Tirana krijgt er weer zin in PZC W17 Reis in 5 clicks Langkous Er zit muziek in Duitsland zaterdag 17 april 2004 J, oogt Tirana vanuit de draaiende bar in de Skytower. foto's CARO BONINK Mooi uitzicht Albanië vtfastange tijd nauwelijks toegankelijk, maar dat verandert de laatste jaren langzaam. [Hetplatteland is nog steeds armoedig, de hoofdstad Ti rana lijkt bezig met een inhaalslag. Tirana werd tijdens fcTweede Wereldoorlog zwaar gebombardeerd en reeft nog maar weinig historische gebouwen. De mees- leoude huizen en bomen staan langs de bekendste winkelstraat, de Rruga Bajram Curri. Het (zakelijk) cen- Tdmvan de stad is Skanderberg Square. 'Axxeen mooi uitzicht over de stad ga je naar de in 2002 geopende Sky Club in de Skytower, waar je op de aentiende verdieping vanuit een hoog kantoorge- souwin een draaiende bar Tirana gedurende 45 minu- van alle kanten voorbij ziet komen. Drankjes zijn er iwr, het zijn vooral zakenlieden en rijke Albanezen die tomen. In de Skytower is ook het 'Europese' winkel- taitrum gehuisvest plekke is vervoer per gele taxi het gemakkelijkst. Spreek van tevoren een pnjsaf, want meters kennen ze met. Eenstadsrit kost gemiddeld 200 lek, dat isongeveer 2 euro. DeAlbanezen spreken hun moeilijk ver telbare taal Shqipi, maar met name in Tirana neemt het gebruik van Engels toe. Het betaalmiddel is de lek, ook met Amerikaanse Wars, Zwitserse franken, euro's en traveller cheques bnmen terecht. Om er te kom is voor EU-inwoners w paspoort voldoende Diverse maatschappijen vlie gen vanaf Amsterdam naar Tirana, zoals KLM (circa 490 sura), Malev (455 euro) en Austrian Airlines (576 euro). De luchthaven Rinas ligt op 20 kilometer van de stad. De flamboyante burgemeester laat de grauwe kolossen uit het communistische regime verven, in alle kleuren van de regenboog. Er verschijnen cafés, restaurants, en clubs die niet onderdoen voor de onze. De Albanese hoofd naar de voeten en niet an dersom,' is zijn verweer. 'Dus eerst het centrum opschonen, de parken herstellen, het groen terugbrengen en de boulevard kleurrijk maken, en dan de rest.' hoofdstad Tirana leeft. En hoe. Beetje Parijs Door EMILIE ESCHER en CARO BONINK En waar eet je dan? Het was de meest gestelde vraag na terugkeer uit Tirana. En alle vragen stellers keken op hun neus van het antwoord: 'Gewoon, in een restaurant, meestal Italiaans.' Ti rana, de hoofdstad van Albanië, staat nu niet bekend als een stad waar het aangenaam ver toeven is. Veel kan het niet zijn, is de veronderstelling. De hoofd stad van een land van paarden en wagens. Van arme boeren. Het beeld klopt niet. Tirana is nog wel arm, maar niet meer straatarm. De stad is druk bezig een nieuw, beter leven na het communisme op te bouwen. Drijvende kracht erachter is de burgemeester van Tirana, Edi Rama, een boomlange veertigja rige, flamboyante kunstenaar, die eind vorig jaar voor de twee de keer als burgemeester werd gekozen. Hij is populair en om streden door zijn onconventio nele aanpak. Niet alleen rapt hij mee met de hit Tirona van de rapband West Side Family. Hij is ook de man achter het opval lendste aanzicht van de stad: de gekleurde gebouwen. Weet je wat, we kleuren ze gewoon, die saaie kolossen, moet hij ge dacht hebben, en gaf er als een echte kunstenaar zijn persoon lijk signatuur aan. Niet één kleur per flat, nee, van alles door elkaar. Flatgebouwen in geel en roze, als reuzenspek- kies, felrode balkons, blauwgele muren, groene raamkozijnen. Alle tinten van de regenboog. Vrolijk is het zeker, maar niet al le inwoners zijn er even blij mee, want toestemming vragen doet Edi Rama niet. Het verhaal gaat dat een weduwe naar het stadhuis belde met de vraag: 'Wil de burgemeester mij nu al in een kist hebben?' Ze had een zwart balkon gekregen. We lo pen de burgemeester bij toeval tegen het lijf in het chique hotel