PZ Mes in frequentie stadsdiensten Letselschade? Jeugd snuffelt aan loodgieters vak Wattel krijgt 2550 euro boete Niet meer bang voor de blikken 19 CDA Sluis wil dialectendag Straf voor Kongolees rijbewijs Autodieven slaan tweemaal toe Middelburg presenteert gidsje Automobilist rijdt de sloot in belangstelling voor kleine busjes valt tegen Heepraten over verkeer Hpals groep zeeuwse almanak Barcelona factie: 0113-315649 wpzc.nl Mail:redactie@pzc.nl tetbus 31,4460 AA Goes lArertentie-exploitatie: Ld-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Ill.^nrlnrnn' 1111^.171170. uws- -Vlaanderen: 0114-372770; ytionaal: 020-4562500. jonderdag 22 april 2004 editie Walcheren Ook Waalse Pijl prooi Rebellin ftorNadia Berkelder HIDDELBURG - Bewoners van tóddelburg kunnen binnenkort repraten over verkeer in hun (Advertentie) Maand van de Filosofie Met essay Connie Palmen Iets wat niet bloeden kan €3,50 vanavond Brasseriemenu Couscous-salade en Varkenshaas met kruidenkorstje of Gepoft, gevuld met zeekraal en ijs 12,50 of€ 10,00 (vegetarisch menu) reserveren: (0118) 886866 vanavond 19.30-20.30 uur Filosofische Veldtocht door De Drvkkery o.l.v. Mark van der Graaff zaterdag 24 april 11.00-12.00 uur lezing over Nichiren [Boeddhisme 15.00-16.30 uur wijk. Daarvoor wordt een wer vingscampagne begonnen. Maandag nam de gemeenteraad een motie van de PvdA aan waarin het college van B en W de opdracht krijgt om de bewo ners actief te benaderen. Buurt bewoners weten vaak heel goed wat er aan de verkeerssituatie in hun wijk verbeterd kan wor den, vindt raadslid S. Szarafins- ki. De gemeente is op dit mo ment bezig met allerlei verkeers- projecten. Daarbij is steun van bewoners volgens haar noodza kelijk. „En dat komt nu te wei nig van de grond." De raad heeft het college gevraagd om een campagne te beginnen om mensen te werven. In iedere wijk moet een groepje bewoners worden gezocht dat meedenkt over verkeer. Na de zomer moet een workshop worden gehouden zodat de groepjes goed voorbe reid hun werk kunnen doen. SLUIS - De Sluisse CDA-frac- tie pleit voor een Zeeuwse dia lectendag in West-Zeeuws- Vlaanderen. Fractievoorzitter L. Flikweert zal het college van burgemeester en wethouders vanavond verzoeken om een der gelijk initiatief te steunen. „De Zeeuwse vereniging voor dialectenonderzoek roept de pe riode half oktober tot half no vember uit tot dialectenmaand, waarmee zij het dialect wil be vorderen. In de gemeente Sluis worden verschillende dialecten gesproken. Hoewel veel Zeeuw en Algemeen Beschaafd Neder lands spreken met een vleugje dialect - wat trouwens heel char mant klinkt -, zijn er ook veel Zeeuwen die graag in hun streektaal praten", aldus Flik weert. Het CDA wil graag dat Sluis in de dialectenmaand ook een the madag organiseert. De invulling daarvan wil de fractie aan ande ren overlaten. MIDDELBURG - De Middelburgse kantonrechter B. Doorewaard Boekhout heeft gisteren een 54-jarige man uit Middelburg veroordeeld voor het rijden zonder geldig rijbewijs. De man woont al zeven jaar in Nederland en heeft al die tijd zijn Kongolese rijbewijs gebruikt. Nadat de man vo rig jaar in april en juni twee boetes achter elkaar kreeg, liep hij tegen de lamp. Hierop deed hij aangifte van een vermist rijbewijs. Het verhaal over zijn kwijtgeraakte pa piertje mocht de man niet baten, want een Kongolees rij bewijs is niet geldig in Nederland. De rechter wilde