Welteke neemt toch ontslag Dedecker gaat opnieuw tekeer tegen Belgische Verkeerswet Oppositie eist vertrek president Armenië Bush en Blair positief over VN-plan Irak 5 Britten willen in Nederland actie illegalen Tot acht jaar cel voor vliegramp Duitse politie controleert moskeegangers Positie Bundesbankpresident onhoudbaar na kostbaar uitstapje EXTRA OPEN! Inleveren wapen levert geld op Bijna vliegtuigbotsing bij Brussel Doden door gifwolk in China Peru beschuldigt Fujimori Koerden doden Turkse militairen Zapatero benoemd tot premier Duitsland voor voortzetting 'kwartet' Midden-Oosten zaterdag 17 april 2004 ^nfFsther Gotink LONDEN - Groot-Brittannië is raD plan om al vanuit Neder- de illegale immigratie aan „pakken. Brits douaneperso neel verhuisde twee maanden ge leden al naar Frans grondge bied, en zal vanaf deze zomer 0ok 'meereizen op de Eurostar en van België naar Londen. .Vu vvü minister van Binnenland- je Zaken David Blunkett de con trole uitbreiden naar Neder- ênd. om ongewenste immigra tie vanuit het hele Europese vas tland aan te pakken. Bet is de bedoeling dat Brits douanepersoneel dat al aanwe zig is in de havens van Rotter dam en Vlissingen zelf met nieu- sce apparatuur gaat werken die d'andestiene reizigers opspoort. Zó krijgt de beschikking over in strumenten die Groot-Brittan- -é betaalt, waarmee vrachtwa ag eenvoudig kunnen worden dooi-gelicht, en speciale hartslag- meters die de aanwezigheid van mensen in een goederentrans port moeten detecteren. De maatregel is het sluitstuk van de draconische grensbewa king waartoe Groot-Brittannië beeft besloten. Het immigratiebeleid van minis- jer Blunkett kwam in een hoge re versnelling in februari 2001, toen honderden asielzoekers te voet de oversteek maakten door de Eurotunnel. Zij kwamen van bet Franse asielzoekerscentrum in Sangatte, dat slechts een kilo meter verwijderd lag van de ka naaltunnel. Na lang onderhande len ging dit centrum in decem ber 2002 dicht. Stap voor stap lijkt Blunkett te slagen in zijn missie de mensen handel aan te pakken en het aan tal asielzoekers terug te drin gen. Deze week tekende hij een over eenkomst met zijn Belgische col- Patrick Dewael, waarmee de Britse immigratiedienst haar werk mag doen in de Brusselse Eurostar-terminal en op het tra ject naar station Waterloo in Londen. GPD MILAAN - Een Italiaanse recht bank heeft gisteren vier functio narissen van de Italiaanse lucht vaartautoriteiten veroordeeld tot celstraffen wegens hun aan deel in de ramp op het vliegveld Linate. In oktober 2001 kwa- ïii meer dan honderd mensen a op de luchthaven bij Milaan. De straffen variëren van 6,5 tot acht jaar. Op 8 oktober 2001 botste in dich te mist een passagiersvliegtuig van de Scandinavische lucht vaartmaatschappij SAS tijdens de start op een Duits eenmoto- j vliegtuigje. Het SAS-toestel boorde zich daarna in een baga- geterminal. Alle 114 inzittenden jan de beide vliegtuigen lieten bet leven. Vier luchthavenmede werkers kwamen eveneens om. Na de fatale crash, de ergste vlie gramp in de Italiaanse geschie denis, ontdekten onderzoekers op de luchthaven Linate een waslijst aan tekortkomingen op bet gebied van veiligheid. Zo «as er geen werkende grondra dar. terwijl het Milanese vlieg veld regelmatig in mist is ge huld. Het Openbaar Ministerie ooemde Linate 'een dodelijke viï. ANP/AFP BERLIJN- De Duitse politie beeft gisteren identiteitscontro les gehouden bij twee moskeeën i" Bochum in verband met een onderzoek naar moslimextremis ten. Van ongeveer vierhonderd mos- pgangers werden na afloop van het vrijdaggebed de persona- "a gecontroleerd. Een van de moskeeën was de Khaled mos- waar een van de 11 septem- to-kapers, Ziad Jarrah, waar- pijnlijk regelmatig kwam toen 5jj in Duitsland studeerde. De autoriteiten zien de Khaled ':ee als een van de mogelijke mesten van moslimextre- fnsme. Volgens de politie is er kwijs dat de twee moskeeën *aar controles werden gehou den ontmoetingscentra zijn voor radicale moslims. De actie be perkte zich tot het controleren van de identiteit van de mos- ^gangers, de moskeeën zelf I werden niet binnengegaan. AP door Wierd Puk BERLIJN - De president van