kecreatie betaalt mee aan groen Hoeve La Salette in het nieuw 11 ZONDAG GEOPEND Brugman Bioscoopplan verloopt stroef mnmm Heros wil af van miljoenenclaim Poederbrief blijkt ongevaarlijk Kinderen spelen hoofdrol bij opening cultuurtempel provincie hanteert hij uitbreiding bedrijven één prijs per hectare lotie voor meer ampeerplaatsen iminicampings Werkstraf voor mishandeling C 895,- feestje?? Draadje ZEEUWS-VLAANDEREN zaterdag 17 april 2004 ^Hamldde Puysseleijr rtVEL'ZEN - De mysterieuze j L, korrelige stof die woens- «tto enveloppe door de ge- „nte Terneuzen werd ontvan- 1,is ongevaarlijk en onschade- i Dat is inmiddels met zeker- ijvastgesteld in een gespecia- ^rd laboratorium in Lely- id. Verder laboratoriumonder- zoek is volgens gemeentewoord voerder D. Timmers dan ook niet noodzakelijk. Om welke stof het precies gaat, wordt niet meer onderzocht. De gemeente Terneuzen ontving de poeder- brief afgelopen woensdagoch tend. In de postkamer werd de enveloppe met ansichtkaart en daarin de korrels geopend. De kaart was ondertekend door 'een verontruste burger'. De re gionale omroep ontving later die dag een anonieme e-mail met het bericht dat een poeder- brief was ontvangen op het stad huis van Terneuzen. Hoewel vol gens de eerste inschatting van een bacterioloog niet direct spra ke was van risico, werden toch conform interne richtlijnen de voorgeschreven maatregelen ge troffen. Zo werd de postkamer afgesloten, een bacterioloog en de politie ingeschakeld en wer den betrokken medewerkers naar huis gestuurd om zich gron dig te wassen. Vervolgens werd de stof in een laboratorium on derzocht. Dezelfde avond was al bekend dat het om een niet-gevaarlijke stof ging. Gistermiddag deelde het laboratorium mee, dat het om een 'onschadelijke stof' ging. Het onderzoek werd vervolgens stopgezet. De postkamer was al sinds donderdag weer in bedrijf genomen. [fwRinus Anton isse IDDELBURG - Provinciale ten houden onverkort vast het uitgangspunt dat alle re- ötie-ondernemers in VVest- jeuws-Vlaanderen bij uitbrei- ;van hun bedrijf flink moe- meebetalen aan inrichting nieuwe natuur en land- iap. Het zogenaamde groen- tor-rood-beginsel. [ft de bijdrage kan voor één Ktare recreatieruimte (rood), reehectare groen worden aan- >gd. Een meerderheid van de ten wil daarbij geen onder lid maken tussen grote en icine bedrijven; voor iedereen lidt een bedrag van 34.000 eu- oper hectare literen deden CDA en WD si steun van Partij voor Zee- ai) in de Statenvergadering ng om de bijdrage voor sinjven met 'seizoengebonden liMtievoorzieningen' (vooral kleinere) te halveren. Gedepu- erde H. van Waveren (CDA, Éntelijke ordening) ontraadde itmet klem. Het initiatief leed •t 20 tegen 18 stemmen schip- tuk. Injuist HA, D66. SP, GroenLinks, ChristenUnie en Zeeuws ■•■ng vonden het maken van lierscheid onjuist. „Dan bege- \ve ons op een hellend vlak, ook nog is ingesmeerd met zeep", zei L. Harpe koenlinks). Hij noemde het irRené van Stee vastleggen van het groen-voor- rood-beginsel in het gebieds- plan West-Zeeuws-Vlaanderen een belangrijke stap. P. Hame link (PvdA) wees erop dat dit plan in nauw overleg met alle be trokken partijen is gemaakt en dat de groen voor rood-regeling de instemming van de recrea tie-ondernemers heeft. E. Wijffels (CDA) meende ech ter dat kleinere ondernemers, vooral familiebedrijven zijnde, door de extra uitgaaf voor groen voor grote problemen komen te staan. Hij vreesde dat uitbrei ding daardoor alleen is wegge legd voor de grote recreatiebe- drijven. Het Statenlid wilde verschil ma ken in betaling tussen bedrijven waar het hele jaar gerecreëerd kan worden en die waar alleen in het seizoen gasten verblijven. Ook J. Maris (WD) was daar voor. T. van Oostenbrugge (SGP) verklaarde zich tegen de uitbreidingskansen die voor de recreatie in het gebiedsplan zijn opgenomen. Gedeputeerde Van Waveren stelde dat onderzoek is gedaan naar de uitbreidingsmo gelijkheden van de bedrijven. Daaruit blijkt dat ook als er voor groen extra betaald moet worden, sprake kan zijn van haalbare investeringen, zowel voor grote als kleine onderne mingen. Hij achtte het heel moei lijk een