Familiebedrijf in klompenfabriek Winnend gedicht was geleend PZC Vlissingse wilde thuis sterven Scharnier krijgt vorm Dolen in Zeeuwse leeuw in Eede 13 plan voor gezondheidscentrum Uitvoeringen muziekstudenten Cheque voor missionaris India Aanrijding in Vlissingen Aanhoudingen emballagefraude Sluis dingt mee naar project Dansclub Tragel bestaat 25 jaar Schoolatletiek zaterdag 17 april 2004 ^Harold de Puysseleijr yPELLEBRUG - De familie liman uit Kapellebrug heeft bij fc gemeente het verzoek inge- jend op de plaats van de voor- gjüge klompenfabriek aan de goskanistraat 44 een gezond- pidscentrum te mogen bou- van burgemeester en lÉèthouders staat volgens wet- louder B. Pauwels (Ruimtelijke Irdening) positief tegenover het in. fl'e willen graag een familiebe- 'iifjeopstarten", legt initiatief- jaer Christiaan Zaman uit. gn vader is de eigenaar van de lampenfabriek, die al zo'n vijf- ja tot twintig jaar geleden uit bedrijf is gegaan. Het gebouw iat sindsdien leeg. De familie Zaman wil de voor- salige fabriek slopen en op de alde plaats het gezondheids- ®trum laten bouwen, met sau- bubbelbaden, schoonheidssa- :i zwembad en een horecage- belte. Jfijn ene dochter studeert over iele weken af als schoonheids- wialiste en mijn oudste doch- z wil zwemlessen aan kinde- *,n gaan geven in het centrum, m mijn vrouw zou het horecage- Concert LlMSWAARDE - Kloosterzan- imaar Gino Buijsrogge speelt nnavond met zijn Bulldoze Sand in café De Vier Jaargetij en Lamswaarde. Ifet kwartet brengt pop- en recovers in de meest brede in van het woord. Het optreden ifgmt om 21.30 uur. AXEL - Na een reeks voorspeel- nonden houdt de Zeeuwse Mu- Qfkschool twee grote leerlingen- lilvoeringen. g is er een uitvoering in Oostburg. Het optreden begint m 19.00 uur. Op het podium ko ten vier ensembles, waaronder deMuziekclub en de Speelgroep Öostburg. De tweedejaars AMV-leerlingen uit Oostburg, tekens en IJzendijke brengen iet project De Trein. Halle in Axel vindt een soortgelijk gebeuren plaats op j 23 april om 19.30 uur. publiek kan luisteren naar k Kamermuziekensemble, de f»o G's band en ad hoe opge potte speelgroepen. Negentig ■ü!V-leerlingen uit de regio tegen in twee delen hun ver- «van De Trein. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530ACTERNEUZEN Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl Connyvan Gremberghe Ichef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst Rene van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 4560 AB HULST Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 Email: redactie@pzc.nl NTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Be*orgklachten: 0800-0231231 ®Pmaandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur deelte voor haar rekening nemen." De familie uit Kapel- le-brug mikt daarvoor behalve op mensen die gebruik willen maken van de diensten in het ge zondheidscentrum ook op de ve le wandelaars en fietstoeristen die bij mooi weer te vinden zijn in de nabijgelegen Clingse bos sen. Struikelblok Deze aantrekkelijke ligging vormt echter tegelijkertijd wel licht het struikelblok om groen licht te geven voor de realise ring van het gezondheidscen trum, legt wethouder Pauwels uit. „We staan positief tegenover het plan", aldus Pauwels, „om dat er nu dat oude klompenfa briekje staat en een gezondheids centrum een verbetering van de kwaliteit van de omgeving zou betekenen. Maar we hebben nog enige twijfel of het ook haal baar is." Gezien de ligging van het pand, dat ingeklemd ligt tussen be schermde waterwingebieden, is sprake van strijdigheid met de Provinciale Milieuverordening. Daarnaast voorziet het bestem mingsplan niet in de vestiging van een gezondheidscentrum. Een speciale procedure kan het mogelijk maken die bestemming te wijzigen, maar volgens Pauw els is dat een 'zware procedure' die acht tot negen maanden in beslag kan nemen. HULST - Het Hulster Scharnier begint vorm te krijgen. Het voorheen zeer onoverzichtelijke kruispunt dat de verbinding vormt tussen de Absdaalseweg, Stationsplein en Steensedijk, wordt volledig op nieuw ingericht om de doorstroming van het verkeer te bevorderen. Een van de nieuwe wegen is al klaar. Het verkeer vanaf de Absdaalseweg kan weer zonder omwegen richting het Stationsplein en vice versa. Twee andere