Nooit rotzooi in Vlissings kamp Ongenode gasten in de boomgaard Leerling leende tekst voor winnende poster van dichter Arends Recreatie moet voluit meebetalen aan natuur en landschap riAj Vlissingse wilde in eigen huis sterven Voorlichting over diabetes door Edith Ramakers VLISSINGEN - „Ik ben wel eens in Vinkenslag geweest. Een groot kamp met driehon derd bewoners. Misschien is dat te groot. Maar het is zeker schandalig hoe de politie van Limburg er nu tekeergaat. Twintig jaar lang hebben ze al les toegelaten en gedoogd en nu gaat de botte bijl erin", zegt Giel van de Ven, een van de be woners van een Vlissings woon wagenkamp. Hij heeft geen begrip voor de acties van de politie en burge meester Leers van Maastricht, die 'verkeerde oorlogsboeken heeft gelezen'. „Als ze me bel len uit Maastricht, omdat ze hulp nodig hebben, ga ik er met een naar toe." Eén probleem heeft hij dan wel. De kans is groot dat zijn ouders hem zullen afraden naar Vinkenslag te gaan. „Dan moet ik kiezen tussen res pect voor mijn ouders of één voor allen en allen voor één. Dat is moeilijk, want ik doe nooit iets tegen de wil van mijn ouders." Giel en Janneke van de Ven wo nen met hun twee kinderen in een royaal huis op weggemoffel de wielen. Het is rustig in het West-Souburgse kamp, waar niet meer dan tien wagens staan. „De politie komt hier wel eens langs voor een kop kof fie. Burgermensen laten als ze op vakantie gaan, de sleutels bij mijn ouders achter. Hier is het goed. Nooit rotzooi of ge doe." Opgejaagd Geen 'oorlog' zoals daar in Maastricht, waar bewoners van het kamp worden opgejaagd door burgemeester Leers. Dat vindt de familie Van de Ven. „Ze overdrijven daar in Lim burg. Het zijn oorlogsverklarin gen. Het gaat nu alleen nog maar om het gelijk halen." Opoe en opa van de Ven reage ren gematigder. „Het is ver van zaterdag 17 april 2004 door Rolf Bosboom GOES - Het is een prachtig schilderij en een mooi gedicht, waarmee een twaalfjarige jon gen uit Goes donderdag de hoofdprijs in een poëzieposter- wedstrijd won. Daarover waren alle betrokkenen het eens. Toch blijkt de poster niet helemaal origineel te zijn. De tekst is van dichter Jan Arends. Leerlingen uit de eerste van het vmbo van vier middelbare scho len in de regio deden mee aan de wedstrijd. Zij moest bij het vak Neder lands een gedicht maken en dit bij het vak beeldende vorming op een poster tekenen of schilde ren. Het resultaat was achthon derd posters, die werden beoor deeld door een vakjury. Ook be zoekers van de Goese biblio theek, waar een expositie met een selectie uit de posters is ge houden, konden hun mening ge ven. Het kunstwerk van een leerling van het Buys Ballot College in Goes werd als beste beoordeeld. De uitslag van de wedstrijd werd donderdag op de school be kendgemaakt. Tekst Een oplettende krantenlezer her kende echter gisteren de tekst op de winnende poster. Het is een gedicht van Jan Arends (1925-1974): ik/ wil alleen/ maar weten/ wie/ ik ben.// Een/ andere reden/ om te schrijven/ heb/ ik niet.// Maar/ wie ik ben/ gaat niemand/ wat aan. Het gedicht is recent, weliswaar met een compleet andere illus tratie (van Mariene Dumas), ook gebruikt door Stichting Plint in Eindhoven, die poëzieposters uitgeeft. Kunstenaar Ton Lamper, lid van de vakjury, reageert onaan genaam verrast. „Het is heel spijtig dat dit gebeurd is." Hoe wel hij de winnende poster 'h£ uitzonderlijk' vond, zegt h geen argwaan te hebben gekoes terd. „Zoiets kan een keergeb^. ren. Dat valt niet altijd te onder kennen." „We vinden het echt heel erg ver.' velend", zegt docent Linda Be- suyen van het Buys Ballot Colle ge, coördinator van het project „We hebben het met z'n allen niet gezien. De vakjury ruet, de docenten Nederlands nietende mensen van de bibliotheek niet." Dat een bestaand gedicht letter- lijk is overgenomen, verbaan haar. Alle gedichten worden de klas gemaakt, waarbij de creativiteit van de leerlingen sterk wordt gestimuleerd, vol gens het principe van 'geleide fantasie'. „We stonden er met onze neus bovenop." Kopieerge drag wordt zeker niet bevor derd. In de klas zijn bijvoor beeld geen dichtbundels te vin den. Geen argwaan Ook de docente zegt zich niet af gevraagd te hebben of het ge dicht wel van de leerling zelf was. „Het had een gedicht var hem kunnen zijn. Ik kan ms goed voorstellen dat hij zich er door aangesproken heeft ge voeld. Er is ook geen sprake van ongewoon of moeilijk taalge bruik. Daardoor hebben we geen argwaan gehad." Besuyen wijst erop dat de jon gen de prijs vooral ook heelt ge kregen voor zijn schilderij, „Het gaat om de combinatie. Het beeld is net zo belangrijk als de tekst en dat is, voor zover wij hebben kunnen achterhalen, echt van hemzelf." Een vergelijkbare kwestie dea zich eind 2001 voor in de provin cie. Toen won een jongen uit Middel burg een verhalen- en gedichten wedstrijd voor jonge asielzoe kers met een gedicht van Remeo Campert. mijn bed. Het zal wel nodig zijn dat de politie ingrijpt", zegt opoe. „Maar ik denk wel dat er te veel import is in Maas tricht en dat het kamp te kolos saal is geworden", vindt Rinus van de Ven. „Van wietplanta- ges houd ik niet." Giel even min. „Hier in dit kamp wordt niet ge kweekt. Als ik het zou zien, trek ik de planten er eigenhan dig uit. Mijn zoon is een be kend motorcrosser, die staat re gelmatig in de krant. De ene week zou dat dan zijn omdat hij nummer één is geworden bij een motorcross, een andere week zouden we de krant halen omdat de politie een inval had gedaan. Die negatieve reclame kunnen we niet gebruiken." Giel van de Ven denkt vaak te rug aan het woonwagencen trum in Ritthem, waar onge veer dertig woonwagens ston den. „Net vanochtend nog ben ik even teruggegaan naar de plek. Waarom? Ik heb daar een prachtige tijd gehad." Uit elkaar gerukt Het kamp Ritthem werd tien jaar geleden gesloten. De woon wagenbewoners moesten in kleinere kampjes verspreid over Walcheren gaan wonen. De scheiding dreunt tien jaar later nog na bij de familie Van de Ven. „Families werden uit elkaar ge rukt en als je elkaar niet meer regelmatig ziet, gaat het over." Maar toch, misschien is het wel goed geweest; misschien zou den er in Vlissingen ook Maas trichtse toestanden zijn ge weest? Rinus van de Ven knikt. „Ik verwacht het niet direct. Het belangrijkste is, wie er in een kamp woont. Import en hal ve woonwagenbewoners kun nen het voor de echte woonwa genbewoners verzieken. Maar in een groot kamp verlies je wel sneller het overzicht." Zijn zoon Giel zegt dat hij een dubbel gevoel heeft bij de op merking dat grote kampen ge makkelijk getto's kunnen wor Opoe en opa van de Ven in het woonwagenkamp in West-Souburg. den, waar anarchie heerst. „Het klopt wel dat de politie niet op het kamp in Ritthem kwam om koffie te drinken. Dat konden ze ook maar beter niet doen. Zoals het contact nu met de politie is, is beter." Vlissingers die iets op hun kerf stok hadden, wisten dat ze in het kamp in Ritthem konden schuilen. „Het was de normaal ste zaak dat een automobilist die stevig bezopen was - daar ben ik zelf trouwens hartstikke tegen - naar ons kamp vluchtte als hij achtervolgd werd door de politie." De politie meed het kamp. „We haalden rottigheid uit. Ver warmden koperdraad om ko per over te houden, we waren altijd bezig met auto's en moto ren." Hij