Siieuwe aanpak overlast jeugd Hemelvaart Maria in de steigers PZC PZC Total vervangt leidingen Borssele Werkstraf voor bedreiging en mishandeling Drugsverslaafde zoekt heil bij God 11 earn SecTer van het ZCAD staat tussen jongeren foersbal Geen reacties Opsporing Verzocht Brand in dak 's-Gravenpolder Groen licht voor bouw puntdak Wals en schaftkeet vernield Vechtpartij in Zeevaartschool dinsdag 20 april 2004 »,Mth Ramakers njSSlNGEN - Er is niets mis iet de jeugd van tegenwoordig, par wel van alles met de ma- jar waarop er met de jongeren ordt gesproken en omgegaan. Dm jongeren te bereiken, zal je iia taal moeten spreken en tus- Hi de jongeren moeten staan", gt Dries Alexander van het ram SecTer, onderdeel van het ruws Consultatiebureau voor Icohol en Drugs (ZCAD). „Met «Ter bereiken we de beste re- jltaten met jongeren." team SecTer is een mix van schoolde jongerenwerkers en motiveerd talent van de risico- -oepen. Het is sinds enige tijd fief in verschillende wijken in gingen, Middelburg en Goes, in SecTer werken academici sa ga met vmbo'ers en mensen gn verschillende culturele af- Het is een lerend team; «worden wijzer van eikaars er- mngen. Een voorcnalige leider ai een jeugdgroep heeft een an- ae achtergrond dan een acade- ecus.f Alexander en Luuc jmit, hoofd van de afdeling sgdreclassering van Jeugd- itg, zitten op dezelfde lijn. Ze awerpen de opvatting dat de •ugd agressiever en crimineler sordt, zoals vaak wordt be- Smit zegt dat jongeren at als vroeger hun vrijheden no- üg hebben en niet meer doen an ze altijd hebben gedaan en a is hun grenzen aftasten. Iet zijn kinderen van onze d Feit is wel dat de huidige nenleving last heeft van norm- paging. We zullen duidelijk reten maken wat kan en wat toelaatbaar is." Dit merkt op dat onbekend on- anind maakt. „Er wordt nega- over jongeren of over ande bevolkingsgroepen gespro- zn, vaak tot het moment dat de see botsende personen met el- jaar in contact komen." In West- kwam onlangs jeugd in spraak, datzelfde gebeurde in i- en Sint Joosland, in GOES - In de aanloop naar het Zeeuws kampioenschap koers val voor paren vindt een aantal toorronden plaats. Op Walcheren heeft de strijd mjdagin het Dorpshuis van Sceuw- en Sint Joosland plaats, ^aanvang is om 12.30 uur. Op 27 april vindt de voor plaats voor Schou- ïtn-Duiveland. Deze wordt ge- Baden in Dorpshuis De Ooster- iofmOosterland. De wedstrijd ïgintom 13.30 uur. Zeeuws-Vlaanderen nemen idaag vanaf 13 uur zeven pa- rahet tegen elkaar op in cultu- litl centrum De Speye in Sas ■an Gent. Het Zeeuws kampioenschap ™dt op 14 mei plaats in het Dorpshuis in Nieuw- en Sint Joosland. redactie bevelaimdeim/tholen Stationspark 28 Postbus31 «60 AA goes let 0113-315670 Fax:0113-315669 i E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom j 'ogrid Huibers j Miekevan der Jagt j Freek Janssen j RobPaardekam Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 1 Postbus 31 «60 AA goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 I E-mail: redactie@pzc.nl 'nternet "ww.