PvdA wil meer publiek debat KiekVirus geeft bands podiumervaring De eerste muur staat Schouwse ex-wethouder Geluk keert terug in gemeenteraad Provincie mikt op Zeeuwse collectie van museale topstukken Provinciale dag voor kinderen van ouders in de psychiatrie (imerswaalse fractie vraagt om invoering burgerinitiatief Poging diefstal tas Vlissingse mislukt Superieur BEVELANDEN-THOLEN dinsdag 20 april 2004 jfRobPaardekam [UININGEN - De PvdA-frac- indc Rcimcrswaalse gcmcen- aad wil meer publiek debat pleit daarom voor de invoe- j van het burgerinitiatief, het aan de sociaal-democra- i Hgt. kunnen vijftig mensen jb een debat aanvragen. och derde achtzaak Middelburg [DDELBURG - De Middel de gemeenteraad heeft giste- besloten dat een derde Üvergunning voor een café de binnenstad kan worden istrekt. imiee is de komst van poppo- Blauwe Ruis een stapje hierbij gekomen, bedrijf had een nachtver- ung aangevraagd, maar het roek was door het college en W afgewezen. Vooral meester K. Schouwenaar avént tegenstander van een enachtzaak. Hij vreest dat Bverlast in de stad toeneemt meermensen tot diep in de it uitgaan. 'gemeenteraad nam gisteren Bötie aan die gezamenlijk ingediend door de PvdA, Po- :-ie Partij Middelburg, lenLinks. D66, de SP'en Mid- mrgse Belangen. De motie 1 bovendien gesteund door ie leden van de WD. februari werd ook al gestemd i de derde nachtvergunning, i stemde de hele WD-frac es tegen fractievoorzitter C. Boers- wnd de ommezwaai van de [liberale raadsleden van po- skemoed getuigen. Christe- •je voorman K. Hamelink eet de gemeenteraad 'zwal- lëid'. oete voor Bob ie toch onder ivloed reed DDELBURG - De Middel de politierechter heeft giste- een 23-jarige man uit Goes r dronken rijden 300 euro Ie en vier maanden voor- lardclijke rijontzegging opge- sGoesenaar werd 19 juli vorig ir betrapt met een alcohol per- stage van 310 microgram, ;i ver boven de limiet, bas die avond cle Bob, maar üisnietgelukt", zei de Goese- iar gisteren tegen de politie ker sverdachte Goesenaar had die enkele biertjes gedron- - Bovendien had hij een joint Bokt (Advertentie) *e' weten? dltö/K •w%abant.nl UVU SSLoci Volgens de PvdA kan het publie ke debat een welkome aanvul ling zijn op het toch al sterk toe genomen contact met de burger. De partij denkt aan debatten tussen de gemeenteraad, het col lege van burgemeester en wet houders en de bevolking. Het initiatief zou vooral van die laatste groep moeten komen, maar ook de raad kan besluiten over een bepaald onderwerp wei eens de mening van de bevol king te willen horen. De PvdA vindt het belangrijk dat het de bat in een vroeg stadium wordt gehouden, zodat het kan bijdra gen aan cle meningsvorming van de gemeenteraad. Behalve voor discussie kan het debat ook wor den gebruikt voor het informe ren van de bevolking. De initiatiefnemers beseffen dat niet elk onderwerp geschikt is voor een debat. Ook moet het on derwerp van belang zijn voor een wezenlijk deel van de bevol king. „Het blijft altijd een sub jectieve afweging", schrijft Pv- dA-fractievoorzitter C. Knuit. „Het verschil tussen het alge meen belang van de bouw van een garagebox en dat van een brede school kan iedereen aange ven, maar voor veel andere za ken zal het onderscheid moeilij ker te maken zijn. Missers zul len dan ook zeker gemaakt wor den." Enkele onderwerpen waarover de PvdA de komende tijd best eens met de bevolking in con claaf wil gaan, zijn de toekomst