Nooit rotzooi in Vlissings kamp Heros wil af van miljoenenclaim Dolen in Zeeuwse leeuw in Eede Andere kijk op mensen in een rolstoel bl4 Con Amore in Oost-Souburg Tentoonstelling in Kapelle over bestuurscultuur Souburgse kamper vindt gedrag Maastrichts college oorlogsverklaringen Hoogduin bij Domburg mag niet zomaar dieht Werkstraf voor geweld op kermis Kapelle zaterdag 17 april 2004 door Jan van Ommen DEN HAAG - Afvalslakkenver- werker Heros in Sluiskil vindt het onzinnig om de provincie Zeeland een financiële garantie van ruim drie miljoen euro te ge ven om in geval van faillisse ment van het bedrijf de water zuiveringsinstallatie te kunnen saneren. Heros stond gisteren voor de Raad van State in de hoop de door de provincie Zeeland opge legde financiële garantstelling van tafel te krijgen. Afvalslakkenverwerker Heros heeft een nieuwe milieuvergun ning van de provincie gekregen omdat het in zijn afvalwaterzui veringsinstallatie ook afvalwa ter van naburige bedrijven wil gaan zuiveren. Volgens een woordvoerder is de capaciteit van de zuiveringsin stallatie groot genoeg om afval water van buiten te behandelen. Maar tot grote schrik van Heros eist de provincie in de vergun ning een garantstelling van drie miljoen euro. Kosten Overheden kunnen sinds kort dergelijke garantstellingen ei sen zodat de eventuele kosten die moeten worden gemaakt om het terrein van een afvalbedrijf schoon te maken, niet slechts voor rekening van de belasting betaler komen. OOST-SOUBURG - Mandoline orkest Con Amore uit Vlissingen geeft zaterdag 24 april een con cert in de Samen-op-Wegkerk aan het Oranjeplein in Oost-Sou burg. Naast het orkest treden ook de mandoline- en gitaarleerlingen op. Het kinderkoor De Suzen en de Guzen uit Kapelle verzorgt een gastoptreden. Het concert begint om 20.00 uur. Maar drie miljoen vindt Heros wel een erg hoog bedrag. Voor een dergelijke garantstelling moet het bedrijf veel geld opzij zetten. De provinciewoordvoerder zei tijdens de rechtszitting dat de provincie in geval van faillisse ment van Heros de kosten van het leegmaken en schoonmaken van de zuiveringsinstallatie en het weghalen van het vuile wa ter op 70 euro per kubieke me ter afvalwater schat. En de capa citeit van de installatie van He ros bedraagt 50.000 kubieke me ter. De raadsman van Heros bena drukte dat volgens de garantstel- lingsregels een bedrijf slechts vier procent van de opruimkos- ten hoeft te reserveren en dat is 140.000 euro. De Raad van State zal over enke le weken de definitieve knoop doorhakken. KAPELLE - Frank de Klerk, ar chiefmedewerker van de ge meente Kapelle en stagiair Christan Kwakkelaar hebben de expositie 'Schout, schepenen en gemeentebesturen van Evers- dijk, Kapelle, Schore en Wemel- dinge' ingericht. In de hal van het gemeentehuis in Kapelle zijn van 19 april tot en met 14 mei allerlei afbeeldin gen van objecten te zien, die vroeger iets met het gemeentebe stuur te maken hadden. Daaron der zijn veel herbergen, omdat gemeenteraden daar graag ver gaderden. Behalve mooie plaat jes van oude dingen zijn er ook oude kadastrale kaarten ten toongesteld. De tentoonstelling is elke werkdag vanaf 9.00 uur te bezichtigen. Op dinsdag en vrijdag tot 13.00 uur, op maan dag en woensdag tot 16.00 uur en op donderdag tot 18.00 uur. door Edith Ramakers VLISSINGEN - „Ik ben wel eens in Vinkenslag geweest. Een groot kamp met driehonderd be woners. Misschien is dat te groot. Maar het is zeker schan dalig hoe de politie van Lim burg er nu tekeergaat. Twintig jaar lang hebben ze alles toegela ten en gedoogd en nu gaat de botte bijl erin", zegt Giel van de Ven, een van de bewoners van een Vlissings woonwagenkamp. Hij heeft geen begrip voor de ac ties van de politie en burgemees ter Leers van Maastricht, die 'verkeerde oorlogsboeken heeft gelezen'. „Als ze me bellen uit Maastricht, omdat ze hulp no dig hebben, ga ik er meteen naar toe. Eén probleem heeft hij dan wel De kans is groot dat zijn ouders hem zullen afraden naar Vinken slag te gaan. „Dan moet ik kie zen tussen respect voor mijn ouders of één voor allen en allen voor één. Dat is moeilijk, want ik doe nooit iets tegen de wil van mijn ouders." Giel en Janneke van de Ven wo nen met hun twee kinderen in een royaal huis op weggemoffel de wielen. Het is rustig in het