Mabel ontkent intieme relatie met Bruinsma Inburgering in land van herkomst zeker COURAI' Negroponte benoemd als ambassadeur voor de VS in Irak M" Pxet \JteUcunprf friso en verloofde: we hebben niet gelogen De Vries twijfelt aan relaas Mabel Seriewurger VS opgepakt Harnas daagt VS en Israël uit Sloebos is nieuwe bomen alweer kwijt Lancering André Kuipers geslaagd Sabine oog in oog met Dutroux Woede over regels Poolse plukkers Toestand Maradona verbeterd i 15° CO O Opklaringen Eerst vrij zonnig, later wisselend bewolkt en zeer lokaal een buitje. Matige zuiden- wjnd en maxima rond 15 graden. 216e jaargang no. 93 dinsdag 20 april 2004 lis nummer 1,20 PZC MIDDELBURG - BREEWEG 17 TELEFOON 0118-613187 www.pietvoskamp.nl Gazelle «niviw frnr Hans Jacobs PEN HAAG - Mabel Wisse Miiit zegt geen intieme rela tie te hebben gehad met drugshandelaar Klaas Bruinsma. „Absoluut niet naar." Ze deelde niet zijn en de vriendschap met de gangster duurde slechts enkele maanden. Alles wat Bruinsma's ex-lijfwacht Charlie da Silva over de con tacten vertelde is gelogen. iedereen was opeens een ex pert over Mabel. Iedereen had n mening over Mabel. Er is n orkaan over me heen geko- en", zei ze gisteravond in een tv-interview met Maartje van 7/eegen en Paul Witteman aan de vooravond van haar huwelijk met prins Friso. Het was de eer ste keer sinds hun verloving en de daarop volgende onthullin gen over Mabels verleden dat het paar vragen beantwoordde. In het soms stroef verlopende ge sprek gaven Mabel en haar ver loofde toe dat ze eerder meer de tails over de 'zeilcontacten' met Bruinsma hadden moeten vertel len, waardoor een hoop ellende had kunnen worden voorkomen. „Het waren vriendschappelijke contacten die enkele maanden hebben geduurd", herhaalde Ma- bel. Ze herinnert zich Da Silva niet. Het was Da Silva die vorig jaar in een geruchtmakend inter view met Peter R. de Vries naar voren bracht dat Mabel met Bruinsma een langdurige, inni ge relatie zou hebben,gehad. Als 'die wijf van die Lange' over- DEM HAAG - Misdaadverslaggever Peter R. de Vries zet vraagte kens bij de bewering van Mabel Wisse Smit dat alles 'absoluut on waar' is wat Charlie da Silva heeft gezegd over een intieme relatie van haar met Klaas Bruinsma. Ook haar opmerking dat ze zich niet herinnert de voormalige lijfwacht van Bruinsma ooit te hebben ge- zien, trekt De Vries in twijfel. De Vries: „Da Silva is de eerste geweest die over de Neeltje Jacoba sgon en daarna moest Mabel prompt toegeven dat ze op die boot sslapen had. Als Da Silva haar een oor had willen aannaaien, had kij wel iets gezegd in de trant van dat ze in diverse Amsterdamse hotels het bed met Bruinsma had gedeeld." GPD 1 nachtte ze ook regelmatig op diens zeilboot Neeltje Jacoba. Dat ze er sliep, klopt, maar dat was niet met Bruinsma. Verkeerd beeld Centraal in het tv-gesprek stond de commotie die vorig jaar kort na de verloving ont stond over de vermoedelijke con tacten van Mabel met de drugs baron. „Er is een verkeerd beeld ontstaan", meende Mabel, die fel werd verdedigd door Friso. „We hebben niet gelogen. We hebben onvoldoende de feiten verteld en daardoor is een ver keerd beeld ontstaan", aldus Fri so, die eind 2000 wel even schrok toen Mabel hem vertelde over haar contacten met Bruins ma. „Drugsbazen waren voor mij mensen die in Amsterdam wer den neergeschoten. Niet iemand met wie mijn vriendin vijftien jaar eerder, als 'naïeve' studente omgang had", zei hij. „Het was geen bijzondere rela tie", aldus Friso. „Er gingen bij ons geen alarmbellen rinkelen. We hebben nooit ingeschat dat het een probleem zou worden. We hebben alles verteld waar van we dachten dat het voor de premier van belang was. We zijn onverstandig geweest door niet alle feiten te