Slechte gewoonten zijn zeer taai Moebarak gaat zijn eigen weg PZC Olievraag drijft benzineprijzen op Premier Vajpayee van India wordt bijna zeker herkozen riAj Gezondheid lagere sociale klassen slechter dan die in hogere milieus 17 april 1954 zaterdag 17 april 2004 Volgens een onderzoek van het instituut Nivel gaat de gezond heid van mensen uit lagere socia le milieus veel harder achteruit dan bij de rest van de bevolking. Ext ra overheidsgeld voor onder wijs en volksgezondheid om de achterstand in te lopen blijken niet te helpen. Jongeren nemen de slechte gewoonten van hun ouders over. door Dick Hofland Ze zijn over het algemeen dik ker, hebben een hoger cho lesterolgehalte en roken meer. Mensen uit de lagere sociale mi lieus hebben daardoor veel meer klachten en kwalen en gaan gemiddeld ook veel eerder dood dan de rest van de bevol- king. „Veel mensen met een lage oplei ding zijn zich er veel minder van bewust hoe belangrijk ]e le vensstijl is en wat de gevolgen daarvan zijn'', zegt Wilco Berg hoek. Hij is twintig jaar huis arts in Amsterdam en zijn pa tiënten zijn niet allemaal arm, maai' ook niet rijk. Berghoek heeft in het recente verleden gezien hoe veel mensen uit de scheepsbouw op zijn spreekuur kwamen nadat ze werkloos waren geworden. „Ver lies van werk, zeker als het te gen je zin is, leidt tot veql klach ten. Mensen voelen zich nutte loos. Als je dan ook nog eens een minimuminkomen hebt en geen uitzicht op verbetering is de el lende nauwelijks te overzien." Uit een onderzoek van het Nivel bleek deze week dat de gezond heid van mensen met een lage opleiding, laag inkomen en geen werk veel harder achteruit gaat dan bij andere groepen van de bevolking. Vooral het aantal klachten over hoofdpijn, rug pijn, lamme benen en lusteloos heid is veel groter dan bij hoger opgeleiden. Nieuw is dat overi gens niet. De uitkomsten bevesti gen eerdere onderzoeken op dat gebied. Berghoek: „Als je een re delijk of goed inkomen hebt, f 2004 Tijdens de opening van de Nationale Sportweek, gesponsord door McDonald's, eet een meisje een hotdog. P< verbod voor alle vetmakers, die door mensen in lagere sociale mileus volgens onderzoek meer worden gei re milieus. ben je bijvoorbeeld veel eerder geneigd drie keer per week naar de sportschool te gaan dan wan neer je een minimuminkomen hebt waarvan je een gezin met twee of drie kinderen moet on derhouden. En omdat er geen geld is voor ander vermaak, blijf je voor de tv hangen en eet je ongezond. Bovendien blijven die mensen roken, niet zelden uit gewoonte of verveling." Frans van Eek, plaatsvervan gend directeur Amsterdamse Huisartsenvereniging (AHV) concludeert ook dat gezondheid zowel te maken heeft met oplei dingsniveau als met inkomen. „Over het algemeen wordt in de lagere sociale milieus minder be wust omgegaan met eten en be wegen, twee zaken die zéér bepa lend zijn voor de gezondheid. Hoger opgeleiden eten lang niet altijd even gezond, maar als ze voor fastfood kiezen, nemen-ze toch veel vaker een relatief ge zonde magnetronmaaltijd dan een hamburger, waarvoor de la ger opgeleiden vrijwel altijd kie zen. Daarnaast eet die laa'tste groep thuis op zich wel gezond, maar veel minder afwisselend dus eenzijdig en daardoor per saldo toch een stuk ongezonder dan hoger opgeleiden." In de la- tici zinnen op een reclame- mtigd dan door mensen uit hoge- foto Harmen de Jong/GPD gere sociale milieus wordt ook minder bewogen. De kinderen doen wel aan sport, meestal meer dan hun ouders, maar toch minder dan in hoger opgeleide gezinnen. „Kinderen in hogere sociale milieus zitten in veel meer sportclubjes", zegt Van Eek. „Gezond eten en regelmatig be wegen leiden in de regel nu een maal tot een betere gezondheid. Daarom is het extra zorgwek kend dat veel kinderen te zwaar zijn en die