Omgangsregeling kind voorwaarde scheiding Aandeelhouders KLM zijn niet tevreden over bod Air France Eternit had gevaren van asbest niet moeten negeren Monteurs krijgen loete voor schuld aan spoorongeval Raad voor Cultuur hanteert kaasschaaf fvdA komt met voorstel voor verplicht ouderschapsplan A58 uur dicht Oud-chauffeur Fortuyn stopt met politiek Koop Megapool Bezoekerscentrum in Kamp Amersfoort Dienst pakt misbruik e-mail aan Geschorst na valse bommelding Meer vrouwen promoveren Doelgroep laat mannenpil liggen Stroomuitval kost gezin 3 euro Straffen van 4 tot 6 jaar voor drugssmokkel dinsdag 20 april 2004 rPnn7fi redactie binnenland pE.S'HAAG - Ouders die willen geiden, mogen dat pas doen £Zjj samen een plan hebben -fflaakt waarin de zorg en om- iag met de kinderen vastge- js. Nadat de rechter ak koord is gegaan met dit wette lijk verplichte ouderschapsplan kan hij de scheiding uitspreken. Dat is een van de voorstellen uit de notitie Ouder blijf je, die Tweede-Kamerlid Kalsbeek gis teren heeft gepresenteerd na- i-.nnnze redactie binnenland lüNHEM - Twee monteurs van iimkton Railinfra zijn 'onbe- t schuldig' aan een treinon- pal op 31 oktober 2002 bij de jpoonvegovergang Veenendaal/ p» Klomp. Door dat ongeluk i een 39-jarige automobi el om het leven. Dat heeft de rechtbank in Arn- fen gistermorgen bepaald in de bilspraak tegen de twee mon- jjurs. Het Openbaar Ministerie, al van grove schuld sprak, eis- >een taakstraf van 120 uur te- beiden. Maar de rechtbank adt dat hun slechts de aller- tste vorm van schuld verwe- kan worden. De mannen :oeten elk een geldboete van 50euro betalen. De spoorwegmedewerkers wa ren die dag bezig met onder- oud op de plaats van het onge il Zij maakten daarvoor na Egvuldige controles zogenoem de doorverbindingen. Er ging ïiüer iets mis, waardoor de ^orbomen open bleven staan de machinist een groen sein Op de spoorwegovergang botste de trein op een auto en daarna op de oplegger van een truck. Justitie verweet de mannen dat zij in strijd met de voorschriften hadden gehandeld. Zij hadden volgens de regels het baanvak buiten werking moeten stellen tijdens de werkzaamheden. De monteurs, die al twintig jaar bij Strukton Railinfra werken, ver klaarden voor de rechtbank ech ter dat zij dat voorschrift niet kenden. De rechtbank meent dat de man nen onvoorzichtig zijn geweest. Ze hadden de duidelijke regels wel moeten kennen. Maar om dat beiden zich zeer bewust zijn van hun grote verantwoordelijk heid en zeer gebukt gaan onder de gevolgen van het ongeval, vond de rechtbank een kleine geldboete voldoende. De rechtbank heeft zich niet uit gelaten over kritiek die twee des kundigen tijdens de rechtszit ting spuiden op de veiligheid langs het spoor. Volgens die des kundigen heeft het op tijd rij den van de treinen zo'n topprio riteit, dat veiligheid pas op de tweede plaats komt. ANP mens de PvdA-fractie. Uitgangs punt is dat de PvdA de schei ding tussen partners en de om gang met kinderen 'verregaand wil dejuridiseren'. Wel moet bij partners met kinde ren het belang van het kind voorop staan, want ook na een scheiding gaat het ouderschap door. Volgens de PvdA zal het veel ouders lukken een ouder schapsplan op te stellen. Moch ten ze er toch niet in slagen, dan kunnen zij daarbij begeleiding, bemiddeling of een vorm van hulpverlening krijgen. Even tueel op verzoek van de rechter. Om een goede hulpverlening op gang te krijgen is het volgens Kalsbeek nodig dat in gemeen ten goed toegankelijke centra komen waar mensen informatie en hulp bij scheiding en omgang kunnen krijgen. Hulp moet ook mogelijk blijven als het ouder schapsplan is opgesteld. Als het mis