helder onderscheid te maken tussen seizoengebonden en permanente vakantievoorzie ningen. Als de bijdrage voor een groep ondernemers wordt gehal veerd, valt er bovendien een gat in de inkomsten die nodig zijn voor aanleg van recreatiena- tuur. Met de SGP-fractie tegen, steunden uiteindelijk de Staten de streekplanwijziging die no dig is om het gebiedsplan aan te kunnen vatten. Voorzitter M. Kramer van de gebiedscommis- sie toonde zich opgelucht. „Een recreatiebedrijf hoeft niet uit te breiden - we bieden wel de mo gelijkheid. Het kost ruimte en daarom is dat gekoppeld aan meer groen. Dat is van belang voor alle ondernemers." - In navolging van de ge- Veere wil ook de DA-raadsfractie in Sluis het lie kampeerseizoen vijftien mpeereenheden toestaan op licampings. De partij dient iertoe donderdag een motie in ijdens de raadsvergadering. t dusver zijn maximaal vijf- i eenheden gedurende negen- dagen toegestaan. De rest -het seizoen zijn dat er tien. rgeraeester en wethouders cVeere lopen met hun besluit eruit op de overgangsregeling iminister Veerman van Land- maken. Hij heeft al de wet ten fa- ure van de kampeerboeren te randeren. Éouder L. Kamphuis van Re en Toerisme Sluis ver- icht dat de CDA-motie het !t Het college van B en W is rvolgens verplicht hieraan uit buig te geven. Volgens Kamp- wordt dit een lastig ver- Oeere opereert op een flin- tdunne basis. De Wet op de eiiuchtrecreatie is nog niet ietrokken. Er zijn nauwelijks ndische handvatten waaraan zich kan vasthouden die besluit rechtvaardigen. Ik dat ze dan ook erg hard «stapel lopen. Ik zou dat in «shet liefst voorkomen", al- Een schilderij van vijftig geschilderde panelen wordt in elkaar gezet bij de opening van het kunstzinnig instituut Toonbeeld in Terneuzen. foto Wim Kooyman door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - Met een openingspro gramma zoals het een cultuurtempel be taamt, is gisteren het gebouw van het ge meentelijk instituut voor kunstzinnige vorming Toonbeeld in Terneuzen offici eel en op feestelijke wijze geopend. Ook een tweede belangrijke gebruiker van het gebouw, de stichting Kinderop vang Zeeuws Vlaanderen, droeg een be langrijk steentje bij, want bij de opening waren heel wat kinderen betrokken. Het voormalige Petrus Hondiuslyceum aan de Zuidlandstraat in Terneuzen is al vele maanden in gebruik, maar werd gis teren officieel ingewijd. Een groep djembécursisten onthaalde de bezoekers met Afrikaans tromgeroffel op dit feest. Daarna werden de wethouders De Mol en Liefting aan het werk gezet. Zij moesten samen met drie kinderen de laatste paneeltjes schilderen die daarna ingepast werden in een kunstwerk dat in totaal bestond uit vijftig paneeltjes. Het kunstwerk was geïnspireerd op de thema's feest en opening en gemaakt in de stijl van de aboriginals. Kinderen van de kinderopvang in de leeftijd van vier tot en met twaalf jaar, hadden het leeuwendeel van het werk al vooraf ver richt. De wethouders en de drie kinderen legden met wattenstaafjes en verf de laat ste hand aan de nog ontbrekende delen. Kinderen van de notenleergroep van Toonbeeld hadden een speciaal openings lied ingestudeerd, dat ze ten gehore brachten met steun van de genodigden. Een deel begeleidde de kinderen in het lied 'Kijk om je heen, je ziet een mooi ge bouw' op ritmische wijze met houten stokjes en handgeklap. Het voormalige schoolgebouw is voor 5,4 miljoen euro verbouwd. Toonbeeld ver zorgt er lessen aan zo'n duizend leerlin gen in muzikale-, beeldende- en kunstzin nige vorming. lï'ekabo (belangenvereniging apeerboeren) is blij met het öatief van het CDA in Sluis, uitermate prettig bericht", P bestuurslid L. van Male ;deVekabo. „Dat biedt ons dineer mogelijkheden. door René Hoonhorst VOGELWAARDE - Bewoonster Annemarie Sikkelerus en luite nant-kolonel Ine Voorham, top vrouw van het Leger des Heils, openden gistermiddag gezamen lijk de nieuwbouwvleugel van Hoeve La Salette. Het opvangcentrum in Vogel waarde is door het Leger des Heils omgevormd tot een mo dem, goed geoutilleerd onderko men voor mensen die tijdelijk of permanent dak- en thuisloos zijn. Het centrum heeft plaats voor 