van de Burenpolder in Yerseke, de oprichting van brede scho len, de herinvulling van het voormalige veerplein in Kruinin- gen, de problematiek van de spoorlijn en de toekomst van de oesterputten. Uiteraard zijn de conclusies van een publiek debat niet bindend voor de raad. Het moet gezien worden als een vroegtijdig ad vies van de burgers. De raad maakt uiteindelijk zijn eigen af weging. Kadernota De PvdA hoopt dat het burger initiatief wordt meegenomen in de kadernota. Daarover wordt morgen weer gesproken door de gemeenteraad. Op 25 mei wordt de nota definitief vastgesteld. GOES - Langs de M. A. de Ruijterlaan worden de eerste muren opgetrokken voor het nieuwe stadskantoor van Goes. Door het stapelen van kant en klare muurdelen zal de bouw van het nieuwe stadskantoor de komende maanden zo op het oog snel vorderen. Maar schijn bedriegt, want het nieuwe gebouw is op zijn vroegst volgend jaar juni pas klaar. foto Mechteld Jansen door Mieke van der Jaqt 's-HEERENHOEK - Zeven be ginnende bandjes, vier rap- en r&b-groepen en vier dansgroe pen strijden vrijdagavond om een eerste prijs in de Jeugdhoe- ve in 's-Heerenhoek. De finale van KiekVirus, een kloon van het Walcherse Hooikoorts, wordt niet alleen bevolkt door Bevelandse bands. Uit alle hoe ken van de provincie hebben bandjes KiekVirus de afgelopen maanden weten te vinden. Lindy Huibregtse, een studente communicatie aan de Hoge- school Zeeland die haar stage bij Scoop vult met de ondersteu ning van Hooikoorts en KiekVi rus, ziet dat het podium voor jonge muzikanten en dansers aan de doelstellingen beant woordt. Tijdens de voorronden van KiekVirus, een initiatief van de Jongerenraad Borsele, kregen de organisatoren met ge mak zes avonden vol met band jes die elk maar een kwartier tot twintig minuten speelden. Een jury en het publiek bepaalden de winnaars, die vrijdag op nieuw zullen proberen te win nen, met als inzet het opnemen van een demo-CD en optredens op Klomppop in Ovezande en Today Everyday in Goes. De rap- winnaar krijgt ook een demo en een optreden bij het Goese festi val en de winnende dansgroep krijgt een hele nieuwe outfit. „Maar allemaal doen ze vooral mee om podiumervaring op te doen. Sommige bands willen zo graag spelen dat ze bij Hooi koorts én KiekVirus meedoen. Veel bandjes hebben er een lan ge reis voor over. Tijdens de voorronden kwamen er bandjes uit Zeeuws-Vlaanderen en Schouwen en nu, tijdens de fina le, komen de bands ook uit heel Zeeland", vertelt Huibregtse. Niet alleen podiumervaring is de doelstelling, KiekVirus wil ook de kwaliteit bevorderen. De jury geeft goede adviezen op al le gebieden en de bands kunnen veel van elkaar leren. De wed strijd heeft ook, zo is gebleken, een behoorlijke spin-off. Band jes worden tijdens de wedstrij den gescout voor optredens in cafés, discotheken en op feesten, waardoor ze weer meer podium ervaring krijgen en ook nog wei eens wat verdienen, wat dan weer in instrumenten en appara tuur kan worden geïnvesteerd. Concurrentie Wedstrijden als KiekVirus, Hooikoorts, de Kunstbende en de Zeeuwse Belofte bijten el kaar volgens de Scoop-stagiaire helemaal niet. „Bij de Zeeuwse Belofte en de Kunstbende gaat het dikwijls meer om kwaliteit. Bij Hooi koorts en KiekVirus kunnen bandjes nog weieens wat uitpro beren, experimenteren en kij ken hoe het bij het publiek valt. KiekVirus kan de plaats zijn waar de Kunstbende en de Zeeuwse Belofte