reke ning houden met de benepen financiële positie van de man. Uiteindelijk kwam de Middelburger weg met een boete van 440 euro, waarvan 200 voorwaardelijk. De man zei binnenkort examen te doen voor het Nederlandse rij bewijs. ARNEMUIDEN - In Arnemuiden en Cadzand zijn twee personenauto's gestolen, beide van het merk Opel. In de Schorerstraat in Arnemuiden werd in de nacht van maan dag op dinsdag een zwarte Opel Astra met het kenteken DH-XR-78 weggenomen. Op de Koolsweg in Cadzand werd een zilvergrijze Opel Vectra gestolen. Het kenteken is TY-89-PY. De waarde van de voertuigen is niet bekend. MIDDELBURG - Voor bezoekers van Middelburg is giste ren een nieuw gidsje verschenen. Het boekje, de bezoe kerspas 2004, is gratis en verschijnt in een oplage van 120.000 exemplaren. In het gidsje staan tips voor activitei ten in de stad. Bovendien bevat het een evenementenka lender,, een plattegrond en kortingsbonnen voor attrac ties. De bezoekerspas is onderdeel van een nieuwe promotieof fensief van de gemeente. Om de stad onder de aandacht te brengen, ontvangt iedere Middelburger een brief van de burgemeester. Daarin roept hij de inwoners op om als am bassadeur van de stad op te treden. Bij de brief zitten an sichtkaarten die opgestuurd kunnen worden aan kennis sen elders in het land. VLISSINGEN - Een 24-jarige man uit Oost-Souburg is woensdagavond gewond geraakt bij een eenzijdig ongeval in Vlissingen. De man miste de afslag van de Bachlaan richting de Galgeweg en reed rechtdoor de sloot in. De man raakte gewond aan zijn hoofd. Zijn passagier, een 24-jarige vrouw uit Vlissingen kwam met de schrik vrij. De auto is zwaar beschadigd. W. Brouwer van loodgietersbedrijf Laroes helpt de broers Stefan (1) en Ricardo de Nood met hun werkopdracht. foto Ruben Oreel door Ron Maqnée VLISSINGEN - Een speciale knutselmiddag voor kinderen bij loodgietersbedrijf Laroes in Vlissingen heeft gisteren vijf be langstellenden getrokken. Niet veel, zo geeft de organisatie toe. Maar de kinderen die naar de knutselmiddag kwamen waren zeer enthousiast. Al acht jaar organiseert P. Ron- teltap, docent Installatietech niek van het ROC in Vlissingen, speciale knutselmiddagen bij be drijven. Onder begeleiding van Ronteltap en medewerkers van het bedrijf mogen kinderen een middagje allerlei voorwerpen in elkaar zetten en mee naar huis nemen. Met de knutselmidda gen hoopt Ronteltap de kinde ren al op jonge leeftijd enthou siast te krijgen voor techniek. Toch loopt het niet storm voor de speciale bijeenkomsten. Ron teltap heeft dit jaar vierhonderd scholen in Zeeland en op Goe- ree-Overflakkee aangeschreven. Per knutselbijeenkomst komen doorgaans niet meer dan zo'n vijf geïnteresseerde jongeren aanzetten, soms nog minder. Maar de kinderen die meedoen, zijn zeer enthousiast. Dat blijkt ook als dinsdagmiddag bij Laroes vijf geïnteresseerden bij eenkomen. Werkstukjes Ze mogen uit verschillende werkstukjes kiezen: een vogel- voederhuisje, een kaarsenstan daard, een brievenhouder of een make-upspiegel. De vogelvoe- derhuisjes vinden meteen gretig aftrek, en de kinderen gaan druk in de weer met platen zink. Met een grote zetbank worden de platen gebogen. W. Brouwer van het loodgieter- bedrijf ziet het allemaal tevre den aan. „Het is toch de kraam kamer voor toekomstige vakge noten." Volgens Brouwer kampt het be roep van loodgieter met een slecht imago. „Men denkt toch altijd