Sabine getuigt tegen Dutroux Blair sluit met EU-referendum af Tribunaal ziet Srebrenica als volkenmoord Man mishandelt tv-presentatrice Pelgrims kiezen voor oecumene Adoptiebende Madagascar gevat Khadaffi bezoekt Brussel China wil rust bewaren op Plein Oost-Europa is nog te vuil Vader Marchal en moeder Delhez naar ziekenhuis na relaas slachtoffer Tien verdachten terreur opgepakt Menselijke genenkaart op internet LEON - De merendeels rooms-katholieke deelnemers aan een bedevaart naar Santiago de Compostela in hot noord westen van Spanje hebben gisteren de noodzaak van toe nadering tussen de verschillende kerken (oecumene) be vestigd. Dat gebeurde tijdens een mis in de kathedraal van Léon, een stad op de route naar het bedevaartsoord. Tijdens de viering werd een artikel voorgelezen uit de 'Charta Oecumenica', een document waarin katholieken, anglicanen, protestanten en orthodoxen in Europa zich verplichten tot onderlinge dialoog. Aanleiding voor de pelgrimage van circa driehonderd bisschoppen, politici, theologen en leken uit ruim twintig Europese landen is de uitbreiding van de Europese Unie met tien lidstaten. ANP ANTANANARIVO - De Malagassische politie heeft vier mensen opgepakt die illegaal baby's lieten adopteren. Bij een vrouw in Antananarivo zijn elf zuigelingen aangetrof fen. Volgens een politiewoordvoerder maakte de bende vervalste adoptiepapieren voor de kinderen. De vrouw kreeg hulp van mensen in de medische wereld en bij de bui-gelijke stand. Volgens de politie worden in Madagascar enorm veel kinderen ontvoerd. ANP/AFP BRUSSEL - De Libische leider Khadaffi bezoekt zeer waarschijnlijk rond volgende week dinsdag de Europese Commissie en de Belgische regering. Bronnen in Brussel hebben dat gisteren bevestigd. Khadaffi was tientallen jaren bijna nergens welkom we gens zijn anti-westerse houding. Recent is de verhouding verbeterd. De Britse premier Blair roemde onlangs tij dens een bezoek de 'openheid' en de samenwerking met Libië bij de opruiming van massavernietigingswapens. Een woordvoerder van dp Belgische minister van Buiten landse Zaken Michel kon de ontmoeting nog niet defini tief bevestigen. ANP PEKING - De Chinese autoriteiten hebben maatregelen genomen om te voorkomen dat de herdenking van het bloedbad op het Plein van de Hemelse Vrede uitloopt op demonstraties. Vijftien jaar geleden was het Plein van de Hemelse Vrede het decor van een van de grootste demonstraties tegen het communistische bewind. De veiligheidsdiensten grepen op 4 juni 1989 met harde hand in, waardoor honderden en mogelijk duizenden mensen om kwamen. ANP/RTR BRUSSEL - Het milieu in Oost-Europa is weliswaar ver beterd, maar er is nog veel meer te doen. Europees Com missaris Wallström (Milieu) zei dat gisteren, twaalf dagen voordat diverse landen tot de Europese Unie toetreden. Wallström vindt dat Oost-Europese regeringen hun mi lieu-uitgaven moeten opschroeven tot 2 a 3 procent van hun begrotingen. ANP dinsdag 20 april 2004 ■vuPascale Thewissen URLEN' - ..Ik heb één vraag jjii Mare Dutroux: waarom keft hij me niet doodge hakt?" Sabine Dardenne, het jeisjedat 81 dagen zat opgesta an in de kinderkooi van Dut- „„4 stond gisteren voor het eerst in acht jaar oog in oog met laar verkrachter. Een uur lang deed zij niet bevende stem haar itrkaal. Nog steeds verbaasd iil ze het heeft overleefd. ■_:n het eind van haar getuige- gs draaide ze zich naar de be- .