wegen moeten nog worden aangelegd. Het nieuwe wegennetwerk heeft als doel ver keersopstoppingen ter plaatse uit te bannen. Temidden van de nieuwe wegen wordt een parkeerterrein aangelegd. De werkzaamheden aan het Scharnier zijn in februari begonnen. Nog voor de zomervakan tie, zo is de verwachting, wordt het Scharnier opgeleverd. foto Peter Nicolai De eigenaren van kinderboerderij annex speeltuin 't Krekeltje in Eede hebben vier jaar gewerkt aan hun doolhof, een van de grootste van Europa. foto Peter Nicolai door René van Stee EEDE - Kinderboerderij annex speel tuin 't Krekeltje en restaurant De Kreeke aan de Valeiskreek in Eede heb ben er dit seizoen een nieuwe attractie bij. Volgende week vrijdag wordt in een voormalig weiland bij het complex een gloednieuw doolhof in gebruik geno men. Daarmee biedt het speelparadijs vertier aan volwassenen en gezinnen met kinderen tot en met veertien jaar. Eigenaar F. Termote deed het idee op na een bezoek aan Limburg. Daarna ging hij aan de slag. „Na een jaar voor bereiding, hebben we er vier jaar kei hard aan gewerkt. Bijna alles hebben we zelf gedaan. Van de bestrating en het bijbehorende café - inclusief meu bels - tot en met de watervoorziening en de beplanting", aldus Termote. De doolhof heeft een oppervlakte van ruim achtduizend vierkante meter. Het is daarmee een van de grootsten in Euro pa. De bestrating is - in de juiste kleuren - uitgevoerd naar het model van het wa pen van Zeeland. Het pad is ruim drie kilometer lang en in principe ook ge schikt voor rolstoelers. De beplanting bestaat uit 40.000 eigen- gekweekte haagbeuken die een dichte begroeiing verzekeren. Het hele com plex is voorzien van een sproei-installa- tie, waardoor beregening kan plaatsvin den. Waterpompen zorgen onder meer voor kabbelend water in de drie water tjes, die de blauwe banen in het Zeeuw se wapen symboliseren. „We hebben geprobeerd de leuke din gen van doolhoven elders met elkaar te combineren. Dat is vooral belangrijk voor de afwisseling. Zo zijn er acht wa terspelletjes in de route opgenomen. Verder is er een rustpunt met acht sier- tuinen in het midden van de doolhof. Ook de oude drinkput hebben we intact gelaten. Daar komt nog een fontein in." Termote schat dat de zoektocht onge veer twee uur in beslag neemt. Drie overdekte bruggen zorgen voor een over zicht over de - nu nog kale - hagen. Uit eindelijk is het de bedoeling terecht te komen in het oog van de Zeeuwse leeuw, waar een uitkijkpost is ge plaatst. Minidoolhof Ook.aan de jonge kinderen is gedacht. Voor die groep is uit stalen hekken een minidoolhof (vierhonderd vierkante me ter) met een overzichtelijk patroon opge bouwd, zodat ouders de kinderen van buitenaf kunnen zien. Bij mooi weer is het ook mogelijk een kans te wagen in de honderd vierkante meter grote water doolhof. Dat ligt naast het authentieke café - naar het voorbeeld van bouwsels in het Franse pretpark Pare Asterix - met panoramisch zonneterras, waar ook de entree van de grote doolhof is ge vestigd. Verder is het de bedoeling om op zolder van het café oude volksspelletjes zoals sjoelen en kegelen te plaatsen. Het kar wei zit er echter nog niet op. Volgend jaar is het de bedoeling om ook een gla zen doolhof te bouwen. „Dan hebben we er een perfecte slechtweervoorzie- ning bij, waardoor we het seizoen aan zienlijk wordt verlengd." Termote mikt het eerste seizoen op zo'n twintigduizend bezoekers, waarvan meer dan tachtig procent uit België. In de toekomst denk hij ook aan zoektoch ten in de avonduren voor gezelschap pen. Goese leerling gebruikte tekst van Jan Arends in posterpoëziewedstrijd door Rolf Bosboom GOES - Het is een prachtig schilderij en een mooi gedicht, waarmee een twaalfjarige jon gen uit Goes donderdag de hoofdprijs in een poëzieposter- wedstrijd won. Daarover waren alle betrokkenen het eens. Toch blijkt de poster niet helemaal origineel te zijn. De tekst is van dichter Jan Arends. Leerlingen uit de eerste van het vmbo van vier middelbare scho len in de regio deden mee aan de wedstrijd. Zij moesten bij het vak Nederlands een gedicht ma ken en dit bij het vak beeldende vorming op een poster tekenen of schilderen. Het resultaat was achthonderd posters, die wer den beoordeeld door een vakju ry. Ook bezoekers van de Goese bibliotheek, waar een expositie met een selectie uit de posters is gehouden, konden hun mening geven. Het kunstwerk van een leerling van het Buys Ballot College in Goes werd als beste beoordeeld. De uitslag van de wedstrijd werd donderdag op de school be kendgemaakt. Een oplettende krantenlezer her kende echter gisteren de tekst op de winnende poster. Het is een gedicht van Jan Arends (1925-1974): ik/ wil alleen/ maar weten/ wie/ ik ben.