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: °800-O231231 °P maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur Nieuw-Middelburg en Paauwen- burg in Vlissingen. In de Vlis- singse wijk Bossenburgh wordt ook al een tijd geklaagd over overlast van dealende en blow ende jongeren. In een verslag van het buurtco- mité Bossenburgh staat dat de bewoners bang zijn om zelf op te treden tegen de jongeren. Ze vragen zich af wat er gaat gebeu ren, als - zoals is aangekondigd - het aantal stadstoezichthou- ders terugloopt. „Toch ligt de oplossing niet in meer blauw op straat", beklemtoont Smit. „We moeten met elkaar in gesprek gaan en met elkaar eten en din gen samen doen. Daar ligt de op lossing." De werkers in de hulp verlening verwijten de politiek en veel aan de gemeente gelieer de instellingen dat ze reageren op de waan van de dag. „Inci dent op incident wordt bestre den, zonder dat de oorzaak van ontoelaatbaar gedrag besproken wordt." „De hele samenleving is paranoi- de geworden", reageert Alexan der. „Samenscholende jongeren worden gemeden, omdat men sen bang zijn dat ze een grote mond krijgen of een klap op lopen. Pas als de maat vol is, stormt een bewoner naar buiten en komt niet verder dan een kreet: 'en nu is het genoeg!'. Dat is te laat, dan is geen overleg meer mogelijk." Alexander is er van overtuigd, dat de jongeren niet agressiever zijn dan vroe ger: „Dat is echt bullshit. Ze hebben ook zeker respect voor de ouderen. Maar de reguliere instellingen hebben vaak te wei nig én te oppervlakkige contac ten met jongeren. Dan bereik je geen gedragsverandering." Sec- Ter staat naast de jongeren. „De jeugd voelt dat we bij hen be trokken zijn. We merken dat om dat ze met ons meewerken aan een oplossing voor overlastpro- blemen", zegt Alexander. door Inqrid Huibers THOLEN - Maria houdt zich de zer dagen in Tholen-stad schuil achter een metershoge steiger. Het enorme schilderij in de ka tholieke kerk aan de Markt dat haar Hemelvaart verbeeldt, wordt gerestaureerd. Het linnen is door lekkages steeds verder van het raamwerk gescheurd, waardoor er grote plooien in het doek zijn ont staan. „Als je er niets aan doet, gaat het schilderij onherroepe lijk verloren", zegt schilder Hans Hazenbroek uit Steenber gen. Hij brengt sinds een paar weken al zijn vrije uren door in het Thoolse kerkje. Geld om hem te betalen heeft de kleine parochie niet, maar dat geeft niet. Als de in Rotterdam gebo ren en getogen schilder ons cul turele erfgoed kan redden, zal hij dat om een paar centen niet laten. „Ik vind dit werk zeer de moeite waard", zegt hij. „Het zou toch zonde zijn om zo'n prachtig schilderij te laten ver pauperen?" U werd in eerste instantie enlcel om advies gevraagd door ie mand van de Thoolse parochie. Hoe komt het dat u hier sinds een paar weken zelf op de stei ger staat? „De eerste keer dat ik dit kerkje binnenstapte was ik helemaal perplex. Ik zag prachtige vloe ren, heel mooi geschilderde kruiswegstaties en prachtig hout. En zo goed verzorgd alle maal. Ook het grote doek sprak me zeer aan en het was hele maal een aangename verrassing toen ik ontdekte dat het van Huib Luns - de vader van Jo seph Luns - was." Wat hebt u met Huib Luns? „Ik ben een groot bewonderaar van Jan Sluijters, een tijdgenoot van Luns. Toen ik in Rotterdam naar de academie voor beelden de kunsten mocht, kocht ik een boekje uit de Palletserie, dat was een serie monografieën van bekende Nederlandse schilders, over Jan Sluijters. Dat boekje was geschreven door Huib Luns. Luns (1881-1942, red.) was beeldhouwer, glazenier en schrijver, maar hij heeft ook prachtige schilderijen ge maakt." Wat voor een soort schilder was hij? „Luns was technisch heel be kwaam en heeft een paar prach tige portretten achtergelaten. In het historisch museum in Rotter dam hangt een zelfportret van hem. En in de zaal van de voor malige academie voor beelden de kunsten en technische weten schappen in Delft waar Luns les sen modeltekenen gaf, is on langs een