Zweven boven Wuppertal 1 PZ' m w rm 299 Vraag Beantwoord Scoren met Mickey swingen met Jim mm ONTDEK EGYPTE www.skytours.nl ■Mi factie: 0113-315680 lynv.pzc.nl ^ail: redactie@pzc.nl Postbus 31.4460 AA Goes umrd-en Midden-Zeeland: 0113-315520 7»uvvs-Vlaanderen: 0114-372770 \3tionaal: 020-4562500 zaterdag 17 aparil 2004 Reizen Uitgaanstip Oldtimers en onderdelen van klassieke auto's worden van daag en morgen verhandeld tij dens de Lente Oldtimerbeurs in het Autotron te Rosmalen. Geopend van 10.00-17.00 uur. Informatie: telefoon 073- 629 32 61www.expodia.nl. Toeristen maken graag een rit in de Schwebebahn. Foto's INFORMATIONSZENTRUM WUPPERTAL nen we ons ook nu goed voorstellen. Met name als de etage waar jij woont op gelijke hoogte ligt met die om de paar minuten voorbij zwevende tram metjes en de passagiers zomaar je huis binnen kunnen gluren. De maximum snelheid van de Schwebebahn be draagt weliswaar een kloeke zestig kilo meter, maar meestal zweeft hij veel tra ger langs woon- en slaapkamers. Wie voor het eerst een Schwebebahnrit maakt, waant zich in een schuitje op de kermis. De twee tramstellen schom melen vrijwel constant, maar je wordt er niet zeeziek van. Messen en zwaarden Het dubbelspoor zonder aftakkingen voert na achttien tussentijdse stops naar Vohwinkel, het andere beginsta- tion. Daar stappen we over op trolley buslijn 683 naar Solingen. De bus staat al te wachten op de hoek Rubensstras- se. De chauffeur zegt dat hij ons zweef-trolley-treintrip-kaartje niet kent, maar gelooft ons op ons woord. Dan gaat het bergop, want de steden driehoek Wuppertal-Solingen-Rem- scheid ligt in het heuvelachtige natuur gebied Bergische Land. Boven op de heuvel eindigt Wuppertal en begint Solingen, de stad die zijn wereldfaam niet dankt aan openbaar vertier maar aan messen. Dus is het niet verkeerd om de trolleybus in de wijk Grffath even te verlaten om een bezoek te brengen aan het Deutsches Klingenmu seum, waar een prachtige collectie mes sen en zwaarden te zien is. Dan verder bussen naar Solingen-cen- trum. Wie dat wil, kan in Solingen een tussendoortripje per stoeltjeslift ma ken naar het in het dal van de Wupper gelegen middeleeuwse kasteel Burg. Aangezien die stoeltjeslift nog bezig is met zijn winterslaap, zoeken wij de trein die ons via Remscheid terug moet brengen naar Wuppertal. Daarvoor moeten we op het Hauptbahnhof zijn. Het blijkt een spookstation, een oud stalen gebouw met een glazen voorge vel. Althans, dat was het. Al het glas is er uit gehengst. De stationshal is com pleet uitgeleefd. Afgezien van een zwer ver geen mens te bekennen. Een vrij nieuwe kaartjesautomaat be vestigt dat dit station nog steeds in ge bruik is. Je moet er niet aan denken op dit spookstation 's avonds laat een zaam op een trein te staan wachten, ter wijl iemand naast je met een vlijm scherp mes uit Solingen zijn nagels staat schoon te maken. Dit toch wel markante, vooral uit staal en hout ge bouwde station wordt binnenkort ech ter helemaal opgeknapt. Op het desola te perron wachten we op de regioboe mel, die ons een spectaculaire over- Enschede Een zweef-lift-trolley-treinarrangement in Wuppertal-Solingen-Remscheid kost €36 per persoon. Bij de prijs inbegrepen zijn een overnachting in een tweepersoonskamer, ontbijt, folders en een dagkaart voor al het openbaar vervoer. Koffieritjes met de Kaiserwagen kosten €13 per persoon, inclusief con sumpties uiteraard. Informatie en boekingen: Informationszentrum Wuppertal, tel 0049-20 21 94 33, e-mail infozentrum@stadt.wuppertal. de Algemene informatie Duits Verkeersbureau, Postbus 12051 Amsterdam, tel. 020-697 80 66. www.duitsverkeersbureau.nl. 