Straks moeten we weer repareren PZC Raad Cultuur wil geld voor ZNF Peter Pan Speedrock en Birgit bekendste namen op Klomppop GELICHT Eenakterfestival in nieuw jasje gestoken lezers schrijven Zeehonden IV Zeehonden V Economie kunst dinsdag 20 april 2004 door Emile Calon Cees van Liere maakt zich zorgen over de veiligheid op de Zeeuwse wateren en dan vooral op de Ooster- schelde en het Veerse Meer. De burge meester van Noord-Beveland wijst naar allerlei bezuinigingen op Rijksni veau waardoor het er niet veiliger op wordt. Als voorbeeld noemt hij de be zuinigingen bij Rijkswaterstaat waar door een fiks deel van de betonning op de Grevelingen en het Veerse Meer voor de recreatievaart verdwijnt. „Is dat nu welkom in Zeeland? Is dat nu het promoten van Zeeland als water sportprovincie", zegt hij cynisch. Hij voorspelt dat door het verdwijnen van een deel van de boeien er heel wat wa tersporters schade aan hun boot zul len oplopen. Is veiligheid wel zo belangrijk als wordt beweerd, vraagt de burgemees ter van de kleinste Zeeuwse gemeente. Hij vreest dat het antwoord op die Veiligheid vraag 'nee' is. Ondanks Enschede, on danks Volendam, wordt er nu weer be zuinigd op veiligheid, stelt hij bezorgd vast. „En straks", zo waarschuwt hij, „straks moeten de gevolgen van deze bezuinigingen weer voor veel geld ge repareerd worden." Het opdoeken van de eenheid van de waterpolitie te Terneuzen is zo'n maat regel waarvoor hij geen enkel begrip kan opbrengen. Die eenheid moet straks vanuit de post van de waterpoli tie in Hans weert de hele Westerschel- de en de Kanaalzone bestrijken. „Laat de zuinigheid de wijsheid met bedrie gen", mei-kt hij enigszins bitter op. Nu al vindt hij het toezicht van de water politie op de Zeeuwse wateren onvol doende. Hij spreekt dan ook over het verdelen van de schaarste. Vooral de veiligheid op de Oosterschelde lijdt Vorig jaar werden de Zeeuwse vissers geconfronteerd met zo'n 50.000 euro schade aan hun netten en fuiken als gevolg van activiteiten van stropers. foto Marijke Folkertsma daaronder omdat de waterpolitie de meeste aandacht geeft aan de Wester- schelde. In zijn werkkamer in het ge meentehuis in Wissenkerke staat Van Liere voor een grote kaart van Zee land. Hij wijst de routes aan die de binnenvaart neemt tussen Rotterdam en Antwerpen. Het merendeel gaat via het Schelde-Rijnkanaal. Maar een deel neemt de route via de Krammer sluizen, Oosterschelde en het Kanaal door Zuid-Beveland. De schepen die die laatste route ne men, daar maakt hij zich als burge meester van Noord-Beveland en als voorzitter van de Zeeuwse visserijor ganisatie Zevibel flink zorgen over. Vooral omdat blijkt dat de ladinglijs- ten van een niet te verwaarlozen aan tal schepen gewoon niet kloppen. Eni ge tijd terug hoorde hij van het hoofd van het Korps Landelijke Politiedien sten dat tien tot vijftien procent van de ladingpapieren van de vrachtsche pen die de Zeeuwse wateren bevaren niet in orde is. Gevaarlijke goederen die wel worden vervoerd staan deels niet genoteerd of de hoeveelheid klopt niet, weet Van Liere De KLPD heeft, zo zegt een woord voerder, geen aanwijzingen dat het nu beter gesteld is met de ladinglijsten van de schepen. Onlangs bleek dat maar weer eens toen de politie te wa ter op de Westerschelde een aantal schepen controleerde. Toen werd ook duidelijk dat het Schelde Coördinatie centrum in Vlissingen niets wist van een lading van 242 ton gevaarlijke stoffen, waaronder zelfs zestien ton ex plosieven, aan boord van een Turks containerschip. De lading van 1000 ton gevaarlijke stoffen aan boord van een Panamees vrachtschip was even min gemeld. Volgens het Reglement Vervoer Gevaarlijke Stoffen met Zee schepen moet het Coördinatiecentrum weten welke gevaarlijke stoffen wor den vervoerd. In geval van een onge val bepalen hulpdiensten aan de hand van die ladinglijst hoe snel en op wel ke manier ze in actie komen. Van Liere merkt verder op dat de poli tie te water