gaat met het kind, kan de jeugdzorg snel in actie komen. Betaling van een en ander is naar draagkracht. Campagne De PvdA denkt dat adequate hulpverlening ertoe leidt dat er minder langdurige en dure juri dische procedures volgen. Kals beek wil ook een publiekscam pagne die mensen die overwe- ULVENHOUT - Een avontuur lijke hond heeft gistermiddag op de A58 (Breda - Tilburg) voor een kettingbotsing ge zorgd. De Mechelse herder stak de snelweg ten zuiden van Ul- venhout over. Daardoor kwa men een vrachtwagen en vier au to's met elkaar in botsing. De po litie sloot de weg in de richting Galder-Tilburg een uur af. ANP van onze redactie binnenland IRN'HEM - Asbestcementfabri- iant Eternit uit Goor had vanaf ie jaren zeventig moeten waar- Khuwen voor de ernstige geva- kd van het werken met asbest- ;hten. Dat had het bedrijf op tb eenvoudige en weinig kost- manier kunnen doen. Het «drijf wist immers al voor 1970 kt het inademen van asbest- kelljes kanker kan veroorza- Dat stelt het gerechtshof in Am- «roin het arrest in het kort ge- agdat Aafina Horsting uit Da- tegen de fabrikant heeft in- Ksteld. De Drentse vrouw is ra week na de behandeling van rarzaak in hoger beroep over een aan de gevolgen van meso- tielioom, longvlieskanker ver braakt door wij komend as- tststof, aldus haar advocaat R. fiuers. hof heeft Eternit veroor- tot het postuum betalen van een voorlopige schadever goeding van 25.000 euro. Ruers kon gisteren nog niet zeggen hoe hoog de uiteindelijke scha declaim zal uitvallen. Eternit is in 1993 gestopt met het produceren van asbestce- mentplaten. Ruers vermoedt dat het bedrijf miljoenen asbestpla- ten over Nederland heeft ver spreid. „In de jaren zeventig zet te het bedrijf 100.000 vierkante meter asbestplaat per jaar af. Zestig procent daarvan is ge bruikt in de agrarische sector. Heel Nederland ligt nog vol met platen van Eternit", aldus Ruers. Het hof acht bewezen dat de di rectie van Eternit al voor 1970 uit publicaties had kunnen we ten dat asbeststof kanker kan veroorzaken. Aafina Horsting, die 53 jaar is geworden, kreeg mesothelioom doordat zij in 1971 werkkleding uitklopte en waste na het verzagen van as- bestplaten. Ook veegde zij het erf aan nadat er met asbest was gen te scheiden, wijst op de ge volgen en het ouderschap. Het CDA is het ermee eens dat ouders voorafgaand aan de scheiding regelen dat de zorg voor de kinderen goed is vastge legd. Sterker nog, het CDA heeft daar 1,5 jaar geleden een motie over ingediend, aldus Tweede-Kamerlid De Pater van het CDA gisteren in een reactie. Minister Donner van Justitie heeft vorige week de Tweede Ka mer al toegezegd min of meer hieraan tegemoet te komen. Donderdag praat de Kamer over scheiding en omgangs recht. ANP TILBURG - Hans Smolders stopt definitief met de poli tiek. Het voormalige Twee de-Kamerlid voor de LPF en chauffeur van Pim Fortuyn werd donderdag bij zijn wo ning bedreigd met een pis tool. Voor de deur van zijn woning in Tilburg stond een man met een wapen, die zei dat Smol ders moest stoppen met de po litiek. „Het is de tweede keer dat ik in de loop van een pistool kijk, dat ga ik geen derde keer doen", aldus Smolders. Als chauffeur van Pim For tuyn achtervolgde hij Volkert van der G. op het Mediapark in Hilversum op 6 mei 2002, nadat deze Fortuyn had neer geschoten. „De gebeurtenis van donder dag heeft een enorme impact gehad. Ik zei toen al dat ik waarschijnlijk zou stoppen met de politiek. Ik heb het weekeinde niet meer getwij feld. De veiligheid van mijn kinderen en mijn vrouw is be langrijker dan de politiek", al dus Smolders. Hij wilde in 2006 in Tilburg met zijn Lijst Smolders meedoen