komt tot de conclusie dat een klein kamp beter is. Zeker als het kamp in een superbuurt als West-Souburg staat. „In elk geval is dit kamp beter voor de kinderen. Kleine Rinus vent bloemen in de wijk. Alle kinde ren van het kamp gaan naar school en studeren of werken hard. Er gebeuren hier geen an dere dingen dan in een normale wijk. Ik geloof dat de buurt res pect voor ons heeft." foto Ruben Oreer Giel van de Ven zegt dat hij een eigen waarheid heeft. Maas tricht, zegt hij, en zucht. „Door te veel import is de sfeer in de woonwagenkampen veranderd. Als een woonwagenbewoonster trouwt met een burgerman, vraag je om problemen. Die aangetrouwde mannen van bui ten, die in het kamp komen wo nen, verzieken het voor de ech te woonwagenbewoners." door Edith Ramakers VLISSINGEN - Het is de wens van hun moeder geweest om thuis en niet in een bejaarden huis dood te gaan. Dat zeggen twee kinderen van de 62-jarige Vlissingse vrouw die op tweede paasdag is overleden in het zie kenhuis Walcheren in Vlissin gen. Zes dagen eerder was ze op genomen. Volgens de politie was ze ernstig in de war en vervuild. Buurtbewoners stelden na haar dood dat de hulpverlening had gefaald. De vrouw had opgeno men moeten worden, vonden zij. „De wens van onze moeder is ge respecteerd", zegt echter haar zoon, Rob Mohansingh. Hij vindt dat de hulpverlening juist alle waardering verdient. „Mijn moeder wilde niet opgenomen worden. Een jaar geledenheeft ze die wens aan ons duidelijk ge maakt." Hij had vier tot vijf keer per dag telefonisch contact met haar. „De opmerkingen dat ze ver vuild was en dat ze ondervoed zou zijn, berusten op onwaar heid. Ze had eten in overvloed. Mijn moeder was helemaal niet vervuild", zegt hij. De wet schrijft voor dat iemand uitsluitend gedwongen opgeno men mag worden als hij of zij een gevaar is voor zichzelf of voor de omgeving. Een hulpver lener van Emergis oordeelde twee weken voor het overlijden van de vrouw dat 'die strafmaat regel niet opgelegd kon wor den'. Tot onbegrip van enkele buurt bewoners, die een soort machte loosheid voelden. „Het laatste jaar is de buurvrouw helemaal niet buiten geweest, maar dan zagen we nog beweging in huis. De laatste drie weken werd het heel stil, zo stil dat we dachten dat ze al niet meer leefde", zeg gen de buren. „Wij vonden het zorgwekkend en wilden niets lie ver dan dat er ingegrepen werd. Ze was ziek." De wet gaat uit van de persoon lijke wens van de mens en wil voorkomen dat er een lichtzin nig besluit wordt genomen over het opnemen van een zieke. De kinderen van de overleden vrouw zeggen nu met klem dat zij geen behandeling wenste. „De regelgeving, die de patiënt beschermt, kan zich ook tegen de patiënt keren", vinden de buurtbewoners. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Provinciale Staten houden onverkort vast aan het uitgangspunt dat alle re creatie-ondernemers in West- Zeeuws-VIaanderen bij uitbrei ding van hun bedrijf flink moe ten meebetalen aan inrichting van nieuwe natuur en land schap. Het zogenaamde 'groen voor rood' beginsel. Met de bijdrage kan voor één hectare recreatieruimte (rood), twee hectare groen worden aan gelegd. Een meerderheid van de Staten wil daarbij geen onder scheid maken tussen grote en kleine bedrijven; voor iedereen geldt een bedrag van 34.000 eu ro per hectare. Gisteren deden CDA en WD (met steun van Partij voor Zee land) in de Statenvergadering een poging om de bijdrage voor bedrijven met 'seizoengebonden vakantievoorzieningen' (vooral de kleinere) te halveren. Gedepu teerde H. van Waveren (CDA, ruimtelijke ordening) ontraadde dat met klem. Het initiatief leed met 20 tegen 18 stemmen