Munitie voor tegenstanders Bush PZC Afrika wordt belangrijker in de strijd tegen het terrorisme PZC Salaris ministers is erfenis uit de nivelleringstijd pe m Kum "m Tew wum Israël houdt dikke vinger in de pap na ontruiming van Gaza Democratische presidentskandidaat Kerry citeert al uit boek van Woodward te gast 20 april 1954 dinsdag 20 april 2004 door Ans Bouwmans President Bush misleidt niet alleen het Amerikaanse volk, maar ook zijn veilig heidsadviseur en zijn minister van Buitenlandse Zaken, schimpt de Democratische presi dentskandidaat John Kerry. Een nieuw boek van journalist Bob Woodward ligt nog niet eens in de boekhandel, maar werd door Kerry tijdens een in terview met NBC al gebruikt als voorbeeld van het volgens hem falende Irak-beleid van Ge orge Bush. Het boek Plan of At tack beschrijft het pad van zes tien maanden naar de oorlog in Irak. Bush gaf op 21 november 2001 - nog tijdens de oorlog in Afgha nistan en 71 dagen na de terreu- raanvallen op New York en Washington - opdracht aan mi nister Rumsfeld (Defensie) om nieuwe plannen te maken voor een mogelijke invasie, zonder zijn adviseur Condoleezza Rice of CIA-directeur George Tenet daarin te kennen, aldus Wood ward, sinds de Watergate-affai re een prominent en gerenom meerd journalist in de VS. Bush vroeg Rumsfeld de plannen zo geheim mogelijk te houden. Later werden Rice en Tenet er natuurlijk wel bij betrokken. Vanaf eind december 2001 werd er in het 'oorlogskabinet' (Bush, Cheney, Rumsfeld, Powell, Ri ce, Tenet) herhaaldelijk verga derd over een mogelijke invasie, maar dal moest geheim blijven voor de buitenwacht. Na een bijeenkomst in Craw ford met de topmilitair inzake Irak en Afghanistan, generaal Tommy Franks, werd tegen jour nalisten gezegd dat er over de si tuatie in Afghanistan was ge sproken, terwijl er voorname lijk van gedachten was gewis seld over de militaire opties in Irak. Bush wilde niet dat de plannenmakerij naar buiten zou komen, omdat dat de in druk zou wekken dat hij stond te trappelen om weer een oorlog te beginnen. „En ik ben niet oor logszuchtig", tekende Wood ward op in een interview met Bush voor het boek. In de visie van Bush zou openbaarheid al leen maar leiden tot speculaties en angst onder de internationa le gemeenschap. De volledige inhoud van het boek is nog niet beschikbaar, maar de krant Washington Post, waaraan Woodward is ver bonden als adjunct-hoofdredac teur, is afgelopen weekeinde be gonnen met voorpublicaties. Het Amerikaanse persbureau AP had de primeur. Het is nog onduidelijk welk effect het boek zal hebben op de discussie over Irak, alhoewel tegenstan ders van Bush er ongetwijfeld in zullen grasduinen. De voorpublicaties hebben niet al te veel stof doen opwaaien in de VS en bevestigen wat al in grote lijnen bekend was: Irak was vanaf het begin een belang rijk thema binnen de rege- ring-Bush, er werd door de pre sident al vrij snel na 11 septem ber gevraagd om oorlogsplan nen tegen Irak. Vice-president Dick Cheney was een groot voorstander van de invasie en minister Powell was huiverig. Knoop doorgehakt Volgens de reconstructie van Woodward heeft president Bush begin januari 2003 de knoop doorgehakt om Irak aan te vallen. Onder dreiging van ge weld waren de wapeninspecties hervat, maar Bush was ongeluk kig met het resultaat. CIA-direc teur Tenet had hem in decem ber verzekerd dat er in Irak mas savernietigingswapens waren, ook al was de president in de cember niet erg onder de in druk van de eerste, toen nog ge heime, presentatie van de CIA. „Is dit het beste wat we heb ben?", vroeg Bush aan Tenet. De CIA-directeur zei daarop twee keer dat het 