vertellen." Dat laatste was ook het verwijt dat het paar vorig jaar oktober van van onze redactie binnenland DEN HAAG - Nieuwkomers zul len straks vrijwel zeker een exa men Nederlandse taal en maat schappij-oriëntatie moeten vol brengen voordat zij naar Neder land mogen komen. De Raad van State gaat in grote lijnen ak koord met het voorstel van het kabinet om mensen al in hun land van herkomst te laten in burgeren. t zei minister Verdonk van KANSAS CITY - De politie in lie Amerikaanse stad Kansas Ci ty heeft een man gearresteerd op verdenking van het wurgen van zeker twaalf meisjes en vrouwen tussen 1977 en 1993. De 53-jarige man is getrouwd ra werkt als opzichter bij een ïuilnisbedrijf. Hij is gepakt dankzij een bloedmonster uit 1987. De twaalf slachtoffers waren tussen de 15 en de 36 jaar oud. Kif waren prostituees, het twaalfde slachtoffer was een ver aarde vrouw. De meeste slacht offers waren verkracht. ?«s sinds kort beschikt de poli ce over de technologie waarmee DNA-materiaal van de dader net bloedmonsters van anderen ton worden vergeleken, hetgeen tot de arrestatie van de verdach te heeft geleid. AP (Advertentie) Vreemdelingenzaken en Integra tie gisteren in politiek café Van Buuren in Den Haag. Een meer derheid van de Tweede Kamer heeft al laten weten voorstander te zijn van een inburge- ringstoets in het buitenland. Als het wordt ingevoerd, dan is Nederland het eerste land ter wereld dat nieuwkomers al laat inburgeren in het. land van her komst. De maatregel is vooral bedoeld voor mensen die hun partner of gezinsleden uit het buitenland willen laten overko men. Van de tweede generatie al lochtonen, met name Turken en Marokkanen, laat ongeveer drie kwart hun partner uit het oor spronkelijke herkomstland over komen. Het kabinet wil de eisen voor de huwelijksmigratie aan scherpen door onder meer een inkomenseis van 120 procent van het minimuminkomen te stellen, de leeftijdsgrens te ver hogen naar 21 jaar en een inbur- geringstoets verplicht te stellen. Blij Verdonk stelde dat allochtone jongeren zelf vrijwel geen moei te hebben met de nieuwe eisen. Uit een aantal bijeenkomsten met jonge Turken en Marokka nen is haar gebleken dat velen toch liever geen partner uit het buitenland hebben. Ze zijn vol gens haar blij dat ze die druk niet meer hebben. Nieuwkomers moeten straks on der meer vijfhonderd Nederland- DAMASCUS - De politieke lei der van Harnas, Khaled Mes haal, heeft gisteren opgeroepen tot de vorming van een Ara bisch en islamitisch bondgenoot schap om de Verenigde Staten en Israël te verslaan. „Onze strijd is met twee zijden, een daarvan is de sterkste macht van de wereld, de Vere nigde Staten, en de andere is de sterkste macht in de regio (Is raël)", zei hij tegen honderden toehoorders. ANP/RTR pagina 4 Israël houdt vinger in de pap na ontruiming Gaza premier Balkenende kreeg na het televisieoptreden van Da Sil va. De minister-president vond dat hij 'onvolledig en onjuist' was voorgelicht. In de ogen van Friso en Mabel betekende die uitspraak echter niet dat ze had den gelogen. „Dat hebben de me dia ervan gemaakt." GPD Mabel Wisse Smit en prins Friso (r) tijdens het televisieinterview dat gisteren door de NOS is uitgezonden. foto GPD/NOS se woorden kennen. Zij moeten zelf ervoor zorgen dat zij aan de benodigde kennis komen. Als ze er klaar voor zijn, dan worden ze getoetst op de ambassade waar zij zich melden met een identificatiebewijs. Daarna krij gen ze een pincode. Op de am bassade wordt telefonisch con tact gelegd met een computer die het examen binnen pakweg een half uur afneemt. Eerder had de commissie-Frans- sen uitgerekend dat een inburge- ringstoets in het buitenland praktisch niet goed uitvoerbaar was. Volgens minister Verdonk is