Proef met storten baggerzand Weg met het woningcontingent Oefening Falcon Spring onderweg naar Zeeland Versoepeling regels tweede woning kan leefbaarheid schaden Gedeputeerde zoekt naar geld stadsvernieuwing Boottochten moeten Westerschelde beter aan de man brengen Experiment moet zicht bieden op beste aanpak in Westerschelde 17 Staten blij met burgerinitiatief over aanleg N57 Wandeling rond Sint Jansteen Koffieconcert zaterdag 17 april 2004 jnnr Ren Jansen flJSSlNGEN - Een proef op de plaat van Walsoorden moet bin- üfiikort duidelijkheid scheppen jver de beste baggerstrategie in ,1e Westerschelde. (0 aangeven van Rijkswater- #at deponeren de baggersche pen die de vaargeul in opdracht ?an Vlaanderen op diepte hou- jen, de specie die ze boven sengen in nabijgelegen vloed- ,-ïulen. Volgens het havenbe- ■injf van Antwerpen kan het an ders en misschien zelfs beter. Al bij de voorbereiding van de be gin 2001 verschenen langeter- mijnvisie voor het Schel- de-estuarium wierp een door de Vlaamse waterloopkundige J. Peters samengestelde groep van specialisten in opdracht van de Antwerpse havenautoriteit een ander licht op het storten van baggerspecie. De suggestie was het opgebaggerde zand niet al leen meer in vloedgeulen te stor ten, maar ook op randen van pla ten. Op deze manier zou het pa troon van geulen en platen beter Een 'gearresteerde' militair wordt weggevoerd. door Ben Jansen GOES - Zeshonderd militairen van Land- en Luchtmacht nemen de komen de dagen bezit van delen van Zeeland, ondersteund door transport- en ge vechtshelikopters en jachtvliegtuigen. De eerder deze week in Noord-Brabant begonnen oefening Falcon Spring trekt westwaarts. De samenstellers van de oefenstof gaan er kennelijk vanuit dat Nederlandse eenheden kunnen worden ingezet bij de jacht op oorlogsmisdadigers als de Ser vische Bosniërs Karadzic en Mladic en terroristenleiders als Osama bin Laden. Op het programma dat de 11de Air Ma noeuvre Brigade (zo heet het samenwer kingsverband van de Luchtmobiele Bri gade van de Landmacht en de Tacti sche Helikopter Groep van de Lucht macht) krijgt af te werken, zijn in elk geval verscheidene van dit soort acties opgenomen. Gisteren moest in Ossendrecht een oor logsmisdadiger worden aangehouden, dinsdagavond krijgen de militairen de opdracht iemand op te pakken die zich in een boerderij bij Bruinisse heeft ver schanst en woensdag moet een oorlogs crimineel worden ingerekend die zich met een eigen legertje veilig waant in het ME-oefendorp in Ossendrecht. De eenheden van 11 AMB worden ver voerd met Cougar en Chinook helikop ters en ondersteund door Apache ge vechtshelikopters. De commandant kan ook een beroep doen op F16-jachtvlieg- tuigen. Levensecht allemaal. Wordt er ook gewerkt met de namen van voort vluchtige oorlogsmisdadigers en terro risten? „Nou nee", antwoordt een Luchtmachtvoorlichter, „we gebruiken gefingeerde namen." foto Thom van Amsterdam Eenheden die onder de vlag van Falcon Spring werken, zijn dit weekeinde al in de omgeving van Hulst actief. Voor maandag staat een inzet op Neeltje Jans op het programma. Dinsdag haken onderdelen van 11 AMB in op een cala miteitenoefening van Dow Benelux in Terneuzen. Falcon Spring duurt tot en met volgen de week vrijdag. Tijdens de oefening kunnen helikopters op willekeurige plaatsen landen en opstijgen om eenhe den in- en uit te laten stappen. Ook wordt er 's avonds gevlogen. Dat kan enige hinder opleveren. door Maurits Sep CWI Terneuzen