'een schot voor open doel' was. De hele kerstvakantie had Bush last van stress, aldus Wood ward, omdat hij dacht dat Sad dam Hoessein er weer in leek te slagen de wereld voor het lapje te houden. „Hij kan het interna tionale systeem weer manipule ren. We zijn niet aan de winnen de hand", zo wordt Bush geci teerd. Volgens Woodward was er bin nen het Amerikaanse oorlogska binet enige argwaan over Hans Blix, de leider van de VN-in- specties, die volgens Amerikaan se geheime informatie niet alles deed wat hij zei. Blijven drei gen met geweld zou niet helpen, aldus Bush, die snel na de jaar wisseling tegen Rice opmerkte: „we zullen oorlog moeten voe ren." Rice zei zondag dat dit 'hardop denken' was. Volgens haar nam Bush pas in maart een definitieve beslissing. Ze be streed ook de impressie uit het boek dat Powell niet op de hoog te gehouden werd door Bush. Powell wordt in het boek afge schilderd als een buitenstaan der, terwijl Cheney last had van een 'ongezonde fixatie' op Irak. De minister van Buitenlandse Zaken werd in januari 2003 niet door Bush om advies ge vraagd voordat deze de knoop doorhakte over Irak, alleen Rice viel die eer te beurt. Powell kreeg het nieuws volgens Wood ward als één van de laatsten te horen, twee dagen nadat de am bassadeur van Saoedi-Arabië was ingelicht. Het was vervol gens diezelfde behoedzame maar loyale Powell die werd ge kozen om in februari de bewij zen van Amerika tegen Saddam Hoessein te presenteren aan de wereld. GPD door Jacqueline van Ginneken Waarom verdient een di recteur van een groot ziekenhuis al gauw twee keer zoveel als de minister-presi dent? En toucheert de direc teur van de Nederlandsclie Bank drie keer zoveel als mi nister Zalm van Financiën? Zelfs 53 topambtenaren krij gen elke maand meer op hun rekening bijgeschreven dan premier Balkenende, die een bruto-jaarsalaris heeft van 123.112 euro. Hoe kan dat? Op zoek naar een verklaring voor die ver schillen gaat beloningsdes- kundige Eric van Zelm van adviesbureau Hay Group te rug in de tijd, naar de jaren zeventig van Joop den Uyl, de tijd van de nivellering. Ook in die jaren was er veel discussie over inkomensver schillen. „Toen is teruggegre pen op een publicatie van eco noom Jan Tinbergen. Hij ad viseerde dat het salaris van de hoogstverdienende vijf keer zoveel mocht zijn als dat van de ambtenaar met het laagste salaris. Uiteindelijk is dat acht keer geworden. Maar intussen zijn de salaris sen in de semi-publieke en private sector gaan stijgen." Bij ziekenhuizen is het een ander verhaal. „Daar werden bijvoorbeeld medisch specia listen ziekenhuisdirecteur. Zij wilden best inleveren, maar. ook weer niet al te veel. En datzelfde zie je bij de 53 topambtenaren die meer ver dienen dan de minister-presi dent." Of dat erg is? „Geen idee hoe veel mogelijke minister-presi denten hebben bedankt voor de baan. Bekend is in ieder geval dat Gerlach Cerfontai- ne van Schiphol (meer dan 350.000 euro, exclusief pen. sioen - red.) nee heeft geze tegen een ministerspost." „Misschien dat er nu 1^ mensen te krijgen zijn voor de ministerposten, maar is dat in de toekomst ook zo? Kwaliteit is belangrijk en juist bij de overheid moeten ook capabele mensen wer ken. Natuurlijk, werken voor de maatschappelijke zaak is goed, maar de hypotheek moet ook betaald worden" De beloningsdeskundige vindt het tijd om het salans van de minister-presidenten ministers 'geleidelijk bij te sturen'. En flink ook. Vijftig procent De dertig procent die wordt voorgesteld is volw hem niet voldoende. De minis ter-president verdient dan nog steeds niet meer dan zi eigen ambtenaren. „Je moet goed