1100 AB brugging van het dal van de Wupper moet bezorgen. De rit gaat over de 107 meter hoge Müngstener Brücke, de hoogste spoorwegbrug in Duitsland. Toen deze 500 meter lange stalen brug in 1897 werd gebouwd, verkorte die de spoorwegafstand tussen de indertijd hevig uitdijende industriesteden Solin gen en Remscheid van 44 tot 8 kilome ter. Liefst 950.000 klinknagels houden de 5000 ton zware brug bij mekaar. Drie kwartier duurt de treinreis, die voor een groot deel door natuurgebied voert. Tien keer stopt de trein op klei ne, in de meeste gevallen eveneens uit geleefde stations. Maar de treinwagons zijn van binnen schoon en de stoffen fauteuils zitten prima. We kijken naar het landschap dat voorbijschuift en verheugen ons op de brug. Die zien we uiteraard niet van uit de trein, maar wel het beboste dal van de Wupper en de rivier die dik hon derd meter lager stroomt. Wie de impo sante brug wil zien, moet terugkeren in het Wupperdal. Wij gaan terug naar Wuppertal. Want daar willen we nog een keer boven de Wupper zweven. (^De verveling aan boord 11% ■$t Onmogelijke vertrektijd 10% ^Tussenstops 9% Avontuurlijke reis Hoe bereid ik mij voor op een tocht per auto door een avontuurlijk land? Gert Duson, auteur van 'Een vreemde eend in Afrika': 'Van mijn reis van Brussel naar Afrika in een 25 jaar oude Citroen 2CV heb ik geleerd dat voorbereiding helemaal niet zo belangrijk is als iedereen beweert. Met een nieuwe 4x4 en een perfecte voorbereiding scheur je door een land heen maar zie en beleef je veel min der. Eigenlijk komt elk avontuur voort uit pan ne. Hier gaan we naar de garage als er iets mis is met onze auto, maar in veel arme landen doet men alles zelf. Er is dus altijd wel iemand in de buurt die kan helpen. Enig probleem is dat er bijna geen gereedschap is. Zorg daarom datje een goede gereedschapset meeneemt. Verder is het belangrijk gezond te vertrekken, met de juiste inentingen en vooral voldoende tijd uit te trekken voor de trip. Moetje een keer ergens drie weken wachten op een nieuwe versnellingsbak, dan is dat gewoon een onder deel van het avontuur. Wij zijn tijdens het wachten op zeven huwelijken geweest en heb ben overnacht bij de mensen thuis.' Dusons ver slag staat ook op www.brussels-capetown.com. Heeft u ook een vraag? Mail naar: vraaqenantwoord@weqener.nl. Voor meer vra gen en antwoorden: ga naar de website van deze krant en klik op de rubriek Reizen. (ADVERTENTIE) nuf 020-5733222 I—International Tours TEMPELS PIRAMIDES 8-DMSSE VLIEGREIS INCLUSIEF: Vlucht Amsterdam-Luxor 5-daagse Nijlcruise, VP nachttrein, 1 e klas zitplaats Luxor Cairo 2 nachten hotel Caïro Vlucht Caïro-Amsterdam Na aankomst in LUXOR is direct al duidelijk dat Luxor een prominente plaats inneemt in de Egyptische geschiedenis. De belangrijkste en meest interes sante opgravingen en overblijfselen zijn hier te vinden. Maar Luxor is ook een prettige Egyptische stad met restaurantjes, winkeltjes, een souk, markten, barretjes en vruchtensapstalletjes. Nadat u van Luxor en haar bezienswaar digheden heeft genoten vaart u over de NUL via de sluizen van Esna langs de plaatsjes Edfu en Komombo. Aangekomen in ASWAN, gaat u van boord en gaat u met de nachttrein van Luxor naar CAIRO. Cairo en zijn 15 miljoen inwoners verwelkomen u op indrukwekkende wijze. Toeterende auto's, slin gerende taxi's, sjokkende ezelkarren, stampvolle bussen en drommen voet gangers die elke reiziger toeroepen: Welcome to Egypt. Men kan in Cairo een ware ontdekkingsreis maken door de vele smalle straatjes, de met exo tische koopwaar uitpuilende souks. Wandel langs de oude stadsmuren, loop door de fraaie