meteen aan rioleringen, terwijl er zoveel meer is te doen." Hij merkt dat het lastig is om goed personeel te wei-ven. „Aan de jongens die van de scho len komen, zit iedereen te trek ken." Volgens Brouwer is het pro bleem deels te wijten aan het verdwijnen van de oude am bachtsscholen, waar gedurende enige tijd aan verschillende vak ken kon worden gesnuffeld. Ook Ronteltap zou de ambachts scholen zo weer terug willen. „Daar leerde je nog om te gaan met een vijl. Het echte hand werk." Volgens Ronteltap hebben jonge- ren tegenwoordig niet meer die handigheid. „Ik zeg altijd op school: iedereen die een buis van 22 millimeter met de hand recht kan afzagen, mag de bui zensnijder gebruiken. Het ge volg is dat alle buizensnijders nog in de kast hangen." Goten Ronteltap vindt het mooiste van het vak dat je ook echt iets na laat. „Dat je door de stad rijdt en denkt: die goot heb ik nog ge maakt. Dat is blijvend. Tegen woordig wil iedereen achter de computer plaatsnemen. Maar één keer deleten en alles is weer weg." Ronteltap organiseert de komen de tijd nog in heel Zeeland zijn speciale knutseldagen. De eerst volgende bijeenkomst wordt za terdagochtend in Zierikzee ge houden, bij installatiebedrijf Sa- door Ron Maqnée MIDDELBURG - Minicamping- houder H. Wattel uit Oostkapel- le is door de kantonrechter in Middelburg veroordeeld tot een totaalbedrag aan boetes van 2550 euro. Wattel had tientallen caravans en tenten te veel op zijn terrein staan. Medewerkers van de afdeling Handhaving van de gemeente Veere constateerden in de perio de van 1 juli tot en met 25 okto ber van het vorige jaar bij 34 verschillende controles dat er te veel caravans en tenten op het terrein stonden. Een aantal ma len telden de inspecteurs zelfs 29 zogeheten kampeermiddelen. Twee weken geleden diende de zaak voor kantonrechter B. Ver hoeven in Middelburg. Gisteren deed Verhoeven uitspraak. Voor elk van de 34 overtredingen heeft Wattel een boete van 75 eu ro gekregen, zodat het totale be drag op 2550 euro uitkomt. Al jaren heeft Wattel ruzie met de gemeente Veere. Twee jaar ge leden besloot het gemeentebe stuur dat de voortdurende over schrijding van het aantal kam- peereenheden nu maar eens afge lopen moest zijn. Als de cam pinghouder nog één keer over de schreef ging, zou hij zijn ont heffing verliezen. Inmiddels heb ben burgemeester en wethou ders de vergunning ingetrok ken. De uiteindelijke boete is overi gens lager dan twee weken gele den op de zitting geëist werd. Of ficier van justitie J. Zonderland eiste toen voor elke overtreding een boete van 250 euro. De mini- campinghouder zou dan voor 7650 euro boetes moeten beta len. tor Edith Ramakers 11ISSINGEN - Vervoerder Con nexion heeft flink moeten schrappen in de busdienstrege- jjg 61 en 62 in het Stadsgewest llissingen/Middelburg. De fre zende voor de Vlissingse lijn II met vertrek- en eindpunt het jetje VVolffplein wordt met ze- tenlig procent teruggebracht. Be Middelburgse stadslijn voor Oauwendaele moet het met on- meer een rit per uur minder joen. Provincies krijgen te maken met ander rijksbijdrage voor het openbaar vervoer. Provinciale Staten van Zeeland legden Con- nexxion vorig jaar een bezuini ging op van 740.000 euro. Daar van is deze jongste inkrimping het gevolg. De maatregel levert een kostenbesparing op van 585.000 euro. „Vóór september zal Connèxxion dus nog meer moeten bezuinigen. Daarover zijn we