-aaadenbank en keek Dutroux ■echt in de ogen. Die was voor jjp doen opmerkelijk kort van slof: „Ik geef toe dat ik haar heb aisbruikt. Daar neem ik de vol ta verantwoordelijkheid voor. Haar ik ben nooit van plan ge rest haar te vermoorden." .Niet echt een bevredigend ant- jooi'd", sneerde Sabine. Ook Mi celle Martin vond geen genade 2i Sabine, op het moment van :sar ontvoering twaalf jaar -d, nu een frêle jonge vrouw twintig. „Ik wil zeggen dat iet me oneindig spijt. Ik weet hl wat ik heb gedaan onver geeflijk is". zei de ex-vrouw van Dutroux. Sabine schudde haar hoofd. „Nee, ik accepteer uw ex cuses niet." Onbewogen loi dat moment hadden beiden iierlijk onbewogen geluisterd nar de getuigenis van Sabine. m hoe Dutroux haar op 28 :d 1996 op weg naar school ran haar fiets sleurde en in een ijzeren, veel te kleine koffer siopte, om haar ongezien zijn huis in Marcinelle binnen te smokkelen. En hoe hij haar met een zware ketting om haar nek vastbond op bed. „Hij viel me vanaf dag één lastig." Over het seksueel misbruik zelf zweeg Sa- kce. De brieven die ze schreef m haar moeder, die vorige vsï donderdag in de rechts- sal werden voorgelezen en narin ze vertelt over de ver krachtingen, spreken volgens rechtbankvoorzitter Stéphane Goux voor zich. Haar indringende relaas werd de moeder van Laetitia Delhez, het meisje dat samen met Sabi ne levend uit de gruwelkelder kon worden gered, te veel. En ook Paul Marchal, de vader van het vermoorde Hasseltse meisje An, kon zijn emoties niet meel de baas, Beiden werden uit voor zorg naar het ziekenhuis ge bracht. In het begin nerveus, later zelf verzekerd, legde Sabine uit hoe Dutroux haar hersenspoelde. „Hij zei: ik heb je leven gered. Zei dat zijn zogenaamde chef me wilde vermoorden omdat die problemen had gehad met mijn vader, die rijkswachter was. Hij stopte me in de kooi om me te be schermen. Ik zei merci, vond het goed." Sabine geloofde hem, nam het misbruik op de koop toe. In haar dagboek hield ze bij wanneer en hoe Dutroux haar verkrachtte. Nee, ze wist niet dat hij getrouwd was en kinde ren had. Behalve hulpje Michel Lelièvre, die de auto bestuurde waarmee Sabine werd ontvoerd, zag ze niemand. „Ik was zijn vrouw, zei hij." Vijf dagen voor haar bevrijding op 15 augustus 19.96 kreeg Sabine gezelschap van de 13-jarige Laetitia Del hez. Het was haar ontvoering die tot de ontknoping van het drama zou leiden. Sabine: „Ik had om een vriendinnetje ge vraagd. Ik had mijn huiswerk ge maakt, mijn boeken gelezen en het hele huis gepoetst. Ik ver veelde me." Zij werd gek van eenzaamheid, was vaak alleen. Bedankt Dutroux was veel weg. Hij reis de in die tijd nog geregeld naar Slowakije waar hij ook meisjes oppikte en verkrachtte. „Laeti tia vertelde me dat er, nog steeds naar me werd gezocht. Ik kon het niet geloven. Had de hoop al opgegeven. Toen we werden be vrijd, was ik gek van vreugde. Ik bedankte Dutroux, ik dacht dat hij ons gered had." Zij probeert een zo normaal mo gelijk leven te leiden. Iets wat volgens de gerechtspsychiaters niet altijd even makkelijk is. „Haai- intelligentie en haar vast beradenheid hebben haar er bo venop geholpen", zeggen die. Vandaag woont Sabine het pro ces opnieuw bij, als Laetitia haar relaas komt doen. Paul Marchal, de vader van An, wordt naar het ziekenhuis gebracht nadat hij is flauwgevallen in de rechtszaal. foto Michel Krakowski/EPA Lijk van gedode agent verminkt MADRID - Onbekenden hebben in de nacht van zondag op maan- het lijk verminkt van de Spaanse politieman die om het leven kwam bij de zelfmoordac- lie van een groep verdachten van de aanslagen van Madrid. Radiozender Cadena SER be richtte gisteren dat het lichaam van de 41-jarige Francisco Ja- rierTorronteras is verbrand. in het hoofd van de politieman sak een puntig voorwerp, aldus Cadena SER op gezag van bron- na bij de Spaanse politie. Ook grafsteen van de agent is be- Zeker twee personen zouden bij Ce grafschennis op het Madri- leense