Kiek Virus geeft band podiumervaring Nederlandse AmerikaanLodewijk van den Berg ging als eerste de ruimte in WIE HELPT BIJ HARTSTILSTAND? Familieberich ten GEEF U OP VOOR DE CURSUS REANIMATIE dinsdag 20 april 2004 door Mieke van der Jagt 's-HEERENHOEK - Zeven be ginnende bandjes, vier rap- en r&b-groepen en vier dansgroe pen strijden vrijdagavond om een eerste prijs in de Jeugdhoe- ve in 's-Heerenhoek. De finale van KiekVirus, een kloon van het Walcherse Hooikoorts, wordt niet alleen bevolkt door Bevelandse bands. Uit alle hoe ken van .de provincie hebben bandjes KiekVirus de afgelopen maanden weten te vinden. Lindy Huibregtse, een studente communicatie aan de Hoge school Zeeland die haar stage bij Scoop vult met de ondersteu ning van Hooikoorts en KiekVi rus, ziet dat het podium voor jonge muzikanten en dansers aan de doelstellingen beant woordt. Tijdens de voorronden van KiekVirus, een initiatief van de Jongerenraad Borsele, kregen de organisatoren met ge mak zes avonden vol met band jes die elk maar een kwartier tot twintig minuten speelden. Een jury en het publiek bepaalden de winnaars, die vrijdag op nieuw zullen proberen te win nen, met als inzet het opnemen van een demo-cd en optredens op Klomppop in Ovezande en Today Everyday in Goes. De rap- winnaar krijgt ook een demo en een optreden bij het Goese festi val en de winnende dansgroep krijgt een hele nieuwe outfit. Kwaliteit „Maar allemaal doen ze vooral mee om podiumervaring op te doen. Sommige bands willen zo graag spelen dat ze bij Hooi koorts én KiekVirus meedoen. Veel bandjes hebben er een lan ge reis voor over. Tijdens de voorronden kwamen er bandjes uit Zeeuws-Vlaanderen en Schouwen en nu, tijdens de fina le, komen de bands ook uit heel Zeeland", vertelt Huibregtse. Niet alleen podiumervaring is de doelstelling, KiekVirus wil ook de kwaliteit bevorderen. De jury geeft goede adviezen op al le gebieden en de bands kunnen veel van elkaar leren. De wed. strijd heeft ook, zo is gebleken een behoorlijke spin-off. Band jes worden tijdens de wedstii] den gescout voor optredens cafés, discotheken en op feesten waardoor ze weer meer podium, ervaring krijgen en ook nog wel- eens wat verdienen, wat dai weer in instrumenten en appam tuur kan worden geïnvesteerd Wedstrijden als KiekVirus Hooikoorts, de Kunstbende a de Zeeuwse Belofte bijten ei kaar volgens de Scoop-stagiau helemaal niet. „Bij de Zeeuws Belofte en de Kunstbende gaa het dikwijls meer om kwaliteit Bij Hooikoorts en KiekVint kunnen bandjes nog weleea wat uitproberen, experiments ren en kijken hoe het bij het pu bliek valt. KiekVirus kan di plaats zijn waar de Kunstbenè en de Zeeuwse Belofte begin- nen." Scoop hoopt dat er oj Schouwen en in Zeeuws-Vlaai deren initiatiefnemers zullen op staan om ook daar dergelijk wedstrijden te gaan houden Rookontwikkeling kerncentrale Doel DOEL - In het nucleaire gedeel te van de kerncentrale in Doe heeft zich maandagnamidda] rookontwikkeling voorgedaan Electrabel spreekt van een inci dent waarbij het personeehai de kerncentrale noch de omg* ving gevaar heeft gelopen. De rookontwikkeling in hetreac torgebouw van Doel 3 wen maandagnamiddag omstreek 16.45 uur opgemerkt. De elektri citeitscentrale nabij Nieuw Na men ligt momenteel stil wegen onderhoudswerkzaamheden di jaarlijks plaatsvinden. Metea na de melding werd de brand weer gealarmeerd, maar den moest niet