vind je vaak ook weer het meest in de lagere mi lieus." Er zijn sterke vermoe dens dat de toename van het overgewicht bij kinderen te ma ken heeft met het ontwikkelings niveau van de ouders, maar ech te wetenschappelijke bewijzen zijn daar nog niet voor. Van Eek: „Het ligt voor de hand dat het in lagere milieus ten eerste om de primaire levensbehoeften gaat. Als je keihard moet wer ken om net genoeg geld te heb ben om je kinderen te eten te ge ven, zit je toch in een heel ande re situatie dan ouders die iets la ten bezorgen." Collega's van huisarts Berghoek die in zogenoemde achterstands wijken werken, voelen zich on der druk staan door de vele vra gen van hun patiënten. „Een blaasontsteking is prima te be handelen, maar als mensen kla gen over hoofdpijn, rugpijn, lam me benen en je vindt niets, dan geeft dat een machteloos gevoel. Omdat je er niets aan kunt doen. Zo hebben mensen gere geld klachten omdat ze een slechte woning hebben. Maar ze kunnen niet verhuizen, omdat ze geen geld hebben." Extra geld In 1997 al voorspelde het Rijk sinstituut voor Volksgezondheid en Milieu dat de achterstand van mensen met een lagere oplei ding, allochtonen, dak- en thuis lozen en alleenstaanden zou toe nemen. Mede op basis daarvan heeft de rijksoverheid daarna extra geld uitgetrokken voor on derwijs en gezondheidszorg om die achterstand te verkleinen. Nu blijkt dat het zelfs niet is ge lukt de achterstand op hetzelfde niveau te houden. Berghoek: „Geld voor onderwijs is uitgege ven aan achterstallig onderhoud van gebouwen. Dat leidt niet di rect tot een betere opleiding, waardoor kinderen de slechte ge woonten van hun ouders blijven overnemen." GPD door Maurice Wilbrink De benzineprijs staat op het hoogste niveau in drie jaar en blijft maar door stijgen. Marktleider Shell ver hoogde de prijs van de meest verkochte benzinesoort, euro loodvrij, deze week naar 1,245 euro per liter. Ook in andere West-Europese lan den en in de VS lopen de ben zineprijzen op. De wereldwijd sterk toene mende vraag naar ruwe olie (de grondstof voor benzine en diesel) is een van de verklarin gen voor de prijsverhogingen. Handelaren speculeren daar naast op een groeiende vraag naar benzine en diesel vanwe ge het naderende vakantiesei zoen, een periode van het jaar waarin velen er met de auto op uit trekken. Stijgende benzineprijzen sug gereren schaarste, maar daar van is -nog- geen sprake. In Noordwest Europa - waar de grootste raffinaderijen staan in de regio Antwerpen-Rotter- dam - is sprake van overcapa citeit. „De petrochemische in dustrie zou hier zonder pro blemen in staat moeten zijn om tegemoet te komen aan extra vi'aag naar autobrand stoffen", zegt directeur Boot van de Vereniging Nederland se Petroleum Industrie. Bijgesteld Schaarste doet zich wel voor op de markt voor ruwe olie. De groeiende wereldhandel lokt meer vraag uit dan eer der werd verwacht. Het Inter nationaal Energie Agent schap (IEA). adviesorgaan van 26 geïndustrialiseerde landen, heeft zijn schattingen aangaande de wereldcon sumptie van olie voor dit jaar al een paar keer naar boven bijgesteld. De extra vraag komt vooral uit de VS, de grootste oliecon sument ter wereld, en uit Chi na. China importeerde vu jaar 35 procent meer olie dj het jaar ervoor. Het feg koopt nu vooral in de Golf#, gio. De economieën van China e de VS groeien hard en da- weet energie. Daarnaast ie-! ten oliehandelaren aiüü scherp op de voorraad^, ming in de belangrijkste e®. nomieën. Volgens deskundige Cyb' Widdershoven (Meditên© nean Energy Political R^ Consultancy) hebben de pefc chemie en staalbedrijven u Westerse landen het afgelo pen jaar op hun olievoorra den ingeteerd. Zij gokten» op dat ze die later tegen lage, re handelsprijzen zouden k©. nen aanvullen. Widdersho ven: „Nu de prijzen niet da- len, moeten ze wel de mark! op om te kopen. Dat zore, vöor extra vraag." Ook de Amerikaanse o' heid heeft zich als een g inkoper gemeld op de wereld! markt. Dat vloeit voon een besluit van de rege- ring-Bush om de Amerika©, se strategische oliereserves te verhogen. Widdershote schat dat dit tot een exte vraag leidt van 1,5 miljoen va ten per dag op een totale we reldvraag van ruim joen.