dat niet zo. Ze zegt dat een conglo meraat van bedrijven iets op po ten heeft gezet. ANP BORSSELE - Met de nodige ver bazing zagen veel mensen hoe de honderden bomen, die de kin deren op 7 april in het Sloebos hebben geplant, na amper een week al door de gemeente wer den weggehaald. „Wat een ver kwisting van gemeenschaps geld", scheef een boze lezer in een brief aan de PZC. Borssele was twee weken gele den het middelpunt van de Na tionale Boomfeestdag. In het Sloebos werden honderden bo men geplant door kinderen uit de regio. Volgens de lezer moes ten die zo snel weer worden weg gehaald, omdat ze onder hoog spanningsmasten waren gezet. Woordvoerder P. de Vree van de gemeente Borsele zegt dat het anders zit. „Het was van begin af aan dui delijk dat het Sloebos een tijde lijke locatie was", zegt hij. „We hebben voor die plek gekozen, omdat de stoomtrein, die de kin deren bracht, er gemakkelijk kan komen." Volgens De Vree zijn de bomen tijdelijk ergens anders inge kuild en zullen ze in het najaar aan de Catalijneweg in Borssele, op de plaats waar het dorpsbos begint, worden teruggeplant. De Nederlandse astronaut André Kuipers (onder), de Amerikaan Michael Fincke en de Rus Genna di Padalka (boven), net voordat ze de Sojoez instappen. foto Olaf Kraak/ANP door Egbert Stoel BAIKONOER - De lancering van de Nederlander André Kuipers gisterochtend was in alle opzichten een geslaagde routineklus. Een uur voordat de vluchtleiders in de comman dobunker bij het platform hun laatste knop indrukken, ogen de twee platformen in Baiko- noer nog bijna uitgestorven. Langzaam druppelen ze bin nen: militairen, wetenschap pers, journalisten en medewer kers van ruimtevaartorganisa ties. Ook de familie van André Kuipers mengt zich een half uur voor de lancering tussen het publiek. Kuipers vriendin Helen oogt vol vertrouwen. „Ik voel me ook rustig", zegt ze. Vanuit geluidsboxen klinkt het nummer 'The Final Count down' van de band Europe. De kosmonauten, naast Kuipers zijn dat de Russische comman dant Gennadi Padalka en de Amerikaan Michael Fincke, luisteren naar hun eigen mu ziek: Louis Armstrong. Fincke probeert ingesnoerd in zijn pak een beetje mee te wiegen. De astronauten praten ogen schijnlijk ontspannen met el kaar. Af en toe wordt er gela chen. Alleen Kuipers' vingers, die af en toe wat aan het log boek op zijn schoot fromme len, verraden een gespannen aftellen. Drie minuten voor de lancering balt de geboren; Am sterdammer nog eens zijn vuist. Op het lanceerplatform is het dan inmiddels vrijwel stil geworden. Alleen uit de luidsprekers aan de houten plafonds klinken krakerig commando's. Horloges Omdat de Russen niet doen aan hardop aftellen, zoals de Amerikanen gewend zijn, is de grootste spanning nog wan neer de raket precies de lucht ingaat. Steeds vaker kijken de toeschouwers op hun horloges. Dan, 29 seconden voor de lan cering, worden de motoren van de raket ontstoken. Op een monitor is te zien hoe de capsule schudt en de kosmo nauten in hun stoelen heen en weer bewegen. De grond trilt als de Sojoez-raket zich eerst langzaam maar na een paar se conden al sneller verheft van het platform op de Russische lanceerbasis Baikonoer. Het geknetter, dat als een vloedgolf op het podium af komt en aanzwelt tot een machtig gebulder, voelen alle toeschouwers op de platfor men tot diep in hun maag. Vo gels vliegen verschrikt op. Op de drie mimtereizigers lijkt het geweld van de raketmoto ren ogenschijnlijk weinig ef fect te hebben. Maar schijn be driegt. Kuipers, Padalka en Fincke voelen tijdens de lance ring vier keer het gewicht van hun eigen lichaam op zich drukken. De Rus staart geconcentreerd voor zich uit, bij Kuipers straalt het plezier van zijn ge zicht af. De lach breekt hele