beloningson- derzoek doen, maar het z meer zijn dan vijftig pro- cent." Maar minister-presi dent Balkenende hoeft in zijn optiek ook weer niet hetzelf de te verdienen als Pm- lips-topman Gerard Kleister- lee, die met een salaris v rond de 1 miljoen euro naar huis gaat. KÏeisterlee heeft toch net iets meer bevi^ w heid en verantwoordelijk heid. „De functie van minis ter-president is lichter. Hij heeft te maken met de Twee de Kamer waar de macht ligt." Het nuttige werk v een minister levert boven dien ook extra bevredigi op. En er gloort vaak e mooie, goedbetaalde toe komst. Meestal in het be drijfsleven. En dat zijn, vindt de beloningsdeskundige, alle maal factoren die ook een rol mogen spelen. GPD door Ad Bloemendaal De zeehaven, .die Nederland ooit ten zuiden van Ga- za-stad wilde aanleggen, zal ook na de Israëlische terugtrek king een Palestijnse droom blij ven. Volgens het plan van pre mier Sharon, waarvan de tekst bekend is geworden, zal Israël aanvragen voor de havenbouw en de heropening van het Pales tijnse vliegveld pas 'in overwe ging nemen' als de veiligheids toestand aanzienlijk verbetert. Dan zal het leger ook een veilig heidszone ontruimen langs de grens met Egypte, waar het ook na de uitvoering van het plan blijft opereren. Het Gaza-plan heeft geen in vloed op de bestaande situatie aan de grenzen van de Ga- zastrook. De Israëlische marine blijft in de territoriale wateren opereren, de luchtmacht blijft actief in Gaza's luchtruim en de landmacht behoudt de mogelijk heid binnen te dringen in Pales tijns gebied als milities aanval len uitvoeren op Israëlische doe len. Uit de tekst blijkt dat Israël al zijn 21 nederzettingen en de mi litaire installaties in de Ga- zastrook zal ontruimen, plus de nederzettingen Ganim, Kadim, Homesh en Sa-Nur in het noor delijk deel van de Westelijke Jordaanoever. Het is de bedoeling dat woon huizen, bedrijven en openbare gebouwen in die gebieden wor den overgedragen aan een inter nationaal lichaam, dat taxaties uitvoert en een ordelijke over dracht organiseert. Israël wil daarover een regeling treffen met de Verenigde Sta ten. Ook de infrastructuur - we gen, elektriciteit, riolering en dergelijke - zal intact blijven. Erez Het Israëlische industriegebied Erez, in het noorden van de Ga- zastrook, waar 4000 Palestijnen werken, zal blijven bestaan. Maar Israël laat de mogelijk heid open dat het onder Pales tijnse of internationaal toezicht komt. In ieder geval zal het de militai re controlepost bij Erez in noor delijke richting verplaatsen, naar Israëlisch grondgebied. Israël zal contact opnemen met Egypte over het verplaatsen van de grensovergang bij Rafah, in het zuiden van de Ga- zastrook. In het plan staat dat er geen verandering komt in de uit het verleden stammende Is- raëlisch-Palestijnse regelingen. Dat wil zeggen dat Israël aan de grenzen alle in- en uitgaand ver keer, personen en goederen blijft controleren. Premier Sharon heeft gezegd dat hij volgend jaar juni met de uitvoering van het plan wil be ginnen. De operatie moet tegen het eind van 2005 zijn voltooid. In de inleiding valt te lezen dat Israël unilaterale actie moet on dernemen omdat er 'geen Pales tijnse partner is met wie het mo gelijk is vooruitgang te boeken in de richting van een bilaterale overeenkomst'. Streven Niettemin blijft Israël streven naar een 'akkoord op basis van twee staten voor twee volkeren: de staat Israël als staat van het joodse volk en een Palestijnse staat voor het Palestijnse volk'. Het sluit daarom een hervatting van het onderhandelingsproces in de toekomst niet uit. Voor waarde daarvoor is wel dat de Palestijnen 'doen wat ze