kerkhof Sur betrokken ajn geweest. Politiebronnen vermoeden dat iet om een wraakactie van radi cale moslims gaat. lorranteras maakte deel uit van speciale politie-eenheid IE0. Hij was betrokken bij de aval begin deze maand in een Sat in de Madrileense wijk Le- $nés. In de flat zaten verdach ten van de aanslagen van 11 maart., De vermoedelijke terroristen Miezen de flat op. Daardoor wamen zeven verdachten en forronteras om. ANP van onze redactie buitenland DUBAI - Een populaire Saoedi- sche tv-presentatrice heeft haar landgenoten geschokt door fo to's te laten publiceren van let sel dat haar man haar had toege bracht. Afbeeldingen van het bloederige, zwaar gekneusde ge laat van de vrouw, Rania al Baz, verschenen in tal van Saoedi- sche kranten. Een geschrokken prinses bood aan de ziekenhuisrekening voor haar te betalen. Vertegenwoordi gers van de onlangs opgerichte Saoedische mensenrechtencom missie bezochten haar op haar ziekbed. Al-Baz' warme glimlach is alom bekend in het koninkrijk. De fo to's van haar mishandelde ge zicht kwamen daardoor extra hard aan. Ze hoopt dat andere mishandelde vrouwen iets heb ben aan haar verhaal. Naar eigen zeggen is Al Baz in het verleden vaker mishandeld door haar man, maar nooit zo erg als op 10 april. Toen sloeg hij haar voor het oog van een van hun drie kinderen zo hard, dat ze dertien botbreuken op liep. Ze moest twaalf operaties ondergaan en besloot de publici teit te zoeken. Al Baz, die in de dertig is, wil scheiden en eist daarbij het voogdijschap over de drie kinderen op. De man met wie ze zes jaar is ge trouwd, de werkloze zanger Mo hammed Bakr al Fallatta, raak te buiten zinnen toen hij ontdek te dat ze naar een Libanese tv-show zat te kijken. Hij sloeg haar zo vaak en zo hard dat ze buiten bewustzijn raakte. Vervolgens reed hij haar naar een ziekenhuis, waar hij haar voor de deur afleverde en ver klaarde dat zij een verkeersonge luk had gehad. Meteen reed hij weg. Sindsdien is hij spoorloos. Saoedische mannen worden zel den of nooit gestraft als zij hun echtgenote 'disciplineren'. Een van de oorzaken van het uitblij ven van vervolging is dat een vrouw die aangifte doet, verge zeld moet worden door een man nelijk familielid, doorgaans haar vader, echtgenoot, broer of zoon. Saoedische vrouwen mo gen zich niet alleen tot de autori teiten wenden. AP Een Britse agent bewaakt een pand in Manchester na de inval van de politie. foto lan Hodgson/RTR van onze redactie buitenland LONDEN - In de strijd tegen terrorisme heeft de Britse poli tie gisteren na een reeks inval len tien personen gearresteerd, De arrestanten waren mogelijk tische daden, betrokken bij het opdracht ge ven voor, het voorbereiden van of het aanzetten tot terroris- De beslissing van de Britse premier Blair om een refe rendum uit te schrijven ever de Europese grondwet )s de grootste ommezwaai 'r/-ijn loopbaan. Altijd heeft hij geweigerd te bui- ?en voor de roep om een volksstemming. Vanwaar Dli opeens een koersverande ring? jgorEsther Gotink LONDEN - Ineens waren ze er, speculaties dat premier Blair referendum over de fondwet wil. Een bevesti- ?®gis er nog niet; die komt - zo 1 te vernemen - morgen tij- 2®shet vragenuurtje in het La- sfthuis. Oppositiepartijen roe- pen wekelijks dat ze zo'n stem- Jung willen, maar Blair wees mm af als een overbodige, en tijdverslindende maat regel. Groot-Brittannië heeft een democratisch gekozen parle ment, aldus Blair, dat heel goed in staat is over de nieuwe Euro pese grondwet te oordelen. Op 18 juni komen EU-leiders bij elkaar om over de grondwet te beraadslagen. Volgens de Duitse bondskanselier Gerhard Schroder zal men het daar eens worden over de tekst. Of