poorten de alleroudste wijken binnen en slenter door kron kelende straatjes. In Cairo vindt men ook het EGYPTISCH MUSEUM en na tuurlijk de PIRAMIDES! Indien u het excursiepakket boekt maakt u tijdens deze rondreis uitstapjes naar de mooiste bezienswaardigheden van Egypte. Vertrek elke vrijdag in mei en juni Nijlcruise Caïro Budget v.a. 299 Nijlcruise Caïro 4* v.a. 349 Nijlcruise Caïro 5* v.a. 399 Nijlcruise Caïro 5* deluxe v.a. 449 Optioneel excursiepakket 159 p.p. Inclusief o.a.: Dal dKoningen Tempel van luwt Tempel van Kamak Kolossen van Memnon Tempel van Hocus in Edfu -Tempel van Sobek in Komombo Fduca zeiltrip Piramiden van Gizeh - Sfinx In de stedendriehoek Wuppertal-Solingen- Remscheid kun je erg gevarieerd per openbaar worden vervoerd. Bijvoorbeeld door stad en land zwerven met het zweeftram-, trolleybus- en treinarrangement. En er valt genoeg te zien in dit groene industriegebied in Duitsland. Oosters genoegen Azië biedt een grote diversiteit aan bestemmingen. Welke Azia tische vakantiebestemming spreekt het meest tot uw verbeelding? Stem mee in de Vakantievraag van de Week. Dit is deel vier in een serie over interessante vakantielanden. Ga naar de website van deze krant en klik op de rubriek Reizen Opgevouwen verveling s» 0 TJ W) O) Door WIEL BEIJER Een van de bekendste zonen van Wuppertal is Friedrich En gels, de ideologische vriend van Karl Marx. Maar wie Wup pertal zegt, denkt niet in eerste instan tie aan het marxisme dat de arbeids klasse in deze industriestad komt red den, maar aan de Schwebebahn. Van- Éheel de wereld komen openbaar-ver- roerfreaks naar deze langgerekte stad m het smalle dal van de Wupper om er de zweeftramsensatie te ervaren. Het bangspoor voor die Schwebebahn is grotendeels op een hoogte van twaalf meter boven de rivier gebouwd en het traject is 13,3 kilometer lang. Een rit duurt slechts 35 minuten, maar echte lans rijden natuurlijk meer dan één keer op en neer. De Schwebebahn vervoert gemiddeld 75.000 passagiers per dag. Met name van maandag tot en met zaterdag wil het vaak druk zijn. Aangezien het dan ook in de trolley en trein dringen gebla zen is, lijkt de zondag de beste dag voor ten toeristisch uitstapje. Stalen duizendpoot Op naar beginstation Oberbarmen. Met enkele anderen wachten we op het houten perron op de volgende zweeft ram. Die zien we verderop al hangen in de remise boven de Wupper. De Schwe bebahn werd in 1900 officieel in be drijf genomen door keizer Wilhelm II. Spedaal voor de keizerlijke gasten was een sjieke keizerwagon gebouwd. Deze hixe Wagen 5 maakt nog regelmatig speciale ritten met aan boord koffie en slagroomtaart voor de reizigers. Tot grote woede van veel inwoners be sloten in 1898 de zustersteden Barmen en Elberféld (sinds 1929 samen Wup- peitalmet tegenwoordig 360.000 inwo ners) om deze duizendpoot te bouwen. De term duizendpoot sloeg niet op de zwevende tram, die immers rolt dank zij op het dak gemonteerde wielen, maar op de vele enorme stalen poten waarmee het zwevende spoor door het dal kronkelt. De aanvankelijke haat je gens de duizendpoot sloeg snel om in liefde. Zeker toen bleek dat de Schwe bebahn een toeristische trekker werd. Wereldberoemd werd de zweeftram in 1950door het olifantje Tuffi. Circus Alt- hoff wilde reclame maken voor voor stellingen in Wuppertal en besloot met Tuffi een zweefritje te maken. Kort na het vertrek kreeg Tuffi genoeg van het reisje boven de Wupper, forceerde de zijwand van de zweeftram en sprong pardoes in de ongeveer tien meter la ger stromende rivier. Het olifantje raak teslechts licht gewond, de faam van de Schwebebahn was gevestigd. Een deel van de