moeten doen als het gaat om de bestrij ding van terreur en het uitvoe ren van hervormingen'. De Israëlische regering zal een brief naar Washington sturen waarin ze toezegt dat 'alle ille gale buitenposten' op de Weste lijke Jordaanoever worden ont manteld. Ze kondigt verder een bevriezing aan van de bouw in bestaande kleine nederzettin gen. Door in te stemmen met de rou tekaart, het internationale vre- desplan, verplichtte Israël zich ertoe ongeveer honderd kernen van nieuwe nederzettingen te ontruimen. Het heeft daaraan geen gevolg gegeven, ondanks herhaalde beloften van Sharon. Volgens de routekaart moet Is raël de bouw in alle nederzettin gen bevriezen. Het lijkt erop dat premier Sharon de nederzet tingen op de Westoever nu in twee groepen heeft verdeeld: de grotere, die Israël onder alle om standigheden wil behouden, en de kleinere, waarover het be reid is te onderhandelen. GPD Het stijgende aantal slacht offers in Irak en de aansla gen in Spanje geven aan dat de strijd tegen het terro risme nog niet is gewon nen. De moord op een Itali aanse gijzelaar in Irak illus treert dat het Westen ach ter de feiten aanloopt. Al Qaeda is in Afghanistan vernietigd maar het lijkt er op dat het terreurnetwerk zich in Noord-Afrika her groepeert. door Cyril Widdershoven Sinds de aanslagen van 11 september 2001 zijn ver scheidene landen op het Afri kaanse continent aangeduid als mogelijke basis voor Al Qaeda en consorten. Westerse en Arabi sche veiligheidsdiensten zien Somalië, Soedan, Algerije, Tsjaad, Mauretanië, Congo en Eritrea als mogelijke uitvalsba ses voor terroristische en funda mentalistische strijders. Ook Nigeria, Oeganda, Kenia en zelfs Zuid-Afrika worden als kandidaat beschouwd. De VS hebben de regimes in die landen militaire hulp aangeboden, maar dat heeft officieel niet ge leid tot grootschalige militaire acties. De Arabische media echter spe culeren al maanden over Ameri kaanse militaire operaties tegen terroristen en fundamentalisten in het zuiden van Algerije en Mauretanië. De ambassade in Algiers heeft die inmiddels be vestigd, maar ontkent dat spra ke is van permanente bases in het zuiden van Algerije en de Sa- hel. Sinds enkele jaren geeft Washington militaire en finan ciële steun aan het Algerijnse re gime, in 2003 zou het gaan om een slordige 700.000 dollar. Ook deden de Amerikanen mee aan acties tegen terroristen die wa pens verhandelden in Mali, gefi nancierd met geld uit Duits land. Ideaal De VS hebben in verscheidene Afrikaanse staten troepen inge zet om de regimes te ondersteu nen in hun strijd tegen Al Qaeda en andere fundamentalistische Pakistaanse stammen zijn nu ingeschakeld bij de jacht op Al Qaeda in het grensgebied met Afghanis tan. Leden van het terreurnetwerk moeten de wijk nemen naar elders en lijken te kiezen voor Afrika. foto RTR groeperingen. De laatste maan den zouden er rond de honderd man speciale troepen zijn inge zet ter ondersteuning van legers in Mali, Niger, Mauretanië en Tsjaad. De militaire activiteiten van de Amerikaanse en Europe se troepen worden op dit mo ment opnieuw bekeken om zo ef fectief mogelijk op te kunnen treden tegen het terreurnetwerk in Afrika. Volgens de Amerikaanse lucht macht-generaal Charles Wald zijn terroristen uit Afghanistan, Irak en Pakistan naar Afrika ge vlucht. Het zwarte continent zou een ideale plek zijn voor moslimfundamentalisten en ter roristische bewegingen. De veel al zwakke staatsstructuren, groeiende armoede, bevol kingsexplosie en exponentiële groei van de invloed van de is lam bieden een vruchtbare voe dingsbodem. Enorme woestijnen, onduidelij ke grenzen en het ontbreken van