West-Souburgse kamp, waar niet meer dan tien wagens staan. „De politie komt hier wel eens langs voor een kop koffie. Burgermensen laten als ze op va kantie gaan, de sleutels bij mijn ouders achter. Hier is het goed. Nooit rotzooi of gedoe." Geen 'oorlog' zoals daar in Maastricht, waar bewoners van het kamp worden opgejaagd door burgemeester Leers. Dat vindt de familie Van de Ven. „Ze overdrijven daar in Lim burg. Het zijn oorlogsverklarin gen. Het gaat nu alleen nog maar om het gelijk halen." Opoe en opa van de Ven reage ren gematigder. „Het is ver van mijn bed. Het zal wel nodig zijn dat de politie ingrijpt", zegt opoe. „Maar ik denk wel dat er te veel import is in Maastricht een kamp woont. Import en hal ve woonwagenbewoners kunnen het voor de echte woonwagenbe woners verzieken. Maar in een groot kamp verlies je wel sneller het overzicht." Zijn zoon Giel zegt dat hij een dubbel gevoel heeft bij de op merking dat grote kampen ge makkelijk getto's kunnen wor den, waar anarchie heerst. „Het klopt wel dat de politie niet op het kamp in Ritthem kwam om koffie te drinken. Dat konden ze ook maar beter niet doen. Zoals het contact nu met de politie is, is beter." Schuilen Opoe en opa van de Ven in het w< en dat het kamp te kolossaal is geworden", vindt Rinus van de Ven. „Van wietplantages houd ik niet." Niet gekweekt Giel evenmin. „Hier in dit kamp wordt niet gekweekt. Als ik het zou zien, trek ik de planten er ei genhandig uit. Mijn zoon is een bekend motorcrosser, die staat nwagenkamp in West-Souburg. regelmatig in de krant. De ene week zou dat dan zijn omdat hij nummer één is geworden bij een motorcross, een andere week zouden we de krant halen om dat de politie een inval had ge daan. Die negatieve reclame kunnen we niet gebruiken." Giel van de Ven denkt vaak te rug aan het woonwagencentrum in Ritthem, waar ongeveer der tig woonwagens stonden. „Net vanochtend nog ben ik even te ruggegaan naar de plek. Waar om? Ik heb daar een prachtige tijd gehad." Het kamp Ritthem werd tien jaar geleden gesloten. De woon wagenbewoners moesten in klei nere kampjes verspreid over Walcheren gaan wonen. De scheiding dreunt tien jaar later foto Ruben Oreel nog na bij de familie Van de Ven. „Families werden uit el kaar gerukt en als je elkaar niet meer regelmatig ziet, gaat het over." Maar toch, misschien is het wel goed geweest; misschien zouden er in Vlissingen ook Maastrichtse toestanden zijn ge weest? Rinus van de Ven knikt. „Ik vernacht het niet direct. Het belangrijkste is, wie er in Vlissingers die iets op hun kerf stok hadden, wisten dat ze in het kamp in Ritthem konden schuilen. „Het was de normaal ste zaak dat een automobilist die stevig bezopen was - daar ben ik zelf trouwens hartstikke tegen - naar ons kamp vluchtte als hij achtervolgd werd door de politie." De politie meed het kamp. „We haalden rottigheid uit. Verwarmden koperdraad om koper over te houden, we wa ren altijd bezig met auto's en motoren." Hij komt tot de conclusie dat een klein kamp beter is. Zeker als het kamp in een superbuurt als West-Souburg staat. „In elk geval is dit kamp beter voor de kinderen. Kleine Rinus vent bloemen in de wijk. Alle kinde ren van het kamp gaan naar school en studeren of werken hard. Er gebeuren hier geen an dere dingen dan in een normale wijk. Ik geloof dat de buurt res pect voor ons heeft." Giel van de Ven zegt dat hij een eigen waarheid heeft. Maas tricht, zegt hij, en zucht. „Door te veel import is de sfeer in de woonwagenkampen veranderd. Als een woonwagenbewoonster trouwt met een burgerman, vraag je om problemen. Die aan getrouwde mannen van buiten, die in het kamp komen wonen, verzieken het voor de echte woonwagenbewoners. DOMBURG - Het bos Hoogduin bij Domburg mag niet zonder sterke argumenten worden afge sloten door de eigenaren. Dat heeft de Veerse fractie van de PvdA-GroenLinks tijdens de ge meenteraad bedongen. De eigenaren van Hoogduin gaan in het gebied waar in de 18e eeuw drie buitenplaatsen stonden, één historische buiten plaats herbouwen en delen van de drie oorspronkelijke buiten plaatsen herstellen. De gemeen te heeft daarover afspraken ge maakt met de eigenaren van Hoogduin. Een belangrijk punt uit die overeenkomst is de open stelling van een groot aantal pa den voor publiek. Het college van burgemeester