schip breuk. PvdA, D66, SP, GroenLinks, SGP, ChristenUnie en Zeeuws Belang vonden het maken van onderscheid onjuist. „Dan bege ven we ons op een hellend vlak, dat ook nog is ingesmeerd met groene zeep", zei L. Harpe (GroenLinks). Hij noemde het vastleggen van het groen voor rood-beginsel in het gebiedsplan West-Zeeuws-Vlaanderen een belangrijke stap. P. Hamelink (PvdA) wees erop dat dit plan in nauw overleg met alle betrok ken partijen is gemaakt en dat de groen voor rood-regeling de instemming van de recreatie-on dernemers heeft. E. Wijffels (CDA) meende ech ter dat kleinere ondernemers, vooral familiebedrijven zijnde, door de extra uitgaaf voor groen voor grote problemen komen' te staan. Hij vreesde dat uitbrei ding, daardoor alleen is wegge legd voor de grote recreatiebe- drijven. Het Statenlid wilde ver schil maken in betaling tussen bedrijven waar het hele jaar ge- recreëerd kan worden en die waar alleen in het seizoen gas ten verblijven. Ook J. Maris (WD) was daar voor. T. van Oostenbrugge (SGP) verklaarde zich tegen de uitbreidingskan sen die voor de recreatie in hel gebiedsplan zijn opgenomen. Haalbaar Gedeputeerde Van Waveren stel de dat onderzoek is gedaan naar de uitbreidingsmogelijkheden van de bedrijven. Daaruit blijkt dat ook als er voor groen extra betaald moet worden, sprake kan zijn van haalbare investerin gen, zowel voor grote als kleine ondernemingen. Hij achtte het heel moeilijk een helder onder scheid te maken tussen seizoen gebonden en permanente vakan tievoorzieningen. Als de bijdia- ge voor een groep ondernemers wordt gehalveêrd, valt er boven dien een gat in de inkomsten die nodig zijn voor aanleg van re- creatienatuur. Met de SGP-fractie tegen, steun den uiteindelijk de Staten de streekplanwijziging die nodig is om het gebiedsplan aan te kun nen vatten. Voorzitter M. Kra mer van de gebiedscommissie toonde zich opgelucht. „Een re- creatiebedrijf hoeft niet uit te breiden - we bieden wel de mo gelijkheid. Het kost ruimte en daarom is dat gekoppeld aan meer groen. Dat is van belang voor alle ondernemers." SINT-MAARTENSDIJK - De af deling Tholen van de Diabetes Vereniging Nederland (DVN) houdt maandag een voorlich tingsavond over diabetes en voe ten in de Haestinge in Sint Maar tensdijk. Endocrinoloog K. Bakker houdt een inleiding over het onder werp. Tijdens de bijeenkomst krijgt de afdeling voor de twee de keer de Novo Nordisk-pnj- voor de DVN-afdeling die pro centueel de meeste nieuwe leden heeft gemaakt. De prijs be draagt 1400 euro. De inleiding begint om 19™ uur. Daarna zijn er workshops en kunnen bezoekers van alles laten controleren door deskundi gen, onder wie analisten en pedi curen. werken, vertrouwen het college voor geen cent. Ze weten dat het museum geen schijn van kans heeft als de pro fessionele grond onder de vrij willigersorganisatie is wegge slagen. Uit de opbrengst van het winkeltje en de toegangs kaartjes kan het museum geen conservator en receptioniste be talen en ook niet telkens een an dere tentoonstelling inrichten. Sommigen vermoeden dat de gemeente op de plaats van het museum, de voormalige land bouwschool, liever dure huizen bouwt. Elema en Heerebout rekenen voor dat er altijd meer geld van de gemeenschappelijke rege ling naar Kapelle gaat dan an dersom. De huur oversteeg de afgelopen acht jaar de bijdrage voor de regeling. Het gemeente bestuur van Kapelle, zo is de opvatting van veel vrijwilli gers, beschouwt en behandelt het Fruitteeltmuseum nog steeds als een leuke hobby voor vrijwilligers die koffie schen ken en appelaart serveren in een gebouw met een leuke tuin. Dat het heel wat anders is kan de cultuurwethouder, P. Ganse