ingrijpen. De oer zaak van de rookontwikkeliq werd gauw gevonden; op ee verwarmingselement was olies rechtgekomen en de olie ra gaan verdampen. door Romain van Damme SLUISKIL - Zelf maakt hij er weinig ophef over. Maar in Sluiskil vinden ze nog altijd dat hun oud-dorpsgenoot Lodewijk van den Berg de eerste Neder landse astronaut was. Op 29 april 1985 werd hij met het ruim teveer Challenger buiten de dampkring geschoten. Een half jaar voor de ruimtevlucht van Wubbo Ockels. „Ockels was dus de tweede Nederlander", zeggen ze in Sluiskil. En André Kuipers nummer drie. Punt uit. Als Tuur de Krijger hoort of leest dat Wubbo Ockels de eer ste Nederlandse astronaut was en André Kuipers de tweede, wordt hij kwaad. Wat heet. „Ik erger me weer steendood", zegt De Krijger, geboren en getogen in Sluiskil, maar nu woonachtig in Temeuzen. „Zoals twintig jaar geleden. Toen besteedde in Nederland vrijwel geen enkele landelijke krant aandacht aan Van den Berg. Ook televisie en radio toonden geen interesse. Hij werd doodgezwegen." De Krijger kan het weten. Hij was correspondent van het lan delijk persbureau ANP en het NOS-journaal. „Man, ik heb zo vaak gebeld. Met Willebrord Frequin en Fons van Westerloo, toen de grote mannen bij de tele visie. Maar ze wilden er niet aan hè. Het was niet belangrijk. Alle aandacht was voor Ockels. Van den Berg bestond niet." Jawel, Tuur de Krijger weet ook dat Lodewijk van den Berg in 1975 tot inwoner van de Verenig de Staten was genaturaliseerd. „Klopt. Maar Lodewijk was een echte Sluiskillenaar. Geboren in het dorp aan het Kanaal van Gent naar Terneuzen en hij heeft er een groot deel van zijn jeugd doorgebracht. Dat poets je niet weg met een ander pas poort. Nooit!" Leon Masset uit Amsterdam, getrouwd met zus Mirjam van Lodewijk van den Berg, heeft wel een verklaring voor die grote stilte. „De familie is zeer bescheiden. Naar mijn mening te bescheiden. Je mocht er niets over zeggen, dat kwam zo opschepperig over. Maar het is een feit dat hij de eerste ruim tevaarder van Nederlandse origi ne was. In mijn ogen mag je daar best een beetje trots op zijn." Zus Mirjam (74): „Weet je wat ik wel een beetje vervelend vond? Dat hij toen, in 1985, com pleet genegeerd werd. Verve lend voor hem dan. Als familie sta je toch wat meer op de ach tergrond." Ze hoorde van een journalist van een ruimtevaart blad dat haar broer de ruimte in ging. „Wij wisten niet dat hij uit verkoren was voor die vlucht. Toen die journalist belde, dach ten we: dat zal wel een grap zijn en we hielden ons zeer afzijdig. Tot we begrepen dat Lodewijk wel degelijk uitverkoren was voor die vlucht." „Dat verhaal klopt", zegt Lode wijk van den Berg (72) vanuit Florida, waar hij nog altijd woont. „We hebben het wel over twintig jaar geleden. Toen wist je pas enkele weken van tevoren dat je meemocht. Je trainde met een aantal mensen die allemaal kans hadden mee te mogen. Pas enkele weken voor de vlucht viel de beslissing. Jij mag mee." Aceent Het Zeeuws-Vlaams accent is vervangen door een Amerikaan se tongval, maar het Nederlands is nog altijd perfect. Lodewijk van den Berg werd op 24 maart 1932 in Sluiskil geboren. Hij ging er naar de lagere school zo als de basisschool toen heette. Vervolgens doorliep hij het gym nasium B en studeerde hij che mie aan de TU in Delft. Hij ver trok naar de Verenigde Staten waar hij in 1972 aan de Delawa- re-universiteit