organiseert banenmarkt TERNEUZEN - De vestigingen nn hel Centrum voor Werk en Inkomen (CWI) in Terneuzen en Oostburg houden zaterdag 24 april van 10.00 tot 15.00 uur een banenmarkt bij het CWI aan de Rosegracht 2 in Terneuzen. Tijdens de banenmarkt brengt het CWI werkzoekenden direct in contact met werkgevers en hun vacatures. De banenmarkt vindt voor de ne gende keer plaats. Werkgevers kunnen hun vacatures toelich ten en hun bedrijf presenteren bgeven daarmee vaak de extra informatie die voor een werkzoe kende van belang is om een keus temaken. Ook krijgen ze een beeld van mo gelijke kandidaten voor functies in hun bedrijf. Adviseurs van het CWI geven ad vies over sollicitatiebrieven en tv.'s. Verder lichten ze de inter netsite van het CWI, werk.nl, toe. Op de banenmarkt is een aantal uitzendbureaus aanwezig even als de VDAB (Vlaamse Dienst voor de Arbeidsbemiddeling). Eerdere banenmarkten trokken gemiddeld bijna duizend werk zoekenden. door Maurits Sep MIDDELBURG - Walcheren, nee, heel Zeeland gefeliciteerd! Als eerste provincie wordt een voorstel van burgers behandeld door Provinciale Staten. En daar zijn die Staten zelf maar wat trots op. Volgaarne accep- leerden ze gisteren een burger initiatief over de aanleg van de nieuwe N57 op Walcheren. Tegen de duizend Walchenaren hebben het burgerinitiatief on dertekend. Dat is ruim voldoen de (de limiet is vijfhonderd handtekeningen) om het voor stel op de agenda van het provin ciebestuur te krijgen. Met het burgerinitiatief willen zij dat de provincie nog eens goed kijkt naar de gevolgen van de aanleg •an een nieuwe N57 op Walche ren. De ondertekenaars vrezen dat die weg de leefbaarheid, de sast, de ruimte, de natuur en het toerisme aantast. Alle Statenfracties toonden zich verheugd over dit eerste burger initiatief in Zeeland. Groen- dnks feliciteerde Walcheren, D66 de hele provincie. „Hier mee laten we zien dat Zeeland net dualisme serieus neemt", prees G. van der Giessen (D66). Het dualisme is ingevoerd om burgers meer bij de politiek te oetrekken. Het kunnen indienen van een voorstel is één van de nnddelen die dat mogelijk ma ren Van der Giessen compli menteerde en passant ook de SGP. die er vorig jaar voor heeft gezorgd dat vijfhonderd handte keningen al voldoende zijn voor net indienen van een burgerini- 'tatief. Aanvankelijk moesten aat er duizend zijn. Onduidelijk •Het is een eigenschap van de SGP nieuwe ontwikkelingen •oortvarend op te pakken", stel- aeSGP'er K. Houmes vast. Al is net die partij wel onduidelijk vrat de initiatiefnemers precies a^gen, merkte hij op. Houmes °ok fractievoorzitter van de SGP in de gemeenteraad van veere. waar het grootste deel van de N57 komt te liggen. De raad van Veere velt op 26 aPril zijn oordeel over de Dam- ®®route. Provinciale Staten be handelen het burgerinitiatief rerst in de commissie economie an mobiliteit, aanstaande maan- öag 19 april, en vervolgens in vergadering van Provinciale staten op 16 mei. MIDDELBLTtG - Een beetje van de plattelandsgemeenten en een beetje van het stadsgewest Vlissingen/Middelburg. Zo denkt gedeputeerde H. van Waveren aan extra geld te ko men voor stadsvernieuwing in Terneuzen en Goes. Door de pijn te verdelen hoopt hij zowel de dorpen als de steden te vriend te houden. In de nieuwe Provinciale Woonvisie leggen Gedepu teerde Staten de verant woordelijkheid voor het bouwen van woningen waar zij hoort te liggen: bij de ge meenten. Die moeten nu de huizen bouwen waaraan be