en wethouders was met de eigena ren overeengekomen dat ze de paden mochten afsluiten als er sprake is van voortdurende over last. De PvdA-GroenLinks vond die afspraak te vrijblijvend en in strijd met de structuurvisie De Manteling, waar Hoogduin ook onder valt. In die structuurvisie staat dat de .openbare toeganke lijkheid gewaarborgd moet zijn. „In het voorstel van het college over het herstelplan Hoogduin is die openbare toegankelijk heid niet gewaarborgd", zei D. Maas-Stevens. „Want de ven nootschap mag wijzigingen aan brengen in de openstelling in het geval van overlast. Maar wat wordt precies verstaan on der overlast? Een kind dat niet op het pad loopt? Een loslopen de hond? Een fietser? En wat houdt voortdurende overlast in?" Dossier De SGP stelde voor, een soort dossier te laten aanleggen waar in alle gevallen van overlast wor den opgenomen. Daarop besloot de raad dat de eigenaren van Hoogduin, elke keer dat ze over last ervaren, de gemeente of poli tie moeten bellen. Daarnaast heeft de raad bepaald dat de ei genaren van Hoogduin eerst toe stemming moeten vragen aan de raad als ze willen overgaan tot het afsluiten van de paden. Als dat verzoek er komt, kan aan de hand van de overlastmeldingen worden beoordeeld of de slui ting echt dringend gewenst is. door René van Stee EEDE - Kinderboerderij annex speeltuin 't Krekeltje en res taurant De Kreeke aan de Valeiskreek in Eede hebben er dit seizoen een nieuwe attractie bij. Volgende week vrijdag wordt in een voormalig weiland bij het complex een gloednieuw doolhof in gebruik genomen. Eigenaar F. Termote deed het idee op na een bezoek aan Limburg. Daarna ging hij aan de slag. „Na een jaar voor bereiding, hebben we er vier jaar keihard aan gewerkt. Bijna alles hebben we zelf gedaan. Van de bestrating en het bijbe horende café - inclusief meubels - tot en met de watervoorzie ning en de beplanting", aldus Termote. De doolhof heeft een oppervlak te van ruim achtduizend vier kante meter. Het is daarmee een van de grootsten in Europa. De bestrating is - in de juiste kleu ren - uitgevoerd naar het model van het wapen van Zeeland. Het pad is ruim drie kilometer lang en in principe ook geschikt voor rolstoelers. De beplanting bestaat uit 40.000 eigengekweekte haag beuken die een dichte begroei ing verzekeren. Het hele com plex is voorzien van een sproei-installatie, waardoor be regening kan plaatsvinden. Wa terpompen zorgen onder meer voor kabbelend water in de drie watertjes, die de blauwe banen in het Zeeuwse wapen symboli seren. „Er zijn acht waterspelletjes in de route opgenomen. Verder is er een rustpunt met acht siertui- nen in het midden van de dool hof. Ook de oude drinkput heb ben we intact gelaten. Daar komt nog een fontein in." Termote schat dat de zoektocht ongeveer twee uur in beslag neemt. Uiteindelijk is het de be doeling terecht te komen in het oog van de Zeeuwse leeuw, waar een uitkijkpost is ge plaatst. Minidoolhof Ook aan de jonge kinderen is ge dacht. Voor die groep is uit sta len hekken een minidoolhof (vierhonderd vierkante meter) met een overzichtelijk patroon opgebouwd, zodat ouders de kin deren van buitenaf kunnen zien. Bij mooi weer is het ook moge lijk een kans te wagen in de hon derd vierkante meter grote wa terdoolhof. Dat ligt naast het au thentieke café - naar het voor beeld van bouwsels in het Fran se pretpark Pare Asterix - met panoramisch zonneterras, waar ook de entree van de grote dool hof is gevestigd. Verder is het de bedoeling om op zolder van het café oude volksspelletjes zoals sjoelen en kegelen te plaatsen. Het karwei zit er echter nog niet op. Vol gend jaar is het de bedoeling om ook een glazen doolhof te bou wen. „Dan hebben we er een per fecte slechtweervoorziening bij, waardoor we het seizoen aan zienlijk wordt verlengd." Termote mikt het eerste seizoen op zo'n twintigduizend bezoe kers, waarvan meer dan tachtig procent uit België. In de toe komst denk hij ook aan zoek tochten in de avonduren voor ge zelschappen. MIDDELBURG - Een dertigjari ge inwoner van Kapelle is giste ren in Middelburg voor het uit delen van een schop veroordeeld tot negentig uur werkstraf. De aanleiding tot de mishande ling vormde 30 augustus vorig jaar de diefstal van twee beer tjes op de plaatselijke kermis Daarover maakte verdachte zich