man, in ieder geval niet weten. Die komt er nooit. Wie wel wil gaan kijken naar de vaste tentoonstelling en de expositie over rupsen en vlin ders kan van woensdag tot en met zaterdag terecht van 13.00 tot 17.00 uur. De rupsen en de vlinders zijn er tot in juli. foto Dirk-Jan Gjeltema door Mieke van der Jagt KAPELLE - A. Slabbekoorn, voorzitter van de Nederlandse Fruittelers Organisatie (NFO) geeft een stelletje rupsen de vrijheid. Nou ja, de vrijheid. Ze mogen vanuit het tupperware- doosje waarin ze met koolbla ren en al naar het Fruitteeltmu seum in Kapelle zijn vervoerd, in een glazen bak met grond verder eten, poppenwvordtfn en daarna vlinders. Koolwitjes om precies te zijn. Met hun vrijla ting is de tentoonstelling van Rupsen Kinders tot Volwassen Vlinders officieel geopend. Chiel Jacobusse van Het Zeeuwse Landschap, een auto riteit op het gebied van vlin ders, komt uitleggen hoe dat al lemaal gaat met rupsen en vlin ders en ook over de relatie van de fruitteler met met dag- en nachtvlinders weet hij het een en ander te vertellen. Het hele verhaal wordt in de tenoonstel- ling Sanschouwelijk gemaakt, met mooie foto's van Hannie Jo- ziasse, het verhaal van Rupsje Nooitgenoeg op kinderooghoog te, spullen die de fruittelers vroeger gebruikten om vlinders bij hun producten weg te hou den en voorbeelden van alle vlinders waarmee fruittelers te maken kunnen krijgen. Voor het eerst heeft het Fruitteeltmu seum de voorjaarstentoonstel ling niet speciaal voor kinde ren en jongeren ingericht. Voor volwassenen, zelfs voor fruitte lers, is er ook een heleboel te le ren. Bijvoorbeeld hoe de vlinders er uitzien waartegen wordt gespo ten, hoe fruittelers vroeger een diagnose stelden en hoe dat nu gaat. Vroeger ging dat heel wat minder zachtzinnig dan nu. Er werd een net onder de boom ge houden en de fruitteler gaf een paar goede trappen tegen de stam. Hij keek wat er allemaal uit viel en vulde zijn spuit ver volgens met een middel dat het meeste gedierte wel om zeep hielp. Tegenwoordig lokken fruitte lers mannetjesvlinders met het luchtje van vrouwtjes in een doosje. Pas als er te veel op af komen, spuiten ze met een stof die alleen die ene, specifieke soort doodt. Het Fruitteeltmuseum is het enige in zijn soort in Neder land. In de Betuwe is nog wel een schuur bij een camping die het een en ander over de fruit teelt laat zien en er zijn in Ne derland een paar boomgaarden met oude rassen die door vrij willigers worden beheerd. Ka pelle heeft het allemaal: de teeltmethoden, ouderwets en modern, de boomgaard met oude en nieuwe x-assen, ver schillende snoeiwijzen, wisse lende tentoonstellingen, koffie met appeltaart, een winkeltje, 35 vrijwilligers en professione le begeleiding. Verstand Dat staat allemaal op losse schroeven sinds het dagelijks gemeentebestuur van Kapelle bekend maakte te willen bezui nigen door uit de gemeenschap pelijke regeling voor het Mu seum voor Zuid- en Noord Be veland te stappen. De vrijwilli gers zijn ervan geschrokken, al hadden ze al langer de indruk dat de gemeente Kapelle wei nig opheeft met cultuur. Voor zitter R. Elema van de Vrien den van het Fruitteeltmuseum, hoopt dat hel allemaal maar proefbalonnetjes zijn. Dat de raad meer verstand heeft dan het college. Hoewel het bestuur van de ge meenschappelijke regeling, di recteur G. Heerebout en Elema nog helemaal niets van het col lege hebben vernomen - ze moesten alles uit de krant ha len - wordt er wel over de zaak gesproken. De meeste mensen die het museum bezoeken of er Bezoekers bekijken de vlinderexpositie in het fruitteeltmuseum.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 70