Tirana, een wolkenkrabber mid den op het Skanderbeg- plein, hart t van de stad. Die reus met Hij heeft het goed aangepakt. Talloze armoedige kioskjes in het Rinia Park en langs de Lana rivier zijn gesloopt, zodat er een boulevard ontstaat en het park ook echt weer park wordt. Nu de rest nog, de gaten in de stra ten, het vuilnis op straat. En de elektriciteitsvoorziening. Vorig jaar had je nog twee tot acht uur per dag geen elektriciteit. Nu is dat grotendeels verholpen, voor al in het centrum. Het contrast tussen het centrum en daarbui ten is nog wel steeds schrijnend. De armoede komt er direct op je af. De gaten in de straten zijn nog gro ter, en de mensen gaan burgemeester zijn. We compli menteren hem met zijn schil der-acties en confronteren hem direct met het zonder toestem ming verven van de huizenblok ken. Daar is hij stellig over. Dat schilderen, daar had hij geen toestemming voor nodig. Het moest gewoon gebeuren. Punt uit. Het was ook een psychologi sche kwestie. 'Mensen moesten gewoon wakker geschud wor den uit die lange, grijze winter slaap waarin ze jaren verkeer den. Het waren voor mij ook sig nalen van hoop en verandering, na lange jaren van verlaten heid,' vertelt hij. De kritiek dat hij weinig doet aan armoedebe strijding, legt hij naast zich neer. Douchen doe je van het hij smadelijk lachen. 'Denk je dat ik ooit Julia Roberts zou kun nen worden? Ik kan je vertellen dat Tirana als Parijs of London kan worden als jij me vertelt hoe ik in Julia Roberts veran der.' Een Parijs zal Tirana dus wel nooit worden, maar dat de Franse stad een voorbeeld is, blijkt wel uit de vorige maand geopende Buddhabar. Een goed bedoelde kopie van het origi neel in Parijs, nagemaakt aan de hand van internetfoto's. Ze draaien er ook precies dezelfde muziek. Tirana doet hard haar best als wereldstad mee te tel len. Er is een luxe shoppingcen- trum gekomen met Europese prijzen in euro's, in de Skyto wer, een van de hoogste gebou wen van de stad. Het is het eni ge winkelcentrum waar ze mer ken als Adidas, Nike, Benetton, Wrangler, Samsonite en Illy ver kopen. Ierse pub Net als elke grote stad heeft Tira na ook een Ierse pub, waar schijnlijk de enige in Europa zonder Ierse bediening. Murp hy's en Guinness worden uit Ne derland geïmporteerd. Er zijn in ternetcafés, twee bioscopen met de nieuwste Amerikaanse films, cappuccino-bars en een Ja pans restaurant, net geopend. Een McDonald's is er opvallend genoeg niet; het Amerikaanse bedrijf heeft geen interesse. De stad is daarom maar zelf een nep-McDonald's begonnen: Mac- Mariott, met een logo dat pre cies op dat van McDonald's lijkt. De hamburgers vertonen min der overeenkomsten. MacMa- riott en de nieuwe restaurantjes zijn gevestigd in the Block, dat zich ontpopt als de hippe wijk van de stad. Twaalf jaar geleden was het nog een afgesloten woonwijk voor de communisti sche elite; een gesloten bolwerk waaraan veel Albanezen met angst terugdenken. Auron (28), jurist bij een internationaal be drijf: 'Het was een symbool van macht en onwaarschijnlijkheid. Er waren altijd bewapende sol daten. Geen winkels en nacht clubs, maar villa's voor de partij bonzen. Het MacMariott staat in de oude tuin van het woonhuis van voormalige dictator Hoxha.' Auron beziet de veranderingen in zijn stad met kritische blik. Het is wel leuk, al die mogelijk heden, maar toch, hij spreekt van 'chaotisch kapitalisme'. Het beste voorbeeld, zijn de talloze Mercedessen. Albanië heeft de grootste Mercedes-dichtheid van heel Europa, wordt gezegd. Het is een wagen die status en macht uitstraalt. En misschien nog belangrijker: het is de meest schokbestendige auto ter wereld. Want dat is nog steeds nodig in Tirana. Duitse Oranjeroute stukje langer De Oranjeroute die zowel in Nederland als Duitsland afgelegd kan worden is een groot succes. Duizenden