hoefte is. GOES - Er is een woord waar aan de leden van de dorps- en gemeenteraden een meer dan grondige hekel hebben: woning contingent. Dat woord staat im mers voor paternalisme en be voogding vanuit het Middelburg se Abdijcomplex. Gebruik het woord in de nabijheid van een wethouder van volkshuisvesting en de kans is groot dat zij of hij een tirade afsteekt en zegt dat 'ze daar in Middelburg' gewoon niet snappen dat dorpsbewo- in stand kunnen worden gehou den, de natuurwaarden beter be houden blijven en de stroming over de drempels in de vaargeul worden versterkt, waardoor er minder zand wordt afgezet. Vol gens Peters en de zijnen zou de ze andere aanpak van het stor ten een betere garantie kunnen bieden voor het behoud van het meergeulenstelsel van de Wes terschelde dan de tot nu toe ge volgde praktijk. Nu aan een ontwikkelingschets voor het Scheldegebied in 2010 wordt gewerkt, heeft Antwer- Van Waveren bevond zich giste ren in de Statenvergadering in een pijnlijke klem. Iedereen, ook de gedeputeerde, was het erover eens dat met na me Terneuzen en in mindere ma te Goes te weinig geld krijgen voor stadsvernieuwing. Ieder een wilde die steden dus ook wat extra geven. Maar onenig heid was er over wie dat geld moet afgeven. Van Waveren wilde het geld dat naar de steden gaat, anders ver- ners in hun eigen dorp willen blijven wonen maar dat niet kunnen omdat er niet mag wor den gebouwd. Dat wordt per ge meente en per kern immers sinds jaar en dag vanuit de Mid delburgse Abdij aangegeven. Die aantallen, zeker als het om de dorpen en kleinere stadjes gaat, staan haaks op de ambi ties van dorps- en gemeentera den. Die willen dat er ruimhar tig wordt gebouwd, zodat mini maal de zonen en dochters van de dorpsbewoners niet verplicht zijn te verhuizen naar de grote stad. Daar komt bij dat er niets zo leuk is voor een wethouder als het presenteren van bouw plannen en het slaan van een eer ste paal. Zoiets is immers het tastbare bewijs dat zij of hij iets blijvends voor de gemeenschap doet. Dankzij provinciale regelzucht kunnen die wethouders echter veel minder palen slaan en moe ten ze in de regel veel kleinere pen opnieuw de aandacht geves tigd op de ideeën van Peters c.s. In opdracht van Proses, die de ontwikkelingsschets opstelt, heeft het Waterbouwkundig La boratorium in Borgerhout een onderzoek gedaan naar de alter natieve stortstrategie bij de Plaat van Walsoorden. Schaalmodel Dat gebeurde met behulp van een schaalmodel en computer modellen. Daarnaast heeft de groep Peters een haalbaarheids analyse uitgevoerd. Proses heeft delen. Die krijgen toch al veruit het meeste geld (65 procent van het totale budget voor stads- en dorpsvernieuwing) Hij kreeg daarvoor de steun van een deel van de Staten, onder meer de coalitiepartijen WD en SGP. Een ander deel (met de an dere twee coalitiepartijen CDA en PvdA) pleitte er echter voor het geld weg te halen bij de plat telandsgemeenten; de proble men daar zijn veel kleiner dan in de steden. plannetjes presenteren dan ze graag willen. In de nieuwe pro vinciale Woonvisie, deze week gepresenteerd door gedeputeer de H. van Waveren (CDA, ruim- analyse telijke ordening), wordt af scheid genomen van de contin- gentering en de grote sturing vanuit Middelburg. Gemeentebe sturen krijgen, als die nota wordt aangenomen, veel meer te vertellen over wat. waar en hoe veel er wordt gebouwd. Zeker als ze binnen de grenzen van de kernen blijven, hebben ze grote vrijheid van