42 vaste en tijdelijke bewo- (advertentie) van 12.00 tof 18.00 uur E Hulst* j Absdaalseweg 19 Tel.: 0114-320080 p KEUKENS Si BADKAMERS ners en kent daarnaast twaalf plaatsen voor beschermd wonen en een vierentwintig-uurs-op- vang. De nieuwe vleugel is sinds eind vorig jaar open, maar werd gisteren officieel in gebruik ge nomen. Behalve landelijk top vrouw Voorham was de directie van Centra voor Wonen, Zorg en Welzijn Zuid-West Neder land naar Vogelwaarde geko men. Niet alleen om het nieuwe gebouw officieel in gebruik te nemen, maar ook om afscheid te nemen van majoor H. Kooijman, de 'pionier' - zoals directeur H. de Heer hem noemde - die de in trede van de welzijnspoot van het Leger des Heils in de regio vanaf eind jaren negentig heeft voorbereid en begeleid. Kooijman was regiomanager Zeeland-zuid en was als coördi nator op La Salette de 'grote roerganger op de hoeve'. De ma joor, wiens gezondheid de laat ste jaren wat brozer werd, blijft wel in Zeeuws-Vlaanderen; hij gaat een aantal pastorale taken in het kerkgenootschap van het Leger des Heils bekleden. De majoor en zijn vrouw werden door bewoners, personeel en le gerleiding bedacht met vele goe de wensen en cadeaus. C. Verstraeten, tot voor kort teamleider van de dag- en nacht- opvang in Terneuzen, is aange steld als plaatsvervanger van Kooijman. Zij zal voorlopig de leiding van het opvangcentrum op zich nemen. De vele genodigden, onder wie ook het bijna voltallige college van de gemeente Hulst, kregen gisteren een rondleiding door de nieuwe vleugel van La Salette. De vleugel is uiteindelijk op de plaats van het vroegere woon huis en de wasgelegenheid ko men te staan. De plaats aan de westkant van het hoofdgebouw, waar het leger in eerste instan tie de uitbreiding had gedacht, bleek de bestemming agrarisch gebied te hebben. De eigenlijke hoeve, de karakteristieke boer derij met het neten dak aan het Rapenburg, wordt nog slechts als recreatie- en ontspannings ruimte gebruikt. Het gebouw blijkt in slechtere staat als eerder gedacht, een ge degen inventarisatie en onder handelingen met de gemeente moeten in de toekomst bepalen of het monumentale pand kan blijven staan. De opknap- en uitbreidingskos- ten van anderhalf miljoen euro voor het nieuwe opvangcentrum zijn in elk geval goed besteed, vindt bewoner Hans Reijn- houdt. Hij woont al 21 jaar in La Salet te. „Sind het Leger des Heils de zaak heeft overgenomen eind ja ren negentig is het hier sterk vooruitgegaan. We hebben nog nooit zo mooi en zo rustig ge woond." door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - De aankoop van de benodigde panden aan de Kop van de Noordstraat in Terneuzen, nodig om daar een bioscoop, appartementen en winkels te bouwen, verloopt be paald niet van een leien dakje. „De verwerving van de panden baart ons zorgen", zegt wethou der A. van Waes van de gemeen te Terneuzen. De wethouder is verder terughoudend met het doen van mededelingen omdat de onderhandelingen met de ei genaren van percelen en panden nog gaande zijn. In totaal zijn 22 percelen van twaalf verschil lende eigenaren nodig om het nieuwe complex te kunnen reali seren. Behalve om een bioscoop gaat het om 36 appartementen en zo'n 1400 vierkante meter winkeloppervlak De gemeente Terneuzen heeft er onlangs door de zogenaamde Wet Voorkeursrecht Gemeenten van toepassing te verklaren, een stokje voor gestoken dat specule rende projectontwikkelaars haar te slim af zijn. De wet houdt in dat eigenaren van pan den en grond in het plangebied hun eigendom niet zomaar kun nen verkopen. Ze moeten hun ei gendommen eerst aanbieden aan de gemeente. Die krijgt het eerste kooprecht. Directeur E. van Exter van de woonstichting Clavis uit Terneu zen, die samen met het bouwbe drijf Delta in het samenwer kingsverband Belle Vue tekent voor de uitvoering van het pro ject, beaamt dat de verwerving van de eigendommen stroef ver loopt, „Maar we zijn nog altijd met elkaar in gesprek en we heb ben er alle vertrouwen in dat de verwerving zal slagen." Volgens de directeur van Clavis is over een aantal eigendommen reeds overeenstemming bereikt. Als alle eigendommen zijn aan