de Duitse Bundesbank, Ernst Wel teke, heeft zijn ambt neerge legd. Welteke (61) stond al lan ger dan een week op non-actief omdat hij in opspraak was ge raakt wegens een verblijf in een luxe hotel in Berlijn, dat was be taald door de Dresdner Bank. In een verklaring schrijft de di rectie van de Bundesbank Welte- kes besluit 'verstandig' te vin den: 'gezien de reputatie van het instituut en de juiste beharti ging van haar opgaven'. Welte ke heeft de bank sinds septem ber 1999 geleid. Ernst Welteke bracht tijdens de festiviteiten rond de invoering van de euro, op nieuwjaarsdag 2002, met familieleden vier da gen door in het chique hotel Ad- Ion in Berlijn. De kosten, 7661,20 euro, kwamen voor reke ning van de Dresdner Bank. Nadat het weekblad Der Spie gel de zaak aan het rollen bracht, werd door de bondsrege ring druk op Welteke uitgeoe fend om af te treden. De affaire lag, in tijden van bezuinigen voor de Duitse kiezers, te gevoe- lig- Kanselier Schroder was woe dend en ook minister van Finan ciën, Hans Eichel (SPD), een oude vriend van Welteke, rea geerde ontsteld. „De Bundes bank moet haar eigen conclusies uit het voorval trekken", zei Eichel. De centrale bank is onaf hankelijk en neemt zelfstandig besluiten. Schandaalbladen Welteke, lid van de SPD. dacht aanvankelijk ontslag te kunnen ontlopen. Hij betaalde alsnog de helft van de gepeperde rekening - de andere helft werd door de Deutsche Bank overgemaakt - en trok zich terug om een com missie de kans te geven ophelde ring te geven. Zijn positie bleek echter onhoudbaar. Het Open baar Ministerie in Frankfurt stelde een onderzoek in en met name schandaalbladen als Bild eisten de scalp van de bankier. Over Weltekes opvolging be staat nog geen duidelijkheid. Al gemeen werd aangenomen dat de huidige staatssecretaris van Financiën, de partijloze Caio Koch-Weser (59), tot president zal worden benoemd. Maar vol gens ingewijden bij de Deutsche Bank heeft de bank- en finan ciële wereld te weinig vertrou wen in Koch-Weser. Onderzoek De oppositie, die uit.de affaire munt probeert te slaan, eist een 'grondig', eventueel parlemen tair, onderzoek. Bovendien moet een zwaargewicht met groot aanzien in de economische sector worden benoemd als op volger van Welteke. zei de secre taris-generaal van de conserva tieve CSU, Markus Söder. GPD (advertentie) ZONDAG 18 APRIL door Pascale Thewissen BRUSSEL - Voormalig judo- coach en liberaal senator Jean-Marie Dedecker bindt op nieuw de strijd aan met de nieu we Belgische Verkeerswet. Wie zich niet aan de maximumsnel heid houdt, riskeert sinds 1 maart een boete die kan op lopen tot 2750 euro. Belachelijk, vindt Dedecker. „Sanctioneren, ja. Ruïneren, nee", schrijft hij op de door hem beheerde website. Begin vorig jaar lanceerde De decker al een postercampagne tegen de nieuwe Verkeerswet. Hij liet plakkaten drukken waar op een blote vrouwenbips te zien was en een euromunt. Daar boven stond de vraag: 'Dienen de verkeersboetes om het gat in de staatskas te vullen?' Smake loos. oordeelden zijn partijgeno ten in de VLD. waaronder pre mier Guy Verhofstadt. In België vallen jaarlijks 1500 doden op de weg, anderhalf keer zoveel als in Nederland. De VLD-top liet hem de keuze: of de actie stoppen of uit de partij gezet worden. Dedecker koos ei eren voor zijn geld en zette de campagne stop. Hoge boetes Nu probeert hij het opnieuw en weet hij zich gesteund door een tiental burgemeesters en par lementsleden. Onder hen Vlaams parlementslid en televi siester Margriet Hermans en de socialistische burgemeester van De Panne, Willy Vanheste. In de krant Het Nieuwsblad trok Vanheste van leer tegen de in zijn ogen belachelijk hoge boe tes. Als voorbeeld haalt hij zijn ge meentesecretaris aan, die on langs een proces-verbaal van 150 euro kreeg omdat hij zijn au to met twee wielen op de stoep had geparkeerd. „Een ramp voor iemand die moet rondko men van duizend euro in de maand. De man betaalt zijn huis en auto af, heeft kinderen die studeren. Die kan dat geld niet missen", fulmineert Vanhes te. Zijn collega-burgemeester uit Lierse spreekt van 'een hek senjacht'. Stickeractie Onder leiding van Dedecker zijn ze