tot zijn spijt op de Ooster schelde vooral let op de recreatie vaart. Zeker in de zomerperiode. Voor controle van de beroepsvaart ont breekt gewoonweg het geld en de capa citeit. Vanuit de post Wemeldinge wordt vanaf 1 mei dagelijks acht uur gecontroleerd, weet hij. Dat betekent, zo stelt hij vast, dat er 's nachts in het geheel geen controle is op de Ooster schelde. Verkeerde zuinigheid, zo vindt hij. Van Liere wijst op de Zee landkaart naar het gebied tussen Kats en Stavenisse. Daar kruist de plezier- vaart de routes van de beroepsvaart. Hij moet er niet aan denken wat daar kan gebeuren als een schip met gevaar lijke lading daar fataal botst. Daarbij betrekt hij ook de wetenschap dat in een deel van die schepen gevaarlijke goederen zitten waar niemand echt weet van heeft omdat de ladingpapie ren niet kloppen. Het is volgens hem dan ook denkbaar dat bij het laden van schepen twee gevaarlijke stoffen, die met elkaar conflicteren, vlak naast elkaar zijn gezet. „Als er dan iets ge beurt. Wat voor gevolgen heeft dat voor een prachtig natuurgebied als de Oosterschelde', vraagt hij retorisch en maakt met zijn beide handen een machteloos gebaar. Ook het wegbezuinigen van een fiks deel van de betonning voor de recrea tievaart noemt Van Liere fout beleid. Door bezuinigingen bij Rijkswater staat wordt dit jaar minder dan de helft van de gebruikelijke recreatiebe- tonning teruggeplaatst op de Grevelin gen en het Veerse Meer. De recreatie- betonning is enkele jaren geleden inge steld om de watersporter zoveel moge lijk alternatieven te geven voor de hoofdvaargeulen met de betonning voor de beroepsvaart. Nu die weer deels verdwijnt voorspelt Van Liere dat beide wateren onveiliger worden met alle gevolgen van dien. En het ein de is nog niet in zicht, zo vreest hij. Ook moet hem van het hart dat er on voldoende toezicht is op de netten en fuiken van de vissers die actief zijn in de Oosterschelde. „Gelukkig is er nu een team dat waakt over die netten en probeert stropers te pakken." Maar per 15 juli wordt dat team opgeheven, zodat stropers weer volop hun gang kunnen gaan. Alleen al vorig jaar werd er voor zo'n 50.000 euro schade veroorzaakt aan netten en fuiken. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op de in dep7r schenen redactionele berichten, artikelen of commentaren. DereJü! tijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niH*! de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrift Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen woL niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden i redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Ove weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Een vervelend bericht in de PZC van 14-4. Maar het hoort bij het nieuws. Maar dan komt de PZC met een foto bij het arti kel. Publiekstrekker? Lezers trekker? Ondertitel bij de foto: 'Een robbenjager staat op het punt een dier af te maken met een boothaak'. Heb je de blik in de ogen van het zeehondje ge zien? De PZC-redactie wel! Een schitterende foto! Ik heb nog nooit zoiets walgelijks gezien in deze krant. De hoofdredactie houdt zich bezig met het schrij ven van onbenullige stukjes die niemand leest. Wat er in de krant verschijnt zal de hoofdre dacteur worst zijn. Ik schaam me ervoor een abonnement op deze krant te hebben die durft dir soort foto's te plaatsen. Of willen ze kinderen weren en al leen een krantje worden voor 'echte mensen' die dit soort fo to's geweldig vindt? De PZC moet zich de ogen uit de kop schamen om zo'n foto te plaat sen. In een woord: schandalig! M.J. Schipper Breeweg 8, Middelburg Hierbij zou ik willen reageren op de beestachtige slachtingen op zeehonden in Canada. Ze zou den een bedreiging zijn voor de visstand. Die moordenaars van deze arme dieren en die enorme vistrawlers die de zeeën en ocea nen leegslepen, dat zijn de be dreigingen van de visstand. Puur commercieel gewin zit er achter. In België wordt het