gekocht, kan de bouw beginnen. „Ervan uitgaande dat op dat mo ment ook de overeenkomst met de gemeente juridisch gezien in orde is gebracht." Van Exter spreekt de wens uit, dat nog dit jaar een begin kan worden gemaakt. Na het slopen van panden en bouwrijp maken van het terrein duurt het vol gens een grove schatting zo'n an derhalf jaar voor het complex gereed is. MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter, G. van Un- nik, veroordeelde gisteren een 31-jarige inwoner van Halste ren tot 120 uur werkstraf voor ernstige mishandeling van een Goesenaar. De Brabander zocht de man 30 juli in Goes op. want hij had met hem nog een rekening te ver effenen. Hij sloeg de Goesenaar en schopte hem in het gezicht toen hij op de grond lag. Daar door braken bij het slachtoffer enkele tanden af. De verdachte moet hem 500 euro smartengeld betalen. Advertentie www.hilltop.nl PC met: Athlon-3000+, 512 Mb, 120 Gb, RadeOn 9600 128 Mb, DVD RW, DVD speler TV kaart, Win XP NL door Jan van Ommen DEN HAAG - Afvalslakkenver- werker Heros in Sluiskil vindt het onzinnig om de provincie Zeeland een financiële garantie van ruim drie miljoen euro te ge ven om in geval van faillisse ment van het bedrijf de water zuiveringsinstallatie te kunnen saneren. Heros stond gisteren voor de Raad van State in de hoop de door de provincie Zeeland opge legde financiële garantstelling van tafel te krijgen. Afvalslakkenverwerker Heros heeft een nieuwe milieuvergun ning van de provincie gekregen omdat het in zijn afvalwaterzui veringsinstallatie ook afvalwa ter van naburige bedrijven wil gaan zuiveren. Volgens een woordvoerder is de capaciteit van de zuiveringsin stallatie groot genoeg om afval water van buiten te behandelen. Maar tot grote schrik van Heros eist de provincie in de vergun ning een garantstelling van drie miljoen euro. Kosten Overheden kunnen sinds kort dergelijke garantstellingen ei sen zodat de eventuele kosten die moeten worden gemaakt om het terrein van een afvalbedrijf schoon te maken, niet slechts voor rekening van de belasting betaler komen. Maar drie miljoen vindt Heros wel een erg hoog bedrag. Voor een dergelijke garantstelling moet het bedrijf veel geld opzij zetten. Kubieke meters De provinciewoordvoerder zei tijdens de rechtszitting dat de provincie in geval van faillisse ment van Heros de kosten van het leegmaken en schoonmaken van de zuiveringsinstallatie en het weghalen van het vuile wa ter op 70 euro per kubieke me ter afvalwater schat. En de capa citeit van de installatie van He ros bedraagt 50.000 kubieke me ter. De raadsman van Heros bena drukte dat volgens de garantstel- lingsregels een bedrijf slechts vier procent van de opruimkos- ten hoeft te reserveren en dat is 140.000 euro. De Raad van State zal over enke le weken de definitieve knoop doorhakken. (advertentie) www.rederii-diikhuizen.nl 0118-419367 zeeuwse almanak Luitenant-kolonel Ine Voorham (rechts) en bewoonster Annemarie Sikkelerus nemen officieel de nieu we vleugel van Hoeve La Salette in Vogelwaarde in gebruik. foto Wim Kooyman Handig is hij, héél handig. En ijverig ook. Walter heeft, zo als ze dat noemen, hart voor zijn vak. Daarom zijn ze bij de in Goes gevestigde onder neming zo blij met hem. Probleempje met een stekker doos? Nog voordat Walter zelfs maar is gealarmeerd, staat hij al met een schroeven draaier op de betreffende werkplek om het euvel bin nen enkele seconden te verhel pen. Een weigerachtige computer Walter lost het op, want hij kent feilloos de weg in de inge wanden van zo'n pc. Van de week moesten er enige herstelwerkzaamheden met een spoedeisend karakter aan zijn eigen ingewanden wor den verricht. Collega's ver voerden hem ijlings naar het ziekenhuis, waar Walter on middellijk naar de operatie zaal werd gereden. Of hij, zo informeerde een vriendelijke verpleegster, mis schien zijn naaste familiele den wilde inlichten en ze reik te hem behulpzaam een tele foon aan. Walter bekeek het toestel kri tisch en sprak hoofdschud dend vanaf de operatietafel: „Zal ik dit ding eerst eens ma ken? Er zit een draadje los.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 77