handelen. Willen ze voorbij die grenzen gaan, dan kijkt Middelburg nog steeds streng toe om te voorkomen dat het platteland te zeer wordt vol gebouwd. Het open karakteris tieke platteland is immers het goud van Zeeland. Voorkomen een en ander voorgelegd aan vijf internationale experts op het ge bied van morfologie. Die onafhankelijke deskundi gen moesten de stortmethode Pe ters beoordelen. Ze zijn tot de conclusie gekomen dat deze ma nier van omgaan met baggerspe cie kansrijk is, maar dat verder onderzoek noodzakelijk is. De onafhankelijke deskundigen zijn het met Peters c.s. eens dat een proef in de Westerschelde met een forse hoeveelheid bag gerspecie gewenst is om meer in zicht in de effecten te krijgen. Welke oplossing het ook zou worden, het zou tot boze ge meenten leiden. Bovendien heb ben Vlissingen en Middelburg gedreigd uit het stedennetwerk met Goes en Terneuzen te stap pen als zij geld moeten afstaan. En dat wilden de Staten ook niet op hun geweten hebben. Noodoplossing Na een schorsing van de verga dering presenteerde Van Wave ren een noodoplossing. Hij trok moet worden dat het te zeer wordt aangetast. De regelzucht vanuit Middelburg verdwijnt niet helemaal. Onbelemmerd bouwen is er niet bij. In de nieu we visie wordt de zo gehate con- tingentering vervangen door be leidsdoelen op regionale schaal. De gemeenten geven aan wat ze de komende jaren waar willen bouwen en de provincie kijkt of die plannen overeenkomen met de regionale noden. Het zal dan ook niet worden geaccepteerd als gemeenten weer vooral dure ééngezinswoningen willen bou wen. Daar is namelijk maar be perkt behoefte aan, zo blijkt uit verschillende analyses. Er is wél behoefte aan goedkope wonin gen en appartementen voor jon geren en ouderen. Ook moet er nu serieus werk worden gemaakt van levensloop- bestendig, flexibel en aanpas baar bouwen. Hoewel daar al ja ren om wordt gevraagd, en zo iets een meerwaarde heeft voor Rijkswaterstaat heeft zich be reid verklaard mee te werken aan zo'n proef op de Plaat van Walsoorden. Die zou dan aan de westkant met opgebaggerd zand moeten worden verlengd. Vol gens een woordvoerder van Rijkswaterstaat is het wachten op een formele aanvraag door de Vlaamse Administratie Wa terwegen en Zeewezen. Zo'n aanvraag is nodig omdat moet worden getoetst of ze binnen de vergunning in het kader van de Wet verontreiniging oppervlak tewateren past. zijn voorstel voor de herverde ling van het geld voor stads- en dorpsvernieuwing in en gaat er nog eens goed over nadenken hoe het probleem voor Terneu zen en Goes opgelost kan wor den. Hij kondigde een 'tussenmo del' aan: hij gaat toch wat geld weghalen bij de plattelandsge meenten. hoeft daardoor het stadsgewest een beetje minder pijn te doen, en kan Terneuzen en Goes nog steeds tevreden stel len. een woning, lijkt het wel of het gros van de projectontwikke laars weigert zulke huizen te la ten ontwerpen. Ook gemeenten dringen daar nog onvoldoende op aan, terwijl de overheid daar op termijn toch flink voordeel van heeft. Zulke woningen kun nen immers tegen zeer geringe kosten worden aangepast als een bewoner slecht ter been is. Met de nieuwe Woonvisie leg gen Gedeputeerde Staten de ver antwoordelijkheid waar hij hoort te liggen: bij de gemeen ten. Die moeten nu luisteren naar de inwoners en die huizen bouwen waaraan behoefte is. Doen ze dat, dan krijgen ze vanuit Mid delburg een welhaast ongeken de vrijheid. Tegelijkertijd kun nen ze zich straks tegenover