zee hondenbont verboden, aan zo'n regering heb je tenminste iets. Hier zijn het alleen maar watjes die totaal niets met dierenwel zijn hebben. Minister Bot denkt dat het strijdig is met de regels van de WTO. Nou en? Moeten we dan maai* meewerken aan de ze schandalige slachtpraktij- ken? Alle Canadese producten boycotten; dat zet zoden aan j dijk. En dan wat betreft diekai madammen die zonodig e tweedehands jas willen dragg die zou ik willen adviserenc eens bij het Leger des Heils gaan shoppen want die hebb prima tweedehandsjassen j leen dan zonder bloed, en zei nog een stuk goedkoper ook. Bob O&seicoiu Prins Bernhardsiran Oud, Sabb «j Productie VS valt zwaar te0 aldus een piepklein artikeltjei de PZC van 17 april. Eum hoopt op herstel van de VS-«j nomie en daarmee op aanzwa geling van de Europese ecora mie. Maar de Europeanen fug eieren samen met Japans een groot deel het tekon vani Amerikanen via hun kapitaj stromen en investeringen nu VS. Daarnaast hoopt Euiu ook nog dat de VS de locoraot zal zijn van een algemeneecono mische herneming. Dat is onna zei want het is precies diepdi tiek die er voor zorgt datdeEs ropese economie stagneert. 1 enige redelijke optie is dat Er pa (en Japan) niet langen overschot gebruikt om de j van het Amerikaanse handel^ kort te vullen, maar dat suipi te investeren in de eigen ecoa mie. De VS zijn enorm bevrea voor een dergelijke keuze li hun militaire macht wil del' de kapitaalstromen contreien en omvormen in een buit die: binnen kunnen rijven. 1 geen markteconomie maarpla dereconomie. De VS willenzo Irak de petroleum plunderesa middels het beheer van die te langrijke energiebron hun to nomische concurrenten betka gen; de oorlog tegen Irak eni daarop aansluitende bezeöj van Irak is tevens een o gen Europa, Japan en China! Luk Brussém Hoefkensdijk 11, Kuiai door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - De Raad voor Cultuur adviseert staatssecreta ris Medy van der Laan (cultuur) met ingang van volgend jaar het Zeeland Nazomer Festival jaar lijks 200.000 euro subsidie te ge ven. De staatssecretaris zou verder de subsidies aan de Vleeshal in Middelburg (74.750 euro per jaar) en Nieuwe Muziek Zee land (74.000 euro per jaar) moe ten handhaven. Verzoeken van Film by the Sea (200.000 euro) en het Zeeuws Museum (250.000 euro) zijn afgewezen. Over de Stoomtrein Goes-Borsele heeft de Raad voor Cultuur geen ad vies uitgebracht. Het ZNF kreeg tot dusver nog geen rijkssubsidie. Hoewel hij minder dan de helft krijgt dan de 450.000 euro die hij had aan gevraagd, is ZNF-directeur Ruud van Meijel zeer tevreden. „Ik ben blij met de positieve be oordeling van ons festival. De Raad geeft ons een hoger bedrag dan de andere zomerfestivals in Nederland." Volgens de Raad vervult het ZNF in Zeeland een 'bijzondere functie, als zomerfes tival en als aanvulling op het re guliere aanbod in de regio'. Met de twee ton die de Raad ad viseert kan het ZNF de opzet handhaven die de laatste jaren is gehanteerd, maar kan niet structureel een grootschalige productie worden gemaakt als Ship of Troy drie jaar geleden. Bovendien wil het ZNF nog een promotiemedewerker aanne men. Van Meijel hoopt daarom dat Van der Laan meer uitkeert dan de Raad adviseert of dat de provincie nog een fikse bijdrage levert. „Anders zullen we onze plannen moet aanpassen en al les wat kleinschaliger moeten - doen." Directeur Ad van 't Veer van Nieuwe Muziek is 'gematigd po sitief' over het advies van de Raad voor Cultuur. Hij krijgt per jaar nagenoeg hetzelfde, 190 euro meer dan nu, maar 526.000 euro minder dan hij had aange vraagd. In de aanvraag van Nieuwe Muziek zat een verreke ning voor de speciale rijksbijdra ge kunstuitingen aan Zeeland die vanaf volgend jaar vervalt. Nieuwe Muziek krijgt daaruit drie ton per jaar. Van 't Veer gaat ervan uit dat hij dat geld, buiten de landelijke cultuurno ta 2005-2008 om, alsnog krijgt. Met de rijksbijdrage die het Zeeland Nazomer Festival