zo kwaad dat hij de ver meende dief een schop verkocht. Een getuige had gezien dat de Kapellenaar als een bezetene te keer was gegaan. Het slachtof fer, dat op de grond lag, zou een aantal keren tegen het lichaam zijn getrapt. „Ik zweer dat ik hem één keer heb geschopt", was het verweer Omdat er nog meer mogelijke dadem bij het gewelddadige inci dent waren betrokken was het volgens officier van justitie A Flikweert niet uitgesloten dat zij zich ook schuldig hebben ge maakt aan de schoppartij. Vast stond dat het slachtoffer met een taxi moest worden afge voerd naar het ziekenhuis. De Kapellenaar moet 300 euro smartengeld en 21 euro taxikos- ten aan de gedupeerde vergoe- den. door Ali Pankow BROUWERSHAVEN - Ze zucht diep en zegt duidelijk verwonderd: „Jullie kun nen ook gewoon praten." Het meisje uit groep acht van openbare basisschool De Schoener in Brouwershaven kan niet be ter typeren hoe onjuist de beeldvorming over mensen in een rolstoel soms is. „Een andere kijk bieden op mensen met een lichamelijke functiebeperking is ook een belangrijke doelstelling van het pro ject Klas op Wielen", zegt Joost Opmans van Sport Zeeland. Hij was gisterochtend aanwezig bij de presentatie voor de bovenbouw van De Schoener. De Nederlandse Sportorgani satie tekent voor de inhoud van 'Klas op Wielen'. Sport Zeeland zorgt voor de uit voering in deze provincie. Schou- wen-Duiveland is een van de gemeenten die het de scholen financieel mogelijk ma ken dit project in huis te halen. „Dat is mooi", vindt directeur P. Kotvis-van Maanen. „Wij hoorden in het directeuren- overleg over dit aanbod, wilden er graag gebruik van maken, maar hebben daar zelf geen budget voor." Volgens Kotvis past het project prima in het programma sociaal-emotionele ontwikkeling dat sinds twee jaar als een rode draad door het totale lespakket van De Schoener heenloopt. „Daarin komt op allerlei ma nieren aan bod hoe je respectvol met el kaar dient om te gaan en dat je geen voor oordelen moet koesteren tegenover men sen die anders zijn dan jezelf." Vooroordelen Een voorwaarde bij 'Klas op Wielen' is dat het wordt gepresenteerd door men sen die zelf te maken hebben met een li chamelijke functiebeperking. Volgens Opmans van Sport Zeeland kunnen zij het beste op de leerlingen overbrengen waar ze in de praktijk mee te maken krij gen. Een van de grootste vooroordelen is het idee dat er met mensen in een rolstoel met meer normaal te praten valt. Kees-Jan van Klooster uit Vlissingen en Patrick Opschoor uit Rotterdam lieten de scholieren in Brouwershaven duide lijk weten dat je als gehandicapte zelf ook veel kunt bijdragen aan een betere beeldvorming. Van Klooster liep tijdens een ongeluk met snowboarden een dwars laesie op en moet sindsdien gebruik ma ken van een rolstoel. Opschoor raakte ge handicapt als gevolg van een motoronge luk. Beiden leverden het bewijs met veel doorzettingsvermogen zo zelfstandig mo gelijk te functioneren. „We willen over brengen dat je als gehandicapte echt veel meer kunt doen dan alleen maar verbit terd achter het raam gaan zitten", zegt Opschoor. Aangepaste sportbeoefening is een van de mogelijkheden heel actief te blijven. Samen met Van Klooster zet hij zich onder meer in voor de opriöhting van een zit-skivereniging. Na een inleiding en de vertoning van een videoband konden de leerlingen zelf aan den lijve ondervinden hoe het is je in een rolstoel te moeten voortbewegen. Rechte baantjes rijden' in de gymzaal blijkt nog wel mee te vallen, maar veel moeilijker wordt het als er steeds hogere hobbels ge nomen moeten worden. Echt eng In koppels van twee of drie kinderen wordt geoefend. „Het is echt eng hoor om scheef te hangen", zegt Marlie Kloet als ze in een rolstoel twee gymmatten pro beert op te rijden. Alleen lukt het haar niet. Daar moet de spierkracht van Mar- nix van 't Hof aan te pas komen. Kees-Jan van Klooster demonstreert dat je als gehandicapte niet hulpeloos hoeft te blijven liggen als je uit je rolstoel bent gevallen. Hij oogst bewondering als hij zich plotseling zelf uit de rolstoel laat tui melen en er ondanks zijn grotendeels ver lamde onderlichaam weer vaardig in te- rugklautert. Kees-Jan van Klooster leert scholieren hoe ze met een rolstoel moeten rijden. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 62