met elkaar in overleg", zegt C. Lindenberg van de pro vincie Zeeland. Hij kan nog niet aangeven welke busdienst ge troffen wordt. Volgens Lindenberg is uit een passagiersonderzoek dat de ver voerder heeft uitgevoerd, naar voren gekomen dat er gesneden kon worden in de regelingen 61 en 62. „De bezettingsgraad was niet altijd even groot. En als er dan bezuinigd moet worden, is de optelsom snel gemaakt. De animo voor de kleine busjes is te gengevallen. Passagiers kiezen - als er te kiezen valt - blijkbaar toch sneller voor een rit met een grote bus." Lindenberg zegt dat er alterna tieven zijn voor lijn 61. „Die bus jes reden acht keer per uur naar Westerzicht en Bossenburgh. Dat wordt minder, maar de gro te bussen, 55, 56, 57, 58 blijven frequent rijden en bestrijken voor een deel die lijn." De lijn 62 van het station Mid delburg naar Dauwendaele moet het met iets minder doen. „Dat is niet meer dan een haal van de kaasschaaf", verklaart Lindenberg. De kleine busjes zullen in het algemeen niet meer vier, maar drie keer per uur rij den. „Tijdens de piekuren wor den nu al grote bussen ingezet voor vervoer van onder meer scholieren. Die worden gehand haafd." (Advertentie) Brandweerman Robert-Jan de Nooijer en Mijke Rummens, vrijwill igs van de vakantiekampen voor brandwondènslachtoffers. foto Lex de Meester door Edith Ramakers VLISSINGEN - Het meest vrees de Mijke Rummens dat ze ge pest zou worden door leeftijdsge noten voor de brandwonden op haar arm en zij. Klasgenoten die haar na zouden wijzen en een scheldnaam zouden bedenken, omdat ze verminkt is. Gepest is ze nooit. Ze voelde zich erger verminkt, dan de verminking op haar lichaam doet vermoeden. „Maar pas toen ikzelf had aan vaard dat ik een beschadigd lichaam had, durfde ik in een T-shirt over straat te lopen." Mijke Rummens (18) komt uit Apeldoorn. Zij is een van de vrij willigsters van de vakantiekam pen die de stichting Kind en Brandwond jaarlijks op verschil lende plaatsen in het land orga niseert. Robert-Jan de Nooijer uit Vlissingen is vanaf 1985 vrij willig brandweerman van de stadsgewestelijke brandweer Vlissingen/Middelburg. Sinds af gelopen jaar is hij ook vrijwillig begeleider van de vakantiekam pen voor kinderen met brand wonden. „Door mijn werk als brandweerman ben ik bij deze stichting terechtgekomen." Robert-Jan heeft een nadeel als begeleider. „Ik heb geen brand wonden. Zonder brandwonden ben je niet één van de deelne mers. Dan ben je de begeleider met wie je gezellige dingen kunt doen, maar echt begrijpen hoe de ander zich voelt, kun je nooit. De eerste vraag van het groepje dat ik vorig jaar bege leidde was niet: hoe heet jij? Nee, ze vroegen of ik ook ver brand was." Mijke zegt dat Robert-Jan 'dat ene stukje mist'. Kinderen met brandwonden hoeven niet uit te leggen wat het betekent om een beschadigd lichaam te hebben. „We hebben direct een band met elkaar. Ik heb zelf ook als deelneemster een aantal kam pen meegemaakt en er drie goeie vrienden aan over gehou den." Anderhalf jaar was Mijke toen haar broertje op de klep van de vaatwasser ging staan. Op de vaatwasser stond een pan met kokend heet water. De vaatwas ser kantelde, de pan vloog door de lucht en het hete water brand de in haar lichaam. „Het was domme pech. Mijn moeder was net aan het telefoneren. Ze heeft er lang een schuldgevoel aan overgehouden. Net als ik, zijn mijn ouders er wel goed uitgeko