volgens de Raad voor Cultuur moet krijgen, kun- nen niet structureel grote producties als Ship of Troy worden gemaakt. foto Lex de Meester „Anders is de tent hier failliet. Op 29 mei beginnen we op onze nieuwe locatie in Veere met het festival 'Het doek gaat op'. Zon der die rijksbijdrage valt het doek." Podiumfunctie De Raad oordeelt positief over de nieuwe podiumfunctie in Veere ('een verrijking van het muziekaanbod in Zeeland'), maar vindt de productiehuis functie van Nieuwe Muziek te smal en het Festival Nieuwe Mu ziek artistiek weinig interes sant. Ook de subsidie van de Vleeshal blijft wat betreft de Raad voor Cultuur gelijk (74.750 euro), ter wijl meer dan het dubbele was aangevraagd (166.000). Vleeshal directeur Rutger Wolfson is blij met de 'waanzinnig mooie beoor deling'. Volgens de Raad heeft de Vleeshal de afgelopen jaren een 'voorbeeldwerking' gehad: 'de instelling profileerde zich ten opzichte van landelijke en internationale instellingen', ter wijl 'beperkte middelen van de Vleeshal een inventieve en sobe re benadering vereisten'. Wolfson wil met het toegekende bedrag het tentoonstellingsbe- leid voortzetten. Zijn ambities op het gebied van samenwer king met de Roosevelt Academy, meer publiciteit en catalogi bij de exposities, moet hij wellicht temperen. De Raad voor Cultuur roemt Film by the Sea vooral om het grote regionale publieksbereik, maar vindt dat het filmfestival landelijk en internationaal te weinig toevoegt om voor rijks subsidie in aanmerking te ko men. Artistiek directeur Leo Hanne- wijk gaat ervan uit dat de pro vincie vanaf volgend jaar aan zienlijk meer gaat bijdragen dan de 23.000 euro die Film by the Sea nu jaarlijks krijgt. Hij denkt bovendien dat het negatie ve advies van de Raad het festi val dwingt wat commerciëler te gaan denken. „Maar dit advies ontmoedigt ons bepaald niet." Directeur Valentijn Byvanck van het Zeeuws Museum had 'eerlijk gezegd' geen rekening ge houden met honorering van zijn aanvraag. Hij betreurt dat de Raad zijn beleidsvisie - de Zeeuwse cultuur verbinden met die van Nederland en Europa - een 'theoretische exercitie' noemt. „Wat ons nekt is de repu tatie van het Zeeuws Museum in het verleden, het feit dat we nog niet open zijn en de verafheid van Den Haag. Wij zullen ons de komende jaren moeten bewij zen." Stoomtrein Omdat de Raad voor Cultuur te weinig overzicht heeft over de omvang en de problematiek van het mobiel erfgoed in Neder land, is geen advies uitgebracht over de^anvraag van de Stoom trein Goes-Borsele (516.000 eu ro). Jammer, vindt voorzitter Ri- nus de Bart, die hoopt dat de aanvraag nu niet op de lange baan wordt geschoven. De Stich ting Stoomtrein had het geld vooral willen aanwenden voor de bouw van een loods om histo rische rijtuigen in te stallen. door Ernst Jan Rozendaal HEINKENSZAND - Het Zeeuws Centrum voor het Ama teurtheater (ZCA) heeft de ba kens van het Eenakterfestival een beetje verzet. De nadruk ligt meer dan voorheen op thea ter, het programma is ingedikt en van buiten de provincie zijn juryleden gehaald die ter plekke de discussie over theater moeten aanwakkeren. Het Eenakterfestival wordt vrij dag en zaterdag gehouden in De Stenge in Heinkenszand. Dat be tekent dat, in vergelijking met vorige edities, de zondagmiddag is geschrapt. Niet omdat het ont breekt aan belangstelling van theatergroepen, maar omdat op zondagmiddag nauwelijks pu bliek komt opdagen. Omdat het festival dit jaar uit drie dagde len bestaat (vrijdag- en zater- dagavond en zaterdagmiddag) is voor het eerst selectie toege past. Het gevarieerde programma biedt veel eigentijds theater werk. De nadruk ligt weer op to neel, terwijl in voorgaande ja ren ook dans en zang op het pro gramma stonden. Er worden wel eenakters opgevoerd waarin muziek, zang en dans zijn geïnte greerd. Nieuw is ook de manier waarop wordt gejureerd. De Amsterdam se acteur Herman Bolten en de Friese dramaconsulent Luuk Ei- sema komen commentaar