// Een/ andere reden/ om te schrijven/ heb/ ik niet.// Maar/ wie ik ben/ gaat niemand/ wat aan. Het gedicht is recent, weliswaar met een compleet andere illus tratie (van Mariene Dumas), ook gebruikt door Stichting Plint in Eindhoven, die poëzieposters uitgeeft. Kunstenaar Ton Lamper, lid van de vakjury, reageert onaan genaam verrast. „Het is heel spijtig dat dit gebeurd is." Hoe wel hij de winnende poster 'heel uitzonderlijk' vond. zegt hij geen argwaan te hebben gekoes terd. „Zoiets kan een keer gebeu ren. Dat valt niet altijd te onder kennen." „We vinden het echt heel erg ver velend", zegt docent Linda Be- suyen van het Buys Ballot Colle ge, coördinator van het project. „We hebben het met z'n allen niet gezien. De vakjury niet, de docenten Nederlands niet en de mensen van de. bibliotheek niet." Dat een bestaand gedicht letter lijk is overgenomen, verbaast haar. Alle gedichten worden in de klas gemaakt, waarbij de creativiteit van de leerlingen sterk wordt gestimuleerd, vol gens het principe van 'geleide fantasie'. „We stonden er met onze neus bovenop." Kopieerge drag wordt zeker niet bevor derd. In de klas zijn bijvoor beeld geen dichtbundels te vin den. Geen argwaan Ook de docente zegt zich niet af gevraagd te hebben of het ge dicht wel van de leerling zelf was. „Het had een gedicht van HULST - De uit Axel afkomstige missionaris Thaddv de Deckere kreeg gisteren uit handen van Robbert de Moor van Delta Sportcentrum in Hulst een cheque ter waarde van 5048 euro. Het geld werd onlangs ingezameld tijdens een activiteitenweek van de sportschool. Jonge judoka's van Delta moesten in honderd seconden zo veel mogelijk worpen uitvoeren. Ze kregen per worp een bedrag voor het goede doel. Ook was er een speciale actiedag waarop deelnemers zich konden laten sponsoren om twee uur aan spinning (fiet sen op muziek) te doen of een uur aan body pump (ge wichtheffen op muziek) of steps. Daarnaast konden ze deelnemen aan een fitnesstriathlon. Alle deelnemers be taalden bovendien inschrijfgeld. De Deckere geeft in India kansarme kinderen de mogelijk heid om onderwijs te volgen. Met de ruim vijfduizend eu ro die hij gisteren in ontvangst mocht nemen, kan hij weer voor een aantal kinderen schoolgeld betalen. VLISSINGEN - Een zestienjarig meisje uit Oost-Souburg' is gisteren op het Baskensburgplein in Vlissingen gewond geraakt bij een aanrijding. Een tienjarige Vlissinger reed daar op zijn fiets in de richting van het Baskenburgpad. In dezelfde richting reed een zestienjarig Middelburgs meisje op de brommer, met achterop de Souburgse. Toen de fietser ineens uitweek, volgde een botsing waarbij bei de partijen ten val kwamen en de Oost-Souburgse nek- klachten opliep. Het is onbekend of zij naar het zieken huis is gebracht. De bromfiets raakte beschadigd. AXEL - In een winkelpand op het Szydlowskiplein in Axel zijn gistermiddag twee negentienjarige jongens aan gehouden, die door een emballagetruc extra flessenbon- nen uit het emballageapparaat hadden weten te halen. Voor het geld dat ze op deze manier in handen kregen, werd voornamelijk wiet gekocht, waar zij later afstand van deden. Toen ze later nogmaals een bonnetje wilden in leveren, werden ze aangehouden. SLUIS - De gemeente Sluis dingt samen met drie andere Nederlandse kustgemeenten mee naar een door het minis terie van Economische Zaken opgestart pilotproject. De gemeente Veere wilde ook meedoen, maar is afgewezen. Het project is bedoeld om een aantal badplaatsen een kwaliteitsimpuls te geven en zich te laten onderscheiden van andere badpplaatsen. Woordvoerder B. Crampe van de gemeente Sluis weet niet of uiteindelijk één of twee gemeenten voor het pro ject worden uitgekozen. „Naast Sluis zijn de gemeenten Zandvoort, Noordwijk en Ameland geselecteerd op basis van selectieargumenten als identiteit, veiligheid en poli tiek- en