beginnen. Let maar op, je zult veel van die bandjes en zeker veel van de mu zikanten en dansers terugzien bij de andere wedstrijden, zoals je ook bij Hooikoorts en KiekVi rus dezelfde gasten terugziet." Scoop hoopt ondertussen dat er op Schouwen en in Zeeuws-Vlaanderen initiatiefne mers zullen opstaan om ook daar dergelijke wedstrijden te gaan houden. Op Walcheren was het de gemeente Veere die er met de enthousiaste medewer king van discotheek De Hooizol der aan begon. De Gemeente Borsele gaf de Jongerenraad de middelen om in Kiekieris in 's-Heerenhoek aan de slag te De Thoolse band Groover. gareel Modde ®WKZEE - Oud-wethouder eliik-Poortvliet keert terug "k gemeenteraad van Schou- ^-Duiyeland. Ze neemt de *in die vrijkomt in de fractie Mat R. van der Wekken 'Jfde CDA-fractie naar voren geschoven voor het nieuwe •lege, -uk verwacht tijdens de eerst- gendè vergadering van de ge- beraad op 29 april haar her- te kunnen doen in de lo- Politiek Of dat ook bete- zij de functie van hui- kactievoorzitter Van der Wekken krijgt, staat volgens Ge luk nog niet vast. „Daarover vindt nog overleg plaats", zei ze gisteravond na afloop van het 'buitengewoon prettige gesprek' met de fractie. Afgesproken is al wel dat de vorige maand opge stapte wethouder de portefeuil les van Van der Wekken over neemt. Daaronder vallen tevens ruimtelijke ordening en de be stemmingsplannen buitenge bied, onderwerpen waar Geluk ook tijdens haar korte wethou derschap (sinds 2002) verant woordelijk voor was. „Ik weet daar alles van, dus dan ligt dat voor de hand." Haar besluit terug te keren als raadslid, heeft Geluk genomen 'uit verantwoordelijkheid naar de kiezers toe', zo zegt Geluk. „Ik ben ooit gekozen als raads lid, toen nog niet honderd pro cent vast stond dat ik wethou der zou worden. Toen men mij vroeg voor' die functie, heb ik dat graag gedaan voor het CDA. Wanneer ik nu niet zou terugke ren, dan schaad ik het vertrou wen dat een flink aantal kiezers mij heeft gegeven door op mij te stemmen." Wat in haar overwe gingen heeft meegespeeld, geeft Geluk aan, is dat ze zelf ontslag heeft genomen als wethouder. „Ik moest niet weg, ik ben zelf gegaan! Ik zou me beledigd in een hoekje kunnen terugtrek ken, maar dat is mij totaal niet gegeven. Dat zou ik kiezersbe drog vinden." Geluk stapte - evenals haar collega's van WD, PvdA en Alert! - vorige maand door Melita Lantinq Z1ERIKZEE - De provincie Zee land wil een Zeeuwse collectie van waardevolle en zeldzame museale stukken samenstellen. Dat zei gedeputeerde H. van Wa- veren gisteren tijdens de jaarlijk se vergadering van de vereni ging van Zeeuwse musea. Van Waveren doelt daarbij niet alleen op voorwerpen die nu al in de verschillende musea te vin den zijn, maar ook op bijzonde re stukken die in het bezit zijn van anderen, zoals overheden of bedrijven. Door het samenstellen van een Zeeuwse collectie komt er meer inzicht in wat zich aan waarde vol cultureel erfgoed bevindt in de provincie. Eén locatie Het is niet de bedoeling om alle stukken bij elkaar te brengen en op één locatie te laten zien, maar er komt een register (op pa pier of digitaal) waarin de waar devolle en historisch belangrij ke objecten worden vastgelegd. De provincie stelt nog geen bud get beschikbaar om het register vorm te geven. Eerst de inven tarisatie afwachten", zegt Van Waveren. Hij doelt daarmee op een initiatief van de vereniging van Zeeuwse musea die in de