de titel Master in de Toegepaste Wetenschappen behaalde. Hij was al 53 toen de NASA hem benaderde voor de ruimte- vlucht. Als kristallenexpert stap te hij op 29 april 1985 aan boord In oktober 1985 bracht de astronaut een bezoek aan zijn geboortedorp, waar veel oude bekenden hem de hand kwamen schudden. foto Wim Kooyman van het Spacelab 3. Met een prachtig rood reuzenkristal keerde hij enkele dagen later te rug uit de ruimte. Nog altijd kweekt Van den Berg bij het chemisch bedrijf EG&G kristallen van kwikoxide, die echter onder invloed van de zwaartekracht vervormen. In de ruimte gebeurt dat niet. Het kristal wordt onder andere ge bruikt voor de productie van ui terst gevoelige detectoren van gamma- en röntgenstraling. Lodewijk van den Berg legde het op 20 oktober 1985 een beet je uit in zijn geboortedorp Sluis kil. Daar werd hij onthaald als een ware held. Petrus Luycks presenteerde er voor een bomvolle zaal een pro gramma waarin oude vrienden en bekenden de hoofdrol speel den. „Dat had hij dubbel en dwars verdiend", zegt Luycks nu. „Met alle respect voor Ockels en nu Kuipers: Lodewijk was de eerste Nederlandse astro naut. Hij verdient respect. Want vergeet niet dat hij al 53 was toen hij al die zware trainingen moest volgen." In Sluiskil liet Lodewijk van den Berg ook de Zeeuwse en Axelse vlag zien. Die had hij meegenomen op zijn reis door de ruimte. „De Zeeuw se vlag is duidelijk. De vlag uit Axel omdat ik in een deel van Sluiskil was geboren dat toen ge meente Axel was." Huldiging Hij werd ook nog op het provin ciehuis in Middelburg gehul digd door de toenmalige commis saris van de koningin C. Boer- tien. Terecht, vinden De Krijger en Luycks nog altijd. „Jammer dat hij toen, in 1985, zo weinig waardering kreeg. Geweldig dat Ockels in de ruimte was en Kui pers nu rond de aarde cirkelt. Maar in Sluiskil zullen we altijd zeggen: onze Lodewijk was de eerste Nederlandse astronaut. Daar zijn we in Sluiskil trots op. Enkele weken geleden was hij op televisie. Iedereen uit Sluiskil zat aan de televisie ge kluisterd. Als er in ons dorp nog eens een naam voor een straat bedacht moet worden, zal ik het bij de gemeente aankaarten: de Lodewijk van den Bergstraat." Nu heb je eindelijk rust Je lijden is voorbij Met groot verdriet geven wij u kennis dat. na een moeilijke laatste levensperiode, is overleden onze lie ve, zorgzame moeder, oma en overoma HELENA HENDRIKA MULLIÉ-VERWAAL sinds 6 januari 1994 weduwe van Jacob Mullié in de leef tijd van 81 jaar. Yerseke: J. A. Milhous-Mullié J. Milhous Richard Guido en Anita, Jari, Iris C. W. Mullié (in herinnering) Hoogerheide: A. H. Dingemanse-Mullié S. C. Dingemanse Jeroen en Chantal André en Lindy Yerseke, 12 april 2004 Correspondentieadres: van Klinkenbergstraat 8,4401 KR Yerseke De begrafenis heeft vrijdag 16 april in besloten kring plaatsgevonden op de Algemene Begraafplaats te Yerseke. We zijn verdrietig dat. voor ons toch nog vrij onver wacht, een einde is gekomen aan het leven van onze lieve moeder, schoonmoeder, oma, overoma en mijn schoonzus HENDRICA SCHIPPER-WEEZEPOEL weduwe van C. Schipper *29-8-1921 1 18-4-2004 Kruiningen: Matty en Thijs'Bauer Ronald en Christine Marlinda, Anne-Marte, Germen Martin Anno Kloetinge: Joop en Nanda Schipper Jolanda en René Esmée, Vera Harold en Annedien Tom Goes: Ankie en |os Koks Ricarda en Wouter Amber, Kaj Gerco en Erleyne