aan de ge- meenteraadsverkiezingen.Het afgelopen weekeinde had Smolders politiebewaking. „En ook nu word ik nog be waakt. Ik denk dat ze in Den Haag flink geschrokken zijn van wat er is gebeurd. Er werd direct serieus gerea geerd. Ze wilden natuurlijk niet nog een keer een situatie zoals met Fortuyn." De Til- burgse politie onderzoekt het incident nog. Een woordvoer der wil niet zeggen of de be veiliging van de politicus ge handhaafd blijft. ANP gewerkt in de stallen van haar ouders. Door het arrest van het hof in Arnhem is nu voor het eerst een asbestschadeclaim toegewezen aan een particulier die niet zelf met asbest werkte, stelt raads man Ruers. Hij verwacht dat het arrest ver strekkende gevolgen kan heb ben voor de fabrikant, aange zien nu meer particulieren claims kunnen indienen. Eternit blijft voorlopig elke aan sprakelijkheid afwijzen, aldus een woordvoerder van het be drijf in een reactie. Het bedrijf voorziet een stortvloed aan pro cedures, waartegen het niet is verzekerd. ANP OSS - De consumentenelektroni- caketen De Harense Smid, een 176 jaar oud familiebedrijf uit Oss, neemt 25 Megapool-win kels over. Circa 225 medewer kers van Megapool, dat onlangs failliet ging, krijgen een nieuw arbeidscontract aangeboden. De overname wordt waarschijnlijk nog voor het eind van deze maand afgerond. Dat maakten De Harense Smid en de curato ren gisteren bekend. ANP De laatste bezoekers verlaten na een kranslegging het monument De Stenen Man op Kamp Amersfoort. Utrecht/ANP van onze redactie binnenland LEUSDEN - Ruim duizend oud-gevangenen, nabestaanden, familieleden en andere betrokke nen kwamen gistermiddag naar Kamp Amersfoort om te herden ken dat het kamp 59 jaar gele den van Duitse handen overging naar die van het Nederlandse Rode Kruis. De herdenking werd opgeluis terd door de opening van een nieuw bezoekerscentrum dat vooral de jongere generaties moet leren wat er op het terrein allemaal is gebeurd. Kamp Amersfoort was in de Tweede Wereldoorlog een Duits strafkamp waar ruim 35.000 ge vangenen zaten. Er vonden veel schijnprocessen en executies plaats. Het kamp was de grootste executieplaats van Nederland in de jaren 1940-1945. Staatssecretaris Ross-Van Dorp van Volksgezondheid, Welzijn en Sport opende het bezoekers centrum gisterochtend. Ze noem de het kamp net als Westerbork, Vught en het Indisch Huis meer dan alleen een plek voor oorlogs getroffenen. „In toenemende mate zal dit voormalig gevangenenkamp de lessen uit het verleden vertellen aan mensen die de oorlog niet hebben meegemaakt. Kamp Amersfoort is een schakel tus sen heden en verleden. Leren en herinneren, daar gaat het om." Verder benadrukte ze dat het kamp precies in haar beleid past van het vergroten van ken nis over de achtergronden van de Tweede Wereldoorlog. ANP Hil DOE.T NlkS.HoüB.! van onze redactie binnenland AMSTELVEEN - Een hoger bod op luchtvaartmaatschappij KLM is onmogelijk. „Air France is niet bereid een hogere prijs te betalen en er zijn geen andere partijen die willen bieden op KLM", zei bestuursvoorzitter L. van Wijk van de Nederlandse maatschappij gisteren op de bij zondere aandeelhoudersvergade ring in Amstelveen. Hij reageerde daarmee op de ste vige kritiek van aandeelhouders op de hoogte van het bod. De prijs is volgens veel kleine beleg gers te mager. KLM wordt vol gens hen ondergewaardeerd door de Fransen. Het advies van een aandeelhouder om vooral niet op het bod in te gaan, werd dan ook met applaus ontvangen. „We kunnen niet naar Air Fran ce teruggaan om te -vragen 'om een hoger bod. We weten het ant woord al en dat is nee", ant woordde Van Wijk daar echter op. De aandeelhouders