- Grote olieproducenten en ex porteurs zetten intussen de kraan nog wat wijder open om aan de vraag tegemoet te komen. Dat kan blijkbaarzon- der dat de prijs instort, Ze gaan Saoedi-Arabië en Koe weit ruim over de onlangs bin nen het Opec-kartel afgespro ken productiequota heer Irak heeft de productie ruwe olie inmiddels opge schroefd tot het niveau v© voor de Amerikaanse inval Ook landen die geen deel m:- maken van Opec, zoals R land, hebben hun product; de laatste maanden verhoogd GPD door Aad Luymes De sterrenwichelaars in In dia doen goede zaken in de aanloop naar de verkiezingen, die 20 april beginnen. Menig po liticus gelooft, tegen beter we ten in, toch liever een astroloog dan de opiniepeilingen. Volgens de prognoses is het vrijwel ze ker dat de huidige premier, Atal Behari Vajpayee van de hindoeïstische Bharatiya Jana ta Partij (BJP), aan de macht blijft. De 79-jarige, maar nog vitaal ogende Vajpayee weet zich popu lair en probeert daaruit in ver vroegde verkiezingen munt te slaan. Aanvankelijk stonden die voor oktober gepland, maar de BJP hoopt met de bejaarde Vaj payee als leider goed te scoren. De partij hoopt te profiteren van de groeiende economie, waardoor het enorme land (met ruim een miljard inwoners) zich in rap tempo ontwikkelt. De hindoepartij van Vajpayee heeft gezworen het land, dat in sommige delen nog bijna middel eeuws aandoet, in de vaart der volkeren op te stoten. Als het aan de BJP ligt, is India in 2020 een economische en militaire su permacht. „India staat op het punt een grote sprong voor waarts te maken", aldus Vaj payee, die de bevolking op het verarmde platteland wegen en voorzieningen voor drinkwater belooft. De afgelopen jaren groeide de economie met circa 8 procent en het einde is nog niet in zicht. De BJP denkt bovendien te kun nen profiteren van de snel verbe terende relatie met aartsrivaal Pakistan, waarmee India al drie keer in oorlog is geweest. Een ontwikkeling die twee jaar gele den nog niet voor mogelijk werd gehouden. Toen dreigde een vier de oorlog tussen beide kern machten. Ook werkt de BJP-re- gering aan een oplossing voor de kwestie-Kashmir. Sinds de separatisten in deze deelstaat in 1989 in opstand kwamen, zijn al meer dan 40.000 mensen gedood en vele tienduizenden ontheemd geraakt. Vajpayee beschouwt het als zijn persoonlijke op dracht om het uit 1948 dateren de conflict met Pakistan en de kwestie-Kashmir op te lossen. Volgens peilingen kan de rege ringscoalitie rekenen op 50 tot 70 procent van de stemmen. De politici willen echter niet het ge vaar van een slecht regensei zoen lopen. In het verleden werd de regerende partij vaak de dupe van extreme droogtes, als de moessonregens uitbleven, of van overstromingen en aard verschuivingen door extreem zware neerslag. Vandaar dat niets aan het toe val wordt overgelaten en de par- lemensverkiezingen buiten het regenseizoen, in de lente wor den gehouden op 20, 22 en 26 april en op 5 en 10 mei. Op 13 mei worden de stemmen geteld. Met 670 miljoen kiesgerechtig den is India de grootste demo cratie ter wereld. De verkiezin gen zijn over vijf dagen uitge smeerd om de functionarissen in staat te stellen per trein naar de in totaal 700.000 stemlokalen in de 28 deelstaten te reizen. Ruim 130.000 militairen reizen mee om de orde te handhaven. Seculier Voorheen stemden de meesten van de 120 miljoen moslims in India traditiegetrouw op de se