schilderij van hem in ere hersteld. Het bijzondere van het doek in de kerk in Tholen is dat het nergens is geregistreerd. Daarom ben ik er ook een lijvig rapport over aan het schrijven, waarmee ik de Rijksdienst voor Kunsthistorische Documentatie ga proberen te overtuigen dat ze iets meer aandacht voor Luns zouden moeten hebben." In welke staat trof u het Thoolse doek aan? „Vooral de bovenkant van het doek is er vreselijk slecht aan toe. Het is ook een beetje knul lig opgehangen. Het zit op een raamwerk gespijkerd en dat raamwerk zit in een ondiepe nis in een eensteensmuur. Daardoor heeft het doek heel veel water schade opgelopen. Omdat het zo'n groot doek is (4 bij 6,5 me ter, red.) is het erg zwaar en vooral de bovenkant van het schilderij is in de loop der jaren los gaan laten." Hoe gaat u dat oplossen? „De afgelopen weken ben ik sa men met mijn trouwe helper Jo- han bezig geweest om het doek te balsemen. Daardoor wordt de verf als het ware weer zacht. Volgende week ga ik langs de he le bovenkant van het werk een nieuwe rand linnen plakken. Die rand probeer ik vervolgens zodanig op te spannen dat het doek weer zoveel mogelijk vlak wordt. Daarna zal ik de nieuwe rand prepareren en met olieverf beschilderen, zodat de voorstel ling doorloopt. Dat lijkt me het mooist." Het schilderij past heel goed in het interieur van de kerk. „Dat klopt. De kerk is in 1898 in de neogotische stijl gebouwd. In die tijd was het gebruikelijk om zoals de Duitsers zeggen een Gesammt-Kunstwerk te maken. Beeldhouwers, schilders en hout bewerkers kregen allemaal heel precieze opdrachten en werkten allemaal in dezelfde stijl. Het doek van Luns is uit 1911, toen de art-deco- en jugendstilbewe- ging op hun hoogtepunt waren. Het werk is zeer methodisch ge schilderd." Maar daardoor is het werk een beetje eendimensionaal en lij ken de figuren niet echt te leven. „Tja, dat is een beetje het na deel van de art-deco-stijl. Ik ben ervan overtuigd dat Luns veel meer kon. Toch kun je aan dit doek ook wel zien dat hij heel goed kon schilderen. Kijk maar eens naar die hand hier om dat zwaard. Of die engelkop jes bovenaan het schilderij. Dat is toch niet niks." Hazenbroek is hoogstwaarschijnlijk nog de hele zomer bezig met de restau ratie van het doek. Schilder Hans Hazenbroek werkt kosteloos aan de restauratie van het enorme schilderij in de katholie ke kerk in Tholen-stad: „Het zou toch zonde zijn zo'n prachtig schilderij te laten verpauperen?" foto Mechteld Jansen BERGEN OP ZOOM - FNV-gebouw aan de Jacob Obrechtlaan 3. 19-21 uur: Spreekuur vakbonden FNV Bondgeno ten, AbvaKabo FNV en FNV Bouw; GOES - Leger des Heils, Leliestraat 24, 9-12 uur en 13-15 uur: Verkoop kleding en meubelen t.b.v. maatschappelijke dienstverlening; Kantine ZLM, 13.30-16.30 uur: Biljart voor ouderen, buurtwerk Goese Polder; Grote kerk, 13.30 uur: Carillonbespeling door Sjoerd Tamminga; Revalidatiecentrum De Lindenhof, 16.45-17.45 uur: bewegen voor Astma en CODP-patiënten; KAPELLE - De Vroone, 9.15 uur: Yoga; 13.30 uur: Sociëteit; 14 uur: Welfare- werk; KRABBENDIJKE - De Meiboom, 18.45 uur: Jongens- en meisjesclub voor groep 6,7,en 8; KRUININGEN - Sporthal, 19.30-20.30 uur: Conditietraining bij Omni-Sport Reimerswaal; KWADENDAMME - Berkenhof. Lange- weegje 10a, 10-17 uur: Vlindertuin, wan- deltuinen met orangerïeplanten en wa terpartijen geopend voor publiek; VLAKE - Sequoiahof, 10-18 uur: Grote siertuin geopend voor publiek; WEMELDINGE - De Wemel, 13 uur: So ciëteit; 14 uur Welfarewerk; Hotel Smits, 