menesn volgen elk jaar de reisroute langs het rijke en bewogen verle den van het huis van Oranje-Nassau. De in to taal 2200 kilometer lange tocht voert groten deels door Duitsland en wordt nog dikwijls uitgebreid. Zo is recent het Duitse stadje Lin- gen toegevoegd. Het behoorde tussen 1592 en 1702 toe aan het grondgebied van het huis van Oranje, en stadhouder-koning Willem III opende er in 1697 een universiteit. Ook het stadje Hitzacker aan de Elbe, geboorteplaats van prins Claus, is aan de route toevoegd. Er is een nieuwe Nederlandstalige folder van de Oranjeroute verschenen, die gratis aange vraagd kan worden bij het Duits Verkeersbu reau, Postbus 12051,1100 AB Amsterdam, tel. 0900-109 10 29, www.duitsverkeersbureau.nl. Thalys rechtstreeks naar Zuid-Frankrijk Deze zomer rijdt de snelle Thalys weer recht streeks naar Zuid-Frankrijk. Van 3 juli tot en met 21 augustus vertrekt de Thalys elke zater dag uit Am sterdam, Schiphol, Den Haag en Rotterdam naar Valence, Avignon en Marseille. Na Rotterdam stopt de trein alleen nog maar in Antwerpen en Brussel. Vanuit Rotterdam bedraagt de reistijd naar het zuiden dan slechts 6,5 uur. Treinreizigers die ter plekke over een huurauto willen be schikken krijgen korting. Meer informatie: tel. 0900 - 9296, www.thalys.com en www.nsinternationaal.nl. Met de auto Europa door Praktische (verkeers)informatie over liefst 47 Europese landen staat vemeld in het ANWB Handboek Europa. Benodigde reisdocumen ten, douane- regels, een verkeers ka lender, vaar- tijden van veerboten en veel meer komt aan bod in deze handi ge gids. ANWB-leden kunnen een gratis exemplaar af halen bij ANWB-verkooppunten, bestellen kan ook via www.anwb.nl Nieuwe website over Lissabon De Portugese hoofdstad Lissabon staat de ko mende zomer volop in de belangstelling. Ui teraard vanwege het Europees kampioen schap voetbal, maar ook vanwege de extra toestroom toeristen die wordt verwacht. Het verkeersbureau van Lissabon en de regio heeft daarom de website geheel vernieuwd en uitgebreid met onder meer een platte grond: www.askmelisboa.com Alleen op reis Uit een recent onderzoek is gebleken dat vrouwelijke singles op vakantie juist niet graag daten, terwijl mannelijke vrijgezellen dit wel willen. Maar hoe vind je de vakantie die bij jou past, want het meeste aanbod is toch voor twee personen. Reisaanbieders lij ken de alleengaanden steeds meer te vinden, en er is nu ook een tijdschrift dat zich richt op solo-reizigers. Verder ontmoeten reisgeno ten elkaar op internet: www.e-matchinq.nl/sinqles; www.sinqlebreak.nl; www.dvnamicholland.nl; www.cirkel.nl en www.u4u.nl/xlab/reizen. Een oom of tante in Canada. Bij na vraag in de kennissen- en vrien denkring blijkt bijna iedereen er wel een te hebben. Die van mij heet tante Bep. In de naoorlogse jaren, 'oen het hier geen vetpot was, heeft ze haar spullen in een koffertje gepropt. Sa- men met haar Harry, die weg zat te kwij nen op een stoffig kantoor, nam ze de hoot naar het land waar alles anders en heter zou worden. De durf om zo'n grote stap te zetten gaf haar bij de in Nederland achtergebleven broers en zussen een heldenstatus. Al spoedig zongen er op verjaardagen aller lei verhalen rond over Beps onbevreesde karakter. Niet dat Harry veel voor haar onderdeed, maar ja, aangetrouwd wordt 'och nooit eigen. Die verhalen hadden wel de neiging om iedere keer een beetje mooier te wor den. Hing Bep uit een dakraam terwijl Go away!' riep tegen een konijn dat jo haar moestuin aan een kropje sla knabbelde, dan heette het al spoedig dat ^met blote handen een beer te lijf was Begaan die het waagde zich op haar land [e begeven. n Hany floreerden in Canada. Ja- Door DIRK MULDER ren van hard werken wierpen hun vruch ten af. Op zekere dag hadden ze genoeg gespaard voor een lot aan de leek. Dat 'lot' was een stuk