een stickeractie begonnen. De komende weken worden in België stickers uitgedeeld in de vorm van een stopbord met op schrift 'Stop de superboetes'. Doel is minister van Verkeer, Bert Anciaux, ertoe te dwingen de wet aan te passen. Enkele we ken geleden besloot de regering al om 'het gezond verstand' te la ten prevaleren en een aantal 'pesterijen' uit de nieuwe Ver keerswet te schrappen. Die maatregelen gaan Dedecker en zijn medestanders echter niet ver genoeg. Volgens Dedecker wordt het ook hoog tijd om de goede automobilist eens in het zonne- juli 1893 was ook de dag waar- tje te zetten. Dat zou moeten ge beuren door 3 juli uit te roepen tot de 'Dag van de automobi list'. „Op 3 juli 1886 kwam de eerste auto op de weg, maar 3 op Franz Kafka geboren werd", aldus Dedecker. In de ogen van de oud-judocoach is de huidige wetgeving in België 'kafkai- 010-4970822 WWW.VERVAT.NL advertentie Ongeveer 1 op de 2 mensen met kanker krijgt te maken met gewichtsverlies. Test uw voedingstoestand op www.kankerenvoeding.nl of bel (0900) 235 28 42 (ic*Miu™f> GBARNGA - Een kindsoldaat wordt gefouilleerd na te zijn ontwapend door VN-vredestroepen in de Liberiaanse stad Gbarnga. De Verenigde Na ties hebben deze week voorzichtig de ontwape ning van de verschillende rebellengroepen in Libe ria hervat. Die werd vorig jaar december kort na de start ervan gestaakt, toen de rebellen weiger den hun wapentuig in te leveren omdat ze er niet meteen geld voor terugkregen. In de hoofdstad Monrovia liep de wapeninzameling zelfs uit op rel len, vuurgevechten en plunderingen. Om dergelij- BASEL - Een lijnvliegtuig van de luchtvaartmaatschap pij Swiss is gisteren vlak voor de landing in Brussel bijna in botsing gekomen met een sportvliegtuigje. Dat heeft Swiss bekendgemaakt. Het vliegtuigje scheerde op twintig meter over het lijntoe- stel heen, dat met 43 mensen aan boord op Weg was van Zürich naar Brussel. Volgens de Zwitserse pers had de pi loot van het sportvliegtuigje geen toestemming het Bel gische luchtruim binnen te gaan en hebben de autoritei ten een onderzoek geopend. AP PEKING - Een wolk chloorgas heeft gisteren in China ze ker zeven mensen het leven gekost. Het gas ontsnapte in de gemeente Chonqing in het zuidwesten van het land. De autoriteiten hebben uit voorzorg 150.000 mensen geë vacueerd, zo meldde het Chinese staatspersbureau Xin hua. Onduidelijk is wanneer de mensen weer naar hun wo ningen kunnen terugkeren, aldus experts tegen het pers agentschap. ANP/AFP LIMA - Het parlement van Peru heeft er mee ingestemd dat de in 2000 afgetreden en naar Japan gevluchte Peru aanse ex-president Fujimori wordt aangeklaagd wegens de moord op vakbondsleider Pedro Huilca. Dat heeft het Peruaanse parlement donderdag laten weten. Vakbondsleider Huilca had tot zijn dood felle kritiek op het beleid van Fujimori. Het is de zoveelste poging om Japan over te halen Fujimo ri voor berechting uit te leveren aan Peru. Tokio heeft dat steeds geweigerd omdat hij twee Japanse ouders en daar mee het Japanse staatsburgerschap heeft. AP SOULEIMANIYAH - Leden van de separatistische Koer dische arbeiderspartij PKK hebben de afgelopen dagen zeker tien Turkse militairen en zeven Koerdische collabo rateurs gedood tijdens gevechten in de bergstreek Sirnak, bij de Iraakse grens. Dat heeft de PKK gisteren meegedeeld. Volgens een woordvoerder begon het Turkse leger op 6 april een offen sief tegen Koerdische militanten, die geïnfiltreerd waren vanuit Irak. Bij de nog voortdurende operatie zijn onge veer zesduizend militairen betrokken. ANP/AFP MADRID - Het Spaanse parlement is gisteren akkoord ge gaan met de benoeming van José Luis Rodriguez Zapa tero tot premier. Zapatero's sociaal-democratische PSOE versloeg bij de op 14 maart gehouden parlementsverkie zingen de conservatieve PP van José Maria Aznar, die acht jaar had geregeerd. De PSOE kwam twaalf zetels te kort voor een absolute meerderheid in het parlement. Hij kreeg die meerderheid gisteren toch dankzij de stem men van een aantal kleine partijen die in totaal negentien zetels hebben. AP YEREVAN - Een Armeense demonstrant schreeuwt leuzen en zwaait met de nationale vlag