de inwoners niet meer verschuilen achter Middelburgs beleid. Daar zijn ze, zodra deze zeer li berale visie is aangenomen, zelf verantwoordelijk voor. door Jan Jansen TERNEUZEN - Boottochten om de Westerschelde dichter bij het grote publiek te brengen. Ze staan dagelijks op de rol in de Week van de Zee, van 20 tot en met 30 mei. Organisator is het Schelde Informatie Centrum (SIC), dat een bijdrage van 9600 euro uit de provinciekas tege moet kan zien. De rondvaartboot Stad Terneu zen vaart elke dag uit, maar bijna steeds vanuit een andere haven. Als het oostelijk deel van de rivier, met het Verdronken Land van Saeftinge en de Pla ten van Valkenisse als logisch doel, op het programma staat, vertrekt het schip uit Walsoor den of Hansweert. Voor een verkenning van het middengedeelte, met onder meer de Put van Terneuzen en het Paulinaschor, begint de trip in Terneuzen of Hoedekensker- ke. In het westelijk deel tenslot te, met de Hooge Platen en de Rede van Vlissingen als trek pleisters, zijn Breskens en Vlis singen de vertrekhavens. Eén tocht vanuit Breskens valt op 22 mei samen met de mini-sail in het vissersdorp. Het zijn niet zomaar plezier tochtjes 'om eens uit te waaien', waarschuwt het SIC. De rond vaarten hebben nadrukkelijk een educatief karakter; niet voor niets is elke keer een gids aan boord om typische Schel- de-thema's als veiligheid, toe gankelijkheid, natuur, recreatie en visserij te belichten. Om alle functies van de rivier beter zichtbaar te maken, wordt steeds uitgevaren bij laag water. Dat. tij brengt platen en geulen perfect aan het licht. Ook vorig jaar hield het SIC der gelijke boottochten tijdens de Week van de Zee. Toen waren door de week echter alleen scho lieren welkom en mocht het gro te publiek in het weekend op stappen. door Emile Calon DOMBURG - I)e wethouders J. Bostelaar en A. van der Maas van de gemeenten Veere en Noord-Beveland vinden dat er zeer voorzichtig moet worden omgegaan met het opstellen van ruimere regels voor de tweede woning. De leefbaarheid van de kernen mag er niet onder lijden, benadrukken ze. Hun collega J. Provoost (Sluis) daarentegen ziet wel wat in het aanwijzen van gebieden in de kernen waar zowel permanent als recreatief mag worden gewoond. In de nieuwe Provinciale Woon visie laten Gedeputeerde Staten weten dat gemeenten gedifferen tieerd moeten omgaan met het verschijnsel van de tweede wo ning. Ze pleiten voor het aanwij zen van gebieden waar zowel permanent als recreatief mag worden gewoond, zowel in be staand bebouwd gebied als op nieuwbouwlocaties. Gemeenten bieden op die manier ruimte aan een nieuw doelgroep: men sen die over meerdere woningen beschikken en een deel van de week in de ene woning verblij ven en een deel van de week in de andere. Provoost hoort van ontwikke laars en bouwers dat er duide lijk behoefte is aan verruining van de regels. Volgens hem heeft een aantal potentiële ko pers van een woning in het plan Groeneveld bij Sluis laten we ten dat ze daadwerkelijk willen kopen als ze de woning nu niet permanent moeten betrekken. Vaste werkplek Het zijn mensen die onder meer in Brussel of Gent werken en zich op termijn daadwerkelijk willen vestigen in West- Zeeuws-Vlaanderen. Ook zijn het volgens Provoost mensen die dankzij internet niet gebonden zijn aan een vaste werkplek. Die groep is volgens hem een poten tieel belangrijke doelgroep voor zijn gemeente. Bostelaar en Van der Maas zijn heel wat huiveriger als het gaat om het