men." Het kan ook anders gaan. Op het kinderkamp van vorig jaar beleefde een ernstig verbrand jongetje de week van zijn leven. „Maar dit jaar mag hij niet meer komen van zijn vader. Zijn va der heeft zo'n groot schuldge voel dat hij zijn zoon geen mo ment uit het oog wil verliezen. Hij kan de verantwoordelijk heid voor zijn zoon na het onge luk niet overdragen." Door samen te zijn met lotgeno ten, leerde Mijke haar brand wonden beter te accepteren. „Ik ben niet in mijn gezicht ver brand. Dat lijkt me echt vrese lijk. Ik denk niet dat ik kan be grijpen wat het betekent om mis vormde lippen en wangen te heb ben. Op het kamp komen kinde ren die operatie na operatie heb ben ondergaan. Als je dat ziet is het gemakkelijker om te denken dat ik zelf niet moet zeuren." Met een vriendinnetje dat een lichte brandwond in haar ge zicht heeft, ging ze laatst winke len. „Ze dacht de hele tijd dat anderen naar haar keken. Ik heb haar toen verteld dat ze dat zichzelf maar inbeeldde. Ik zag het namelijk niet. Later heeft ze mij daar nog voor bedankt." Afwijkingen Mijke kan de blikken van ande ren nu aan. „Want natuurlijk kijken mensen naar afwijkin gen. Dat doe ik zelf ook. Maar nu denk ik dat iedereen me maar moet nemen zoals ik ben." Ze was te jong om een traumati sche ervaring over të houden van haar ongeluk. „Ik heb een vrij normale, leuke jeugd ge had." Na een ernstige brand, zo als in het café in Volendam, ko men niet direct nare gevoelens boven. Ze kan daar toch wat af standelijk naar kijken. „Maar er na heb ik wel vaker gedacht dat het voor sommige slachtoffers veel beter zou zijn als de behan deling werd stopgezet. Je kunt blijven behandelen, maanden aan een stuk, maar als je diep derdegraads verbrand bent, dan is je leven verminkt. Ik vraag me af wat sommige slachtoffers nu nog voor een leven hebben." Kampvuur Op de kampen wordt vuur niet gemeden. „Juist een kampvuur is een vast programma-onder deel", zegt Robert-Jan. „Dan ko men er wel vaak emoties los." Vorig jaar dreigde het wel mis te gaan, toen er frites werd ge bakken. Een jongen rook het fri- tes-vet en draaide door. Hij wil de linea recta naar huis. „Hij was kort daarvoor verbrand bij het frites bakken. Een professio nal heeft op hem ingepraat en hij is gebleven." Meer informatie: www.kinden- brandwond.nl Zorgt voor een rechtvaardige schadevergoeding Kosteloos juridisch advies 0900-8998533 (0,01/min) of www.palsgroep.nl Die Goesenaar had zin in het weekje vakantie naar Barcelo na. Samen met vrouw en vrienden had hij zich heilig voorgenomen een bezoek te brengen aan Antoni Gaudi's Saqrada Familia en Parque Güell. In twee uur bracht de konink lijke zwaan het gezelschap van regenachtig Schiphol naar zonnig Catalonië. Hoewel een ov-kaart op zak, lonkte de taxi naar het hotel. „Sorry, i doont spiek inglisj." Twintig minuten duurde, de eerste rondrit. De meter wees ruim 22 euro. Als de bliksem stapte de Spanjaard uit, tilde de koffers uit de achterbak en hield zijn hand op. 29 euro, zong hij bijna. Druk gebarend naar de koffers en tassen. Felle zon, vrolijke stemming en de Goesenaar rekende zon der te morren af. Pas toen de taxi uit het zicht verdween, ging hem een lichtje branden. Vrolijk riep hij uit: Binnen kort kan hij naar een wed strijd van FC Barcelona. Hij heeft niet alleen de bagage, maar ook ons getild. Ola, Bar celona. Mi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 11