20 uur: Klaverjassen, YERSEKE - Gymzaal aan de Ericalaan, 9-10 uur: Conditietraining voor vijftig- plus bij Omni-sport Reimerswaal: Het Trefpunt, 14 uur: Bingo voor vijftig plussers; Gereformeerde kerk, 20.30 uur: Presen tatie Nederlands Bijbelgenootschap te Yerseke. BORSSELE - Total Raffinaderij Nederland (TRN) is begonnen met het vervangen van twee leidingen tussen de raffinaderij in het Sloegebied en de steiger aan de Westerschelde. Die leidingen lopen langs het dorp Borssele en vertoonden een paar jaar gele den lekkages. TRN verhielp de lekken, legde het transport door de twee leidin gen stil, onderzocht de oorzaak en kwam tot de conclusie dat de leidingen moesten worden vervangen. Daarvoor graaft het gespe cialiseerde bedrijf HAK de oude leidingen op en legt nieuwe-, ge maakt van beter staal en in langere delen. Daardoor zijn er min der lekgevoelige koppelingen. De leidingen worden meteen over de hele lengte uitgerust met een soort detectiesysteem voor lek ken. Ook zijn er voorzieningen waardoor TRN te allen tijde in de buizen kan kijken. Intussen moet het transport van en naar de steiger door enkele buizen met een veel kleinere diameter. Daar door moeten schepen langer aan de steiger liggen en moet de fa briek soms lang wachten. TRN verwacht voor de bouwvakvakan tie klaar te zijn. luchtfoto Willem Mieras VLISSINGEN - Op de uitzending van het tv-programma Opsporing Verzocht, dat gisteren opnieuw aandacht be steedde aan de verkrachting van een 18-jarige Vlissingse, zijn geen reacties gekomen. De vrouw is op 17 januari rond half drie 's nachts bij de splitsing Rozengracht Ko renbloemlaan verkracht. De zaak kwam op 8 maart al aan de orde in het tv-programma. Toen kwamen er diver se tips binnen. De politie zoekt nu antwoord op aanvullen de vragen. Het programma wordt vanmiddag rond 13.15 uur herhaald. 's-GRAVENPOLDER - In een woning aan de D.A. Polder mansstraat in 's-Gravenpolder is gistermiddag rond half twee brand ontstaan. Het vuur begon vermoedelijk in het dakbeschot van de woning, waar de doorvoer van de pijp van de open haard zit. De brandweer bluste de brand en dichtte met behulp van een ladderwagen het gat in het dak met een stuk zeil. VLISSINGEN - De Vlissingse bewoner van een pand in de Baljuwstraat mag een puntdak op zijn nu nog platte dak maken. Dat heeft de commissie bezwaar- en be roepschriften van de gemeente Vlissingen geoordeeld. Zijn buurman had de bouwvergunning aangevochten, om dat het puntdak zijn uitzicht over de Westerschelde ge deeltelijk ontneemt. Ook zou de beeldend kunstenaar door de verbouwing te weinig licht overhouden om in zijn atelier te schilderen. De commissie haalt het bouwbesluit aan, waaruit gecon cludeerd kan worden dat er voldoende licht binnen blijft vallen. Ook stelt de commissie dat het straatbeeld er door de uit breiding op vooruitgaat en wijst zij op het belang van de aanvrager, die zijn woning wil verbeteren. KOUDEKERKE - Afgelopen weekeinde is een asfaltwals die geparkeerd stond aan de Braamweg in Koudekerke vernield. De motor en de gashendel zijn beschadigd. Bo vendien is er met een brandblusser op de wals gespoten. Ook aan een schaftkeet zijn vernielingen aangericht. Daarvan zijn de ruiten ingegooid. De wals en de schaft keet worden gebruikt voor werkzaamheden aan de rond weg rond Koudekerke. VLISSINGEN - Een 18-jarige jongen uit Breskens is giste rochtend mishandeld in de Zeevaartschool aan de Boule vard Bankert in Vlissingen. Hij kreeg een kopstoot van een 17-jarige jongen uit Bergen