tijdens een bijeenkomst van de oppositie in Yerevan. De beloging werd gisteren gehouden in weerwil van een door de regering afgekondigd demonstratieverbod. De oppositie riep haar aanhang de straat op om het aftreden van president Robert Kocha- ryan te eisen. foto Melik Bagdasarian/RTR van onze redactie buitenland WASHINGTON - De Ameri kaanse president Bush en de Britse premier Blair toonden gis teren na een ontmoeting in Washington grote eensgezind heid en vastberadenheid om 'alle problemen in Irak het hoofd te bieden. Beide leiders spraken ook posi tief over de plannen van de Vere nigde Naties voor de politieke toekomst van Irak. Bush en Blair lieten beiden we ten vast te houden aan de datum van 30 juni om de macht in Irak over te dragen aan de Irakezen. Blair verklaarde dat de Verenig de Naties daarin een 'centrale rol' zullen spelen. Bush zei de plannen van de speciale VN-ge- zant voor Irak, Lakhdar Brahi- mi, voor de overdracht te verwel komen. Stembusgang Volgens Amerikaanse media houdt het voorstel van Brahimi in dat de huidige Iraakse rege ringsraad, die door de Amerika nen is aangesteld, wordt opgehe ven en vervangen door een tijde lijke regering die door de Vere nigde Naties wordt benoemd. Deze regering blijft aan de macht tot aan de algemene ver kiezingen. Bush zei gisteren dat de stembusgang in januari 2005 zal plaatsvinden. In Irak zelf raakten coalitietroe pen bij de voor sjiietische mos lims heilige stad Kufa gisteren slaags met opstandelingen. Le den van het Mahdi-leger van de radicale geestelijke Muqtada al Sadr vielen naar eigen zeggen een-Amerikaanse konvooi aan. Daarbij zouden verscheidene voertuigen in vlammen zijn op gegaan. Het is onduidelijk of er ook doden of gewonden zijn ge vallen. Aan Iraakse zijde zou den zeker vijf man zijn omgeko men, zo meldden medische bron nen. In en rond de stad Fallujah le verden de coalitietroepen in de nacht van donderdag op vrijdag slag met soennitische rebellen, ondanks een staakt-het-vuren dat officieel nog tot gisteroch tend van kracht was. Gistermiddag begonnen onder handelingen tussen enkele hoge Amerikaanse militairen en loka le vertegenwoordigers uit Fallu jah, onder wie geestelijken. Na afloop van de eerste ronde van de gesprekken toonde een Iraakse deelnemer zich optimis tisch over het verloop daarvan. ANP/DPA/AFP ke geweldsuitbarstingen te voorkomen heeft de VN-vredesmacht de rebellen nu beloofd in twee termijnen driehonderd dollar per persoon te beta len voor de ingeleverde wapens. Sindsdien staan de rebellen in rijen te wachten om hun wapens in te leveren. De VN denken dat de ontwapening van de ongedisciplineerde en vaak drugsverslaafde strijders nog wel enkele maanden zal duren. Het West-Afrikaanse land probeert stap voor stap uit het diepe dal van jaren van burgeroorlogen te kruipen. foto Emmanual Tobey/RTR van onze redactie buitenland TULLAMORE - Duitsland wil dat de Europese Unie sa men met de Verenigde Staten, Rusland en de Verenigde Na ties blijft zoeken naar een op lossing voor de vrede in het Midden-Oosten. Dit zogeheten kwartet 'moet bijeen blijven', zo stelde de Duitse minister van Buiten landse Zaken Fischer gister middag voorafgaand aan over leg met zijn EU-collega's in het Ierse Tullamore. Volgens Fischer is er nog geen sprake van dat de EU nu een geheel eigen koers gaat varen, nadat de Amerikaanse president Bush de plannen van Israël om zes nederzettin gen op de Westelijke Jordaan- oever te behouden openlijk heeft gesteund. Naast Fischler stelde ook de Oosten rijkse bewindsvrouwe Ferre- ro Waldner dat de vier part ners gezamenlijk moeten blijven onderhandelen met Is raël en de Palestijnse Autori teit. De Ierse minister van Buitenlandse Zaken Cowen, huidig voorzitter van de EU, zei vrijdag al dat hij 'op korte termijn' een nieuwe bijeen komst voorziet van het kwar tet. Hij kon nog niet aange ven wanneer dat overleg pre cies zal plaatsvinden. Cowen heeft daarover al wel overleg gehad met zijn Russische col lega Lavrov en VN-secreta- ris-generaal Kofi Annan. In Ierland is Berlijn al genoemd als mogelijke plaats voor het overlegANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5