Niels en Debby Goes: Rien Eversen Correspondentieadres: Familie Bauer Hoofdstraat 47 4416 AB Kruiningen Onze moeder is opgebaard in rouwcentrum "De Beve- landen". Geldeloozepad 20 te Goes, waar u afscheid j van haar kunt nemen op woensdag 21 april tussen 19.00 en 19.50 uur. Op vrijdag 25 april is er om 11.00 uur een afscheids- dienst voor haar in de aula van het crematorium te Middelburg, Westelijke Oude Havendijk 5. Na afloop hiervan is er gelegenheid de familie te con doleren en elkaar te ontmoeten in de koffiekamer van het crematorium. Jezus zeide: "Komt tot Mij, allen, die vermoeid en belast zijt, en Ik zal u rust geven Matth. 11:28 Bedroefd delen wij u mede. dat na een leven waarin ze heel wat tegenslagen heeft moeten verwerken, op 18 april is overleden onze dappere geliefde zus, schoonzus en tante JANNIE VAN SLUIJS in de leeftijd van 85 jaar. We zullen haar missen. Onze grote dank gaat uit naar Unit 7) van Ter Weelte Goes, waar ze jaren met veel liefde en aandacht is verzorgd. Goes: Dien Minnaard-van Sluijs 's-Gravenpolder: Marie Wieckardt-van Sluijs Borssele: Corrie Hofman-van Sluijs Vlissingen: Rinus van Sluijs Mien van Sluijs-Stroo Heinkenszand: Dies van Sluijs Riek van Sluijs-van de Guchte Goes: Nellie Hoogesteger-van Sluijs Emmeloord: Kees van Sluijs Tannie van Sluijs-Welleman neven en nichten Goes, 18 april 2004 Correspondentieadres: D. van Sluijs, Reigerstraat 7,4451 DM Heinkenszand. De rouwdienst zal D.V. worden gehouden vrijdag 23 april om 13.00 uur in de zaal van de kerk der Gere formeerde Gemeente, Oostsingel 21 te Borssele, waarna aansluitend de begrafenis zal plaatshebben op de Algemene Begraafplaats aldaar. Voor aanvang van de dienst is vanaf 12.30-13.00 uur in het mortuarium van de kerk gelegenheid om af scheid te nemen. Na de begrafenis is er in voornoemde zaal gelegen heid de familie te condoleren. Geen bloemen. Een ieder die wij vergeten zijn een rouwbrief te stu ren, gelieve deze advertentie als zodanig te beschou wen. Met droefheid vernamen wij het onverwachts overlij den van onze geliefde zuster, schoonzuster en tante RIKAWEEZEPOEL weduwe van C. Schipper Wij wensen kinderen en kleinkinderen veel sterkte toe in de komende tijd. Familie Weezepoel, neven en nichten Met leedwezen hebben wij kennisgenomen van het plotseling overlijden van ons medelid JAN KRUIJS VOORBERGE Wij wensen de nabestaanden veel sterkte toe met dit verlies. Bestuur en leden van het Seniorenorkest Zeeland Wij zijn erg geschrokken van het overlijden van jouw vader BART DE JONG Thomas, wij leven erg met je mee. Wij wensen jou en jouw familie veel sterkte! Je klasgenoten van groep 5b van de Prinses Beatrixschool Heden overleed tot onze diepe droefheid onze gelief de zuster, schoonzuster en tante NEELTJE WONDERGEM-JANSE weduwe van Kornelis Wondergem in de leeftijd van 84 jaar. Zoutelande: C. Janse Koudekerke "Vliedberg": J. Janse-Janse Zoutelande: A. Janse Enschede: J. lanse M. K. (anse-Dobbelaar Familie Stroo-Janse Neven en nichten 4374 BD Zoutelande, 18 april 2004 Nieuwstraat 30 Een korte overdenking, waarvoor u wordt uitge nodigd zal gehouden worden op donderdag 22 april om 11.00 uur in "Zaal Middendorp", Smidsstraat 16 te Zoutelande. waarna om 12.00 uur de begrafenis zal plaatsvinden op de algemene begraafplaats te Zoutelande. Na afloop van de begrafenis is er gelegenheid tot condoleren in "Zaal Middendorp". Geen