culiere Congrespartij, maar daar lijkt nu verandering in te komen. De gematigde Vajpayee 'doet het op economisch gebied zo goed dat zelfs moslims nu ver klaren op de hindoeïstische BJP te gaan stemmen. Dit ondanks de vele bloedige botsingen tussen hindoes en moslims. Nog maar twee jaar ge leden werden in de staat Guja rat 2000 moslims door fanatieke hindoes gedood om de moord op ruim veertig geloofsgenoten te wreken. Waarnemers menen d^t de ver wachte verkiezingsoverwinning voor de BJP vooral een persoon lijke triomf wordt voor Vaj payee. „De mensen weten dat hij de eni ge is die de regering een gematig de koers kan laten varen", aldus een commentator. Velen vrezen een radicalisering, als Vajpayee opstapt. Van de oppositiepartijen is de Congrespartij onder leiding van Sonia Gandhi de belangrijkste. De partij was sinds de onafhan kelijkheid jarenlang aan de macht, maar verloor de verkie zingen in 1996.AJVP De deal die de Israëlische pre mier Sharon en de Amerikaanse president Bush deze week slo ten over de terugtrekking van Is rael uit de Gazastrook, kreeg we reldwijd aandacht. Veel meer dan het bezoek dat de Egypti sche president Moebarak drie dagen eerder aan Bush bracht. Toch was dat bezoek mogelijk beslissender dan Sharons visite. doorCarel Goselinq In Duitsland staat hij bekend als een pragmaticus die steeds naar mogelijkheden zoekt om vrede in het Midden-Oosten te brengen. Moehammed Hosni Moebarak (75), president van Egypte sinds 1981. Voordien hielp hij als rechterhand van zijn voorganger Anwar al Sadat bij het tot stand komen van het vredesverdrag tussen Egypte en Israël van 1979, beter bekend als het akkoord van Camp Da vid. Sadat bekocht het sluiten van vrede met 'de vijand" met zijn le ven. Sindsdien heeft Moebarak, met succes, gebalanceerd op het smalle koord tussen vrede bewa ren met Israël en solidair zijn met de Palestijnen. dan wel de Arabische wereld die hen on voorwaardelijk steunt. Moebarak haat de belangstel ling. Van interviews en grote shows moet hij niets hebben. Hij werkt liever onopvallend achter de schermen. In eigen land heeft hij afgerekend met ra dicale moslims en de Egyptische economie weer op de been gekre gen. Potje breken Bovendien kan hij door de vrede met Israël in dat land, en in Amerika, een potje breken. Egypte is groot (25 keer Neder land) en telt 70 miljoen inwo ners. Daarmee is het een groot macht in de regio. Aangezien het ook sponsor is van de Pales tijnse zaak, is het van groot be lang voor Israël en Amerika de relatie met Egypte goed te hou den. Het was dan ook niet voor niets dat twee hoge Israëlische ambte naren recentelijk in Den Haag wel iets wilden zeggen over de Israëlische plannen om de Ga zastrook te verlaten, maar op merkingen over de rol van Egyp te toch echt 'off the record' moesten blijven. Zonder hen te citeren was de boodschap echter duidelijk: President Hosni Moebarak tijdens de persconferentie die hij afgelopen week in de VS gaf samen met zijn Amerikaanse ambtsgenoot George W. Bush. foto Jason Reed/RTR Egypte gaat uit eigenbelang ak koord met het Israëlische plan. Moebarak deed precies dat, de ze week in Washington. Natuur lijk moet het Israëlische voorne men passen in de context van het internationale vredesplan voor het Israëlisch-Palestijnse conflict, de zogeheten 'route kaart'. En natuurlijk moet elke Israëli sche stap vooraf besproken wor den met de Palestijnen. Maar verder? Moeberak zei dat Egypte bereid is Palestijnse poli tiemensen te trainen, zodat die straks in Gaza rust en orde kun nen handhaven. Verder wil hij de grenzen met Egypte dicht gooien om wapensmokkel naar Gaza te voorkomen. Hij zal zelfs extra Egyptische troepen langs de grens met Gaza stationeren. Moebarak zei diverse keren dat Egypte niet van plan is rust en orde in Gaza