maal door als twee minuten en veertig seconden na de lance ring het beschermende omhul sel rond de capsule wordt afge worpen en daglicht de Sojoez binnenstroomt. Acht minuten en veertig seconden na de lan cering is de capsule met een snelheid van 28.800 kilometer per uur in een baan om de aar de geschoten. De kosmonau ten zijn aan hun tweede rond je om de aarde begonnen. ANP katern Zeeland Sluiskil is trots op zijn astronaut Sabine Dardenne, het meis je dat 81 dagen zat opgeslo ten in de kinderkooi van Dutroux, stond gisteren voor het eerst in acht jaar oog in oog met haar ver krachter. Een uur lang deed zij haar verhaal. Nog steeds verbaasd dat ze het heeft overleefd. De land- en tuinbouw is boos op het Centrum Werk en In komen, dat wil dat telers eerst Nederlandse arbeidskrach ten zoeken voor seizoenarbeid voordat ze Poolse werkne mers mogen aantrekken. Volgens de telers kost dat onnodig veel tijd, omdat er te weinig Neder- landse seizoenwerkers zijn. De toestand van Diego Maradona is nog steeds kritiek, maar wel iets verbeterd sinds hij zondag met hartklach ten werd opgenomen in het ziekenhuis. De 43-jarige voormalige stervoetballer ligt op de in- j tensive care aan de beademing. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buiten land: 5; economie: 6; radio en televisie: 7; zeeland: 9, 10, 11, 13 en 15; sport: 17 en 18; buitengebied: 19, 20 en 21 van onze redactie buitenland WASHINGTON - De Ameri kaanse president Bush heeft John Negroponte, nu ambassa deur van de Verenigde Staten bij de Verenigde Naties (VN), tot ambassadeur in Irak uitgeko zen. In die functie zal Negropon te de huidige bewindvoerdér in Irak, Paul Bremer, vervangen als belangrijkste Amerikaanse vertegenwoordiger in het land. Washington ziet graag dat de VN een grotere rol in Irak gaan spelen na de geplande machts overdracht op 30 juni. De erva ring van Negroponte bij de vol kerenorganisatie geldt in dit ver band als een groot pluspunt. Op dit moment bestuurt de door Amerikanen benoemde rege ringsraad Irak. Na de machts overdracht wil Washington in vloed blijven uitoefenen door zijn nieuwe ambassade, die met naar schatting drieduizend man personeel een van de grootste ter wereld zal zijn. Amerikaanse militairen in Irak hebben intussen het middel van overleg met de opstandelingen aangegrepen om te proberen de spanningen te verminderen. Met lokale leiders in het soenniti sche bolwerk Fallujah bereikten zij gisteren een akkoord over on der meer gezamenlijke patrouil les met Iraakse veiligheidstroe pen. Ook werden zij het eens over de toegang van gewonden tot ziekenhuizen, het verbran den van doden en amnestie voor degenen die zware wapens inle veren. De Amerikaanse troepen die zich rond Najaf bevinden, heb ben besloten die sjiitische heili ge stad voorlopig niet binnen te vallen. Plet leger wil eerst onder handelen. ANP/AFP/RTR WBBWWm KRANT VOOR ZE Vijf weken voor C 14,50 Voor automatische incasso stem ik tóe in afschrijving van mijn (postlbankrekemngnumrner I I I I I I PZC bv gaat zorgvuldig om met treft u nadere informatie aan 8 "711688"555530" J Noteer mij voor een proef abonnement van 5 weken voor 14,50 Ik geef daarbij éénmalig toestem ming voor automatische incasso van onderstaand rekeningnummer (proef geldt eenmalig binnen zes meenden) l Noleer mij voor een abonne ment De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automati sche incasso 19,45). Q per kwartaal met automa tische incasso 56,60). D per jaar met automatische incasso (€217,00). Stuur.deze bon naar PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713 4460 WB Goes (postzegel niet nodig) ol bel gratis: 0800 - 0 231 231 lulp voor broedende weidevogels

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1