dat de reden is van Blairs ommezwaai, is onduidelijk. Waarnemers in Groot-Brittannië houden het er op dat politieke druk van naaste adviseurs en collega-ministers Blair over de streep heeft getrok ken. Zo hebben vice-premier John Prescott en de ministers van Fi nanciën en Buitenlandse Zaken. Gordon Brown en Jack Straw, hem erop gewezen dat zijn botte weigering een referendum te houden argwaan wekt bij de kie zers. Die voelen zich gepasseerd bij dè beslissing over zo'n be langrijke kwestie. Bovendien speelt een weigering de conservatieve partij in de kaart. Die krijgt alle gelegen heid de regering te pesten over diens onbuigzaamheid. Veel analyse Britten zijn huiverig voor de fe derale trekken van de Europese Unie en willen hun soevereini teit niet uit handen geven. De conservatieven kunnen die angst aangrijpen door te bewe ren dat Blair vast iets vreselijks te verbergen heeft over de Euro pese grondwet en dat dat de re den is een referendum af te wij zen. Blairs adviseurs waren lange tijd van mening dat een stem ming over Europa te riskant was omdat het volk de gelegen heid kon aangrijpen zich tegen Blairs leiderschap te keren, Het afgelopen jaar is de premier im mers diverse keren door het oog van de naald gekropen. Denk aan de drastische verhoging van het collegegeld en het besluit voor de aanval op Irak, geba seerd op de aanwezigheid van massavernietigingswapens, die echter nooit zijn gevonden. Als Blair het referendum over Europa verliest, dan heeft dat desastreuze gevolgen voor zijn leiderschap. Menigeen meent dat de premier dan meteen op stapt. Het is daarom zeer on waarschijnlijk dat Blair de volksstemming voor de landelij ke verkiezingen die gepland zijn op 5 mei 2005 zal houden. Dat geeft Labour dan ook de kans het Europa-referendum in haar verkiezingsprogramma op te ne men. De oppositie blijft klagen. Men eist een snel referendum en niet volgend jaar. De conservatieven hebben daarvoor nog een ande re reden: zij waren van plan Blairs standpunt inzake het refe rendum te gebruiken in de cam pagne voor de Europese verkie zingen. Door de draai van de premier ligt dat plan in duigen. In de praktijk valt het referendum he lemaal niet snel te doen. Er moet eerst nog een wetsvoorstel worden gemaakt dat dan nog voor het parlement moet wor den goedgekeurd. Partijgenoten speculeren erop dat Blair het referendum aan zal grijpen als een afsluiting van zijn premierschap. De pre mier wil niet hetzelfde lot onder gaan als Margaret Thatcher en maar blijven rondhangen totdat hij wordt weggestuurd. Blair wil zijn eigen vertrek regisse ren. Naar verluidt wil hij dat doen als Labour in mei 2005 de verkiezingen wint (de derde ze ge op rij). Gordon Brown zou hem dan moeten opvolgen, maar pas nadat het Europa-referen dum ook succesvol is doorstaan. GPD De politie deed invallen in drie zakenpanden met appartemen ten dichtbij het centrum van Manchester in het noorden van Engeland, meldde de Britse om roep BBC. Een woordvoerster van de politie wilde mediabe richten niet bevestigen dat de personen banden hadden met is lamitische bewegingen die een aanslag beramen op een winkel centrum in de stad. Bij een vergelijkbare actie vori ge maand arresteerden de Britse veiligheidsdiensten acht Britten van Pakistaanse komaf. Bij huis zoekingen werd toen 500 kilo gram ammoniumnitraat gevon den, wat als grondstof voor ex plosieven kan worden gebruikt. De politie van Manchester wil niet zeggen of er verband is tus sen die aanhoudingen en de ac tie van gi'steren. De grote politieactie in Manches ter volgde op de verklaring van een radicale islamitische sjeik dat een aanslag in Londen 'onaf wendbaar' is. Een aantal groepe ringen