grenscontrole leiden ertoe dat de extremisten zich er ge makkelijk kunnen bewegen. Ni geria. Kenia en Tsjaad zouden de voortrekkersrol overnemen van de Arabische landen. Ver scheidene Al Qaedaleden zijn al opgepakt in Sierra Leone, Libe ria en Congo wegens handel in il legale diamanten, waarvan de opbrengst werd gebruikt voor de aankoop van wapens en appa ratuur. Veiligheidsstrategie Volgens de Heritage Founda tion, een denktank van presi dent Bush, moet Afrika een pro minent onderdeel worden in een nieuwe veiligheidsstructuur van de Navo en andere bondgenoot-' schappen. Plet commando van de Amerikaanse strijdkrachten in Europa heeft haar werkge bied al uitgebreid tot een groot deel van de landen in Afrika. De terroristische aanslagen in Somalië, Kenia, Egypte, Jemen, Marokko, Oeganda en andere landen maken' duidelijk dat Noord-Afrika belangrijker voor Al Qaeda wordt en dat de ter reur voor Europa geen ver-van mijn-bedshow meer is. Spanje markeerde het startpunt van een Europese campagne. Europa wordt de komende jaren in toenemende mate afhankelijk van energieaanvoer uit Noord en West-Afrika. Rond 2015 komt een kwart van alle olie uit West-Afrika. Nigeria, Angola, Mauretanië en zelfs Marokko worden steeds belangrijker als leverancier van gas. Deze ont wikkelingen zijn mede bepalend voor de veiligheidsstrategieën van de Navo en de EU. Al Qae da en andere terreurbewegingen vinden gehoor bij mensen die lij den onder armoede, geloof en corruptie en voeden ook in Afri ka een groeiende anti-westerse beweging. GPD Cyril Widdershoven is Mid den-Oostendeskundige. POSTBESTELLER - Wim Hin ders is de kleinste en jongste (hulp)postbesteller van de PTT in Zeeland. Hij is veertien jaar en werkt bij de Posterijen in Vlissingen, waar zijn vader hoofdbesteller is. BONDSDAG - Zeeuwse jonge ren hebben een indrukwek kende manifestatie gehouden in Gent. Leden van het Christelijke Jon- gemannenverbond en de Chris telijke Jongevrouwenfederatie kwamen bijeen om samen met Belgische vrienden een protes tants-evangelische jeugddag te houden. PAASTOERISME - 1954 heeft de grootste toeris- teninvasie gebracht in de ge schiedenis van 't Nederlandse vreemdelingenverkeer. De WV-bureaus hebben on der hoogspanning ge Vooral Duitse en Belgische toe risten hebben Nederland be zocht. REDDING - De zestigjarige Terneuzense sluismeester L Kruijt heeft een negenjarig kind gered van de verdrin kingsdood. Toen het kind in de Oostkolk viel, sprong Kruiji zonder na te denken in het wa ter. Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationpark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454647 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag) per maand: 19,45 per kwartaal: 56,60 per jaar: €217.00 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 31,4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,20 zaterdag: 1,70 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax:(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes). Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tol. (0113)315520 Fax, (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Internet: www.pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden rudooru I Uitgeverii Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener concern Ue aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor j (abonnomenten)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensle"^"L. ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig 9*^5 de derden Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden dij zersservice. Postbus 31 4460 AA Goes. Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 4