bloemen. Het laatste beetje is nu op Veel was er te verduren Het kaarsje is nu opgebrand Gedoofd zijn alle vuren. Verdrietig geven wij u kennis van het overlijden van onze lieve moeder, oma en over-oma JANNA DE BLONDE-LIEVENSE echtgenote van Johannes de Blonde, overleden 1989 in de leeftijd van 88 jaar. Onze dank gaat uit naar het personeel van verzorgingstehuis "De Wieken" te Zierikzee voor de liefdevolle verpleging. Schagen: lannie en Cees (in herinnering) 's-Heerenhoek: Ria en Aad Wilhelminadorp: Corrie en Peter Kerkwerve: Ineke en Hans klein- en achterkleinkinderen Zierikzee. 17 april 2004 Hoge Molenstraat 13-221 Correspondentieadres: Vroonstraat 5.4321 AE Kerkwerve De rouwdienst voor familie en belangstellenden zal gehouden worden donderdag 22 april in de zaal van verzorgingstehuis "De Wieken" aan de Hoge Molen straat 15 te Zierikzee. aanvang 14.00 uur, waarna de begrafenis zal plaatshebben op de algemene begraaf plaats te Noordgouwe. omstreeks 15.00 uur. Na de begrafenis is er in bovengenoemde zaal gele genheid de familie te condoleren. Nooit meer in ons midden altijd in ons hart. Intens verdrietig hebben wij afscheid moeten nemen van onze lieve Oma DE BLONDE Angelique en Peter Perry en Lisette Met ontroering vernamen wij het bericht van over lijden van onze oud-predikant ANDRÉ F. DE HAAN Wij gedenken in dankbaarheid hoe mij met grote inzet en toewijding onze gemeente heeft gediend ge durende de periode 1988-2000. Hij is nu thuis bij zijn Hemelse Vader. Wij wensen Nelleke, kinderen, kleinkinderen en verdere familie Gods nabijheid toe. Namens de kerkenraad van de Gereformeerde kerk te Zaamslag N. C. B. Sturm-Vriend preses J. de Jonge scriba Geschrokken en erg verdrietig zijn we door het bericht dat de vader van Martijn de Jong, BART DE JONG vrijdag plotseling is overleden. We wensen Martijn. zijn broers en moeder en de rest van de familie heel veel sterkte toe. Je klasgenoten uit klas 2b. Sander en alle andere leerlingen en leerkachten van VSO De Kring uit Goes Diep.geschokt zijn wij door het plotselinge overlij den van BART DE JONG vader van onze leerling Thomas uit groep 5b Wij wensen Thomas, zijn moeder en broers veel sterkte en kracht om dit zware verlies te dragen. Team, ouderraad, schoolcommissie en bestuur van de pc Prinses Beatrixschool te Goes Begrafenis- en CremaUeverzorglng OVERTOOM-GROEN S. M. OVERTOOM Badhuisstraat 37 - 4381 LN Vlissingen Telefoon 0118 - 413417 - 412772 Rouwcentrum. Van Dishoeckstraat 620 Als u morgen getuige bent van een hartstilstand, wilt u dan hulpeloos toeschouwer zijn of geoefend hulpverlener? Reanimatie is levensreddend. Maar kan niet uit een boekje geleerd worden. Geef u op voor een prak tische cursus die gemiddeld zo'n 4 tot 6 uur duurt. Toelatingseisen zijn er niet. En zo'n cursus is natuurlijk vooral belangrijk voor familieleden van hart patiënten, maar ook voor brandweer, politie, portiers, sporttrainers, winkelpersoneel, mensen van het openbaar vervoer etc. Meer weten? Informeer bij het Nederlandse Rode Kruis afdeling Vlissingen, tel. 0118-466668 of kijk op http://clubnet.zeelandnet.nl/kruisv voor meer informa tie. Of informeer bij de Nederlandse Hartstichting, Bureau Reanimatie, Postbus 3140, 3502 GC Utrecht, 0900-0400020, reanimatie hartstichting.nl Nederlandse^^ Hartstichting lenden van de hartstichting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 32