geven. Bolten is verbonden aan theater De Paardenkathedraal in Utrecht. Eisema is provinciaal toneeladviseur en regisseur in Friesland. Dat betekent dus een jury zonder binding met het Zeeuwse amateurtoneel. Zij ma ken geen rapportages die de theatergroepen enkele weken na het festival pas ontvangen - wat tot nu toe de praktijk was - maar komen na elke twee of drie voorstellingen met nabe sprekingen. Dat gebeurt onder leiding van de Zeeuwse drama consulent Ron Lubbersen. Het ZCA hoop op deze manier het ge sprek over theater tijdens het Eenakterfestival te stimuleren. Het complete programma van het Eenakterfestival ziet er als volgt uit. Vrijdag vanaf 20 uu Koningen en koningen door 'tl Jeugdtheaterhuis in Goes, Traa parant door Roald Jansen, ft jesmensen door Theaterp Zierik, Gebakken meeuw m De Zeeuwse Komedie en B>. den door Toneelvereniging Ha Hendrik. Zaterdag vanaf 13.30 uur Bi groep 0 door Toneelveremgu Pauze, The Kiss and Cry Bm door de jongeren van De Zeem se Komedie, De weduwen dooi het Middelburgs Theater, llle maal flauwekul door Toned groep Terneuzen en Rooitu door Toneelgroep Slik. Zaterdagavond vanaf 20 trJ Praatpaal 614 door Toneelgna Las Malas, Hamlet in hetkiï door Theatergroep Intermezzi Gasten uit Londen door Theaiff collectief Protheze, Een sj je voorbij door Toneelgroep El door Rolf Bosboom OVEZANDE - Het programma voor Klomppop, het jaarlijkse popfestival op hemelvaartsdag (dit jaar donderdag 20 mei) in Ovezande, is compleet. Voor naamste publiekstrekkers zijn Birgit, Peter Pan Speedrock en Michael Kalon. Het is de 24e keer dat het festi val wordt gehouden, met sinds 1995 het sportveld in Ovezande als thuishaven. De formule is ii\- middels vertrouwd; twee podia in twee met elkaar verbonden tenten. Vijftien bands zoi-gen voor een doorlopend program ma, van elf uur 's ochtends tot na middernacht. De aftrap wordt gegeven dooi de Goese punkband Defekt, ge volgd door de winnaar van de Bevelandse talentenjacht Kiek- virus, waarvan vrijdag in 's-Hee- renhoek de finale wordt gehou den. Zeeuwse bands In de loop van de middag betre den diverse Zeeuws bands de po dia, waaronder bekende festival gangers zoals de ska-reggae- band Tapharheejl en de Schouw- se punkrockjongens van For the Alliance, vorig jaar ook al pre sent in Ovezande, Andere arties ten uit de eigen provincie zijn singer-songwriter Odette Sor- Birgit heeft een stevige live-reputatie opgebouwd. ber uit Goes (vorig jaar winnaar van de Zeeuwse Belofte), hardco- reband Uppercut en de, naar ei gen zeggen, uit de Zuid-Beve- landse klei 'gesnokte sloop- met als bandleden Fast Bastard Eddy, Sleazy Slut Fucker Si mon, Jimbo The Gatekeeper en Shitty Little Bastard. Een beetje Zeeuws is ook de rockers' van The Majestic 12, overwegend Tilburgse band Ho ly Roller ('rauwe rock'), war Driek Stevens uit KloelwgJ zingt en gitaar speelt. In de middaguren treedt verder Plaeto op, de rockgroep die voortgekomen uit City to Ci onder aanvoering van Sandro van Breemen. Niet veel later is het de beurt aan de Belgiscie punkrocksensatie Janez Detc, die onder meer Green Day 2 The Offspring als grote voorba den heeft. Eleven, winnaar van de Gros Prijs van Nederland, speelt aa: het begin van de avond goed ia het gehoor liggende gitaarroa Daarna is het de beurt aan Ba- git (Schuurman), die na haar de buutalbum Few Like Me (200 een stevige live-reputatie heett opgebouwd. Veel mag worden verwacht van de Amerikaanse gitaarvirtuoos Michael Katon, die boogie, roö 'n roll, blues en rockbluescof- neert. Hij wordt gevolgd do® het Eindhovense powerrodö® Peter Pan Speedrock, doordeor- ganisatie van Klomppop om schreven als 'de opwindendste ve-act van Nederland'. De groep stond vorig jaar op Pinkpop01! won onlangs een ZilvereniHarp Rond middernacht wordt het ffij tival afgesloten door Elecm Eel Shock, drie Japanse rocken die met hun show z indruk willen maken r hun muziek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 30