op Zoom. De dader is ver hoord en na het opmaken van een proces-verbaal weer vrijgelaten. Het slachtoffer is naar het ziekenhuis gebracht, vermoede lijk met een gebroken neus. De aanleiding voor de mishan deling is niet bekend. incident. De Bevelander had zich dreigend uitgelaten tegen het slachtoffer. „Kom eens voor mijn auto staan, dan maak ik je kapot", zou hij geroepen heb ben. Verder had hij zich afgerea geerd op de auto van de buur man van het slachtoffer, door er tegenaan te schoppen. De verdachte heeft voor het slachtoffer gewerkt. Volgens hem stelde zijn ex-werkgever had het niet op prijs dat hij zelf ontslag genomen had, voerde de verdachte gisteren als reden voor het conflict aan. Maar vol gens officier van justitie H. den Hartog ging het om een ordinai re ruzie. „Het is triest dat vol wassen mensen hier niet op een fatsoenlijke manier uit kunnen komen." Ze nam het de verdach te kwalijk dat hij bleef ontken nen. De politierechter refereerde aan het strafblad, waaruit bleek dat de man al eerder voor geweld was veroordeeld. „Nota bene ge weld tegen hetzelfde slachtof fer." door Aector Dooms MIDDELBURG - Een slepend conflict bracht gisteren een 33-jarige inwoner van Hans- weert voor de tweede keer bin nen korte tijd op de zitting yan de Middelburgse politierechter. De man werd voor een zware mishandeling, bedreiging en ver nieling veroordeeld tot honderd uur werkstraf. De verdachte ontkende dat hij op 15 augustus vorig jaar in Hansweert een baksteen naar zijn slachtoffer - een plaatsge noot - gooide. Getuigen bevestig den dat hij wel degelijk had ge gooid. Zij zagen hem uit zijn au to stappen en een straatklinker naar het slachtoffer werpen. De afdruk van de klinker stond bij het slachtoffer op zijn rug. „Ik heb die dag niet in mijn au to gereden. Ik ben daar niet ge weest", verweerde de verdachte zich. Twee maanden later, op 23 okto ber, kwam het opnieuw tot een door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 28-jarige inwoner van Goes, die vanwege zijn verslaving strafbare feiten had gepleegd, zei gisteren bij de politierechter in Middelburg dat hij nu van de drugs af is, om dat hij zijn heil bij God heeft ge zocht. De man was zich ervan bewust dat er nog moest worden afgere kend voor een ernstige bedrei ging, een winkeldiefstal en een oplichting. Politierechter M. Meeuwisse veroordeelde hem daarvoor tot veertig uur werk straf. Aan de gedupeerde van de oplichting moet de Goesenaar 110 euro schade vergoeden. Een 32-jarige mededader uit Zie- rikzee kreeg voor de winkeldief stal bij verstek twee weken cel opgelegd. De Zierikzeeënaar had 23 oktober vorig jaar de aan zet gegeven tot het stelen van broeken en een muts bij kleding zaak We in Goes. De politierechter nam vooral de bedreiging hoog op. Zonder eni ge aanleiding had de Goesenaar 19 december in Vlissingen een jongen en een meisje met een mes bedreigd en eraan toege voegd: „I want to kill you." Dit jaar maakte hij zich 4 fe bruari schuldig aan oplichting. Hij claimde een portemonnee, die een vrouw in een winkel in Goes per abuis had achtergela ten. „Dat is mijn portemonnee", had hij tegen het winkelperso neel gezegd. Hij had daarna het geld eruitge- haald en vervolgens de porte monnee met bankpasjes bij de ei genaar in de brievenbus gedaan. „Het was puur om drugs te ko pen", probeerde hij zich te ver ontschuldigen. „Met de hulp van God ben ik nu clean gewor den." De taakstraf werd con form de eis opgelegd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 25