verruimen van de regels. Zeker als het gaat om wonen in de kernen. De wethouder van Veere geeft aan dat het geen pro bleem is als het gaat om het bui tengebied. Daar mag zowel per- Deze keer staan tussen 20 en 30 mei enkel publiekstochten op het programma. Het Schelde Informatie Cen trum dacht aanvankelijk in die periode maar twee boottochten te kunnen organiseren. Meer geld was niet beschikbaar. Nu de provincie over de brug komt, kan de Stad Terneuzen elke dag uitvaren. De 9600 euro komt uit het potje Deltawateren. Voor Middelburg is dit overi gens een noodgreep. Liever had de provincie in de Week van de Zee een eigen programma op touw gezet. Omdat men daar te laat mee was, werd aansluiting gezocht bij een al geplande ande re activiteit. Dat wil overigens nog niet zeggen dat de entree aan boord gratis is. SINT JANSTEEN - De werk groep wandelactiviteiten van ge meenschapscentrum de Waran de in Sint Jansteen houdt woens dag 5 mei een wandeltocht. De Gasthofstappers uit het Bel gische De Klinge helpen bij de organisatie. Die laatste vereniging heeft de nodige ervaring met het opzet ten van grote wandeltochten. De tochten vanuit de Klinge trekken jaarlijks rond de dui zend deelnemers. Er is voor een midweekse dag ge kozen omdat de scholen in de re gio dan meivakantie hebben. Bo vendien is in de weekeinden in deze periode het wandelpro gramma al overvol. Er worden routes uitgezet van 7 en 14 kilometer. Belangstellen den voor de kortste route, kun nen vertrekken tussen 9.00 en 15.00 uur. Wandelaars voor de langste afstand kunnen tot 14.00 uur inschrijven. Onderweg zijn er twee rustplaat sen. manent als recreatief worden ge woond en kunnen mensen die niet gebonden zijn aan een vaste werkplek hun gang gaan. An ders ligt het als ze zich in een van de kernen willen vestigen. Dan geldt dat ze 120 van de 180 dagen in de Veerse woning moe ten verblijven. Dat is volgens hem belangrijk voor de leefbaar heid en het op peil houden van de toch al wat magere voorzie ningen in de dorpen. Van der Maas sluit zich aan bij de woorden van zijn Veerse col lega. Voorzichtig zegt hij dat er bij toekomstige nieuwbouw mis schien kan worden gedacht aan het wat verruimen van de re gels. Bestaande bouw vrijgeven staat echter op gespannen voet met het huidige beleid dat ge richt is op het leefbaar houden van de kernen. Boerderijen In de Woonvisie wordt ook ge pleit voor het verruimen van de regels voor beeldbepalende boer derijen. Gedeputeerde Staten vinden dat zulke gebouwen, om ze te behouden, kunnen worden omgebouwd tot woonboerderij en. De wethouders ruimtelijke ordening van Sluis en Noord-Be veland vinden dat een goed idee. Van der Maas merkt wel op dat hier ook maatwerk nodig is, maar is net als Provoost rede lijk enthousiast over het voor stel van Gedeputeerde Staten Bostelaar neigt, zo zegt hij zelf, naar ondersteuning van dat plan. Hij merkt wel op dat het aan de Veerse politiek is om een besluit te nemen over het perma nent bewonen van boerderijen. GOES - In theater De Mythe in Goes wordt morgen het laatste koffieconcert van dit seizoen ge houden. Het optreden begint om 12.00 uur en wordt verzorgd door Brassband Excelsior uit Kloetin- ge, onder leiding van Bert van Thienen. Het programma be staat uit populair klassiek reper toire. De Commissie Manhuistuincon- certen organiseerden de afgelo pen maanden een reeks koffie concerten in het theater. door Emile Calon

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 73