land en 'de leek' was een meer. De grond hadden ze, nu het huis nog. Dus schafte Bep een boek aan over bouwen, kocht vrachtwagenladin gen hout, cement, bakstenen en dakpan nen, en zette eigenhandig een complete bungalow neer. Goed, Harry had natuur lijk ook meegeholpen, maar binnen de familiekring werd de glansrol toch aan Bep toebedeeld. Toen ik jaren later Canada bezocht, wil de ik deze legendarische tante en oom zelf eens ontmoeten. Ik belde en bleek van harte welkom. Vier uur rijden later arriveerde ik bij hun huis aan het meer. Tante, een tenger vrouwtje, wachtte me op bij het hek. Het scheelde veertig jaar en twee staartjes, of ze had Beppi Lang kous kunnen heten. Oom Harry bood me een stoel aan op het terras, goot een bloemenvaas vol zelfgemaakte rode wijn en nam er zelf ook een. De wijn was zoet want dan proefje het beter, vol gens oom. Het smaakte alsof het alcohol percentage tegen de veertig liep. Na een kwart glas van deze 'industrial strength' traktatie had je geen schommelstoel meer nodig. Het was een gezellig bezoek maar na het eten, tegen een uur of zeven, wilde ik toch weer eens verder. We namen af scheid en tante zwaaide me uit. Ik stap te in, startte, gaf gas en kwam niet voor uit. Ik had de auto wat onhandig gepar keerd op een zanderige ondergrond. De aangedreven voorwielen slipten en groe ven zich in. Terwijl ze rustig door bleef wuiven pakte tante Bep met haar ande re hand de bumper beet, tilde de auto op en zette hem op het verharde weg dek. Een bronzen Bach prijkt voor de Thomaskerk in Leipzig. Foto LEIPZIG TOURIST SERVICE Duitsland als vakantiebestemming heeft als groot voordeel, dat het dichtbij is en gemakkelijk op eigen houtje ont dekt kan worden. De wegen zijn goed, er zijn betaalbare en goede accommoda ties en de meeste mensen kunnen zich enigszins redden met de taal. Het Duits Verkeersbureau heeft het boekje 'Klein geprijsd op reis' uitgegeven. In deze bijna tweehonderd pagina's tellende gids staan honderden ovemachtings- adressen in het hele land, vaak niet duurder dan 40 euro per persoon inclu sief ontbijt. Het gaat telkens om kamers met eigen sanitair. Pictogrammen ma ken duidelijk welke faciliteiten ver wacht kunnen worden. 'Heerlijk genieten in nabij Duitsland' staat vol minitrips in het teken van na tuur, cultuur en lekkernijen. In dit tach tig pagina's tellende boekje, eveneens gratis, ook veel accommodaties en arran gementen. 'Muziekland Duitsland' is vooral een fo tobrochure, maar de los bijgeleverde agenda biedt meer houvast. Hierop staan de grootste en belangrijkste mu ziekevenementen voor het komende jaar vermeld. Het jaar 2004 wordt aange prezen als Muziekland Duitsland. Denk daabij niet alleen aan klassiek (Bach, Beethoven) of hoempapa, ook het Hip Hop Open in Stuttgart, de Love Parade in Berlijn en de Jazz Nights van Ba den-Baden behoren tot het programma. Leipzig gaat er prat op de meest muzika le stad van Duitsland te zijn. Waar of niet waar, feit is dat Johann Sebastian Bach er tientallen jaren werkte, Robert Schumann er zijn Frühlingssymfonie schreef, Richard Wagner er geboren werd, en Felix Mendelsohn Bartholdy er het Gewandhausorkest leidde. De muzi kale hoogtepunten in Leipzig beginnen dit jaar op 30 april met het A capella Fes tival of vocal music (tot 9 mei), waarna van 14-23 mei het Leipzig Bach Festival plaatsheeft. Via de Leipzig Tourist Servi ce zijn speciale arrangementen moge lijk vanaf 59 euro per persoon. De genoemde boekjes en brochures zijn gra tis verkrijgbaar bij het Duits Verkeersbureau, Postbus 12051, 1100 AB Amsterdam, tel. 0900 -109 10 29. Er wordt een vrijwillige bij drage in de verzendkosten gevraagd Zie te vens www.duitsverkeersbureau.nl Meer informatie over Leipzig: tel. 0049-34 17 10 42 60. www.musikstadt-leipziq.de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 47