met eigen mensen af te dwingert. De Palestijnen moeten dat zelf doen, stelde de .president, ook al om zijn vrien den niet voor het hoofd te sto ten. De president erkende onlangs in de Franse krant Le Figaro dat de Palestijnse Autoriteit (het Pa lestijns bestuur) verlamd is. Toch vindt hij dat de Pales tijnen over de middelen moeten beschikken om Gaza effectief te besturen 'anders is het een vruchtbare bodem voor terroris me'. En dat is nou juist wat hij niet wil. Want met meer terrorisme zou hij harder moeten optreden, met mogelijk gevolg dat radica len in zijn land zich tegen hem zullen keren. Moebarak wil het Israëlisch-Palestijnse conflict juist oplossen om de economi sche groei in eigen land gaande te houden en omliggende landen mee te trekken. Geen wonder dus dat hij president Bush voor stelde om tot een soort vrijhan delszone te komen van Egypte en de VS, en voorstel waarop Bush niet meteen in ging. Met de Gaza-deal wint Moeba rak aan alle kanten en houdt ie dereen te vriend. Ook de Pales tijnen, omdat Israël bezet ge bied opgeeft en zij daar de kans krijgen te bewijzen dat ze zich zelf kunnen besturen. Lippen dienst aan de routekaart hoort daarbij, net als het pleidooi om de Palestijnen overal direct bij te betrekken. Ingewikkeld „Het is een erg ingewikkeld pro bleem", zei Moebarak in Was hington. Maar hij heeft een op lossing gevonden die vooral de belangen van zijn eigen land dient. Als de routekaart dan ook nog tot een Palestijnse staat leidt, is dat helemaal mooi. Is het dan vreemd dat hij in Israël als groot leider wordt bestem peld? GPD SCHELDE - N.V. Koninklijke Maatschappij De Schelde trekt zich terug uit de vlieg tuigbouw. Per 1 mei neemt Fokker de fabriek in Dor drecht over. De vervaardiging van licht metaal en ketelonder delen wordt voortgezet in Vlis- singen. Ook werknemers uit de zware plaatmakerij worden overgeplaatst naar Vlissingen. SNEEUWSTORM - Zweden, Oostenrijk en Italië werden gis teren, op Goede Vrijdag, geteis terd door sneeuwstormen. In Zweden raakten een pont en een Frans .vliegtuig in de pro blemen. In Italië richtte de sneeuw veel schade aan in ta nen en boomgaarden. OUDSTE - Mevrouw J. vas Oosten-de Feuchier, de oud;:; inwoonster van Middelburg. 3 gisteren 101 jaar geworde De burgemeester en de a missaris van de Koningin fe- men haar feliciteren. VAKANTIE - Een aantal le deren uit het rampgebied Is deze zomer drie weken op va kantie in Friesland. Het gse vooral om kinderen uit Scho> wen-Duiveland, Kruininge en Tholen. Vorig jaar wase een zelfde actie. Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationpark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454647 Fax: (01111454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldleen toeslag) per maand: 19,45 per kwartaal: 56,60 per jaar: €217.00 Voor toezending per post geldt eer. toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1.20 zaterdag: 1,70 Alle bedragen zijn inclusief 6%BTU Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regel© voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax:(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes) Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord-en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax: (0114)372771 Internet: www.pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden muioors Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener concern uew^_ aan ons verstrekte gegevens hebben wi| opgenomen in een bestand dat wordt gebruiktv0? (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u rolevante <!'eni,e" ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan ku zersserv.ee, Postbus 314460 AA Goes. ons zorgvuiais a"-pyr t iriftehik melden bi rS- BehOOrt tOt wgggngr t

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 4