stemden wel in met de statutenwijziging die nodig is om de overname mo gelijk te maken. De twee luchtvaartmaatschap pijen maakten in september be kend dat Air France elf aande len en tien warrants biedt in ruil voor tien aandelen KLM. De warrant geeft het recht om op termijn nieuwe aandelen in de combinatie te kopen. In deze opzet was het overnamebod af gelopen september ongeveer 785 miljoen euro waard. Air France liet het bod vooral beïnvloeden door de zwakke po sitie van de Nederlandse maat schappij. „KLM is actief op een kleine markt met weinig uitbrei dingsmogelijkheden", zei finan cieel directeur R. Ruijter. „Zon der deze fusie had KLM niet overleefd", aldus Van Wijk. Bo vendien heeft Air France de vloot van KLM met ongeveer 450 miljoen euro lager gewaar deerd dan in de boeken staat. Prospectus Deze uitleg stelde directeur P. de Vries van de Vereniging van Effectenbezitters (VEB) niet ge rust. „Uit het prospectus blijkt .AMSTERDAM - De Sociale Dienst in Amsterdam treedj. hard op tegen medewerkers die elkaar e-mailtjes sturen die niet voor zakelijk gebruik zijn bedoeld. Volgende week moeten 43 medewerkers zich verantwoorden voor door hen verzonden en ontvangen e-mails, meldde de So ciale Dienst gisteren. Het gaat om e-mails met grappig bedoelde teksten tot por no en in een enkel geval uiterst obscene en schokkende fo to's en filmpjes. „In een aantal gevallen is ook een morele en maatschappelijke grens overschreden", aldus direc teur M. Masthoff. Na de verantwoordingsgesprekken be sluit de directie over te nemen disciplinaire maatregelen. Dat kan variëren van een waarschuwing tot ontslag. ANP DEN HAAG - Een paleiswacht van de Koninklijke Mare chaussee is geschorst, omdat hij op 28 maart, toen het pu bliek nog afscheid kon nemen van de overleden koningin Juliana, voor de grap een bommelding doorgaf aan zijn collega's. De bevelhebber van de marechaussee beraadt zich de ko- mende weken over eventuele verdere maatregelen. Een' woordvoerder van de Koninklijke Marechaussee heeft dit' gisteren meegedeeld. ANP VOORBURG - Het aantal vrouwen dat promoveert aan de universiteit is sterk toegenomen. In 2002/2003 was 41 procent van de 2600 gepromoveerden vrouw. Acht. jaar ge leden lag dat percentage rond de 27. Het CBS maakte de ze cijfers gisteren bekend. Binnen de studierichting ge drag en maatschappij promoveren de meeste vrouwen (57 procent). De studierichting techniek heeft het laagste aan tal vrouwelijke promovendi. ANP AMSTERDAM - Vier van de vijf Nederlanders van acht tien jaar en ouder zou het prima vinden als er een anticon ceptiepil voor mannen komt. Maar slechts 20 procent van de mannen zou de pil zeker slikken. Van de vrouwen zou 15 procent willen dat haar partner de pil gaat gebruiken. Vrouwen houden de anticonceptie liever zelf in de hand. Dat blijkt uit een onderzoek dat TNS Nipo gisteren publi ceerde. Begin dit jaar lieten Organon en het Duitse Sche ring echter weten dat het nog zeker vijf jaar gaat duren voordat die pil op de markt komt. ANP AMSTERDAM - Huishoudens zijn gemiddeld 3 euro per jaar kwijt aan schade door stroomuitval. Voor kleine en middelgrote bedrijven bedraagt de schadepost 34 euro. Dat blijkt uit een gisteren gepubliceerd onderzoek van energietoezichthouder DTe. Bij de berekening van de schadepost gaan de onderzoekers uit van een stroomuit val van dertig minuten per jaar, een gemiddelde dat de Nederlandse federatie van energiebedrijven EnergieNed eerder dit jaar heeft vastgesteld. ANP dat KLM veel meer waard is dan wij dachten." Hij wees daar bij ook op de positievere winst verwachting die KLM vorige week heeft bekendgemaakt. De aandeelhouders konden gis teren overigens niet stemmen over het bod van Air France. De bijeenkomst was bedoeld oriT hen bij te praten over de transac tie. Als beleggers het niet eens zijn met de prijs, dan kunnen zij er voor kiezen hun aandelen niet aan Air France aan te bieden. Het bod op de aandelen is geo pend op 5 april en loopt tot 3 mei. Volgens KLM-topman Van Wijk zijn de grote institutionele beleggers voorstander van het bod. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Raad voor Cul tuur heeft geen inventarisatie ge maakt van wat nodig is voor een gezond cultureel bestel in Neder land. Dat is de kritiek van belan genverenigingen op de gisteren gepresenteerde advies-Cultuur nota (2005-2008) van het advies orgaan. x Volgens de critici had de raad duidelijker stelling moeten n'e- men in plaats van alleen maar de kaasschaaf te hanteren. Wegens bezuinigingen (3,5 pro cent) is vanaf 2005 jaarlijks 390 miljoen euro rijkssubsidie be schikbaar voor cultuur. Dit ter wijl ruim achthonderd culturele instellingen een aanvraag in dienden met een totaalbedrag van 660 miljoen per jaar. De raad stelt voor het beschikbare budget over 422 instellingen te verdelen, maar staatssecretaris Van der Laan (Cultuur) heeft daarover rond prinsjesdag het laatste woord. Louterend Als het aan het adviesorgaan ligt, dan krijgen ongeveer hon derd instellingen geen rijkssub sidie meer. Ruim zeventig in stanties die in de vorige Cultuur nota-periode geen subsidie van het Rijk kregen, zouden dat in de komende periode wel moeten krijgen. Daaronder is het Haag se toneelgezelschap De Appel. W. Sorgdrager, voorzitter van de raad, vindt dat niet gek, om dat eerdere afwijzingen 'loute rend' kunnen werken voor gezel schappen. De FNV-kunsten- bond Kiem vindt dat de raad slaafs de koers van het kabinet heeft gevolgd. Volgens voorzit ter L. van Westerlaak is er sim pelweg binnen de budgetten ge schoven en spreekt er geen ver beeldingskracht uit de plannen. Ook belangenbehartiger Kun sten '92 is die mening toege daan. „De bezuinigingen die de raad moest realiseren zijn weg gewerkt door enkele grote, maar generieke kortingen. Een inven tarisatie van wat nodig is voor een gezond cultureel bestel ont- breelst." Sorgdrager en haar collega's waarschuwen in de nota voor de opeenhoping van diverse effec ten, waardoor de cultuursector in de knel komt. Naast lagere (Rijks)subsidies hebben instel lingen namelijk ook te maken met afschaffing van gesubsidi eerde banen en strengere arbo- en milieuregels. ANP pagina 10 raad wil geld voor Zeeland Nazomer Festival ROTTERDAM - Een Britse rechtbank heeft gisteren vijf jon ge Nederlandse vrouwen we gens drugssmokkel gevangenis straffen van vier tot zes jaar op gelegd. De vijf vrouwen probeer den afgelopen zomer bijna vijf kilo heroïne Groot-Brittannië binnen te smokkelen. Het Canterbury Crown Court veroordeelde een 31-jarige Utrechtse tot zes jaar cel. Een 35-jarige vrouw uit Utrecht en een 20-jarige uit Hoogvliet kre gen vijf jaar opgelegd. Een 20-ja- rige Maarssense en een even- oude wouw uit Utrecht-Over- vecht kregen vier jaar celstraf. De vrouwen hadden de drugs, die in Groot-Brittannië een straatwaarde van 600.000 euro vertegenwoordigen, in pakket jes op hun lichaam geplakt. Ze werden op 16 juli aangehouden in Dover, waar ze met de boot uit Frankrijk aankwamen. Sindsdien zaten ze vast in de Holloway-gevangenis in Lon den. De Hoogvlietse gaat in ho ger beroep tegen de uitspraak; volgens haar stiefvader zien de anderen daar van af. ANP (Advertentie) Heeft elke werknemer het recht om minder te werken? verlofwijzer. SZW.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3