ko mende periode in kaart gaat brengen welke deelcollecties de aangesloten musea hebben. „Het is de bedoeling dat alle mu sea in kaart brengen wat ze in huis hebben. Door het in kaart brengen van verschillende deel collecties is het gemakkelijker voorwerpen uit te wisselen", zegt voorzitter Jan Buijse van de vereniging van Zeeuwse mu sea. De vereniging haakt hiermee aan bij een landelijk initiatief, het Museum Inventarisatie Pro ject. Uiteindelijk zal een landelijk netwerk van musea ontstaan, dat onderling op een eenvoudi ger wijze collecties kan uitwisse len. Een bijkomend voordeel is volgens Buijse dat musea hier door van elkaar weten wat in de collecties zit. „Dit kan uiteinde lijk leiden tot het afstaan van een deelcollectie aan een ander museum omdat het daar beter past." De negenentwintig leden van de vereniging van Zeeuwse musea hebben gisteren ook een nieuwe folder gepresenteerd. In de mu- seumwijzer voor Zeeland staan - gegroepeerd per regio - alle deelnemers met een korte be schrijving wat het museum te bieden heeft, de openingstijden, en het adres vermeld. De folder komt bij alle belangrijke infor matiepunten te liggen zoals campings, hotels, of WV. De vereniging hoopt hiermee meer bezoekers te trekken. VLISSINGEN - Een jongen op een scooter heeft gistermiddag geprobeerd een 24-jarige Vlis singse vrouw te beroven van haar tas. De vrouw fietste rond één uur over de H. de Keijserstraat in haar woonplaats toen de jongen naast haar kwam rijden en naar haar tas greep. De vrouw verde digde zichzelf door de jongen te schoppen, waardoor deze begon te slingeren. De vrouw fietste hard weg, maar de jongen kwam weer achter haar aan en gaf nogmaals een ruk aan haar tas. Hierop kwam de vrouw ten val. Toen een andere vrouw de Vlissingse te hulp schoot, gaf de jongen het op en reed weg. De Vlissingse liep bij haar val een gekneusde arm op. gaan, maar de discotheekeige naar is inmiddels afgehaakt. De geestdrift van de Jongerenraad is nog niet geluwd, zodat het feest gewoon doorgaat, maar dan in De Jeugdhoeve. De bands die vrijdag aantreden zijn: Outsmarted. Groover, Din ner Time, Scwar, Yes You Did. Hurricain en Los Fuego. De rappers zijn The Ultimatorz, 0118-vier, CriSuz en Urban Vis ion. Tussen de bedrijven door voeren de Misaine Girls, Dios Jazzballet, Willibrord Dance en Jig Jammers eigen choreografie ën uit van ongeveer vijf minu ten. De jury bestaat uit Ron de Vos, Susanne de Jong en Anja van Ast. Na afloop van de wedstrijd speelt de Bevelandse band Tap- harheejl. Gratis bussen Belangrijk bij evenementen als Hooikoorts en KiekVirus zijn de gratis bussen die de muzikanten en het publiek naar de podia ver voeren. Vanuit Goes rijden vrij dag gratis bussen die ook een reeks dorpen aandoen. Om 1.00 uur, als het feest is afgelopen, rijden ze weer terug. De KiekVi- rus-finale begint om 20.00 uur, Informatie over voorverkoop, de busroutes of de bands is te vin den op www.jongerenraadborse- le.nl. door Claudia Sondervan GOES - Zeeland krijgt zijn ei gen ontmoetingsdag voor kinde ren van ouders niet psychiatri sche of verslavingsproblemen. Zaterdag 5 juni is de ontmoe tingsdag in het Goese Lyceum in Goes. De dag kreeg de titel mee: 'Ouders in de war; verwar rend hè? En hoe is het met jou?' Het centrum voor geestelijke ge zondheidszorg Emergis organi seert de dag. Al acht jaar bege leidt het centrum kinderen van psychisch zieke ouders in specia le