van militante moslims zouden hiervoor voorbereidin gen treffen. Sjeik Omar Bakri Muhammed deed zijn uitspraken in een ge sprek met het Portugese blad Pu- blica. ANP/RTR van onze redactie buitenland DEN HAAG - In Srebrenica is in 1995 wel degelijk genocide (volkenmoord) gepleegd. Dit heeft hel Joegoslavië-Tribupaal gisteren voor het eerst vastge steld in een definitief vonnis. Tegelijkertijd werd de straf van de Bosnisch-Servische generaal Radislav Krstic verlaagd van 46 jaar naar 35 jaar. Volgens de Ka mer van Beroep was Krstic geen onderdeel van de 'gemeenschap pelijke criminele onderneming' om volkenmoord te plegen on der de moslims van Srebrenica. Ook deelde de generaal niet de 'genocidale intentie' om de Bosnische moslims geheel of ge deeltelijk uit te roeien, zoals de rechters in eerste aanleg hadden gevonnist. Hij is wel schuldig als 'helper': Krstic heeft man schappen en materieel ter be schikking gesteld voor de massa moord. Organisaties van overlevenden reageerden verheugd op de vast stelling dat er in Srebrenica ge nocide is gepleegd. Het is de eer- HEIDELBERG - Een internatio naal onderzoeksteam zet van daag een gedetailleerde kaart van meer dan twintigduizend menselijke genen op het inter net. Met tweederde van alle men selijke genen is deze databank van genfuncties de grootste ter wereld. Dat heeft het Duitse kankeron derzoekscentrum DKFZ giste ren laten weten. Volgens de Duitse projectleider Stefan Wie- mann is een gedetailleerde kaart met zoveel menselijke ge nen een doorbraak voor biolo gen en medici. De ontwikkeling van de databank heeft twee jaar geduurd en moet helpen verban den te leggen tussen genfuncties en ziektes. ANP ste keer dat een internationaal hof in een definitieve uitspraak constateert dat er ergens in Eu ropa na de Tweede Wereldoor log en de holocaust opnieuw vol kenmoord is gepleegd. Srebrenica was een moslimen clave in het oosten van Bosnië die door de VN tot 'veilig ge bied' was uitgeroepen. De Ne derlandse VN-militairen van Dutchbat slaagden er echter niet in de veertigduizend mos lims te beschermen. Op 11 juli 1995 liepen de Bosnische Ser viërs Srebrenica onder de voet In dc dagen daarop werden zo'n achtduizend moslims vermoord. Krstic was stafchef en vervol gens commandant van het Bos nisch-Servische Drina-Korps, dat de verovering uitvoerde. Tij dens het proces in eerste aanleg, van maart 2000 tot juni 2001, be toogde Krstic dat hij met de mas samoord niets te maken had: die zou zijn beraamd door legerlei der Mladic en enkele andere 'zie ke geesten' om hem heen. In be dekte termen gaf Krstic aan dat hij bang was voor Mladic. Toch werd Krstic in augustus 2001 schuldig bevonden aan ge nocide omdat hij de 'genocidale intentie' van Mladic en de zij nen zou hebben gedeeld. Die ver oordeling is gisteren terugge draaid. Volgens de beroepsrech- ter kan hooguit bewezen wor den dat Krstic wist dat anderen in de Bosnisch-Servische leger top van plan waren volken moord te plegen. Hij deed niets om te voorkomen dat manschap pen en materieel van zijn Dri na-Korps voor de massamoord werden gebruikt. Zonder die bij drage van Krstic waren Mladic en zijn staf niet in staat geweest de massamoord uit te voeren, zo concluderen de berocpsrechters. Krstic wist volgens de uitspraak dat hij op die manier een 'sub stantiële bijdrage' leverde aan de uitvoering van de misdaden. De inmiddels 56-jarige Krstic was beroepsofficier in het Joego slavische leger voordat hij zich. na de onafhankelijkheid van Bosnië en het uitbreken van de oorlog in 1992, aansloot bij het Bosnisch-Servische leger. Hij werd in december 1998 opge pakt door Sfor. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5