maatschappelijk draagvlak. In mei volgt een ver volggesprek tussen het ministerie, de provincie Zeeland en de gemeente Sluis", aldus Crampe. Sluis wil het voorbeeldproject graag invulling geven met het oog op de herinrichting van Cadzand-Bad. hem kunnen zijn. Ik kan me goed voorstellen dat hij zich er door aangesproken heeft ge voeld. Er is ook geen sprake van ongewoon of moeilijk taalge bruik. Daardoor hebben we geen argwaan gehad. Besuyen wijst erop dat de jon gen de prijs vooral ook heeft ge kregen voor zijn schilderij. „Het gaat om de combinatie. Het beeld is net zo belangrijk als de tekst en dat is, voor zover wij hebben kunnen achterhalen, echt van hemzelf." Een vergelijkbare kwestie deed zich eind 2001 voor in de provin cie. Toen won een jongen uit Middelburg een verhalen- en ge dichtenwedstrijd voor jonge asielzoekers met een gedicht van Remco Campert. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Het is de wens van hun moeder geweest om thuis en niet in een bejaarden huis dood te gaan. Dal zeggen twee kinderen van de 62-jarige Vlissingse vrouw die op tweede paasdag is overleden in het zie kenhuis Walcheren in Vlissin gen. Zes dagen eerder was ze óp- genomen. Volgens de politie was ze ernstig in de war en vervuild. Buurtbewoners stelden na haar dood dat de hulpverlening had gefaald. De vrouw had opgeno men moeten worden, vonden zij Zij vreesden voor haar dood. „De wens van onze moeder is ge respecteerd", zegt echter haar zoon, Rob Mohansingh. Hij vindt dat de hulpverlening juist alle waardering verdient. „Mijn moeder wilde niet opgenomen worden. Helaas is ze overleden in het ziekenhuis, maar wel op een mooie manier met de kinde ren erbij. Een jaar geleden, toen ze ziek werd, heeft ze die wens aan ons duidelijk gemaakt." Hij had vier tot vijf keer per dag telefonisch contact met haar. „De opmerkingen dat ze ver vuild was en dat ze ondervoed zou zijn, berusten op onwaar heid. Ze had eten in overvloed. Mijn moeder was helemaal niet vervuild", zegt hij. Regelgeving De regelgeving rond de gedwon gen opname is in beweging. In de Tweede Kamer wordt binnen kort daarover een discussie ge voerd. De wet schrijft voor dat CLINGE - De dansclub van Stichting Tragel, locatie De Ster- re in Clinge, viert dit jaar het 25-jarig bestaan. Op zaterdag 24 april zullen de cliënten van de dansclub afdansen en wordt het jubileum gevierd. Tijdens de afdansmiddag die duurt van 14.00 tot 16.30 uur, zullen enkele mensen in het zon netje worden gezet. Verder ver zorgen cliënten van de disco dansclub en de line-danceclub demonstraties. Tevens zal de Belgische dansgroep NIKE een optreden geven. iemand uitsluitend gedwongen opgenomen mag worden, als hij of zij een gevaar is voor zichzelf of voor de omgeving. Een hulp verlener van Emergis oordeelde twee weken voor het overlijden van de vrouw dat 'die strafmaat regel niet opgelegd kon wor den'. Zorgwekkend Tot onbegrip van enkele buurt bewoners. die een soört machte loosheid voelden. „Het laatste jaar is de buurvrouw helemaal met buiten geweest, maar dan zagen we nog beweging in huis. De laatste drie weken werd het heel stil, zo stil dat we dachten dat ze al niet meer leefde", zeg gen de buren. „Wij vonden het zorgwekkend en wilden niets lie ver dan dat er ingegrepen werd. Ze was ziek." De wet gaat uit van de persoon lijke wens van de mens en wil voorkomen dat er een lichtzin nig besluit wordt genomen over het opnemen van een zieke. De kinderen van de overleden vrouw zeggen nu met klem dat zij geen behandeling wenste. „De regelgeving, die de patiënt beschermt, kan zich ook tegen de patiënt keren", vinden de buurtbewoners. TERNEUZEN - Atletiek vereniging Scheldesport uit Terneuzen houdt 24 april de jaarlijkse schoolat- letiekdag voor leerlingen van Terneuzense basisscho len. De wedstrijden waarvoor zich rond de driehonderd leerlingen hebben inge schreven, worden gehou den op de atletiekbaan aan de Zuiderparklaan. De leerlingen moeten sprin ten, balwerpen, versprin gen en hardlopen. Om 16.30 uur staat een school- estafette op het program ma. De zes besten op de meer kamp en de lange-afstand- loop mogen meedoen aan de Zeeuws-Vlaamse school- atletiekfinale, die 28 juni zal plaatsvindt in Terneu zen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 79