groepen. Parallel aan de groe pen kunnen de ouders zelf een cursus volgen. Maar een ontmoe tingsdag, zoals die in West-Bra bant al enkele jaren bestaat, kende Zeeland nog niet. Door onderzoekscij fers over het voor komen van zulke gezinssituaties schat Emergis dat in Zeeland 36.000 kinderen onder de 22 jaar te maken hebben met een ouder met psychiatrische of ver slavingsproblemen. Of dat cijfer dicht bij de realiteit staat, kan Jan van der Vorst, preventiewer ker van Emergis niet zeggen. Be kend is wel dat Zeeuwse gezin nen de ontmoetingsdagen in Ber gen op Zoom bezoeken. „Die ontmoetingsdagen worden ech ter matig bezocht. We denken dat het doelgebied, van Zeeland tot Tilburg, te groot is om men sen aan te spreken. We hopen dat de Goese bijeenkomst veel mensen trekt." De Goese ont moetingsdag duurt van 10.00 tot 16.Q0 uur en opent met een ont vangst door theaterduo Rijn en Trijn. Na de lunch is er een in formatiemarkt en zijn er activi teiten per leeftijdsgroep. Donderdag 22 april houdt Emer gis een studiedag voor hulpverle ners om de aandacht te vestigen op de invloed die psychiatrische patiënten en'verslaafden heb ben op hun omgeving. De studiedag bij Emergis in Kloetinge trok al 180 aanmeldin gen. „Heel lang was in de hulp verlening de aandacht uitslui tend gericht op de cliënt, zonder stil te staan bij gezinnen en even tuele kinderen. Met deze studie dag hopen wij dat hulpverleners mensen eerder gaan verwijzen naar mogelijkheden die er voor de gezinnen zijn, zegt Van der Vorst. Lezingen Het programma van donderdag omvat lezingen door een erva ringsdeskundige. een dochter van een manisch-depressieve moeder, de Goudse kinder- en jeugdpsychiater Lies Wenselaar en Dorine Sweere, een so ciaal-psychiatrisch verpleegkun dige die uit haar praktijk bij de GGZ Midden-Holland de over tuiging haalt dat behandeling van ouders niet kan slagen zon der daar de kinderen bij te be trekken. De studiedag begint om 13.00 uur. op, toen duidelijk werd dat de gemeenteraad geen vertrouwen meer had in de zittende wethou ders. Aanleiding waren de fors opgelopen kosten van de archeo logische opgravingen bij de No- belpoort in Zierikzee. Met name de wethouders G. van de Vel- de-de Wilde (VVD) en Geluk werd verweten dat ze als eind verantwoordelijken niet goed hadden opgelet. De kieswet schrijft voor dat een gekozen raadslid dat wethouder is gewor den, het eerste recht houdt op een vacature in de fractie bij ver trek uit het college. Geluk is de enige van de vier wethouders die terugkeert in de raad. zeeuwse almanak Met een lied op de lippen reed die Middelburger laatst na ge dane arbeid over de A58 naar huis. Na enige tijd ontwaarde hij een automobiel die hem be kend voorkwam. Dat moest collega S. zijn, ook al op weg naar huis na een buitenge woon productieve dag. De Middelburger besloot zijn collega in te halen en hem bij het passeren recht hartelijk toe te wuiven. Hij trapte het gaspedaal flink in om de in haalmanoeuvre een superieur karakter te geven. Even supe rieur was de flits waarmee de camera langs de weg zijn snel heidsovertreding registreer de. Honderdzestig, dacht hij zelf, maar het kon ook wel ietsje meer zijn. De flits en de onvermijdelijke financiële gevolgen waren niet eens de grootste tegenval ler. In de auto die hij passeerde, zat niet collega S., maar een onbekende heer. En die wuifde recht hartelijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 23