protesten van toen kun- Wat doe je als financieel noodlij dend pretpark (vorig jaar 56 mil joen euro verlies) om meer bezoe kers te trekken zonder dat dat met een een vermogen kost? Dan inves teer je dus niet in geldverslindende attracties die na tien jaar in de revi sie moeten, maar in langer houdba re randactiviteiten als theater en zelfs sport. Disneyland Resort in Parijs opende twee weken geleden de Manchester United Soccer School. Jongens en meisjes van zeven tot veertien jaar zijn er drie keer per dag welkom om op het kunstgras een twee en half uur durende training te ondergaan. Ze leren er nuttige zaken als dribbe len, penalty schieten en vrije trap pen nemen en krijgen na afloop een certificaat mee naar huis. De trai ners zijn professionals, maar niet de topvoetballers waarmee in de voet- balschoolbTochure wordt gekoket teerd (Ruud van Nistelrooy, Paul Scholes), en ook niet de oud-spelers van Manchester United die de ope ning van de voetbalschool opluister den (Eric Cantona, Bobby Charlton). De voetbalschool ligt vlakbij de par ken. Er is nog volop ruimte voor meer activiteiten, een tennisschool bijvoorbeeld, maar Disneyland Re sort wacht eerst af of en hoe de voet balschool aanslaat. Waarom eigenlijk zo'n voetbal school, die toch weinig met de Dis- neyparken gemeen lijkt te hebben? 'We proberen vooral meer groepen naar het park te halen, voetbalclubs in dit geval,' zegt een woordvoer ster. 'Ook willen we mensen die hier vaker komen iets nieuws bie den, en ouders kunnen hun kinde ren er met een gerust hart een paar uur alleen achterlaten.' Aan die sportieve kinderoppas hangt overi gens een prijskaartje van €25. Trouwen in Efteling Efteling heeft ook iets opvallends: trouwen. Voor het eerst kunnen dit jaar bruidsparen elkaar het ja-woord geven in het Efteling Ho tel, en het feest daarna voortzetten in een van de bekende attracties, zo als Fata Morgana of Droomvlucht. Voorts krijgt het entertainment een exta impuls. Eind vorig jaar werd tij dens de winterpauze het Efteling- theater opengesteld, met de musi cal Doornroosje waar bezoekers a raison van €25 naar toe konden. Tij dens het zomerseizoen is het thea ter gratis toegankelijk. De komende maanden is er een show te zien met de Idolsfinalisten van vorig jaar, Jim en Marieke, afwisselend in een hoofdrol. Succes verzekerd, want tij dens het drukke schoolreisjessei zoen zijn het vooral de jongeren die telkens een uur in het theater door brengen, en daarmee een beetje 'lucht' in het vaak druk bezochte park creëren. Dat met name Jim, ge tooid met een blonde pruik, als een houten Klaas acteert maakt niet uit. Het (vrouwelijke) publiek juicht hem toe en swingt mee tijdens de Wonderlijke Efteling Show. Ook Het Land van Ooit legt steeds meer de nadruk op theater. Zo wordt er binnenkort een vierdui zend zitplaatsen tellend theater ge bouwd. De bekende icoon Kloontje heeft een eigen theatershow waar mee afgelopen seizoen zelfs een suc cesvolle toemee door Nederland werd gemaakt. Meer informatie: Disneyland tel. 0900-0990 en www.disneyland.com. Efteling tel. 0900-33 83 54 64 en www.eftelinq.nl: Land van Ooit tel. 0416-3 77 75 en www.ooit.nl, ALICE PLEKKENPOL Vorige week vroegen wjj u wat u het ergste vindt van een vliegreis. Het lange wachten voor vertrek is geen pretje maar de krappe beenruimte in het vliegtuig wordt pas echt als zeer vervelend ervaren. De uitslag: <4^ Krappe beenruimte 49% ^Wachttijd Schiphol 14% Mickey en Goofy staan nu ook op het voetbalveld. Foto DISNEYLAND RESORT PARIJS Jim en Marieke lokken het publiek naar het theater. Foto EFTELING

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 45