de commissie en de lidsta ten. Hij betwijfelde of een beroep op de Wet Openbaar heid Bestuur deze deuren kan openen. Genodigden wandelen door de Tuin van Walcheren, het natuurgebied bij het Middelburgse landgoed Ter Hooge dat gisteren werd geopend; volgens Het Zeeuwse Landschap kan de aanleg van dit soort agrarische natuurlandschappen de provincie snel een veel groener gezicht geven. foto Lex de Meester door Maurits Sep MIDDELBURG - Een ontoelaat bare beperking van de vrijheid van meningsuiting. Zo verweer de M. Hendrix uit Goes zich gis teren tegen een door Artemis geëist verbod op negatieve uitla tingen over het Middelburgse reïntegratiebedrijf. En aan de andere eis, stoppen met de ver spreiding van het zwartboek over Artemis, is volgens Hen drix al gehoor gegeven. Hendrix, een oud-medewerkster van directeur J. Poorter van Ar temis, nam eind vorig jaar het initiatief een klachtenboek over Artemis op te stellen. Daarin hebben dertig ontevreden cliën ten en oud-medewerkers hun ne gatieve ervaringen gebundeld. De Goese verspreidde het zwart boek onder meer onder gemeen ten en uitkeringsinstanties. Volgens Poorter is Artemis daar door opdrachtgevers kwijtge raakt en contracten misgelopen. Zij wil die schade op Hendrix verhalen en overweegt haar daarvoor in een andere procedu re persoonlijk aansprakelijk te stellen. Poorter schat de schade op ruim een miljoen euro. Oordeel De advocaat van Poorter, E. Schute, stelde dat Hendrix niet over de deskundigheid beschikt om te beoordelen of Artemis on deugdelijk werk verricht, zoals in het zwartboek gebeurt. „Ze is niet professioneel opgeleid. Ze heeft slechts een jaar voor Arte- mis gewerkt als stagiaire. Ze ma tigt zich een oordeel aan dat zij helemaal niet kan vellen", zei Schute. Hij gaf wel toe dat Poor ter ondanks het gemis van diplo ma's kwaliteiten in Hendrix zag en haar een baan had aangebo den. Hendrix weigerde die. Artemis wordt getroffen door haar eigen pijl en dat doet na tuurlijk pijn, reageerde de raads man van Hendrix, J. de Meester „Het doel van Artemis is vrou wen zelfbewuster en kritischer te maken. Dat is nu precies ge beurd." Volgens hem was Hen drix geen stagiaire, maar maak te ze deel uit van het manage mentteam. „Ze is in oktober vo rig jaar vertrokken bij Artemis vanwege de slechte financiële en administratieve situatie." Poorters advocaat heeft Hen drix eind februari gesommeerd te stoppen met de verspreiding van het zwartboek en andere ne gatieve verhalen. Volgens Schu te is daarop nimmer een reactie gekomen. Daarom is het kort ge ding aangespannen. De Meester erkende voluit dat Hendrix het zwartboek heeft rondgestuurd, maar dat was eenmalig. Zij zou er al maanden geleden mee zijn gestopt en zich bereid hebben verklaard het ook in de toe komst niet meer doen. Dat had hij deze maand nog twee keer aan Schute laten weten, aldus De Meester, die dan ook niet be greep waarom het kort geding plaatsvond. Deze eis was overbodig, stelde De Meester. En de andere eis, dat Hendrix in de publiciteit niks negatiefs over Artemis mag zeggen, komt er volgens hem op neer dat haar totaal het zwijgen wordt opgelegd. Dat noemde hij 'een ontoelaatbare inbreuk op de vrijheid van meningsuiting'. Aan die vrijheid zit wel de be perking dat uitspraken niet na delig mogen zijn voor de andere partij, tekende Schute daarbij aan. „Omdat zij zich wel nega tief uitlaat en dat Artemis zeer grote schade heeft berokkend, kan Hendrix geen beroep doen op vrije meningsuiting en het al gemeen belang." Uitspraak woensdag 28 april. YERSEKE - Zeeuwse mossel kwekers kunnen vanaf 4 mei de Waddenzee op om op mossel zaad te vissen. Tegen de aangevraagde vergun ning waren tot gisteren geen be zwaren ingediend. De bezwaren- termijn is daarmee verstreken. Stichting Wilde Kokkels zorgde afgelopen najaar nog voor ver traging door bezwaar in te die nen, maar heeft daar deze keer vanaf gezien. De milieuorganisa tie is niet ontevreden over het tij delijke beleid voor de schelpdier visserij dat minister Veerman van Landbouw in februari heeft aangekondigd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 15